Chirac stelt Europa gerust re /[assaslachting in Kibeho vas niet tevoren beraamd sraël weigert status eruzalem te bespreken Buitenland Klaus Kinkel stapt op als voorzitter Duitse liberalen Servische president zou Bosnië willen erkennen Brunner zou in Noord-Argentinië zitten Japanse sekte plande aanslag op metro Tokyo sedert 1993 zaterdag is de Lotto Jackpot IIJDAG 19 MEI 1995 Hl Dode Zweed zit zes weken in auto Den a ruii jtncKHOLMHen Zweed heeft zes weken dood achter het s i rland ji Dlgen aaide ai ;actt Tulip 1," an zijn wagen gezeten. Pas toen ontdekten wegwerkers hem op ingeveer honderd meter van een drukke weg bij Göteborg. De jverleden automobilist, die zijn gordel nog om had. gold sinds 2 ipril als vermist. Mogelijk is de man na plotseling te hebben ge- emd, meerdere keren met zijn wagen over de kop geslagen. J Herrie over Japanse excuses oorlog De Japanse regering hoopt dat het parlement voor het in het zomerreces, op 18 juni, een resolutie aanneemt erontschuldigingen voor het optreden van Japan tijdens de weede Wereldoorlog. Dat heeft een woordvoerder gisteren ge legd. Dat stuit echter op grote tegenstand van oorlogsveteranen >n rechtse politici. Die stellen dat Japan zich al genoeg heeft ver- intschuldigd en dat de voorgestelde resolutie een belediging is oor de Japanse oorlogsslachtoffers en hun familieleden. Op 15 Augustus is het 50 jaar geleden dat Japan capituleerde. Ebola-virus in dorpen buiten Kikwit inshasa Het Ebola-virus verspreidt zich naar dorpen in de om- jeving van de Zaïrese stad Kikwit. De plaatsvervangend direc- -generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). )h Henderson, heeft dat gisteren gezegd. Volgens de WHO ijn inmiddels 79 mensen aan de ziekte overleden en zijn zeker 14 mensen in Zaïre met het Ebola-virus besmet geraakt. Huis VS keurt begrotingsvoorstel goed inc*e iiASHiNGTONHet Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ^ta' jsteravond laat het Republikeinse voorstel aangenomen dat de 0 egering verplicht om uiterlijk in 2002 de begroting sluitend te 0 lebben. Het voorstel kwam met 238 stemmen voor en 193 tegen •2 loor het Huis. Nu moet het aangenomen voorstel op één lijn k-orden gebracht met een soortgelijk voorstel dat in de Senaat igt. President Clinton heeft gedreigd de Republikeir net zijn veto te zullen treffen. ;o talph f inderzoek tegen De Michelis De Italiaanse Senaat heeft het openbaar ministerie in Ro ne gisteren toestemming gegeven voor een onderzoek wegens Tj erduistering van overheidsgeld tegen oud-minister van buiten en andse zaken De Michelis (54). Hij zou miljoenen guldens uit de begroting van zijn ministerie voor privédoelen te hebben ge- {-iaAruikt. Het zou gaan om lunches, privéreizen, bezoeken aan lachtclubs en bloemstukken en betalingen voor medewerkers. ange Mars wordt (beetje) herhaald ;king« Zestig Chinese kunstenaars, wetenschapsmensen en Durnalisten zijn van plan in een maand tijd delen van de be- oemde Lange Mars over te doen, die de communisten in 1934 legonnen om aan de nationalistische troepen te ontkomen. De 0 willen dat doen om waarden als patriottisme, ijver, opoffe- ingsgezindheid en noeste arbeid uit te dragen. De oorpsronke- jke Lange Mars voerde de communisten 12.500 kilometer door i'oest gebied. internationale onder- lekscomissie zegt dat het {oedbad dat het Rwandese le- r vorige maand aanrichtte in jt vluchtelingenkamp Kibeho tevoren is beraamd, lel maakte het Rwandese le- !r gebruik van excessief ge- pld, aldus de Nederlandse (pporteur van de commissie, i Almelose officier van justi- feWesselius. kan niet zeggen leveel mensen bij het bloed- d zijn omgekomen, maar vol- DGE LIZALEM-MONTREUX Rtr-, aël heeft vanochtend een Pa- itijns voorstel verworpen om al onderhandelingen te ope- i over de toekomstige status n Jeruzalem. Dat overleg staat >r mei 1996 op de agen- ar de Palestijnen willen j al mee beginnen. Die ingegeven door Israëli- he plannen om grond in Ara- sch Oost-Jeruzalem te ontei- Het oosten van de stad is d door Israël, maar die tie wordt internationaal et erkend. „We hebben nu al grote oeite om de tussentijdse vre- sregeling uitgevoerd te krij- denk dat de situatie al- lar slechter wordt als we de permanente zouden iginnen", zei de Israëlische inister van buitenlandse za- •n, Peres, vanochtend voor de raëlische radio. In de Arabische wereld is gis- e Agcntur GPD Gea Juppé presenteert nieuwe ministersploeg De Europese Unie herontwikkelen. Met die term betuig de de nieuwe Franse president, Chirac, gisteravond in Straatsburg zijn steun aan de Europese integratie. Het grootste deel van zijn tijd besteedde Chirac aan een ont moeting met de Duitse bondskanselier Kohl, bij wie Chi rac twijfels over zijn Europese gezindheid wilde wegne men. Het Franse staatshoofd zei dat zijn toewijding aan ,,de opbouw van Europa" even groot is als die van zijn Duitse gesprekspartner. PARIJS ANP-AP Berichten als zou hij uit zijn op een aanpassing van de wissel koersen in het Europese Mone taire Stelsel noemde Chirac „absurd en ongegrond Woensdag ging de koers van de Franse franc flink omlaag na berichten dat de president zou aansturen op een waardever mindering om de economie te stimuleren en de werkloosheid te verminderen. De benoeming van Alain Jup pé tot Franse premier gold als Chiracs een eerste gebaar ter geruststelling van de Europese partners. De vroegere van economische zaken warm voorstander van Europe se integratie. Gisteren presenteerde Juppé zijn kabinet. Sterke man daarin is Alain Madelin, een vijftiger die het superministerie onder zijn hoede krijgt van economi sche zaken, financiën en begro ting. De Franse vakbonden heb ben grote bedenkingen tegen hem. Ook drie andere benoemin gen geven aanleiding tot de no dige commentaren. Op Justitie komt Jacques Toubon, die tot dusverre Cultuur beheerde. Niemand weet wat Toubons ca paciteiten op justitieel gebied zijn. Jean-Louis Debré komt op Binnenlandse Zaken. Hij geldt als gaullistische havik. Tot voor enkele jaren was Debré als rechter-commissaris belast met terrorisme-zaken. Hij volgt nu Charles Pasqua op, die ver dwijnt na zijn 'muiterij' tegens Chirac ten gunste van ex-pre mier Balladur. Een andere harde figuur is Bernard Pons. Hij komt op Ruimtelijke Ordening. In 1988 gaf hij, als minister van over zeese gebiedsdelen het bevel tot de bestorming van een grot in Nieuw-Caledonië waar een groep Melanesiërs een aantal Franse gendarmes gijzelde. Re sultaat: 19 doden. Andere ministers in het kabi- net-Juppé zijn: Bayrou (natio naal onderwijs), De Charette (buitenlandse zaken), Millon (defensie), Romani (parlemen taire betrekkingen), Barrot (ar beid). Douste-Blazy (cultuur), Arthuis (economische ontwik keling). Goasguen (staatshervorming), Puech (openbare dienst). Hubert (ge zondheid), Raoult (integratie), Codaccioni (solidariteit tussen de generaties), Vasseur (land bouw), Galland (industrie). Pe- rissol (huisvesting), Raffarin (midden- en kleinbedrijf), Fillon (informatietechnologie en pos terijen). De Peretti (overzeese gebiedsdelen), Lepage (milieu), Drut (jeugd- en sportzaken), De Panafieu (toerisme) en Pasquini (veteranenzaken) gens Wesselius zijn het er veel meer dan 338, het officiële do dental dat de regering aan houdt. De Verenigde Naties houden het op 2.000, hulporga nisaties op zeker 5.000. De on derzoekscommissie bestaat uit vertegenwoordigers van zeven westerse landen, de VN, de Or ganisatie voor Afrikaanse Een heid en de Rwandese regering. Het officiële en volledige rap port over Kibeho wordt morgen gepubliceerd. Een lid van de commissie zei dat het uiteinde lijke oordeel kritischer van toon Goedgemutst begaven Helmut Kohl en Jacques Chirac zich gisteren even tussen het publiek in Straatsburg. REUTER VINCENTKESSLER Justitie Italië stuit op illegale handel in bloed ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Onderzoeksrechters in Rome zijn waarschijnljk een om vangrijke handel in bloed en bloedprodukten en een illegaal circuit van bloedtransfusies op het spoor. De eerste bewijzen hiervoor werden gevonden tij dens invallen in vijftig Ro meinse privéklinieken. Veertig mensen zijn in staat van be schuldiging gesteld. Het onderzoek werd vorig jaar gestart toen een zwangere vrouw verklaarde dat ze AIDS had opgelopen bij een bloed transfusie. Hoewel de magi straten nog niet willen spreken van een 'AIDS-alarm', menen ze dat de aangetroffen chaos in de klinieken de kans op onge lukken groot maakt. Leden van een speciaal on derdeel van de militaire politie vonden bloedflacons met ver keerde etiketten en in sommi ge gevallen was de uiterste ge- bruiksdatum ruim overschre den. Uit een controle van de boeken bleek dat was geknoeid met de registratie van bloed transfusies en dat de privékli nieken partijen bloed die wa ren bestemd voor de openbare ziekenhuizen, tegen een veel hogere prijs hadden gekocht. Britse minister nodigt Adams uit voor gesprek De Britse minister voor Noord- lerland, Mayhew, heeft voorzit ter Adams van Sinn Fein uitge nodigd voor een informeel ge sprek, volgende week in Was hington. Beiden wonen dan een door president Clinton georga niseerde conferentie bij over in vesteringen in Noord-Ierland. Op een gesprek is lang aange drongen door Adams' partij, die nauw is verbonden met het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA). De Britse regering zou daarmee bewijzen dat ze Sinn Fein als een normale partij wil behandelen. Mayhew zal Adains er nog maals op wijzen dat Sinn Fein toezeggingen moet doen over stapsgewijze ontwapening van de IRA voordat de partij aan een rondetafelconferentie over Ul ster kan deelnemen. teren met woede en verbittering gereageerd op het Amerikaanse veto in de Veiligheidsraad. Het veto was gericht tegen de reso lutie die de Israëlische onteige ning van 53 hectare grond in Oost-Jeruzalem moest veroor delen. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse autoriteit (PA) in de autonome gebieden Jericho en de Gazastrook, verklaarde dat de Palestijnen „hun geloof in de Amerikanen" hebben verloren. PA-minister van planning, Nabil Shaath, noemde het Ameri kaanse veto „een slechte beslis sing die het hele vredesproces in het Midden-Oosten in gevaar brengt". De Israëlische minister Peres verwijt de Palestijnen dat ze de confrontatie hebben gezocht door de kwestie internationaal aan de orde te stellen. Hij vindt de onteigening een opgeklopte zaak: „Veel geruis om een klein verhaal". BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De leider van de door een reeks verkiezingsnederlagen geteis terde Duitse liberalen, Klaus Kinkel, zal het voorzitterschap van zijn partij neerleggen. Kin kel verklaarde gisteren na be raad met de top van zijn FDP, dat hij zich volgende maand op het partijcongres in Mainz niet herkiesbaar zal stellen. Hij blijft wel minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier in de re- gering-Kohl. Kinkel is bijna twee jaar voorzitter van de FDP geweest. Als voornaamste kan didaat voor zijn opvolging wordt de voorzitter van de FDP in de deelstaat Hessen, Ger- hardt, genoemd. Op een pers conferentie in Bonn zei Kinkel gisteren dat hij met zijn terug treden de partij een nieuwe kans wil geven. Hij zei dat hij zich nu volledig zal richten op zijn ministerschap. Zijn coalitiepartners in het kabinet, CDU en CSU, haastten zich te verklaren dat Kinkels af treden geen gevolgen heeft voor het voortbestaan van de rege ring. CDU-fractieleider Schau- ble zei, net als bondskanselier Kohl, het besluit van Kinkel te betreuren. De oppositiepartijen SPD en de Groenen zien het echter als het begin van het ein de. „De sokkel waarop Kohl staat, brokkelt af', concludeer de de sociaaldemocratische lei der Scharping. Het afgelopen weekeinde kwam de FDP bij deelstaatver kiezingen in Noordrijn-Westfa- len en Bremen niet over de kiesdrempel van vijf procent. De partij staat nu in elf van de zestien deelstaten buitenspel. Met zijn beslissing op te stap pen, hoopt Kinkel waarschijnlijk te voorkomen dat het partijcon gres van 9 juni in Majnz in een bijltjesdag ontaardt. Maar in middels wordt ook het hoofd van fractieleider Solms en ande re kopstukken geëist. BELGRADO AFP-Rtr Rechterhand van Eichmann uit Damascus vertrokken Aloïs Brunner, een van de meestgezochte oorlogsmisdadi gers, zou Syrië hebben verlaten en zich schuil houden in Noord-Argentinië. Functiona rissen van liet het Simon Wie- senthal Centrum dat voort vluchtige nazi's opspoort, zijn een grootscheeps onderzoek begonnen. Medewerkers van het cen trum onthulden gisteren in Pa rijs dat de 83-jarige Brunner zijn schuilplaats in de Syrische hoofdstad Damascus, waar hij zich in 1954 vestigde, zou heb ben kunnen verlaten en naar Argentinië is gegaan. Maar ze sloten de mogelijkheid niet uit dat het gaat om 'desinformatie' van de Syrische autoriteiten. Die lieten in 1992 in Parijs een vertrouwelijke brief publiceren waarin stond dat Brunner in Damascus was gestorven. De Oostenrijker Brunner was de belangrijkste medewerker van Adolf Eichmann, de organi sator van de Endlösung, de ver nietiging van de Europese joden door het Derde Rijk. Brunner geldt als de belangrijkste uit voerder. Hij is verantwoordelijk voor de deportatie van bijna 130.000 Europese joden. In de Tweede Wereldoorlog zag hij toe op de uitroeiing van 43.000 joden in Oostenrijk (1942), 46.000 joden in Saloniki (1943), 24.000 Franse joden (1943- 1944) en 13.500 joden in Slowa kije (1945). Hij bleef tot maart 1945 deportaties organiseren. Het Wiesenthal-centrum in Wenen kreeg begin dit jaar lucht van een rapport van de in ternationale politie-organisatie Interpol waarin werd geopperd dat Brunner zich in Latijns- Amerika zou bevinden. Binnen kort hoopt het centrum infor matie te krijgen uit Duitsland. Verscheidene Duitse deelstaten zullen een hoge beloning mogelijk 250.000 dollar of meer uitloven voor informatie die kan leiden tot de arrestatie van Brunner. De Servische president, Milose vic, zou onder voorwaarden be reid zijn de internationale gren zen van Bosnië-Hercegovina te erkennen. Hij zou dat willen doen als een belangrijke slap wordt gezet op weg naar ophef fing van de internationale sanc ties tegen Servië. Dat is gisteren van welingelichte Belgrado. De Bosni- lier, Silajdzic, zei dat iw staakt-het-vuren s als Milosevic over- kringen i sche pre mogelijk i gaat tot formele erkenning Bosnië. „Het zou een belangrij ke stap zijn op weg naar vrede en normalisering in de regio." Een officiële bevestiging van een mogelijke doorbraak in het conflict op de Balkan was echter ook vanochtend nog niet te krij gen. Maar berichten in de Servi sche pers kwamen overeen met een verhaal in de Amerikaanse krant The New York Times van gisteren. De mogelijke erkenning van Bosnië was ook woensdag al ge signaleerd door de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Hurd. Tokyo Rtrheid van de leider bij het com plot. Het idee voor een ramp stamt volgens de politie van een voorspelling van Asahara in 1993, dat de wereld in 1997 bij een nieuwe kernoorlog ten on der gaat en dat alleen zijn sekte zal overleven. Aanvankelijk richtte de sekte zich op plannen zichzelf te ver dedigen, maar uiteindelijk werd besloten zelf de eerste klap uit te delen. De sekte die wordt verdacht van de aanslag op de metro in Tokyo, heeft het complot twee jaar geleden al beraamd. Dat concludeert de Japanse politie uit bekentenissen van sektele den en uit deze week in beslag genomen documenten. I loewel sekteleider Asahara alles ontkent, zegt de politie dat naaste medewerkers hebben gesproken over de betrokken- S' :rdag kunnen ze vallen. 3.4 miyoen ballen! U leest het goed: 3.4 miljoen gulden! De hoofdprijs bij Lotto Jackpot. De trekking is morgenavond om 18.50 uur op Nederland 2. Dus haal snel een spelformulier bij uw Lotto-winkelier! Bel voor de dichLsbijzijnde adressen 06-9525 (50 ct.p.m.).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7