'Verzoening binnen kerk lastige zaak' 'Sluiting helft buurthuizen leidt tot betere welzijnszorg IS w r m Kerk Samenleving Sfeervolle Kerkendag Leiden W0=\RDftC2.> fflb179ys redactie dick van der plas, 071-35 BUITENLAND KORT VN-milieuprijs Het milieuprogramma van de Verenigde Naties in Kenya heeft de Nederlandse pries ter Balemans een milieuprijs toegekend, de Global 500 Award. De UNEP wil hem met de prijs eren voor zijn verdiensten voor de ontwik keling van de regio Kaya. De Nederlander heeft zich ge wijd aan de strijd tegen de verwoestijning in het gebied. Daarbij heeft hij een speciale methode ontwikkeld en de plaatselijke bevolking geleerd de natuurlijke omgeving te beschermen. Dit jaar heeft de UNEP 27 personen of organisaties met de milieuprijs onderschei den. De prijs is sinds de in stelling in 1987 al 590 keer uitgereikt. Balemans krijgt de prijs overhandigd op wereld- milieudag, 5 juni, in Pretoria in Zuid-Afrika. Abiola Christelijke en moslimleiders in Nigeria zijn een actie voor de vrijlating van oppositielei der Moshood Abiola begon nen. Kortgeleden heeft de Zuidafrikaasnse aartsbis schop Desmond Tutu gepro beerd om Abiola, die ernstig ziek is, vrij te-» krijgen. Als Abiola en enkele andere per sonen zondag nog niet vrij zijn, volgen er geweldloze ac ties in de geest van Mahatma Gandhi, zei Tony Uranza van de Protestantse Kerk van Yahweh. De campagne voor Abiola is op touw gezet door aarts bisschop Theophilus Ola- bayo, hoofd van de Yahweh - kerk. Volgens Olabayo, ook de bekendste waarzegger van het land, is de kans groot dat Abiola overlijdt als hij in hechtenis blijft. Dat zou tot geweldige spanningen in Ni geria kunnen leiden. „Als ge neraal Sani Abacha chief Abiola niet voor het eind van juni vrijlaat, zal dat het uit eenvallen van Nigeria en de dood van miljoenen mensen tol gevolg hebben", liet Ola bayo in een verklaring weten. De aartsbisschop had in 1993 Abiola gewaarschuwd dat de militairen zouden ingrijpen als deze de verkiezingen zou Ontmoetingsdag Raad van Kerken in Amersfoort Prachtig hoor, het thema verzoening, dat de Europese kerken vorige week in Assisi voor de oecumenische top conferentie in 1997 in het Oostenrijkse Graz kozen. Maar ook beslist niet makkelijk, aldus de hervormde predikant Bert Berkhof. Hij bad in Assisi „schouder aan schouder" met kardinaal Simonis. „Voor velen is dat al een geweldi ge bemoediging, maar anderen in bijvoorbeeld vrouw- en-geloofgroepen, zeggen: wat een teken van verraad!" Bovendien blijken bij de toenadering de verschillen, als het bijvoorbeeld gaat over spiri tualiteit, veel groter dan aan vankelijk werd gedacht. „Juist als je schouder aan schouder bidt." Berkhof vertelde zijde lings dat hij in Assisi tegen Si monis had gegrapt dat het voor hem „een offer" moest zijn dat hij de manifestatie van de kriti sche Acht Mei Beweging moest missen. Simonis had geant woord dat hij Assisi „net iets be langrijker" vond. amersfoort wim schruver Berkhof, lid van de groep oecu menische actie van de Raad van Kerken sprak zaterdag in Arhersfoort op een ontmoe tingsdag vaci de raad, waarop alvast een voorschot werd geno men op de discussie over het thema van Graz. 'Verzoening: gave van God en bron van nieuw leven', luidt het volledige thema van deze tweede topont moeting van de Europese ker ken. De eerste ontmoeting had in 1989 in het Zwitserse Basel plaats. Hoe gecompliceerd het the ma is, maakte Berkhof duidelijk aan de hand van enige voor beelden. „Stel dat de pastorie wordt gekraakt ten behoeve van asielzoekers, wat doe je dan als geloofsgemeenschap?" En een pleidooi voor verzoening tussen lokale geloofsgemeenschappen, kan de reactie oproepen: „Had den we dan wat tegen elkaar?" Volgens Berkhof zien „zelfs de grootste oecumeniakken" meer in kleine gemeenschappen, dan grote verbanden. De kerkelijke discussie over verzoening maakt kans ook in de samenleving te landen, aldus Berkhof, omdat het begrip ver zoening door de vieringen van vijftig jaar bevrijding in het ge wone taalgebruik is doorge drongen. De emeritus-hoogle raar Henk van Zuthem, die nog regelmatig als bemiddelaar in conflicten wordt ingehuurd, be twijfelde dat. Volgens hem is het een woord dat velen als „te hoogstaand" en als onbereik baar ervaren. Van Zuthem, die ook heeft bemiddeld in het recente con flict in het streekvervoer, vond samenwerking al een zeer lovenswaardig en beter bereik baar doel. „Laten we elkaar niet opzadelen met dat 'werkwoord' verzoening." Daarmee reageer de hij op ds. Corry Nicolay, voorzitter van de Friese Raad van Kerken, die verzoening een werkwoord had genoemd. „An ders blijft het bij mooie woor den, die als lege ballonnen bo ven ons drijven", aldus Nicolay. Nicolay vertelde de vertegen woordigers van andere provin ciale en lokale raden van kerken over het Platform Levensbe schouwing in Kleurrijk Fries land, dat landelijk uniek is. Het platform, waarin de Friese raad, net als moslims, hindoes en baha'i participeert, hield on langs in de Turkse moskee in Leeuwarden het derde interreli gieuze gebedsuur. „Verzoening is allereerst geloven in de inten tie van de ander." In tegenstelling tot Van Zu them wilde Nicolay wel aan het begrip verzoening vasthouden. Wat ogenschijnlijk lijkt op ge wone samenwerking, heeft een veel diepere onderlaag, aldus Nicolay. De drang tot verzoe ning maakt dat je allerlei hob bels kunt nemen. „Ook ik heb van vrouwen te horen gekregen dat zij zich verraden voelden door mijn aanwezigheid in een moskee, gezien de manier waarop de islam met vrouwen zou omgaan." noordwuk» De Kerkendag in Noordwijk is afgelopen zaterdag mede vanwege het zonnige weer succesvol verlopen. In de Grote Kerk werd 's ochtends het Stiltecentrum geopend. Voor de jeugdige be zoekers waren er in het Sartorius-gebouw en in De Kuip tal van acti viteiten. Rond de kerk werden hapjes uit verschillende landen geser veerd. „Het was een gezellige, sfeervolle dag", aldus A. Rota van de voorbereidingscommissie. foto dick hogewoning LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10 00-12.00uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ,'Vlpf Ijs ikers ichtc 3!l Dij Redactie: 071-32 Hoofdredactie: 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uuif1 071-3f RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uu 071- II ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 3 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAl|'( Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl geluidscassette beschikbaar. Voor infone 08860-82345 (Centrum voor Gesproker tuur, Grave). lp] 311e Z I E K E N H U I Z ONGEVALLEND1ENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v, woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenl en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Vernieuwde Passiespelen positief ontvangen meteen aan het begin als slachtoffer over maar is een mens van vlees en bloed, zo merkte Huub Stapel op. BEROEPINGSWERK tegelen anp De vernieuwingen die de Passiespelen in Tegelen hebben ondergaan, zijn zondag bij de première positief ontvangen. De ruim 3200 bezoekers wa ren vooral vol lof voor regisseur Richard den Duik van het Werktheater in Amsterdam. De toeschouwers die de „oorspronkelijke" Pas siespelen hebben gezien, waren enthousiast. Ook toneelspeler Huub Stapel en regisseur Ben Ver- bong, beiden uit Tegelen afkomstig, waren posi tief in hun oordeel. Zij noemden de uitbeelding van Christus' lijden „eigentijds". Jezus komt niet Lof De 450 medewerkers kregen veel lof van de spe ciale genodigden, onder wie hulpbisschop mgr A. Castermans van Roermond, van mgr. J. Green namens de pauselijke nuntiatuur en van enige Tweede-Kamerleden. Ook de commissaris van de koningin in Limburg, mr. B. baron van Voorst tot Voorst, noemde de veranderingen over het alge meen verbeteringen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amsterdam: C. Schakel te 's-Gravenhage; te Bodegraven: C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (bw): te Boskoop: G. van Asselt te Apeldoorn. Bedankt: voor 't Harde (toez.): L.W.Ch. Ruijgrok te Middel harnis; voor Huizen: J Maasland te Kootwijk. Aangenomen het beroep door de Ge nerale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (ten be hoeve van de protestants geestelijke verzorging in de inrichtingen van jus titie) (part-time): H. Brandsen, predi kant voor bijzondere werkzaamheden te Harderwijk (geestelijk verzorger be jaardencentrum 'Weideheem'). CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Rotterdam- West: A.G. Boogaard te Tholen en Oud-Vossemeer en H. Korving te Kerkwerve. Bedankt: voor 's-Gravenhage-Zuid: H.P. Brandsmate Den Helder. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Noordwest-Veluwe- Flevoland als predikant met een bij zondere opdracht (zending c.q. ge meente opbouw): V.E.V. Ehrhardt te Pati (Indonesië), die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds intrede heeft gedaan. dn :rd RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth »rs (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse^ II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2|et c uur). raa' Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). innt Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uutut( 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klaj^ en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 i leen Partners/eehtgenoten met kinderen. Hc etsc uhg' Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluijstei voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde™ heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. jTI- Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—l! uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. iiid< chef hennyvan egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-3! Interim-manager Hoite Detmar moet fusie in goede banen leiden Zo op het oog leek het een 'oorlog' om een paar kwartjes. De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) verhoogde de buf- fetprijzen in de buurthuizen en in 't Spoortje aan de Bernhardkade stapten een paar grote gebruikersgroepen op. Het Wijkkomitee Plan-Noord dreigde de tent over te zullen nemen. De hogere prijzen aan de bar - een kop koffie voor een gulden in plaats van vijftig cent - waren de druppel, zeiden de buurtbewoners die van 't Spoortje gebruik maken. Zij kunnen moeilijk wennen aan andere wijzigingen in het buurthuis. leiden annet van aarsen johan zwaan Sinds januari zwaait de Leidse Welzijns Organisatie - ontstaan uit een fusie tussen de Stichting Welzijn Leiden, het SKIL (Soci aal Kultureel Werk in Leiden) en de Vrijwilligerscentrale - de scepter over de buurthuizen. De organisatie heeft van het ge meentebestuur de opdracht ge kregen probleemgericht en wijkgericht te gaan werken. De medewerkers moeten de buurt huizen uit en de buurten in. Die nieuwe werkwijze, zegt het ge meentebestuur, kost door effi ciënter werken minder geld. Daarnaast moet de LWO door bezuinigingen bij de gemeente nog eens enkele tonnen subsi die inleveren. „Door de bezuinigingen mag de bar in de buurthuizen geen activiteit zijn waar geld bij moet", zegt LWO-directeur Ate Flapper. „Voorheen werden dal kopje koffie en dat flesje bier ei genlijk indirect gesubsidieerd. Dat kan gewoon niet meer." In een nieuwsbrief van de L.WO stond dat de huisvestingskosten over de hele stad dit jaar met 250.000 gulden omlaag moeten en de inkomsten van de buffet ten mr! 100.000 gulden om- hcoi,, De prijsverhogingen, zegt Flapper, zijn een terechte maat ree „Voor een bakje koffie gaat het in sommige gevallen om twee kwartjes. Ik heb nog nooit gehoord c!at mensen actie gaan voeren omda.t de patat- prijs met vijftig cent is ver hoogd." Niet alleen de prijsverhogin gen zijn de gebruikers van de buurthuizen een doorn in het oog. In 't Spoortje in het Noor derkwartier klagen ze over het grote aantal projectwerkers, dat daar kantoor heeft gekozen, ,,'t Spoortje is dood. Daar is straks geen ruimte meer voor activitei ten omdat er steeds een wandje bijgezet wordt. Weer een kan toortje", zegt Daan Kerdijk van Wijkkomitee Plan-Noord. Klaverjasmiddag Een reguliere maandagmiddag, de vaste klaverjasmiddag in buurthuis Dijk 33. Twintig men sen zitten er aan vijf vierkante tafels. Mannen en vrouwen, ge middeld rond de zestig jaar. Fred van der Pluijm, beheerder van Dijk 33, kaart mee. „Ik had de gewoonte om van alle deelnemers aan de klaver- jassoos een kwaftje te vragen, voor het gas en licht dat we die middag gebruiken. Zo deed ik het tien jaar", vertelt Van der Pluijm. „Meestal haalde ik dan een gulden of acht op. Maar sinds de verhoging van de con sumptieprijzen doe ik dat niet meer. De mensen zijn ook niet gek. Als ze opeens een gulden voor koffie of twee gulden voor een biertje moeten betalen, zeg gen ze ook 'bekijk het dan maar, je gebruikt die winst maar voor het betalen van de rekening. Voor de inkoop van een biertje betaal je maar 69 cent'. En ze hebben nog gelijk ook." „Voorheen zette ik nog een stuk of vijf potten koffie op een middag, nu drinken veel men sen thuis een bakkie. Ze vragen me wat ik van plan ben met die prijzen, maar ik voer ook alleen maar opdrachten uit. Ik heb er niets over te zeggen. Wat dat betreft zit ik in een lastige posi tie. Kijk je hebt hier te maken met AOW'ers en 55-plussers, die de prijzen die gevraagd wor den niet meer kunnen opbren gen. Daardoor komen er min der mensen die ook nog eens minder drinken. Dat betekent Klaverjassen in 't Spoortje. Zonder de reguliere klaverjasmiddag of -avond zullen volgens buurthuisbeheerder Fred van der Pluijm (Dijk 33) 'heel wat mensen in een sociaal isolement terechtkomen'. foto holvast/mark lamers minder inkomsten." Hoite Detmar, aangesteld als interim-manager om de fusie in goede banen te leiden, begrijpt het allemaal wel. Hij is een groot voorstander van de nieu we werkwijze, waarbij de LWO moetbepalen wat belangrijk welzijnswerk is om vervolgens voor die zaken subsidie aan te vragen. Hij gaat zelfs nog ver der. „Leiden heeft nu iets van zeventien buurthuizen. Dat be tekent dat er één voor elke 6000 Leidenaars is. Het landelijke ge middelde ligt evenwel op 15000 inwoners per buurthuis. Je zou de helft kunnen sluiten en de overgebleven acht of negen la ten samenwerken met andere maatschappelijke instellingen, zoals bibliotheken of misschien wel de politie. Naar mijn idee krijg je dan echt betere wel zijnszorg", zegt Detmar. Onverschillig Beheerder Fred van der Pluijm van Dijk 33 blijft er een beetje onverschillig onder. „Als ze zou den zeggen: Nou, Van der Pluijm, dat was het dan, de tent gaat dicht, dan houdt het voor mij op. Dan heb ik geen zin om me daar nog tegen te verzetten. Je bereikt toch niets. Kijk maar naar t Spoortje, daar had een van de grote gebruikersgroepen vier keer geprobeerd een ge sprek te regelen met de LWO, maar het lukte ze niet." „Dit betekent natuurlijk niet dat het me koud laat wat er met Dijk 33 gebeurt. Dit buurthuis en ook heel veel andere vervul len namelijk een heel belangrij ke sociale functie. Hier komen elke week mensen die anders nooit de deur uit zouden ko men. Het zijn veelal alleen staanden, WAO'ers en werklo zen. Mensen die voor andere - vaak duurdere - uitjes geen geld hebben. Je zou 's zondags hier 'ns moeten kijken. Dan staat het voor de deur vol met de taxi's voor mensen die slecht ter been zijn. Er komt bijvoorbeeld altijd een vrouw met zware reuma. Met haar zou het zonder de Dijk niets worden, die zou helemaal vereenzamen. En zo zijn er wel meer." Het is een gevaar dat ook door de gemeenteraadsfractie van de Socialistische Partij wordt erkend. Deze partij heeft het college inmiddels schriftelij ke vragen gesteld. „We zien het in Leiden-Noord en we zien het in andere stadsdelen. De men sen zijn ontevreden", zegt Tim van Houten. „Als B en W blijven vasthouden aan een beleid waarbij de buurthuizen com mercieel goed draaiende instel lingen moeten worden, moeten zij zich realiseren wat de conse quentie van dat beleid is op lan ge termijn. Gebruikers en vrij willigers zullen weglopen omdat er geen activiteiten meer zijn waar zij een rol in kunnen spe len." De uittocht in buurthuis 't Spoortje is inmiddels voor een groot gedeelte teniet gedaan. Carnavalsvereniging de Spoor- bumpers, die in het buurthuis' veel activiteiten organiseerde, is nog niet terug, maar de Country Dancers, een grote groep die twee, drie avonden per week van het buurthuis gebruik maakte, zitten binnenkort weer op de oude stek. Hun verhui zing naar het gebouw van speeltuinvereniging Ooster kwartier viel bij de omwonen den niet in goede aarde. Zij vreesden overlast. Stoom Volgens LWO-directeur Flapper valt het allemaal wel mee. „Er is een hoop stoom afgeblazen. De soep is inmiddels flink afge koeld", zegt hij. En: „Er zijn veel mensen wel tevreden. Mensen die eerst minder en nu meer in het buurthuis komen. De onge definieerde inloop is weliswaar afgenomen, maar het aantal cursisten is toegenomen. Die mensen zijn tevreden, die hoor je dus niet. Zo werkt dat." De groepen die van oudsher in het buurthuizen kwamen, zijn niet per definitie 'de buurtbe woners', zegt stadsdeelmanager Vincent Kokke van Noord. „Het buurtkomitee Plan-Noord bij voorbeeld is een belangrijke groep in de buurt. Maar we wil len ook andere mensen berei ken. Het buurtkomitee denkt dat de buurt als eenheid nog bestaat. Maar het zijn allemaal verschillende groepen bewo ners." Flapper: „Die groepen moeten ook hun zegje kunnen doen." Maar dat is niet de realiteit, zegt Cock Lafeber, vrijwilliger en bewoner in De Kooi. „De tse vrijwilligers en de gebruil hebben minder over de bu huizen te zeggen sinds de L bestaat. De huisraden buurthuis had er een - zijn d de LWO op straat gezet, zouden buurtplatforms voo de plaats komen, maar die er nog steeds niet. En waJDJ denken van de medewer achter de bar, die vroeger waar de baropbrengsten r tei toe zouden gaan. Nu is dat vi maal niet meer zo duidelijk, jds geld verdwijnt in de grote me van de LWO. Worden er t paar bureaustoelen van r a kocht, misschien. Maar we !ai doe je het niet. Op die mai 'er werk je als vrijwilliger toch n in der hard, minder serieus t wanneer je weet dat je deze rij mer met het geld een bus tre kinderen op pad kunt sturen nd De LWO zit met dergel titi kritiek in haar maag. „Geefn 1 de tijd", vraagt directeur Fikt per. „We moesten zo veel r« n len, het kon niet allemaal t( n. lijk. In de buurthuizen kor dd in de nabije toekomst vrijw >nl gersraden, vaste overlegorgai oi< voor de buurthuisexploitan ar en de stadsdeelmanagers. Hl n' niet zo dat straks de raden bt baas zijn over het buurth'tri maar er wordt wel naar ze dt luisterd, er wordt straks 'bi overlegd." en 3d Niet eerlijk et Eind goed, al goed? Dat is i W maar zeer de vraag. Na en moeizame start wachten n; LWO opnieuw moeilijke tijd de „Het is niet eerlijk", klaagt 'et recteur Flapper. „In de jaren uu 94 is er zeven ton bezuinigd 'ei het welzijnswerk. Aan de n en ganisatie hing ook al een pir kaartje. En hoewel er van ar kant van het gemeentebest i de toezegging was dat we na >k reorganisatie even met i el zouden worden gelaten, m s ten we de komende jaren V< nieuw fors bezuinigen." »n „De vraag is of we accorrto *1 ties of taken moeten afstotee Wethouder Hans de Goede i 'w dat hij de politieke verantwo C delijkheid zal nemen over ie uitkomsten van deze discus il Daar houd ik hem aan, aan pr delijkheid en verantwoordel t heid. Want tot nu toe is het it meentebestuurvaaggeblevet el

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8