EIDEN /akgroep Nederlands de tocht Vinnaars derde puzzel Ronald McDonald Huis Gevulei geeft miljoen minder uit aan afval 'Logisch dat niemand aangifte doet' Geertsema: rond KMR Ravage bij Infotheek steeds groter situatie 'bezopen' Nieuwe curator Infotheek Leidse regio goed bedeeld in bestuur van Rijnland :RDAG 20 MEI 1995 HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 ntucht met stiefdochter Een 42-jarige Leidenaar is door de politie van het district »n/Voorschoten aangehouden op verdenking van ontucht 'e tzijn thans 11-jarige stiefdochter. De man heeft inmiddels j 'kor ;enc*en 's voorge'e^ aan de officier van justitie. ndn ewond bij oversteken Stationsplein Por Sii Een 53-jarige man uit Wassenaar heeft gisterenochtend igebroken been en een gat in zijn hoofd opgelopen toen hij SI rood licht het Stationsplein overstak. Lopend in de richting 'r/sg ihet station, werd hij geschept door een 27-jarige Leidse au- T nobiliste. De man is opgenomen in het AZL. r?,;JNO 1895 Maandag 20 Mei c or de politie alhier zijn naar aanleiding van opgemaakte ver- -|0i ;en gehoord: een persoon, die in een spoortrein had plaats 2a lomen zonder voorzien te zijn van een voldoend biljet der l CU sse, waarin hij gezeten was; een persoon, die, van elders ge nen, verzuimd had zijn verhuisbiljet aan te vragen en in te le en, alsook een werkbaas, die nagelaten had bij het doen bou- van schoorstenen, voorschriften deswege aan rooimeesters ragen. "e!JNO 1970 gnj woensdag 20 mei Leidse Markt- en Havendienst als zelfstandige dienst loopt zijn laatste benen. Met 27 tegen 9 (PvdA en PSP) stemmen iloot de raad gisteravond de dienst op te heffen en als volgt te splitsen: veemarkt naar dienst voor de Groenoordhal, ha- woonboten en warenmarkten naar de Reinigingsdienst, ji het oog op de gemeenteraadsverkiezingen heeft de Leidse jrtstichting gemeend een gedachtenwisseiing te moeten sti- r c leren tussen vertegenwoordigers van de Leidse sportVereni- :n en vertegenwoordigers van de politieke partijen. ogleraren moeten het veld ruimen op studie van de Nederlandse taalkunde: 20 procent van het in in Leiden wordt om zeep totaal aantal afgestudeerden bij En dat terwijl dè de vakgroep Nederlands. f rlandistiek tweehonderd De hoogleraren Van Bree en il vo geleden aan onze universi-. De Vries hebben inmiddels een 155 het levenslicht zag. We kon- bezorgde brief gestuurd naar het haast niet geloven toen minister J. Ritzen van Onderwijs iet hoorden", zegt dr. Marij- en Wetenschappen. n caroline van overbeeke jan der Wal, docent histori- S taalkunde in Leiden. „Dit en bezuiniging van meer 60 procent. Wat overblijft is en basisonderwijs aan eer- en tweedejaars studenten. ar wie in de Nederlandse .Ikunde wil afstuderen, kan ks niet meer in Leiden te lt. Ongelooflijk als je be- kt dat de studie van de Ne- andse taal de basis is van onderwijs in onze moeder lijks kiezen enige tiental- Leidse studenten na de eer vee basisjaren Nederlandse en letterkunde voor de af- deerrichting taalkunde. De 'ilopen vier jaar zijn er zo'n 23>arl I pi Makelaar Zaalberg woedend over 'laks optredenpolitie leiden monica wesseling De Leidse makelaar J. Zaalberg van Makelaardij Z R is razend op de Leidse politie en het openbaar ministerie. Razend omdat de politie niets heeft ge daan met de aangifte van ver duistering die hij bijna een jaar geleden heeft gedaan. „Dan doe je aangifte en geef je er notabe- ne de naam van de dader bij en dan doen ze nog niets ermee. Je wordt van het kastje naar de muur gestuurd. Logisch dat nie mand meer aangifte doet", al dus een woordvoerder van Zaal- berg. De makelaar heeft een flat in Dordrecht inclusief een beheer der. Aan het pand moet af en toe iets worden vertimmerd en daarom heeft Zaalberg met de Karwei Bouwmarkt in Dordrecht afgesproken dat de beheerder voor 5000 gulden spullen kan komen halen. Juni verleden jaar werd Zaal berg opgebeld door de bouw markt: of hij wist dat er nog een rekening van 38.000 gulden openstond? Dat wist hij dus niet en dat was ook zeker niet de be doeling. De spullen die voor die tienduizenden guldens waren gehaald, waren niet bestemd voor het flatgebouw dat de be heerder onder zich had. Op een flat zet je immers geen dakka pel, autora dio of auto telefoon. De make laar doet dan ook di rect aangifte van verdui stering bij de Leidse politie. Voor hem begint naar zijn zeggen daarmee het lange wachten en het eindeloos 'er achteraan bellen'. Ondertussen wilde de bouw markt wel haar geld hebben. Na enig heen-en-weer-gepraat be sluiten Zaalberg en de bouw markt tot een minnelijke schik- 'Ik geef een dief aan en de politie doet helemaal niets king: beiden betalen ze de helft. De bouwmarkt bleek ook een steekje te hebben laten vallen: ondanks een uitdrukkelijke op dracht dit niet te doen, hadden de cassières van de bouwmarkt de beheerder (en diens broer) toch spullen meegegeven. Enkele maanden na de aangifte belt Zaalberg hoe het staat met zijn aan gifte en of er nog iets aan „Je wordt, begrijpt wie so niet dat ze niet meteen de dag dat we aangifte deden, de beheerder van zijn bed hebben gelicht en opge pakt. Het was toch duidelijk wat wie had gedaan en dat dat niet door de beugel kon", zegt de duidelijk verbolgen woordvoer der van Z R. Zaalberg krijgt nergens antwoord. Hij schrijft aan de burge meester van Leiden en uitein delijk schrijft de politie hem dat de officier van justitie van de Haagse rechtbank het 'een ci viele zaak vindt van de bouw markt en Zaalberg'. Het strafba re feit (het stelen van de spul len) is gepleegd jegens de bouwmarkt en alleen de bouw markt kan dus aangifte doen. Zaalberg is razend; hij is naar zijn idee bestolen door de be heerder, hij doet hiervan aangif te en wordt met zo'n briefje, ne gen maanden later naar huis gestuurd. De Leidse politie is ervan overtuigd juist te hebben ge handeld. Toen de aangifte werd gedaan is de afhandeling van de zaak overgedragen aan de poli tie van de plaats waar het delict was gepleegd. De Dordtse poli tie heeft niet absurd traag ge werkt. „En uiteindelijk ligt er die uitspraak van justitie,. En daar gaan wij natuurlijk niet tegen in", aldus voorlichter R. Blom van de Leidse politie. Protesten y§ '•y Zo'n dertig omwo- I 2 nenden protesteren fel tegen de uitbreiding van het bedrijf Diastatische Producten. leiden aap rietveld Wethouder en P. Langenberg (D66) wist niet dat de Kabel Maatschappij Rijnland het merendeel van haar aandelen wil verkopen aan een groter bedrijf. In antwoord op vragen van de WD schrijven burge meester en wethouders van Leiden die gang van zaken te betreuren. Langenberg is na melijk lid van de raad van commissarissen van de IGV1R en vindt dat de directie hem om goedkeuring had moeten vragen. Volgens B en W is KMR op eigen initiatief met haar aan delenpakket de markt opge gaan. Dat is in tegenspraak met een voorstel van B en W van Leiderdorp. Daarin stond dat de kabelexploitant van de deelnemende gemeenten op dracht had gekregen de aan delen te verkopen. KMR is tot de conclusie gekomen dat zij te klein is om in kabelland mee te draaien. c vakgroep Nederlands heeft onthutst gereageerd op de ays uinigingen, die de Rijksuniversiteit Leiden voor haar ietto heeft. Gevolg hiervan is dat drie van de vijf me- rerkers, onder wie twee hoogleraren Nederlandse kunde (prof. dr. C. van Bree en prof. dr. J. de Vries), veld moeten ruimen. Van der Wai: „Ook andere universiteiten waar je taalkunde kunt studeren, zoals Nijmegen en Amsterdam, worden gecon fronteerd met bezuinigingen. Een slechte zaak. We wilLen de minister duidelijk maken dat de studie van onze moedertaal ook in Nederland moet gebeuren." „Het is toch van de gekke dat Nederlands in Leiden als afstu deerrichting zou verdwijnen. Leiden heeft van oudsher een brede en sterke letterenfaculteit en staat bekend om zijn goede talenonderzoek." Volgens de Neerlandica moet de minister meer geld beschikbaar stellen voor de studie naar de Neder landse taal. leiden Tenten op het dak, oude dekens, jassen, schoenen en weggegooide spuiten. Rond de vroegere garage en het gebouw van de Infotheek aan de Einsteinweg is sprake van een steeds groter wordende ravage. Dat het pand nu al enkele jaren leegstaat, wordt voor de nietsvermoedende voorbijganger steeds duidelijker. Begin mei branddde een caravan uit, de zielige resten zijn nog steeds te zien. Zwervers die blijkbaar nergens anders te recht kunnen, hebben letterlijk hun tenten opgeslagen op het dak van het gebouw van de vroegere Infotheek. De politie surveilleert geregeld rond het pand om ex cessen te voorkomen. Maar het gebouw staat praktisch onbeheerd op een redelijk afgelegen plek. „Dus men kan er vrij gemakkelijk rotzooi uithalen", meldt een politie woordvoerder. Het pand is eigendom van de gemeente. Woordvoerster A. Kluit meldt dat het moeilijk is om een nieuwe bestem ming te vinden voor het gebouw. In verband met de af wikkeling van het faillissement van de Infotheek mocht er lange tijd niets mee gebeuren. Vervolgens is geprobeerd het pand aan een van de be drijven op Leeuwenhoek te verkopen, maar dat is niet ge lukt. Plannen voor een bedrijfsrestaurant of een opslag plaats voor caravans konden ook geen doorgang vinden. Ze waren in strijd met het bestemmingsplan. De gemeente blijft zoeken naar een nieuwe eigenaar of gebruiker. Tot die tijd zal er aan de Einsteinweg waar schijnlijk weinig veranderen. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN Woningen yt O Naast het oude po- I O litiebureau aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp komen der tig appartementen B en W van Leiden schrijven dat zij de ontwikkelingen rond KMR met argusogen volgen. Bij de verkoop van het Leidse kabelnet werd bedongen, dat de gemeente invloed zou hou den op het aanbod op radio en televisie, zou delen in de winst van KMR en het net zou kun nen terugkopen als de Rijn landse kabelmaatschappij er geen brood meer in zag. Fractieleider A. Geertsema van de WD blijft het een 'be zopen situatie' vinden. Want Langenberg mag dan niet offi cieel op de hoogte zijn ge weest van de onderhandelin gen van KMR over het aande lenpakket, zijn collega-wet houders J. Walenkamp (CDA) en H. de Goede (D66) wisten wel dat de kabelexploitant ko pers zocht. Want dat was be sproken in de raad van com missarissen van de energie- en watervoorziening Rijnland (EWR). En daar zijn Walen kamp en De Goede weer com missaris van. leiden rudolf kleun Er is een nieuwe curator aange steld in het faillissement van het Leidse computerbedrijf Info theek. Het gaat om Mr. R. Schimmelpenninck. Hij wordt daarmee de derde curator, naast mr. F. Tiethoff en mr. J. Rosenberg. De nieuwe curator is benoemd om de schijn van tegenstrijdigheid van belangen te vermijden, zo staat in een verslag over de afwikkeling van het faillissement. De curatoren zijn al enige tijd verwikkeld in processen tegen voormalig di recteur W. van Leenen van het in 1991 gefailleerde bedrijf. Zij stellen Van Leenen aan sprakelijk voor de schade als ge volg van het faillissement. De claim die daarmee samenhangt beloopt zestig miljoen gulden. Van Leenen op zijn beurt heeft de curatoren aangeklaagd om dat zij de verzekering voor be stuurlijke aansprakelijkheid, die dit soort claims dekt, achter zijn rug om hebben opgezegd. De verwachting is dat deze rechts gang nog jaren kan slepen. De voormalig directeur juicht de benoeming van de derde cu rator overigens toe. Hij ziet dit als een duidelijke aanwijzing dat de curatoren steken hebben laten vallen. „Het is een initiatief van de rechtbank. De curator is al op 7 februari benoemd en wij zijn daarvia-via achtergekomen." Inmiddels is ook gebleken dat de curatoren een niet erg geluk kige hand hebben gehad bij de verkoop van sommige onderde len van Infotheek. Zo werd de Deense vestiging verkocht aan een bedrijf dal vervolgens fail liet ging. Doordat er geen borg stelling was geregeld kunnen de curatoren de afgesproken beta ling vergeten. iris J. Karstens heeft afgelo- woensdag de winnaars ge- h.ij kken van de weekprijzen van ^^zzel 3 (zaterdag 6 mei) van de tie ten bate van het Ronald r'P :Donald Huis in Leiden. Alle d s: uiaars krijgen in de loop van komende week nader schrif- ■39 ijk bericht. )e oplossing van puzzel 3 is: [--geun ook ouders van pa- ntjes'. Voor de sleutelzin, die i het einde van de zes weken 332 rende puzzelactie moet wor- m i ingestuurd, leverde dat een en een'A'op. ji Vanaf de vierde puzzel, ge- t aatst in deze krant van zater- reis B me' en waarvoor n°g tot n e[! lensdag 23 mei 14.00 uur kan l0k 'rden ingestuurd, worden de its! ters voor de sleutelzin niet dagBer gegeven. Anders wordt het '1 erg gemakkelijk om in merking te komen voor de snaar Amerika. |arJ| Onderstaand de prijswin- van puzzel 3. iys win /SG i too gulden, beschikbaar gesteld door Shooters Waterfront Restaurant- ■Bar in Valkenburg. Jo van Dam, Voorhout: een ca deaubon ter waarde van 100 gulden (twee coupures van elk 50 gulden), be schikbaar gesteld door CB Amusement te Lelden. Ri^k en Cor v.d. Leeden, Oegst- geest: tien cadeaubonnen ter waarde van 10 gulden elk (totale waarde 100 gulden), ter besteding op de Leidse markt en beschikbaar gesteld door de Vereniging van Ambulante Handel. A.M. van Katwijk, Noordwijk: een Anaïs geschenkset, bestaande uit Eau de Toilette (spray 50 ml) en Body-milk (100 ml), ter waarde van 79,50 gulden en beschikbaar gesteld door Prestige Collections Nederland uit Weesp. J. Broers, Leiden: vijf toegangs kaarten voor recreatiepark Duinrell in Wassenaar, door datzelfde park be schikbaar gesteld. J.D. Griekspoor, Noordwijkerhout: een speciaal pakket drank, bestaande uit een liter jonge jenever, een liter ou de jenever en een fles amandellikeur ter waarde van dik 100 gulden en be schikbaar gesteld door Rutte Zn, dis tillateurs en likeurstokers sinds 1872, uit Dordrecht. J.C. van Duyn, Katwijk aan Zee: rijf toegangskaarten voor Noordwijk Space Expo, beschikbaar gesteld door dit in ternationale ruimtevaartcentrum aan de Zwarteweg in Noordwijk. M.G. van Kampen, Zoeterwoude: een pakket vitamines en mineralen ter waarde van 75 gulden, beschikbaar ge steld door Indros en Pfluger in Almere. AA. Vermeulen, Lisse: een pakket van 5 soorten bier ter waarde van 10 gulden, beschikbaar gesteld door Klerks Slijterijen te Leiden. C. van Emmerik, Rijpwetering: vijf toegangsbewijzen voor Paleis Het Loo F.L.W. Reitsma, Leiden: een be handeling (knippen, wassen, watergol- fen of föhnen) in Kapsalon Van Tonge ren, met vestigingen aan de Doeza- straat 13 en het Levendaal 104 in Lei- Familie Happel. Leiderdorp: een zaklantaarn ter waarde van 25 gulden, beschikbaar gesteld door het bedrijf Boojjert (Legerdump) aan de Hallen- weg in Leiden. Leni Volwater, Leiderdorp: vijf toe gangskaarten voor Madurodam in Den S. Kraan, Voorschoten: een ca deaubon van 25 gulden, beschikbaar door Intratuin aan de Leidseweg in Voorschoten: C. Koenen-Merbis, Leiden: een ca deaubon ter waarde van 20 gulden, be schikbaar gesteld door het Leids Naai machinehuis aan de Maarsmansteeg 8. G. Kijk in de Vechte, Leiden: een cadeaubon ter waarde van 20 gulden, beschikbaar gesteld door het Leids Naaimachinehuis aan de Maars mansteeg 8. E. de Roode, Noordwijk: een ca deaubon ter waarde van 56 gulden voor een bezoek aan Sauna 5 Mei aan de Telderskade 42-44 in Leiden. Pluim voor AZL van niet-rokers van de CAN. „Maar nu is eer grote stap in de goede richting gezet. En dat vinden wij eer positief gebaar waard." De actieve niet-rokers wilier het ziekenhuis op 31 mei ir het zonnetje zetten, omdat zi die dag hebben uitgeroeper tot Wereld Niet-Roken Dag. Zi hebben er bij het AZL op aan gedrongen ook de entreehal len van de oude gebouwen 31 en 39 rookvrij te maken „Want in die hallen brenger de ambulances hun patienter binnen." Het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt op 31 mei een presentje van de afdeling Lei den van de CAN, de vereniging van actieve niet-rokers. De CAN is blij met het besluit van het ziekenhuis om met uitzon dering van de entree het hele hoofdgebouw rookvrij te ma ken. „In het AZL was wat roken betreft de situatie allerbelab berdst, daar stond het zieken huis landelijk om bekend", zegt bestuurslid P. Zonderop Geld wordt niet uitgekeerd aan burgers, maar 'opgepot' leiden monica wesseling De Leidse regio is 'goed vertegenwoordigd in het nieuwe bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Voor de categorie on gebouwd (de landeigenaren) nemen P.A.M. Wesseling-Bol uit Zoe terwoude, M. Zandwijk uit Noordwijk en Chr. Steketee uit Oegst- geest zitting. Voor de eigenaren van gebouwen (de zogeheten cate gorie gebouwd) zijn uit deze regio G. van Veen (Aarlanderveen), W. Vegter (Wassenaar), A. Smit-Ligeon (Oegstgeest) en H. van der Na gel (Valkenburg) in het bestuur gekozen. De vertegenwoordigers van de gebruikers van gebouwen (de huurders) worden door de ge meenteraden gekozen. Hun namen zijn nog niet bekend. leiden monica wesseling De Gevulei, het samenwer kingsverband van negen ge meenten in de Leidse regio op het gebied van afvalverwerking, heeft verleden jaar 'goed ge boerd'. Het financiële resultaat over 1994 valt dik een miljoen gulden gunstiger uit dan be groot. Het geld wordt niet uitge keerd aan de burgers, maar op gepot in een zogeheten egalisa tiefonds. Er is door de negen gemeen ten verleden jaar meer afval aangeleverd dan begroot was. De gemeenten hadden waar schijnlijk het idee dat de acties ter voorkoming van afval meer effect zouden sorteren, zo ver klaart een medewerker van de Gevulei het verschil. De ge meenten betalen per ton afval die wordt ingeleverd een vast bedrag voor de kosten van over slag. Deze toeslag verschilt per afvalsoort. Het bedrag per ton wordt be rekend door aan het begin van het jaar de verwachte vaste las ten toe te delen aan de ver wachte aantallen tonfien afval. Als er veel meer afval wordt in geleverd, dalen de vaste lasten per ton terwijl de toeslag het zelfde blijft. De Gevulei 'ver dient' dan dus. Bovendien wor den er over meer tonnen afval de toeslag betaald en ook dat werkt gunstig uit. Tegenvaller AJ met al werd er aan overslag inkomsten een half miljoen gul den meer binnengehaald. De transportkosten van het afval vielen ook gunstig uit. De sluiting van de Ix*idse overslag heeft ertoe geleid dat het vuil sinds enige tijd door vrachtwa gens in plaats van door de trein wordt vervoerd. Voor de Gevulei blijkt transport per wiel goedko per dan per as. Tegenover deze flinke mee vallers stond een grote tegen valler. De Proav, het provinciaal afvalverwerkingsbedrijf, bere kende afgelopen jaar veel hoge re kosten voor de verwerking van afval. Een miljoen gulden in de spaarpot van de Gevulei. Dat blijft vooralsnog in die spaarpot. So wie so wil het bestuur van de Gevulei eerst bekijken hoe de resultaten van 1995 zijn. Boven dien staan er twee financiële probleempjes te wachten. Flet overslagstation achter de Groenoordhallen in Leiden moet worden afgebroken en dit kost handenvol geld. Bovendien zullen de kosten van vuilver werking door de Proav volgend jaar weer stijgen en ook daar voor moet wat geld achter de hand zijn. De jaarrekening komt ter sprake tijdens een vergadering van het bestuur van de Gevulei op maandag 29 mei.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11