De billen van Mode Weersvooruitzicht DOOR HANS VAN ES Sinds de 'temperatuursprong', zoals de plotselinge opwarming sinds 1988 wel wordt genoemd, zijn koude maanden tot de zeld zaamheden gaan behoren. In Ne derland is de temperatuur in de afgelopen zeven jaar circa 1 graad hoger geweest dan het langjarig gemiddelde van de pe riode 1960-1990. De meeste maanden waren dus warm of zelfs uitzonderlijk warm. Sinds het einde van de jaren '80 boekten verschillende maanden een positief eeuwrecord. Koude tijdvakken beperkten zich mees- tel tot enkele dagen tot een paar weken. Een echte uitschieter in dit opzicht was de winterse no vember van 1993. De meimaand van 1995 zal in de klimaatboe- ken als een gemiddeld vrij nor male voorjaarsmaand worden bij getekend. Toch is deze maand als bijzonder aan te merken. Wat een maandgemiddelde vaak niet laat zien, toont de temperatuurcu| in dit geval heel mooi. De eerste week van de bloeimaand was zomers met een temperatuu van 5 graden boven normaal. Toen volgde de ommezwaai en de afgj F lopen veertien dagen bleef de temperatuur 3 graden onder de norm rt Ie van 1960-1990; in het licht van de huidige warmte-hausse mag dat wel als een opvallende gebeurtenis worden aangemerkt. Na een serie zeer koude nachten met vorst aan de grond gaat de ten I" peratuur vanaf vandaag weer snel omhoog. De as van een hogedruk- chem gebied ligt nu aan de 'goede' kant van Nederland. De koude noorde'hetA ke stroming wordt vervangen door een warme, continentale zuidoos tenwind. De zon laat zich ook morgen weer volop zien en op diverse plaatsen kan het kwik de 20-gradengrens overschrijden. De hoge- drukzone, die zich uitstrekt van Noord-Zweden over Duitsland naari Middellandse Zee heeft helaas weinig ruggegraat. Een oceaanfront 11 met koelere lucht komt in de loop van woensdag al weer erg dichtbij '°r^f Voor de storing uit wordt het nog warm; in de loop van de dag neem! ^ge, de kans op een regen- of onweersbui toe. s„wa Later in de week wordt ons land overspoeld door koelere oceaanlucl nordt Toch wordt het niet echt koud. Op donderdag valt wellicht nog een *hl111 enkele bui, maar de zon komt ook weer ruimschoots aan bod bij mai fen ma van ca. 16 graden. ««■Hi O F Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht Neerslagkans Het oo «car MAANDAG 22 MEI 1995 Eerste Knickerbox-winkel open in behangzaak Karen Mulder gezicht Marks Spencer KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en vrijwel droog. Maxima vandaag tussen 9 en 15 graden, morgen warmer en tussen 15 en 19 graden. Zweden: Perioden met zon, maar In het zuiden meer wolken en kans op een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden, morgen enkele graden hoger. Denemarken: Af en toe zon en eerst nog kans op een bui Middag- temperatuur oplopend naar ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Mor gen bewolkt en regenach tig. Middagtemperatuur van 14 bij Schotland tot bijna 20 in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden, morgen iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig en droog. In Bretagne en Nor- mandië morgen ook enkele wolkenvel den en kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden, aan zee iets lager. Morgen overal warmer. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Vooral vandaag ook sluierbewolking. Middag temperatuur van 22 graden in het noor den tot bijna 30 in het zuiden. Madeira: Afwisselend zon en wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. Vooral vandaag ook sluierwolken. Middagtem- peratuu r aan zee ongeveer 23 graden, landinwaarts maxima tussen 27 en 33 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig, maar aan de noord- strandén ook stapelwolken en een enke le bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: zonnig, aan de stranden in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Warm met maxima tussen 25 en 35 gra- Tunesië: Droog en vrij zonnig. In het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur morgen rond 27 graden, vandaag minder warm. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warmer. Morgen langs de At lantische kust enkele wolkvelden. Mid dagtemperatuur morgen ongeveer 24 graden, vandaag iets frisser. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 25 graden. Italië: Vooral langs de Adriatische kust en in hat zuiden eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Elders droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den, vandaag enkele.graden hoger. Corsica en Sardinië: Droog en veelal zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Malta: Overwegend zonnig en alleen vandaag nog kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur oplopend naar on geveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vooral vandaag een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 24 graden, in het noordoosten enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Eerst overwegend zonnig, maar aan de westkust en in het binnenland bewol king en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima tussen 23 graden langs de westkust en 30 graden in het oosten. Duitsland: Flinke perioden met zon, in het oosten eerst nog kans op een bui Middagtem peratuur ongeveer 18 graden, morgen iets boven de 20. In Sleeswijk-Holstein vandaag nog 13 graden. Zwitserland: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur eerst 20, morgen rond 22 graden. Oostenrijk: In het oosten vandaag nog bewolking en kans op een bui. Overigens droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur van 19 in het westen tot 16 graden bij Wenen. Vandaag warmer met maxima van 21 graden. Polen: Af en toe zon en vooral in het noorden en oosten een enkele bui. Middagtem peratuur ongeveer 13 graden, morg rond 16 graden. Tsjechië en Slowakije: Van tijd tot tijd zon en op de mee: plaatsen droog. Vandaag in Slowak n enkele bui. Middagtemperati LVEp ongeveer 15 graden, morgen met maxima van bijna 20 graden. Hongarije: Zon afgewisseld door wolkenveldeni randaag nog een enkele regen- ofo weersbui. Morgen meer zon, droogt ,jaa» warmer met maxima van ongeveer! graden. ijdel •.uur Eindhoven Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Istanbul Kiagenfurt Kopenhagen Las Palmas Los Angeles halfoew. New Orleans onbew. New York onbew. Met de opening van een zaak in de oudste universiteitstad van ons land is de introductie van de Britse lingerieketen Knicker- box een feit. Deze maand ging de winkel open in de voormali ge Leidse behangzaak 'De drie enen', Haarlemmerstraat 111. Negen jaar geleden startte Knic- kerbox met het op de markt brengen van een veelvuldig wis selende collectie lingerie, on- derkleding, badkleding, kousen en panty's in eigen winkels. Knickerbox-ondermode is er voor mannen en vrouwen en omvat zowel katoenen basics als luxueuze lingerie van kant, satijn en zijde. In 1986 werd Knickerbox opge richt door twee voormalige me dewerkers van Marks Spen cer: janie Godber en Stephan Schaffer. Ze werkten hun idee uit tot de snelst groeiende spe ciaalzaakketen in Groot Brittan- nië, met een jaaromzet van 17 miljoen pond en 250 man per soneel. Er zijn meer dan zeven tig Knickerbox-winkels in Enge land op dit moment. Sinds een paar jaar exploreert de fran- chiseketen de buitenlanden en gingen er zaken open in het Verre Oosten en Europese lan den als Denemarken en IJsland. Na Nederland zal de rest van de Benelux volgen. D N A T K R O V S E E L V R E N N E R R Y A N K E E P R E M 1 E A K K U R J R S R K A T S A P E H S E E T O E S S R L R A 1 A J O S E O M A E B A U L P T V 1 O z L M D L H P N L E R R T R U R E P O E M K 1 E E R O O A O K M E R L R V O A O M O P O K S T E L K T W D K A K E P E 1 U E E L K R A N A G 1 S 1 T E E E E L 1 1 B S N F J E D R V S E B L A A E A F R N T E F O B E L L O B Z O A S G E N E O 1 P M A K 1 K S Heer Bommel en de Hachelbouten Aalbes Koffiepauze Slaapkop Bakpoeder Kwarto Spoorloos Blaar Lansier Streekvervoer Bollebof Luifel Verhaal Doorzoeken Mastiek Verkoophuisje Emmer Pasta Villapark Epiek Premie Vleesvork Geveltoerist Renner Vorktand Inkomen Rietje Woordbreuk Kandeel Rooster Yankee Kletskop Skikampioen Zangkoor Kleuter OPLOSSING CRYPTOGRAM banket p-b-p-i-e odeur-k-r o-l-imker schol-e-a abras humeur o-ee paljas In het vele maanlicht onderzochten Super en Hieper de afsluiting van slot Bommelstein. Het bleek hun, dat de voordeur gegrendeld en met kettin gen vastgemaakt was, doch dat Joost de achterdeur in zijn zenuwen had open gelaten. Glimlachend traden ze binnen en Super trok een zaklamp te voorschijn waarmede hij een heldere lichtstraal door het interieur liet schijnen. Als vakman had hij een geoefende neus voor geld en het duurde dan ook niet lang voordat hij in een bureau vond wat hij zocht. Het waren enkele bundeltjes bank noten, die in een lade naast een aan slagbiljet lagen. „Dat is niet gek, baas!" zei Hieper opgetogen. „Die bolle wilde natuur lijk morgen zijn vermogensbelasting betalen. We treffen het!" „Hm", gromde Super. „Sommige lui betalen meer belasting dan een eer lijk zakenman in een jaar verdienen kan. Neem maar mee, Hiep. Of hij dat geld nu aan ons of aan de ont vanger geeft, is lood om oud ijzer. Maar het is niet genoeg." „Nou, me dunkt!" protesteerde de ander. „Het is niet genoeg!" herhaalde Su per met klem. „Weet je nog hoe ze nuwachtig die bolle uit het raam hing te schreeuwen? Er moet hier er gens een super-schat verborgen zijn, jochie." „Ja, als je het zo bekijkt", prevelde Hieper. „Zullen we nog wat verder zoeken, baas?" „Dat duurt te lang", besliste zijn metgezel. „We gaan naar boven, dan kan Bommel ons zelf vertellen waar hij zijn spullen heeft opgeborgen." Karen Mulder, het uit Neder land afkomstige internationale topmodel, is het exclusieve 'ge zicht' van Marks Spencer in de campagne voor de zomercol lectie 1995. Het om haar rein heid en onschuld voor reporta ges en shows veelgevraagde model moet het vrouwelijke, frêle en elegante in de nieuwe modelijn van de uit Engeland afkomstige winkelketen accen tueren. Chique 'ladylike' mantelpakjes en leuke zomerjurkjes in zachte neutrale pastels vormen de kern van de collectie. Een met een Brits gevoel van understate ment uitgedrukte elegantie be paalt de sfeer, of het nu om glamour gaat, zachte sensuali teit of iets simpelweg klassieks. Het silhouet grijpt terug op de 'sixties', met de 'Jackie O' pakjes en mouwloze A-lijn jurkjes. Dezelfde periode is bron van in spiratie voor de badmode van Marks Spencer, die geënt is op het verschijnen van Brigitte Bardot op het strand van Cannes en Ursula Andress in de eerste James Bond rolprent Dr. No. Laag uitgesneden badpak jes sluiten nauw om het li chaam, bikini's zijn gemaakt van glanzende materialen. Niet alleen om in te zwemmen, maar ook om een gooi naar succes te doen op strandfeesten en disco party's. HEINZ TOMPOES Hugo Boss in zwembroek Mannenmodemaker Hugo Boss gaat dit jaar ook in badmode. Voor de lente/zomer is de col lectie 'Mare' ontworpen in zes stijlen, van klassieke modellen tot boxer shorts. De zwembroe ken zijn verkrijgbaar in glad of geribd materiaal in de kleuren zwart, navy en wit. Hugo Boss laat de klassieke zwembroek met ceintuur terugkeren. Wie een zwembroek koopt, krijgt er een gevoerd tasje bij, ideaal voor natte zwemkleding. Want het is niet alleen voor het mooie. Mare, badmode van Hugo Boss. Karen Mulder, in klassieke deux-pièces danwel in glanzende 'Ursula Andress' bikini. Een echte Van Bommel pikt hij er op straat zo tus senuit. Het zit 'm in details als stiksels of rangschikking van de gaatjes. Ook her kent hij ze aan het model, de leest van de schoen en het soort leer. En dat mag ook wel, want Frans van Bom mel is directeur van het familie- bedrijfVan Bommel: een van Europa's oudste en tegelij- kertijd een van de laatste bloeiende schoenfa brieken in het ooit om vangrijke en beroemde Brabantse schoenindus triegebied. Dat Van Bommel niet van de straat is, wordt de bezoeker al gauw duidelijk. Boven de in gang van de fabriek in Moerge stel hangt een koninklijk bord met 'hofleverancier' erop. Le vert Van Bommel aan het ko ningshuis? Van Bommel laat het in het midden. Wel vermeldt het boekje, vorig jaar uitgege ven ter gelegenheid van het 260-jarig bestaan van de zaak, dat prinses Juliana bij haar ver loving met prins Bernhard san daaltjes van de firma Wed. J.P. van Bommel droeg in geel, rood en groen, de kleuren van de ge boorteplaats van de prins: Lip- pe-Detmold. Het trofeeënassortiment is uit gebreider. In de ontvangstruim te staat een kastje met gewon nen prijzen en wat historische schoenmodellen. Trofee of niet, de Van Bommelschoen is een klassieker waar je niet om heen kunt. Van Bommel produceert per jaar 180.000 schoenen, waarvan maar liefst 90 voor eigen land. De bekendste Van Bommel is de brogue, een ve terschoen met perforatieversie- verschijnen zitje ring op de randen van diverse delen van het zogeheten boven werk. Niet goedkoop, wel be taalbaar. Gaat lang mee. Als je eens netjes wilt verschijnen zit je met de klassieker van Van Bommel zeker goed. Frans van Bommel praat over zijn schoenen als over zijn grote liefde: „Het gaat niet alleen om het uiterlijk, maar ook om het innerlijk. Als je een Van Bom mel naast een gelijksoortige goedkopere schoen zet, moet je goed kijken om te kunnen con stateren dat de Van Bommel beter is. Toch is het verschil groot. Aan het loopcomfort de pasvorm dat van binnen zit, besteden wij heel veel aan dacht. Als je alleen al kijkt naar de binnenzool: die is helemaal gevormd naar de rondingen van de hiel." Toch doet Van Bommel er alles aan om meer te maken dan waar hij bekend om is: de klas sieke herenschoen, die nog steeds zo'n 50 van de hele omzet bepaalt. Naast de heren schoen moet de damesschoen een grotere plaats gaan krijgen. Ook moet er meer aandacht be steed worden aan jongere mo dellen. Een stap in de richting maakte Van Bommel met de uitnodiging van de Nederlandse topontwerper Jan Jansen om een collectie te maken onder het merk Jan Jansen made by Van Bommel, die in september '95 voor het eerst in de winkel te zien zal zijn. „Bij Jan Jansen verwacht de consument iets aparts. Daarom werkt hij voor ons onder eigen naainaldus Frans van Bom mel. Hoe Jan Jansen ook, de speciaal ontworpen collectie blijft onder de noemer klassiek vallen. Jan Jansen zelf over de collectie: „Het zijn bijna niet ontworpen oerschoenen." Deze maand verscheen een nieuwe Van Bommelschoen in de winkel: de cordovan. Het is de duurste en meest prestigieu ze uit de hele collectie. Het bo venwerk van de schoen is van Amerikaans paardestuitleer, een soepele leersoort die weinig plooit, goed ademt en toch wei nig water doorlaat van buitenaf. Het zoolleer is op een oude am bachtelijke manier met stoffen uit de eikeschors gelooid. De grote stukken zoolleer, die nog in de juiste vorm gesneden moeten worden, verspreiden een prettige geur van nieuw ei kehout. De cordovan is een schoen voor de schoenkenner die veel geld over heeft voor het gevoel om op een zeer delicate manier in de wereld te staan. Het neusje van de zalm, of bij Van Bommel: de billen van het paard.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12