)PORT Andere Oranje' vreden met punt Inspiratie ontbreekt bij volleyballers S$ ïits met Pacers naar de ale Eastern Conference Van Basten verlangt naar een eindoordeel Rijkaards kansen stijgen Luyendijk op tweede plaats NDAG 22 MEI 1995 willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 dmeervogels maakt het Katwijk knap lastig PURÖ GERT-JAN ONVLEE :SCG ils regerend tweevoudig amateurkampioen van Ne- nd moet je soms tevreden zijn met een punt. Kat- was dat zaterdag. Het voetbalgevecht met IJssel- 'ogels was op de Spakenburgse Westmaat doel- oos gebleven. En het in nieuwe shirts gestoken 'an- Dranje' was massaal tevreden met dat resultaat. wijk. Maar de wijze waarop IJs- selmeervogels zich in het veld presenteert, mag er desondanks wel degelijk zijn. Zelden zal het gezegde 'arbeid adelt' beter van toepassing zijn geweest op een voetbalelftal als nu op het hui dige team van de vereniging die vorige week de tiende afdelings titel in vijfentwintig jaar ver overde. De gemiddelde Vogel moet je vier keer voorbij om van hem af te zijn, sommige rood witte Spakenburgers rusten ook op zo'n moment nog niet en dienen derhalve nog een keer te worden uitgespeeld. Er klonk dan ook respect door in de woorden van Guyt toen hij stel de dat Katwijk zojuist had gelijk gespeeld tegen een ploeg die vanaf de eerste minuut voor el ke centimeter gras had geknokt: ,,En dan kun je wel denigrerend gaan doen over de voetbalkwa liteiten van IJsselmeervogels, maar dat is onzin. Een ploeg die kampioen wordt voor teams als ACV en Spakenburg, beschikt zonder meer over kwaliteiten. En strijd en vechtlust zijn de specifieke kwaliteiten van IJssel meervogels." Hans Zwaan, spelmaker Langeveld, trainer Kees ze spraken daar in Spa- rg allen dezelfde taal. Na was de ploeg naar Vo met de gedachte deze eerste partij om de agtitel van Nederland de luit mee te pakken. Maar le praktijk blijkt dat dat er izit, moet je met minder en kunnen zijn. Of, zoals dat verwoordde: „Dan e in elk geval niet verlie- je in dit soort competi- gelijk speelt en thuis ta je aan het eind van de c bovenaan." Het eerste üuel staat voor komende op de rol. Kozakken '5 cpjdat donderdag Vogels in ndam ontvangt, trekt dan S atwijk. en i zaterdag betrekke- ïvoudig over het geleden rlies heen stapte, kon g op het conto van oppo- 'Jsselmeervogels worden me |even- Die verrassende -ipen van de eerste klasse c immers een uiterst las- 'enstander voor aanvoer- enk Langemaat en zijn :n. Voetbaltechnisch en komen de 'rooien' van Erik Assink niet eens in irt van het aanzienlijk ge leider gezelschap uit Kat- 8373 ;nel I.35 l\, endam loopt uit voor finale ^■it ïoudei latie IJsselmeervogels maakte het Katwijk zaterdag derhalve vrij wel onmogelijk het gewone spelletje te spelen. Maar er wa ren andere redenen aan te voe ren waarom de oranjehemden het gebruikelijke niveau niet haalden. Het feit dat bepalende dam* Volendam loopt donderdag uit voor de bekerfinale in rdam tegen Feyenoord. Het dorp'met 15.000 inwoners jt ongeveer 7000 mannen en vrouwen op de been voor een e hoogtepunten in de 75-jarige clubgeschiedenis, veer de helft van de fans komt uit het dorp zelf, de overigen streek. Veertig bussen rijden naar Rotterdam, de rest ver iet eigen vervoer. Volendam is trots op maar liefst zeventig teams. Veel ploegen zouden donderdag een toernooitje n, maar op verzoek van de voetballertjes zijn alle teams van dam teruggetrokken. „Alle jongens wilden naar de Kuip", Tholens. >test tegen „magisch water" inesburgEen voetbalwedstrijd uit de ZuidafrikaansQ eerste e is zaterdag tien minuten te laat begonnen. De spelers van )wa, te gast bij Moroka Swallows in Soweto, verweten de ploeg hen met magische krachten te hebben willen beïn- len. De spelers van QwaQwa werden vlak voor aanvang be id door een official van de thuisclub. „Magisch water", den de gasten, die de scheidsrechter toestemming vroegen shirts te laten drogen. s Ngidi, bestuurder van het met degradatie bedreigde Swal- beïnvloedde het duel volgens QwaQwa nogmaals. In de lesprenkelde hij de doelmond van de gasten, die op dat lent met 1-0 leidden. Swallows scoorde in de 89e minuut te- oil en Cordes krijgen ontslag rdam Michel Zanoli en Tom Cordes hebben vorige week W jntslag gekregen bij de Belgische ploeg Asffa. De twee Ne- I ndse wielerprofs werden aan de kant gezet omdat zij zon- (stemming van de ploegleiding zijn gestart in de Ronde van den. De Asfra-bazen zeggen dat de twee Nederlanders die- e dag een koers in België (Bredene) hadden moeten rijden. 3I V-sec.retaris Gerrit Vixseboxse: „Ik hoop dat er nog iets ge- "d kan worden voor ze. Het is allemaal heel arbitrair. Offi- behoort er inderdaad toestemming te zijn om criteriums te maar daar worden nooit veel woorden aan besteed. Er zal neer aan de hand zijn. Ik hoop dat ik het voor die renners [kan draaien. Anders staan er weer twee profs op straat." MEE ünvelo ezi ïits heeft zich gisteravond e Indiana Pacers geplaatst le finale van de Eastern rence in de strijd om het oenschap van de Noor- ikaanse profcompetitie bal, NBA. De Pacers won- zevende en laatste wed- voor de halve finales in - 'ork tegen de Knicks met Vanaf morgen spelen de een nieuwe reeks duels Orlando Magic. Indiana Pacers namen leze prestatie revanche' verlies van vorig jaar in J ale van de Conference te- :elfde New York Knicks. verspelen van een voor van 3-1 in de serie door in de vijfde en zesde wedstrijd kwamen de Knicks met nog een thuiswedstrijd te gaan op gelijke hoogte. In Madison Square Garden bleven de Pacers in het slotduel voor bijna 20.000 toeschouwers knap overeind. In het laatste kwart was de spanning welhaast ondraaglijk. Via 83-83 slaagden de Pacers, die eerder in het duel een voorsprong van vijftien punten vergaarden, met een zeer actieve Smits, erin uit te lo pen naar 94-87. Op 97-95 hadden de Knicks met balbezit nog vijf seconden om tenminste een verlenging te forceren. De ultieme schotpo ging, en lay-up van Patrick Ewing, mislukte echter, waar door de Pacers feest konden spelers als Johan Vogelaar, Mar co de Ridder en Pim Langeveld nog maar net hersteld waren van een griepje en zichtbaar kracht misten, bijvoorbeeld. Maar ook de conditie van de grasmat speelde een grote rol. Waar een bal in de regel over de sprieten rolt, hobbelt het leer op De Westmaat van het ene naar het andere polletje. Voor Vogels geen probleem, want die ploeg hanteert een speltype waarbij de bal maar zelden het gras be roert. Eenmaal in balbezit wordt door de Vogels immers negen tien van de twintig keer voor de lange bal richting spitsen geko zen. Katwijk daarentegen wil de bal met kort combinatiespel wel van voet tot voet laten gaan en daar ging het zaterdag veelal voorspelbaar fout. Hetgeen ove rigens voor Guyt geen reden was om zijn ploeg opdracht te geven tot een meer opportunis tische speelwijze. „Want op dat vlak doe ik geen concessies", zo meldde hij later. Polletje Een van die polletjes hielp Kat wijk zaterdag overigens al in de vijfde minuut wel bijna aan de leiding. Marco van der Plas liet vanaf links een harde, lqge voorzet met stuit los die door Rob Hopman volledig verkeerd werd beoordeeld. Via het scheenbeen van de speciaal als bewaker voor Hans Zwaan in het veld verschenen, twee meter lange Hopman, caramboleerde de bal tegen de rechterpaal van het Vogels-doel. Het was een van de schaarse keren dat de meest schotvaardige ploeg uit de eerste klasse het de minst ge passeerde verdediging op dat niveau echt lastig maakte. Mar- Ook Marco de Ridder (rechts) kreeg zaterdag in Spakenburg nauwelijks enige ruimte. Hier blijkt Michael van den Berg van IJsselmeervogels een te groot obstakel. foto kees van hoocdalem co de Ridder (hij kopte al in de derde minuut na een voorzet van Van der Plas over) en Hans Zwaan (tien minuten voor tijd op aangeven van Langeveld net naast tikkend) zagen nog kans de excellerende Vogels-doel man Rob Hilbers te bedreigen. Wat dat betreft leverde het simpele rechtdoor-voetbal van de thuisclub betere kansen op. Zo mikte Huijgen voor de pauze via de lat over, zag Dennis Bos kort na rust zijn kopbal via de onderkant van de lat weer in het veld springen en moest goalie Teun van Duyvenbode in bles suretijd nog al zijn kwaliteiten aanspreken om de doorgebro ken Gerard van der Nooy van de winnende treffer af te houden. Een doelpunt dat te veel van het goede was geweest, besefte ook Vogels-trainer Erik Assink. „We hebben niet veel weggege ven, maar zelf ook weinig ge bracht. Dan moet je stellen dat 0-0 een terechte uitslag is waar je tevreden mee moet zijn." En zo had iedereen daar in Spakenburg het dus naar z'n IJsselmeervogels - Katwijk 0-0. Scheidsrechter: Boonstra. Toeschou wers: 3000. Gele kaarten: Huijgen. Van den Berg. Tehubijuluw (allen IJssel meervogels). Strafschoppen: IJssel meervogels 5; Katwijk 2. Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Langemaat, Vogelaar, Kwestro; Braaf, Langeveld (l'Ami), Van der Plas; Krayenoord, Zwaan, De Ridder. milaan *gpd Eindelijk gaf Marco van Basten opening van zaken. Na maan den van stilte gaf de geblesseer de spits van AC Milan afgelopen weekeinde op het trainingscen trum Milanello de tussenstand omtrent zijn gekwetste enkel. Een langverwacht eindoordeel kwam er evenwel niet. „Lang zaam maar zeker gaat het tel kens iets beter. Om op te geven is het dus te vroeg..." Er zal ech ter op korte termijn wel duide lijkheid komen. „Mijn contract loopt op 30 juni af, voor die da tum wil ik een besluit nemen over mijn toekomst. Stoppen of doorgaan." De controle bij de Belgische dokter Mare Mariens heeft een positief beeld gegeven van het herstel. De Utrechter wordt in zijn revalidatie nu echter ge remd door een andere blessure. „Afgelopen woensdag ben ik in België geweest voor een contro le. Tijdens die controle bleek dat het kraakbeen in orde is. Als ik nu ren voel ik alleen nog pijn in de aanhechting op de spier in mijn enkel. Dat komt omdat ik daar al drie maanden een ont steking heb. We zullen nu eerst de ontsteking moeten laten ge nezen, om exact te kunnen kij ken hoe het staat met het kraak been. Met de ontsteking erbij is dat nog moeilijk te zeggen. Ik denk dat de ontsteking een uit werking is van het apparaat Vein Ilizarov, waar ik lange tijd mee heb gelopen. Omdat de ontste king pijn veroorzaakt, ren ik nog niet op het veld. Vandaag heb ik vijf minuten zwaar getraind en dat ging zonder problemen. Maar het drama is dat ik niet langer dan vijf minuten kan hardlopen..." Zieke Van Basten gaf aan dat de strijd inmiddels aardig op zijn schou ders begint te drukken. „Ik voel Tevredenheid geldt vooral het resultaat GRONINGEN ANf De ouverture van de Neder landse volleyballers in. groep B van de World League (WVL) heeft weinig aanleiding gegeven voor een lofcang. Wel voor een paar vrolijke noten. Oranje be gon het toernooi met zes mil joen dollar prijzengeld met een dubbele overwinning op Grie kenland (3-0 en 3-1). Maar zo wel zaterdag als zondag gold de tevredenheid vooral het resul taat. De ambiance ontbrak in de Martinihalin Groningen, de in spiratie ook. Verklaringen wa ren genoeg bij de hand. De toe schouwerstoeloop viel bij voor beeld tegen doordat de duels te gen Griekenland waren vastge steld tijdens het traditionele volleybalweekeinde van Lycur- gus, dat jaarlijks ongeveer 3000 liefhebbers en spelers uit de re gio Groningen naar Ameland lokt. Met dat gegeven viel de belangstelling, zo'n 3500 bezoe kers in totaal, nog mee. De tegenstand viel echter te gen. Gilberto Herrera, de Cu baanse coach van Griekenland, klaagde dat hij de selectie pas vijf dagen tot zijn beschikking had en geen enkele keer had kunnen oefenen. In dat licht be zien legde hij de kansloze ne derlaag zaterdag met slechts weinig lichtpuntjes (15-11 15-12 15-8) zowaar als positief uit. Dat zondag het fanatieke blauw-witte thuisfront kon wor den verblijd met een setje (15- 10 10-15 15-8 15-8) maakte van hem een gelukkig man. Maar ook Herrera weet natuurlijk dat de Grieken met de zesde plaats op het eigen WK afgelopen jaar op iets te grote voet hebben ge leefd. Zijn Nederlandse collega Joop Alberda begroette de eerste winst uiteraard met gepaste, want ontbrekende uitbundig heid. De voortgang van het ont wikkelingsproces was boven dien gestaag. Dat was de twee de, en waarschijnlijk veel be langrijkere, winst. In het voor- olympische jaar is de WVL im mers niet het hoofddoel. Dat zijn de EK en de eventuele vroegtijdige kwalificatie voor At lanta bij de World Cup in Japan. Het hardst was de les zater dag voor Robert van Es. De 19- jarige stopper van Capelle Henk-Jan Held passeert het blok van de Grieken. er in de eerste set tot vijf keer toe niet in een Griekse opslag naar behoren te verwer ken en mocht gaan zitten. Rob Graberi, pas sinds woensdag zijn „mentor" in deze speciali teit, nam het werk als passer ge luidloos over en bleef tot het einde staan. Van Es, zondag opnieuw voor de vuurproef gesteld en toen wel een dikke voldoende sco rende, meldt zich maandag bij Jong Oranje voor het WK-kwali- ficatietoernooi in Athene. Gra beri is dus volgende week in So fia de aangewezen man voor de pass. Daarna krijgt de 30-jarige scheikundestudent weer even vrij om in Catania in het huwe lijk te treden. Middenman Ronald Zoodsma - zondag al even afgelost door de van ongeduld popelende Ita liaanse kampioen Bas van de Goor - krijgt ook na Bulgarije vakantie. Hij sluit half juli weer bij de selectie aan voor de EK- voorbereiding, net als Ron Zwerver, spelverdeler Peter Blangé en waarschijnlijk pinch- hitter Olof van der Meulen. „Het doel van de WVL is een indruk te krijgen van de nieuwe talenten die nog niet op wereld niveau hebben gespeeld", zei Alberda. „Deze wedstrijden le veren dus veel informatie op. We brengen in kaart wat er alle maal beter moet. Zeer tevreden ben ik over de goede onderlinge coördinatie en de steun die de jongeren van de ouderen on dervinden." In beide duels tegen de Grie ken slaagde Nederland er niet in de eerste overwinningen - 12.000 dollar waard per stuk - snel en geconcentreerd binnen te slepen. „Ze waren slechts met het eindresultaat bezig", zei Alberda. „Een topploeg speelt punt voor punt. Het eind resultaat is de optelsom daar van. Meer niet." Gezegd moet dat de Grieken mede „schuld" hadden aan de onnodige lengte van de zittin gen. De Hellenen leken zich voortdurend bij de vermeende suprematie van de nummer twee van de wereld neer te leg gen, maar rekten het vergelijk opvallend lang. Ook omdat Ne derland nog niet zpver is een dergelijke tegenstander voortva rend opzij te zetten. Het zal de Europese voorron de van de WVL er voorspelbaar spannender op maken. Zeker nu Bulgarije in Montichiari een keer van Italië - de reserve's - won. Het verbaasde Herrera en Alberda niet. Aan „de krachts verschillen zijn klein" klampte me eèn zieke in de wachtkamer van een ziekenhuis. Vooral psy chisch is het allemaal heel zwaar. Ik verlang naar een eind oordeel van de dokter: ja of nee.. Ik wil dat hij me snel de weg wijst. Ik blijf vechten tot aan het allerlaatste moment. Ik heb er vertrouwen in, maar ik zeg niet dat ik optimistisch ben. Ik hoop dat er snel een einde komt aan dit verhaal, maar dan wel een positief einde." AC Milan heeft de voormalige Ajacied alle ruimte gegeven. „Het laatste woord is aan Marco zelf. Als het niet anders kan, moet hij degene zijn die er een punt achter zet." Toch is de club vol vertrouwen in een spoedige terugkeer van de aan valler. AC Milan heeft de spits zelfs contractverlenging aange boden. Vice-voorzitter Adriano Galliani: „De medische onder zoeken géven in vergelijking met een jaar terug een veel be ter resultaat. Marco wordt in oktober 31 jaar. Als hij wil kan hij tot zijn 35e blijven voetbal len, in elke rol. We moeten niet vergeten dat hij 124 doelpunten heeft gemaakt in 201 wedstrij den, een fantastisch gemiddel de. Dan verleer je het voetballen niet, ook niet als je twee jaar langs de kant hebt gestaan." Twijfels Van Basten wacht echter met de ondertekening van het contract. „Mijn huidige contract loopt 30 juni af. Voor die datum wil ik een oordeel vellen. Ik wil het uiteindelijk zeker weten als ik de beslissing neem om te stop pen. Ik heb er geestelijk al enigszins rekening mee gehou den dat ik moet stoppen. Ik heb me erop voorbereid. Ik heb heel veel twijfels gehad, maar ik heb nog niet afgehaakt. Ik wil zeker weten dat ik er alles aan gedaan heb om terug te keren. Tot aan dat moment blijf ik hoop hou den..." de eerste zich vast. Alberda wist te vertellen dat de Italianen door blessure waren gedwon gen zodanig in de opstelling te schuiven, dat het oplossen van het ene probleem een ander veroorzaakte. Zelf zal hij de komende we ken, als van de oude garde al leen Henk-Jan Held en Martin van de Horst nog deel uitmaken van de WVL-selectië, ook tot schuiven zijn genoodzaakt. Guido Görtzen, nog vaak te af wezig, Bas van de Goor en Ri chard Schuil, andermaal een van de uitblinkers, moeten het voortouw overnemen met Bijl als regisseur. Van Es en Mark Broere, de andere exponenten van de nieuwste lichting, bepa len dan onder anderen hoeveel de Nederlanders bovenop het inschrijfgeld van 250.000 dollar gaat verdienen dit seizoen. amsterdam anp Frank Rijkaard heeft zondag, tijdens een individuele trai ning bij Ajax, weer voorzich tig legen een bal getrapt. Dat ging niet geweldig. Rijkaard heeft een verrekte knieband en trainde afgelopen week niet of beperkte zich tot lo pen. Hij miste de laatste drie wedstrijden tegen FC Utrecht, Volendam en Feye noord. Het is onwaarschijnlijk dat Rijkaard maandag met de groep meetraint tijdens de laatste sessie voor het vertrek naar Wenen. Ajax speelt woensdag de finale van de Champions League tegen AC Milan. Dat is de oude club van Rijkaard, die over een week afscheid neemt als voetballer. Vermoedelijk neemt trai ner Van Gaal zeventien man mee naar de Oostenrijkse hoofdstad omdat het mee spelen van de 32-jarige Rijk aard onzeker is. Woordvoer der Endt van Ajax, tevens een goede vriend van de routi nier: „De kans dat hij mee doet is iets gestegen. Waar dat vorige week 50 procent was, denk ik dat het nu 65 is." Ook Patrick Kluivert en Jari Litmanen waren zondag op het trainingsveld bij Ajax te vinden. Kluivert, bijna her steld van een enkelkwetsuur, was actief met looptrainer Jambor. Litmanen was eind vorige week opeens ziek; grieperig, misselijk en met lichte koorts. INDIANAPOLIS Arie Luyendijk start komende zondag van de tweede plaats voor de Indy 500. De Zuidhol lander, winnaar in 1990, rijdt in een Lola Menard, De pole posi tie is voor zijn Amerikaanse stalgenoot Scott Brayton. Al Un- ser Jr.de winnaar van het vorig jaar slaagde er niet in zich te kwalificeren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15