Amsterdam 0 Vogelen met de 'Vriendschap' A Toerisme Met een antieke tram naar de pannekoeken ATERDAG 13 MEI 1995 Aes «La oi Wferi /v Sleepbootdagen UQ/ tStid al fun ire Utrechtse kerken ,eI In het kader van de Willibrord-herdenking •rli 1 een groot aantal kerken in de provincie dt zor Jtrecht van eind mei tot en met de Open [liikhi Monumentendag op 9 september voor het n publiek geopend zijn. De kerken zijn te be zoeken op eigen gelegenheid of onder lei ding van een gids. Ook worden speciale concerten gegeven en zijn routes langs ker ken uitgestippeld. Van de herdenkings-eve nementen is een agenda samengesteld, die edisc verkrijgbaar is bij de VW-kantoren.. Info: 030-96 77 77. Stena-overtochten In het bericht over goedkope Stena-over- tochten naar Engeland op de toerismepagi- na van 6 mei is een fout geslopen. Abusie velijk is een oud (en dus fout) informatie telefoonnummer vermeld. Het juiste num- dis mer is: 017 47-84 14 0. SI DOBBELSTEEN Er is regen voorspeld. En harde wind uit het noordwesten. Maar als Joop Rem het landvast los gooit, waarmee busboot 'Vriend schap' ligt afgemeerd bij het feë- rieke etablissement 'De Lepelaar' te Jisp, staan er witte wolkjes te gen een fonkelendblauwe lucht en slaagt het lentebriesje er nauwe lijks in het water te rimpelen. 'Dit word een luik tochie mense', zegt Joop in accentloos Zaans door de microfoon. Een liefhebber die Rem, terwijl hij dit soort tripjes toch al tien jaar maakt. Zaterdags, 'zondags en - als de mensen hem daar speciaal om vragen - dikwijls ook nog door de week. Het Wormer- en Jisperveld ligt niet ver van Amsterdam inge klemd tussen Wormer, Jisp, Oost- Knollendam en de Zaan. Het be staat uit een wir-war van poeltjes, kreekjes, meren en stroompjes met daarin tientallen eilandjes vol riet, struikgewas en hoog opge schoten hakhout. Door dit gebied cruisen op zekere tijden boten vol mensen en van die kleine vloot is het schip van Rem verreweg het opvallendst. Een boerenpraam van onderen; een touringcar van boven. Ofte wel: geen gezicht, maar wel comfortabel. En boven dien handig. Want motorschip 'Vriendschap' komt met zijn diep gang van 25 centimeter op plek ken, die voor andere boten geslo ten blijven. Wat niet wil zeggen dat er niet voortdurend blubber naar boven wolkt. Soms dreigt de boot zelfs vast te lopen in de zuigende mod der. Het Wormer- en Jisperveld dreigt een soort drooggevallen Wad te worden, hetgeen het op vogelgebied reeds is. Vogels plenty en wie ooit met Rem meevaart, moet vooral zijn verrekijker niet vergeten, In de Bruiloftsloot al, twee minuten na vertrek, staan fu ten tegenover elkaar in het water en jaagt een bruine kiekendief met lange bochten over land en water. 'Kaik', zegt Rem naar links wij zend, 'die pulletjes met die rooie koppies, die zain van 'n meerkoet'. 'Wat is dat Joop, een pulletje?' vraagt één van de passagiers. Rem niet In het minst verbaasd: „Da's een jonkie, mevrouw." Geen echte vogelaars in de boot, da's duidelijk. Maar Rem blijft on verstoorbaar. Zelfs als de me vrouw van toen later een eend zal aanzien voor een kievit. Het aantal misvattingen is legio, maar nie mand aan boord die zich daar aan ergert en zeker Rem niet. Opge wekt wijst hij ze aan: visdiefjes, scholeksters, nijlganzen, blauwe reigers, kemphaantjes, rietzan gers, slobeenden en op het laatst ook nog een broedende Canadese gans die van het nest gaat als de boot nadert. Rem, die bij elke vo gel een prachtig verhaal heeft: „Niet erg. Die eieren moesten leilige Bloedprocessie )p Hemelvaartsdag (25 mei) wordt in het elgische Brugge weer de Heilige Bloedpro- essie gehouden. De middeleeuwse optocht verwachting tegen de miljoen men- :n trekken en wordt beschouwd als het oogtepunt van het toeristisch seizoen van Irugge die Scone'. In de lange stoet waarin onderden figuranten meelopen, neemt het chitterende, gouden en met edelstenen ersierde reliek -met daarin de in 1149 dooi* Elzas naar Brugge gebrachte loeddruppels van Jezus- uiteraard de voor plaats in. nfo: WV Brugge, telefoon (vanuit Neder- ji and): 00.32.5044.8686. fonnekoeken foor het zeventiende achtereenvolgende aar is het gidsje 'Pannekoeken eten in Gel- lerland' verschenen. Daarin staat uitgebrei- le informatie (sfeer, specialiteiten, assorti- prijzen) over dertig etablissementen, let boekje is gratis verkrijgbaar bij alle WV antoren in Gelderland en in de grotere elders in den lande. londerdvijftig gerestaureerde sleepboten :n opduwers uit vroeger tijden zullen in het lemelvaartsweekend van 25,2fi en 27 mei zijn in Zwartsluis. De jaarlijkse Na- ionale Sleepbootdagen worden gecombi- leerd met allerlei festiviteiten, zoals 'de lacht van Zwartsluis'. Deze nachtvloot- :houw, die 's avonds, 26 mei, om tien uur legint, wordt opgeluisterd door live-optre- lens van muziekgroepen in en bij de hore cabedrijven. Donderdag 25 mei komt de •'loot al aan. Vrijdagmiddag zijn er behen- ligheidswedstrijden voor slepers en zal een duikteam demonstraties geven aan de Han- lelskade. nfo: telefoon 0 52 08 - 66 67 7. Langkampeerders In het verhaal 'Machtsmisbruik camping eigenaren neemt explosief toe' (toerismepagina van 13 mei) zou de sug gestie gewekt kunnen zijn dat de op de foto afgebeelde camping 'De Duindoorn' in Umuiden een van de kampeerterreinen is waar langkampeerders problemen hebben met de eigenaar. Dat is geenszins het geval. De busboot komt op plekken, die voor andere schepen gesloten blijven. foto hans van weel JAN VAN DERWERFF. Eens, en wat is dat al weer lang geleden, nam mijn opa me regelmatig mee naar de Amsterdamse dierentuin. Vooral die lange laan met die krijsende bontgekleurde pa pegaaien boeide me mateloos. En als ik het dan voor elkaar Jcreeg hem mee te lok ken naar de kinderboerderij, kon mijn dag je Amsterdam niet meer stuk. In de loop der jaren is er ontzettend veel veranderd en verbeterd aan de dierentuin, maar Artis blijft een absolute must voor kinderen. Daarnaast biedt de hoofdstad tegenwoor dig een ongekend scala aan mogelijkheden om een kind (en jezelf) een hele dag bezig te houden, ongeacht of de zon schijnt of dat het stortregent. Het enige probleem is juist die verschei denheid aan mogelijkheden. Wat oudere kinderen vinden bijvoorbeeld het techno logisch museum NINT het einde. De jong- sten kun je welhaast geen groter plezier doen dan blijven plakken op de Dam, tus sen en onder de duiven en vlak voor de poppenkast van Jan Klaassen. Je moet dus voortdurend schipperen om het het gehele gezin naar de zin te maken. Niet gemakke lijk, maar met enig overleg en doortas tendheid kom je.een heel eind. Zorg er dan wel voor dat je goed op de hpogte bent van de openingstijden van de attracties in het seizoen waarin je zit. Dat voorkomt teleur stellingen. Dat ondervonden we bijvoorbeeld toen we een ritje wilden maken met de antieke elektrische museumtram, die vertrekt van af het Haarlemmermeerstation (vlakbij het Olympisch Stadion). Wij kwamen er tegen een uur of tien aan, wilden kaartjes kopen, maar kwamen tot de ontdekking dat je moet wachten tot één uur 's middags. En het bijbehorende Tram-Museumpje was ook al dicht. Onzin daarop te wachten dus. Dan maar met de auto richting stad; naar het Neder lands Theatermuseum aan de Heren gracht. Leuk museum met een aantal vaste bezienswaardigheden en wisselende ten toonstellingen. Als je met de auto gaat neem dan wel genoeg kleingeld mee voor de meter, want de hoofdstedelijke dienst parkeerbeheer is,gul met bon en wielklem. Wind en regen Het Theatermuseum biedt volwassenen toch meer dan kinderen. Natuurlijk is het hartstikke leuk om met heuse toneelma chines het geluid van wind en regen te kunnen namaken, maar na een paar keer de katrol ronddraaien heb je die lol ook weer gehad. Vermakelijk zijn wel de op schaal nagemaakte tafereeltjes waar fi guurtjes tussen decors bewegen en een en geltje op een wolk tussen de coulissen van daan zakt als ware het een heuse deus ex machina. Daarna kun je dwars door de stad naar de Tolstraat, naar het technologisch muse um NINT. Voor zowel de kleintjes als de wat oudere jeugd biedt het NINT een fas cinerende wereld van natuurkundige ver schijnselen. En je mag, nee je moet overal aanzitten. Kinderen en grote mensen ver maken zich bijvoorbeeld uitstekend met de waanzinnig grote zeepbel die je zélf kunt blazen en die je bijna helemaal van top tot teen omsluit als een luchtig co^on- netje. Dan daarna alsnog terug naar het Haar lemmermeerstation, want we moeten en we zullen met het authentieke elektrische trammetje naar het Amsterdamse Bos. Nieuwe NINT heet 'Impuls' Zoals het er nu naar uitziet wordt eind volgend jaar in het Amster damse Oosterdok, aan de Prins Hendrikkade, een nieuw museum geopend. Het komt in de plaats van het Technologie Museum NINT, dat uit zijn jasje is gegroeid. De' eerste paal voor het futuristi sche, door de Italiaanse architect Renzo Piano ontworpen gebouw gaat nog dit jaar de grontj in. Offi cieel heet het museum 'Impuls Science Center', maar nu al is dui delijk dat deze naam in het spraakgebruik zal worden inge kort tot 'Impuls'. Het nieuwe cen trum, dat 80 miljoen gulden kost en dat - zo wordt gehoopt - 600.000 bezoekers per jaar gaat trekken, wordt verdeeld in vijf af delingen: De Communicator (in teracties), De Creator (de mens), de Gereedschappenmaker (tech niek), de Ontdekker (energie) en de Vragensteller (wetenschap). Uitstappen bij de halte Van Nijenrodeweg en te voet naar de pannekoeken in boerde rij Meerzicht. Zorg dan alsjeblieft dat je een paar stevige stappers aan hebt. Het pad langs de bosbaan is weliswaar kaars recht, maar ruim twee kilometer lang. Voor volwassenen vrijwel geen probleem, kinderen hebben heel gauw de neiging te vragen of het nog ver is. En dan moet je dat hele stuk nog terug ook. Waterfiets Amsterdam biedt veel, welhaast te veel om alles in een dagje uit te proberen. Bij mooi weer is er niets leukers dan de grachten vanaf een waterfiets te ontdekken. Als je te lui bent om te bewegen, pak je de rond vaartboot. Als het giet van de lucht zijn er genoeg musea af te struinen. Madame Tussaud op de Dam kost een paar centen voor de tijd die je er kunt doorbrengen, maar is wel ontzettend aardig. Voor. scheepvaartliefhebbers is het Scheepvaart museum aan het Kattenburgplein zeer de moeite waard; zeker tegenwoordig, met de replica van het VOC-schip 'Amsterdam' aan de achterzijde afgemeerd. Vergeet ook het Koninklijk Instituut voor de Tropen'niet, in de volksmond Tropen museum geheten. Naast een vaste collectie heeft dit museum aan de Mauritskade (no- tabene op loopafstand van Artis) over het algemeen wisselende tentoonstellingen die vaak goed toegankelijk zijn voor kinderen. Info: Het Amsterdamse Bureau voor Toe risme dat is gevestigd aan het Stations plein (pal tegenover het Centraal Station) kent alle attracties en bezienswaardighe den in de hoofdstad (telefoon 020 - 34 03 40 66). Daar vandaan vertrekt ook de Museumboot (Lovers) naar verschil lende musea. Veel musea en dergelijke zijn ook opgenomen in de NS-pocket Er- op-uit! onder de noemer Rail Idee: een dagtrip met de trein en tram of bus. hoognodig gelucht \forden." Anderhalf uur varen. Prachtig landschap, enorm veel vogels en de razend gezellige kwebbel van Rem. Er zijn slechtere manieren om de zondagochtend door te brengen. Info: De laatste specifieke vogel - tocht met de busboot vindt plaats op Luilakmorgcn, 3 juni, afvaart om 7 uur bij De Lepelaar te Jisp. Daarna begint er elke zondag om 13 en 15 uur een tocht bij Weromeri in Wormer. Telefonische informatie en reser veringen: WV Zaandam, telefoon 075- 16 22 21. Het voormalige walvisvaardersdorp De Rijp is een van de plaatsjes waar in het kader van de Landelijke Watersportdag manifestaties plaatsvinden. ioto hans van weel Zeilen en hengelen Na de fietsdag van 13 mei. woedt op zon dag 28 mei (en een aantal dagen daar om heen) de Landelijke Watersportdag. In Noord-Holland vinden er activiteiten plaats in het voormalige, schitterend gerestaureer de Zuiderzeestadje Kolhorn. Ook zijn er manifestaties en demonstraties in Stede- broec (bij Enkhuizen), De Rijp. Egmond en Medemblik. In Zuid-Holland is De Kaag een van de plaatsen waar de dag uitvoerig zal worden gevierd en in Utrecht concentreren de festiviteiten zich op de Vinkeveense Plassen en bij Loosdrecht. In Spakenburg worden de traditionele Zuidwal Botterwed- strijden gehouden. In Limburg doet Roermond zijn best de show te stelen met een omvangrijk pro gramma rond Jachthaven Hermus Water sport op de Maasplassen. De Koninklijke Marine geeft helikopter reddingsdemon straties en presenteert Tiet duikvaartuig Cer berus. Tussen 18 en 20 uur geeft André Rieu een gratis concert. Overigens wordt een dag eerder, zaterdag 27 mei. de Nationale Hen- geldag gehouden. Ongeveer 150 hengel sportverenigingen komen in actie om de sport te promoten. Goedkope vlucht naar Mallorca Sinds 1 mei is het mogelijk dagelijks voor 318 gulden met Iberia naar Palma de Mal lorca te vliegen. Vertrek om 19.55 uur van Schiphol, aankomst 23.20 uur in Palma. Vertrek uit Palma om 15.05 uur, aankomst Schiphol 18.55 uur. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt een tussenlanding ge maakt in Barcelona. Voorwaarde is wel dat minimaal twee passagiers uit en thuis sa men reizen. Het aanbod geldt tot 21 okto- ber. In het hoogseizoen, van 15 juni tot en met 31 augustus bedraagt de retourprijs 365 gulden. Info: 020 - 68 50 40 1. El SB 0 EKEN Fietsgids Nederland En Dick Bakker, hij fietst verder. Binnen twee jaar verschenen drie werkjes van deze Zaanse doortrapper en je mag je afvragen of er in Nederland nog rijwielpaden liggen, die niet in één van z'n routebeschrijvingen zijiji opgenomen. Bakker kent zijn land als geen ander, daar getuigt ook de 'Fietsgids voor Nederland' van. Ruim twintig tochten zijn er in opgenomen: van Zendmasttoer tot Rondje Hollandse IJssel; van Pishoek naar Razende Bol. De nauwkeurig omschreven routes worden ondersteund door een inlei ding en een summier landkaartje. Je kunt je alleen afvragen of het boekje zich vanuit het zadel zo makkelijk laat lezen dat het al 'fiet sende-voort' te gebruiken valt. Nee dus. Een ringband en een smaller formaat zou al veel oplossen. Fietsgids voor Nederland door Dick Bak ker, uitgeverij Kosmos, prijs 26,90 gulden. Denemarken De reisgidsen uit deOdyssee-reeks behoren zonder enige twijfel tot de beste die op dit gebied in Nederland uitkomen. Ze zijn af geleid van de befaamde 'Rough Guides' en worden bijna allemaal samengesteld en ge schreven door Bartho Hendriksen en Leo Platvoet, een tweetal dat het oog vooral op de individuele reiziger heeft gericht. Geen lyriek, wel enorm veel praktische informatie over bijvoorbeeld het openbaar vervoer en de voor een toerist belangrijke adressen. Onder die laatste categorie vallen ook kios ken die Nederlandse kranten verkopen, wat iets zegt over de nauwgezetheid waarmee de gidsen zijn opgezet. De vernieuwde om slag moet nog even wennen, maar daar staat tegenover dat de hoekjes aanmerkelijk goedkoper zijn geworden dan voorheen. Denemarken (Odyssee-reeks) door Bartho Hendriksen en Leo Platvoet, uitgeverij Ba- bylon/De Geus, prijs 25 gulden. In dezelf de serie verschenen Sémos/Lésbos (32,50 gulden), Schotland (38,50 gulden) en Pelopónnesos (25 gulden). Turkije Uitgeverij Elmar scoorde de laatste jaren vooral met haar serie Reishandboeken. Be trekkelijk nieuw is de reeks 'Reizen door', die opvalt door z'n aparte, recht-op-en- neer benadering. Aan de hand van alfabe tisch gerangschikte trefwoorden als Amuse ment, Cultuur, Gebruiken, Klimaat en Ze delijkheidsopvattingen wordt in 135 pagi na's in lenige stijl een voortreffeljk beeld ge schetst van Turkije. Meer een boek om reeds vóór vertrek uitgebreid door te ne men dan een echte reisgids, maar daarom niet minder aantrekkelijk. Turkije (Reizen door-reeks) door Karl- Heinz. Scheffler, uitgeverij Elmar, prijs 24,50 gulden. In dezelfde serie, maar in een helaas iets andere opzet, verscheen Thailand. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN i v< ie gevels van 'Brugge die Scone' zijn al net zo 'f liddeleeuws als de Bloedprocessie. FOTO BELGISCH VERKEERSBUREAU Vliegende Forten, Lancasters, o's en andere geallieerde bommen- daverden tussen 29 april en 8 mei West-Nederland om voedsel te drop voor de hongerende bevolking. In to- maakten de Amerikaanse en Engelse 5.600 vluchten, waarbij 912.000 voedsel werd afgeworpen. Die zogehe- Manna herleeft in de tentoon- 1945: Voedsel en Vrijheid' die dage- 10 tot 17 uur tot en met 31 augus- te zien in het Aviodome op Schiphol. 020-60 41 52 1. poorwegstaking jden of staken? Voor dat dilemma zagen medewerkers van de Nederlandse ioorwegen zich gesteld nadat de Duitsers is land waren binnengevallen. Het is ook titel van de tentoonstelling die te zien is het Nederlands Spoorwegmuseum in Jtrecht. 'Rijden of staken?' is onderge- racht in een goederentrein. In drie wagons rijgt de bezoeker aan de hand van dagboe- tuiSEi en_ modellen, voorwerpen, posters, foto's n beeld- en geluidsmateriaal een beeld van NS in de periode 1939-1947. De expositie lurt tot en met 5 juni. Het Spoorwegmu sea Bum in het voormalige Maliebaanstation an de Johan van Oldebarneveltlaan is ge pend van dinsdag tot en met zaterdag van 0 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. (Dren tfo: 030 30 62 °6' Manna

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27