9 Fides Pacta samen met Fiks hogerop In de kerk vinden schakers hun rust Saturnus 'speelt' met tegenstander Sport De laatste doelpunten in de historie van De Algemene KZ Leiden promoveert ook Briifr LI WIE ZEI DAT TJ Schaaktitel opnieuw voor Van den Doel MAANDAG 22 ME11995 rob onderwater. 0 atw van nje OphfHet veldseizoen 1994-1995 is voor de Leidse regio rede- r°m li [jjk g0ecj verlopen met vier bevorderingen en drie degra- >erst? daties. Fides Pacta en Fiks stelden op de slotdag promo tie naar de eerste klasse veilig. KZ Leiden is als één van de betere nummers twee uit de derde klasse omhoog ge- Pernix, Tempo en Velocitas zijn gedegradeerd, wat voor de laatste vereniging een terugval naar de afdeling ageko betekende. Fluks neemt echter als kampioen van Rijndel - kwam fland de plaats van Velocitas in de derde klasse over. dkami doelpunten van Ruud de Jong en Erik Pons. Dat was ook de verdienste van de beginverdedi- ging, want die hield intussen steeds kranig stand. Fiks is door de 10-7 winst op naaste concurrent Dindoa voor de vijfde keer in tien jaar tijd ge promoveerd naar de eerste klas se. De Oegstgeestenaars scoor den voor rust (3-1) enkel via Maikel Martens, misten twee strafworpen en verloren ook nog Gwenny de Best met een vingerblessure. De tweede aan val zou pas in het slotkwartier drie doelpunten afleveren via Matthijs de Visser (5-6, 6-9 en 6-10). Dat was wel gelijk de ge nadeklap voor de thuisclub, die de burgemeester en de fanfare nu onverrichter zake naar huis kon sturen. ijk kejTOP eindigde door een degelij ke 17-15 zege op Sparta(N) vrij j riant in de middenmoot van de verv overgangsklasse. „Wij hebben d bewezen dat we wel degelijk op dijk ge dit niveau thuis horen", consta- tchter teerde coach Anne van der Zaag istatee^an °°k content. Zijn volgelin- DranjeSen waren aldoor beter dan hun 1 opponenten uit Nijkerk, maar n verzuimden in een vroeg stadi- Brouvum een 8at te slaan (9-8 rust). >ede k'n tweede omgang werd de voorsprong alsnog vergroot tot drie punten en die werd moei- lantre teloos vastgehouden. Michiel -let w; schoot zes keer raak, totdat rijd", bij zich met een gekwetste en- )ben h^e' moest laten vervangen door tionel(^erco Langelaan, die overigens gen de00^ no8 eens scoorde. Bij Pernix ontbrak de bezie ling om titelkandidaat DVO een lastige middag te bezorgen. De Leidenaars, met Iris van der 3 Brugge in de basis voor de af- SllIVezige Lian Tieleman, bleven 3-1 tot 5-3 nog wel redelijk bij, maar misten toen een straf- worp. Zij kregen vervolgens doelpunten tegen (7-3) en zagen hun tegenstanders daar- Noch Fides Pacta noch Sper wers verdedigden erg fanatiek, zodat de schotvaardigheid de doorslag zou moeten geven. De formatie van interim-coach Henny Piket bleef voor rust op 9-9 steken, maar nam daarna het heft volledig in handen. Di- mitri IJzerman, liefst acht keer trefzeker, Conchita Prins i steeds harder weglopen in de Willem Meijer zorgden in vijf- riatlee Pen Dok gi richting van het kampioen schap: 19-12. Raymond Boer man en Jeroen Wayenberg na- ?t elk vier treffers het iJeeuwedeel van de productie hun rekening. ck go mpiscl n Burj Hekkesluiter Tempo gat de vijftig^HStaande kampioen Kinder- nrknJdijk wél goed partij vemmr113? gelijk: 11-11. Het zegt tsen vlnoe8 dat 3-5 het grootste onder- vreden[m8e verschil was. De beginaan- prima op dreef met i ïkilon entwintig minuten voor 19-12, waarbij twee van de drie tegen treffers strafworpen waren. Frank Peter- de Haas bepaalde de eindstand op 20-15, zodat ook hier een promotie-feest kon losbarsten. De opstap is echter louter formeel vanwege de ko mende fusie met De Algemene. Tijdens de eerste helft over klaste KZ Leiden NIO volkomen en liet niet meer dan twee straf worpen en twee veldgoals door. Els en Erik van Lunteren, Ro- Degradatie voor Pernix, Tempo en Velocitas nald Siera en Martin Verhorik schoten intussen elk vier maal raak (12-4), zodat de tweede vijfendertig minuten een forma liteit werd. Coach Herman Go- defroy liet junioren Robert en Peter Vergeer weer wat ervaring opdoen in de hoofdmacht en zag de eerste nog scoren in de 16-10 triomf, die naderhand ook nog goed bleek voor pro motie. „Het leek wel alsof we een kampioenswedstrijd speelden, zo hard werd er gewerkt", prees coach Ruud Niesing de spelers van Crescendo, die bij ALO hun sportieve plicht deden door met 12-11 te winnen. Wijnand Al berts en Gert-Jan Hensing wer den steeds goed in stelling ge bracht en scoorden tot 10-10 zowat om en om. In de span nende slotfase forceerde Debby Blogg de beslissing. Daardoor kreeg Anita Alberts, die volgend seizoen op lager niveau gaat korfballen, een mooi afscheids cadeau. Ook Madjoe wuifde met Bep de Mooy een dame met heel wat dienstjaren uit. De oranje- hemden konden haar tegen Vriendenschaar(B) geen over winning aanbieden, al zag het daar na rust (3-3) wel enige tijd naar uit. Mariska Kosman (2), Remco van de Meeberg en Mar co Ravensbergen poetsten im mers een 4-7 achterstand uit door 8-8 aan te tekenen. Toen de bezoekers echter hun negen de treffer maakten, moesten er risiko's genomen worden, met fatale gevolgen: 9-11 verlies. Zoals zo vaak deze competitie ging Velocitas ten onder aan een gebrek aan rendement in de aanval, ditmaal bij RWA: 9-7. Selma Hulst scoorde pas na twintig minuten de eerste doel punten (2-1, 2-2) voor haar club. Deze moest haar tegen stander na 4-3 laten gaan (7-3) en kwam na 8-7 niet meer aan scoren toe. Daardoor geniet de ploeg van Klaas Bosman vol gend seizoen de twijfelachtige eer de enige regioclub te zijn, die niet op landelijk niveau speelt. Remco Molloy (voorgrond) van De Algemene en Erik Kromhout van De Danaïden korfbalmedewerker Wie had gehoopt nog eenmaal een daverende derby te zien tussen De Danaïden en De Al gemene, kwam gistermiddag bedrogen uit. Voor De Algeme ne was de veldcompetitie direct na de hervatting eigenlijk al voorbij toen werd verloren van DKV(D). Het afscheidsfeest van de club, die binnenkort met Fi des Pacta opgaat in Sporting Trigon, deed zaterdagavond, of beter zondagmorgen, de rest. De Danaïden, geplaagd door trainersproblemen, blessures en irritaties binnen de groep, bleek uiteindelijk iets gemotiveerder en zegevierde met 13-11. Voor Kees van Vliet had het duel iets ambivalents. Enerzijds werkzaam bij De Danaïden, als interim-trainer voor de wegge stuurde Rolf Latuperisa, en an derzijds als komende man bij nieuwkomer Sporting Trigon. De Leidenaar had het er niet moeilijk mee. ,,'t Is een wed strijd om des keizers baard", re lativeerde de anders zo fanatie ke Van Vliet. Even later hield hij wel weer heel luidruchtig De Danaïden bij de les. Een maar al te noodzakelijke klus, want de thuisploeg leek in de eerste helft alles aan zich voorbij te laten gaan. De openingstreffer was voor Eric Kromhout (1-0), maar daarna werd De Danaïden rap naar een 1-5 achterstand ge speeld door treffers van junior Dennis Waasdorp (2), Wilma Sinteur en Arnoud en Alfred Lambooy. Daarmee was het ook met de dadendrang van De Algemene gedaan. „We wilden de compe titie heus wel winnend afslui ten", verontschuldigde coach Ed Molloy zijn spelers. „Maar gisteravond was het laatste feestje van de vereniging en dat het laat geworden is, was aan het tempo te merken. In de tweede helft zaten ze er ook compleet doorheen." De pro blemen voor De Algemene kon digden zich overigens al voor de rust aan, toen Alfred Lambooy vanaf de stip verzuimde de stand op 5-8 te brengen. Na rust kwam De Danaïden dankzij Ingrid Slingerland en Eric Kromhout langszij. Even te voren hadden Eric Peters en Eric Kromhout luidruchtig aan Kees van Vliet te kennen gege ven, liever gewisseld te worden. „Ik ga niet aan dergelijke onvol wassenheden toegeven", rea geerde de coach, „als er een scoort is het weer over." En in derdaad, de beide routiniers speelden het duel uit. Arne Heijman won het duel voor de thuisclub door eerst van afstand te scoren en vervolgens acte rend een strafworp te versieren en te benutten: 11-9. Na 12-9 (Kromhout) kwam De Algeme ne alleen nog vanaf de stip (Alf red en Arnoud lambooy) tot scoren: 13-11. De laatste goals in de clubhistorie. frank bonte hancjbalmedewerker De mannen van Satumus ken den in Schiedam geen pro bleem met UVG, 21-26. Bij rust was het 12-14. De Leidenaars zijn duidelijk een maatje te groot voor de meeste tegenstan ders in deze klasse. Zonder wis sels werd UVG van meet af aan onder druk gezet. Zelfs met vier spelers in het veld was het nog Saturnus dat de dienst uitmaak te. In het spel van vier tegen zes onderscheidde zich vooral Dirk Klok omdat hij in die situaties steeds scoorde. UVG mocht meespelen, maar meer niet. Voor Saturnus scoorden Peter Innemee en Jasper Olierook 6 keer. Dirk Klok (5) en Nico Mooren (4) deze ook van zich spreken. In dezelfde klasse van het veldhandbal misten de mannen van Rijnstreek uit Alphen in de partij tegen Spartaan drie be langrijke spelers. Wim en Ge rard van Rijn waren geblesseerd en Andre van Leeuwen verwis selt volgende competitie het geel-zwart van Rijnstreek voor het oranje-blauw van HW' 70 uit Voorschoten. Het kwam Rijnstreek tegen het Rotterdam se Spartaan op een 27-16 ne derlaag te staan. Rust 14-7. De numerieke meerderheid werd door de Rotterdammers goed uitgebuit. Voor Rijnstreek scoorden: Bas van Rijn en Mark Stigter 5, Mark Harmusial en Frank Hulshof 3. De vrouwen van HW' 70 speelden tegen DWS een goede wedstrijd. In Schiedam bleek de mix van speelsters die uitkomen in de eerste divisie en de regio naal tweede klasse, net iets te sterk. Na een volkomen gelij- kopgaande strijd, werd het 15- 14 na een ruststand van 6-7. Bij de Voorschotense ploeg liet Yvonne Ammerlaan in het doel zien dat het keepen haar steeds beter afgaat. Voor HW' 70 scoorden: Nina Harlaar 4, An neke Gijsman en Carola van Eg- mond 3 en Bertina Lamboo 2 maal. In de afdelings eerste klasse misten de Satumus-reserves keeper Ad van Fessem. De re serves van het Rijswijkse Hercu les konden zodoende een grote overwinnming noteren van 16- 25. Voor Saturnus scoorden: Bart van de Boogaard en Hans Nieuwenhuis 4, Leo Lucassen en Andre van Es 3. Bij de vrouwen herstelde Oa se zich na een overrompelende start van HMSH, 0-4, uitste kend. Met de rust was de score 5-5. Het einde kwam met een 12-9 winst. Voor Oase troffen Ina Disseldorp en Anita van der Poel ieder 3 keer. MSV degradeerde uit de eer ste klasse door een 13-10 neder laag tegen de reserves van Westlandia. Een degradatie die, gelet op de promotie naar de eerste klasse in de zaal, toch hard aankwam. Duidelijk is wel dat de kern van de ploeg geen absenties kan veroorloven, zoals in deze wedstrijd Joke en Ilse Knijnenburg. Voor MSV scoorde Jacqueline Knijnenburg 3 maal. leiden bram van gent ten en eindigde daarmee als tweede in de derde klasse L achter kampioen De Kapellen. Nij Libben uit het Friese Rinsu- mageest kwam in de derde klas se D tot een totaal van 23 pun ten, evenals het duo Vitesse en ONDO(M) in de derde klasse O. Hoewel hier nog een beslis singswedstrijd moet worden ge speeld om het kampioenschap, zijn beide ploegen nu dus al ze ker van promotie. DOS uit Kampen verzamelde evenals KZ Leiden 22 punten en comple teert het kwartet 'geluksvogels'. korfbalmedewerker KZ Leiden behoort tot het vier tal derdeklassers, dat als beste nummer twee promoveert naar de tweede klasse. Indirect profi teert de club van coach Herman Godefroy daarmee van de golf van fusies in de korfbalwereld, waaronder ook die tussen stad genoten De Algemene en Fides Pacta, waardoor er plaatsen vrijkomen in de hogere regio nen van de competitie. KZ Leiden behaalde 22 pun- eft gi vedstr >naal i verb idinxj ;rden e bijt ongel ïotere werk seco afstai 26,0 ie M hart op d( /olie Ajax-aanvoerder Danny Blind de vooravond van de con- ontatie met AC Milan in NRC Handelsblad: „Ik zou woensdagmiddag drie uur voor de finale nog best een partijtje golf kunnen spelen. Het zal mijn prestatie niet negatief beïnvloeden. „Ik zou wel een aantal jaartjes een ander leefpatroon willen meemaken. Door bijvoorbeeld wat in de commerciële sfeer of in de pr-sector te gaan doen. Dat kan ook bij Ajax zijn. Als je straks zeventien, achttien jaar in dit wereldje hebt gezeten, wil je weieens iets verfrissends probe- FC Twente-trainer Issy ten Donkelaar over de succesfor mule van Ajax en NRC Han delsblad: Ajax is Van Gaal en Van Gaal is Ajax. Iedere trainer hem komt, krijgt het verdomde moeilijk. Volendam- trainer Wim Rijsbergen over hetzelfde onderwerp in NRC Handels blad: „Het knappe van Van Gaal is dat hij twin tiggelijkwaar- dat niemand kwaad wordt in de pers. Het gevaar van zijn succes is, dat hij vaak denkt de wijsheid in pacht te hebben. Nu is hij Koning Louis, wat hij zegt wordt als waarheid aange nomen. Milan-verdediger Paolo Maldi- ni over de naderende wedstrijd tegen Ajax in De Telegraaf: ,Ajax is veel beter dan Barcelo na vorig jaar. Evenwichtiger. De Spanjaarden hadden een prach tige aanval en Ronald Koeman. Ajax is een beter team, jong en toch sterk. Toch blijft de finale iets anders, ze staat op zichzelf en al het voorgaande telt niet mee. Ex-Ajacied Johan Neeskens in Elsevier: „Als ik weer eens ging tanken,in Groningen zei zo'n man: ben je nu al weer leeg, je hebt pas eer gisteren een volle tank gehaald. Er werd waanzinnig op me gelet. De hele buurt wist of de grasma chine het wel of niet deed. Idem: Iedere zaterdagavond kwamen voor mijn huis in Zuidhorn op geschoten jongeren lopen. Wat ze daar te zoeken hadden, heb ik nóóit begrepen. Ineens begonnen ze dan te roepen: cocaïnesnui- ver, kom eens buiten als je durft. Of ze gooiden bierglazen tegen de ramen. Op een avond zei ik tegen mijn vrouw: wat doen we hier eigenlijk nog? Het was me in Groningen toen ook te koud. Idem: .Ajax redt het niet in Wenen. Weet je dat Milan vorig jaar, vóór de wedstrijd tegen Barcelo na, ook was weggeschreven? Barcelona zou eroverheen wal sen, heette het zelfs in de mond van Cruijff. Het is effe anders ge lopen. Misschien heeft Milan niet meer talent dan Ajax, maar het heeft zeker meer kracht en Idem: „Het huidige Ajax wordt al om geprezen als een wonder- team. Ik hoor en lees alleen nog over de go denzonen van de Meer. Dan denk ik: God is oud geworden. Hij is tegen- woordiggauw tevreden. Idem: „Gemeten aan menselijke ver houdingen is Ajax beslist geen wereldclub. Daarvoor is de men taliteit in de hele organisatie te Hollands, te benepen. Om maar iets te noemen: Zwitserse boeren gaan zorgvuldiger met hun vee om dan Ajax met zijn oudspe lers. Idem: „Niet dat ik het zou doen, maar als ik Ajax om een kaartje voor mijn zoon zou vragen, hoor ik de jonge Van Praag al roepen: Neeskens, wie is dat dan? Ach man, stijl en klasse kennen ze in Nederland niet. Idem: „Van Hanegem, Nico Rijnders, Krol, Israel, Vasovic, noem ze maar op, die jongens hadden een bovenmodaal voetbalver stand, maar als de wedstrijd tac tisch en technisch vastzat, werd de kolenschop gehanteerd. Ja, dat kun je wel zeggen, het Ne derlandse voetbal is de laatste tijd dramatisch verjufferd. Na een verdienstelijke remise tegen de sterker geachte Herman Jonkman verspeelde Oegstgeest-speler Arthur van der Spek in de laatste ronden een positie in de top-drie. Van der Spek eindigde ten slotte op de gedeelde negende plaats met 4,5 uit 7. FOTO HOLVAST MARK LAMERS enschaakkampioen- i schap in een kerk. Op het eerste gezicht lijkt het een merkwaardige combi natie, maar bij nader inzien blij ken de denksport en de locatie voor elkaar gemaakt. De serene rust van een kerkgebouw is een prima omstandigheid voor schakers die voor hun opperste concentratie stilte eisen. Een goede zet derhalve van de orga nisator Gerard van der Laan om het Leids Schaakkampioen schap dit jaar van Leiden naar de Opstandingskerk in Alphen aan den Rijn te verplaatsen. Ook de verhoging van de prij- zenpot naar 10.000 gulden en het feit dat het toernooi, be staande uit zeven ronden, bin nen negen dagen in plaats van zeven weken werd afgewerkt, kon op positieve reacties van de deelnemers rekenen. „Al is het voor mensen die een full-time baan hebben, best wel zwaar. Zeker nu er onder een extra druk van het prijzengeld wordt gespeeld", zegt Peter Passenier, een bekende schaker in de regio die uiteindelijk als zesde zou eindigen. Het kerkzaaltje aan de Prinses Marijkestraat heeft tijdens de speelronden veel weg van een klaslokaal tijdens de huidige eindexamenperiode. Ongeveer veertig gebogen koppies die he vig nadenkend, rustend op een of twee handen naar hun tafel tjes turen en de tijd op de klok in de gaten houden. Surveillan ten lopen schuifelend rond of zitten op het podium vanwaar het geheel is te overzien. Dit ta fereeltje speelt zich in een alge mene geluidloosheid af, op hier en daar wat zacht gefluister na. Alleen; afkijken mag en wie een sigaretje wil opsteken, een toi letstop of een praatje hardop wil maken, wacht tot zijn tegen stander aan zet is en kan op de kale gang longen, blaas en hart luchten. Op die gang, waar koffie en koek te verkrijgen is, praten de schakers in een onnavolgbaar vakjargon over variant zus en zo en spreken in termen als e2:e4, offeren en rokeren. Gesneden koek voor iedereen die het stan daardwerk 'Oom Jan leert zijn neefje schaken' heeft gelezen. Af en toe is er ook wat gewoon Hollands op te vangen. „Ach ik klungel maar wat aan en win af en toe ook nog een partijtje", al dus Wiebe Evenhuis, een van de vele, jonge participanten. Schaken is afgaande op het Leids kampioenschap meer voor neefjes dan voor ooms. Het zijn vooral dertigers en jon ger die schouder aan schouder aan de tafels spelen. Er zijn en kele uitzonderingen zoals de wat oudere, imposant grote ver schijning van Hazerswoudenaar Wim Vriend die lange tijd ver rassend op de eerste plaats lag. Verder completeert één vrouw, de Russische Natalia Chkalova het deelnemersveld. Uiteindelijk wordt toch een van de favorieten winnaar. Erik van den Doel mag met niet onaan zienlijke bedrag van 1500 gul den naar huis. Makkelijk had hij het niet, omdat hij tegen vrijwel alle andere kanshebbers moest aantreden. Maar niet voor niets hing tussen de provisorisch op gehangen vlaggen van de hoofdsponsors Maas-Dijken- bouw en Rabobank een verlaten bordje met de spreuk: God heeft ons geen eenvoudige vaart be loofd maar wel een behouden aankomst. loman leefmans r is een wedstrijd in Wenen. En Nederland is een beetje gek ge- In het Olympisch Stadion zin gen veertigduizend volwassen kerels uit volle borst een liedje voor zeven dwergen en één Sneeuwwitje. 'Hé ho, hé ho, je krijgt het niet kado'. In diverse studio's wordt in hoog tempo de ene na de ande re deun op compact disc ge perst. 'Clubliederen', buiten de maat en beneden peil, uit de buik van Bolle Jan, Malle Pietje en Gekke Henkie. Nog erger; ze gaan als warme broodjes. In Hilversum draait de wereld de hits niet meer om hip hop, house of Strauss, maar om 'Hého', 'Ay ay ayAjax', 'Ajax is kampioen' en Who the fuck is Bayern/Milan'. In stad en dorp willen de pos- het - gloeiend van trots - de bomen en muren, ramen en deuren, uitschreeu wen: 'Café De Ruif presenteert Ajax - Milan op groot tv- scherm'. Inmiddels is er in het hele land geen scherm meer te krijgen. In Den Haag pakt de politiek de koffers. Alle kopstukken naar Wenen voor de wave en andere dingen die bij de.mensen (an der woord voor kiezers) zo leuk overkomen. In Almere wordt een bende opgerold die duizend valse kaartjes wilde verkopen. Aan il legale handel liggen er inmid dels tonnen op straat. In Amsterdam wordt de laatste twee maanden voor één miljoen gulden aan 'echte' Ajax- zaken verkocht. Behang, voet balshirts, gordijnen, stropdas sen, paraplu's, stoelhoezen, winterjassen, broekriemen, champagne, horloges, pyjama's, wintersjaals, onderbroeken, deurmatten, overhemden, trai ningspakken, vloerbedekking, sokken, pennen, bretels, porte feuilles, panty's alphen aan den run ruud dobbelaar Na de verrassende ontwikkelin gen in het eerste deel van het Leids Schaakkampioenschap, kwamen de sterksten zaterdag uiteindelijk toch bovendrijven. Erik van den Doel werd in de Alphense Opstandingskerk de verdiende winnaar. De titelver dediger diende met een score van 6 uit 7 weliswaar Nebosja Nikolic naast zich te dulden, maar Van den Doels' zwaardere programma gaf vervolgens in de weerstandspunten de doorslag: 331/2 om 31. In tegenstelling tot voorgaande toernooien was ditmaal de regel van toepassing dat deze punten bij een ex-ae- quo zouden beslissen. Comfortabel Nikolic bezat in de slotronde de comfortabele positie dat hij kon toezien hoe koploper Jonlónan met wit tegen mede-rivaal Van den Doel zou varen. Zelf zou de Bosnische Oegstgeestenaar zich namelijk in een rustige schuif- partij tegen de verrassende Phi- lidor-man Peter Hendrickx niet zo veel zorgen over een goede afloop hoeven te maken. Het geen bepaald anders uitpakte, want pas na hard zwoegen wist Nikolic een klein voordeeltje in het verre eindspel winnend af te sluiten. Jonkman en Van den Doel speelden daarentegen een knal lend duel, waarin Jonkman een dubbel pionoffer niet dat rende ment zag opleveren wat hij ver wachtte. Tenslotte raakte Van den Doel een kwaliteit voor en won hij een partij die voor de omstanders eigenlijk te gecom pliceerd was om goed te kun nen volgen. Fraai Na dit fraaie stukje werk was het niet meer dan terecht dat de jeugdige Leidenaar de titel via de weerstandspunten opnieuw voor zich opeiste. Een beslis singsmatch zoals vorig jaar te gen clubgenoot Chris Roosen daal bleef Van den Doel daarom ditmaal, met Nikolic als een heel wat zwaardere kluif, be spaard. Jonkman was daarbij de grote verliezer. Buiten de titel greep hij ook nog eens naast de door Nikolic en Van den Doel gedeelde hoofdprijs van 3000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19