Leidsch Dagblad Rechter deelt vaker gevangenisstraf uit Milieubeweging: 'Politiek is laf Geruchtmakend! Wie weet waar de sperwer is? BEL: 071-128030 Gijzeldrama in Duitsland £ohl: Bezetting van Nederland was misdaad ^nnie M.G. Schmidt 84) overleden BIJ CASBA WONEN CAS3A Fans Usselmeervogels en Katwijk raken slaags Ui 085 248 448 PIE/A\ Politie Wenen treedt hard op bij Cupfinale op 3rmef n. toil o, _eide(e lieu1 lerkei 1£ ing 14 \NDAG22 ME11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40780 LOSSE NUMMERS 1,65 Nog geen abonnee Telwedstrijd vogelaars in Katwijk fogelaars zijn geen fliereflui- ers. Zeker niet als ze een tel wedstrijd houden, zoals zater- lag in Katwijk. Dan proberen ïcurrenten op de neest geraffineerde wijze af te roeven. Weigeren ze te ver lappen waar de sperwer iroedt en ontmoedigen ze te enstanders met de mededo ng dat ze vogelsoorten heb- gezien die ze in feite nog oeken. Sommige teams hebben zelfs en professioneel draaiboek emaakt. In de weken voor de (atwijkse Fiets Big Day' teken precies uit waar de ver- chillende vogels hun territori- ïm hebben in deze broedtijd, iat ze geen minuut hoeven verliezen. „We liggen tien Jninuten voor op het schema", (ertellen ze de langzamere earns, op weg van vogelplekje igelplekje. De ene vogelaar heeft alleen een verrekijker, wat boterham men en een semafoon die net meldt dat in Valkenburg een écht bijzonder vogeltje is aan getroffen: de roodkeelpieper. De ander is bepakt en bezakt. Zo sjouwt de 13-jarige Hans Rosenberg een camera èn een telescoop met statief èn een verrekijker mee. Menno van Duyns (12) belangrijkste attri buut lijkt een klein schroefje met een ijzeren buisje er om heen. Door het buisje rond te draaien, maakt het jeugdige lid van de Katwijkse Vogelwerk groep geluiden waar vogels op normale dagen nieuwsgierig van worden. Het mag vandaag niet baten. De bonte vliegevan- ger - in vogeltaal "De Bonte vlieg' - laat zich zien noch ho ren in het beukebosje bij be jaardenhuis De Wilbert. Kool mezen wel. Maar die hebben ze allang aangekruist op hun 'checklist', v op )'n 300 vogel die ooit in Katwijk zijn aangetroffen. Dan valt het oog op een nest in een hoge boom. Bas van der Burg ontwaart de staart van een ekster. „En die poep dan?", werpt Menno van Duyn tegen, vogelaar vanaf zijn vierde. „Die lijkt wel uitgesproeid, net zoals sperwers doen." „Dan hadden er ook braakballen moeten lig gen", meldt Bas onverbiddelijk. „En veren." Een kwartiertje la ter klinkt toch de twijfel weer door: „Je zal net zien dat het tóch een sperwer was." Uiteindelijk tellen de teams tussen de 85 en 95 soorten. Katwijk is dus zeker niet vogel- arm, leert het nijvere tellen. Lang niet alle vogels van de checklist zijn aangetroffen, maar dat kan ook niet. De vo gels zijn er nooit allemaal tege lijk en laten zich niet zomaar aan iedereen zien. Bas: „Neem nu de patrijs van de vorige Op zoek naar de grove vliegenvanger. Leden van de Katwijkse Vogelwerkgroep turen wat af op de vogel- teldag, zaterdag in Katwijk. Van links naar rechts: Bas van der Burg, Hans Rosenberg, Menno van Duyn er Gijs van der Bent. foto dick hogewoninc teldag. Die liep bij de puin- ren. Het ene team heeft er toen ren hem niet zagen." hoop, op een moment dat daar alles aan gedaan om de vogel twee teams vlak bij elkaar wa- niet op te jagen, zodat de ande- Buurthuizen 8 Interim-manager Hoite Detmar: sluiting helft buurthuizen leidt tot bete re welzijnszorg. De Duitse politie joeg vanoch tend nog steeds op twee gevan genen die sinds gisteren met een gijzelaar op de vlucht zijn. Gisterochtend gijzelden de twee in de gevangenis van Celle (Ne- dersaksen) een cipier. Ze eisten een auto en 200.000 mark. Gis teravond kregen ze een Porsche en maakten zich uit de voeten. De twee gevangenen zijn vol gens de politie zeer gevaarlijk. Ze zouden bovendien besmet zijn met het AIDS veroorzaken de HIV-virus. Een van hen was elf jaar geleden betrokken bij een gijzeling in dezelfde gevan genis. CHIPHOL BILL MEYER jen -bot gerekend. Milieudefensie zegt leve li 9roe ii °en(d, nts Ded ;n de ja 12.000 ppinanifestatie 'Schiphol is groot genoeg' bezochten. De Ko ninklijke Marechaussee, die nisctluchtopnamen maakte, houdt 3tati<het op maximaal zo'n 4.000 demonstranten. Overigens erliepen de strak geregisseer- manifestatie bij Schiphol :a en de demonstratieve optocht langs de vertrekhallen zonder incidenten. Ook cabaretier Freek de Jon ge, met een symbolisch pakje ïnba boter op het hoofd geplakt, /erle had zich deze dag aan de kant de milieubeweging ge schaard. Naar zijn mening is de politieke oppositie in Ne.- derland dood. „U - de demon-, stranten - geeft tenminste nog enige inhoud aan het woord democratie", aldus De Jonge. Leiden: Rik gaat vlieg tuigen kijken. Ilswf m mpl! nto< hal politieke partijen kregen [isteren tijdens de massale de- m tegen Schip- fen stortvloed van kritiek zich heen. „De politiek is af. Durft geen nieuwe wegen slaan. Leeft in een Iroomwereld", zo verwoordde Vijnand Duyvendak van dilieudefensie namens dui- :enden demonstranten het ge- >rek aan vertrouwen in de lan- lelijke politiek. De milieube- 'eging zal zich dan ook niets ïantrekken van een eventueel >ositief besluit van de Tweede lamer inzake de groei van ichiphol. Desnoods zal naar ïardere actiemiddelen worden jegrepen om de aanleg van :en vijfde start- en landings- >aan te verhinderen. De Vereniging Milieudefen- iie sprak gisteren na afloop /an de demonstratie van een Er i op .000 tot 8.000 demonstranten De Vereniging Milieudefensie sprak na afloop van de demonstratie van een groot succes. Er was op zo'n 5.000 tot 8.000 demonstranten gerekend. Volgens Milieudefensie waren er ruim 12.000 mensen. foto united photos de boer rob hendriks lr fERDAM CPD Duitse bondskanselier Kohl heeft de ver mesting van de Rotterdamse binnenstad in ei 1940 vanmorgen tijdens een lezing op Erasmus Universiteit een barbaarse id genoemd. „Het was een misdaad, •als de bezetting van Nederland een mis- De hele door Hitier ontketende een misdaad", aldus Kohl. Kohl legde vanmorgen direct na aan komst op vliegveld Zestienhoven een krans bij het monument De verwoeste Stad van Ossip Zadkine. Twintig minuten later sprak hij een gehoor van studenten toe in de aula van de universiteit. De zeker symbolisch belangrijke lezing was een persoonlijk ex cuus van de Duitse bondskanselier voor de nazi-tijd. Kohl zei aan het adres van de Rotterdam mers die de bomaanval in 1940 persoonlijk hebben meegemaakt, heel goed te begrij pen dat de herinnering aan 55 jaar geleden nog steeds pijn doet. Hij dacht ook aan de joodse Nederlanders die in de oorlogsjaren vervolgd en omgebracht zijn. „Het dagboek van Anne Frank wordt nu nog door miljoe nen mensen in de hele wereld met ontzet ting gelezen vooral ook in Duitsland." MSTERDAM GPD-/I PULLMAN Ms kinderen een jaar of drie jn, ontwikkelen ze gevoel voor umor. Je ziet soms aan men- :n die hoekloos zijn opgevoed, dat gevoel nooit meer unnen inhalen. Denk aan iro- ie. Het leven wordt prettiger k je iets op een ironische ma iler kunt bekijken. Mensen die hun jeugd nooit geleerd of ïhoord hebben om iets op die banier te bekijken, worden boeizame mensen. tei Annie M.G. Schmidt een interview over het rote belang van lezen. De chrijfster overleed gisteroch- i haar woonplaats Am- Nam, Zaterdag werd ze 84 jaar. „Zij heeft een geweldig stem pel gedrukt op het culturele kli maat in ons land", aldus haar uitgever A. Langbroek van Querido: „Ze behoort tot de top van de Nederlandse literatuur." Afgelopen woensdag was Wim lbo, de onbetwiste émi nence grise van het Nederlands cabaret, nog bij Annie M.G. Schmidt op bezoek. „Ik zei nog, nou Annie, je bent gelukkig weer bijna beter, dan gaan we nu weer gewoon door. 'Nog even', antwoordde ze me. Nog even. God, die woorden zijn wel erg letterlijk uitgekomen. Pagina 11: 'Een vrolijke rebel lie tegen alles wat braaf is'. Voor een optimale nachtrust kiest u een Pullman matras of box- springcombinatie. Voor ei Ook meer alternatieve straffen Aantal boetes neemt af HET WOORD IS AAN Herwig Hensen Bouw aan de speeldoos van het geluk, maar sla niet door de trom- VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zon en warmte Zonnig. Minimumtemperatuur omstreeks 7, middagtemperatuur ongeveer 21 graden Zuidoostelij ke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Het aantal gevangenisstraffen met een onvoorwaardelijk strafdeel is sinds 1990 met ruim 25 procent toegenomen. Verder legden de Nederlandse rechters het afgelopen jaar aan veroordeelden twee keer zoveel dienstverlening (al ternatieve straf) op als vijf jaar geleden. Het aantal geld boetes daalde in dezelfde periode met bijna 8 procent, hoewel de boete nog altijd veruit de meest voorkomende straf is. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). veroordelingen wordt een ge vangenisstraf uitgesproken die laneer duurt dan anderhalf jaar. De nelft van het aantal opgeleg de straffen heeft een duur van zestig dagen of minder. In 1994 is ruim 7,5 procent van de straf fen uitgesproken tegen vrouwe lijke verdachten. Meer dan de helft van het to tale aantal gevangenisstraffen wordt uitgesproken in strafza ken over vermogensdelicten. Tot die delicten behoren onder meer diefstal en inbraak. Bijna één op de vijf straffen legden de rechters op bij geweldsmisdrij ven en één op de tien bij mis- De rechtbanken hebben in 1994 ruim 24.000 maal een (gedeelte lijk) onvoorwaardelijke gevan genisstraf uitgesproken. In 1990 gebeurde dat nog 19.000 keer. In dezelfde periode is het aantal voorwaardelijke gevangenis straffen met ruim 18 procent af genomen tot 16.000. De totale strafduur steeg met 33 procent tot 11.900 jaar. De beschikbare capaciteit aan cellen nam met 31 procent bijna even sterk toe. Gemiddeld werden de uitge deelde gevangenisstraffen tien dagen langer. Bij één op de tien drijven die te maken hebben met verdovende middelen. De geldboete is nog steeds de meest toegepaste straf, In totaal legden rechtbanken 43.900 (ge deeltelijk) onvoorwaardelijke geldboetes op en 2.400 geheel voorwaardelijke boetes. Het ge middelde boetebedrag is tussen 1990 en 1991 gestegen van ruim 1.100 naar bijna 1.400 gulden. In veertig procent van de geval len betrof het overtredingen van de Wegenverkeerswet. Daaron der valt ook het rijden onder in vloed van alcohol. Rechters legden in 1994 ruim 8.500 maal dienstverlening op. Deze (alternatieve) straf is eind 1989 ingevoerd. Toepassing van een dergelijke taakstraf vindt hoofdzakelijk plaats bij vermo gensdelicten en bij verstoring van de openbare orde en veilig heid. De veroordeelde moet zich dan gedurende een aantal door de rechter vastgestelde uren nuttig maken in bijvoor beeld een bejaardenhuis of zie kenhuis. LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12,30 uur, donderdagavond van 17.30-19.30 uur. /OjK GOED VOOR vUB uw LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158 LEIDEN LOMAN LEEFMANS Diverse schermutselingen waar bij één gewonde viel, een paar vernielde fietsen en supporters bussen die een politie-escorte nodig hebben tot buiten de be bouwde kom. Dat was de ba lans na afloop van de overigens sportief verlopen voetbalwed strijd in Spakenburg tussen Us selmeervogels en de w Katwijk om het zaterdagkampioenschap bij de amateurs. De politie van Eemland Noord vermoedt dat drank de grote aanstichter was van de vechtpartijen. Direct na afloop van de met een 0-0 eindstand bereikte re guliere speeltijd, werd een straf- schoppenreeks - van belang als twee of meer ploegen aan het eind van de nacompetitie gelijk eindigen - afgewerkt. Groepen toeschouwers probeerden zich een goede plaats te verschaffen en dat leidde tot de eerste schermutselingen tussen aan hangers uit Spakenburg en Kat wijk. Enkele suppoosten en twee agenten hielden de kam pen gescheiden maar toen de laatste strafschop was geno men, kwam het opnieuw tot een handgemeen tussen de groepen waarbij het onder meer bierflessen regende. Een omstander die vrede wil de stichten, liep een gebroken bovengebit op. De in de haast opgetrommelde politiemacht, dreef de Katwijkers naar de bus-v sen op het parkeerterrein. Hier bij deden zich nog enkele onge regeldheden voor zoals het gooien met fietsen. De politie zag zich genoodzaakt de bussen naar de gemeentegrens te bege leiden omdat een bekogeling dreigde. De schade in Spaken burg moet nog worden opge maakt. Volgens bestuurslid Gerard Hoek van Katwijk heeft het geen zin naar schuldigen te zoeken. „Dan krijg je alleen maar: zfj' zijn begonnen, nee, zfj zijn be gonnen. Feit is wel dat daar ook vóór de wedstrijd al alcohol werd geschonken. Hier bij Kat wijk gaat de tap pas na de rust open. Bij de terugwedstrijd zul len we in samenspraak met po litie én het bestuur van Ussel meervogels bekijken of er extra maatregelen nodig zijn", aldus Hoek. Volledig verzorgde excursiereizen naar Oostenrijk 8 dgn. Klaffer 2SSL- 8 dgn. Lermoos 34S- 8 dgn. Schönberg TAS- 8 dgn. Hinterglemm HS.- Reis per luxe Bex Tourist Class bus Verblijf in hotef in 2-pers. kamer met douche/toilet Verzorging op basis van volpension Vrijwel elke dag een gezellige excursie Reisleiding door uw eigen Bex captain at/m vr9.00 tot 21.00 u zeld als het op ingrijpen aan komt. „We willen dat de men sen zich gedragen. Wie dat niet ■doet, Italiaan of Nederlander, mist de wedstrijd. Want dan zit ten ze in de cel. Maar voorals nog hebben we geen reden om aan te nemen dat mensen zich zullen misdragen." WENEN GPD De Weense politie zal woensdag rond de Europacupfinale tussen Ajax en AC Milan 1.500 politie mensen inzetten. De Weense politiechef majoor Semper kon digt harde maatregelen aan te gen mogelijke raddraaiers. Vol gens Semper wordt niet getreu-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1