'Stop met cellen bouwen' Ziek van het waterbakje aan de verwarming iii/jHIIvanLeest Earner wil extra lange liensttijd vergoeden Vaterscheiding verkleint tans op overstromingen Binnenland IJslandse paaiden sjokken naar Zwitserland Bekijk het zakelijk 'Groene' produkten moeten meer opvallen in winkels VAN PINK FLOYD [RIJDAG 19 MEI 1995 Ian overleeft val uit hoogwerker jOGEzand Een 20-jarige man uit Uithuizen is gisteren bij /erkzaamheden aan het dak van een flat in Foxhol tien meter [naar beneden gevallen van een hoogwerker. De man is met een ware hoofdwond en vermoedelijk hersenletsel opgenomen in ;t ziekenhuis. Het ongeval gebeurde doordat het bakje waar de jnan en zijn collega in stonden, gedeeltelijk afbrak. De man viel Laar beneden. Zijn collega wist zich aan het bakje vast te klam- jen. Omwonenden konden hem met behulp van een ladder be nijden. Werving verpleegkundigen succesvol eerlen De werving van Nederlandse verpleegkundigen door /it iegen ziekenhuizen uit de Duitse grensstreek rond Aken heeft /w «isteren de verwachtingen ver overtroffen. Op het arbeidsbureau olfn Heerlen meldden zich meer dan 180 gegagdigden voor een van de Duitse ziekenhuizen. Het arbeidsbureau had )p vijftig tot honderd sollicitanten gerekend. Celstraf wegens neerschieten vrouw iddelburg De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 42- t arige man uit het Zeeuwse Heinkenszand veroordeeld tot vier aar gevangenisstraf. De man heeft in januari van dit jaar zijn touw neergeschoten en ook een politieman onder vuur geno- nen. De vrouw lag thuis te slapen toen haar man, die dronken dichtbij enkele malen op haar schoot. Zij overleefde de maar liep een dwarslaesie op waardoor ze verlamd aakte. De man schoot vervolgens ook op een van de gealar- i neerder agenten. Tijdens de zitting beweerde de man dat hij en i :ijn vrouw zich hadden verzoend. steeds minder werk in textielindustrie imsterdam De Nederlandse textielindustrie heeft ondanks de i|||* loge loonkosten kansen om te overleven, maar de werkgelegen- ïeid blijft de komende jaren dalen. Dat voorspelt G. Schild, die n opdracht van de Textielvereniging KRL de positie van deze ledrijfstak in beeld bracht. De afgelopen jaren daalde het perso- 3512, leelsbestand in de textiel al fors. Werkten in 1990 nog 7.664 ensen bij de leden van de Textielvereniging KRL, vorig jaar wa- n dat er nog maar 6.135. Volgens Schild moeten de Nederland- producenten een stevige lobby in Brussel opzetten om aan- p- lacht te vragen voor oneerlijke concurrentie doordat sommige Li idstaten hun eigen industrie nog steeds subsidies geven. Cel voor mishandeling na zwarte magie ironingen Twee 4S t Hoogezand (20 en 26 jaar) zijn [isteren door de rechtbank in Groningen ieder tot drie jaar cel reroordeeld voor het plegen van zware mishandeling. De twee lebben in januari een Groninger van dichtbij neergeschoten, let slachtoffer overleefde de aanslag. De twee behoorden tot bende die zich de Washington redskins noemde en werd langevoerd door een 32-jarige Groninger. Hij kreeg wegens uit- okking van de aanslag vijf jaar. De twee mannen voerden onder nvloed van zwarte magie en Voodoo-krachten klakkeloos uit at de aanvoerder hen opdroeg. Het slachtoffer behoorde ook )t de groep, maar wilde zich terugtrekken. Tweede Kamer wil t v/a. ,edin8 voor dienstplichtigen J Vdl|o tussen 1936 en 1962 langer de verplichte twee jaar in enst zijn gehouden. Voor de die zelfs langer dan vijf dienst zijn gehouden, is 7.500 gulden elk ter be- hikking gesteld. Mensen die de vijf jaar ïbben gediend, vielen onder meer het ontbreken een juridische grondslag n de boot. Staatssecretaris Gmêlich eijling (defensie) gaat met bewindslieden hien ook met premier Kok ch praten over de mogelijkhe- :n. Hij ziet echter diverse pro- ?nte heeft gisteren de eersfe afgesloten van het project zorgt voor een betere afvoer water en dat ook natuur en ndschappen dient. Het gaat ilgens voorzitter P. van Erke- van het waterschap Regge Dinkel om een landelijk lorbeeld voor integraal water leer. Omstreeks het jaar 2000 de uitvoering ervan voltooid, kost honderd miljoen gul- De bedoeling is het risico van lerstroming van vooral land- ouwgronden te verkleinen en indom beken en oevers meer msen te scheppen voor flora fauna. Om dat te bereiken erkt het waterschap aan een rikte scheiding van het lande- ke water en het minder scho- Voorzitter gevangenisdirecteuren pleit voor creatieve strafmaatregelen De steeds maar voortgaande uitbreiding van de celcapaciteit in Nederland moet stop pen. De circa dertienduizend cellen waarover Justitie voor het einde van deze eeuw be schikt, moeten voldoende zijn. Het bouwen van steeds maar meer gevangenissen zou plaats moeten maken voor het ontwikkelen van 'creatieve strafmaatregelen'. heerhugowaard Dat zei de voorzitter van de ver eniging van gevangenisdirec teuren, mr. C. Boeij, gisteren bij de opening van de nieuwe peni- i inrichting Zuyder Bos in Heerhugowaard. Het aantal heenzendingen zou niet langer een doorslaggevend argument mogen zijn voor de uitbreiding van het aantal cellen. ,,We zit ten nu op het capaciteitsniveau van de ons omringende landen. Laten we ons bezinnen op crea tieve oplossingen. De gedeti neerde noch de maatschappij verbetert door het opsluiten van mensen", zo betoogde Boeij. Als voorbeeld van creatieve sanc ties noemde hij het vaker opleg gen van boetes en het laten ver richten van maatschappelijk zinvol werk. Boeij aanvaardt als gegeven dat de criminaliteit in Neder land toeneemt en dat rechters langere straffen opleggen. Cel gebrek acht hij echter 'niet slecht'. Justitie is dan gedwon- gen af te wegen wie wel en wie niet in (voorlopige) detentie gaat. Volgens Boeij moet Justitie de grenzen van de redelijkheid blemen, zoals het bepalen van de doelgroep, de administratie ve rompslomp en de kosten. Een ander probleem noemde hij de teleurstelling bij de velen die niet in aanmerking komen. De eerder genoemde 7.500 gul den werd aangevraagd door meer dan 15.000 mensen, ter wijl er maar 1.800 in aanmer king komen. Daarvan hebben er inmiddels 1.630 hun geld ont vangen. Gmelich Meijling kijkt op ver zoek van de Kamer ook nog naar de mogelijkheden voor vergoedingen van reizen van nabestaanden naar de erevel- den in Indonesië. Alleen men sen die zo'n trip echt niet kun nen betalen, zouden hiervoor in aanmerking mogen komen. n. iV,.f >Oi v- iê, 'y-i pesse Een estafette op IJslandse paarden van het noorden van Noorwegen naar Zwitserland, galoppeerde gisteren door Nederland. De IJsland Rijders Noord op de foto moeten driehonderd kilometer afleggen van Bourtange naar Olst. Na Nederland gaat de route door België, Luxemburg en Frankrijk. Als het goed is zijn de paarden en hun berijders begin augustus in het Zwitserse Fehraltorf. foto reuter ne water dat van de steden komt. Het stedelijke water verlaat Twente via een speciaal aange legd kanaal. Het schone water, dat opborrelt uit de Twentse bodem, blijft zoveel mogelijk in de streek. Daartoe herstelt het waterschap het oorspronkelijke stelsel van de beken. Met het oog daarop komen er zelfs on der het Twentekanaal duikers. Wie wil zien welke resultaten het waterschap boekt met dat beleid, kan sinds kort een zes kilometer lange wandelroute in Borne volgen. Daar lopen de twee gescheiden waterstromen parallel aan elkaar. De ene voert het stedelijk water van Ensche de en Hengelo af. De andere beek bevat schoon water en heeft een natuurfunctie gekre gen. den haag. karin swiers Op kantoren staan geen machines die lichaamsdelen pletten, oplossen of af hakken. Het gevaarlijkste apparaat is misschien de papierversnipperaar. Maar het onschuldige waterbakje aan de verwarming kan ook heel gevaarlijk zijn. Alle kantoren moeten binnen twee jaar geloven aan de wettelijk verplichte risico-inventarisatie door de ARBO- dienst. Rondgang door een Ziek ge bouw. Aart Kraak, arbeidshygiënist bij ARBO- Ned, kan niet zomaar in een lift stap pen. Dan kijkt hij altijd even naar de datum van de laatste keuring. Ook in dit kantoorgebouw, in een stadskanto- renpark. De lift is al ruim een jaar niet meer nagekeken. Mag nog net, zegt Kraak, gevaarlijk is het niet. Met de personeelschef bespreekt Kraak het lijstje met personeelsklachten over droge lucht en elektrische schokken. Iets minder mensen hebben last van ro de ogen, hoofdpijn en voorhoofdsholte ontstekingen. „Veel mensen grijpen het klimaat aan om te klagen, terwijl ze ei genlijk problemen hebben met een col lega", waarschuwt Kraak de personeels chef alvast. „Dus zit het fout in het pand of ligt het aan de interne i nicatie", klinkt het streng. De organisatie blijkt al jarenlang ver wikkeld in een fusie, maar volgens de chef heeft die niets met de klachten te maken. Kraak denkt ook dat het de om geving is, het is warm en benauwd. De ventilatie is niet goed de vieze lucht wordt wel enigszins afgezogen, maar het ontbreekt aan verse buitenlucht. Van de Arbeidsinspectie moet er per werknemer vijftig kuub verse lucht per uur de kamers instromen. Met rokers móet dat worden verdubbeld. „Roken in kantoren zou verboden moeten wor den", vindt Kraak. Met een paar ventilatieroosters in de ra men wordt het gebrek aan verse lucht niet opgelost. Kraak haalt zijn vinger over de schuiven: zwarte smurrie alom. „Die troep adem je dus ook in." De chef vertelt over de heilzame werking van de 'ionisator' die een collega op zijn kamer heeft staan. „Daar is het heerlijk, alleen is de pilaar achter het apparaat gaan schimmelen." Kraak lacht besmuikt. „Wij geloven niet in de ionisator. Die troep zou niet op de pilaar moeten zit ten, maar in het apparaat moeten blij ven. 't Zit vaak ook tussen de oren. Wij hebben eens een apparaat ergens neer gezet, dat op één lampje na niet werkte, maar de klachten namen wel af." Tijdens een rondgang door het gebouw merkt Kraak de waterbakjes aan de ver warming op. „Bacteriekwekers! Die wil len we niet zien in een kantoor. Bij drie van die vier zit er een alg in, omdat ze niet regelmatig worden schoonge maakt. Microbiologische vervuiling, daar worden de mensen pas goed ziek van!" Verbaasde blikken alom. Vooral bij de vrouw die de bakjes trouw bijvult als ze de plantjes water geeft. „Ik ben kennelijk een taaie." Haar twee andere collega's zijn al weken ziek thuis met al lerlei hoofdpijnen en holte-ontstekin gen. Kraak zucht diep in de volgende kamer. „Ja hoor, de beeldschermen staan weer eens voor het raam. Dat is vragen om hoofdpijn. Bij een donker scherm gaan de pupillen open, maar als je even naar buiten kijkt, knallen ze weer dicht. Als dat de hele dag doorgaat, worden je ogen er doodmoe van." legt hij uit. Hij vraagt de geschrokken medewerker te gaan zitten. De TL-verlichting spiegelt in het scherm, het scherm staat te scheef, te laag en is te ver naar boven gekanteld. Wijzend op de stoel: „Deze meneer gebruikt amper zijn rugleuning, dat is heel slecht." „Onze beeldschermen zijn1 stralingsarme coatings", zegt dewerker trots. „Flauwekul", zegt Kraak. „Je hebt een hoop geld voor niets betaald. De beeldschermen die de laatste vijfjaar op de markt zijn geko men. geven maar heel weinig straling af." Hij vertelt over de speciale bril die werknemers die meer dan twee uur per dag achter een computerscherm zitten op kosten van de baas mogen aanschaf fen. Niemand weet iets van het Beeld- schermbesluit af waar dat allemaal in staat. De personeelschef belooft be schaamd de foldertjes op te vragen. Kraak kraakt vervolgens de vergader zaal, de receptie, de kantine, de keuken, de reprokamer en het magazijn. De personeelschef zakt de moed in de schoenen. Kraak moet nog een keer te rugkomen om de luchtvochtigheid en dergelijke te meten. Maar hij voorspelt nu al, dat er fors geïnvesteerd moet worden in een goed ventilatiesysteem. De technische beheerder schrikt, dat is toch niet te betalen voor een bestaand gebouw? „Dat gaat wel om een bedrag met zes cijfers", knikt Kraak. I lij raadt de organisatie aan een ander gebouw te huren, of de kosten te delen met de ver huurder. ,,'t Is wettelijk nogal krom ge regeld, maar de werkgever en niet de verhuurder is verplicht dit in orde te maken." Mannen weten niet veel over hun prostaat amsterdam anp scherp in het oog houden. Als 'schrikbeeld' haalde hij Wit- Rusland aan, dat voor elf mil joen inwoners over 54.000 cel len beschikt. Ook de ontwikke lingen in de Verenigde Staten acht Boeij een voorbeeld hoe het niet zou moeten. De strafgevangenis Zuyder Bos biedt vanaf 6 juni plaats aan 138 langgestrafte mannen. Het totale complex heeft 55 mil joen gulden gekost. veinig Mannen weten nog van prostaatproblemen. Een kwart van de mannen tussen de vijftig en zestig jaar heeft last van de 'oude-mannenkwaal', van de mannen boven de zestig is dit veertig procent. De Prostaat Adviesraad is vandaag begonnen met een publieks campagne om mannen meer duidelijkheid te geven over prostaatkwalen en om dit on derwerp bespreekbaar te ma ken. Volgens de raad rust op 'de oude-mannenkwaal' een taboe. Uit een NI PO-onderzoek blijkt dat de meeste mensen weten dat oudere mannen last kunnen krijgen van plasproble- tnen. Slechts weinigen kennen de prostaat: de transportvloei zaadcellen. De denken dat de •t seks en erectie maken heeft. de functie i produktie stoffen vot 'Militair meer samenwerken met Duitsland' denh gpd Minister Voorhoeve (defensie) wil de militaire samenwerking met Duitsland verder uitbrei den. Na het Duits/Nederlandse legerkorps, dat komende zomer operationeel wordt, moeten ook op het gebied van de luchtver dediging, luchtmacht en marine, de handen ineen worden gesla gen. Dit kondigde de WD-be- windman gisteren aan tijdens een symposium van de Konink lijke Vereniging ter beoefening van de Krijgswetenschap in Den Haag. Volgens Voorhoeve kan ook in het legerkorps op het ge bied van logistiek, training en de aanschaf van materieel nau wer worden samengewerkt. Duitsland moet wel worden- aangemoedigd om zijn nieuwe (militaire) verantwoordelijkhe den in Europa en buiten het NAVO-verdragsgebied op zich te nemen, aldus de minister. Als de belemmeringen in de Duitse', grondwet op dit punt zijn weg- genomen, kan Nederland vol gens Voorhoeve met de ooster buur ook bij VN-operaties, zoals: in Bosnië, samen optrekken. Bonden bieden zwartboek aan over tuinbouw Werkgevers in de tuinbouw ko men de afspraken in de collec tieve arbeidsovereenkomst, slecht na. Dat stellen de voe dingsbonden van FNV en CNV in een zwartboek dat zij gisteren hebben aangeboden aan de vaste kamercommissie voor land- en tuinbouw. De aanbie ding komt op een moment dat de onderhandelingen over een. nieuwe tuinbouw-CAO muur vast zitten. De voedingsbonden zeggen jaarlijks duizenden arbeidsge schillen op hun burelen binnen te krijgen. Meestal gaat het om kwesties als loon, vakantierech ten, contracten en arbeidsom standigheden, maar soms ook over ernstiger zaken: mishande ling of ontslag wegens het dra- gen van oorknopjes: In het zwartboek wordt een hele serie 'knelpunten' gesigna leerd: klachten over de trage, doorstroming van lage naar ho gere loonschalen en over het' achterwege blijven van betaling; van overuren. Ook omzetting van deeltijdcontracten in flexi beier vormen van arbeid komt ter sprake, evenals inhouding van vakantiedagen bij ziekte en te lage reiskostenvergoedingen. Philips mobiele telefoon voor maar f 29,95* Geef geen krimp als de dealer u vertelt uit welke 9 luxe extra's het Vento Atlantic-pakket '(t.w.v. f 3.000,-) bestaat. Trek een stalen gezicht en zeg dat u voor zo'n Atlantic-pakket. inclusief lichtmetalen velgen, geen cent meer wilt betalen dan 895 gulden. Het Vento Atlantic-pakket voor f 895,-(i„<i.b™ i Hilversum anpkeur-logo hebben, oplosmiddel- arme verf. oplaadbare batterij en, energiezuinige lampen en ecologisch geteelde produkten. Zorg dat deze produkten een opvallende plaats krijgen in de winkel, zodat de aandacht van de klant wordt getrokken", hield de minister haar gehoor voor. Uit onderzoek van het hoofd bedrijfschap blijkt dat winke liers en gemeenten nog niet erg fanatiek bezig zijn met het pro bleem van het winkelafval. Dat kan bijvoorbeeld te maken heb ben met het simpele feit dat veel winkels weinig ruimte heb ben om vuil of vuilcontainers op te slaan. Zowel de onderzoe kers als de minister wezen de winkeliers erop dat er meer druk op leveranciers moet ko men om minder verpakkingen te gebruiken. Milieuvriendelijke alternatieven van bestaande produkten moe ten een opvallende plaats krij gen in winkels. Met een goede indeling van verkoopruimten kan milieuvriendelijk gedrag van consumenten worden beïn vloed. Dat betoogde minister De Boer (milieu) gisteren tij dens de studiedag Winkel en Milieu in HilveVsum. De bijeen komst was georganiseerd door het hoofdbedrijfschap detail handel. De Boer stelde dat winkeliers meer dan nu een rol kunnen hebben in een gedegen pro- duktinformatie. „Bijvoorbeeld koelkasten met een laag ener gieverbruik, wasmachines met een laag water- en energiever bruik, produkten die het milieu- RESERVEER Nil p u s e -v GLOEDNIEUWE DUBBEL-CD X *<22* ALLÉÉN DAN BEN JE ZEKER VAN DE LUXE BOXSET INCL. LICHTSHOW EN FULL COLOR/ HARDCOVER BOOKLET AANGEVULD MET DE CRATIS EXCLUSIEVE FLOYD- STROPDAS. ZEER GELIMI TEERDE OPLAGE; EEN WAAR COLLECTORS' ITEM LET OP: AKTIE GELDT ALLEEN BIJ VAN LEEST! UVij/ COMPACT DISCS Haarlem, Grote Houtstraat 130 Leiden, Haarlemmerstraat 119

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5