'Overname Barings heeft ons op wereldkaart gezet' Doodgaan betekent in Moskou vaak pure ellende Feiten &Meningen 'De wereld gaat nog eens aan vlijt ten onder'... MAANDAG 22 ME11995ïsa Van een dergelijke begrafenis durven de meeste Moskovieten niet eens dromen. foto cpd Een graf op de begraafplaats Vostrjakovskoje. foto gpd In het zuidwesten van de Russische hoofdstad Moskou ligt de enorme begraafplaats Vostrjak ovskoje. Het is een trieste regenachtige dag in mei. Voor de ingang van het complex staat een aantal rode en blauwe busjes. Binnen zitten de nabestaanden, onder hun stoelen in de bagage ruimte staat de kist. De klep gaat open en ieder een verzamelt zich achter een gammel karretje, waarop de kist wordt gezet. De fondantroze doek op de kist wordt nog even recht gelegd. De kransen worden ter hand geno men, een oudere heer loopt met een kruis voor op. Daar gaan de nabestaanden om Igor naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Een jonge man legt alles op video vast. Ook het moment waarop het deksel van de kist gaat en de familie leden de dode Igor een laatste kus geven en hem het allerbeste wensen. Igors levensweg is ten einde. Voorlopig zal een eenvoudig kruis zijn graf sieren. Misschien heeft de familie genoeg geld om er later een marme ren steen op te laten plaatsen. De kosten: 400 tot 800 gulden, omgerekend 2,5 tot vier keer het mi nimum jaarloon. Misschien wordt Igors beelte nis zelfs in het marmer gebeiteld. Het zal van de Financiën afhangen, want het leven in Moskou is op het ogenblik geen lolletje, maar doodgaan is helemaal pure ellende. De kosten voor een simpele begrafenis gaan het budget van de gemiddelde Russische familie ver te boven. En aangezien de dood meestal onver wacht komt en er in dit land geen begrafenisver zekeringen bestaan, is het overlijden van een dierbare een dubbele klap. Vaak wordt de hele familie ingeschakeld om de broodnodige roebels bijeen te krijgen en het gebeurt regelmatig dat ook bij de buren wordt aangeklopt voor steun. Vooral oude mensen liggen bijna elke nacht te piekeren over de vraag hoe ze behoorlijk begra ven kunnen worden. Vroeger hadden ze hun zaakjes best voor elkaar. Roebels in de oude sok of op de bank, maar hun duur verdiende spaar centjes zijn door de gierende inflatie het papier niet meer waard waarop ze gedrukt zijn. Bij een gesprek in een bejaardentehuis blijkt de zorg voor de laatste rustplaats het alles overheersen de thema. Alleen 'sociale bestellingen', dat zijn in Russisch ambtelijk jargon doden die op straat zijn gevon den of niet-geïdentificeerde slachtoffers van moorden, worden op gemeenschapskosten on der de grond gestopt. De rest van de Russen moet het zelf maar regelen. En dat kost handen vol geld. Een heel simpele begrafenis komt al gauw op anderhalf miljoen roebel, zo'n 500 gul den. Dat lijkt niet al te veel, maar bij een maan delijks minimumloon van ongeveer 15 gulden ziet dat er wel even anders uit. De staat legt er maximaal tussen de 30 en 60 gulden bij. Voor de armen in de Russische hoofdstad, en dat zijn er nogal wat, komt de meest sobere ter aardebestelling op een miljoen roebel. Daarvoor levert de semi-overheidsinstelling Rituaal-Ser vice een kist die deze naam nauwelijks verdient, het vervoer per busje en een plastic krans van zo'n 100.000 roebel. De doodgravers verlangen ook nog rond 300.000 roebel voordat ze hun spaden in de grond wensen steken. Het kan ook allemaal anders en uiteraard heb ben slimme zakenlieden dit gat in de markt ont dekt. Ongeveer 100 particuliere begrafenison dernemingen vechten bijna letterlijk op leven en dood om de klanten. En daarbij gaat het er ruig aan toe. Er zijn gevallen bekend dat het perso neel van een mortuarium het lichaam alleen aan de familie wenste af te geven, indien die een contract afsloot met de firma waarmee het per soneel zakelijke banden onderhield. De begrafenisondernemingen hebben nu hun eigen agenten bij alle poliklinieken, ziekenhui zen en lijkenhuizen. En menige Russische fami lie, overmand door smart, sluit een contract af met een van die agenten. Maar ze weten niet dat deze slimme handelaars-in-de-dood, de begra fenissen in 90 procent van de gevallen gewoon uitbesteden aan Rituaal-Service. En of het allemaal nog niet erg genoeg is, wor den ze ook op andere manieren geplukt: in het lijkenhuisje bijvoorbeeld. Thuis de dode opba ren, is veelal onmogelijk, omdat alle Russen klein behuisd zijn. Dus valt de keus meestal op het lijkenhuis, maar het transport alleen al kost 300.000 roebel. Voor het afleggen worden bedra gen tussen de 450.000 en 700.000 roebel ver langd. Een kwitantie wordt niet verstrekt en dus kunnen de bestaanden op geen enkele wijze ver haal halen als er van alles fout gaat. Ook worden er bedragen in rekening gebracht voor speciale diensten die helemaal niet be staan. Er wordt bijvoorbeeld, uiteraard tegen ex tra betaling, aangeboden het lichaam 'diep te vriezen' of 'speciaal te behandelen', maar in alle Moskouse lijkhuisjes staan standaardvriezers die niet verder komen dan min 18. Dan is er uiteraard het probleem van de kist. Ooit werden alle Russen begraven in eikehouten kisten die uit de stam van één boom waren ge maakt. Maar de in ons land welbekende tsaar Peter de Grote maakte daar een einde aan. Na zijn bezoek aan Nederland verbood hij dit, om dat hij het eikehout wilde gebruiken voor de bouw van schepen. Sindsdien is het behelpen in Rusland, maai" voor de mensen met geld heeft Rituaal-Service een oplossing. Wie de vaderlandse economie wil steunen, kan voor 450 gulden de duurste kist uit eigen produktie kiezen. Deze wordt in de volks mond de 'regeringskist' genoemd, omdat hierin de leiders van de voormalige Sovjetunie ter aar de werden besteld. De 'nieuwe rijken' hebben nog andere mogelijk heden: Finse kisten voor 600 gulden en Ameri kaanse met prachtige glimmende handvatten, scharnierend deksel, bekleed met fluweel en ge maakt van note-, kerse- of ahornhout. De prijs: 7500 tot 60.000 gulden. Wie zoveel uitgeeft, zal ongetwijfeld ook niet wakker liggen van de 750 gulden voor een echte begrafenisauto van Ame rikaans fabrikaat, plus zes dragers. Terug naar de minder profane aspecten van het begraven. Sinds de ondergang van het commu nisme hebben steeds meer Russen, ook bij be grafenissen, de weg naar de kerk terug gevon den. Wat zo'n panisjida(uitvaartdienst) kost, hangt hoofdzakelijk van de familie af. Het hele begrafenisritueel wordt gekenmerkt door heel oude, vaak voor-christelijke, gebruiken. Na af loop van de plechtigheid vindt bijvoorbeeld het grafmaal, de pominki plaats. Met de vingers wordt eén hapje koetjaeen rijstgerecht genut tigd en er wordt gedronken op het welzijn van de overledene. Daarbij wordt echter niet geklon ken. Negen dagen na de dood wordt dit ritueel herhaald. En na 40 dagen volgt een royale maal tijd, omdat dan volgens het oeroude geloof de ziel zijn eindbestemming heeft bereikt. Maar vergeten wordt de dode daarna niet. De graven worden keurig bijgehouden. Wie geld heeft, legt elke keer verse bloemen neer, de min- dervermogenden doen het met kunstbloemen. Een flinke bos kost rond 15 gulden. De heel ar men kunnen voor 15 cent een zakje bloemzaad kopen en dat wil in zo'n vruchtbare bodem ook wel aanslaan. Familieleden eten een paar keer per jaar bij het graf en wordt er wat achtergelaten voor de dode. Dat verklaart ook het grote aantal zwerfhonden op de begraafplaats Vostrjakovskoje, want die gaan daar uiteraard mee slepen. Maai" dat deert de Russen niet. Overigens gelden niet voor iedereen de keiharde wetten van de vrije-markteconomie. Vorig jaar overleden in Moskou 130.000 mensen, onder hen 20.000 min of meer hoge functionarissen. En die werden, alsof de vlag met hamer en sikkel nog boven het Kremlin waait, op staatskosten bijgezet. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Begrafeniskosten gaan gemiddelde Russische gezinsbudget ver te boven Internationale Nederlanden Groep (ING) is vierkant tegen het afbreken van de bescher mingsconstructies van beursgenoteerde on dernemingen. ING-topman Jacobs is 'aller minst gelukkig' met het gaandeweg vermin deren van de mogelijkheid een bedrijf te be schermen tegen 'vijandige' overnames. Dat gebeurt de laatste tijd onder druk van het ka binet en kleinere aandeelhouders. ING is met een belegd vermogen van zo'n der tien miljard gulden in minstens zeventig Ne derlandse, beursgenoteerde bedrijven veruit de grootste in Nederland. Jacobs ziet twee ernstige bezwaren tegen het afbreken van de juridische constructies die de macht van de aandeelhouder beperken. Jacobs: „In landen waar die bescherming niet bestaat, zoals Engeland, de Verenigde Staten en Australië, is het beleid van ondernemingen gericht op de korte termijn. Het gaat daar economisch ook niet zo goed, als je het verge lijkt met landen waar de macht van de aan deelhouder beperkter is: Zwitserland, Duits land, Nederland en ook Japan". „Bij ING spenderen we jaarlijks honderden miljoenen voor de lange termijn. Als ik daar morgen mee op zou houden, zouden alle aan deelhouders dik tevreden over me zijn. Die zouden een mooie winststijging krijgen. Maar op de lange termijn zou dat voor dit concern iha Jfg heel slecht zijn", aldus Jacobs. Een tweede reden voor het beperken van de macht van de aandeelhouder is voor Jacobs dat het in de landen om ons heen niet veel anders is. „Als je in Frankrijk, Duitsland of België iets probeert over te nemen tegen de wil van het zittende management wij zouj, den dat nooit willen, maar stel dat dan maak je ook geen enkele kans ertussen te ki gt men." De suggestie van minister Wijers (economi sche zaken) dat grote, stabiele beleggers als ING dan maar een natuurlijke vorm van be scherming moeten bieden aan de Nederlani beursfondsen, krijgt de handen van Jacol 5^ niet op elkaar. „Dat legt wel veel verantwoo 'f delijkheid op onze schouders. Bovendien zi!l wij al hele trouwe aandeelhouders. Als wij i(ist; kopen, hebben we daar heel goed naar ken en doen we het belang niet bij het eerst het beste stormpje weer van de hand. „Vooral in de Angelsaksische landen heerst nog wel het idee dat je vreselijk actief moet zijn in het kopen en verkopen. Maar ik gelo absoluut niet in dat heen en weer smijten v; pakketten aandelen. Ik heb een paar jaar gei leden nog eens een brief aan al onze buiten landse stations gestuurd met de mededelinj yj 'De wereld gaat nog eens aan vlijt ten onder Het was niet eenvoudig dat in het Engels te vertalen". jut] ek geld er. Hoe dan ook! Maar met de ongeveer twee miljard gul den winst die we maken, heb ben we daarnaast ook de moge lijkheid in het buitenland iets op te bouwen. En dat is ook in het belang van het Nederlandse bedrijf. We moeten onze klan ten in het buitenland kunnen volgen, buitenlandse klanten op onze thuismarkt kunnen bedie nen, dus buitenlandse expansie móet". Die buitenlandse expansie heeft met de overname van Barings Bank een enorme impuls gekre gen. Nationale-Nederlanden was al in veel buitenlanden ac tief met verzekeren; de NMB, later ING Bank, blies op diverse bancaire gebieden een interna tionaal deuntje mee. Vooral in landen met 'opkomende econo mieën' ofte wel 'emerging mar kets'. Jacobs heeft net een rondreis door Oost-Europa gemaakt. „Daar kunnen wij nu wel aan regeringshoofden uitleggen dat wij iets heel speciaals in huis hebben. Barings, dat heel goed is op het gebied van advisering bij privatiseringen, bij fusies en overnames, bij het verschaffen van aandelenkapitaal aan on dernemingen en de capaciteit heeft om dat aan de man te brengen. „Tezamen met de ervaringen van de ING Bank op het gebied van het financieren van infra structurele projecten geeft dat een unieke combinatie. Daar .gaat in de toekomst echt heel veel uitkomen. Het moet alleen nog even netjes pp een rijtje worden gezet". Dat 'even netjes op een rijtje zetten' lijkt Jacobs wel toever trouwd. „Ik hou van rekenen. Zoals met die uitermate inge wikkelde financiering van 500 miljoen gulden voor de Wijker- tunnel. Daar heb ik zo, in mijn "t. vrije tijd, toch nog maar eei ,zj naar gekeken. Zo van: hoe c ra, we dat nu allemaal precies. Nou, het moet natuurlijk n< blijken of al die auto's die verwachten er ook inderdaa doorheen gaan rijden. Maai denk toch dat het een hele ke transactie is. „In de politiek wordt, naar vaste overtuiging, overdrevt ,IC wat wij daaraan gaan verdieie' nen. Natuurlijk is het een le zaak, anders zouden we hete i doen. Maar ik vind dat de p tiek ons dat ook moet gunn Want nu kunt u over een ha jaar of een jaar door die Wij tunnel rijden. Als de politie! had moeten doen, had u no ren kumien wachten' ING-topman Jacobs noemt Nederland de ruggegraat van het bedrijf Met de recente overname van de failliete Barings Bank sloeg de Nederlandse ING Bank een spectaculaire slag. De twee be drijven die ING vormden, Nationale-Nederlanden en de NMB Bank, waren al in het buitenland actief. Vooral in landen met opkomende economieën. „Maar de overname van Barings heeft deze onderneming in de hele wereld op de kaart gezet. Ook helemaal buiten de activiteiten van Barings om krijgen we nu toegang tot transacties waar we vroeger niet aan te pas kwamen", zegt voorzitter van de Raad van Bestuur van de ING Groep, drs. A.G. Jacobs (59). „Het gaat zeker goed met dit bedrijf', beaamt Jacobs. „Maar als ik bij mijn collega's ook maar iets van arrogantie zou merken, zal ik daar ogenblikke lijk iets van zeggen. Want dat zou de ondergang van deze maatschappij zijn". Zijn persoonlijk credo is dat je 'dienaar' moet zijn vari het be drijf. „Daar krijg je aan het eind van de maand een prachtige enveloppe voor van mij is die iets mooier dan die van de an deren, maar daar kan ik helaas ook niets aan doen maar als je dat uit het oog verliest, ben je helemaal verkeerd bezig. „Er hoeft maar dit hij knipt met de vingers) te gebeuren en er kan iets misgaan. Ikzelf heb ontzettend veel geluk gehad in m'n leven en daar ben ik heel dankbaar voor. En verder heb ik altijd goed m'n best gedaan. Meer zat er niet in", klinkt het bescheiden. Die bescheidenheid geldt in ze kere zin ook voor de ambities van de ING Groep binnen Ne derland. „Als je kijkt naar ons marktaandeel bij het betalings verkeer, de spaarmarkt of de hy potheken, dan zeg ik: het is ook wel een keer mooi geweest. Je moet jezelf ook niet zo groot maken dat het onhandelbaar gaat worden. Hoe ouder ik word u zult zeggen: daar kom je ook laat achter hoe meer ik tot de conclusie kom dat op be paalde terreinen geldt 'small is beautifull'. Maar dat past ook wel goed bij ons systeem dat met vele 'labels' tegelijk werkt. Waarin wij met alle mogelijke merknamen soms dezelfde markt bewerken." Die instemming met de om vang van het bedrijf mag er vol gens Aad Jacobs echter niet toe leiden dat de aandacht voor de thuismarkt verslapt. „Als je op de langere termijn kijkt naar ons marktaandeel in individuele levens- en schadeverzekerin gen, dan hebben we heel lang zaam aan marktaandeel verlo ren. Omdat wij rentabiliteit be langrijker vonden. „Dan gaat het om de afweging hoever je daarmee gaat. Want je kunt je natuurlijk niet je hele marktaandeel laten afpakken. Als je op het gebied van auto verzekeringen eventjes een prij zenslag begint, komt de hele Nederlandse bevolking naar je toe. Maar daar krijg je een paar jaar later wel de rekening voor gepresenteerd". Inmiddels hebben de directies van de schade- en levensverze keringen wel de duidelijke op dracht gekregen hun marktaan deel 'ten minste te handhaven', aldus Jacobs. „Een interessant gevecht. Maar daar gaat het ook om. Flet betekent dat we zeer concurrerend zullen moeten blijven en dat houdt dus in dat er heel efficiënt gewerkt moet worden. Dat leidt in een aan tal gevallen tot verlies van werkgelegenheid En dat betreurt hij. „We zouden Drs. A. Jacobs, voorzitter raad van bestuur van de ING Groep. het liefst iedereen houden, dat meen ik echt", zegt Jacobs, zon der het geringste spoor van ge- veins. Ook voor dit jaar ver wacht de ING-topman dat er van de ongeveer dertigduizend arbeidsplaatsen in Nederland zo'n duizend zullen verdwijnen. En de jaren daarna? „We heb ben wel het idee dat die terug loop wat zal afvlakken." Op de vraag of dat niet een beetje zuur is als er wel 1,7 mil jard gulden beschikbaar is om in Barings te investeren, ant woordt Jacobs ontkennend. „Laat voorop staan dat Neder land de ruggegraat is voor ons bedrijf. Zestig tot zeventig pro cent van onze winst komt uit Nederland en wij zullen er alles aan doen ook qua investerin gen om ons Nederlandse be drijf, ons Nederlandse markt aandeel te verdedigen. Het is niet zo dat buitenlandse inves teringen ten koste gaan van ons Nederlandse bedrijf. Dat zou heel slecht zijn. „Als hier geïnvesteerd moet worden denk maar aan de enorme investeringen in infor matie-technologie dan is dat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2