Pharos of de Mamelukse citadel? Wetenschap Techniek Plankton doodt sardientjes Uitgedroogd brood niet regelmatig DONDERDAG 18 ME11995 QNt Voor de zuidkust van Australië zijn miljarden sardientjes ge storven nadat koude zeestro men vanuit de diepte een onge ëvenaarde hoeveelheid plank ton naar de wateroppervlakte hadden gedreven. Omdat de sardientjes het hoofdvoedsel Oude ruïnes Chinese archeologen hebben ruïnes ontdekt van een stad uit de Yangshao-cultuur, da terend van 4.000 tot 6.000 jaar geleden. De ruïnes wa ren gevonden in de centraal gelegen stad Zhengzhou in de provincie Henan. Aangenomen wordt dat het om de oudste ruïnes van een stad gaat die ooit in Chfha zijn gevonden. De gevonden lemen stadsmuren zijn van onderen vijf tot zes meter breed en bovenaan meer dan drie meter, en wijzen op vooruitstrevende bouwtech nieken in die tijd, aldus Xin hua, het Chinese staatspers- bureau. 1 G F E O E O I N 2 F G I R O O E L 3 L N S O V E P E 4 R T R L u O I K 5 F T I R z M O A 6 M E T E O U W T 7 S F E M I O L K 8 D K O O E R L N 9 S T I E E N R A 10 K L R S I E D K 11 N E O D L I G E 12 E G F A U T 'J W 13 L D O S N G T R 14 M E O K N E R S OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van bo ven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1tip; 2. sierlijk flesje; 3. vergroot glas; 4. kledingstuk; 5. bedrijf; 6. vogel; 7. gebrek; 8. stekel; 9. man nelijk dier; 10. soort kers; 11. ver eist; 12.vlug; 13. brandbaar koord; 14. zware hamer. KRUISWOORDRAADSEL koe-e-kam a-garde-i -fortuin- er-ase-oa link-tets evarit vore-mate eo-eta-ir -legende- ij-saldo-1 sop-g-fel Duikers zoeken op zeebodem naar de vader van alle vuurtorens Egyptische en Franse duikers zijn komende weken druk bezig om voor de kust van Alexandric (Middellandse Zee) te zoeken naar de restanten van een 2200 jaar oude moedelijk 1201 der van alle r hoge ge naamd Pharos, was in de oud heid een begrip en gold 1600 jaar lang als een van de zeven wereldwonderen. De duikers hebben tot taak om 20.000 vierkante meter zeebo dem voor de kust van Alexan- drië in kaart te brengen. Het ge bied is een onderzees graf van Romeins-Griekse tempels, standbeelden en, naar wordt verondersteld, de vermaarde vuurtoren. Het bouwwerk werd in 279 voor Christus gebouwd op een eilandje voor de kust, waarmee het via een dam was verbonden. In 1100 en 1307 hadden aardbevingen plaats die de toren in zee deden storten. De ruïnes op de zeebodem wor den bedreigd door een tweede grootschalig project ter bescher ming van een ander wonder uit het verleden: een 15de eeuws fort dat op hetzelfde eilandje werd opgetrokken als waar eens de vuurtoren stond. Het fort dreigt in zee weg te zakken en moet worden beschermd met een zware betonnen stormwal. Met het betonstorten werd be gonnen in 1993, maar het pro ject kwam in 1994 tot stilstand onder een lawine van protesten. Gevreesd wordt dat de storm- wering voor eens en altijd de restanten van de legendarische vuurtoren zal bedekken. De Egyptische regering heeft daar om tot opschorting van de werkzaamheden besloten, maar het uitstel geldt slechts tot de herfst van 1995. Jean-Yves Empereur, directeur van het Franse Centrum van Alexandrische Studies, spreekt van een strijd tussen „de Grieks-Romeinse oudheid en de Mamelukse citadel". Zijn cen trum heeft de leiding van het team van twintig Franse en tien Egyptische duikers dat de zoek tocht naar Pharos is begonnen. De vuurtoren werd onder het bewind van Ptolemaeus II op getrokken in wit marmer. Het bouwwerk stond op een om muurde binnenplaats en was uitgerust meteen vernuftige hy draulische machine waarmee brandstof naar de top werd ge hesen. Het licht in de lantaarn, die waarschijnlijk was uitgerust met een enorm vergrootglas, was tot op 55 kilometer afstand te zien. Ongeveer 1400 tot 1600 jaar lang diende de toren als het symbool van de stad Alexandrië en een baken voor schepen. In 1479 bouwde een Mamelukse heerser het Qait Baai-fort op het eilandje. De citadel met zijn ho ge muren en torens werd in de jaren tachtig uitgebreid gereno veerd. De duikers begonnen hun zoek tocht in de herfst van vorig jaar en hervatten hun activiteiten af gelopen zondag na een onder breking van een halfjaar. Hun speurtocht zal ruim 800.000 gulden kosten, een bedrag dat wordt opgehoest door particu lieren en de Franse overheid. Het plan is de onderzeese ste nen en blokken te identificeren door onderzoek van inscripties en kenmerken. Vervolgens moeten de opmerkelijkste stuk ken naar boven worden ge bracht. De duikers deden op de zeebodem verbazingwekkende vondsten. Nog geen zes tot acht meter onder water liggen hon derden stenen blokken, vari ërend van drie tot zeventig ton zwaar. Er zijn stukken van tem pels en er liggen standbeelden. Alle dateren uit de Ptolemaeui- sche periode (330 tot 30 v. C.). Hun omtrekken zijn vanaf het fort zichtbaar. Onder de blokken zijn pilaren en grote granieten en marme ren standbeelden van sfinxen en Egyptische goden. Enkele standbeelden zijn wel 13 meter hoog. Aangenomen wordt dat een aantal stenen zonder inscriptie deel uitmaakten van de vuurto- Het is niet duidelijk waar de standbeelden en andere tem- pelresten vandaan komen. Mis schien is een kustgebied over stroomd en een tempelcomplex op die manier onder water ko men te staan. Wellicht hebben de Mamelukken oude tempel- resten in zee gestort om een stormwering te verkrijgen ter bescherming van hun fort, net als de Egyptische regering nu van plan is. Tot dusver zijn 30 blokken gese lecteerd om naar boven te wor den gebracht. De bergingsope ratie zal evenwel niet voor de herfst beginnen. Als de stenen aan de lucht worden blootge steld, zullen zij een speciale be handeling moeten ondergaan om te voorkomen dat ze in stof uiteenvallen. Ze zijn eeuwen lang blootgesteld geweest aan de corrosie van zeezout. Wat er zal gebeuren met de an dere oudheidkundige vondsten, is onzeker. „Misschien kunnen wë buiten de restanten een an dere wal opwerpen", aldus Em pereur. „Maar dat wordt een zeer kostbare aangelegenheid." zijn van grotere vissen zoals zalm en tonijn en van pinguïns is hel gehele biologische even wicht in de regio verstoord, al dus het Onderzoeksinstituut voor Visserij in de Australische deelstaat Victoria. Het plankton vormt een gelati- ne-achtige massa die de kiemen van de sardientjes verstopt waardoor ze geen zuurstof meer krijgen. De bioloog Graeme Arnott van het Instituut ver klaarde dat de ongewoon grote vermeerdering van het plankton op 22 maart voor het eerst werd waargenomen voor de kust van Zuid-Australie en dat de plank ton-massa nu oprukt naar het oosten en westen. Luchtfoto's tonen dat het getroffen gebied zich uitstrekt over een lengte van 100 kilometer. Er zouden honderden tot duizenden ton nen sardientjes gedood zijn. Volgens het Onderzoeksinsti tuut is een dergelijke massale vissterfte nog nooit voorgeko men in de regio. Aangenomen wordt dat de koude zeestromen die de enorme hoeveelheden plankton naar boven brengen zijn veroorzaakt door het ldima- tologische effect El Nino, dat vorige maand werd waargeno men en waardoor het zeewater in de zuidoostelijke Pacifische Oceaan is verwarmd. Regelmatig kruim heeft alles te maken met de malsheid van brood. Brood met een regelmatig gevormde kruimstruc- tuur blijft langer vers dan wanneer deze structuur onregelmatig is opgebouwd. De bakker kan daar wat aan doen door het juiste bereidingsproces te kiezen of broodverbetermiddelen toe te voegen. Onderzoekers van de Landbouwuniversiteit in Wageningen, die de rol van zetmeel in het verou deringsproces van brood bekeken, kwamen na hun studie tot deze conclusie. Een mals brood bevat een zachte kruim die na in drukken grotendeels terugveert. De malsheid van brood gaat bij het bewaren achteruit. Het brood wordt steviger en kruimeliger. Consumenten as sociëren deze kwaliteitsvermindering vaak met 'uitdrogen' van het brood. Gebleken is dat als de structuur van het zachte binnenste van het brood (de kruim) regelmatig is, de veranderingen in het zetmeel veel minder tot uitdrogen leiden. Het proces van uitdrogen verloopt sneller als de kruimstructuur onregelmatig is. Het brood is dan minder mals en van mindere kwaliteit, aldus de onderzoekers. Zon en wind levert nog weinig op De bijdrage van duurzame energie stijgt, maar op het to taal levert het nog maar een be perkt aandeel in de Nederland se energievoorziening: het gaat om 1,4 procent. Dat blijkt uit het Kwartaalbericht Milieusta tistieken van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg. Onder duurzame energie vallen de energiebronnen die blijvend zijn, zoals zon en wind. Het CBS heeft de ontwikkeling van duur zame energie onderzocht vanaf 1988. Het jaar waarin het aantal windmolens is toegenomen van driehonderd naar zevenhon derd stuks. Ook zijn in die pe riode drie waterkrachtcentrales in bedrijf gekomen. Daardoor steeg het elektrisch vermogen van waterkracht van 13 naar 37 megawatt. De toepassing van zonne<-energie uit zonnecellen en zonnecollectoren verdubbel- de sinds 1988. Het gebruik van duurzame energie is wel gestegen, maar omdat het totale Nederlandse energiegebruik nog sterker groeide nam het aandeel van duurzame energie in het totaal procentueel nauwelijks toe. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtmÊÊÊÊÊÊÊÊÊm S T HEINZ P S OS-AAP- H££FT - ££N - ROBOC US - VOOR - MB- &SMAAKT, PR/TS TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Onder toornige uitroepen sprong heer Bommel op de gevallen maaltijd rond en daar deze nogal heet was, brandde hij zijn voetzolen. Met een kreet greep hij naar een van zijn pijnlijke tenen, doch hij deed dit zo onbeheerst, dat hij de trouwe be diende ter aarde wierp. Intussen was de vlam uit het open staande fornuis geslagen, zodat een kopjesdoek, die er boven hing, vuur vatte. Wanneer Tom Poes niet aan wezig was geweest, zou de brand- voorspelling al duidelijk uitgekomen zijn. Nu liep het nog goed af, maar de an ders zo propere keuken bood een troosteloze aanblik toen heer Bom mel, leunend op Tom Poes, de gang op strompelde. ,,Nu moet u me toch eens vertellen, wat hier aan de hand is", zei de laatste. „Waarom doet u zo zenuw achtig? En waarom laat Joost het eten aanbranden? Dat is niets voor hem." „Het ongeluk is bezig toe te slaan", zei heer Ollie somber. „Kwel en kom mer hangen over het huis; de toe stand is hachelijk, als je begrijpt wat ik bedoel." En nadat hij zijn voeten met brand zalf had behandeld zette hij zich in zijn leunstoel bij de haard en vertelde wat er die dag gebeurd was. „Erger kan het niet", zo besloot hij. „Weliswaar ben ik verzekerd, maar toch ben ik op het ergste voorbereid. Want verzekeringen zijn ijdelheid, zei de heer Hobbel Hachelbout; hier helpt slechts berusting. Over een heksenkring kan men nog heenstap pen, maar dat nummer dertien doet de deur dicht." Tom Poes begont te lachen. „Wat een onzin", zei hij. H W R Weersvooruitzicht DOOR HANS VAN ES Het droge weer van de afgelopen weken werd woensdag overtui gend doorbroken. We kregen be zoek van een kleine, actieve de pressie, die vlak langs de Hol landse kust naar Denemarken is getrokken. Het front van het la gedrukgebied leverde 's och tends nog weinig nattigheid op, maar toen het in de middag even opklaarde, begon de zeer onsta biele atmosfeer snel over te ko ken. De opwarming tot 15 graden was voldoende voor de ontwikke ling van snel omhoog schietende stapelwolken. Weldra was een massief buienge- bied gevormd, dat rond de avondspits van zuid naar noord over het land trok. Er vielen plaatselijk zware buien, die ver der landinwaarts ook onweer met zich meebrachten. Plaatselijk werd melding gemaakt van hagel en zware windstoten. In korte tijd viel vrij veel hemelwater; voldoende o nodige vocht te voorzien. In onze regio meldde Valkenburg 11 millimeter; Haarlem en Sant-! poort noteerden resp. 10 en 13 mm. etmaalneerslag. De wegtrekk de depressie heeft vandaag nog voldoende greep op ons weer. Pas de passage van een volgende buienlijn klaart het een beetje op. D$ noordwester houdt het kwik bedroevend laag voor deze tijd van het C jaar. Als het kwik 12 graden haalt, is dat meegenomen. Morgen verandert er ogenschijnlijk weinig. Een koude trog in de b venlucht zorgt al bij een kleine opwarming voor de vorming van hoe reikende stapelwolken. Vooral landinwaarts kunnen pittige buien voorkomen, mogelijk met onweer en hagel. De kuststrook maakt aa w spraak op wat meer opklaringen, maar helemaal droog blijft het od hier niet. Pas in het weekeinde mag voorzichtig aan een verbetering worden) dacht; met de nadruk op voorzichtig, want de uitbreiding van het A deel renhoog naar West-Europa verloopt nogal traag. In elk geval v de opklaringen op zaterdag al talrijker, maar de 'zieke' bovenlucht' houdt de buienkans overeind. Zondag ligt de Azorenuitloper dichtbij ons land. Het blijft verregaaïten i droog en bij brede opklaringen gaat het kwik in de lift. De noordwe Mu L tenwind zwakt verder af en maxima van 15a 17 graden zijn al goeitetrc mogelijk. Het is de vraag of de verbetering begin volgende week dó werkelijk doorzet. Volgens de laatste prognose worden de hogedrui pogingen al snel gefrustreerd door snel naderende oceaanfronten. 999 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd re gen, ook kans op sneeuw. Middagtemperatuur onge- Bewolkt en regenachtig. Morgen in het zuiden ook enkele opklaringen. Mid dagtemperatuur tussen 6 en 10 graden, morgen en kelegraden hoger. Denemarken: Vandaag veel wolken i perioden r gen t regen. Mor- met hagel. Middagtempe ratuur ongeveer 9 graden, morgen rond 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend zon en wolken en voornamelijk op van daag een enkele bui. Morgen i land toenemende bewolking, door regen. Middagtemperatuur onge veer 11 graden, morgen iets hoger. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele buien. Morgen iets meer opklaringen. Middag temperatuur ongeveer 10 graden, mor- Noord- en Midden-Frankrijk: Veranderlijke bewolking en vooral van daag enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden, morgen iets ho ger. noorden tot 17 gradei Zwitserland: Bewolkt en perioden Middagtemperatuur ongeveer 18 morgen tussen 12 in het noolv< 18 ir Flinke zonnige perioden ei bewolking en fikse buien peratuur van 18 graden i <>rz droog. In het Middagtem- i het noorden tot 26 Spanje: In het zuiden droog en flinke zonnige perioden. In het westen en noorden wol kenvelden en vooral vandaag en mor genochtend plaatselijk regen. Middag temperatuur tussen 27 en 32 graden, in het noordwesten, en morgen ook het noordoosten, ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxi ma ongeveer 25 graden, aan de zuids- tranden enkele graden hoger. Marokko: Westkust: vandaag overwegend zonnig. Vandaag vooral in het noorden enkele wolkenvelden, maar hoogst waarschijn lijk droog. Maximumtemperatuur aan het strand ongeveer 24 graden, vandaag Oostenrijk: .•■i Vandaag van het westen uit bewof;" en geruime tijd regen. Morgen e wolkte regendag. Soms veel win< dagtemperatuur dalend naar or 14 graden, vandaag in het oosten ejf 23 graden. en VRIJDAG 19 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder Maan op 01.05 Maanondei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.32 20.08 07.05 Laag 03.16 15.44 02 57 - - lager. Droog en flink wat zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur aan zee tussen 27 en 32 gra den, landinwaarts warmer; morgen in het zuiden maxima tot 40 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Morgen van het westen uit opklaringen, maar vooral in het oosten ook nog enke le buien. Langs de Middellandse-Zee- kust droger, zonniger en warmer. In het Rhönedal steekt een stormachtige Mistralwind op. Koud met maxima tus sen 13 en 17 graden, maar vandaag in Vlissingen motregen Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, vandaag iets lager. tot 28 langs de zuidoostelijke Adriatische kust. Morgen in het noorden koeler en in het zuiden Zonnige perioden en droog. Morgen meer wind en bewolking en vooral op Corsica een enkele bui. Middagtempera tuur van 22 graden op Corsica tot 26 op Sardinië. Morgen minder warm. Malta: Overwegend zonnig. In de loop van mor gen enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, morgen op het vas teland 28 graden Turkije en Cyprus: Zonnig, in het binnenland 's middags Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg onbew. New Orleans half bew orz

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8