r Jongeren teisteren dorpen Vaartocht tussen loeiende azalea's f Groen licht bejaardenwoningen Tennispark Rijpwetering wellicht naar andere plek Rijn Veenstreek uijt nieuwe ethouder in oeterwoude uurman maakt bezwaar gen vergunning Kroes Voorlopig geen live-muziek meer in De Hoek na boete Verplaatsing van verpleeghuis naar Leimuiden haalbaar IDAG 19 ME11995 !L 1TERWOUDETwintig auto's die stonden geparkeerd aan de 'rafweg, het Speenkruidpad en omgeving in Zoeterwou- zijn gisternacht opengebroken. De dief vernielde portierrui- am geluidsapparatuur mee. Diezelfde nacht werd ge luidsapparatuur ontvreemd uit een fitnesscentrum aan de 8S0C ndsdrafweg. Z NA musiceert 24 uur :k aan den run» Burgemeester M. Boelen geeft vanavond lacht uur in de Ridderhof het startsein voor de muziekmara- Kunst Na Arbeid. KNA wil, samen met andere muziek- enigingen, 24 uur musiceren. Morgenochtend tussen half ne- tien uur besteedt Radio West aandacht aan het evene- verig pop» kees v ebrui een 1 kilometer varen tus- 'de bloeiende azalea's, rod- 'ndrons en kastanjes. Dat vo° op Hemelvaartsdag in Bos- Op die dag organiseert de de zogenoemde azalea- ten. De tochten duren on er een uur. Niet met een rondvaartboot, maar met 1 E R| nocmcie bokken. zijn platte boten, die al het boomkwekers- worden gebruikt. De vaar- in worden geleend bij de In totaal worden er die achttien bokken ingezet om ezoekers - vorig jaar waren bijna drieduizend - door jebied te vervoeren. De aza- i Richten staan al zo'n vijfen- 1 lig jaar op het programma, t als activiteit van het Plant aganda Holland (PPH) en twintig jaar neemt de elijke WV de organisatie Ihaar rekening, tocht door de smalle slo- vaarten door het al meer eeuwen oude boom- cerijgebied is een avontuur Niet alleen door al het it er op de kant is te r ook in het water met iloeiende waterplanten. In gids, die de bezoe- kennis laat maken met de variëteiten die er te zien "bij de azalea's, rodonden- n andere boomsoorten, naf negen uur kunnen be- terecht bij de beurshal aan de A.P. van Neslaan fiskoop. De tocht per bok vijftien gulden. Daarvoor erwoupe liesbeth buitink an Progressief Zoeter- de heeft gisteravond T. Rin- ma opgevolgd als wethou- openbare werken, sociale n en personeel. De WD ide als enige fractie blanco, herinneren ons dat bij de tzetting van de coalitie het unent werd gebruikt dat het Ringersma en Hogenelst zo kon samenwerken. Die lem is nu verbroken en s ons voorstel om ook nieuw college te installe-, aldus WD-fractievoorzit- 1. van der Kooi. Omdat de wist dat zij geen meerder- kreeg voor een liberale ïouderskandidaat, stemde actie blanco. haag/woubrugge hield de oude vergunning de maatschap töoes in ubrugge nu precies in? Raad State-rechter J. Hulshof had op de gisteren gehouden idzitting over de nieuwe euvergunning van de maat- ap moeite mee om dat bo- tafel te krijgen. De gemeen- tuurt op zijn verzoek op een t nog nadere informatie na. e nieuwe vergunning van bedrijf van Kroes en zijn i is aangevochten door rman J. van der Laan. Hij wt op korte afstand een iwe woning - een andere lelijkheid had hij naar eigen 'n niet - en is bang voor on- ibare stank- en geluidsover- Het gemeentebestuur van ibswoude en de maatschap dat de situatie er ten op- 'te van de oude vergunning vooruitgaat, maar daar is der Laan het niet mee eens. maatschap had een vergun- voor rundvee en mestvar- de de 250 mestvarkens nooit op het bedrijf gestaan hebben. Vol gens hem was het vanaf het be gin een fokzeugenbedrijf. Kroes stelde dat hij in 1984 bij de ge meente had gemeld dat een aantal mestvarkens werd omge wisseld voor fokzeugen. In een van de stallen worden naar hij stelde in de zomer wel degelijk mestvarkens gehouden. Over de melding uit 1984 be stond gisteren onduidelijkheid. De gemeente bleek wel een melding voor een wijziging/uit breiding van het bedrijf te heb ben accepteerd, maar kon over de aard van de verandering geen schriftelijk stuk overleg gen. Dat moet nu alsnog gebeu ren: wethouder Kea zegde toe dit in het archief op te zoeken. Volgens Van der Laan betrof dat geen omzetting van vee, maar uitbreiding met een quarantai nestal. Volgens de wethouder ging het wel om een omzetting van een aantal mestvarkens in fokvarkens. Raadsvrouw E. van de Schepop van Van der Laan zei daarover zekerheid te willen hebben, omdat dit van invloed is op de rechten van de maat schap. Tijdens de zitting bleek staatsraad Hulshof ook nog in het bezit te zijn van een niet kloppende situatietekening, wat tot verwarring leidde. De uit- 's over anderhalve week. krijgen de deelnemers een boekje met informatie over de boomkwekerij en ook nog toe gangsbewijzen voor het boom kwekersmuseum - met erachter een tuin met historische gewas sen - en een kwekerij. Daar kan worden kennisgemaakt met de wijze waarop vroeger en nu in het boomkwekerijvak werd en wordt gewerkt. Ook kan een be zoek worden gebracht aan de prachtige assortimentstuin van het proefstation voor de boom kwekerij aan het Rijneveld 153. Verder krijgen de bezoekers voor die vijftien gulden een plantje en een kaart met daarop wandel- en fietsroutes door het dorp. De Beurshal staat die dag ook in het teken van de azaleatoch- ten. In de hal wordt getoond op welke wijze kwekers planteras sen vermeerderen of vernieu wen. Verder is er een potten bakker en een kunstschilder aanwezig, die het publiek het een en ander laten zien. Fietsen en wandelen kunnen ook op andere dagen. Volgens een medewerkster van de WV staan nu de ëerste planten en bomen in bloei. Dat duurt on geveer zes weken. „Maar het ge hele jaar door is er veel moois te zien in het dorp. Zowel in het voorjaar als in de herfst. Alleen die kleuren al. Dat is een bezoek meer dan waard", aldus de VW-medewerkster. Informatie over de tochten geeft de Boskoopse VW. Die is bereikbaar onder telefoonnu- mer 01727-14644. den haag/leimuiden cerberus/liesbeth buitink Oud-raadslid Willem Los uit Leimuiden heeft gisteren lijd zaam moeten toezien hoe aan de Peppelstraat in Leimuiden werd begonnen werd met de bouw van twintig bejaardenwo ningen. Tijdens een spoedzit ting bij de Raad van State gis terochtend eiste hij dat de bouwvergunning geschorst zou worden, s Middags om half drie, een uur voordat de eerste paal de grond inging, wees de hij het verzoek af. De gemeente verdedigde tij dens de ochtendzitting de bouwplannen van de woning stichting Jacobswoude door te wijzen op de grote behoefte aan bejaardenwoningen. Voor de twintig woningen zouden zich al 47 gegadigden gemeld heb ben. In het totaal staan in Lei muiden 57 bejaarden op de wachtlijst voor een woning. Loopafstand Gemeentewoordvoerder H. Zel- lenrath betoogde verder dat binnen de gemeente geen an dere geschikte locatie op korte loopafstand van het winkelcen trum aanwezig is. Die korte loopafstand is van groot belang omdat de bewoners van het complex zelfstandig hun bood schappen moeten kunnen doen. Hij ontkende dat de gemeen te met de bouw van de bejaar denwoningen de speeltuinvere niging de doodsklap toedient. De gemeente had immers plan nen om de speeltuin elders een nieuwe start te laten maken. Dat die plannen niet van de grond willen komen ligt volgens de gemeentewoordvoerder aan het uiteenvallen van het bestuur van de speeltuinvereniging. De plannen voor bejaarden woningen aan de Peppelstraat bestonden volgens de ambte naar al lang voordat op die plek het speelterrein verrees. In 1991 wilde de toenmalige wethouder Van Puffelen van Leimuiden al een bejaardencomplex aan de Peppelstraat neerzetten. Daar kwam toen niets van doordat Leimuiden in de nieuwe ge meente Jacobswoude opging. Bezwaarmaker Willem Los vreest aantasting van zijn woongenot door de bouw van het bejaardencomplex. Door de komst van woningen zou hij privacy en uitzicht kwijtraken. Gisteren betoogde het voorma lige CDA-raadslid dat de ge meente voor de bouw nooit haar toevlucht had mogen zoe ken tot een spoedprocedure. Bij zo'n ingrijpend bouwproject had de gemeente eerst het be stemmingsplan voor de omge ving moeten wijzigen, zodat alle belanghebbenden uitgebreid aan het woord hadden kunnen komen. Na het officiële slaan van de Wethouder Kea sloeg gisteren de eerste paal voor bejaardenwoningen aan de Peppelstraat. eerste paal erkende wethouder A. Kea (CDA) dat de Peppel straat 'een gevoelige locatie' is. „Groen en een speel- en trap veld verdwijnen en dat zijn in grijpende veranderingen." Wo ningstichting-voorzitter P. Bou- ma betreurde dat de komst van de bejaardenwoningen de op heffing van de speeltuinvereni ging de Peppel heeft veroor zaakt. „Ik verzeker u dat het niet de opzet is geweest dat er geen speeltuinvereniging meer is, in tegendeel." Bouma sprak de hoop uit dat FOTO BEN DE BRUYN ook in Woubrugge een dergelijk complex van bejaardenwonin gen met een gemeenschappelij ke ruimte kan worden ge bouwd. Het complex aan de Peppelstraat, dat wellicht Pep pelhof gaat heten, moet over een jaar klaar zijn. rupwetering 3 van der geest Het tennispark in Rijpwetering wordt mogelijk na de zomerva kantie verplaatst. Het zomersei zoen wordt benut voor een haalbaarheidsonderzoek. Het gemeentebestuur heeft daar on langs toe besloten. Aan de beslissing is een ge sprek voorafgegaan met verte genwoordigers van de club en omwonenden. Het tenniscom- plex op het Hertogspark is gesi tueerd direct achter de Blijvers- weg. De bewoners klagen over de overlast die de tennisactivi- teiten met zich meebrengen. Voorzitter N. van Ruiten van de tennisvereniging zegt 'met zijn rug tegen de muur te staan'. Als gevolg van het raads besluit van 27 maart moeten na half elf 's avonds de lichten ge doofd zijn. Om elf uur moet het terras zijn ontruimd. Daardoor komen niet alle leden voldoen de aan hun trekken, aldus Van Ruiten. Tijdens het traditionele open toernooi en de clubkampioen schappen mogen de lichten lan ger blijven branden. Omwonen de E. Castelijn noemt dat 'een klap in het gezicht van de be woners'. Overigens vindt ook zij dat voor alle betrokken partijen nu eindelijk eens een einde moet komen aan de al jaren du rende overlast. Aan de andere kant van het Hertogspark staan geen woon huizen. Van haar mag de ten nisvereniging daarheen. Zo kan de club meteen de gewenste zesde baan krijgen. De hockey club en de voetbalvereniging zijn dan welkom pal aan de Blij- versweg. Die spelen volgens haar in elk geval niet tot 's avonds laat. zoeterwoude Oud-Zoeterwoudenaar in Spanje overleden der Sluis vanaf 1968 betrokken is geweest bij de ruilverkaveling in de Rijnstreek, dat eergisteren is afgesloten. Daarnaast was hij onder meer dijk graaf van het voormalige waterschap De Omme- dijck en lid van het algemeen bestuur van het wa terschap Meer en Woude. Van der Sluis is vanochtend begraven in Vel- De Oud-Zoeterwoudenaar Kees (Cornelis) van der Sluis is afgelopen zaterdag op 55-jarige leef tijd in zijn Spaanse woonplaats Alfaz del Pi over leden. Een dag voor zijn overlijden verleende konin gin Beatrix hem de eremedaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, omdat Van is koenekoop. 071 -356429 Jacobswoude klaagt steen en been In Jacobswoude wordt de laatste weken steen een been geklaagd over jongeren die overlast veroorzaken. De poli tie krijgt vooral telefoontjes over de jeugd die zich op houdt op de Doesbrug in Hoogmade. jacobswoude liesbeth buitink „Daar zijn vernielingen aange richt. Struiken en zelfs bomen worden uit de grond getrokken, tegels uit de grond gehaald en in het water gegooid en het me chanisme van de brug is ver nield", aldus burgemeester W. van Beek. Ook in Leimuiden bij het ge meenschapscentrum Het Spant aan de Larikslaan, de basisscho len De Torenvalk en De Kleine Wereld aan dezelfde straat en bij de Schakel aan de Griede scholen jongeren samen. Bewo ners van de Woudse Hout In Rijnsaterwoude, de basissschool Esselijckerwoude aan de Em- malaan en snackbar Woody aan de Bateweg in Woubrugge kla gen eveneens over lawaai en vandalisme. Van Beek vermoedt dat het mooie weer er de oorzaak van is dat de jongeren op straat rond hangen. „Maar er zijn meer klachten dan in voorgaande ja ren." De politie surveilleert de komende tijd intensiever bij de plaatsen waar de jongeren staan. Bovendien legt ze huis bezoeken af bij de ouders. Volgens politiewoordvoerder H. Boeser is de toename van het aantal klachten te verklaren doordat de jongeren simpelweg ouder zijn dan in voorgaande jaren. „Dat gaat in een golfbe weging. Als ze zestien zijn ko men er klachten binnen over overlast van brommers, als ze achttien zijn, hebben een paar jongeren een oude auto. Als ze een jaar of twintig zijn houdt het meestal op. En dan komt er weer een volgende generatie." De klachten betreften volgens Boeser knallende brommers en motoren, voetballende jongeren en de rotzooi die de groepjes achterlaten. Bovendien zijn op verschillende plaatsen vernie lingen aangericht. Molen krijgt nieuwe wieken hazerswoude ruud sep Molenmaker Poland uit Heer- hugowaard is deze week begon nen met de restauratie van de Rietveldse molen in Hazers- woude-Dorp. De molen wordt opgeknapt in opdracht van de Rijnlandse molenstichting. Voor 190.000 gulden krijgt de molen nieuwe wieken en een nieuwe kap en wordt opnieuw met riet gedekt. Begin vorig jaar zag het er nog naar uit dat de restauratie op de lange baan zou worden geschoven. Rijnwoude wilde niet mee doen in een financie ringsconstructie waarbij een deel van het geld zou worden geleend. Voor de restauratie van de Rietveldse molen en de Hondsdijkse molen in Koude kerk zou de gemeente in die op zet 16.000 gulden rente moeten vergoeden. Rijnwoude kon ech ter geen potjes vinden waaruit dat bedrag kon worden betaald. Toen de gemeente afhaakte is de molenstichting op zoek ge gaan naar manieren om de mo lens zonder gemeentelijke bij drage te subsidiëren. In septem ber is de molen klaar. den haag/koudekerk aan den run persbureau cerberus Voor het zonder vergunning buiten laten optreden van Boli viaanse muzikanten in juli 1994 heeft de Haagse economische politierechter café De Hoek in Koudekerk een boete van 2000 gulden, waarvan de helft voor waardelijk, opgelegd. Tegen het café was een onvoorwaardelijke boete van 2500 gulden boete geëist. Toch viel de veroordeling penningmeester P. Roelands van stichting De Hoek nog zwaar op de maag. „Gezien de omstandigheden had ik op een symbolische boete van een tientje gerekend", aldus de te leurgestelde penningmeester. De boosdoener is volgens Roelands niet de politie die 'la chend' met hem het proces-ver- baal had opgemaakt en een boete van 2.500 had voorge steld. Ook de officier van justitie en de rechter, die de stichting milder gestemd waren, treft in zijn ogen geen blaam. Nee, ach ter dit alles steekt boze buur man van het café. Hij heeft dit balletje volgens Roelands bij de gemeente aan het rollen ge bracht. Tot vorige zomer organiseer de De Hoek in samenspraak met de gemeente Rijnwoude buiten-optredens zonder ver gunning. Zolang De Hoek maar geen versterking zou gebruiken en vantevoren een en ander zou aankondigen, kneep de politie een oogje dicht. Onder druk van de buren, die de gemeente met een rechts zaak zouden hebben gedreigd als zij niet tegen De Hoek zou den optreden, is de gemeente opeens onbuigzaam waar het gaat om speciale evenementen. Zo moest het café onlangs ook de geplande 5 mei-festiviteiten afblazen. Voorlopig heeft De Hoek geen live-optredens meer op het programma staan. Als er elke keer een boete moet wor den betaald, wordt het te duur. Desondanks ziet Roelands de toekomst optimistisch tege moet. Naar verwachting neemt de gemeenteraad nog voor de zomer een verordening aan op grond waarvan De Hoek twaalf keer per jaar een ontheffing van de vergunningsplicht kan krij gen. Ondertussen werkt het café aan een betere geluidsisolatie. Tot nu toe heeft de stichting daar zo'n 70.000 gulden aan be steed. Helemaal aan de regels zullen wij nooit kunnen vol doen, volgens Roelands. Het monumentale pand is daar te oud voor. Scouting wil 25 mille inzamelen voor inrichting nieuw onderkomen leimuiden liesbeth b Scouting '63 in Leimuiden wil via een inzamelingsactie 25.000 gulden binnenhalen om het nieuwe pand aan de Kerkweg, naast de ijsbaan, verder in te richten. De zee containers die het nieuwe ge bouw vormen, zijn wel water en winddicht gemaakt. „Bij de noodzakelijke voorzieningen zoals sanitair, elektrische in stallaties, meubilair en verwar ming, bleven we echter ste ken' aldus bestuurslid Jan Möllers. De scoutinggroep kreeg on der meer ruim 23 mille subsi die van de gemeente Ja cobswoude, 12.500 gulden van het nationaal jeugdfonds Jantje Beton en 10.000 gulden van het comité Zomerpostze- gels. „De pot is eerder leeg dan we hadden verwacht." De scoutinggroep gaat huis aan huis in leimuiden, Rijnsater woude, Bilderdam en Burger veen en brief bezorgen waarin de bewoners worden opgeroe pen geld te storten. Eerste paal mogelijk over een jaar de grond in leimuiden ruud sep Het idee om in Leimuiden een gecombineerd verpleeg/verzorgingshuis te stichten en in Nieuwkoop vijftien verzorgingsplaatsen om te zetten in verpleeghuisbedden, is op alle punten haalbaar. Dat blijkt uit een rapport van het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). Vorig jaar adviseerde het onderzoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) al om de dertig verpleeghuisplaatsen die de Rijnstreek nog tegoed heeft te verdelen over Nieuwkoop en Leimuiden. Het plan dat op tafel ligt is als volgt: van de der tig verpleeghuisplaatsen gaan er vijftien Nieuwkoopse verzorgingshuis Aar en Amstel, dat 1 daarvoor vijftien verzorgingsplaatsen inlevert. Met die verzorgingsplaatsen en de overgebleven vijftien verpleeghuisplaatsen wordt in Leimuiden een nieuw huis gesticht. Het VNG-onderzoeksbu- reau gaf aan deze constructie de voorkeur boven andere plannen, omdat op deze manier de oude renzorg mooi wordt verdeeld over de hele Rijn streek. Constructie De vraag die echter nog onbeantwoord bleef, was of de constructie waarbij twee gecombineerde verpleeg/verzorgingshuizen ontstaan wel haal- baar is. Een werkgroep van het IGOR heeft zich gebogen over de vraag of in kleine, gecombineer de huizen voldoende zorg kan worden geboden, of dat mogelijk is binnen de budgetten die daar voor staan en of er op termijn eigenlijk wel be hoefte is aan meer verpleeghuiszorg. In die werk groep waren zowel de gemeenten als de verpleeg- en verzorgingshuizen in de regio vertegenwoor digd. Noodzaak Op alle punten kwamen de kleine gecombineer de huizen goed uit de bus. Alle zaken die in het verzorgingshuis worden gedaan, zijn volgens de literatuur verantwoord uit te voeren in een kleine setting. De kosten blijven onder de normbedra gen die het Rijk beschikbaar stelt en over de noodzaak voor verpleeghuiszorg in de Rijnstreek hoeft niemand zich zorgen te maken. De wacht lijsten zijn lang en zullen naar verwachting door het toenemende aantal ouderen voorlopig alleen maar groeien. Nu er in de Rijnstreek overeen stemming is over de plannen, wordt het tijd om provincie en Rijk op dezelfde lijn te krijgen. De rijksoverheid moet uiteindelijk toestemming ge ven voor de bouw van een nieuw verpleeg/verzorgingshuis in Leimuiden. Wanneer zich hier geen grote problemen voor doen, kan de eerste paal over ongeveer een jaar worden geslagen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15