AOV-fractieleider Nijpels overweegt af te treden 'vdA maakt weg vrij oor homohuwelijk )ver WAO-herkeuring ijkt compromis in zicht Binnenland Ook even achter mijn oren graag Wijers: Gouden toekomst voor milieubedrijven HBO'er mag niet meer door naar universiteit Stichting van de Arbeid jubileert Wijers wil onderhandeling met McDonnell-Douglas heropenen Kamer eist hardere garanties over tegenorders voor Apache Tropenarts sluit link tussen klachten en malariapil uit Alles over milieubewust slapen, bouwen en reizen ONDERDAG 18 ME11995 Flippo's uit combipakken Smiths Na klachten van winkeliers haalt fabrikant Smiths de jjppo's uit de combipakken met kleine zakjes chips. Kinderen ukten in de supermarkten de zakken vaak open op zoek naar de gekleurde schijfjes. De verpakking van de combizakken is name- ijk doorzichtig en de flippo's zitten er los in. In andere chipszak en zitten de flippo's tussen de chips. Die blijven er in, verzekert ;miths. Aspergetelers stappen naar rechter ■rmond Vier aspergetelers hebben gisteren op advies van jnder meer de Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) bij |e rechtbank in Roermond een kort geding aangespannen tegen iet Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA). Ze wil- aspergestekers uit Polen of andere niet tot de Europese Unie lehorende landeninzetten omdat ze geen Nederlanders kunnen inden. De telers beschouwen het geding, waarvan nog niet be- het dient, als een proefproces. Ontvoerd meisje terecht iAMBACHT De 19-jarige vrouw uit ex-Joegoslavië die dinsdag middag door drie mannen in de Zuidhollandse gemeente Berg- 'ibacht is ontvoerd, is weer terecht. Zij is ongedeerd terugge- pnden in haar woonplaats, de Brabantse gemeente Rijen. Justi- Den Haag heeft dit gisteren bekendgemaakt. De politie inmiddels twee van de drie ontvoerders aangehouden, de tjafige ex-vriend van het slachtoffer en een 33-jarige vrouw uit lijen. De identiteit van de derde verdachte is bekend, het gaat de broer van de ex-vriend. De ontvoering zou te maken heb- problemen als gevolg van de verbroken relatie tussen «W1 en an e i (enzine door toilet gegooid 'n leien Een 53-jarige Noor heeft gisteren bij een tanksta- de VVieringermeer in plaats van diesel benzine in zijn au- gegooid, de man loste dit op door de dieselleiding los te kop- de reeds getankte benzine in het toilet van het station lozen. Daarna tankte hij de benodigde hoeveelheid diesel, re ende af en verdween via de afsluitdijk naar Friesland. De in- ïiddels gewaarschuwde politie wist de man te pakken. Hij krijgt boete en moet opdraaien voor de schoonmaakkosten. od ge ■SI taxichauffeurs krijgen 2-jarige CAO en haag De vervoersbonden van FNV en CNV en de werkge- ersorganisatie KNVTaxi (15.000 werknemers) hebben een ak- oord bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst r het taxivervoer met een looptijd van twee jaar. De chauf- rs krijgen twee loonsverhogingen: 1,75 procent per 1 januari it jaar en 2 procent begin volgend jaar. Ook is overeenstem- wng bereikt over een diplomatoeslag, verhoging van de nacht- ■r^ ieslag en een utbreiding van de boven-wettelijke uitkering tij- ?ns ziekte van vier naar tien weken. De rechtspositie van af- tepkrachten en parttimers wordt versterkt. De komende twee r komt er onderzoek naar flexibilisering van de VUT. Verkstraf voor doodrijden fietser phen Een 47-jarige man uit Eibergen is gisteren door de Zut- tiense rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en maanden voorwaardelijke celstraf voor het doodrijden van n fietser. De man reed de 64-jarige fietster vorig jaar in zwaar dattf^ftonken toestand dood. Na het ongeval reed hij door. De lan heeft een rijontzegging van drie jaar en krijgt zijn auto niet rug. De officier van justitie had een celstraf van tien maanden i. ontzegging voor 3,5 jaar geëist. Tegenover de politie en op de (ting verklaarde de man dat hij dacht een ree te hebben aange- i. Wa de 24 :htm< :ief va; (Pk- P^Iiarantiefonds moet belasting betalen en haag De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) moet ver 1988 en latere jaren normaal vennootschapsbelasting beta lt. De Belastingkamer van de Hoge Raad stelt de fiscus hierin dc i'het gelijk, zo blijkt uit een gisteren gewezen arrest. De SGR lende 4de eind 1990 in totaal 676 aangesloten reisoperators. In de af- ep, m slopen jaren schommelde dat aantal tussen de 1.100 en 800. ttage ls een lid niet aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen, huidi gat de stichting garant voor terugbetaling van de :taire :hten Raad ■n. Uit pen jaar cel voor moord in Venlo n bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 33- rige man uit Venlo veroordeeld tot tien jaar cel voor moord op n 51 jarige landgenoot. De verdachte, die volhoudt onschuldig zijn. is tijdens zijn voorlopige hechtenis in het huis van bewa- ngook nog aangehouden als lid van de Bende van Venlo. Hij du betrokken zijn bij de executie van drie illegaal in Nederland irblijvende Turken, wier lichamen overigens niet zijn gevon- sn. De bende wordt verdacht van tenminste acht moorden en irca 250 andere misdrijven. elang aansl :amer zoldo -PvdA wil dat naast het hu- dat d lijk ook een partnercontract Dk al i de burgelijke stand kan wor- 1a i voltrokken. Dat maakt de ;insef g vrij voor een wettelijk ho- te ihuwelijk. Twee samenwo- ig int Ftde mannen of vrouwen krij- zettfi daarmee dezelfde rechten plichten als gehuwden, daarnaast stelt de partij in igisteren gepresenteerde no- voor het volwaardig ouder- ip over kinderen niet langer ?perken tot een man en een iw. Twee mannen of vrou- moeten dezelfde zeggen- ip kunnen krijgen. Het C-kamerlid Van der Burg fit modernisering van het riilierecht noodzakelijk om- i dit 'geheel doordesemd is de traditionele man- ouw-verhoudingen'. De ho- >beweging dringt al jaren aan een wettelijke geregistreerde nenlevingsvorm. haag. dA. VVD en D66 kunnen el- ar vinden op de afspraak dat or de herkeuringen van oude- WAO' ers meer tijd genomen oet worden. Oudere arbeids- (SChikten komen dan wat aan de beurt en hoeven in ieder geval voor de korte mijn niet te veel zorgen te noordwuk anp 'Wij hebben technische voorsprong' linge samenwerking van de be drijven, maar ook samenwer king met kennisinstituten en zelfs financiële instellingen. „Economie en milieu moeten hand in hand gaan", aldus Wij ers die de term 'econologie' in troduceerde. Arthur D. Little voorspelt dat de markt voor milieutechnolo gie groeit van 210 miljard dollar in 1992 tot 370 miljard dollar in het jaar 2000. Nederland slaat internationaal een goed figuur bij het leveren van kleinschalige installaties, mmaar moet zich ook richten op grootschalige projecten. Wijers beloofde dat hij nieuwe initiatieven en de ontwikkeling en toepassing van milieutechnologie zal onder steunen. In de afgelopen vijf jaar is al in totaal 78 miljoen gulden uitgetrokken om 235 milieuprojecten te stimuleren. Nederlandse bedrijven kunnen internationaal de vruchten gaan plukken van het strikte milieu beleid in ons land. Ze hebben een technische voorsprong ge nomen op de buitenlandse con currentie en doen er nu goed aan verre markten te betreden. Voor bedrijven die installaties leveren voor zuivering van lucht, grond- en afvalwater, voor de verwerking van huis houdelijk afval en bodemsane ring, zijn er goede kansen in vooral het Verre Oosten, Zuid- Amerika en Oost-Europa. Dat blijkt uit een studie van het onderzoeksbureau Arthur D. Little waarvan minister Wij ers van economische zaken gis teren in Noordwijk de resulta ten bekend maakte. Voorwaar de voor succes is meer onder- r koeien heen liep. De borstels Amsterdam Ook even achter m'n oren, moet koe Rimini hebben gedacht toen ze door de moderne wasstraat v boven haar hoofd draaien 32 keer per minuut, de koe vond het allemaal maar heel normaal. 'Partij gaat ten gronde aan dit soort acties' Fractieleider Jet Nijpels van het door interne ruzies ge plaagde Algemeen Ouderen Verbond beraadt zich op haar positie. Ze heeft er 'schoon genoeg' van dat er lie den zijn die 'de boel in de partij verzieken' door 'niet al te frisse onwaarheden' naar buiten te brengen. „Het moet maar eens afgelopen zijn. De partij gaat ten gronde aan dit soort acties", zei z& vanmorgen voor de EO-radio. den haag gpd Nijpels reageerde vanuit een adres in Groot-Brittannië over de strubbelingen van de afgelo pen dagen. Ze keert morgen avond terug. Ze voelt zich 'mis bruikt' door fractieleden Baten burg, Verkerk en Van Winger den. „Ik ben met tegenzin bij die partij gekomen en wilde he lemaal niet op de eerste plaats staan, ik wilde Batenburg wel helpen. Het was ook niet mijn ambitie in de Tweede Kamer te komen." Of ze terugtreedt, weet ze niet. „Daar moet ik eens diep over nadenken. Dit is een treu rige en schandalige 'zaak." Schandalig slaat op de 'leugens' die fractielid Van Wingerden over Nijpels naar buiten heeft gebracht. Onder meer dat Nij pels zich in de partij zou heb ben omringd met vrienden en familie op diverse belangrijke plaatsen. Het AOV kampt naast ruzies ook met geldproblemen. Nijpels wil een onderzoek naar de wijze waarop drie stichtingen van de partij overheidssubsdies heb ben gebruikt. Volgens AOV- voorzitter Batenburg heeft de partij bijna een ton schulden, maar is dat geen onoverkome lijk probleem. De deze week geschorste Van Wingerden heeft het gerenom meerde advocatenkantoor Nau- ta Dutilh opdracht gegeven zijn schorsing langs juridische weg aan te vechten. Hij wordt daarin gesteund door AOV-voorzitter Batenburg. Van Wingerden werd geschorst voor het maken van een 24 pagina's tellende klaagnota over fractievoorzitter Nijpels en haar familie en vrien den in de partij aan het hoofd bestuur. De Protestants Christe lijke Ouderenbond wil in een brandbrief aan het AOV vragen of de partij onmiddellijk wil op houden met het 'op straat uit vechten' van conflicten. „Het AOV breekt binnen een paar weken af waar de bonden jaren lang voor geijverd hebben" al dus een woordvoerder. Vorig jaar werd het eigenzin nige kamerlid Hendriks uit de AOV-fractie gezet. Dit voorjaar brak er een rel uit met voorzitter Batenburg over zijn onverkies bare plaats op de lijst voor de Senaat. Hij zou te oud zijn. Nu blijkt dat afgelopen vrijdag ook de vice-voorzitter van het AOV in Eindhoven. W. Wernink, zijn functie heeft neergelegd. Partij secretaris Aiking-Van Wagenin- gen overweegt ook op te stap pen. Nuisgrove schets van hoger onderwijs: maastricht Wie in het hoger beroepson derwijs het eerste jaar heeft gehaéüd, kan in de toekomst niet doorstuderen aan de uni versiteit. Het aantal studenten in het wetenschappelijk on derwijs zal mede daardoor te ruglopen. De hoeveelheid op leidingen aan universiteiten en hogescholen wordt fors beperkt en de onderwijsin stellingen krijgen zelf meer ruimte om de lengte van stu dies vast te stellen. Het onder scheid tussen het beroepsge richte HBO en het weten schappelijk onderwijs moet sterker worden. Dat zijn enkele aanpassin gen binnen het hoger onder wijs die staatssecretaris Nuis (onderwijs) de komende jaren wil doorvoeren. Hij zei dat gisteren aan het slot van een discussiebijeenkomst op de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. Het debat vormde de afsluiting van een serie van zestien bijeenkomsten, waar de toekomst van het hoger onderwijs centraal stond. De staatssecretaris, die de meeste debatten bijwoonde, gaf in Maastricht ruwweg aan welke kant hij op wil. Zijn ontwikkelingsplan verschijnt op Prinsjesdag. Kern van dat plan is dat de tijd die studen ten gemiddeld in het hoger onderwijs verblijven, omlaag moet. Daardoor kan de over heid na de eeuwwisseling 200 miljoen besparen. Nuis lichtte gisteren slechts een tipje van de sluier op. Zo gaf hij bijvoorbeeld niet aan hoe hij universiteiten en ho gescholen ertoe wil bewegen om ook kortere studies dan de huidige vierjarige cursus sen te brengen. Ook tijdens de discussie in Maastricht bleek dat daar erg weinig ani mo voor bestaat. „We hebben de afgelopen jaren al de ene operatie na de andere gehad. De invoering van de tweefa- senstructuur is blijven steken. Natuurlijk, er kan nog het één en ander worden verbeterd. Maar ik zou willen vragen: overheid, doe een stapje terug en geef ons de ruimte onze ei gen boontjes te doppenzo luidde de hartekreet van dr. K. Dittrich, voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit Limburg. den haag gpd-a Het partnercontract dat de PvdA voor ogen heeft, staat open voor homo's en lesbien nes, maar ook voor hetero's. Voor samenwonenden van ge lijke sekse heeft het contract als voordeel dat bij overlijden de erfenis aan de partner toevalt. Nu is dat wettelijk niet het ge val. Ook geldt er een onder houdsplicht en recht op een na- bestaandenuitkering. Hetero's zullen voor het wettelijke part nercontract kiezen als zij al een keer gescheiden zijn, verwacht Van der Burg. „Een contract klinkt dan minder zwaar en is ook makkelijker te verbreken." Het 'ouderschap voor ieder een' zoals de PvdA voorstelt, gaat verder dan de plannen van het vorige kabinet. Die beperkte de zeggenschap van de niet- biológische partner tot 'mede voogdij'. De PvdA vindt dat ach terhaald. Ook adoptie mag niet meer beperkt blijven tot een man/vrouw-relatie. Minister Wijers sche zaken zal nog deze week de onderhandelingen met de Amerikaanse overheid en vlieg tuigfabrikant McDonnell-Doug las proberen te heropenen over de aanschaf van dertig Apache- gevechtshelikopters voor 1,3 miljard gulden. De Tweede Ka mer eist dat er een boeteclausu le in het contract wordt opge nomen voor het geval de Ameri kanen hun verplichtingen om trent tegenorders niet nako men. Leveren de onderhande lingen onvoldoende garanties op, dan dreigt het parlement de order op losse schroeven te zet- Staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie deed de toezegging gisteren in de Twee de Kamer, nadat het CDA-ka- merlid Mateman, daarin ge steund door WD, PvdA en D66, eerder had aangekondigd de boeteclausule desnoods via een motie af te willen dwingen. Ma teman: „Het verleden heeft ons geleerd dat compensatieorders, zodra het koopcontract gete kend is, kunnen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Ik wil har dere garanties". WD-kamerlid Voute zei: „Tot nu toe is gemid deld vijftig procent van de in het verleden beloofde tegenor ders ingevuld. Dat geeft te den ken." De weerbarstige opstelling van de Tweede Kamer is het ge volg van een laatste aanbod van de Europese helikopterbouwer Eurocopter, aanbieder van de Tigre, die ook in de race was voor de Nederlandse order. Eu rocopter beloofde een bankga rantie en een korting op de aan- den haag gpd maken. Bovendien zijn de drie regeringspartijen het erover eens dat de keuringsnormen versoepeld moeten worden. Daarmee lijkt er alsnog een compromis mogelijk binnen de coalitie. Algemeen wordt ver wacht dat het kabinet morgen knopen doorhakt over de WAO- herkeuring. De anti-malariapil Lariam kan niet de oorzaak zijn van de klachten van twintig Neder landse militairen die voor de VN in Cambodja gelegerd zijn ge weest. De militairen hebben last van chronische vermoeidheid, impotentie en concentratiepro blemen. Dat zegt tropenarts Van Tiel van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Volgens Van Tiel is Lariam het beste malariamiddel dat be staat. Onderzoek van zijn colle ga Hopperus-Buma bevestigt dit. Het onderzoek van de Ne derlander, dat binnenkort wordt gepubliceerd in een gezagheb bend medisch tijdschrift, is ge combineerd met ervaringen in de Verenigde Staten. Daar rea geerden soldaten uitstekend op het medicijn dat eens per week moet worden ingenomen. Al leen in combinatie met enkele andere medicijnen of ziektever schijnselen kan Lariam niet worden gebruikt. „Maar daarop onderzoeken we alle militairen natuurlijk grondig voordat ze worden uitgezonden", zegt Van Tiel. De Nederlandse soldaten, on der wie twee mariniers, kwa men in november 1993 terug in Nederland. Ze hebben gisteren een advocaat in de arm geno men, omdat ze allen dezelfde problemen hebben, hoewel ze op verschillende tijdstippen en op verschillende plaatsen in Cambodja waren. Zelf dénken ze dat het mala riamiddel of de vele vaccinaties die ze in zeer korte tijd hebben gekregen, de oorzaak zijn van hun aanhoudende klachten zijn. Maar dat laatste acht Van Tiel ook praktisch uitgesloten. „De Amerikaanse soldaten die in de Golfoorlog vochten, heb ben ook kort achter elkaar héél veel prikken in hun billen ge had, maar dat heeft beslist niet schadelijk gewerkt". Hij vindt desondanks dat de klachten serieus moeten wor den onderzocht. „Maar niet in het AMC, want wij zijn natuur lijk zeer bevooroordeeld". Het wordt daarom waarschijnlijk de afdeling infectieziekten van het Acamdemisch Ziekenhuis Nijmegen. Psycholoog Rolf Kleber van het Instituut voor Psychotrau- ma in Utrecht sluit niet uit dat de klachten van de militairen een psychische oorzaak heb ben. Enerzijds omdat het soort problemen in die richting wijst, anderzijds omdat ze zich gerui me tijd na terugkeer hebben ge openbaard. „Zo gaat het bijna altijd: de klap komt pas veel la- Toch is voorzichtigheid en se rieuze aandacht voor de klach ten geboden. „Van de Ameri kaanse soldaten die terugkeer den van de Golf-oorlog en die na een tijdje misselijk werden en hun haar zagen uitvallen, dachten we eerst ook dat ze een psychisch trauma hadden opge lopen. Maar het bleek uiteinde lijk dat ze in aanraking waren gekomen met gifgas". rotterdam gpd Eerste Ecofestatie in Jaarbeurs Op de beurs staat ook een Ecohuis, met allerhande milieu vriendelijke meubels en bouw materialen. Zo presenteert Green Sleep Nederland daar een grote collectie produkten voor de slaapkamer. Er is ook een eco-modecollectie op de beurs te zien van kleding die ge maakt is van milieuvriendelijke materialen. Onder de paraplu van de ECEAT (European Centre for Eco-Agro Tourism) hebben zo'n dertig organisaties de krachten gebundeld. Zij presenteren zich op de beurs gezamenlijk in de 'groene vakantiestand'. ECEAT brengt gidsen uit over vakanties op ecologische boerderijen in Portugal, Polen en Griekenland en vooral in Oost-Europa. De bedoeling van het programma is de boeren aan extra inkom sten te helpen en de toerist aan onderdak. Alles dat riekt naar ecologisch en milieuverantwoord is te vin den op de eerste Ecofestatie, die vandaag is begonnen in de Jaar beurs in Utrecht. De beurs duurt tot en met zondag. Er zijn allerlei nieuwe ontwikkelingen op het gebied van gezondheid, natuur, mode, wonen, voedsel, vervoer en vakantie te zien, die Nederlanders moeten aanzetten tot een milieuvriendelijke leef wijze. 'Het gezondste feest van Ne derland', zoals de organisatie de beurs heeft gedoopt, is mede een initiatief van het Global Ac tio o Plan (GPA). GPA staat on der meer aan de wieg van de honderden Eco Teams die Ne derland inmiddels kent. In zo'n team reiken buren, kennissen en vrienden elkaar ideeën aan voor een milieuvriendelijker huishouden. schaf als het bedrijf de compen satieverplichting niet helemaal zou nakomen. De Tweede Ka mer wil nu eenzelfde toezegging van McDonnell-Douglas en de Amerikaanse overheid. Volgens het voorlopige koop contract zullen de Amerikanen Eurocopter overigens ook voor in totaal 150 procent te genorders plaatsen. Vooral Phi lips, Fokker, DSM en Daf profi teren. Als eind deze maand het definitieve -koopcontract voor de Apache wordt getekend de Kamer is daar in principe niet tegen is volgens Gme lich Meijling de kans groot dat ook Groot,-Britannië tot de aan schaf van Apaches overgaat. „In dat geval zal met de Britten ver regaand worden samengewerkt op het gebied van opleiding, training en materieeluitwisse- ling". Klein aantal politieagenten 'bang op straat' amsterdam anp De politie is op straat ook zelf steeds vaker slachtoffer van ge weld. Een aantal agenten voelt zich buiten het vertrouwde bu reau steeds onveiliger. Uitbrei ding van de politie, meer trai ning en betere veiligheidsmid delen zijn volgens de dienders oplossingen om de gevaren bij het werken op straat in te dam- Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Politie Bond (NPB) onder zijn 18.000 leden. Het is wel de vraag hoe repre sentatief de resultaten zijn om dat er slechts 323 leden meede den. De NPB wil deskundigen aantrekken om de resultaten van het onderzoek nader te be studeren. Tachtig procent van de agen ten vindt dat het werken op straat de afgelopen jaren onvei liger is geworden, bijna ieder een had met geweld te maken gehad. den haag Koningin Beatrix heeft gisteren tijdens een bijzondere zitting van het bestuur van de Stichting van de Arbeid het jubileumboek van de club ontvangen die vijftig jaar bestaat. De stichting is een overlegorgaan van werkgevers en werknemers. foto anp frans vanderunde

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3