Design voor het kleinste kamertje Bestraten lijkt heel eenvoudig Consument >V DINSDAG 23 MEI 1995 REDACTIE' SASKIA STOELINGA 023-150265 WC-borstel moeilijk schoon te nuiken, verkleurt en slijt te snel Het winnende ontwerp, de revolu tionaire wc-borstel 'La Vrille' van Henk Urselmann. foto gpd Niets zo alledaags als een wc-borstel. Misschien wel daarom dat de Hema als gewoonste zaak van Ne derland het ding tot serieus onderwerp van zijn achtste ontwerpwedstrijd heeft verheven. Op de kop af 128 studenten uit de hoek van de vormgeving hebben er hun fantasie op losgelaten. Het resultaat is een geheel nieuwe generatie play- borstels, zowel qua vorm als werking met als absolu te winnaar de borstelloze 'La Vrille'. evelien baks» Ooit enig genoegen geschept in het hanteren van een wc- borstel? Waarschijnlijk niet. Zo lang zo'n ding nog enigszins nieuw is gaat het wel, maar als- ie na enige tijd is verworden tot een onappetijtelijk verkleurd borsteltje is alle lol er wel af. Ook bij de Hema waren ze er al een tijdje achter dat de consu ment nauwelijks te spreken is over het bestaande aanbod, dat die consument het eigenlijk maar een onhygiënisch ding vindt. De gemiddelde wc- borstel is moeilijk schoon te maken, verkleurt, de borstelha ren zijn niet stevig genoeg en slijten snel en als je 'm wilt pak ken komt de houder nogal eens mee. Kortom: het werd, zo von den ze bij het warenhuis, tijd om het ding eens grondig aan te pakken. En dus werd de alle daagse wc-borstel verheven tot onderwerp van de achtste He ma ontwerpwedstrijd. Om precies te zijn 128 studen ten uit de hoek van de vormge ving hebben zich in de afgelo pen maanden verdiept in het fenomeen pleeborstel. Niet al leen diende het ontwerp prak tisch, duurzaam en aantrekke lijk te zijn, maar ook moest het passen in toiletten en badka mers van verschillende inrich ting én binnen het assortiment van de Hema. Een borstel dus die gezien mag worden en zelfs tot hebbeding kan uitgroeien. Het resultaat is een compleet nieuwe generatie play-borstels die we graag achter de wc-pot vandaan halen. Borstels met houders in alle mogelijke vor men. Van een marking point uit de scheepvaart tot een beest op hoge poten dat qua uiterlijk niets meer van doen heeft met een toiletborstel. Maar absolute winnaar volgens de jury is 'La Vrille'. Een pro- dukt dat korte metten maakt met de traditionele borstel. Het ontwerp van Henk Urselmann heeft namelijk geen borstel meer, maar gaat de pot te lijf met een open spiraalveer. De 30-jarige student ruimtelijke vormgeving aan de AKI, Acade mie voor beeldende kunst in Enschede, kwam tot de conclu sie dat alle klachten vooral wor den veroorzaakt door de borstelharen. Volgens Ursel mann moesten er andere ma nieren zijn om het glazuur schoon te poetsen. Hij bedacht vervolgens de spiraalveer en gaf het ding de naam 'La Vrille', wat letterlijk spiraalvlucht betekent. ,,Een aanwinst voor het kleinste kamertje én voor het assorti ment van de Hema," aldus de hebben als er niks acceptabels tussen had gestaan. Want er is geen enkele ontwerper die aan een wc-borstel begint," zegt ju rylid Theo Groothuizen, vice- voorzitter van de Kring Indus triële Ontwerpers (KIO). „Een ontwerp moet vernieuwend zijn. Er moet iets aan worden toegevoegd wat de weg wijst naar echte innovatieve verbete- heeft, moet nog worden bewe zen. Feit is dat de open spiraal veer dermate innovatief is, dat de jury daar unaniem een eerste prijs voor over had. De kracht van dit ontwerp is volgens Theo Groothuizen dat Henk Ursel mann in vormgeving het pro- dukt nog simpeler heeft ge maakt dan het al was. „Het is een prachtig produkt als blijkt dat het straks goed werkt." Het sympathieke van de Hema Ontwerpwedstrijd is, vindt jury lid Groothuizen, dat het waren huis op heel eenvoudige wijze mensen naar produkten laat kij ken. Met de prijsvraag haalt het tevens het design uit de exclusi viteit: „Design staat meestal in de vitrinekast, toch? Daarom is dit een hele sympathieke prijs vraag. Ook omdat de commer ciële kant van het verhaal heel acceptabel wordt gepresen teerd. De winnaar gaat immers samen met de Hema het pro dukt verder ontwikkelen." Een selectie van 55 inzendin gen met uiteraard de winnen de ontwerpen wordt tot en met 17 juni tentoongesteld in Sons- beek Art Design in Arnhem. In een tuin behoren beplanting en bestrating harmonieus op el kaar te zijn afgestemd. Vaak is echter de bestaande bestrating uitgangspunt geweest bij de aanleg. Gevolg: zo'n tuin wordt met het jaar mooier en de be strating valt steeds meer uit de toon. Herbestraten is dan de enige re medie. Dat is goed zelf te doen. Speciale vaardigheden zijn niet vereist en het eenvoudige ge reedschap is, indien niet voor handen, voor een paar tientjes te koop of te huur. Als aan de ligging van terras en paden en aan de eronder liggende zand- bedden niets mankeert, hoeft de bestaande bestrating 'slechts' te worden vervangen door een andere. Een goedkope variant daarop, die fraaie resultaten op kan le veren, is opnieuw bestraten met een combinatie van oud en nieuw materiaal. Wie terras en paden wil verleggen zal eerst een goed bestratingsplan moe ten maken. Daarvoor is een tuin-plattegrond - schaal 1:20 - nodig. Het maken van zo'n te kening is een tijdrovend, maar nuttig karwei, want voorzien van een vel doorzichtig papier 1 9 5 9 2 2 7 1 10 6 2 9 9 3 2 7 10 6 7 9 9 10 3 3 2 7 4 3 4 10 9 3 2 8 9 10 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op.de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. knus; 2. hazardspel; 3. zee slak; 4. bondgenootschappelijk; 5. indrukwekkend; 6. toonkamer; 7. chocoladedrank; 8. in tweëen delen. WOORDZOEKER Overgebleven woord: KAMERMEISJE fvi SM i 11 KyiïT LL©i©lj kan er net zo lang op geschetst worden tot het definitieve be stratingsplan klaar is. Die tekening is ook heel nuttig voor het bepalen van de beno digde hoeveelheid zand en be stratingsmateriaal en onmis baar voor het uitzetten van de contouren van de nieuwe be strating. Tenslotte kan hij tot in lengte van jaren dienst doen om (veranderingen in) de beplan ting op aan te geven. Het uiteindelijke resultaat van het bestratingswerk hangt nauw samen met de kwaliteit van het onderliggende zandbed. Boven dien dient het bed - voor een probleemloze waterafvoer - bij een pad enigszins bol en bij een terras op 'afschot', enigszins schuin, te liggen. Het bestraten zelf is in wezen heel eenvoudig. Tenminste zo lijkt het met het tuinideeënboekjevan Excluton sierbestrating in de hand. Het geeft in ek geval een gedegen overzicht van 'harde materia len' voor alle tuintoepassingen en honderden inspirerende praktijkvoorbeelden. Het boekje (tien gulden) is te verkrijgen bij: Informatietui- nen Appeltern, tel 08874-1732. Garagedeuren Eens in de zoveel tijd is ook de garagedeur aan vervanging toe. De vier hoofd-typen: de open slaande dubbele-, de stalen kantel-, de rol- en de sectionaal- deuren hebben één ding ge meen. Ze zijn prijzig. Reden ge noeg om een weloverwogen keuze te maken. Daarbij kan het door garagedeuren-fabrikant Novoferm uitgegeven "garage deurenboekje" nuttig zijn. Daarin wordt onder andere aandacht besteed aan onder werpen als: typen, systemen, functionaliteit, (dhz-) montage, bedieningssystemen en uiter lijk. Het boekje is kosteloos aan te vragen: tel. 05751 1802. Schrobbare verf Ondernemende kinderen en niet te vergeten huisdieren ma ken er soms een geweldige smeerboel van. Als herinnering is dat vaak onbetaalbaar. Gewo ne muurverf is nauwelijks schoon te maken; opnieuw schilderen is dus al gauw de enige remedie. De oplossing is een reinigbare muurverf, zoals de kort geleden door Histor geïntroduceerde Clinet en Clinet plus. Beide zijn geschikt voor alle ruimten in huis, makkelijk schoon te poet sen en zelfs schrobvast. De Cli net plus is ook geschikt voor buitenschilderwerk. De verfis alleen verkrijgbaar in wit, te koop bij vakhandel en bouw markt en de adviesprijzen per 2 1/2 liter 31,50 en 44,75. p-£ a-a-p ts-p-e-p-t /z-o-0-o-c-c/~s &-£-&-£-£-l- m-e-p- z--/-e-/s/ p-sv t-e-g-p/ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel schrok te middernacht op uit een onrustige slaap. Hij had gedroomd dat hij geheel verarmd in een bloempot woonde en daarom voelde hij zich wat gedrukt toen hij de ogen opsloeg. Een ogenblik staar de hij lodderig naar de duistere figu ren, die zich met een zaklamp door het vertrek bewogen. Want hij meen de, dat de droom nog verder ging. ,,Men moet berusting leren", mom pelde hij met dikke stem. „Niks berusting", gromde Super. „Word wakker, bolle! Ik wil weten, waar je je centen verstopt heb. Vertel op - en vlug een beetje!" Op deze dreigende taal schrok heer Ollie geheel wakker, want het drong tot hem door dat hij in lijfsgevaar verkeerde. „Ik verstop geen centen!" zo riep hij uit. „Ga weg - of ik r-roep de popo-li- tie!" „Hij is brutaal, baas!" zei Hieper. „Als ik je was zou ik hem een lesje geven; zo schieten we niet op." Super had echter geen aansporing nodig. Hij vatte de ongelukldge heer aan en schudde hem ruw heen en weer. „Vertel op waar je geld is!" snauwde hij, „of ik maak mosterdsaus van je!" Nu maakte een grote drift zich van heer Bommel meester. Luidkeels om hulp roepend trachtte hij de schurk af te schudden en daarbij tuimelde heel wat meubilair en glaswerk ter aarde. Het lawaai dat hierdoor ontstond drong ook door in de bovenverdie ping, waar Joost huisde en de trouwe knecht sloeg onmiddellijk de ogen op. „Het is zo ver", stamelde hij met ble ke lippen. „Het onheil slaat toe, zoals voorzegd is. Ach, had ik nu maar wat mest in mijn kamer gestort, zoals de heer Hachelbout mij aanried." HET WEER Weersvooruitzicht WOENSDAG 24 MEI Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht Neerslagkans 96, Bartd DOOR HANS VAN ES Dankzij de nabijheid van een ho- gedrukkern zette de opwarming van de atmosfeer in de afgelopen 24 uur goed door. Verschillende processen spelen hierbij een rol. In een luchtdrukmaximum zien we dalende bewegingen, die de lucht een beetje samenpersen. De compressie van luchtlagen zorgt voor een stijging van tem peratuur, vooral hogerop in de at mosfeer. Daarnaast is de 'advectie' van warmte belangrijk, waarmee het warmtetransport uit andere stre ken wordt bedoeld. De wind- draaiing van noord naar zuidoost tot zuid verruilt de koele maritie me aanvoer voor veel warmere continentale lucht. De belang rijkste factor is natuurlijk de zon zelf, die in deze tijd van het jaar voor een maximale instraling zorgt. Maandag dreef er nog wel wat sluierbewolkingover, maar daar kwam de zon goed doorheen. De hoge, ijle bewolking hoorde bij een nadererd oceaanfront dat dojand 2 de barrière van hogedruk boven West-Europa tot staan werd gebraq Vandaag wordt de aanvoer van zuidelijke luchtmassa's versterkt enf k zon speelt een hoofdrol. Het kwik loopt vrijwel overal tot boven de 2gfjkha graden op. Morgen bereikt de temperatuur plaatselijk al zomerse waarden van k 25 graden. Helaas blijft die snelle opwarming niet zonder gevolgenpt dè Over de Britse Eilanden komt een volgend front naderbij, waaracht$aard frissere oce'aanlucht zit. Tegelijkertijd trekt een Franse onweerssto-Penn8^ ring in de richting van ons land. Zo'n situatie is kenmerkend voor or standvastig zomerweer; in de meeste gevallen wint de koele lucht h uiteindelijk. Nadat er woensdagavond of donderdag een (plaatselijk^ regen-of onweersbui gevallen is, zien we een terugval naar 18 gra- den. Toch behoeft er nog niet voor een echte omslag worden ge vreesd, want achter de storing volgt een nieuwe uitbreiding van hetEsTent Azoren-hogedrukgebied naar het Europese vasteland. Tegen het eirjramn de van de week neemt de kans op een bui af. Bij flink wat zon en wé°mst nigwind blijft het kwik op een comfortabel niveau. Landinwaarts i: 20 graden haalbaar; aan de kust blijft het kwik iets achter met kansT1]^. op zeewind. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. Zweden: Perioden met zon, maar in het midden en later in het noorden meer wolken en een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden, morgen in het zui den bijna 20 graden. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempera- tuur oplopend naar onge veer 16, morgen rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, in het zuid oosten ook af en toe zon. Een enkele bui, morgen mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur van 15 bij Schotland tot 20' in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Zonnig en droog. Morgen in het westen wat meer wolken en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 22 graden, morgen nog wat ho ger maar aan zee frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig en droog. In Bretagne en Nor- mahdië wolkenvelden en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden, aan zee wat lager. Morgen in het westen afkoe ling. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Vooral op morgen ook enkele wolkenvelden en in het noorden mogelijk een bui. Middag- temperatuur van 20 graden in het noordwesten tot bijna 30 in het zuidoos- Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Nu en dan wolkenvelden en vooral mor gen enkele verspreide regen- of on weersbuien. Vooral in het zuiden ook flinke zonnige perioden. Middagtempe ratuur vandaag aan zee ongeveer 23 graden, landinwaarts maxima tussen 27 en 33 graden. Morgen maxima uiteenlo- pend van 17 graden in het noordwesten tot circa 30 in het zuiden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig, maar aan de noord- stranden ook enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en vandaag in het noor den een kleine kans op een bui. Middag- temperatuur aan de stranden rond 23 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. In het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur rond 27 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Langs de Atlantische kust vooral morgen wolkvelden en een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur vandaag ongeveer 26 gra den, aan zee minder warm, Morgen in het westen ongeveer 18 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. Morgen ook kans op enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, morgen enkele graden hoger. Corsica en Sardinië: Lopden halfbew. zzo4 20 8 Droog en veelal zonnig. Morgen mis schien wat wolken. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, morgen nog wat hoger. Malta: Overwegend zonnig en warm. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Vandaag in het binnenland nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 22, landinwaarts circa 26 graden. Morgen iets warmer. Turkije en Cyprus: Droog én meest zonnig, maar aan de westkust en in het binnenland vandaag nog bewolking en een enkele bui, moge lijk met onweer. Maxima tussen 24 gra den langs de westkust en 30 graden in het oosten, Duitsland: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 25 graden. Zwitserland: Zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Oostenrijk: 'In het oosten nog stapelwolken, verder flinke zonnige perioden Middagtemperatuur oplopend geveer 24 graden. Perioden met zon, in het noorden enkele wolkenvelden en eerst nog k; op een bui. Middagtemperatuur veer 18 graden, morgen rond 22 grad Tsjechië en Slowakije: Flink wat zon en droog. Middagtempe Ver tuur ongeveer 21, morgen circa 25 g Hongarije: Zonnige perioden en bijna overal dra Maxima eerst ongeveer 21 graden gen 25. WOENSDAG 24 ME11995 Zon- en maanstanden Zon op 05.34 Zon onder 21. Maan op 03.22 Maan onder 16. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.35* 13.16 00.08 12, Laag 08.20* 21.26 08.01 21. Weerrapporten 22 mei 20 uur: wind temp nei licht bew. hall bew. half bew. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Locamo Luxemburg Madrid Mallorca halfbew. Malta onbew. Moskou onbew. München onbew. Nice onbew. Oslo onbew. Parijs licht bew. Praag onbew. Rome onbew. Bangkok I Buenos Aires c Johannesburg z Vancouver halfbew. Mij

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10