puurman in actie egen herrie COC Rik (7) gaatvliegtu Publiek blijft weg bij PvdA-discussie BANDAG 22 ME11995 Buurthuizen 8 Als de helft van de Leidse buurthuizen sluit, dan leidt dat tot bete re welzijnszorg, zegt een manager die betrokken is bij de welzijnsfusie. maat is vol voor een bewoner van een pand aan de ngegracht in Leiden. Het nabijgelegen COC zorgt vol- ns hem al geruime tijd drie keer per week voor geluids- erlast. En daar moet nu eindelijk eens wat aan worden daan, zeker omdat een geluidsmeting van een paar reage aanden geleden die overlast heeft aangetoond. rika;i u )EN HERMAN JOUSTRA >stZV\ Bovt k.ian st^idat het COC tot nu toe ech- geen maatregelen heeft ge- v ffen het geluid binnen de rken te houden, heeft de be- iu ner inmiddels een brief op bed'en geschreven aan burge- is iester en wethouders van Lei- i. Hij wil dat het college het b IC dwingt de geluidsoverlast )r een manier dan steilste beëindigen. SI Gesteld het feit dat ik ernstig ie au nijn nachtrust en woongenot rd beperkt, heb ik besloten inlie te ondernemen tegen de Toy or het COC veroorzaakte ge- [17 ndsoverlast", zo schrijft de ikaai'n. die een wooneenheid be- and ont aan de Langegracht, aan zijde van de Zandstraat. Aan andere kant van de Zand- tat, in het tweede pand vanaf hoek met de Langegracht, zit COC Leiden. )e schrijver van de brief zet hierna de feiten nog eens chro nologisch op een rijtje. Zo meldt hij in november van het vorig jaar contact te hebben ge had met de dienst milieu en be heer van de gemeente over de geluidsoverlast van het COC. Hem werd vervolgens gemeld dat reeds contact was opgeno men met de beheerder van het pand. Die zou hebben toege zegd mee te werken aan een ge luidstechnisch onderzoek. „Daar meende ik uit te mogen opmaken dat de beheerder van het COC van goede wil was om binnen redelijke termijn aan de wettelijke eisen te voldoen." Daarom zag de man ook af van juridische stappen. Het COC liet vervolgens ook een akoestisch rapport opstel len door een geluidstechnisch bureau. Daaruit bleek dat de ge luidsisolatie van het pand niet voldoet. De norm werd zelfs met dertig decibel overschre- nbraken in scholen opgelost iden» Een 21-jarige Hagenaar heeft zaterdag bekend vijftien in- raken in scholen in Leiden en Voorschoten te hebben ge- 1 leegd. De man liep zaterdagmiddag, samen met een 20-jarige ampaan die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, tegen de $mp bij een laaak in een school aan de-Endegeesterwatering in eiden. iNNO 1895 Dinsdag 21 Mei isteravond omstreeks elf uren ontstond er een begin van brand het huis bewoond door den heer J. aan den Ouden Singel, bij Prinsensteeg, vermoedelijk door een ongeluk met een kaars, de alkoof, waar het vuur door de huisgenooten met behulp; n een voorbijganger werd gebluscht, zoodat het zich niet ver-! r uitbreidde. len meldt ons uit Noordwijk aan Zee: Des nachts is zeven mijl enoorden dit dorp aangespoeld het lijk van een ongekleed lanspersoon, dat in vergevorderde staat van ontbinding ver-! eerd. ftNNO 1970 Vrijdag 22 r n Leiden zijn van heden af vier stukjes maansteen te bewonde rt, en: kleine zwarte brokjes met glinsterende puntjes, tezamen in-; gesmolten in glasheldere kunsthars. Het maanmateriaal is, sa- met een Nederlands vlaggetje dat een bezoek aan de maan TT-eeft gebracht tijdens de historische vlucht van de Apollo-11 geschenk van president Nixon aan Koningin Juliana. Het ge- thans geplaatst in de astronomische afdeling van het len den. De bewoner dit moment echter dat nog geen maatregelen zijn getroffen die isolatie te verbeteren. Ook zijn de overlast veroorzakende acti viteiten in het gebouw niet be ëindigd. En telefoontjes naar de politie mochten tot nu toe niet baten, schrijft hij. F. Kloosterman, penning meester van het COC: „We zijn sinds een half jaar bezig de ver eiste milieuvergunning aan te vragen. Over een week is de concept-aanvraag klaar. Boven dien willen we de zaak wel de gelijk isoleren. Daarmee is een bedrag gemoeid van ongeveer 85.000 gulden en dat kunnen we niet zo maar op tafel leggen. We zijn nu hard bezig de finan ciering rond te krijgen. We heb ben goede hoop dat de zaak over een paar maanden in kan nen en kruiken is." Hij leidt dat onder meer af uit een gesprek dat onlangs heeft plaatsgevonden tussen beide partijen. Ook de bewoner is naar aanleiding daarvan positief gestemd. „Het COC heeft in elk geval toegezegd het geluidsni veau wat te beperken totdat de zaak is geïsoleerd. Het afgelo pen weekeinde heb ik totaal geen overlast gehad." Meisje aangerand Een 17-jarig Leids meisje is vrij dagavond rond 22.30 uur aan gerand op de Morsweg in haar woonplaats. Een man greep haar vast en trok haar de bosjes in. Ze kon zich echter losruk ken. De man kwam achter haar aan, maar hij verdween toen het meisje de aandacht wist te trek ken van voorbijgangers. Canadees maakt amok in kroegen Een 34-jarige Canadees die op vakantie' is in Nederland heeft in de nacht van zaterdag op zondag klappen uitgedeeld in cafe's aan de Hooglandse Kerk- choorsteeg en de Middelsteg racht. Aan de Hooglandse Kerk- choorsteeg sloeg hij rond één uur een 51-jarige Barnevelder op het gezicht. De man was vol gens de Canadees te veel in ge sprek geweest met zijn vriendin. Even daarvoor speelde zich zo'n tafereel af in een café aan de Middelstegracht. De man is aangehouden. De Leidse Schiphol-demonstranten op weg naar de luchthaven. Demonstranten op de fiets naar Schiphol FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leiden/schiphol ruud sep Eén motoragent voor en één achter. Daar tussen veertig fiet sers op weg naar Schiphol. Al- phenaar Ronald Pleij houdt voorop het tempo er aardig in. Zijn bovenmaatse SP-banier houdt hij voorlopig nog even opgerold. Maar zoon Rik steelt achterop de fiets de show met een vlag van Milieudefensie. De zevenjarige Rik gaat 'vliegtuigen kijken'. „Wat hadden we er thuis nou zo mooi ingepompt?" reageert zijn vader. „De vlieg tuigen zijn... Wat zijn ze? Zijn ze goed voor het milieu? Nee! En verder: als je in je tuintje zit, zijn ze dan leuk, die vliegtuigen, dat geluid bedoel ik?" De laatste kilometers naar Schiphol ziet de optocht van fietsende demonstranten er heel serieus uit. De groep is aanzienlijk groter dan een ge middeld groepje wielrenners op een mooie zondagmiddag, en de motoragenten doen wonde ren. Als de Rode Zee voor Mo- zes wijkt het autoverkeer voor de kolonne fietsers. Als straks de vliegtuigen op Schiphol net zo reageren, kan het nog wel eens heel spectaculair worden. Hoe anders zag het ernaar uit bij het verzamelen in Leiden. De fietsende demonstranten werden daar om elf uur ver wacht bij het postkantoor aan - hoe toepasselijk - de Schiphol- weg. Maar om twee minuten voor elf staan er pas vier fiet sers, te dubben of het zin heeft om nog even te wachten. En zich af te vragen wat nou eigen lijk de bedoeling is: fietsen naar Amsterdam, naar Schiphol of naar Nieuw Vennep. Dan ko men nog twee fietsers aan rij den, en nog één. Die laatste komt echter alleen maar wat post in de brievenbus doen, en rijdt weer weg. „Ik kon me ook niet voorstellen dat die mee zou gaan demonstreren", oordeelt één van de wachtenden. „Zo ie mand met een koffertje achter op zijn fiets." Om kwart over elf, de groep is inmiddels aangegroeid tot tien man, besluiten de vier die al het langst staan te wachten te ver trekken naar Amsterdam. „Ik dacht dat we aan één stuk door zouden rijden naar Amsterdam, maar nu blijken we onderweg allemaal oponthoud te hebben. En ik sta hier al een half ulir te wachten." De groep komt ech ter niet verder dan een meter of twintig. Ondertussen maakt een telefoontje naar Alphen duide lijk dat het de bedoeling is dat de groep zich om één uur in Leimuiden samenvoegt met Al- phense demonstranten om sa men verder te gaan naar Schip hol. Om tien voor half twaalf zet de complete groep, inmiddels veertien man sterk, zich dan eindelijk in beweging. Leimuiden wordt bereikt in iets meer dan een uur. Tijd zat dus voor een kopje koffie. Het programma wordt doorgeno men. Freek de Jonge, Mathilde Santing, de Tröckener Kecks. „Ik had bijna mijn zoon nog mee gekregen vanwege die Tröckener Kecks", vertelt Else Meerman. „Maar hij ging op het laatste moment toch maar een proefwerk leren. Mijn andere zoon wilde per se niet mee. Hij studeert economie en Schiphol wordt straks misschien wel zijn werkgever." Willem van Leen- hoff bladert in een tijdschrift en leest tot zijn verbazing over een man die op een trektocht door Siberië in een winkel op Belgi sche wodka stuit. „Zie je, er wordt te veel vervoerd. Daarom moet straks die vijfde baan er komen." Dan komen de Alphenaren langs rijden. Dat ziet er ineens heel anders uit. Echte demon stranten zijn het, met sand- wichborden en een vlag. Albert Dorrestein vertegenwoordigt de Rijnwoudse afdeling van Milieudefensie, gekleed in een shirt met aan voor- en achter kant 'Geen HSL door het Groe ne Hart'. „Het heeft allemaal met elkaar te maken", weet de Koudekerker. Vanaf Leimuiden gaat het mede dankzij het politie-escorte in hoog tempo naar de luchtha ven. De stoet arriveert om twee uur op Schiphol. Ruim op tijd voor het optreden van Freek de Jonge. De fietsen worden ge stald en de laatste paar honderd meter wordt te voet afgelegd. Else filosofeert nog wat over het nut van nog weer een demon stratie. „Ik troost me altijd maar met de gedachte dat we in het begin ook voor gek liepen in atoomwapendemonstraties. Maar ik heb nu Ronald Reagan zelf horen zeggen dat atoomwa pens niet goed zijn. Het kost veel tijd, maar uiteindelijk heeft het wel effect." lig Mac 1 e doen het heel leuk", vertelt 'hostess van McDonald's al 5J j de ingang. „Als je vraagt om 'n hamburger kijken ze je )os aan en proberen ze je een 3W giYlac te verkopen." Want de 'roemdheden verkopen alleen "i] gMacs. m gelopen zaterdag was het est bij McDonald's aan de ,3 eestenmarkt in Leiden. Fund i üsingvoor het Ronald McDo- 45 aldhuis. Op het plein voor de jjjJ imburgergigant speelt een 5sfand, draait het rad van avon- r en hobbelen de kinderen jeen bus met een levensgrote igMac op het dak. En binnen 'neren Bekende Nederlanders e broodjes waarmee de Ameri- fónse hamburgerboer de we- 'ld veroverde: Mr. Karstens, otaris: J. Hoekema, Tweede- amerlid voor D66; Joop Walenkamp, wethouder te Lei den; Olav Hoenson, algemeen directeur Het op Zondag. Maar ook Caspar van Bohemen (Frits van Goede Tijden Slechte Tij den), Pim Vosmaer (Onderweg naar Morgen), Peter Post (Tour de France) en Hein Vergeer (Thialf). Tussen elf en twaalf, met twee heuse filmsterren aan het werk, gaan de Big Macs over de toon bank als waren het warme broodjes. „Is het niet moeilijk om al die teksten uit je hoofd te leren?" vraagt een vrouwelijke fan aan Pim Vosmaer. „Ja dat is het moeilijkste van ons vak", antwoordt de filmster. „Vergeet je je tekst nooit?" „Nee, ik niet. Hij wel", wijst Vosmaer naar Caspar van Bohemenen (Frits). Big Mac 2 Jaja. Acteren kunnen ze als de beste. Maar kunnen ze ook een behoorlijke hamburger serve ren? We nemen de proef op de som. Om te beginnen een leuke aangever. „Heb je voor mij een hamburger." „Ja hoor, die kun je best krijgen, maar als ik jou was zou ik een Big Mac ne men", reageert Pim volgens plan. Vooruit, dan een Big Mac. Pim doet twee stappen naar achteren om het dubbele ham burgerbroodje te pakken. „Ik ben niet gek, ik neem een Big Mac", rijmt hij. „Ze zijn veel lekkerder en bovendien gaat er een knaak naar het Ronald Mc- Donaldhuis." Op de vingertop pen serveert hij het piepschui men bakje met daarin de Ame rikaanse lekkernij. Rapportcijfer voor de service: een negen. Dan Caspar/Frits. De GTST-ster werkt samen met zijn collega van Onderweg naar Morgen en wordt een beetje door hem overschreeuwd. Na de bestel ling van een Big Mac loopt hij stil naar achteren en schuift het Wateroverlast door computergebruiker leiden de bewoners twee verdiepingen lager gingen klagen over water overlast. Het water kwam daar door het plafond naar beneden. Na een bezoek aan de boven buren bleek dat ook die last hadden van een kleine overstro ming, veroorzaakt door de ver strooide computergebruiker die nog weer een verdieping hoger woont. De 42-jarige bewoner van een appartement aan de Boshuizer- kade was gisteravond blijkbaar erg verdiept in het werk met zijn computer. Daardoor had hij niet door dat hij in de keuken de kraan aan had laten staan. Het foutje kwam pas aan het licht nadat Pim Vosmaer serveert een Big Mac terwijl Caspar van Bohemen zich doosje op het plateau. „Eén Big Mac." Vooruit, een zesje. In een hoekje van de toonbank staat een wethouder hulpeloos om zich heen te kijken. Joop Walenkamp is duidelijk niet ge wend aan het leven als be roemdheid. „Two Big Macs, please", vraagt een Amerikaan se toerist, zich niet bewust van het feit dat hij een lokale cele brity tegenover zich heeft. Joop doet braaf wat er van hem ver wacht wordt. We proberen het zelf nog eens. Eén Big Mac. Met een verlegen lachje plaatst de wethouder het bestelde op de toonbank. Hij legt zijn hand bo venop het bakje. „Hij is nog warm, hoor." Wat??? Een vier, voor straf. Over smaak valt niet te twisten. Maar volgens de expert is het best geserveerde broodje ook het lekkerst. Broodje Joop krijgt de kwalificatie 'beetje koud' mee. Broodje Caspar is 'minder vettig; waarschijnlijk naast de kaas gehapt". Het broodje Pim is favoriet. 'Scherper en warmer; had de augurk in één keer te pakken', oordeelt de deskundi ge. De broodjes van de filmster ren worden tot de laatste krui mel verorberd. En broodje Joop... Sorry meneer de wet houder, maar drie Big Macs is toch wat te vqel van het goede. Nieuwe sokken Leidenaars zijn helemaal niet zo rot voor hun bestuurders als menigeen weieens denkt. Dat ondervond wethouder Pex Lan- genberg vorige week tijdens een bezoek aan de Poolse zusterge- meenteTorun. Directeur Ton van Lanen van Van Muiden BV had zich op de terugweg pogal geërgerd aan de slechte kwali teit van de sokken van de wet houder. Op beide hielen waren die toch wel erg dunnetjes ge worden. Zodra Van Lanen zijn kans schoon zag, dook hij een winkel binnen om een paar nieuwe sokken voor de wethouder te kopen. Onder enige begeleiden de woorden overhandigde hij de volblauwe sokken aan Lan- genberg. Overigens waren die sokken in Polen gekocht, dus Ton van Lanen hoefde niet al te diep in de buidel te tasten. leiden aad rietveld Een drietal PvdA-leden zette zondagmiddag in het bovenzaaltjt van café 't Keizertje voor nop tafels, stoelen en microfoons klaa voor een discussie over baatbelasting. WD-raadslid A. Geertse ma zou over dat heikele onderwerp de degens kruisen met wet houder J. Walenkamp (CDA/economische zaken). Maar wegens het ontbreken van publiek bleef een duel achterwege. Nadat een symposium van het midden- en kleinbedrijf (MKB) een volle zaal in het Holiday Inn had getrokken dacht PvdA- voorzitter Hok Tan, dat een discussie over baatbelasting onder nemend Leiden ook wel naar een politiek forum zou lokken. Maar zo was het dus niet. Door het invoeren van baatbelasting kan de gemeente eigena ren van onroerend goed - zoals winkeliers - dwingen om te be talen voor voorzieningen waar zij profijt van hebben. Zoals een grondige opknapbeurt van de Haarlemmerstraat of een parkeer garage aan de Boommarkt. Omdat de middenstand te verdeeld is om op eigen houtje te investeren in de stad ziet Walenkamp baatbelasting als de enige mogelijkheid om bij het bedrijfsleven wat geld los te krijgen. Geertsema en Walenkamp hadden zich gedegen voorbereid op een discussie. Maar het zonnetje scheen en Leiden kon ken nelijk wel leukere manieren bedenken om de vrije zondag door te brengen. Alleen MKB-voorzitter P. Bunnig en diens echtgeno te schoven aan bij het gezelschap op het terras. Bunnig wilde nog wel uitleggen waarom de Leidse midden stand niet zomaar de knip opentrekt om bij te dragen aan zaken als een parkergarage of een overkapping van de Haarlemmer straat. Wethouder Walenkamp deed zijn ogen dicht en koester de zich in de zon. „Blijf praten Peter", mompelde hij, „blijf pra- Knutselen 9 De modelbouwvereni ging Woubrugge heeft leden in het hele land. Er is zelfs iemand uit Oberhau- sen lid. 'En die komt echt heel vaak'. Leidse (76) betrapt op winkeldiefstal Een 76-jarige vrouw uit Leiden is afgelopen zaterdagmiddag betrapt op winkeldiefstal. De vtouw nam uit een supermarkt in de Winkelhof in Leiderdorp voor achttien gulden spullen mee zonder te betalen. De be jaarde dievegge werd aange houden door het personeel en overgedragen aan de politie. De vrouw kreeg een boete van 200 gulden. Leidse delegatie brengt 70 mille naar Poolse stad leiden henk van der post Een delegatie van Leidse verte genwoordigers heeft vorige week 70.000 gulden overhan digd aan de «tichting in Torun die is belast met het restaureren van het historische poortge bouw in die plaats. Van dat be drag is 50.000 gulden geschon ken door de gemeente Leiden. De resterende som is bijeenge bracht door Leidse onderne mers en de stichting 'Het Poort gebouw aan de Podmura'. Zo'n vijftien ondernemers brachten met bestuursleden van de Leidse stichting en de wethouders Langenberg en Hil- lebrand een bezoek aan zuster- gemeente Torun in Polen. Za kenlieden brachten tevens een bezoek aan bedrijven uit hun branches. De hoop was dat daaruit bedrijfscontacten zou den groeien waarvan Torun economisch kan profiteren. De ondernemers vonden het welis waar interessant om collega's in Torun te bezoeken, maar tot vervolgafspraken kwam het niet. De meesten zagen het trip- je naar Torun als een gezellig uitstapje voor het goede doel omdat de helft van de reiskos ten (2000 gulden per persoon) was bestemd voor het poortge bouw. Rotaryclubs schenken AZL groot schilderij leiden/naaldwuk Een ruim 8 meter breed en 2,5 meter hoog schilderij krijgt bin nenkort een plekje in een pu blieke ruimte van het Acade misch Ziekenhuis Leiden of de Leidse universiteit. Het schilderij, met de titel Bloemenzee, is een geschenk van de gezamenlijke rotaryclubs van Zuid-Holland. Zo'n hon derd leden van deze service clubs hebben het schilderij af gelopen zaterdag tijdens een grote bijeenkomst in Bloemen veiling Holland in Naaldwijk ge maakt. Doordat zoveel mensen een penseelstreek hebben gegeven, is het doek aangemeld voor Ne derlandse editie van het Guin ness Book of Records. Op dezelfde bijeenkomst is door de 'rotarians' nog eens 10.00Q gulden ingezameld. Dat geld zal worden gebruikt voor het opzetten van een weten schappelijke leerstoel voor de ziekte van Alzheimer aan de Leidse universiteit. Leidenaar met auto over de kop De 42-jarige Leidenaar kwam er af met de schrik en een nat pak. Zijn auto werd totaal vernield uit het water langs de rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam) ge takeld, waarin hij na de macht over het stuur te hebben verlo ren in terecht was gekomen. Daarvoor was hij met zijn ver voermiddel vier keer over de kop geslagen en via de berm in het waterbeland. Reumavereniging Leiden viert feest leiden/zoeterwoude De vereniging voor reumapa tiënten Leiden en omstreken vierde gisteren in De Eenden kooi in Zoeterwoude-Rijndijk haar vijftienjarig jublieum. Zo n 160 meest oudere reumapatiën ten en hun begeleiders waren bij het feestje aanwezig. De aanwezigen konden zien hoe twee jonge reumapatiëntjes een cheque van 1500 gulden over handigden aan het bestuur. Het geld vyas ingezameld onder de leden voor de aanschaf van een videocamera.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7