rnmmm _,EIDEN Leiden licht bevolking slecht voor AZL test nieuw vaccin tegen baarmoederhalskanker Parkeren op EWR-terrein Nog even hobbelen Eén gesprek met bewoner Morsweg Stemmen tellen bij hoogheemraadschap zitten ga ik mc alleen maar er geren", had hij bij zijn vertrek gezegd. NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlncK - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom pratenl KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. M.BI m TLUCU Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. 01713-15361 - fax 01713-15202 dsceunlncK IB] LDAG 19 MEI 1995 a's gestolen uit auto n» Een 61-jarige Canadees heeft gisteren bij de politie in len aangifte gedaan van diefstal uit zijn in Hamburg gehuur- uto. Volgens de man zijn tussen 17.00 en 18.00 uur naast ïvenirs, wijn, sterke drank en snoep, drie dozen met 75 we- schappelijke dia's gestolen. De auto stond geparkeerd aan de isscnaarseweg. iefstal leren jacks Hondervijftig zwart lederen jacks met het opschrift lis Dogs' zijn gisteren uit een bedrijf aan de Halienweg ont- emd. De jacks, die exclusief voor de eigenaar zijn gemaakt, >ben naar zijn mening een totale waarde van 30.000 gulden. inbrekers kwamen volgens de politie binnen door een hek te (breken en met een breekijzer de toegangsdeur te forceren. aniek om brandende auto )ENGrote paniek brak vanmorgen in alle vroegte uit op de aresingel in Leiden, waar een auto in brand stond. De auto ind pal tegen de huizen aan, waardoor de brandweer er niet ed bij kon. De vlammen sloegen aan alle kanten uit de wagen daarbij deden zich kleine ontploffingen voor. Door de warm- sprongen de ruiten. Een bewoonster raakte zo over haar toe dat de eerste hulpdienst haar moest bijstaan. Twee panden pen rookschade op. IDIQt NNO 1895 Zaterdag 18 Mei en meldt ons uit Sassenheim: Door nasporing en onderzoek is den rijksveldwachter Van de Vijver en den gemeenteveld- ichter Fischer, beiden wonende te Sassenheim, mogen geluk- n, de daders te ontdekken van een in de nazomer van 1894 ge- eegden diefstal van bloembollen, onder die gemeente, die, na- t zij uitgerooid waren, op het land lagen te drogen. Een der rdachten heeft reeds bekend dat hij deze diefstal gepleegd eft. Eenige van de ontvreemde bloembollen, die nu weder op- plant stonden, zijn door hen in beslag genomen en met het oces-verbaal opgezonden, als stukken van overtuiging. NNO 1970 woensdag 20 mei vestiging van een hartbewakingscentrum bij het Leids Aca- imisch Ziekenhuis op de kortst mogelijke termijn is een drin- nde noodzaak. In het Leids vezorgingsgebied doen zich jaar- es 800 hartinfarcten voor. Het sterftecijfer bedraagt nu 40 pro nt (320 patiënten). Een hartbewakingscejitrum zou deze cij- rs aanzienlijk kunnen verlagen, namelijk met 10-15 procent, it zijn 100-120 patiënten. Bovendien vereist de medische op- ding de aanwezigheid van een dergelijk centrum. Dit is de ellige overtuiging van het bestuur van de Leidse medische fa- jlteit en de directie van het AZ, verenigd in het College van Co- tULUdinatoren van het Universitair Medisch Centrum. Wethouder Walenkamp geeft fouten toe De gemeente Leiden maakt fouten in de communicatie met haar inwoners. Wethouder J. Walenkamp (CDA) gaf dat gisteravond toe in een commissievergadering. leiden herman joustra ,,Maar de communicatie is de laatste jaren al veel verbeterd. Ook al lijkt dat soms niet zo, omdat de burger tegelijkertijd een stuk kritischer is geworden. Soms terecht, maar niet altijd", aldus de wethouder. Hij vond dan ook dat de gemaakte fouten niet allemaal 'uitvergroot' moesten worden. Walenkamp staat wel positief tegenover een brief aan burgers als er iets in hun omgeving ophanden is. Belofte Dat Leiden slecht communi ceert met de burgers, had CDA'er P. Klück dinsdagavond gezegd tijdens de gemeente raadsvergadering. In de verga dering van economische zaken, financiën en grondzaken zou hij wel wat specifieker zijn, beloof de hij de toen verraste wethou der J. Walenkamp. En die belof te deed hij gisteravond gestand. „De tijd tussen de aankondi ging van de gemeente dat iets gaat gebeuren en de daadwer kelijke uitvoering ervan is te lang. De burger moet die infor matie nu te lang opzouten", zei Kluck. „Alleen deze week al hebben we daarvan genoeg voorbeelden gezien in de krant." Hij haalde vervolgens de kwestie aan van de essen in de Leuvenstraat die tot verbijste ring van de bewoners 'plotse ling' waren gekapt. De aankon diging had maanden geleden wel in de gemeenteberichten gestaan, maar daarbij was het gebleven. Een directe brief aan de bewoners was beter geweest. Maar het was niet alleen een kwestie van gemeenteberichten onthouden, ging Klück verder. De manier van communiceren verliep ook niet altijd even netjes. Hij haalde vervolgens de kwestie aan rond de HITB, de Turkse arbeidersvereniging die een verenigingsgebouw aan het Maansteenpad wil. Tegen de zin van veel omwonenden. „Maar als wethouder Koek dan meldt dat de bewonerscommis sie zelf maar iets moet doen aan de discriminerende opvattingen van haar achterban, vind ik dat de gemeente verkeerd bezig is. En als wethouder De Goede zegt al op de hoogte te zijn ge weest van die geluiden, maar die pas met de buurt had willen bespreken als de hele zaak al in kannen en kruiken was, dan is dat ook raar. Dan vind ik het niet vreemd dat de burger geïr riteerd raakt." leiden Bezoekers van het Leidse win kelgebied kunnen morgen voor het eerst hun auto parkeren op het EWR-terrein aan de I^ngeg- racht. Het terrein, dat 120 par keerplaatsen telt, is opgeknapt en voorzien van betaalautoma ten. Voorlopig is het parkeerter rein alleen op zaterdag en de donderdagse koopavond open. Het openbaar maken van het EWR-terrein is onderdeel van de plannen om de Leidse bin nenstad autoluw te maken. Aangezien in die plannen par keerplaatsen uit het centaim verdwijnen, zoekt de gemeente Leiden zoveel mogelijk naar vervangende parkeerruimte aan de rand van het centrum. Behandeling geëist voor Leidenaar leiden/den haag persbureau cerberus Een 45-jarige Leidenaar wist niet wat hij deed toen hij op 3 februari dit jaar drie agenten met een mes bedreigde. Officier van justitie D. Kuipers vroeg de Haagse rechtbank daarom gis teren de man geen straf op te leggen maar te veroordelen tot een jaar verpleging in een psy chiatrische inrichting. De agenten kwamen bij de woning van de man nadat bu ren hadden geklaagd over ge- luidoverlast. Hij weigerde open te doen, waarop de deur met een koevoet geforceerd werd. Eenmaal binnen probeerde de man diverse keren naar de agenten uit te halen met een mes. Volgens een psychiatrisch rapport was de man psychisch zo in de war dat hem zijn daden niet kunnen worden toegere kend. De man wil zelf ook graag tijdelijk opgenomen worden. De rechtbank doet 1 juni uitspraak. Meer dan breien n koffiedrinken' den marina van den berg Drgen dat Pietje zelfstandig lar het toilet gaat. Een be- heiden doelstelling van een :tiviteitenbegeleider die een ihandicapte dagelijkse^ lardigheden leert. „Men" inkt vaak dat wij alleen eien en koffiedrinken met ensen", zegt Wil Zwanen- urg, eindexamenleerling in de opleiding 'Activiteiten "geleiden'. Dit imago zou- en de leerlingen graag an- irs zien. In drie jaar tijd het Holtlantcollege iensen op die zieken en be- arden met creatieve activi- iten aangenaam bezighou- :n. Maar zij leren ook hoe ehandicapten aan het werk helpen door de bediening an een apparaat voor te Leerlingen presenteerden steren als eindexamenop- racht op het Holtlantcollege en dag in het teken van hun ekomstige beroep. Wet- ouder H. Koek opende de ntoonstelling van de leer- ngen over de geschiedenis an het vak. Daarna werd tij- :ns de forumdiscussie ge- raat over de vele doelstellin- :n in het werk. Illustratief as het schoolbord achter in e zaal waarop met grote let- :rs 'cognitieve-, agogische-, fdelings- en instellingsdoel- ellingen' stonden. Want ok in de zogenaamde 'zach- sector moet men nu aan arde eisen voldoen. „Je pro- eert toch om die kinderen inloos bezig te laten zijn." 'eze freudiaanse verspre- ing van één van de deel- eemsters leidde tot hilariteit de volle zaal. Want heeft MÊË et allemaal wel zin? Die V.>Ü raag overheerste voor een eel het gesprek. Marina Pet, verkzaam als activiteitenbe- eleidster, bleef er nuchter nder: Die doelstellingen, at zal je een zorg zijn in de raktijk; als je iemand een reintje laat maken, dan doe dat niet zomaar, alles wat doet heeft zin." Thera Noordhuis, eindexa menleerling, vindt dat ze noeten vechten voor hun •eroep, want zelfs in grote nstellingen kijkt de verple eg nog te vaak neer op de ctiviteitenbegeleiding. „Dit een serieus beroep: wij zijn voor om lichamelijke, [eestelijke en sociale functies n stand te houden." leiden Het is momenteel nog erger hobbelen dan voorheen op de Vrijheidslaan in Leiden. Op het stuk tussen de spoorwegovergang bij de Herenstraat en de Vijf Meibrug zijn de klinkers eruit gehaald en wordt de weg geprepareerd voor het leggen van asfalt. Tijdelijk moet het verkeer zich via één rijbaan verplaatsen over de ondergrond, die door alle kuilen op een soort maanlandschap lijkt. Hoewel verkeerslichten ervoor zorgen dat auto's en bussen afwisselend over de vrije strook rijden, ontstaan er af en toe toch gevaarlijke situaties. Fieters en brommers willen nog wel eens het rode licht negeren en tussen de auto's bussen doorgl ippenfoto hielco kuipers leiden caroline van overbeeke Bijwerkingen lijkt het middel niet te hebben. Maar of het nieuwe vaccin tegen baarmoe derhalskanker daadwerkelijk de kankercellen te lijf gaat, is nog niet te zeggen. Aan het eind van dit jaar kunnen de Leidse on derzoekers meer vertellen over de werking van het vaccin waar mee twee vrouwelijke patiënten in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) worden behan deld. „Pas over een jaar, als we vijftien vrouwen hebbep geïn jecteerd, hebben we de defini tieve onderzoeksresultaten van deze eerste proef. Maar het kan nog jaren duren voordat het nut en de werking van dit nieuwe vaccin definitief is aange toond", aldus prof. dr. C. Melief van het AZL. De twee vrouwen die aan baar moederhalskanker lijden, zijn ongeneeslijk ziek. Andere be handelingen - operatieve ver wijdering van de tumor, bestra ling en chemotherapie -, heb ben geen effect gehad. De vrou wen hebben zich vrijwillig aan gemeld voor de proef van Melief en zijn collega, prof. dr. J. Trim bos. Zij zijn de eerste twee pa tiënten op wie het middel in het AZL wordt uitgeprobeerd. Baarmoederhalskanker bij vrouwen wordt veroorzaak door het zogeheten 'humaan papillo ma virus', het HPV-virus. Niet elke vrouw die dit virus bij zich draagt, krijgt kanker. Sommigen hebben een natuurlijke afweer tegen het virus. Hoewel baar moederhalskanker door het maken van uitstrijkjes vaak tij dig kan worden opgespoord en behandeld, overlijden jaarlijks nog driehonderd vrouwen aan de ziekte. „Dat zijn er nog altijd driehonderd teveel", aldus Me lief. Onderzoekers van het AZL hebben in 1993 eiwitfragmen ten opgespoord die afweerreac ties in het lichaam versterken: deze opgewekte 'killercellen' kunnen het kwaadaardige ge zwel bestrijden. De eiwitfrag menten werden bij muizen met tumoren ingespoten. Melief: „De resultaten van deze dier proeven waren gunstig. Door het vaccin werd het afweersys teem van de muizen geacti veerd en gingen de killercellen de kankercellen te lijf." „Vooral bij kanker in een pril stadium, met micro-uitzaaiin gen, werkte het vaccin preven tief. Het voorkwam verdere groei en uitzaaiingen van de kwaadaardige tumor." De patiënten die aan de proef meedoen worden in totaal vier keer - met tussenpozen van drie weken - geïnjecteerd met het middel. .Melief: ,Die behan deling gebeurt poliklinisch en duurt in totaal drie maanden. Het zijn onderhuidse inspuitin gen en de vrouwen merken daar nauwelijks iets van." „Het vaccin lijkt vooralsnog geen bijwerkingen te hebben. De vrouwen krijgen op dit mo ment de laatste vaccinaties. Maar we kunnen pas over een half jaar zeggen of het daadwer kelijk een afweerreactie in het lichaam teweegbrengt." Melief waarschuwt tegen overspannen verwachtingen. „Het vaccin heelt aangetoond kankercellen te lijf te gaan bij muizen. Maar over de resulta ten bij mensen is nog niets te zeggen. We verwachten met de ze proef in elk geval meer gege vens te krijgen over de biolo gische werking van het middel in het menselijk lichaam." „Het probleem van proeven met patiënten die in een verge vorderd stadium ziek zijn, is dat het vaccin waarschijnlijk geen grote tumor kan bestrijden. Maar helemaal uitsluiten kun je dat nooit." In Casa: geen muziek half uur voor sluitingstijd Ruim een kwart van de stemge rechtigden heeft meegedaan aan de schriftelijke verkiezing van een nieuw bestuur voor het Hoogheemraadschap van Rijn land. De exacte uitslag is pas over enige dagen bekend. Zoals te verwachten was, was de 'opkomst' bij de landeigena ren groter dan die bij de eigena ren van gebouwen. Agrariërs hebben immers veel directer belang bij een goede ontwate ring en bedijking. De categorie ongebouwd had een opkomst percentage van 31,7 procent, gebouwd 23,4 procent. Een deel van het nieuwe be stuur van Rijnland wordt (ge trapt) gekozen door de géhneen- teraden. Deze stemmen worden vandaag pas geteld. Dijkgraaf Van Tuyl van Serooskerken is tevreden met de opkomst. Voorgaande keren brachten veel minder mensen hun stem uit. Juist om te voor komen dat aan de democrati sche verkiezingen weer door slechts een handjevol zou wor den meegedaan, heeft Rijnland als eerste hoogheemraadschap in Nederland schriftelijke ver kiezingen uitgeschreven. Een stap die, zo constateert Rijn land, geen slechte blijkt te zijn geweest. Gisteren werden bij het Hoog heemraadschap de 66.000 ste- menveloppen geopend en ge teld. Van de vroege ochtend tot de late avond zijn 80 vrijwilli gers van Rijnland hiermee bezig geweest. leiden Vanaf een half uur voor slui tingstijd mag er in de Leidse danssalon In Casa aan de Lam mermarkt geen muziek meer worden gedraaid. Toezichthou ders zijn niet nodig bij bedrijfs- feestjes als de eigenaar van In Casa deze bijeenkomsten een week van tevoren meldt bij de politie en de gemeente. Alleen in de nacht van vrijdag op za terdag en zaterdag op zondag moeten er buiten de discotheek altijd toezichthouders staan. Dit heeft de Raad van State besloten in de schorsingszaak van de bewoners van de Mare- poortskade. De vereniging van eigenaren Marepoortskade had om aanscherping van de milieuvergunning van In Casa gevraagd. De danssalon gaat vandaag open voor publiek. Doorde weeks mag In Casa tot 1 uur 's nachts openblijven, op vrijdag tot 2 uur en zaterdag sluit de discotheek om 3 uur. Dijkgraaf Van Tuyl van Serooskerken tussen de stemmentellers die gisteren de hele dag in touw waren. foto hielco kuipers Nog één poging, een allerlaatste poging moet de gemeente Lei den wagen om tot een vergelijk te komen met H. Blikman, de bewoner van het pand Morsweg 332, over de verkoop van diens huis. Maar tegelijkertijd dient wel de onteigeningsprocedure wel in werking worden gesteld. Op die manier wordt er geen verder tijdverlies meer geleden, mocht er geen overeenstem ming worden bereikt tussen beide partijen. De commissie economische zaken, financiën en grondzaken van Leiden kwam gisteravond tot een opzienbarend advies aan de gemeenteraad, na nog een laatste keer de bezwaren van Blikman te hebben aange hoord. Jarenlang al duurt het conflict met de bewoner van het laatst overgebleven huis in Mors IV, het gedeelte van de Morsweg tussen de Dr. Lelylaan en de betonfabriek van Wer- nink. De gemeente besloot acht jaar geleden dat sloop van de huizen nodig was vanwege de verdubbeling van het spoor en de wil van Leiden er een indu strieterrein te verwezenlijken. Onteigening lijkt de enige op lossing om Blikman weg te krij gen. Die procdure wordt nu ge start, ook al vinden de meeste commissieleden dat erg triest. C. Vergeer (SP) daeht namelijk 'toch een kleine opening te zien bij Blikman.' Reden genoeg om voor een laatste keer de onder handelingen in te gaan, vond hij. En ook R. Peeters (Groen Links) had dat zo ervaren. Weliswaar verweet Blikman de gemeente de buurt bewust te hebben laten verpauperen ('pu re intimidatie'), maar hij liet ook doorschemeren het bod van de gemeente 'wel aantrek kelijk' te vinden. Om daar weer onmiddellijk aan toe te voegen. „Maar ik zit hier nu om te pro testeren en niet om te onder handelen." Ook wethouder J. Walenkamp achtte het niet cor rect 'om ter plekke te onderhan delen.' Overigens heeft Blikman wel een bedrag in zijn hoofd dat hij wil hebben voor zijn huis: ruim 7 ton. Voor het huis wil hij min stens 350.000 gulden en daar bovenop eenzelfde bedrag zo geheten 'verpauperingsschade'. Het laatste bod van de gemeen te ligt echter veel lager. Walenkamp zei blij te zijn met het standpunt van de com missie. Blikman was toen echter al op weg naar huis. Zonder op de hoogte te zijn van het verras sende advies. „Ik mag toch niet meediscussiëren en als ik blijf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11