2|8 Coalitiepartijen België houden verrassend stand België als gebruikelijk: onvoorspelbaar na Tsjechen bereiden paus lauwe ontvangst EB HAMBURGERS Buitenland Premier Major woedend na aanval van Thatcher 'Sekte van plan Japanse steden aan te vallen' IAANDAG 22 MEI 1995 nb - Quarantaine van Kikwit opgeheven Êi bnshasa Na tien dagen heeft de regering van Zaïre de quaran- faine van de stad Kikwit en omgeving opgeheven. Een vertegen- voordiger van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO verklaar de zaterdag dat de mensen zich nu weer vrij in het land kunnen 10 bewegen. Het nieuws werd door de duizenden wachtenden bij de wegversperringen rond Kikwit met applaus ontvangen. Het aantal doden van de epidemie is volgens de laatste cijfers van de WHO in Genève gestegen tot 101 op een totaal van 137 ontdekte lesmettingen. Algerijnse journaliste gedood algiers Een 22-jarige Algerijnse journaliste is in de nacht van zaterdag op zondag in haar woning nabij Algiers vermoord. De daders waren 'gewapende terroristen', de officiële benaming voor gewapende fundamentalistische groepen. Drieëndertig I journalisten zijn sinds mei 1993 omgekomen in Algerije bij aan slagen waarvoor islamitische fundamentalisten verantwoordelijk worden gesteld. Bij acties van Algerijnse veiligheidstroepen zijn de afgelopen dagen bijna 100 gewapende islamitische funda mentalisten gedood, meldden Algerijnse media gisteren. Oud-minister Les Aspin overleden at 2a 28 86 defensie van de Vere nigde Staten Les Aspin is gisteren overleden aan de gevolgen van beroerte. De 56-jarige Aspin trad in 1993 af als i <EI kritiek op zijn functioneren. Hij had problemen met zijn begro ting en werd verantwoordelijk gesteld voor het politieke rumoer rond het toelaten van homoseksuelen in de krijgsmacht en de dood van Amerikaanse militairen in Somalië. VS roepen miljoenen auto's terug Washington De Amerikaanse regering is van plan 8,77 miljoen auto's die in de periode van 1986 tot 1991 zijn verkocht, naar de garage te laten terugroepen omdat ze zijn uitgerust met ondeug delijke Japanse veiligheidsriemen. De riemen, van het merk Takata, zouden soms niet vastklikken. Het zou een van de groot controle-operaties uit de geschiedenis worden. De controle raakt de merken Honda, Nissan, Mitsubishi, Mazda, Suzuki, Isu- Subaru, Daihatsu, General Motors, Chrysler en Ford. Regeringspartij Tunesië wint Drie miljoen Tunesische kiezers hebben gisteren kunnen en voor plaatselijke verkiezingen. Naast de regeringspartij RassemblementConstitutionnel Démocratique (RCD) die het land al sinds de onafhankelijkheid van 1956 bestuurt, deden ook vijf oppositiepartijen mee. De oppositiepartijen en twee onaf hankelijke lijsten hebben echter slechts in 47 van de 257 distric- n kandidaten gesteld. De RCD is zodoende zeker van een grote •erwinning. Verkeersagent dood door uitlaatgassen bangkok Een verkeersagent uit de Thaise hoofdstad Bangkok is gestorven door het inademen van te veel uitlaatgassen. Dat heb ben de zondagskranten in Thailand gemeld. De 33-jarige ser geant van politie stierf vrijdag in het ziekenhuis, waar hij met spoed heen was gebracht met hevige pijn in de borstkas, kramp in zijn benen, bloedspugend en met hoestbuien. Volgens een re cent onderzoek naar de gezondheid van het politiekorps in de Thaise hoofdstad lijden 805 van de 3.500 verkeersagenten aan ziekten, die direct verband houden met de luchtvervuiling. 'Mensenrechten in Roemenië geschonden' den haag anp Gepaneerde Lekker pittig gekruid en in 10 minuten op tafel P Services B V tel. 02154-8 ELKE DAG GOED NIEUWS 'Veto ondermijnt rol VS in conflict Midden Oosten' iv ad bloemendaal correspondent Israël is bang dat het Ameri- lanse veto over een veroorde ling van de recente landonteige- ning in Oost-Jeruzalem, vorige week in de Veiligheidsraad, de positie van de Verenigde Staten als bemiddelaar in het Israë- lisch-Arabische conflict heeft ondermijnd. Volgens bronnen het ministerie van buiten landse zaken, geciteerd door de Israëlische radio, heeft het veto al meer schade aangericht dan de landonteigening zelf. In een boodschap aan het mi nisterie merkt VN-ambassadeur Gad Yacobi op dat de meeste Arabische en islamitische lan den vinden dat de Amerikanen met het uitspreken van het veto een rode lijn hebben overschre den. De PLO en een aantal Ara bische landen onderzoeken nu de mogelijkheid de Algemene Vergadering van de Verenigde .Naties Israël te laten veroorde len. Ze willen een voorstel daar toe ter sprake brengen op een Arabische mini-topconferentie over Jeruzalem, die het aan staande weekeinde zal worden gehouden in de Marokkaanse stad Casablanca. Vlaamse socialisten ongeschonden Geen 'zwarte zondag De Vlaamse christen-democraten van premier Dehaene laten voorlopig in het midden of ze de rooms-rode rege ringscoalitie willen voortzetten, hoewel die gisteren ver rassend stand hield bij de algemene verkiezingen. De CVP heeft de sleutels voor de kabinetsformatie in han den, maar beslist pas over enkele dagen of ze met de so cialisten of met de liberalen scheep wil gaan. De Belgi sche verkiezingen leverden onverwachte winst op voor de door de Agusta-smeergeldaffaire geteisterde Socialisti sche Partij. verliezers waren de Groenen en de protestpartijen die vier jaar geleden hoge ogen gooiden. De rooms-rode coalitie kan in het nationale parlement op 81 van de 150 zetels rekenen en centrum-rechts op een iets krappere meerderheid van 79. Door de grote ideologische ver schillen tussen socialisten en li beralen ligt een 'paarse' coalitie correspondent De SP van Tobback won licht en eindigde op 20,1 procent van de Vlaamse stemmen. Ook de libe rale oppositiepartijen boekten winst. Dehaene's CVP hand haafde zich als grootste partij van het land op 27 procent van de Vlaamse stemmen. Grote niet voor de hand, hoewel ook die op een meerderheid kan re kenen. De voorzitters Tobback en Busquin van de Vlaamse en Waalse socialisten spraken zich gisteravond direct uit voor voortzetting van rooms-rood. Binnen de CVP leeft echter de vrees dat met de socialisten moeilijk te praten zal zijn over harde ingrepen in de sociale ze kerheid. Onduidelijk is wat het effect op de formatie zal zijn van het opmerkelijke stemmenverlies van de regerende Parti Socialis- te en de stilstand van de Parti Social-Chrétien in franstalig België. PSC-voorman Wathelet pleitte gisteravond wel voor be houd van de huidige coalitie. De PS zakte van 36 naar 33 pro cent van de Waalse stemmen, terwijl de PSC een procent daal de naar ruim 20 procent. De meeste kranten in België hielden vanochtend rekening met de vorming van een tweede regering-Dehaene van socialis ten en christen-democraten. De gevreesde nieuwe 'zwarte zondag' bleef uit. Het extreem rechtse Vlaams Blok slaagde er niet in veel profijt te trekken van de corruptieschandalen en de diepgewortelde afkeer van de gevestigde politiek. Het Blok steeg van bijna 11 naar 12 pro cent van de Vlaamse stemmen. In Antwerpen bleef het Blok de grootste partij. Het Front Natio nal steeg in Wallonië van bijna drie naar ruim vijf procent, en scoorde daarnaast in Brussel goed. londen hans geleunse correspondent De zorgenlast van de Britse premier John Major is dit weekeinde duchtig verzwaard door een heftige aanval van zijn voorgangster Margaret Thatcher op het regeringsbe leid. In het nog te verschijnen tweede deel van haar auto biografie schrijft barones Thatcher onder meer dat Ma jors politiek van compromis sen jegens Europa de reden vormt voor de huidige econo mische problemen in Enge land. Conservatieve zegslieden lieten gisteren, toen de Sun day Times met een voorpubli- katie van Thatchers boek kwam, onmiddellijk weten dat Major 'woedend' was over het geschrijf van Thatcher. 'Maggie heeft het zicht op de realiteit verloren' en 'ze ver geet dat zij het was die des tijds zelf de Europese Akte ondertekende', aldus com mentaren uit de partijtop. In het algemeen wrijft That cher haar opvolger gebrek aan doelgerichte politiek aan. Ze vindt dat Major moet zor gen dat Londen bevoegdhe den terugkrijgt die nu zijn ge delegeerd aan EU-instituties, zoals de Europese Commis sie. Het Verdrag van Maas tricht moet volgens haar on middellijk worden afgewezen en het Britse pond moet vol ledig onafhankelijk van het Europees Monetair Systeem worden. Zelfs de Major-vijandige rechtervleugel van de Conser vatieve Partij leek gisteren niet bereid haar kampioene te volgen. ..Dit was nog maar een uittreksel, misschien is ze verkeerd geciteerd", aldus een vooraanstaand parle mentslid. Minister van financiën Clarke, ook bewindsman on der Thatcher, zei gisteren dat veel van de problemen waar mee het huidige kabinet kampt, een directe erfenis van het Thatcher-beleid zijn. Hij impliceerde dat Thatcher maar beter de mond kon houden. Dat alles bij het oude zou blijven had niemand in Brussel venvacht Vijf jaar na de verdrijving van president Nicolae Ceausescu worden in Roemenië nog steeds op grote schaal de rechten van de mens geschonden. Dat zegt de mensenrechtenorganistie Amnesty International in een vandaag in L.onden verschenen rapport. De regering in Boekarest be weert dat de mensenrechten worden nageleefd, maar dat is geenszins het geval, aldus de or ganisatie. Zo worden degenen die opkomen voor vrije me ningsuiting en homoseksuelen achter de tralies gezet. D'e be handeling van gedetineerden is veelal slecht. Er wordt in gevan genissen geregeld gemarteld. Ook de zigeuners worden slecht behandeld. Weer ontvoering op Sardinië Na de vijfde ontvoering op Sar dinië in vijf maanden tijd, heb ben zakenlieden op het eiland gedreigd hun biezen te pakken als de veiligheid er niet snel en drastisch verbetert. Ze hebben dat gezegd in een brief aan premier Lamberto Di- ni, nadat donderdag Ferruccio Checchi, de mede-eigenaar van een toeristencomplex, werd ontvoerd. De vermoedelijke da ders zijn Sardijnse bandieten die losgeld willen. peter de vries correspondent De typerendste uitspraak van de Belgische verkiezingsavond kwam van een socialist uit een ver Vlaams dorpje: „Dit is een spektakelstaat". De man con stateerde tot zijn stomme ver bazing dat zijn persoonlijke la waaierige campagne een suc ces was geworden. Maar de uitspraak had net zo goed op heel België kunnen slaan. De parlementsverkiezingen bij onze zuiderburen draaiden gisteren opnieuw op een sensa tie uit. Was het in 1,991 de 'zwarte zondag' waarbij ex- treem-rechts doorbrak, nu vormde het spektakelstuk de re habilitatie van de door corrup tieschandalen achtervolgde so cialisten. Maar dat alles bij het oude zou blijven, had juist nie mand in Brussel verwacht. Het predikaat 'historisch' was al lang gereserveerd voor deze verkiezingsdag. Na 165 jaar ge dwongen moeizaam samenle ven in het Belgisch keurslijf, konden Walen, Vlamingen en Brusselaars voor het eerst hun 'eigen' regionale parlementen direct verkiezen. De oude Vlaamse droom van zelfbestuur ging daarmee in vervulling, al werden de kiezers verplicht daarvoor lang in de rij te staan en te haspelen met kolossale stembiljetten. De democratie heeft nu eenmaal z'n gebreken, zeker in het ingewikkelde 'nieu we België'. De grote vraag was welke po litieke kleur dat Nederlandstalig landsdeel, naast het traditioneel rode Wallonië, zou krijgen. Het bruin van het extreem-rechts Vlaams Blok en het blauw van de liberale VLD oefenden daar bij flinke aantrekkingskracht uit. Zij zouden massaal profiteren van de ongeveer 30 procent zwevende kiezers, was de bere kening. Maar de uitslag was an ders. De verkiezingscampagne speel de zich drie weken lang op twee niveaus af. Op het eerste, het of ficiële, ruzieden de partijen over sociale zekerheid, criminali teitsbestrijding, pensioenen en belastingdruk. Dit was het ter rein vanklassieke bewegingen als socialisten, liberalen en christen-democraten. De liberalen hoopten nu ein delijk eens hun lang voorspelde doorbraak te realiseren en de grootste partij van Vlaanderen te worden. Met aanvallen op de ongebreidelde macht van de belangengroepen, de torenhoge Guy Verhofstadt belastingdruk en het failliete be leid van de regering-Dehaene, leek Verhofstadt de taal van de kiezer te spreken. Maar omgekeerd speelden de socialisten van Louis Tobback Z9 een thuiswedstrijd: ze kregen een gedroomde kans de kiezer angst aan te jagen voor de 'radi- kalinski' Verhofstadt, die erop uit zou zijn de hele sociale ze kerheid op z'n kop te zetten. Het tweede niveau van de cam pagne was de toog en huiska mer. Daar was hét gespreksthe ma de Agusta-smeergeldaffaire. Belgen zijn gewend aan corrup tie onder politici. Maar dat de SP 2,7 miljoen gulden aanpakte van een helikopterbouwer, tart te elke verbeelding. Hier beroer de het Vlaams Blok, met zijn grimas als hij door de Belgische TV over de uitslag van de verkiezingen wordt geïnterviewd. aanvallen op het 'Belgische pro- fitariaat', gevoelige snaren. Achteraf bezien moet echter geconstateerd worden dat de SP van een underdog-effect heeft kunnen profiteren. De Luikse justitie kon na drie maanden van spectaculaire huiszoekin gen en verhoren geen spoortje van bewijs van corruptie produ ceren. De Belgische rechtsstaat bleek een spektakelstaat. Vrij dag werden de vier hoofdver dachten uit de gevangenis van Lantin (spottend de snelst f{roeiende SP-afdeling van het and gedoopt) vrijgelaten. Dat de verkiezingsuitslag niet de verwachte grote aardver schuivingen heeft laten zien, is tegen die achtergrond 'voer voor psychologen', zoals de voormalige christendemocrati sche premier Eyskens gister avond zei. Het goedkeuren van een impopulair bezuinigingsbe leid, het uitblijven van de door braak van extreem-rechts en het feit dat de liberalen na zeven jaar oppositie nog geen echte winst boeken, „dat is toch alle maal hoogst merkwaardig", al dus Eyskens. De verrassing bij de partijen was navenant. Het Vlaams Blok deed alle moeite om het ene procentje winst dat het boekte als overwinning te presenteren. Het uitblijven van de in gehei me peilingen voorspelde score van 15 a 18 procent verstoorde de ware feestvreugde. Al hoeft het Blok niet te vrezen dat op de snelle opgang een even snelle afkalving zal volgen. De partij kan nog altijd rekenen op een zeer trouwe achterban. Bij de SP overheerste de op luchting: „Dit is een eresaluut aan het gezonde verstand. Als het Blok in deze omstandighe den niet weet te scoren, wan neer dan wel", zei een zichtbaar blije Louis Tobback. Leider Guy Verhofstadt van de liberale VLD hield zich daarentegen beteu terd schuil. Hij kan zijn politie ke huid alleen nog redden wan neer hij er, na het uitblijven van verkiezingswinst, alsnog in slaagt de liberalen in de rege ring te krijgen. Of het zo ver komt, is de vraag. Waar de SP nog aan drong op een snelle voortzetting van de rooms-rode coalitie (pi- FOTO REUTER BENOIT DOPPAGNË' kant genoeg liefst met een soci alist op justitie), bracht de ver-: rassende uitslag de voorspelba-y re twijfel bij de christendemo cratische CVP. Premier Dehae ne geldt zelf als voorstander van de rooms-rode coalitie, al liet hij zich gewoontegetrouw niet: in de kaart kijken: „Het is veel te vroeg om over coalities te pra ten". Maar de rechtervleugel van de CVP berejdde zich de af gelopen dagen, al even gebrui k kelijk, mentaal voor op een; overstap naar de liberalen. Vast staat enkel dat België na de on voorspelbare verrassing van gis- teravond zowel een centrum-, rechtse als rooms-rode regering', kan krijgen. En dat de formatie lastig wordt, is ook al 'business, as usual'. praag/olomouc hans gertsen correspondent bezoek dat paus Johannes Paulus II momenteel aan de republiek Tsjechië brengt, laat het gros van de Tsjechen koud. Slechts enkele tienduizen den gelovigen woonden zaterdag in het Strahov-sta- dion in Praag een openbare gebedsbijeenkomst bij. Vijf jaar geleden, bij zijn eerste bezoek aan het toen nog niet opgesplitste Tsjechoslowakije, trok de paus meer dan een miljoen mensen naar een soortgelijke bijeenkomst in de buurt van de Tsjechische hoofd stad. In een van de meest atheïstische landen van Europa slechts 45 procent van de Tsjechen zegt in God te geloven maakt de roomskatholieke kerk een ernsti ge crisis door, zo gaf de aartsbisschop van Praag, kar dinaal Vlk, zaterdag toe. „We voelen onze kwetsbaar heid, ook al zijn we van goede wil", zo zei Vlk. De roomskatholieke kerk in Tsjechië heeft volgens Vlk te kampen met een snelle vergrijzing van de priesters, sterk teruggelopen kerkbezoek en een toenemend ge brek aan inkomsten om de vele honderden monu mentale kerken en kloosters te kunnen onderhouden. Volgens Vlk kan de kerk alleen overleven als de ban den met andere kerken en leken worden aangehaald. Maar uitgerekend het pausbezoek lijkt daar weinig aan bij te dragen. Paus Johannes Paulus II heeft de Tsjechische protestanten zondag flink tegen de haren in gestreken. Tijdens een veel drukker bezochte cere monie in het Moravische stadje Olomouc, dicht bij de Poolse grens, verklaarde de paus de priester Jan Sar- kander heilig. Voor de Tsjechische protestanten is de in 1620 over leden Sarkander het symbool bij uitstek van roomska tholieke onverdraagzaamheid. Sarkander speelde in het begin van de zeventiende eeuw een belangrijke rol bij de gedwongen en bloedige herkatholisering van het toendertijd voornamelijk protestantse Moravië. Paus Johannes Paulus gaf zaterdag in Praag toe dat de Figuur van Jan Sarkander verwijst naar 'een van de meest tragische momenten van onenigheid' tussen de roomskatholieke en protestantse kerken van Moravië en Bohemen, maar bestempelde hem desondanks als iemand die een bijdrage heeft geleverd aan de oecu mene. De Tsjechisch protestanten denken daar ander over, zoals ook bleek uit de demonstratieve weigering van diverse protestantse leiders om de paus te ont- Behalve door de omstreden heiligverklaring wordt het bezoek van de paus aan Tsjechië overschaduwd door een politiek zeeF gevoelige kwestie: de teruggave van de bezittingen vén de roomskatholieke kerk. Deze eist al jaren dat de /Tsjechische overheid de immense vooroorlogse wereldse bezittingen aan de kerk terug geeft. Een meerderheid van de Tsjechen is daar op te gen, zoals uit opinie-onderzoek gebleken is. De heike le kwestie komt vandaag aan de orde in een ontmoe ting tussen de paus en de Tsjechische premier Klaus. verschillende steden op het noordelijke eiland Hokkaido en een van de steden op hel hoofd eiland Honshu, zei de Japanse'; radio, die bronnen bij de politie? aanhaalde. De aanvallen waren bedoeld om de voorspelling van sektelei-, der Asahara te laten uitkomen' dat 1997 een jaar van onder gang zou worden, waarbij al leen sekteleden zouden overle-j Tijdens de honderden inval-; len die de politie bij de sekte, heeft gedaan zijn wapens, wa penonderdelen, munitie en ap paratuur voor wapenfabrikage aangetroffen. Ook zouden sek teleden naar Rusland zijn ge gaan om wapentraining te on-% dergaan. De Japanse sekte 'Hoogste Waarheid' wilde met wapens die de op persoonlijke aanwij zingen van sekteleider Shoko Asahara werden opgeslagen aanslagen plegen op steden. Dat is volgens Japanse media naar voren gekomen uit verhoor van sekteleden. Volgens de ondervraagden waren wapens die de politie in vestigingen van de sekte heeft gevonden bedoeld om te wor den gebruikt bij guerrilla-aan vallen op steden die in novem ber hadden moeten beginnen. De 'minister van bouwzaken' van de sekte, Kiyohide Haya- kawa, had plannen gemaakt voor aanvallen op Tokyo, op

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5