»e nieuwe manager haalt niets overhoop 'Die Duitse gatenkaas was vreselijk' Sport Nieuwe situatie per 1 juli '96 TVM nog niet zeker van Tour - Economie actueel en leuk Antwoorden examens "«•a AMENS tIJDAG 19 ME11995 ROB ONDERWATER. 0 frank Bieleman, straks hoogste 'baasvan district West 3 og even en dan start de KNVB de 'Alles is Anders-show'. Ie Afdelingen Leiden en Den Haag smelten samen en ïllen als het district West 3 door het leven gaan. Een be- end gezicht als Cor van Steijn, de huidige afdelings- lanager, wordt binnenkort vervangen. Frank Bieleman ik fordt in het zenuwcentrum in Leiderdorp de districts- lanager. Van Steijn gaat deels voor Zeist (waar men van jn kennis van communicatie gaat profiteren) en deels sor West 3 werken. m 5SENHEIM ROB ONDERWATER ieleman (27) is momenteel be- jg( idsmedewerker amateurvoet- d in Zeist. De huidige inwoner in Den Bosch („maar ik zal iel naar Leiden verhuizen") is enige uit 'Zeist' die de func- i van districtsmanager mag 'kleden. Zijn 8 collega's (ama- urvoetballend Nederland is ks immers in negen distric- verdeeld) komen allen voort de Afdelingen en bekleden lomenteel de functie van afde- igsmanager. Bieleman wilde niet per se ïar West 3. Hij mocht zijn 'be- ag tonen', dat is in ander woord voor sol- Tot zijn niet geringe jeugde kreeg hij de functie in ïiderdorp. Daar krijgt hij straks 25 func- lu,onarissen onder zich. Leider- prp moet daarom worden uit- ebreid om het personeel te innen herbergen. Wie op wel- ke plek op De Bloemerd komt te zitten, is de vraag. In Zeist buigt een commissie zich over de in vulling van de vakatures. Dat is een heet hangijzer binnen de grootste Nederlandse sport bond. In oktober moet iedereen Bieleman weet sinds 10 we ken dat hij Leiderdorp te werk wordt gesteld. Hij komt inmid dels al een dag per week over uit Zeist om straks, als de ope ratie 'herverdeling districten' is voltooid, al zijn werkuren aan West 3 te besteden. Bestuurskunde Bieleman is sinds '93 werkzaam binnen de KNVB. Een wereldje waarmee hij van jongs af aan bekend raakte. Zijn vader is nog steeds secretaris van de W Doetinchen, de club waar hij ooit begon. Bieleman volgde een studie bestuurskunde bij de HEAO en solliciteerde bij de KNVB toen er een vakature vrij Volgend jaar juli onstaat er er lieuwe situatie binnen de KNVB. De afdelingen vervallen en gaan op in negen districten. West 1: Noord-Holland West 2: Haarlem en Amsterdam West 3: Leiden en Den Haag West 4: Rotterdam en Gouda Midden: Utrecht Noord: Groningen, Friesland, Drenthe en een een deel van Zwolle Oost: een ander deel van Zwolle, Gelderland, Nijmegen, Twente en Arnhem Zuid 1: Dordrecht, Noord-Brabant en Zeeland Zuid 2: Limburg kwam. Inmiddels was hij naar Den Bosch verhuisd, waar hij bij OSC'45 (een derdeklasser, inmiddels gedegradeerd) in het eerste voetbalde. Besturen bij de KNVB spreekt hem aan. Bieleman doorgrondt de soms ondoorzichtige struc tuur van de KNVB. „Het is de grootste sportbond van Neder land. Die is niet op een andere manier te leiden, het is een be- stuur-arbeidsorganisatie, waar men elkaar keihard nodig heeft." Bieleman staat voor een scho ne taak om het huwelijk van Leiden en Den Haag in stand te houden. Dat zal niet makkelijk zijn, gezien de karakterstructuur van de Afdelingen. De eerste 'relletjes' over de huisvesting (Leiderdorp of Den Haag) en over de zetelverdeling in het da gelijks bestuur hebben het dag licht reeds aanschouwd. Biele man relativeert: „Dat moet je niet zien als een aanval van Den Haag op Leiden. Men probeert de eigen belangen zo goed mo gelijk te verdedigen. Het zijn twee bonden met een eigen identiteit. Als je die samen voegt, stuit je op weerstanden." Blanco Bieleman ziet het als een voor deel dat hij blanco kan begin nen. „Ik heb geen inzicht in de geschiedenis. Een nadeel is dat ik de clubs nauwelijks ken." Om die achterstand in te halen gaat hij op toernee door West 3. Bie leman zal de bestuurders tij dens die doortocht door west- Nederland vooral gerust probe ren te stellen. „Ik probeer zoveel mogelijk alles bij het oude te la ten. Ik zal niet als een olifant door de porseleinkast stampen. Ik zal waar nodig mijn oor te luister leggen bij de kenners." De eerste geluiden die hij heeft opgevangen zijn niet ne gatief. Maar het grote werk moet straks gaan beginnen. Bie leman streeft naar een klant vriendelijke aanpak voor de ver enigingen. De automatisering richting clubs moet no'g beter geregeld worden. Voorts probeert Bieleman de clubs wegwijs te maken in het nieuwe 'Idassesysteem'. De 'on derbond' vervalt, daar in de plaats komt een zogenaamde vijfde en zesde klasse onder de bestaande KNVB-klassen. Op zullen de eerste klas ingang van '96-'97 als hoofdklasse door het leven gaan. Dat betekent dat de hui dige vierde klasse zaterdag, straks derde klasse heet, etc etc. Men wil bij de KNVB een zeltde naamsduiding voor het zater dag en zondagvoetbal, vandaar de mutaties. Dat houdt voor een komende seizoen een gewijzigde promo tie/degradatieregeling voor West 3 in, omdat clubs uit de districten verdwijnen. Medio ju li verschaft de KNVB duidelijk heid. Gehusseld - Worden de clubs in het district West 3 nu volledig door elkaar gehusseld? Is het mogelijk dat Lisse 13 nu tegen Lyra 6 komt te spelen? Bieleman: „Daar hoeven de clubs niet bang voor te zijn. We proberen niets overhoop te ha len. Aleen voor zogenaande grensgevallen als Wassenaar en Blauw Zwart kunnen andere si tuaties ontstaan. Dan hebben we het dus over sporadische ge vallen." - Je werkt nu nog in Zeist. Straks ontstaat er een situatie dat je tegen je oude collega's moet strijden om de belangen van West 3 te verdedigen. Bieleman: „Dat kan, maar de bestuursstructuur wordt anders. De voorzitter van West 3, Jan Wingelaar, heeft straks zitting in het algemeen bestuur amateur voetbal. De scherpe kantjes worden er bij voorbaat al vanaf gehaald. Maar als de nood aan de man komt, verdedig ik de belangen van West 3. Het regio nale belang tegen het algemene belang. Die situaties zul je altijd blijven houden. Maar ik zal met open vizier strijden." TVM, de profwielerploeg van Cees Priem, is nog niet aan gewezen voor de Ronde van Frankrijk dit jaar. De Novell- format ie van Jan Raas heeft wel een startbewijs gekregen. Ondanks het feit dat de ploeg van Priem dit seizoen tot nu succesvoller is dan de de ploeg van Raas. De organisatie van de 82e Tour de France wees gisteren vijftien van de twintig equi pes aan die op 1 juli kunnen starten in Saint-Brieuc. De overige vijf startbewijzen ver strekt de organisatie na de Dauphiné Libéré die van 4 tot en met 11 juni plaats heeft. De leiding van TVM rea geerde verbaasd dat de ploeg in de eerste selectie niet is aangewezen. Woordvoerder Arjan Bos denkt niet dat bet incident vorigjaar met Har- meling en Priem van invloed is geweest. De Tourdirectie haalde renner en ploegleider na de veertiende etappe uit koers omdat Priem Harme- ling met de ploegleidersauto op sleeptouw had genomen. „Eind vorig jaar hebben we een onderhoud gehad met algemeen directeur Jean-Ma- rie Leblanc. Voor hem, zei hij toen, was de zaak afgedaan. En dat geloof ik ook wel." De vijftien aangevvezert ploegen zijn: Frankrijk: Cas- torama (De las Cuevas), GAN (Boardman), Groupement (Leblanc), Chazal (Arroyo), Italië: Carrera (Chiappucci), Gewiss (Berzin), Mapei (Ro- minger), MG (Bugno), Mer- catone Uno (Cipollini), Spanje: Banesto (Indurain), ONCE (Jalabert), Verenigde Staten: Motorola (Arm strong), België: Lotto (Nelis- sen), Nederland: Novell (Ab- doesjaparov), Andorra: Festi- na (Virenque). iindexamenleerlingen VWO worden gelijk gesteld aan de ontwikkelde Duitser. De tek sten van het centraal schrif telijk waren afkomstig uit kranten die niet door de ge middelde Duitser Wbrden ge lezen, zoals Die Zeit en Die Deutsche Zeitung. Er worden hele hoge eisen gesteld aan leerlingen die eindexamen Duits doen, vindt Peter van der Spek, docent Duits van het Rijnlands Lyceum in EGIO. In het VWO examen ston den volgens de docent erg moeilijke woorden. Zelfs woorden die niet in het woordenboek staan, zoals 'abspecken' en 'bildgewitter', werden in de tekstén ge bruikt. Van der Spek: „Het is daarom heel belangrijk dat de leerlingen voorspellend kunnen lezen en de woorden een bepaalde waarde kun- geven." VBO(D) MAVO(D) DlIITS 5 B 6 A 7 C 8 D 9 D 10 E 11 A 12 B 13 A 14 D 15 E 16 B 17 A 18 E 19 C 20 C 21 A 22 B 23 A 24 B 25 C 26 D 27 D 28 C 29 B 30 B 31 C 32 B 33 E 34 D 35 C 36 A 37 A 38 D 39 A 40 A 41 C 42 C 43 B 48 B 49 C 50 B 10 B 11 C 12 A 13 D 27 C 28 D 29 B 30 A 31 C 32 B 33 A 34 C 35 B 36 A 37 B 38 D 39 D 42 A 43 B 44 d 45 B 46 A 47 B 48 A 49 A 50 D HAVOVHBO DUITS VBO(C) MAVO(C) ECO. 5 B 6 B 7 D 8 D 9 C 10 A 11 B 12 D 13 B 14 A 15 D 16 A 17 B 18 B 19 D 20 C 21 A 22 D 23 D 24 B 25 A 26 C 27 B 28 A 29 A 30 A 31 A 32 B 33 B 34 C 35 A 36 C 37 C 38 A 39 B I C .2 A 3 B 4 C 5 D 6 C 7 C 8 A 9 C 10 A II C 12 D 13 C 14 A 15 B 16 C 17 B 18 A 19 D 20 B 21 C 22 C 23 C 24 A 25 D 26 A 27 A 28 A 29 A 30 C 31 A 32 C 33 C 34 C 35 D r VWO-leerling Lennard Sprengers was het FOTO HIELCO KUIPERS )e invloed van dijkverbetering Op het welvaartsbegrip, het te voeren monetaire beleid bij de mgunstige conjuncturele ont wikkelingen van 1993 en de ge- van het centraal akkoord ap de koopkracht. De econo- nie-examens voor HAVO en VWO zaten boordevol actuali teiten. Volgens F. Terhoeve, le raar economie aan het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest, waren de examens dit jaar - vooral door de actuele vragen - erg leuk. Vooral het HAVO-examen zat, hoewel het soms erg lastig was, volgens de docent leuk in elkaar. „Het was breed opgezet er moest af en toe behoorlijk worden nagedacht", vindt Ter hoeve. Het VWO-examen was echter wat saai en eigenlijk te makkelijk. „Een paar knipoogjes iia naar de actualiteit, dat wel, ^maar toch van een te laag ni- Ïeau. Ik denk dat de VWO-leer- ngen het goed gemaakt heb- en", zegt Terhoeve, „De HA- KMeerlingen waren ook heel "isitief maar ik ben toch bang it ze over een aantal dingen ?en gelezen hebben." OEGSTGEEST MARIEKE MITTELMEUER „Das war scheisse!" roept Rogier uit de grond van zijn hart als hij de kleedkamer naast de gymzaal binnen loopt. Met een rood aangelopen gezicht pakt hij zijn tas. Tot de laatste minuut heeft hij zitten zwoegen en zweten, er waren zoveel Duitse teksten dat hij in tijd nood kwam. De meningen van de eindexamenleerlingen van het Rijnsburgs Lyceum in Oegstgeest over het examen Duits voor Havo en VWO lopen uiteen. De VWO leer lingen zijn niet ontevreden over het examen, de meeste havisten oordelen iets negatiever. De eerste van de zeven HAVO-teksten was een bin- nenkomertje, vindt Helen. Het verhaal over de robotten in het ziekenhuis was goed te begrijpen en de vragen waren ook wel te doen. Na die eerste tekst begint de el lende. „De gatenkaas was vréselijk", zegt Helen vol wal ging. Zowel Rogier als docent Hendrik Gravemaker zijn het niet met haar eens. In de 'gatenkaas-tekst' waren woorden weggelaten en de leerlingen moesten kiezen welke van de drie of vier gegeven woorden er op die plaats moesten staan. „Een kwestie van woordjes leren" vindt Gravemaker. „En veel oefenen", voegt Rogier er aan toe. Schaamte De onderwerpen waren, zowel voor HAyO als voor VWO, voor het eerst sinds jaren 'wel ok'. „Bij die tek sten van voorgaande jaren over politieke systemen, had ik nogal eens last van plaatsvervangende schaamte", vertelt docent Peter van der Spek. „Gelukkig sloten de ze teksten beter aan op de belevingswereld van de leer lingen." In de kleedkamer klinken dezelfde geluiden. Onderwerpen als reclame, televisie, kunst, afvallen en de Olympische Spelen spreken de leerlingen wel aan. „Gelukkig hadden we nou eens geen tekst over het milieu of de zeehondjes", zegt Rogier dankbaar. Rond een tafel in de docentenkamer nemen Roos, Rogier en Gravemaker het HAVO-examen door. Koos maakt zich nergens druk om, haar cijfers^ voor de schoolonderzoeken waren zo goed dat er niet veel meer mis kan gaan. Rogier maakt zich meer zorgen: „Ik mag echt geen blunder maken. Als ik thuis kom, ga ik meteen naar boven om oude examens te maken. Oefe ning baart kunst, dat gaat echt op voor mij." Kritiek Vraag zestien was heel moeilijk, daar zijn de drie het over eens. Wat is de strekking van de laatste alinea, luidde de vraag. „Volgens mij is het antwoord c", zegt Rogier. „Oh, ik dacht dat het d was", reageert Roos ver ward. Ook voor de docent valt deze vraag niet mee, het duurt even voordat Gravemaker het juiste antwoord ge vonden heeft. „Het moet a zijn", zegt Gravemaker dan beslist, „Want de laatste alinea is een kritiek op het feit dat de autoriteiten in Berlijn de universiteit een afspie geling van de bevolking willen laten zijn. Dat betekent dat er acht procent buitenlanders aan de universiteit mag studeren, terwijl er in een stad als Berlijn veel meer dan acht procent van de bevolking van buiten landse komaf is." Het was soms echt zweten, vindt Rogier. „Bij tekst vijf kwam ik erachter dat ik nog maar twintig minuten te gaan had." Rogier vindt dat de teksten ieder jaar langer worden. „Je bent dan zoveel tijd kwijt aan het lezen, dat je te weinig tijd over houdt voor de laatste vragen." Gravemaker constateert ook dat de teksten met het jaar langer worden. „Maar de onderwerpen waren ge lukkig wel aardig", zegt Gravemaker, „Andere jaren stonden de tranen wel in mijn ogen." VBO(C) MAVO(C) DUITS VBO(D) MAVO(D) ECO. 1 C 14 C 27 D 40 C 1 C 14 B 27 A 40 2 D 15 A 28 C 41 A 2 A 15 B 28 A 41 3 B 16 C 29 B 42 A 3 A 16 C 29 C 42 4 B 17 D 30 A 43 A 4 A 17 A 30 D 43 5 A 18 D 31 A 44 C 5 F 18 A 31 A 44 6 C 19 D 32 B 45 C 6 E 19 D 32 B 45 7 A 20 B 33 B 46 D 7 C 20 B 33 C 46 8 B 21 B 34 A 47 C 8 A 21 D 34 C 47 9 A 22 B 35 A 48 B 9 C 22 B 35 C 48 10 E 23 C 36 A 49 C 10 A 23 C 36 49 11 A 24 A 37 C 50 C 11 E 24 C 37 50 12 B 25 D 38 A 12 D 25 B 38 13 A 26 C 39 B 13 C 26 A 39 Tijdens de examens ging opeens de zaktelefoon van een leraren af. Niet een of twee keer, het apparaat ging maar liefst zes tot zeven keer over. En het bleef niet bij die ene keer, even later begon het ding wéér te bellen. Gelukkig had geen van de examenleerlingen er last van. Ster ker nog, de meesten konden er wel om lachen. Erger was de temperatuur in de gymzaal van het Rijnlands Lyceum in Oegst geest. VWO-leerling Danielle zat te bibberen in de zaal. ,,Ik moest steeds met mijn benen klapperen om een beetje warm te blijven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23