Gewapende vrede, maar er wordtf veel onder de gordel geslagen u misschien een koe adopteren?' 'Wilt Feiten &Meningen Jet Nijpels kan AOV nog redden als ze zelf opstapt VRIJDAG 19 MEI 1995 152 IIJD/6 OPINIE Ruim 350.000 mensen hebben hen gekozen als volksvertegenwoordigers: de geroyeerde hofnar Theo Hendriks, de meeloper Leo Boogaard, de al leenheerseres Jet Nijpels, de verstoten Wil Ver kerk, de zich generende Liesbeth Aiking en de ge schorste Cees van Wingerden. Het Algemeen Ou deren Verbond. De partij die meer energie steekt in achterklap, komplotten en vendetta's dan in de vertegenwoordiging van de 65-plussers onder Wie op hen gestemd heeft, moet zich inmid dels flink bekocht voelen. Wie dacht dat wijsheid met de jaren komt, is een stuk wijzer geworden. Hoever is een partij heen, als familie en kennis sen het AOV-kamerlidmaatschap een smet op de reputatie vinden. Hoeveel waarde hoeft een par tij, als iemand 'm ten einde raad een 'interessant sociologisch experiment' noemt. Hoever is de aderverkalking ingezet als kamerleden niet meer te overtuigen zijn van hun ongelijk. Hoe diep kan een partij nog vallen, als kamerleden elkaar openlijk afmaken. Hopelijk heft het AOV zich op, voordat de ver toning nog gênanter wordt. De kans dat het AOV nog een kabinetsperiode in de Tweede Kamer meemaakt, is overigens uitermate klein. De histo rie leert dat nieuwe bewegingen die door interne twisten en scheuringen worden geteisterd, het voortbestaan wel op hun buik kunnen schrijven. Voorbeelden daarvan zijn de Nederlandse Mid denstands Partij, DS'70 en de Boerenpartij. De kijvende senioren hoeven dat niet in de ge schiedenisboekjes op te zoeken, zij zijn oud ge noeg om het in de jaren zeventig bewust te heb ben meegemaakt. Het heeft hen er niet van weer houden de oorlog aan elkaar te verklaren. De strubbelingen in de Boerenpartij vertonen de meeste gelijkenissen met het AOV. Net als het AOV was de Boerenpartij een politieke beweging geboren uit een groepsbelang en tegelijkertijd een protestpartij. Het verzet tegen de macht van het Landbouwschap en de overheid sprak in de jaren zestig een deel van het electoraat aan. Bij de verkiezingen in 1967 kwam de Boerenpartij onder leiding van boer Koekoek met maar liefst zeven zetels in de Kamer. Wissel de boeren in voor ouderen, boer Koe koek voor Iet Nijpels en het resultaat is net zo'n gistend geheel. Het grootste probleem van een belangenpartij is het gebrek aan eenduidigheid over politieke stellingnames. Lang niet alle poli tieke onderwerpen zijn immers terug te brengen tot het belang van de 65-plusser of de boer. Je hebt milieubewuste senioren en ouderen die Wars zijn van elke ingreep in het autoverkeer. Er ontbreekt bovendien een beginsel (liberalis me, socialisme, evangelie) waaraan standpunten kunnen worden getoetst. Dat levert conflictstof op. Zo betichtte de geschorste AOV'er Van Win gerden zijn fractiegenoot Aiking er openlijk van het zesde Groen Links-kamerlid te zijn'omdat ze naar zijn smaak te 'groen' dacht. Die haarden van mogelijke onenigheid hoeven een politieke beweging niet per se op te breken. Belangrijk is de rol van de leider. Er is iemand no dig die de partij bijeenhoudt ondanks vleugels, bloedgroepen of andere onenigheid. Daar waar het een partij ontbreekt aan een 'isme', neemt het belang van leiderschap toe. Ook hier hebben Boerenpartij en. AOV iets gemeen: een zeer eigen gereide fractievoorzitter. Voor elke nieuwe organisatie is prioriteit num mer een: lijfsbehoud. De club bij elkaar houden. De belangrijkste taak van Jet Nijpels was haar fractie om te smeden tot een eenheid. Daarin is ze niet geslaagd. De fractievoorzitter was te veel bezig met andere dingen: genieten van haar nieuwe macht en het parlementaire bestaan. Het toppunt deed zich deze week voor. Ze ging met een groep kamerleden naar Engeland om daar de problemen van grote steden te bekijken terwijl ze wist dat haar fractie op het punt stond nog verder uiteen te vallen. Daarmee is ze als lei der van de fractie ernstig tekort geschoten. De Boerenpartij spatte uiteen door het eigen machtige optreden van Koekoek, maar de be kendste boer van Nederland wist niet van wijken. Flij bleef nog jaren, meestal als eenling, in de Tweede Kamer zitten. Misschien kan Jet Nijpels de ouderenpartij nog redden. Maar dan dient ze wel zelf op te stappen. den haag ans bouwmans STEVENHAGEN Algemeen Ouderen Verbond gaat ten onder aan intern geruzie jch< Ruim 20.000 hindoes waren naar de tempel gekomen om de geboortedag van ICrisjna te vie ren. De zon scheen ongenadig, maar onder de bomen in de tui nen stonden tenten waar het gratis voedsel in alle koelte ge nuttigd kon worden. Sommige gelovigen hadden zich in het gras gevlijd en zongen, anderen baden tot God. Kaalgeschoren mannen in saffraankleurige ge waden liepen in een processie over het uitgestrekte terrein, dat begrensd werd door een weide waar de koeien kransen van ge le bloemen droegen. Uit hun j De ene rel is nog niet achter de rug of de volgende dient zich aan. De nog korte geschiedenis van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) is er eei van intriges, geheime bijeenkomsten, anonieme brieven en openlijk geruzie. Nu beraadt zelfs fractieleider Jet Nijpels zich op haar positie. De teloi ><-■' gang van een experiment. „Meneer Van Wingerden komt uit het bedrijfsleven en is opge voed met het idee dat vrouwen wezens zijn die je via een dicta- foon toespreekt of vraagt een kopje koffie te halen". De uitspraak wordt gedaan zon der een spoortje ironie. Volgens de fractiemedewerkster van het AOV is dit misschien een verkla ring voor het functioneren van het deze week geschorste Twee de-Kamerlid Van Wingerden. De AOV-fractie immers wordt geleid door een vrouw, Jet Nij- pels-Hezemans. Van Wingerden is het volgende slachtoffer geworden van het geruzie in de partij, nadat eer der zijn onhandelbare collega Hendriks werd gedwongen de fractie te verlaten. Hij schreef een brief van 24 velletjes waarin hij zijn ongenoegen uitte over Nijpels, andere collega's en en kele fractiemedewerkers. In een andere brief sprak hij van 'vriendjespolitiek, ellebogen werk en leeftijdsdiscriminatie' bij de selectie van de kandida ten voor de Eerste Kamer. Voor het hoofdbestuur ging dat stap te ver: Van Wingerden werd ge schorst. In feite, vertellen partijleden die anoniem willen blijven, is Van Wingerden mede-slachtoffer van de richtingenstrijd in de partij. Aan de ene kant is er het 'kamp-Batenburg', vernoemd naar de oprichter en kandidaat senator. Aan de andere kant het 'kamp-Nijpels', vernoemd naar de fractievoorzitter. De kloof tussen beide kampen is ogen schijnlijk onoverbrugbaar en loopt dwars door fractie en par tij. Naar buiten toe is er een gewa pende vrede, maar intern wordt er vooral onder de gordel gesla gen. In Eindhoven, de thuisba sis van de partij, circlileren ano nieme, uit kranteletters samen gestelde brieven waarin over de ontvanger hel en verdoemenis wordt afgeroepen, omdat hij aan de verkeerde kant van de kloof staat. Van Wingerden is een van de vier kamerleden die indertijd door oprichter Martin Batenburg persoonlijk is ge vraagd voor deze positie. De an dere drie waren Nijpels, Hen driks en Verkerk. „De heer Ba tenburg heeft een weinig geluk kige hand van kiezen: Hendriks kwam al vlak na zijn plaatsing op de kieslijst met onfrisse idee ën, Van Wingerden zoekt met iedereen ruzie en Verkerk is ook niet de makkelijkste figuur. Al leen Nijpels is eigenlijk onom streden", meent een aanhanger van het kamp-Nijpels. De twee andere fractieleden, Boogaard en Aiking, werden uitgekozen door een selectie commissie. Ze kunnen het uit stekend vinden met fractieleid ster Nijpels en vertegenwoordi gen met haar in de fractie het ene kamp. Van Wingerden en Verkerk zijn loyaal aan de man die hen aannam, Batenburg. Beide kampen werden van am munitie voorzien door de ruzie over de kandidaatstelling voor de Eerste-Kamerverkiezingen. Geheel tegen de verwachting in koos de selectiecommissie niet voor Martin Batenburg als lijst trekker. Sterker nog, aanvanke lijk kwam hij helemaal niet op de lijst voor. Het verleidde Van Wingerden tot zijn omstreden brief over vriendjespolitiek en Batenburg tot enkele kernachti ge uitspraken, die hem zelfs op een nog steeds niet tot uitvoe ring gebracht royement door het hoofdbestuur kwamen te staan. Nijpels koos de kant van het hoofdbestuur. Geen geplaagder voorlichter in de Tweede Kamer dan Annelou van Egmond, woordvoerster van de AOV-fractie. Met lede ogen ziet ze toe hoe vrijwel da gelijks fractieleden hun onge noegen over de situatie etale ren, ondanks dat er een 'radios tilte' is afgesproken. „Ik heb wel eens gedacht: Zou het komen omdat het allemaal oudere mensen zijn? Maar dat 'Vriendjespolitiek, ellebogenwerken leeftijdsdiscriminatie', schrijft Van Wingerden over zijn partij. tekening tom eyzenbach zou betekenen dat het per defi nitie onmogelijk is een partij als het AOV te hebben. Dat kan ik me niet voorstellen". En toch, gevraagd riaar de oor zaken van het voortdurende ge ruzie, komt ook Van Egmond niet met een betere verklaring. De koppigheid van Van Winger den bijvoorbeeld. „Van Winger den sluit misschien niet uit dat het ooit in zijn leven is gebeurd dat hij ongelijk had, maar acht het zéér onwaarschijnlijk", zegt Ze is er doodongelukkig mee, omdat de andere fracties het AOV steeds minder serieus zul len nemen. „De kans dat andere partijen je opzoeken om bij on derwerpen samen te wérken wordt kleiner als je zelf constant met elkaar overhoop ligt Ook Leo Serto, een van de drie leden van de selectiecommissie voor de Eerste-Kamerfractie, vreest dat het geruzie zijn partij geen goed zal doen. Serto is bang dat 'het interne geteute- mereut' de kiezers zal afschrik ken. De opiniepeilingen staven die angst overigens nog niet, want die laten nog steeds een stijgende lijn zien. „Politiek is voor de meeste mensen een ondoorzichtig iets. Toch, als we elkaar zo openlijk blijven afmaken, kan dat niet zonder gevolgen blijven. Het is schandalig dat het gebeurt". Al leen harde maatregelen kunnen volgens hem rust brengen. Mensen die openlijk andere partijleden beledigen, zoals op richter Batenburg en kamerlid Van Wingerden deden, moeten weg. „Ik laat me niet beledi gen", zegt Serto. Hij constateert dat in de kamer fractie in ieder geval een aantal mensen zit „dat er niet hoort". „Juist daarom hebben we bij de selectie voor de Eerste Kamer de grootst mogelijke zorgvuldig heid betracht. Van de 43 aange melde kandidaten hebben we er negentien opgeroepen voor een gesprek, onder wie Batenburg. Een van de leden van de selec tie-commissie wilde Batenburg op de eerste plaats zetten, maar de andere twee, onder wie ik, wilden dat niet. Gewoon uit menselijke bezorgdheid: zijn vrouw sukkelt een beetje en Zelf heeft hij ook vergaderingen moeten missen om gezond heidsredenen. Maar dat heeft dus niets te maken met vriend jespolitiek ofleeftijdsdiscrimi- Batenburg belandde op de achtste plaats. Met steun van anderen is hij inmiddels een ac tie gestart om zichzelf alsnog in de Senaat te krijgen. Ten on rechte, vindt Serto nog steeds. „De aanhang van Batenburg heeft hem op het schild gehe ven en ziet niet wat er allemaal fout gaat. Het bedrijf-AOV heeft zo'n snelle ontwikkeling door gemaakt dat hij het niet meer kan bijbenen". Cees van Wingerden (67) is de dag waarop zijn schorsing be kend wordt gemaakt strijdbaar der dan ooit. Volgens hem is fractieleider Nijpels de c van alles: zij zoekt met iedere ruzie, blokkeert pogingen dë y sfeer te klaren, speelt mensei tegen elkaar uit ei op één ding: de heerschappij "c binnen het AOV. Er is geen sprake van dat hij j voldoen aan de roep om op t stappen. Nee, hij kiest de aar anp2 val; hij heeft het gerenomme ers de advocatenkantoor Nauta jt Dutilh inmiddels opdracht g( iaj x geven de schorsing in kort ge e jo* ding aan te vechten. En daan „Er is maar één definitieve oi lossing en dat is dat Nijpels c stapt. Ik zie geen mogelijkhei meer tot samenwerking. Maa ik blijf Tweede-Kamerlid voo f het AOV". AOV-oprichter Batenburg, di lf'ëe op de algemene ledenvergad ff ring van 10 juni opnieuw tot voorzitter hoopt te worden g('a kozen, staat 'vierkant' achter Van Wingerden. „Die m. geweldig werk verricht ii mer en heeft nooit iemand o^n h/ maar enig kwaad gedaan. Da jj he zou hij moeten vertrekken oi elijk dat men er niet tegen kan da oor! hij met zijn grieven naar vore rei komt? Dat druist in tegen mij an d principes". Het doet Batenburg verdriet zijn partij langzaam r uiteenvalt. „Niets kan mij op j moment nog verbazen, maai TC niemand had kunnen voorzii dat het deze kant op z Het stelt me teleur. Maar als doorzet, moetje concluderei dat de tijd nog niet rijp is voc r'! een ouderenverbond zoals ike, dat voor ogen had. Experime3 mislukt, jammer. En als ik n word herkozen, dan houd ik voor gezien. Als men mij niet' wil, dan stop ik gewoon. Eveijr goede vrienden." den haag koos van wees H! listig rordc C ;W' (el am ngl ien i< ei midden klonken de ritmische geluiden van trommels op. Het tafereeltje had in India kun nen zijn, land van miljoenen hindoes. Maar het speelde zich vorig jaar augustus af in een pit toresk gehucht onder de rook van Londen. Het gehucht, Letchmore Heath, telt misschien honderd huisjes, voornamelijk cottages met rie ten daken. Er staat ook een landhuis dat 22 jaar geleden werd gekocht door Beatle Geor ge Harrison, die het prompt schonk aan de Hare-Krisjnabe- weging. Piggots Manor heet nu gewoon Bhaktivedanta Manor en is een bedevaartsoord ge worden voor tienduizenden Britse hindoes. In de dorpspub, vlakbij het landgoed, worden soms bizarre types gezien. Tot de stamgasten van de Three Horseshoes hoort een oude heer met Wehrmacht- helm. Op warme zomeravon den parkeert hij zijn motor met-zijspan voor de pub en schrijdt in zijn paarse korte broek de uitspanning binnen. Soms gaat hij vergezeld van een man in cowboykleding, die fier te paard naast de motor-met zijspan galoppeert. De dorpelingen zijn verdraag zaam en lezen gewoon verder als de Wehrmacht-helm en de cowboy op het terras voor de pub neerstrijken. Maar ruim 20.000 hindoes, van wie velen in oranje jurken, is zelfs voor de spreekwoordelijke Engelse tole rantie iets te veel van het goede. „Wij zijn een klein dorp met 200 inwoners, niet een voetbalsta dion", klaagt de eigenaar van de pub. „Als hier 25.000 mensen samenkomen, kunt u zich wel voorstellen wat het effect is. En ze weigeren zich aan het dorps leven aan te passen met die ver vloekte jurken aan." Bhaktivedanta Manor is al twee decennia de inzet van een vete. Die begon destijds met het luchtige protest van een aantal dorpelingen, maar is inmiddels ontaard in een rel van interna tionale dimensies. Nadat de kleine gemeenteraad van het dorpje ernstig verdeeld bleek over de kwestie, zal dit jaar het Britse ministerie van binnen landse zaken de vierschaar spannen. George Harrison had het land huis geschonken aan de Inter national Society of Krisjna Con sciousness, opdat deze daarin een opleidingsinstituut voor priesters kon vestigen. Dat was geen probleem, want daarvoor had het gebouw een school voor verpleegsters gehuisvest een vestigingsvergunning was niet nodig. Maar wat was be gonnen als een school voor priesters, werd weldra een tem pel. Hindoes uit het hele land be gonnen toe te stromen. Door de week bleef het aantal tempel- gangers nog beperkt, maar op zomerse zondagen waren het er vaak vele honderden. En op feestdagen kwamen er duizen den hindoes. Janmashtami, de geboortedag van Krisjna in au gustus, lokte wel 25.000 gelovi gen naar het pittoreske gehucht. Een enkele onnozele hals in Londen dacht aanvankelijk dat de kwestie met wat pennestre- ken op te lossen was. Maar dan had het ministerie buiten de publieke opinie in India gere kend. De Indiase cricketspeler Sunil Gavaskar, de beste slagman ter wereld, kwam naar Engeland om deel te nemen aan een pro test tegen de eventuele sluiting van de tempel. En verscheidene Indiase ministers maakten hun oude koloniale heersers duide lijk dat zij ernstig rekening moesten houden met handels sancties als de godsdienstvrij heid van de hindoes niet werd gerespecteerd. „India is een der tolerantste landen ter wereld", zegt Zijne Heiligheid Atmanivedan Swami, priester in Bhaktivedanta Ma- nor. „Hoewel christenen in In dia een kleine minderheid vor men, is Kerstmis er een natio nale vrije dag. We verwachten dan wel dezelfde tolerantie van Engeland". Als de hindoetempel in Letch more Heath wordt gesloten, staat Swami niet in voor de ge volgen. „Saisu Sama, een orga nisatie van heiligen in India, heeft al gedreigd met vergel dingsmaatregelen tegen de Leden van Hare Krisjna in Bhaktivedanta Manor. christelijke kerken in het land", legt de priester uit. „En dat is een dreigement datje ernstig moet nemen; Saisu Sama zat enkele jaren geleden ook achter de vernietiging van de moskee die op de geboortegrond van Lord Rama was gebouwd." (die e leidde tot ernstige gods- dienstrellen die aan velen het leven kostten). Alsof het Hogere Wezen zijn woorden kracht bij wil zetten, gaat de telefoon zodra Zijne Heiligheid is uitgesproken. Swa mi spreekt enige zinnen in het Gujarati, legt dan de hoorn neer t zegt achteloos: „Dat was het Indiase Hoge Commissariaat in Londen. Ze bellen geregeld op, om te horen wat de laatste ont wikkelingen zijn." De tempel-annex-school wordt bewoond door een vijftigtal ge lovigen, die elke ochtend om vier uur opstaan voor zang en gebed. Als ongehuwd priester is ieder vleselijk genot aan Atma nivedan Swami verboden. Maar niet voor alle bewoners van Bhaktivedanta Manor is het le- i zo Spartaans. Wie gehuwd is, mag eens per maand de lief de bedrijven. Maar uitsluitend met de eigen partner. De Hare Krisjna's beseffen dat hun saffraankleurige gewaden en beschilderde gezichten enigszins contrasteren met het decor van pittoreske cottages, maar zij doen er alles aan om zich gastvrij en begripvol op te stellen. „Wilt u misschien een koe adopteren?", vraagt het vriendelijke meisje-in-geel in de ontvangstkamer; een verzoek dat wij moeten afwijzen omdat onze stadstuin zich niet hele maal leent voor een veestapel. Maar ondanks onze bruuske weigering blijft de glimlach rond haar mond spelen. „Neemt u dan Indisch snoep goed", zegt ze en reikt een schotel met veelkleurige brok ken aan. Atmanivedan Swami meent dat de overlast wel meevalt, omdat niet iedereen tegelijk komt. „De religieuze plechtigheden begin nen om vier uur in de ochtend", bezweert hij. „En tegen tweeën de volgende morgen, is ieder een weer verdwenen Ruim twintig jaar geleden was Bhaktivedanta Manor een van de weinige hindoetempels ir Engeland. Thans zijn er veel r, maar die in Letchmore Heath blijft voor veel hindoes de belangrijkste. „Mensen di hier jaren achtereen zijn geke hebben een persoonlijl ^Ec relatie met de tempel hier op bouwd", zo verklaart de pries dit fenomeen. „Het is moeilij^ dat op te geven. U geeft toch ook niet zomaar uw vrouw o] Deze argumenten sneden ho bij sommige* plaatselijke polii Desondanks zouden de Hare Krisjna's vorig jaar de slag hun tempel hebben verloren als zij niet een briljante zet hi e den gedaan: zij boden gewoo aan een weg aan te leggen do ln' de weilanden, waarover gelos tre gen naar de tempel konden trekken zonder nog het plave lu het dorp te moeten te fet'e teren. De koeien, zo zeiden zij, za zeker geen aanstoot nemei een processie van hindoes. j ebt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2