5 Landbouwbeleid verdeelt VVD Onze Top 10 (an deze week. NV in actie tegen het uitkleden van weduwen' Binnenland Protest tegen arbeidstijdenwet Jet Nijpels 'absoluut niet bang' voor royement Reclamevliegtuig crasht bij Rotterdam CDA: Compromis WAO ongeloofwaardig 1.25 9.98 2.89 1.79 13.90 4.75 99 2.89 1.89 3.99 VVD: Geen referendum over HSL, Schiphol of Betuwelijn Heineken-ontvoerder ontspringt voorlopig dans Buskaping in Dordrecht zonder brokken ten einde \ANDAG 22 ME11995 IS van de i lacobs t veel nd of 1 de 'iloot omgekomen in Oostenrijk •nen» Een 59-jarige Nederlandse piloot is zaterdag met zijn jvé-vliegtuigje in Oostenrijk neergestort en omgekomen. De an was in Amsterdam opgestegen en wilde een vriend in een ostenrijks kuuroord ophalen. Hij vloog in dichte sneeuw tegen •n bergwand. Reddingswerkers hebben het lijk uit het toestel •haald dat 180 kilometer ten zuidwesten van Wenen in onher- ergzaam terrein lag. AO voor dagbladjournalisten rond sterdam De werkgevers, verenigd in de NDP, en de journa- itenvakbond NV] hebben een akkoord bereikt over een nieuwe >njarige CAO voor de 3.400 dagbladjournalisten in Nederland. eCAO voorziet in een structurele (blijvende) loonsverhoging in 2,75 procent. Daarmee liggen de journalisten ruim boven ft gemiddelde. De NVJ heeft bij de onderhandelingen steeds op de veelal uitstekende winstcijfers. lerlani i Jacol ntwoo11 lien s wi, ir ge'ke te teerst moet kgelo jten iaargt miten 'delinj ondet [els te atiënt steekt psychiater neer jj jEtii Een 53-jarige psychiater van het Algemeen Psychiatrisch ekenhuis Drente in Beilen is vrijdag levensgevaarlijk gewond eraakt doordat een 51-jarige patiënt met twee messen op hem stak. De patiënt verbleef sinds drie weken in het ziekenhuis aar hij onder dwang werd behandeld. De psychiater was in ge- irek met een andere patiënt toen de betrokken man met in el- hand een keukenmes op hem afkwam en begon te steken. arts, die volgens de politie twaalf steken in het bovenlichaam jliep, is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis in Hoog- opgenomen. Zijn toestand is intussen stabiel. een le <ve het ;t de p gunn fen ha icht gewonden bij verkeersongeluk ltrum Acht inwoners van Oost-Gelderland zijn zaterdag- ond bij een verkeersongeval op de Ruurloseweg in Beltrum ivvond geraakt. Een auto, bestuurd door een 19-jarige man uit jtphen, botste na een inhaalmanoeuvre eerst tegen een boom in de ene kant van de weg en vervolgens tegen een boom aan overzijde. De wagen draaide daarna om zijn as en kwam ontaai in botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd oor een 25-jarige inwoner van Hengelo (Gelderland). De acht zittenden van beide wagens zijn naar het ziekenhuis overge- c acht. De auto van de man uit Zutphen brandde uit. «)tutgersstichting tracht te overleven •n haag De Rutgersstichting probeert haar hoofd boven water houden door geld te vragen voor nu nog gratis activiteiten, ials de telefonische hulplijn. Minister Borst van volksgezond- eid wil 5,4 miljoen gulden, 70 procent van het budget, op de ichting bezuinigen. Het voortbestaan van de organisatie staat i{ erdoor op het spel. De organisatie heeft de minister om een /erbruggingsuitkering gevraagd tot 1999. Dat is de periode die stichting denkt nodig te hebben om financieel onafhankelijk worden. De Rutgersstichting wordt jaarlijks zon 100.000 keer ;beld door mensen met vragen rond zwangerschap, anti-con- iptie en sekualiteit. der het motto 'geen wedu- n uitkleden' heeft de Vrou- nbond FNV zaterdag tijdens congres in Apeldoorn het sein gegeven voor een cam- gne tegen de nieuwe nabe- andenwet. Het vorige kabi- trok een voorstel voor een iwe nabestaandenwet in on druk van brede kritiek van twen, vakbeweging en ou- ïn. Maar de plannen van rs pakken nog slechter uit r vrouwen, aldus Hilde ter lest, voorzitter van de Vrou- nbond FNV. Staatssecretaris Linschoten iciale zaken) denkt 1,8 mil- d te kunnen bezuinigen op al de AWW (algemene duwen- en wezenwet). Dat is derde van het AWW-bud- rekent Ter Borst voor. We duwen onder de vijftig, of nabe staanden met kinderen boven de 18 jaar zouden helemaal geen uitkering meer krijgen. Weduwen die wel een uitkering; krijgen, moeten een flink deel van inkomen uit arbeid inleve De vrouwenbond vreest dat veel vrouwen zo aangewezen raken op de bijstand. De FNV heeft een alternatief plan: Een uitkering van 70 procent van het minimumloon als door het overlijden inkomen is weggeval len. Pas als het inkomen uit ar beid van de nabestaande hoger is dan de helft van het mini mumloon, zou de uitkering van de nabestaande lager kunnen worden. De actie om Linscho ten op ander gedachten te bren gen, begint met het verzenden van briefkaarten naar kamerle den. Witlof, 500 gram Hamburgers, ongepaneerd, kilo ®®o® Cf! Huzarensalade, bak 1 kilo CdZaanse snijder, wit, bruin VtAïf of volkoren [2S5t, heel Cd Goudse kaas extra belegen 48+, vers van 't mes ®<a®, of vacuüm verpakt o®®©®, kilo 1650" Cd Bordeaux, rood 1595} of wit 15451, fles 0.75 liter Herschi Original Cola, fles 1.5 liter _X59- Smiths Hamka's, duozak 160 gram of Wokkels, paprika of naturel, superzak 150 gram 349- Tikkels drop of dropmint, zak 175 gram Venco Voldrop, diverse smaken, zak 250 gram 22% Kleenex toiletpapier, pak 8 rollen 3,29' Partijcommissie kraakt plannen Van Aartsen utrecht» Leden van de voedingsbonden van FNV en CNV zetten zaterdag met ratels hun actie voor een goe de CAO in de tuinbouw luister bij. FNV en CNV spraken zich tijdens de bijeenkomst uit tegen de nieuwe ar- beidstijdenswet. De Tweede Kamer wordt door de bonden opgeroepen deze wet af te stemmen. Eerst moet de zeggenschap voor werknemers op een fatsoenlijke wijze worden geregeld. De nieuwe wet wil het werken buiten kantoor tijden veel meer een zaak maken van de ondernemingsraden (OR) of andere personeelsvertegenwoordigin gen. Het inschakelen van de OR is voor de bonden nog bespreekbaar, omdat OR-leden wettelijke (ontslag)bescherming hebben. Leden van niet-beschermde personeelsvertegenwoordigingen kunnen echter nauwelijks 'nee' zeggen tegen hun baas, aldus de bonden. foto anped oudenaarden Door ruzie geteisterd Algemeen Ouderen Verbond vergadert vandaag De WD is ernstig verdeeld over het landbouwbeleid van haar eigen minister Van Aartsen. De landbouwadvies- commissie van de partij ziet absoluut niets in de plannen van de minister voor meer marktwerking, maar de partij top steunt de minister onomwonden. kent de minister een grotere rol toe voor de boer als beheerder van landschap en natuur. Ook daarvoor wordt extra geld uitge trokken. Op het WD-congres in Ede stak partijleider Bolkestein de minister zaterdag een hart on der de riem. „Minister van Aartsen heeft een helder en mo dem liberale visie op de toe komst van de landbouw op tafel gelegd", aldus Bolkestein. Ook de terugtredende, maar in vloedrijke fractievoorzitter in de Eerste Kamer Luteijn, kiest de kant van Van Aartsen. „Voor de Het conflict gaat over de in maart gepresenteerde prioritei tennota. Daarin koerst de mi nister aan op het afschaffen van landbouwsubsidies. De land bouw moet marktgerichter wor den en minder afhankelijk van overheidssteun. Hij verkiest daarbij prijsdalingen boven 'kunstmatigheden' als melkquota en premies voor het braakleggen van land. De land bouw zal het zelf moeten doen, steun zal er vooral zijn voor boeren die vernieuwen. Verder volle honderd procent", aldus de zelf in Zeeland boerende parlementariër. De landbouwadviescommis- sie van de partij, met daarin on der anderen de Kamerleden Blauw en Keur en LTO-vice- voorzitter Varekamp (die bij de formatie een ministerschap af wees, waarna de partij uiteinde lijk bij Van Aartsen uitkwam) heeft de nota daarentegen on deruit geschoffeld. Zij hekelen de nadruk die de minister legt bij het natuurbehoud en het ve le geld dat hij daarvoor uittrekt. Daartegenover staan bezuini gingen op landbouwonderzoek en produktontwikkeling. Ook zou Van Aartsen te ver door schieten met zijn pleidooi voor het afschaffen van de prijs- en inkomenssubsidies. den haag gpd AOV-voorzitter en -oprichter Batenburg verwacht dat fractie leidster Nijpels op 10 juni door de partijleden zal worden afge zet. Datzelfde lot voorspelt Ba tenburg het kamerlid Boogaard, Nijpels' enige steun en toever laat in de fractie. Nijpels zelf zegt niet bang te zijn haar func tie te verliezen. „Ze zullen mij zeker niet royeren. Er is in de partij maar een kleine groep te gen mij", zei ze gisteren in het TV-programma Het Capitool. Nijpels zei haar Kamerzetel op te geven als ze door de leden of partijtop gedwongen wordt op te stappen. „Ik ben niet ie mand die de zaak dan een beetje gaat zitten verzieken. Een lijst-Nijpels in de Tweede Ka mer, dat zal niet gebeuren." De AOV-fractievoorzitter noemde de toestand gisteren 'bijna deerniswekkend'. Het AOV-hoofdbestuur verga dert vanmiddag in Utrecht over de schorsing van het kamerlid Van Wingerden. Die schorsing is opgelegd vanwege Van Win- gerdens acties tegen Nijpels en voor een verkiesbare Eerste-Ka merplaats voor partijvoorzitter en -oprichter Martin Batenburg. Van Wingerden gaat een kort geding aanspannen als de schorsing niet ongedaan ge maakt wordt. „Dat gaat ze geld kosten, want er zijn minstens tien pro cedurefouten gemaakt", voor spelde partijvoorzitter Baten burg gisteren. Batenburg die vindt dat Nijpels weg moet is vandaag niet in Utrecht aanwe zig, maar heeft een collega een machtiging gegeven om tegen de schorsing van Van Winger den te stemmen. Batenburg er kent de vergadering niet, omdat hij de vorige vergadering op 12 mei heeft geschorst tot de le denvergadering van 10 juni. Die vergadering ging overigens zon der Batenburg gewoon door en besloot tot schorsing van Van Wingerden. Nijpels wil vandaag van het hoofdbestuur ook opheldering over de financiën van de partij. Die heeft ze al diverse keren ge vraagd, laatstelijk in een aange tekende brief, maar nog steeds niet gekregen. De opheldering moet worden verschaft door de nieuwe AOV-penningmeester Meijer uit Nieuwegein. Zijn voorganger, de Eindhovense wethouder Rennenberg, heeft die functie vorige week neerge legd na aantijgingen dat er geld zoek zou zijn. Een Brabantse groep veront ruste AOV-kiezers zou inmid dels bezig zijn een coup in de partij te beramen, zodat er op de ledenvergadering 'schoon schip' gemaakt kan worden. De handtekeningenactie die op touw is gezet, loopt volgens Nij- pels-gezinde bronnen binnen het AOV echter van geen kant. den haag anpzit, zodat het eventuele inko men van de partner buiten be schouwing blijft en de betrokke ne bijvoorbeeld niet het eigen huis hoeft 'op te eten'. Ook de redelijk positieve re actie van de VVD vindt Biesheu vel merkwaardig. Hij wijst erop dat de liberalen zich in de vori ge kabinetsperiode keerden te gen een verlening van de WW, het puntje dat de PvdA scoorde in ruil voor het fors optrekken van de toegangsdrempel tot de WW. Nu gaat diezelfde WD waarschijnlijk akkoord te gaan met het nóg verder verlengen van de WW, zij het voor een be perkte groep. Maar 'ik weet van zeventig jaar regeringservaring hoe zoiets gaat in een coalitie', aldus Biesheuvel. Het kabinet wil over het hui dige compromisvoorstel deze week overleggen met de rege ringspartijen D66, PvdA en WD. Naast het creëren van een vangnet voor oudere WAO'ers wil het kabinet ook de keurings- regels versoepelen en de keu ringsartsen meer tijd geven hun werk te doen. Het kabinetsvoornemen om ou dere WAO'ers tot hun 65ste een verlengde WW-uitkering te ge ven als ze bij de herkeuring hun uitkering verliezen, is volgens CDA-kamerlid en WAO-specia- list Biesheuvel 'ongeloofwaardig en gewrongen'. Volgens hem is het een slecht compromis waar bij zowel PvdA als WD een for se portie water bij de wijn heb ben gedaan. Biesheuvel vindt dat het CDA- plan om WAO'ers die na de wetswijziging van september 1993 50 zijn geworden niet meer te herkeuren, de voorkeur had verdiend. Het verbaast hem dat PvdA-kamerlid Adelmund, die eerder bepleitte om alle WAO'ers te vrijwaren die in 1993 45 jaar of ouder waren, zo blij is met het kabinetsvoorne men. „Adelmund accepteert nu kennelijk dat die groep in de verlengde WW terechtkomt, een uitkering op bijstandsniveau." Een belangrijk verschil met de bijstand is dat in de WW geen vermogens- of inkomenstoets amsterdam anp NE Rotterdam Op de groenstrook bij Rotterdam Airport lagen zaterdag middag kort na vieren de trieste overblijfselen van een reclamevlieg tuigje dat even daarvoor neerstortte. De 31-jarige piloot heeft de crash niet overleefd. Eén van de weinige ooggetuigen, een 16-jarige jongen, zag vanaf de voetbalvelden naast het vliegveld hoe het vliegtuigje, een Cessna 172, in de problemen raakte. „Het ene moment vloog het nog en het volgende moment begon het te dwarrelen, stortte het neer en sloeg het te pletter." Het toestel werd bij de klap zo goed als doormid- mm- den gereten. Het éénmotorige toestel was net opgestegen om met een reclametekst achter de staart een vlucht te maken boven de Mullerpier, het terrein van Maaspop '95. Vermoedelijk ging er bij het oppikken van de 'sleep' met de reclame die op de grond klaarligt iets mis. Het toestel moest opnieuw een 'rondje' boven het vliegveld draaien, waarna de piloot bij het maken van een bocht naar rechts waarschijnlijk de con trole over het vliegtuigje verloor. foto anp paul stolk traatje van deze week: Cms du Beaujolais, Q QC biv soorten, fles 0.75 liter Nü zJ.zJlJ CDA moet niet-christenen weren uit top' Het is onaanvaardbaar dat ie mand die niet in God gelooft en voor wie de bijbel niet gezag hebbend is, een belangrijke po sitie in het CDA inneemt. Dat schrijven de Beweging Christe lijke Koers CDA en elf CDA-af- delingen aan het partijbestuur. Aanleiding voor een brief is de prominente rol van de socio loog professor Zijderveld bin nen de partij. In een recente TV-uitzending, waarin hij na mens het CDA optrad, verklaar de Zijderveld niet in God te ge loven. De ondertekenaars van de brief achten dit in strijd met het program van uitgangspunten van het CDA. Ze menen dat het christelijke karakter van de par tij meer benadrukt moet wor den, zodat de kiezers die heb ben afgehaakt weer op het CDA gaan stemmen. Volgens be stuurslid Van der Land telt de Beweging Christelijke Koers CDA ongeveer 500 leden. Hij richt zijn pijlen met name op partijvoorzitter Helgers, die heeft gezegd heeft dat ook athe- isten CDA-lid kunnen zijn. Hij noemt de opstelling van de par tijvoorzitter 'volkomen hypo- Liberalen wijzen opnemen PKB af bij correctief referendum losgeld voor de vrijlating van biermagnaat Heineken en zijn chauffeur, is niet bekend. Vorig jaar werd de man in Pa raguay getraceerd en Nederland vroeg meteen om uitlevering. De autoriteiten zetten hem daarop vast, maar advocaat Moszkowicz wist hem vrij snel wegens een procedurefoutje vrij te krijgen. De raadsman raadde zijn cliënt daarop aan op vakan tie te gaan. Sindsdien is hij, al thans voor het ministerie van justitie, onvindbaar. Het feit dat Nederland en Pa raguay geen uitleveringsverdrag hebben, zal volgens advocaat Moszkowicz niet voorkomen dat zijn Cliënt wordt uitgewe zen. I lij ziet echter wel een an dere mogelijkheid. In Paraguay staat op ontvoering en afpersing slechts een half jaar cel, terwijl het land in principe pas uitle vert bij vergrijpen waarop in ei gen land minstens vijf jaar cel staat. De WD wil geen zogeheten correctief referendum als dat ook van toepassing wordt op planologische kernbeslissingen (PKB's) als de Betuwelijn, de hoge-snelheidslijn of de uitbrei ding van Schiphol. Dat staat in een interne notitie waarmee de kamerfractie vrijwel zeker mor gen zal instemmen. De kamer fractie neemt daarmee stelling tegen het kabinet, dat enkele weken geleden in principe wél akkoord ging met invoering van een correctief referendum waarin ook PKB's zijn inbegre pen. Zowel staatssecretaris Kohnstamm (binnnenlandse zaken) als premier Kok lieten vrijdag nog nadrukkelijk weten dat de VVD-bewindslieden in het kabineter zich daar even eens voor hebben uitgesproken. Invoering van een correctief wetgevingsreferendum, waarbij de bevolking de regering kan te rugfluiten, is een uitvloeisel van het regeerakkoord en is voor D66 een toetssteen voor paars. D66-fractievoorzitter Wolffens- perger zei vorige week al dat een referendumvoorstel zonder PKB's voor zijn fractie 'onaan vaardbaar' zou zijn. Het verzet van de WD-fractie is de afgelopen dagen versterkt door de uitslag van het Amster damse referendum over de in voering van een stadsprovincie. Bij een opkomst van zo'n 40 procent stemde ruim 90 pro cent van de Amsterdammers daartegen. „Het is een duidelijk voorbeeld van de bestuurlijke De uitlevering door Paraguay van de daar al bijna tien jaar wonende Heineken-ontvoerder is voorlopig van de baan. justi tie deelde zaterdag mee dat het verzoek tot aanhouding en uit levering aan het Zuidameri- kaanse toevluchtsoord voor tal van criminelen niet is ingetrok ken, maar dat Nederland weinig anders kan doen dan afwach ten. „Paraguay is aan zet. Zo lang de verdachte niet is gear resteerd, ligt de procedure stil. Ons verzoek blijft echter gel dig", aldus een woordvoerster. De Heineken-ontvoerder vluchtte in 1985 uit het Pieter- Baancentrum in Utrecht. Ter wijl de drie andere hoofddaders jarenlange gevangenisstraffen uitzaten, begon de ontsnapte verdachte een nieuw leven in Paraquay. Hij trouwde en kreeg drie kinderen. Of hij ook de acht miljoen gulden had, het nog steeds vermiste deel van het patstelling waartoe zo'n refe rendum kan leiden," aldus vice- fractievoorzitter Te Veldhuis. „Je moet er toch niet aan den ken dat een plan als de aanleg van de Betuwelijn waaraan vele jaren is gewerkt, op die manier naar de prullenbak wordt ver wezen. In zo'n referendum gaat het alleen om de vraag wat mensen niet willen. Wat er dan wel moet gebeuren, komt niet aan de orde." Het correctief referendum werd het afgelopen weekeinde driftig besproken in de wandel gangen van een algemene le denvergadering van de WD in Ede. Ook WD'ers die tot nu toe voorstanders waren van invoe ring van een dergelijk referen dum, zijn door de uitslag in Amsterdam weer gaan twijfelen. Broedende vogels levend begraven door motorcross sluiskil «gpd Op een particulier terrein onder Sluiskil in Zeeuws-Vlaanderen zijn zo'n vijftig broedende oeverzwaluwen en jongen levend begraven door toedoen van Belgische motorcrossers. De nes ten van deze door'de wet beschermde vogels raakten bedolven bij de aanleg van een gelegenheids-crossbaan. De gemeente Sas van Gent had voor het evenement een vergunning afgege ven, dit tot woede van een natuurbeschermingsvereniging. Medewerker Wieland van de vogelwerkgroep vreest dat door het motorfestijn zeker honderdvijftig paartjes oeverzwaluwen zijn verstoord. De naar schatting vijftig slachtoffertjes nestel den in een zandberg die ten behoeve van het parcours met een buldozer met de grond werd gelijkgemaakt. dordrecht-breda Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 juni m.u.v. vlees, groente en kaas deze gelden t/m 27 mei a s. Zolang de voorraad strekt De Een 42-jarige man ui Dordrecht heeft zaterdagmid dag in die plaats een bus ge n VTru!.kaapt. Een arrestatieteam var Beweging Christelijke Koers CDA vindt dat alleen christenen partijlid mogen zijn. Voor islamieten is volgens Van der Land geen plaats in het CDA. de politie kon hem enkele later in Breda arresteren. De buskaping begon rond half een. De man stapte in Dordrecht in en bedreigde de chauffeur met een mes. Hij liet de passagiers uitstappen en gaf de chauffeur opdracht naar Rotterdam te rij den. Er volgde een wilde rit over de A16 naar Rotterdam. Achtervolgd door politie en fotografen zette de bus van- daaruit koers naar Breda. On derweg stopte de bus nog even bij een benzinestation, waar de chauffeur van de kaper moest toeteren. Daarna zetten zij hun tocht voort. Vlak voor Breda mocht de chauffeur uitstappen. Deze vrijlating was waarschijn lijk een rechtstreeks gevolg van een persoonlijk gesprekje tus sen chauffeur en kaper. De be stuurder vertelde dat hij een vrouw en kinderen had en mocht onmiddellijk de bus uit. Hij zag nog kans de handrem aan te trekken. De kaper nam toen zelf het stuur over. Aange zien de man de bus niet van de handrem wist te krijgen, kon de politie hem gemakkelijk over meesteren. Volgens de politie maakte de kaper een verwarde indruk. Zijn motieven zijn nog niet duidelijk. De chauffeur is zich 'rot ge schrokken', vond het allemaal 'doodeng', maar is ook trots. Van zijn baas, directeur Laurijs- sens van het stadsvervoerbedrijf Dordrecht, kreeg hij dan ook een compliment. Volgens Lau- rijnissens heeft hij precies ge handeld volgens het boekje, waarin ook een hoofdstuk is op genomen over 'wat te doen bij kapingen'. Twee jaar geleden werd Dordrecht ook opge schrikt door een buskaping door een 'beetje gestoorde

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3