Mezcal en tequila komen van gegiste sap agave Smaak VRIJDAG 19 MEI 1995 N BEEK *072-196258 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1damp; 5. boven het genoem de; 9. kraan; 10. gedoofd; 12. li chaam; 13. oude lengtemaat; 14. alcoholische drank; 15. na schrift; 17. Japanse munt; 19. gepelde gerst; 22. brilslang; 24. Arabische vorst; 26. knaagdier; 27. honingdrank; 28. gelofte; 29. lidwoord; 30. kloosterlinge; 31. boom; 33. filmdecor; 35. vis; 38. staat; 40. lansier; 42. god van de oorlog; 44. dagvlin der;,45. schaakterm; 47. mu zieknoot; 49. welriekende gom hars; 50. soortelijk gewicht; 51. Turkse titel; 53. lofdicht; 54. liefkozing; 55. maalwerktuig; 56. kubieke meter. Verticaal: 1. aanlegplaats; 2. hoeveelheid; 3. voorzetsel; 4. knaagdier; 5. nuttigen; 6. buisverlichting; 7. bevroren dauw; 8. distantie; 11. denkbeeld; 16. deel van het schooljaar; 18. koopman; 20. voorzetsel; 21. Trans-Europa-ex- press; 22. Noach; 23. persoon lijk vnw.; 25. interest; 26. manwijf; 32. letterkeer; 34. vor dering; 36. Europese berg; 37. fut; 39. slee; 41zilver; 43. ka rakter; 45. schaakstuk; 46. boordsel; 48. ik (Lat.); 50. plaaggeest; 52. bijwoord; 54. aartsbisschop (Lat.) afk.). OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. fooi; 2. fiool; 3. loep; 4. trui; 5. firma-, 6. meeuw-, 7. feil; 8. doorn; 9. stier; 10. kriek; 11no dig; 12. gauw; 13. lont; 14. mo ker. Het citaat is van R. Musis: ,Geen grens verlokt zo tot smok kelen als de leeftijdsgrens". AC-O w JSrO-B-O-C'V'S O-A-N &-A-A-N V/-E F-F-l-T-S 6-E-D-A-<S Z-E~<5-6-E-/V £- V-E-M K-U-K-E-N H-O-OF O-A1 E-/-M-AC-G A-F T-E A-A-K W-A -5 P-A-T P-l-T KT-N- O- P-J-E O-F D-A-T A-N-D-E-FrE TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Allemaal bijgeloof!zei Tom Poes en hij lachte smakelijk. Heer Bommel keek hem met groeiende ontstem ming aan. „Het staat je niet mooi om plezier te hebben om het ongeluk van je vriend en beschermer", sprak hij berispend. „Hier zit ik, in de greep van het noodlot, als je begrijpt wat ik bedoel, en wat doe jij? Dom lachen!" „Het is immers allemaal onzin", zei Tom Poes. „Die ongelukken hebt u aan uzelf te wijten!" „Zo", riep heer Ollie met zware stem. „Zo! Is dat je steun!? De voorspelling zei het al; al uw vrienden zullen u in de steek laten. Eenzaam en verlaten zult u tenslotte rondwaren op de puinhopen van uw bezit. Dat zei de heer Hachelbout - en het komt uit, zoals ik merk." „Maar..." zei Tom Poes. „Niks maar", hernam heer Bommel. „Ik zie nu maar eens net wat ik aan je heb." „Goed", zei Tom Poes opstaande. „Als u er zo over denkt, kan ik beter naar huis gaan. Ik kom weieens terug als uw bui over is." Met die woorden liep hij de deur uit. „Vaarwel!" riep heer Ollie hem met droeve stem na. „Later zal je spijt hebben van je gedrag; maar dan zal het te laat zijn." Tom Poes haalde de schouders op. „Je moet je niet zoveel van al die on zin aantrekken", zei hij tegen de be diende Joost die hem uitliet. „Het is allemaal dom bijgeloof en daar word je maar zenuwachtig van." „Ik ben inderdaad zeer nerveus, met uw goedvinden", gaf de knecht toe. „Maar de toestand geeft me zorgen." Op dat moment werd er een venster achter hem geopend en heer Bom mel boog zich roepend naar buiten. W R Weersvooruitzicht HET DOOR HANS VAN ES In de koude, onstabiele lucht aan de achterzijde van een wegtrek kende depressie boven Zweden trok er donderdag een trog met buien over het land. Op veel plaatsen werd weer 5 tot 10 millimeter aan het mei-totaal toegevoegd. Het zware wolken dek bleef een groot deel van de dag hangen; een effectieve zon wering, waardoor het kwik bij 9 of 10 graden bleef steken. Nor maal mag je rond deze tijd een maximum van 17 a 18 graden verwachten. Langs de kust scheurde het wolkendek 's mid dags open. Ook hier bleef het erg fris; de noordenwind liet geen ho gere waarde toe dan 11 graden. De afgelopen nacht klaarde het boven een groot deel van het land op en aan de grond daalde het kwik plaatselijk tot even on der het vriespunt. Hiermee lijkt het dieptepunt van de meikou wel te zijn bereikt. De komende dagen gaan de temperaturen stapje voor stapje omhoog. Een terugkeer naar zomerse omstandigheden zoals in de eerste week van deze maand - is echter nog niet in zicht Vandaag merken we nog niet zoveel van de ophanden zijnde verbet- Dne( ring. In de kille noordwestelijke stroming trekt een nieuwe buienstc [13 ring mee. Vooral in het binnenland zijn de stapelwolken goed ontwil Hij keld; hagel en onweer zijn mogelijk. Aan zee is er meer kans op wat zon. Morgen zien we nog niet veel veranderen, wellicht blijft het op n0( wat meer plaatsen droog, maar met 12 tot 15 graden is het nog alti tamelijk fris. In de loop van het weekeinde stijgt de luchtdruk verde Ta Een zwakke hogedrukkern splitst zich af van het Azorenmaximum e Ma installeert zich in onze omgeving. Hierdoor komt er voorlopig een ei mo de aan de buiigheid. De nachten blijven nog fris bij weinig wind en dlS bewolking, maar zondag en maandag is het overdag zeer acceptabe l met flink wat zon bij maxima, die uiteindelijk oplopen tot ca. 18 gr;^u, den. Het is maar de vraag of het hogedrukgebied, dat zich maandajhei uitstrekt van Zuid-Frankrijk tot over Scandinavië, de druk van de At lantische storingen kan keren. Een veeg teken is de bovenstrommg Deze blijft min of meer westelijk vanaf de Amerikaanse oostkust totVai over de Britse Eilanden en vormt zo een prima snelweg voor regen- j, brengend Atlantisch gespuis. me KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd re gen, ook kans op sneeuw. Morgen later op de dag in het noorden enkele opkla ringen. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Zweden: Vandaag in het zuiden-en kele opklaringen. Elders overwegend bewolkt en af en toe regen. Morgen ook in het zuiden meer bewol king en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en en kele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 12 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wisselend be wolkt en een enkele bui. Morgen vrijwel overal droog en vooral in Ierland perio den met zon. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 plaat selijk in het zuiden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Vooral morgen geregeld zon. Maxima tussen 12 en 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend droog en perioden met zon. Vandaag in het oosten mogelijk eerst nog wat regen. Middagtemperatuur tus sen 13 en 18 graden. Portugal: Vandaag in het noorden nog kans op een bui. Elders wolkenvelden, maar ook ge regeld zon. Morgen geleidelijk zonnig en droog. Middagtemperatuur van 19 gra den in het noorden tot 28 in de Algarve. Morgen in het noorden oplopend tot cir ca 24 graden. Vrij zonnig, maar ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur circa 24 graden. Spanje: In het zuiden en .midden droog en vrij zonnig. In het noorden nog wolkenvel den en een enkele bui. Morgen vrijwel overal droog en ook in het noorden iets meer zon. Middagtemperatuur in het noorden rond 20 graden. In het midden en zuiden aanzienlijk warmer met maxi ma tussen 27 en 33 graden Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 25 graden, aan de zuidstranden enkele graden hoger. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Maxima tussen 23 en 30 graden. Droog en flink wat zon, morgen ook en kele wolkenvelden. Middagtemperatuur vandaag rond 30 graden, morgen langs de kust circa 25 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar langs de Pyre neeën en in het oosten eerst nog enkele buien. Morgen vrijwel overal droog en vooral in de middag meer zon. Zowel vandaag als morgen waait de Mistral. Middagtemperatuur tussen 17 en 22 Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en vandaag kleine kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Italië: Vandaag in het noorden kans op een bui. Morgen breiden de buien zich uit tot Rome. Af en toe ook onweer. In het zuiden vrij zonnig en droog, morgen ook enkele stapelwolken. Middagtempera tuur van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, ook kans op een bui. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 24 gra den. Malta: Overwegend zonnig, maar morgen ook stapelwolken. Kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Morgen ook stapel wolken en in het noorden een enkele re gen- of onweersbui Maxima tussen 24 en 28 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, in het binnenland 's middags ook stapelwolken. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Duitsland: Wolkenvelden en een enkele bui. Mor gen beperkt de bungheid zich in hoofd zaak tot het noorden. Middagtempera tuur ongeveer 14 graden. Zwitserland: 8ewolkt en perioden met regen. Van daag aan de zuidflank en morgen overal ook af en toe zon, Morgenmiddag vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 14 graden in het noorden tot 18 zuiden. Oostenrijk: Bewolkt en van tijd tot tijd regen gen ook enkele opklaringen. Mid( temperatuur van 14 graden den tot 18 in het zuiden. Vandaag veel bewolking en perio met regen, in het oosten mogelijk onweer. Morgen in het noorden en unweer. nuuiuen en v ten enkele opklaringen. Middagten 1 F ratuur ongeveer 15 graden, vandaa'Or het oosten nog lokaal 20 graden. ter! Tsjechië en Slowakije: ke Veel bewolking en perioden met rej )or i Slowakije ook kans op van het westen uit geleidelijk enkele klaringen. Middagtemperatuur ongei:nc 15 graden, vandaag in Slowakije lol nog circa 20 graden. ZATERDAG 20 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder 21 Maanop 01.41 Maanonderll Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.29 21.16 08.02 2( Laag 04.06 16.45 03.47 Weerrapporten 19 mei 08 ld Mannen drinken minder wijn dan vrouwen Wijn is geen specifieke man- nenaangelegenheid, zoals vaak wordt gedacht. Het wijnvak bestaat wel uit veel mannen (wijnbouwer, im porteur, slijter etc.) die pro bleemloos de wijntaai ge bruiken als 'de neus' en 'de afdronk' van de wijn. Maar vrouwen drinken meer wijn dan mannen en vrouwen be palen doorgaans welke wijn er thuis wordt getapt, zo blijkt uit een onderzoek, dat Trendbox heeft gehouden voor het Produktschap voor Wijn. In 1994 dronk maarliefst 47% van de ondervraagde vrouwen wijn, t.o.v. 17% van de mannen. Met andere woorden: bijna drie keer zo veel als mannen. Daarnaast is deze tendens steeds stij gend (in 1991 39%) en bij mannen redelijk stabiel. Nu wil dit niet zeggen dat vrou wen meer alcohol drinken dan mannen, want de totale alcoholconsumptie van man nen ligt aanzienlijk hoger dan die van vrouwen, maar zij geven de voorkeur aan bieren gedistilleerd. Ruim de helft (51%) van de aankopen voor wijn wordt in de supermarkt gedaan. En 59% van de kopers van wijn is een vrouw. Aangezien wijn een produkt is, waarvan op de winkelvloer pas de uitein delijke keuze wordt bepaald voor merk en type, kan ervan worden uitgegaan dat vrou wen voor een groot deel ver antwoordelijk zijn voor de keuze van de wijn. Als er een uitsplitsing naar rode en wit te wijn wordt gemaakt, dan blijkt dat vrouwen de voor keur geven aan witte wijnen. Van de consumenten van ro de wijn is 45% man en 55% vrouw. Bij witte wijn ligt deze verhouding nog extremer: 30% is man en 70% is vrouw. Onder de witte wijnen zijn de Elzaswijnen de meest suc cesvolle van de afgelopen tien jaar. Tussen 1984 en 1994 is de export naar Ne derland in volume verdub beld (21.500 hectoliter in 1984, 43.000 hectoliter in 1994). De waarde van de ex port is zelfs bijna verdrievou digd, waaruit wij kunnen concluderen dat men ook bereid is een goede prijs te betalen voor de kwaliteit die deze regio te bieden heeft. De Elzas is nu, na de witte Bordeaux, de grootste witte appellation met een markt aandeel van 21% (afgezet te gen overige Franse wijnen). Nederland is dan ook voor de Elzas de tweede afzetmarkt, aldus blijkt uit informatie van Sopexa, het promotiebu reau voor Franse produkten in Den Haag. Andere landen, an dere dranken. Maar hoe ver schillend dedrin- krituelen ook zijn, zware gebruikers zijn overal. Zo'n verderfelijke le venswijze mogen we gevoeglijk als ongezond be schouwen. En hoewel ieder indi vidu zijn dagelijk se dosis mag be palen, willen overal ter wereld de overheden regulerend optre den. Mexicaanse overheid pakte de kwestie zeer drastisch aan. Hun Filosofie laat zich het best om schrijven als een gezond ont moedigingsbeleid. Het begon ermee dat ze een dranklokaal 'cantina' noemden, maar daar schrok niemand van. De Mexi caanse borrel heet 'mezcal' en dat is het beruchte spul waarbij door diezelfde beleidsmakers onder in de fles een weerzin wekkende worm is gestopt. Wie het laatste slokje uit de fles krijgt, is gedwongen eveneens die worm of 'gusano' door te slikken. Echt geholpen heeft de maatregel niet, want mezcalge- bruikers menen dat die gusano de nadelige effecten van alcohol teniet doet. Pulque Mezcal wordt gemaakt uit het sap van de agave, een stekelige woestijnplant die vooral rond het stadje Tequila groeit. Eerst laat men het zoete agavesap een tijdje gisten, zodat het gaat schuimen en er wat alcohol ontstaat. Dit melkwitte spul heet pulque' en lijkt wel een soort licht bier. Pulque ziet er niet bepaald smakelijk uit. Dus hoopten de alcoholvrezende beleidsmakers dat slechts wei nig mensen het zouden lusten. Maar pulque laat zich overal in Mexico in 'pulquerias' consu meren, want het is goedkoper dan bier. Veel landen koesteren traditionele drinkgewoonten. Onze jenever moet, zo wil het ritueel, gedronken worden uit een kelkje dat tot de rand gevuld is. Alleen koelbloedige kroegbazen kun nen het borreltje zo mooi 'met een kop d'r op' inschenken. Wie een dergelijk kelkje optilt, wordt makkelijk op drankmisbruik betrapt. En omdat des drinkers hand niet altijd even vast is, buigt hij deemoedig zijn hoofd naar het glaasje, in plaats van zonder mor sen het glas naar de lippen te heffen. Nu besloten de beleidsmakers van de nood een deugd te ma ken en ze ontwikkelden op nieuw een verrassende strate gie. Ze onderkenden het gevaar van slechte voeding bij drinkers. Want allerlei essentiële voe- dingsstoffen ontbreken immers aan het rantsoen van notoire in- nemers. Dus vonden nuchter ingestelde Mexicanen een pro dukt uit dat vele noodzakelijk stoffen in geconcentreerde vorm bevat. Zij noemden het 'sangrita' en ze zijn er zowaar in geslaagd het op grote schaal in cantinas te laten gebruiken. Snipper een rauwe ui. Ui is ge zond en heeft een sterke, darm- reinigende werking. Snipper ook een scherpe groene peper, een 'chile jalapeno'. Die zuivert het bloed. Voeg er anderhalf deel vers tomatensap aan toe. De 'tomatl', zoals de Azteken zeiden, bevat veel mineralen. Roer er voor de vitamientjes ook een half deel sinaasappel en een kwart deel citroensap door. Wie veel transpireert, krijgt gebrek aan zout. Dus ook dat erbij en voor de smaak wat suiker. Laat de kan met sangrita door en door koud worden. Gemene borrel De uit agavesap gedistilleerde sterke drank, mezcal dus, is een tamelijk gemene borrel. In de loop der tijd leerde men het drankje te zuiveren en beter te laten smaken. Alsof het wijn of cognac is rijpt de drank in eike houten vaten. Dan is het tequila geworden, en die bestaat in twee soorten: helder als water en honingbruin. Hoe langer de rijping, hoe milder en kostbaar der het resultaat. Net als elders laat ook de Mexi caan zijn maaltijd graag vooraf gaan door een glaasje of wat. En net als elders blijkt soms dat de disgenoten liever drinken dan eten. Dan helpt dit unieke drin- kritueel. Het ritueel om mezcal of tequila te drinken dient heel kalm en rustig te worden voorbereid. Lik de hand tussen duim en wijs vinger flink nat. Strooi daar zout op en klem een partje citroen tussen duim en vinger. Houd in de andere hand een glaasje drank gereed en zet een glas sangrita klaar. Let op, vanaf nu verloopt de plechtigheid in hoog tempo. Lik het zout van de hand en griezel. Neutraliseer de bremzoute smaak door flink in de citroen te bijten. Al gauw overheerst in de mond een in tens zuur, en dat is niet lang uit te houden. Neem dus snel een flinke slok mezcal en werk de smaak daarvan weg met nog een lik zout. En nu breekt het moment aan waarop alle smaakjes samenkomen en wor den afgerond met die frisse, vi- taminerijke sangrita. Bier per Mass Een aantal weken gelede bracht ik een paar uurtjes in Miinchen door. Een stad die be roemd is om zijn bier en zijn bierhallen met hun restaurants, fanfares, zang en dans. De be roemdste bierbrouwerij is het Hofbrauhaus aan een klein pleintje, 'Am Platz', midden in het stadscentrum. Onder de be zielende leiding van het echt paar Michael en Gerda Sperger is het hier van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat een komen en gaan van mensen. Ik heb mijn ogen uitgekeken. Een simpel 'tapje' kent men er niet. Hier be stel je bier per 'Mass' (een liter). En wie van al dat bier wat hon gerig wordt kan zich tegoed doen aan tal van huisgemaakte lekkernijen, variërend van een Beierse aardappelsoep of een kip van de grill tot een Münchener Schnitzel of gebakken forel. Eveneens een openbaring was ons weliswaar kortstondige be zoek aan het culinaire paleis Kci- fer aan de Prinzregentenstrasse. Kafer is wereldberoemd. Op de bovenste verdieping bevindt zich het restaurant en op de onder gelegen-etages zijn allerlei trai teurs gevestigd. Ik kwam er ogen te kort, want alles wat je je op culinair gebied maar kunt be denken is bij Kaf er verkrijgbaar. Levering aan huis behoort ook tot de mogelijkheden. En met familie, vrienden of zaken relaties gezellig om de tafel wil zitten kan een keuze maken uit een van de vele thema-zalen die van alle luxe zijn voorzien. En alsof we nog niet genoeg indrukken hadden opgedaan betraden we toCslot het beroem de hotel Vier Jahreszeiten aan de Maximilianstrasse. Hier vertoe ven 's werelds beroemdste film sterren, politici en sportsterren, wanneer ze de Beierse hoofdstad aandoen. Alleen de luxe sfeervol le lobby van het hotel is al een bezoekje waard. „Hier ontmoet Miinchen de wereld en de we reld Miinchen", vertrouwde de general-manager ons trots toe. JOHN BEE- REN, eigenaar van de Bokke doorns, een met twee Mi- chelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Nieuwe dranken: caipirinha en schizan De Franse likeurstoker Cointreau brengt via importeur Jacobus Boelen in Amsterdam een aanvulling op de markt voor de liefheb bers van deze zoete alcoholische lekkernij. De naam is cointreau caipirinha. En Schweppes in Naarden komt met een nieuwe drank, genaamd schizan, die de kleur heeft van champagne en geen alco hol bevat. Cointreau heeft voor de slijterijen, cafés, andere horeca-zaken en de consument speciaal voor de zomer dit nieuwe drankje bedacht. Het is eenvoudig snel te maken met de traditionele cointreau uit de vierkante fles als basis. Met een bijgeleverde stamper kunnen partjes limoen aan de cointreau in een glas worden toegevoegd en daar dient dan weer gecrushed ijs bij gedaan te worden, Het nieu we verfrissende drankje is dan al klaar. De importeur heeft er ook nog eens speciale glazen bij laten maken, een stampertje voor de li moen en een handcrusher om het ijs te breken. Dat andere nieuwe drankje heet schizan en is gemaakt van linde bloesem, de schors van de Braziliaanse boom guara (Paullinia cu- pana) en de schizandra, een van origine Chinese struik. De smaak is, volgens Petra Kraan van Schweppes, fris en fruitig en niet te ver gelijken met bestaande frisdranken. Schizan is vanaf deze week verloijgbaar in bijna alle supermarkten en kost ƒ2,19. Voor informatie over caipirinha tel, 020-5806806, voor schizan, tel. 02159-50335. 1399*1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8