Manhattan aan de Noordzee 4 Den Haag, beter bekend als de Residentie. Woonplaats van koningin Beatrix. Vestigingsplaats van deStaten- Generaal. Maar ook beroemd, of berucht, vanwege de onbereikbaarheid van de binnenstad, de planologische chaos, de Schilderswijk, de lokale FC, de matjes, plat Haags en Golden Earring. Den Haag: een stad van uitersten. Die stad krijgt de komende vijf jaar een compleet nieuw gezicht. Prijskaartje: 2,6 miljard gulden. Kosten voor de gemeente zelf: 100 miljoen. Een blik in de toekomst. Oud en nieuw Den Haag in spiegelbeeld. FOTO GPD ZATERDAG 20 ME11995 tKCter"' - a i OTth! 5'\ ciale verkeerstoezichthouders voor in. Bo vendien zijn er scherpe afspraken gemaakt over de straten die open mogen, wanneer en hoe lang", meent Meijer. „Maar zo'n uur oponthoud, dat is te lang. De bereikbaarheid is een probleem. Wij zijn nu bezig met het omleggen van leidingen en kabels. Het zal de komende jaren een pro bleem blijven. Dat onderschatten wij niet. Maar ja, sommige zaken zijn seizoengebon den, zoals de herplant van bomen of werk zaamheden aan de stadsverwarming. Dat kan niet in de winter. Wij proberen er gilles aan te doen, maar ik zeg niet dat het perfect wordt." Banen De plannen moeten ook zorgen voor een nieuwe werkgelegenheidsimpuls. Duizenden banen erbij, hogere omzetten voor dé detail handel, meer bezoekers van buiten de stad. Nieuwe ondernemingen en winkels die straks hoge prijzen voor hun toplokatie zullen moe ten neertellen. Net als degenen die in het nieuwe Haagse centrum willen gaan wonen. Dat 'genot' zal alleen weggelegd zijn voor mensen met een dikke beurs. Die een flatje van zo'n 300.000 gulden kunnen betalen. Voor sociale woningbouw is eigenlijk geen plaats. Hoe het straks allemaal uitpakt, moet blij ken. Vooralsnog zijn de betrokkenen wild-en- thousiast. „Den Haag is buiten Rotterdam, maar daar lag na de Tweede Wereldoorlog het hele centrum plat, de enige stad in Ne derland waar een oud centrum de concur rentie aangaat met nieuwe ontwikkelingen',', zegt de Rotterdamse architect Dijkstra, ver bonden aan het bureau van Rem Koolhaas. De Spaanse architect Busquets spreekt van een heel speciaal project in vergelijking met andere Europese steden. „Het is niet één ge bouw plus één gebouw, maar het vermenig vuldigt zich als het ware", meent de Italiaan se bouwkundige Natalini. „Je ontwerpt ei genlijk een stuk van eep stad met een eigen innerlijk leven", stelt de Oostenrijker Krier. En de Britse architect Leventhal doet Den Haag-centrum in één woord af: 'marvellous' (fantastisch). De Centrale, een kantoorkolos van 107 meter hoog, zal straks boven alles aan de Haagse hori zon uittorenen. 'Compacte hoogbouw', heet dat in vaktermen. Den Haag gaat op de schop. Niet voor het eerst, maar de komende jaren gaat het om een integrale facelift. Soci aal, cultureel en economisch moet Den Haag worden opgewaardeerd. Verval, verloedering en afbraak moeten worden gestopt. De plannen omvatten 33 grote, en 350 klei nere projecten. Er komt ruimte bij voor kan toren (620.000 vierkante meter), winkels en horeca (80.000 vierkante meter), voor cultu rele instellingen (21.000 vierkante meter). Bo vendien komen er ruim 3.000 extra woningen in het centrum, om de binnenstad 'bewoon baar' te houden. Daartoe komen er trouwens ook meer groen, sfeervolle verlichting, nieu we bestrating, fonteinen, standbeelden, kunstwerken. En minder auto's, onder meer Den Haag ondergaat de komende jaren een metamorfose door de aanleg van twee tunnels: naast het centraal station en dwars door het 'oude' centrum* Meer dan dertig bouwmeesters uit binnen- en buitenland werken aan de projec ten mee. Oude plannen Plannen maken is niet nieuw in Den Haag. Al in de jaren zeventig had de stad grootse plan nen. De Italiaanse architect Nervi ontwierp een fraai plan voor een semi-metro, die het centrum autoluw moest maken. Het enige resultaat was dat Den Haag de duurste tram halte van Nederland kreeg. Tachtig miljoen gulden werd eraan besteed, op een stukje lijn nog geen 500 meter van het Centraal Station. Het oude station Staatsspoor verdween. De rest van de voornemens verdween in de prul lenbak. Her en der verrees in de loop der ja ren wel wat nieuwbouw zoals het nieuwe CS, winkelcentrum Babyion, de kantoortorens van Binnenlandse Zaken en Justitie, de nieuwbouw van de Tweede Kamer en Bui tenlandse Zaken plus een sociale woonflat met de bijnaam Zwarte Madonna. Maar het was allemaal hap-snap, zonder veel 'beleid'. Het is nu tijd voor een nieuwe start waarbij volgens wethouder Meijer niet meer wordt gedaan dan écht nodig is. „Wij bouwen voort op de kwaliteit die er al is." Daarbij probeert de gemeente een subtiel evenwicht te behou den tussen de 'massa' van de nieuwbouw en bestaande monumentale panden in de bin nenstad. Meijer: „Wij hebben het idee dat wij een goed evenwicht gevonden hebben. Maar het blijft een punt van discussie. De een vindt dat wij te ver gaan, de ander roept dat het nog veel hoger kan." De gemeente is trots op de facelift. Van de 2,6 miljard gulden hoeft Den Haag zelf, een malig, maar 100 miljoen op te hoesten. De rest komt van de rijksoverheid, particuliere investeerders en beleggers. Meijer verwoordt het einddoel: „Ik ben zeer tevreden als wij straks het centrum van de provincie Haag landen zijn. Als het kwaliteitsniveau door ie dereen wordt erkend. Als wij de concurren tiestrijd met de andere grote steden in de Randstad aankunnen. En wij de meest aan trekkelijke vestigingsplaats voor bedrijven zijn, met een binnenstad waar niemand aan kan tippen. De Hagenaars en mensen in de regio moeten weer het gevoel krijgen dat het him stad is. Een vergelijking met Manhattan gaat denk ik mank. Maar met Düsseldorf moeten wij toch wel kunnen concurreren." Kritiek Kritiek is er ook. Niet alleen op de hoogbouw maar ook op het feit dat er zoveel kantoor ruimte bij komt terwijl die markt verzadigd lijkt. Meijer: „Het moment waarop je besluit kantoren te gaan bouwen en de situatie op de markt als ze klaar zijn, sluiten nooit op el kaar aan. In het nieuwe centrum zijn'de ge bruikers van de kantoren over het algemeen al bekend. De ministeries van VWS en Onder wijs komen terug uit Rijswijk en Zoetermeer. Dat staat vast. Wij bouwen dus weinig voor de markt. Alleen De Centrale is nog een pro bleem. Maar dat is op zich een speciaal pro- dukt." De bereikbaarheid van de stad is een ander punt van zorg. Nu al liggen vrijwel alle straten naar het Haagse centrum open. Elke ochtend zijn er lange files, waardoor de automobilist soms een uur nodig heeft om van de rand van de stad naar het centrum te komen. „Wij moeten het centrum bereikbaar houden tij dens de bouwwerkzaamheden. De mensen moeten blijven komen. Daar zetten wij spe- De Haagsche Poort. Onder: De Utrechtse baan in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35