3'DAAGS supERKoopdes SWfil Bollenexport naar Japan wordt veel gemakkelijker 'Project heeft zich bewezen' PANTY'S 'Zo'n krachtpatser wil ik niet in huis' Randstad ELDERS i» EIEREN NUMMER A PUNTEN LAPJES heefthet laagste prijspeil van Nederland! Marco Borsato treed! op in Flora-Rijnsburg: "0 Thijs van Leer blaast partijtje mee MAANDAG 22 MEI 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071-356484. PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071 3% PANTY IN ONZE ZUIVELAFDELING IN ONZE SUPERMARKT Classic_ IN ONZE GROENTE/FRUITAFD. IN ONZE SUPER-SLAGERIJ fraaie moderne been mode, in diverse kleuren, 10 of 15 denier, maten: S, M, L en XL KAKELVERSE DOOS 20 STUKS ZAK 8 STUKS GROTE MALSE RUNDER HOLLANDSE l SUCADE HEEL KILO 'Susploegen' weer op pad noordwuk De 'susploegen' gaan weer op pad in Noordwijk. Vanaf het pink- sterweekeinde, zaterdag 3 juni, behoren de groepjes potige mannen die in het uitgaansgebied van de badplaats een oogje in het zeil houden weer tot het straatbeeld. De leden van de susploeg zijn herkenbaar aan speciaal ont worpen t-shirts en bodywarmers. Verder zijn ze uitgerust met portofoons zodat ze bij ernstige ongeregeldheden, ongevallen of auto-inbraken direct de politie kunnen waarschuwen. Stappers die op straat schreeuwen, ruzie maken, urineren, het verkeer be lemmeren krijgen met de susploegen te maken. Noordwijk wil parking-watchers behouden De hoop op parking-watchers die ook komende zomer een oogje in het zeil houden in Noordwijk, is nog niet helemaal vervlogen. Ondernemers in de badplaats kunnen zeer binnen kort een brief van de gemeente verwachten waarin zij nog één keer zullen worden gevraagd om een financiële bijdrage. Krijgt de gemeente weer nul op het rekest, dan moeten de mountain-bikes en portofoons dit jaar noodgedwongen op stal blijven staan. ..Bijzonder jammer zou dat zijn", aldus Marieke van der Hulst die vorig jaar als 18-jarige scholiere een 'mooi centje' bij verdiende als parking-watcher. Al had volgens haar collega Matthijs van Hilten de taakom schrijving wat duidelijk kunnen zijn. „Het project heeft zijn ver dienste de afgelopen twee jaar toch ruimschoots bewezen", vindt hij. ,,In de periode dat wij toezicht hielden op de Noord- wijkse parkeerplaatsen, is er geen enkele inbraak geregi streerd." Intrede Het fenomeen parking- watchers deed twee jaar gele den zijn intrede in Noordwijk. Twaalf jongeren tussen de 16 en 21 jaar werden uitgerust met een mountain-bike, portofoon, een kleurige outfit en snelle sportschoenen. Hun taak was het welkom heten van toeristen en dagjesmensen, informatie geven over Noordwijk, parkeer plekken aanwijzen en tips ge ven over het veilig opbergen van waardevolle spullen. Om de parking-watchers ook dit jaar in actie te laten komen, is een bedrag van 50.000 gulden nodig. Twintigduizend gulden wil de gemeente wel betalen, maar uitsluitend als de rest door de Noordwijkse onderne mers wordt opgehoest. En die weigeren dat nu eenvoudigweg. Volgens voorzitter L. Korbee van de Noordwijkse Onderne mersvereniging (NOV) omdat 'de ondernemers in Noordwijk al redelijk zwaar worden belast'. „We betalen al mee in allerlei clubs en dragen ook extra bij aan het VW-fonds. Dat is alles bij elkaar zoveel geworden dat je nu niet opnieuw bij de onder nemers kunt aankloppen voor nog een extra belasting." Het is geen kwestie van niet willen, aldus Korbee. „Want wij vinden de parking-watchers op zich een heel goed initiatief waar we als ondernemers ook helemaal achter staan. Maar een bedrag van 30.000 gulden laten opbrengen door alleen de 200 ondernemers van de boule vard en de Hoofdstraat, van wie er dan altijd nog een paar niet meedoen, zou neerkomen op tweeduizend gulden per bedrijf. En daar heeft onze onderne mersvereniging definitief 'nee' tegen gezegd." Wendy Admiraal uit Noord wijk, die de afgelopen twee jaar parking-watcher was, vindt dat de ondernemers zich daarmee in hun eigen vingers snijden. „Het project werkte goed voor de toerist, maar ook voor de winkeliers. Want we kwamen niet alleen op parkeerplaatsen, maar ook in de Hoofdstraat. Ik heb de politie eens geholpen bij het aanhouden van twee win keldieven die 'boodschappen' deden in een tas met dubbele bodem. Na een achtervolging konden we de politie wijzen waar ze zaten." Sponsors Ambtenaar F. Kromhout van de gemeente Noordwijk wil in elk geval nog een laatste poging bij de ondernemers wagen. „We hebben inmiddels immers al wel drie grotere sponsors ge vonden, twee voor 2.500 gulden en een voor 5.000 gulden. De rest van het bedrag is echter nog een groot probleem. We hopen dan ook dat er toch nog wat Noordwijkse bedrijven zijn die het project willen steunen." Katwijker verliest titel 'Sterkste man van Zuid-Holland' Doorbraak voor narcissen op komst Japan haalt binnen een tot twee jaar Duitsland in als tweede exportland voor bloembollen. Die voorspelling doet H. Westerhof, directeur van de Bond van Bloembol lenhandelaren in Hillegom. De nieuwe exportafspraken met Japan maken het makkelijker dat nieuwe bollensoor- ten naar het Aziatische land worden geëxporteerd. Ook wordt volgend jaar een proefexport van narcissen naar Japan georganiseerd. bollenstreek roza van der veer De export van bloembollen naar Japan is sinds 1985 in een stroomversnelling gekomen. Vanaf dat moment is voor steeds meer bolsoorten de zo genaamde quarantaineregeling voor bloembollen beetje bij beetje afgeschaft. Die regeling hield in dat naar Japan geëxpor teerde bollen eerst een jaar lang in proeftuinen werden opge plant om te kijken of ze vrij wa ren van virussen en ziekten. Het afschaffen van deze regels voor onder meer tulpen, hyacinten en krokussen zorgde' voor een exportgroei van 12 miljoen gul den in 1985 naar 144 miljoen gulden in 1993/1994. Wel kwa men de Japanners zelf de ge wassen op het veld controleren. Voor narcissen, gladiolen en dahlia's gelden de quarantaine- regels echter nog steeds. In de jaarlijkse onderhande lingen is nu afgesproken dat de Japanners voortaan akkoord gaan met de keuringen van de Bloembollenkeuringsdienst (BKD) uit Lisse. Dat betekent dat de Japanners niet meer zelf twee keer zes wefcen naar Ne derland komen om de, niet meer onder de quarantainere- gels vallende, bollen op het veld te keuren. „Dat scheelt ons ze ker een paar ton aan kosten", vertelt BKD-directeur C. Maen- hout. „Bovendien hoeven we een paar man minder aan te nemen voor onze eigen keurin gen doordat niemand meer de Japanners hoeft te begeleiden." Voorts is afgesproken dat vol gend jaar een proef met de ex port van narcissen wordt ge daan. Enkele partijen worden in Japan opgeplant. Blijken ze aan de normen te voldoen dan geldt het jaar erop de quarantainere geling niet meer. „Dat is een echte opening. Op termijn val len hopelijk dan steeds minder soorten narcissen onder de quarantaineregeling." Bij gla diolen en dahlia's is geen voort gang geboekt. Slechts drie gla- teleurgesteld Met name over het laatste resul taat is H. Westerhof, directeur van de Bond van Bloembollen handelaren, teleurgesteld. „De export van gladiolen had wel een impuls mogen krijgen." Desondanks is hij gelukkig met de afspraken over de andere bolsoorten. Hij denkt dat dank zij deze regels het makkelijker wordt voor nieuwe variëteiten om op de Japanse markt door te dringen. Hij wijst voorts op het zogenaamde 'Japan-effect': de groeiende export naar andere Aziatische landen. „Doordat steeds meer exporteurs in Japan werken, ontdekken ze ook lan den als Korea, Taiwan maar ook Australië als afzetmarkt. Dat zijn echt markten in ontwikke ling waar ze minder strenge ei sen stellen dan in Japan." or... runsburg paul van der kool) De ene ster na de andere straalt in de Rijnsburgse Flora-veiling. Gerard Joling en Grant For syth op 2 juni, Marco Borsato, Koos Alberts èn de Nederlandse Whitney Houston (Glennis Gra ce) op 29 september. Voor dit september-gala tekent de plaat selijke Lions-club, die op de avond zo'n 80.000 gulden hoopt te verdienen voor gehandicap tensport. Het geld gaat naar de Nebas, de overkoepelende organisatie van gehandicapte sporters, die er regionale activiteiten mee dient te spekken. „Wélke initia tieven precies geld krijgen, be kijken we samen", zegt organi sator J. Muller. Dat de Lions een grote actie op poten zetten, heeft te maken met het eerste lustrum van de afdeling. Over het goede doel van de actie hoefden de 24 leden niet lang te discussiëren. Sport spreekt ie dereen aan, óók gehandicapten. De Lions-club kan niet garan deren dat de avond inderdaad de begrote 80.000 gulden gaat opbrengen. Muller heeft er wel alle vertrouwen in. De kosten 30l 'Op; zijn 'zeer gedetailleerde j raamd', tot aan de gages van artiesten en de van tv beken presentatrice Anita Witzier tot „De eerste kaarten zijn al v kocht voor we ze gedrukt h( J ben. Vooral Marco Borsato een flinke trekker. Hij is op moment erg in." Dergelijk si ces kan overigens ook een scl duwzijde hebben, zo bleek het juni-gala. De oranjevere ging contracteerde eerst R Froger, maar moest voor vanging zorgen toen de ster tv-optreden in Duitsland v< liet gaan: „Ook wij lopen e dergelijk risico. Maar we hc den ons vast aan de wetensch dat 99 procent van de opt dens doorgaat, ondanks der lijke clausules in de contr ten." Heeft de Oranjeverenig 3500 kaarten in de aanbied voor haar Flora-avond, de Lit bieden in september 1700 plaatsen. Promotie en voorn koop starten in de Rijnsbui feestweek, die eind mei, bf juni in het dorp wordt gehc den. Vervolgens zijn de kaartt iMSJ| a 37,50 gulden, bij enkele mi denstanders in Rijnsburg j Katwijk te koop. bon „Als je echt hiervoor wilt leven, kan je niet werken." Lachend slaat Katwijker Dirk Berkheij, de titelverdediger die vorig jaar' sterkste man van Zuid-Holland werd, het boomstamheffen in het Katwijkse centrum gade. Een jongetje vraagt om zijn handtekening. „Mijn handteke ning? Natuurlijk!" Een kennis van Dirk roept hem toe: Zie je wel, je bent hartstikke beroemd!.' In het dagelijks leven werkt Dirk bij een verffabriek. De krachtsport is een uit de hand gelopen hobby. „Ik train het he le jaar door drie keer per week in de sportschool. In februari, maart ga ik er wat andere din gen bij doen, zoals vrachtwagen trekken en boomstamheffen. Die onderdelen oefen ik met het oog op dit soort wedstrijden. Maar ik leef niet echt voor de krachtsport. Ik drink nog wel eens wat en ook mijn voeding is niet bijzonder. Ik eet alleen ex tra koolhydraten. Als je dat niet doet, kun je geen extra inspan ningen verrichten. Ik werk er ook gewoon nog naast. Maar als je echt hiervoor wilt leven, kan je niet werken. Door veel te rus ten, groei je namelijk het hardst', daarmee doelend op zijn enorme spierbundels. Na vier rondes staat Dirk op de tweede plaats. Arnold Fieret uit Ede is aanvoerder van het al gemeen klassement. De vijfde ronde, een aantal zware dingen zo snel mogelijk op een aan- hangwagenq'e'laden, wordt be slissend. Als Dirk eerste wordt en Arnold derde, behoudt Dirk de titel van sterkste man van Zuid-Holland. Om twaalf uur s middags be gint het kampioenschap met' vrachtwagen trekken. Alle acht deelnemers moeten een vracht wagen van 8.000 kilogram zón 30 meter voorttrekken. Aange moedigd door zijn coach strekt Arnold Fieret zich voor de vrachtwagen uit. Zijn handen en voeten zoeken houvast op de straatklinkers. Spieren en ade ren zwellen op en al na twee se conden zet de vrachtwagen zich in beweging. Als het ding een maal rijdt, gaat het makkelijk. Alle krachtpatsers krijgen het gevaarte zonder veel moeite van zn plaats. Jurylid Ted van de Parre, drie jaar geleden sterkste man van de wereld, laat zien hoe je dezelfde vrachtwagen aan een touw naar je toetrekt. Hij doet dat met het grootste gemak, alsof het een dinky-toy is. Peter Smit, organisator van het evenement, is zeer tevreden over de gang van zaken. „Vorig jaar hebben wij deze wedstrijd in Valkenburg georganiseerd. Daar is ook mijn sportschool gevestigd. Het leek ons leuk om het evenement meer bekend heid te geven. Het centrum van Katwijk trekt veel publiek, dus toeschouwers genoeg." Na het vrachtwagen trekken, moeten de deelnemers achtereenvol gens een accu zo lang mogelijk met gestrekte armen voor zich houden, met twee torpedós van 95 kilogram onder de arm een parcours lopen, gewichtheffen met een boomstam en als laatste onderdeel een aanhang wagen zo snel mogelijk laden. Drukker Inmiddels wordt het steeds drukker. Bij het boomstamhef fen staat het publiek wel zes, ze ven rijen dik. De deelnemers krijgen elk vijf beurten. Bij iede re beurt wordt de boomstam verzwaard. Brullend probeert Arnold Fieret 145 kilogram om hoog te krijgen, maar dat lukt net niet. Óm kwart voor vijf wordt de beslissende vijfde ron de gespeeld. Het enthousiaste publiek moedigt de deelnemers aan als zij de aanhangwagen Geen lange files op Utrechtsebaan den haag gpd De gedeeltelijke afsluiting van de Utrechtsebaan, een belang rijke toegangsweg tot Den Haag, heeft het afgelopen week einde volgens de politie niet tot grote problemen geleid. Zon dagmorgen ontstonden enkele aanrijdingen die verband hiel den met de gewijzigde verkeers situatie. Er was sprake van lang- zaamrijdend verkeer, maar 'echte' files heeft de politie niet kunnen constateren. Het gedeelte van de Utrecht sebaan tussen de afslag Bezui- denhout/Centrum en Zuid-Hol- landlaan was van vrijdagavond tot vanmorgen gesloten in ver band met de asfaltering van de Zuid-Hollandlaan en een deel van de Benoordenhoutseweg. Motorrijder gewond weteringbrug Een 25-jarige Voorhoutse mo torrijder is zaterdag gewond ge raakt bij een botsing in Wete- ringbrug. Hij werd aangereden door een 70-jarige automobilist 'Leimuidenaar. De Voorhouter is met onbekend letsel naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp overgebracht. Martin Korpershoek uit Valkenburg tilt de 95 kilo zware torpedo's volladen. Dirk Berkheij zet de snelste tijd neer. Het is echter niet genoeg om zijn titel te be houden. Arnold Fieret is snel genoeg om in het algemeen klassement op de eerste plaats te blijven. Hij mag zich de sterk ste man van Zuid-Holland noe men. René Maliangkay uit Gouda wordt derde. Lachend foto dick hogewon* tnei nemen zij hun bekers in on vangst. Het publiek vindt h prachtig. Toeschouwer Marijl n en haar echtgenoot hebben g 1101 noten van het evenemer „Heel mooi om naar te kijkei Het is toch knap wat die jol £st{ gens doen. Maar zón krachtpa atst ser zou ik zelf toch niet in hu voorschoten Enige honderden amateur-musici stroomden zaterdagmiddag samen op het Voorschotense Treubplein om in het kader van de 'Dag van de Muziek' een concert te ge ven. Thijs van Leer was uitgenodigd deze muziek-potpourri te dirigeren, maar kon de verleiding niet weerstaan om op dwarsfluit zijn partij mee te blazen. Op diverse plaatsen in de ufCj regio werd de 'Dag van de Muziek' gevierd met optredens en demonstraties van musici. foto loek zuyderdu pnta

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10