Theus wint het secondenspel Geslaagde test roeisters in Essen Sport Basketballers willen naar bewoonde wereld Hockeytitel Kampong Gravelbeest onverslaanbaar Admirals nog ongeslagen MAANDAG 22 ME11995 Orhan Delibas naar Team-Tuur Apeldoorn Orhan Delibas reist volgende maand naar New Or leans af om het WK-gevecht van Regilio Tuur bij te wonen. De 24-jarige amateurbokser uit Apeldoorn maakt de trip op uitno diging van het management van de wereldkampioen uit Rotter dam. Volgens Delibas is de kans klein dat hij tijdens het vijfdaag se verblijf in de Verenigde Staten een profcontract tekent. Nijdam wint RAI dernycriterium Amsterdam Jelle Nijdam heeft zondag het RAI Dernycriterium over 123 kilometer gewonnen voor Maarten den Bakker en de Belg Johan Museeuw. De renner uit de ploeg van Priem verdien de met zijn zege 30 punten voor de wereldbeker. Indurain sterk in Asturië oviEDQ» De Zwitser Beat Zberg heeft zondag de Ronde van Astu rië gewonnen. De Helveet won de zesde en laatste etappe in Oviedo. Miguel Indurain, die zaterdag de vijfde etappe had ge wonnen, finishte in de eindklassering als derde. De Spanjaard was souverein op de drie beklimmingen en de aankomst na 200 kilometer op de Alto del Acedo. Frankrijk verovert wereldtitel Reykjavik Frankrijk heeft gisteren de wereldtitel handbal voor mannen veroverd. In Reykjavik zegevierde de ploeg in de Finale met 23-19 over Kroatië. Bij de rust stonden de Fransen al voor met 11 -6. Zweden eindigde in IJsland als derde door een zege met 26-20 op Duitsland. Wereldrecord polshoog vrouwen Ljubljana De Tsjechische atlete Daniela Bortova heeft gisteren tijdens internationale wedstrijden in Ljubljana het wereldrecord polsstokhoogspringen voor vrouwen gebracht op 4,10 meter. Dat was twee centimeter hoger dan het vorige record dat nog pas van donderdag dateerde. Toen kwamen de Chinese atletes Zhong Guiqing en Sun Caiyun in Taiyuan over 4,08 meter. China beste badmintonland lausanne China heeft gisteren de landentitel bij het WK bad minton in Lausanne naar zich toegetrokken. Sun Jun bezorgde de Chinezen in zijn finale-partij tegen de Indonesiër Heryanto Arbi een beslissende 3-0 voorsprong. Jeugdrecord voor Corrie de Bruin eindhoven Corrie de Bruin heeft zondag bij een competitiewed strijd in Eindhoven het nationaal jeugdrecord discuswerpen ver beterd. De 18-jarige Hardinxveldse haalde een afstand van 59,58 meter. De limiet voor deelneming aan de wereldkampioen schappen in Göteborg ligt op 60,00 meter. Het oude record stond op naam van Jacqueline Goormachtigh, met een afstand van 59,22 meter. Schorsing Ngugi opgeheven göteborg De IAAF, de internationale atletiekfederatie, heeft de schorsing van John Ngugi opgeheven. De vijfvoudig wereldkam pioen veldlopen en voormalig olympisch kampioen op de 5000 meter kreeg in 1992 een schorsing van vier jaar opgelegd omdat hij weigerde zich te onderwerpen aan een zogenoemde vliegen de dopingcontrole. Zondag besloot de council van de IAAF het startverbod van de 31-jarige Kenyaan met directe ingang in te trekken. Twee doden bij autoraces braga» Twee vrijwilligers zijn gedood bij autoraces in de buurt van Braga in het noorden van Portugal. De wagen van coureur Barbosa schoot van de baan af, het publiek in. De wagen raakte de twee vrijwilligers. Dertig mensen liepen verwondingen op, voornamelijk jongeren. Onder de dertig zijn zeker zes a zeven zwaargewonden. De races werden na het ongeluk gestaakt. weert/aken ruud ramler gpd-verslaggever Het Nederlands basketbalteam is klaar voor het EK-kwalificatie- toernooi in Macedonië. On danks een dubbele nederlaag (79-80 en 78-86) in de oefenin terlands tegen Europees kam pioen Duitsland, vertrekt Oran je vandaag opgetogen naar Ka- vardarci. Daar wordt vanaf woensdag een poging gedaan terug te keren in de bewoonde wereld van het Europese bas ketbal. Nederland moet in een poule met Noorwegen, Ierland, Albanië, Wit-Rusland en het gastland minimaal derde wor den om weer mee te mogen doen op B-niveau. Toon van Helfteren vindt het een zwakte bod als Oranje voor minder dan de poulezege zou gaan. Hij zet dus vol in, mèt of zonder Rik Smits. Van Helfteren blijft echter re alist. „Het zou kunnen, maar ik ga er niet van uit dat Smits meedoet. Maar de voorwaarden voor zijn komst zijn geschapen. Financieel is alles geregeld." Hoe anders is dat het geval met Mike Nahar. De Alkmaarse center staat op de nominatie om komend seizoen door het Portugese Benfica als buiten lander te worden gecontrac- De Amsterdam Admirals heeft ook haar zevende wedstrijd in de World League van het Ame rican Football gewonnen. In het met ruim 10.000 toeschouwers gevulde Olympisch Stadion werd Scottish Claymores ver nietigend onderuit gehaald (30- 13). Admirals startte uiterst moei zaam en keek al snel -tegen een achterstand aan door een tou chdown van Stacey en een con versie van Conley (0-7). Door twee fieldgoals van Belden werd de marge voor de Admirals tot één verkleind (6-7). In het tweede kwart kreeg Ad mirals aanvankelijk nog weinig chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -35646 Ploeg van Ton Welling beheerst Olympia 's Ronde Rominger zeker van zijn zaak salerno anp De ploeg van Anthony Theus beheerst Olympia's Ronde. De formatie van Ton Welling behaalde zon dag in Varsseveld met de zege van Anthony Theus de derde achtereenvolgen de overwinning. Bovendien nam de sprinter uit Ber- geyk de leiderstrui weer over van Italiaan Federico de Beni. Zaterdag was hij het paarse tricot kwijtge raakt aan de Zuideuro- paan". varsseveld anp De samenstelling van Europolis wekte in het begin van het sei zoen veel verwondering. Erva ren renners als Theus, John den Braber, Marcel Luppes en Pas cal Appeldoorn zouden niet sa men kunnen werken in één ploeg. „De successen bewijzen keer op keer dat het wel kan", aldus Welling. „De jongens heb ben allemaal één doel: prof worden. Met overwinningen moeten ze dat gezamenlijk be reiken. Natuurlijk heeft het wat tijd gekost om de boel op de rails te krijgen. Maar ons geduld wordt nu ruimschoots be loond." Na winst in de topcompetitie- wedstrijden de Ronde van Drenthe en de Omloop der Kempen controleerde de Gel derse ploeg de eerste drie, vlak ke etappes in de grootste ama- teurkoers van Nederland volle dig. Theus behaalde na zijn overwinning in Haarlem zondag opnieuw de hoofdprijs. „Ik moet het van de vlakke ritten hebben", aldus de inwoner van Bergeyk. „Als we straks de Lim burgse heuvels ingaan, kom ik waarschijnlijk niet meer voor de prijzeh in aanmerking. Het zal ook moeilijk zijn de leiderstrui te behouden. De strijd om de eerste plaats is nu nog een se- Anthony Theus verslaat in Varsseveld op de meet Allard Engels. Theus nam tevens de leiding over in het algemeen klassement van Olympia's Ron de. foto anp condenspel, maar straks zal dat zeker veranderen. Theus, die in het klassement negen tellen voorsprong heeft op Steven de Jongh, behaalde in Varsseveld zijn vijfde zege van het seizoen. Naast de twee etappes in Olympia's Ronde won hij de Omloop der Kem pen, de internationale amateur- klassieker Keulen-Schuld-Fre- chen en een etappe in de ronde Ruban Granitier Breton in Frankrijk. Zaterdag had hij niet de macht het peloton in de sprint te verslaan. Zijn ploeg- maatje Pascal Appeldoorn lukte het wel. Na een mislukte ont snappingspoging van zeven man, met John den Braber, won de nationaal kampioen de mas sasprint. Smet „Dat is de kracht van de ploeg", vertelde ploegleider Welling. „Als de ene renner niet kan win nen, lukt het de ander wel. Ie dereen is bereid voor elkaar te rijden. We zijn echt één ploeg." De enige smet op de zege reeks van de ploeg was de valpartij van Den Braber. De Rotterdammer, die zich op het algemeen klassement wilde richten, heeft een zwaar kneusd sleutelbeen. „Ik dacht eerst dat ik mijn sleutelbeen ge broken had, dus wat dat betreft viel het nog mee", aldus Den Braber. „Het is afwachten hoe de pijn zich ontwikkelt. Ik wil de ronde dolgraag uitrijden." Den Braber ging na ruim tachtig kilometer onderuit op het slechtste wegdeelte in het parkoers. „Op een gegeven mo ment moesten we over een weg met alleen maar zand en grind. Voor ik het wist lag ik met een groep renners op de grond. Ge lukkig ben ik ondanks de pijn nog goed in de wedstrijd terug gekomen en heb ik de sprint teerd. Tegen een jaarsalaris van 150.000 dollar, waardoor zijn verzekeringspremie door de Ne derlandse bond prompt onbe taalbaar werd. Dus zullen Van Poelgeest (Goba), Hageman en Lieverst (beiden Den Helder) in Mace donië 'gewoon' onder het bord staan. De laatste moet zijn plek alleen inleveren als Smits mor gen wel het vliegtuig mocht ne men. „Oók dat is bij de betrok kenen' bekend." Want Van Helf teren heeft aan alle opties ge dacht.' De klus in Macedonië is hoe dari ook te klaren voor Oranje. Ierland, Noorwegen en Albanië mogen geen probleem zijn, Wit- Rusland en het gastland zijn de grote onbekenden. De ploeg waarmee Van Helfteren de C-af- deling, de kelder van het Eu ropese basketbal, zo snel moge lijk wil verlaten oogt redelijk stabiel. Met de teruggeroepen Chris van Dinten, die het ko mende seizoen met Jeff Mal- ham en Kendall Mack in Den Bosch gaat spelen, heeft Oranje weer een vechtersbaas. En aan voerder Cees van Rootse.laar staat er sinds de komst van het grote talent Vincent Krieger niet meer alleen voor als spelverde ler. Passage Welling wond zich enorm op over de slechte passage in het parkoers. „Belachelijk dat ze de renners over zo'n zandweg la ten rijden. Het was levensge vaarlijk. En ook al die bloem bakken op de weg. Terwijl er in dit land voldoende mogelijkhe den zijn de coureurs over een andere weg te leiden. Als het zo doorgaat, kunnen we maar be ter grote plaatselijke rondes gaan rijden. Op deze manier zijn de risico's te groot." Tony Rominger duldt geen te genspraak. De Zwitser, ge steund door zijn ijzersterke Ma pei-ploeg, regisseert de Giro d'I talia met strakke hand. Zaterdaj plaagde hij zijn naaste belagen opnieuw. In de laatste honder den meters van de klim naa Monte Sirino op 1546 mete j hoogte, waar de Spanjaard Lau delino Cubino won. De Helvèe i versnelde een beetje en tartti zijn belangrijkste, op papier al thans, rivalen Pjotr Ugrumo\ m Evgeny Berzin en Claudio Chi appucci. Aan het aantal secondei winst hechtte de 34-jarige Zwit ser weinig waarde, maar hij di monstreerde even zijn macl en zijn verdeel- en heerszuch Zondag, tijdens de negend etappe naar Salerno, gedoogd hij een ontsnapping van veet tien renners. In de wetenscha dat hij weinig gevaar te duchte had. Bovendien wist hij dat zij ploeg in de finale op de hul|||§ van Mercatone Uno van Marip-- Cipollini kon rekenen. De treil van de „Lion King" kwam ech ter te laat op gang, want d vluchtei's bleven net uit d greep van de jagers. Waardoo Rolf Sörensen voor het eerst ii zijn loopbaan een rit in de Gir< a*ei achter zijn naam mocht schrij 'aa"" ven. In de eerste week bleef hi;n steken op twee tweede plaatsen ir*e gisteren in de tijdrit achter Ro minger en woensdag achter Fi lippo Casagrande. De 78e editie van de Rondi van Italië kan na de tijdrit vat vandaag best eens op slot zit ten, want de cijfers en feitei pleiten niet in het voordeel var Francesco Casagrande en Ugru mov. Steven Rooks stapte zaterdaj al na 56 kilometer af. De Noord hollander was al met tegenzii naar Italië afgereisd. Patricl Jonker betaalde ook de tol voo zijn inspanningen en eindigd^P in de eerste bergrit op bijna ne ltsI gen minuten. Voor Breukinlmc was de schade nog veel groter Hij arriveerde op ruim eer kwartier van Cubino. aide lil ai i ,0 wassenaar anp De vrouwen van Kampong heb ben zondag in Wassenaar be slag gelegd op de nationale hoc keytitel. De Utrechtse formatie versloeg HGC in de finale van de play-offs twee keer. Zaterdag won Kampong in eigen huis met 3-1, zondag was het op de Roggewoning 2-0. De formatie van de scheidende coach Tom van 't Hek prolongeerde derhal ve de landstitel. De Utrechtse zege kreeg zon dag pas in de slotfase gestalte. In de 67e minuut verzilverde Mariëlle Hoogendoorn een strafbal, die door scheidsrechter Brada om onduidelijke redenen was toegekend. De rechtsachter was gedurende de play-offs de productiefste Kampong-speel ster. In de halve finale scoorde zij in beide duels tegen Laren van de stip. Tegen HGC her haalde zij dit kunststukje. g c Eén minuut voor tijd sloeg11™! Kampong-spits Ellen Kuipers df tweede Utrechtse goal achte HGC-goalie Muriël Povel. HGC voorstopper Ingeborg Evenbli mocht arbiter Brada wel dank-S1"1. baar zijn. Zij kreeg voor twee grove charges twee maal eer gele kaart. Brada verzuimde de speelster van HGC echter defi nitief uit het veld te sturen. Tom van 't Hek nam met d< dubbele zege afscheid van do vrouwen van Kampong die hi drie jaar onder zijn hoede had en waarmee hij twee landstitels^-, veroverde. Het stoorde hem dattJ mensen zijn ploeg vaak afschil deren als een veredelde vecht- hei> machine. „En dat is regelrechl onzin", 'sprak de 34-jarige coach zijn criticasters tegen. „We heb ben in de play-offs laten zien dat we over voldoende techni sche vaardigheden beschikken. We speelden niet harder dam HGC.'' Jean Paul Smits juicht na zijn overwinning in de K1 -klasse. In zijn wedstrijd tijdens de internationale Bosbaanregatta bleef hij de Duitser Schocke en de Belg Taboureau ruim voor. foto anp Eijs en Penninx verslagen met minimaal verschil Amsterdam anp grip op de wedstrijd. Claymores vergrootte de voorsprong door twee fieldgoals van Conley tot 6-13 maar daarna kwam Admi rals los. Een touchdown van Jo nes plus conversie van Belden bracht de ploegen op gelijke hoogte. Daarna was eigenlijk de zaak beslist. In het derde kwart zakte Clay mores ver weg en Admirals liep uit naar 20-13 door touchdowns van Strafford en weer een con versie van Belden. Amsterdam was daarna superieur en heer ste soeverein. Door een schitte rende touchdown van Jones plus conversie van Belden en nog een fieldgoal van Belden werd de eindscore van 30-13 bereikt. De Nederlandse roeisters heb ben tijdens de internationale re gatta op de Baldeneysee bij de Duitse stad Essen opvallende successen geboekt. Op zaterdag versloeg de dubbeltwee van Anita Meiland en Eeke van Nes met een sterk eindschot het koppel Schuster en Mundt. De Duitse equipe was afgelopen jaar op de wereldkampioen schappen nog goed voor een bronzen medaille. Meiland en Van Nes herhaal den daarmee het succes van twee weken geleden, toen zij tij dens de internationale regatta in Keulen ook al de snelsten wa ren. Irene Eijs uit Leiden en Nelleke Penninx, die de andere Nederlandse boot in deze finale bemanden, moesten genoegen nemen met de derde plaats op slechts zestiende seconde van de winnaars. Voor de roeiers van de Hol land Acht-selectie staat in de komende weken de bekendma king van de definitieve acht en daarnaast een vier-zonder op het programma. Tot die tijd laat bondscoach René Mijnders al zijn roeiers uitkomen in de vier zonder stuurman. Daarvan be reikte in Essen op beide dagen alleen de boot met Michiel Bartman, Kai Compagner, Niels van Steenis en Georg van Iwaar- den de finale, waarin zij twee keer genoegen moesten nemen met de zwaar bevochten derde plaats. Graadmeter Mjjnders zag de wedstrijden in Duitsland vooral als graadmeter voor zijn selectie: „Ik wil alleen maar weten of we competitief zijn op internationaal niveau. Het is nog te vroeg om in de acht te -starten. Op dit moment geeft dat geen extra informatie over de individuele roeiers. Het moment om de definitieve ploeg te lanceren vergt een zorgvuldige timing, voor ons is dat moment er nu nog niet." De jonge dubbelvier van de Leidse coach Jan Klerks met aan boord Pieter van Andel, Joris Loefs, Sander van der Marck en Adri Middag zorgde voor een verrassing door achtereenvol gens de derde en de tweede plaats te behalen in redelijk zwaar bezette finales. De vier Nederlandse vrq^uwen scullsters (twee riemen per per soon), die dit jaar voor het eerst echt meedraaien met het selec tiecircus van coach Kris Korsze- niowsky, varen bijna elke wed strijd in een andere combinatie. De verschillen daarbij zijn ei genlijk steeds minimaal. Zon dag startte het kwartet in de dubbelvier en ontmoette daar bij al in de series de nagenoeg onverslaanbaar geachte Duitse wereldkampioenen. De Duitsers lagen direct na de start al op enkele meters. Op dat moment sloeg een riem uit de handen Eeke van Nes, draai de onder de boot door en brak vervolgens af. Beduusd bleef Van Nes kijken naar het afge broken blad, niet gelovend dat de wedstrijd, en daarmee de unieke kansen om de Duitsers te verslaan, in een klap voorbij was. Bij de vrouwen boordroei- sters, waar alleen de twee-zon der en de acht olympisch zijn, lukte het op zaterdag alleen Rita de Jong en Elien Meyer om de finale te bereiken. Helaas raakte het duo in de eindsprint iets uit de baan en botste vlak voor de eindstreep tegen een drijvend ponton. De boot liep daarbij zware schade op, beide roei sters kwamen met de schrik vrij. Op zondag bereikten Muriel van Schilfgaarden en Femke Boelen de finale in de twee zon der en eindigden daarin knap als vierde plaats achter de Fran se wereldkampioenen en twee Amerikaanse ploegen. Coach Kris Korszeniowsky was bijzonder tevreden over de resultaten van zijn pupillen. „We zitten op hetzelfde niveau als de Duitse wereldkampioe nen. Wat we nu nodig hebben is een periode van rustig en syste matisch training om een solide en hechte ploeg te smeden die vertrouwen in elkaar heeft." rome/berlijn anp/rtr Thomas Muster is dit jaar op gravel onverslaanbaar. En dat wil de Oostenrijker graag nog even zo houden. Het 27-jarige gravelbeest won zondag zijn vijfde toernooi op rij. De hoofd prijzen van achtereenvolgens Mexico-Stad, Estoril, Barcelona, Monte Carlo en Rome zou hij echter graag inruilen. Voor een succesje op Roland Garros, waar hij ongeduldig op wacht. Muster won gisteren in Rome, ten koste van de Spanjaard Bruguera, zijn 28e toernooi. Voor de 27e keer gebeurde dat op gravel. De ondergrond voor de vechters, de beesten, de mannen van de „over mijn lijk" mentaliteit. De ondergrond voor Muster dus. Hij is de fitste uit het cir cuit, zijn „over mijn lijk" is niet aangeleerd, maar puur natuur. Puur de waarheid, want in 1989 ontsnapte Muster maar net aan de dood bij een ernstig auto ongeluk. Muster was in Rome als ze vende geplaatst en rekende in de halve eindstrijd af met Way ne Ferreira. Zijn tegenstander in de finale, Bruguera die zaterdag Ivanisevic uitschakelde, als achtste. De Finalisten zijn wel dè gravelspecialisten bij uitstek. Ze waren voorbereid op een lange partij, ingraven achter de base line. „We kunnen de baan maar beter voor de hele middag afhu ren", sprak Muster. De partij duurde zondag iets minder dan drie uur. Muster won met 3-6 7-6 6-2 6-3 en steeg van de mondiale nummer tien naar plaats vijf. Hij is nu 28 wedstrijden op gravel op rij zonder nederlaag. Echt tevre den oogde hij echter nog niet. Omdat het straks in Parijs echtve moet gebeuren. Daar reikte de specialist nooit verder dan de vierde ronde. sp )e Grafstemming 'nt Zonder Steffi Graf heerste er een grafstemming in Berlijn, Het gemis van de Duitse was or gisteren nog het grootst. Sinds 1985 haalde ze in Berlijn eikei keer de finale. Alleen in '85 (te gen Chris Evert) en '90 (Monica Seles) bleef de hoofdprijs niet op Duitse bodem. In 19.91 en 1992 was Arantxa Sanchez-Vicario finaliste. Afge lopen week lag het grootste ob stakel van de 23-jarige Spaanse ziek thuis. Sanchez boekte zon dag haar 21e toernooioverwin- ning. Ze won in de finale met 6- 4 6-1 van de Bulgaarse Magda- lena Maleeva, hetgeen een hoofdprijs van 240.000 gulden or opleverde, „Ik had hier liever ook vanjaa Stefïï gewonnen", sprak de win nares na afloop. „Maar deze ze ge betekent ondanks haar afwe zigheid toch veel voor me." Sanchez kreeg de zege vrijwel in haar schoot geworpen. Ze had in Berlijn eigenlijk alleen moeite met zichzelf. Na de 6-3 6-0 tegen de Japanse Date, in de kwartfinale, was de concentratie verdwenen. De Roemeense Spirlea profiteerde er bijna van, maar verloor toch in een drie setter. Magdalena Maleeva, negende op de wereldranglijst, speelde oi haar beste partijen tegen Mary Pierce (in de kwartfinale) en pa vervolgens Natasja Zvereva. In de finale speelde ze een bijrol, voor bijna 100.000 gulden. cel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22