Laguna nu ook met Zweedse spieren ICITHON Weg en wiel Toyota provoceert met 'schaamrood van Porsche en Mercedes KOM DEZE WEEK NAAR ONZE SHOWROOM Jaar gratis testrijden in een Daewoo W 'Echte' kinderfiets van Sparta 1 DONDERDAG 18 ME11995 AMERSFOORT/UTRECHT GPD 'Nu ook verkrijgbaar in schaamrood' luidde de provocerende tekst in een grote Toyota-advertentie die vorige week in bijna de hele vaderlandse pers meedraaide. De wagens die met het schaamrood op de bumpers zijn afgebeeld zijn een Porsche en een Mercedes. Hun rode blos zou ver oorzaakt zijn door een Duits testrap port, waarin Toyota beide gerenom meerde merken aftroeft op duur zaamheid. 'Not done' of juist 'heel Toyota'? In Nederland wordt vergelijkende re clame maar mondjesmaat toegepast. Als er al iets in die richting gebeurt, blijft het meestal bij een subtiele ver wijzing, of wordt 'merk X' erbij ge haald om de kwaliteit van het eigen produkt te accentueren. Volgens artikel 14 van de Reclameco de is vergelijkende reclame niet ver boden, mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Het moet gaan om vergelijkbare produkten, de vergelijking moet betrekking hebben op alle relevante eigenschappen (dus bij voorbeeld niet alleen op de prijs) en de reclame mag niet misleidend zijn en ook niet nodeloos denigre rend. In een voetnoot wordt nog op gemerkt dat de huidige rechtspraak het noemen van andere merken niet toestaat. Bij Toyota-importeur Louwman Parqui houdt men zich overtuigend van de domme. „Die advertentie is helemaal niet bedoeld als aanval", verzekert woordvoerster T. Reigchelt. „Wij zijn er gewoon trots op dat juist een Duits instituut de kwaliteit van onze auto's als beste beoordeelt. En dat mag de consument best weten". Dat er wat lichtzinnig is omgespron gen met de bepalingen van de recla mecode, daarvan wil Reigchelt niets weten. „U moet het niet zien als ver gelijkende reclame. Wij zetten ons niet af tegen een bepaald merk. In het testrapport worden nog een he leboel andere merken genoemd. Bo vendien: in de categorie elf jaar en ouder scoren Porsche en Mercedes beter dan wij, en dat staat ook in de advertentie". Wat de concurrenten („collega's", verbetert Reigchelt) ervan vinden, heeft Toyota nog niet mogen verne men. Een kwestie van tijd, verzekert woordvoerster I. de Zaaijer van Por- sche-importeur Pon in Amersfoort. Op korte termijn gaat er een 'stevige' brief van de advocaat naar Toyota. Bij Pon vinden ze de advertentie „kinderachtig" en „niet leuk". „Wat ze hebben gedaan is niet alleen in strijd met de Reclamecode, maar ook met de afspraken die binnen de RAI (de branche-organisatie van de rij wiel- en auto-industrie, red.) zijn ge maakt. Dat zijn geen opgelegde re gels, dat is zelfregulering. Daarom verwacht ik ook niet dat dit vaker zal gebeuren". Volgens De Zaaijer wordt de consu ment niet veel wijzer van dit soort 'voorlichting'. „Er is altijd wel een onderzoekje te vinden waar jouw merk goed uitspringt. Het tekstje geeft ook een heel beperkte weerga ve van het Duitse onderzoek. Weet u bij voorbeeld het verschil tussen de nummer één en nummer tien?" Mercedes is vooral verrast door de actie van Toyota. „Ze zijn iets verder gegaan dan we onderling hadden af gesproken en daar zullen we ze op attenderen", stelt woordvoerder H. Dubbelman met weloverwogen luchtigheid. „Gezien het herenak koord dat ook zij hebben onderte kend, verwacht ik dat het bij een eenmalige actie blijft". Geen van bei de importeurs overweegt vooralsnog een stap richting Reclamecode-com missie. „Daar schieten we weinig mee op", vreest De Zaaijer. „Het kwaad is al geschied. Het gaat ons er vooral om dat het hierbij blijft". Ook een reclame-oorlog zit er vol gens Dubbelman niet in. „Ik geloof er niet zo in dat wij hierdoor schade hebben geleden. De afgebeelde au to's zijn op de markt voor gebruikte wagens tot in lengte van jaren heel veel geld waard. Dat verandert niet door zo'n advertentie. Het is zelfs wel interessant dat een goed merk als Toyota zich met onze produkten wil meten." Veel nieuwe modellen en occasions VAN HAASTEREN MOTORS Weversbaan 9, Leiderdorp - Vrijdag koopavond VAN HAASTEREN LEIDEN BV Potgieterlaan 32 Leiden - Donderdag koopavond Oud speelgoed-markt De Stichting Vrienden van Mechanisch Speelgoed organiseert komende zondag 21 mei zijn 34ste beurs van oud speelgoed in het Postiljon hotel aan de Al bij Deventer (afslag Deventer/Zut- phen). Aan meer dan honderd tafels kan op de internationale Deventer Old Toys Market speelgoed bekeken, geruild of gekocht worden. Tevens kan men eigen oud speelgoed meebrengen om te laten taxeren. Een oud Dinky Toy autootje in goede staat en in het originele doosje bij voorbeeld kan onder verzamelaars heel wat geld waard zijn. De beurs is open van 10 tot 16 uur, de toe gang bedraagt vijf gulden per persoon, kinderen betalen de helft. HOOFDDORP Het op de AutoRAI gedebuteer de Koreaanse automerk Dae woo laat er geen gras over groeien. Naast een publiciteits campagne om zichzelf bekend te maken gaat men nu actie voeren om snel een flinke klan tenkring op te bouwen. Weinig verrassend is een aanbod voor 'nu halen, over een jaar beta len'. Het eerste jaar hoeft geen rente en aflossing betaald te worden. Daarna kan zonder ex tra kosten alsnog de hele koop prijs worden voldaan, of de ko per begint een afbetaling in 36 of 48 termijnen. Uiterst coulant is wel dat hon derd procent financiering mo gelijk is. Meestal zit er bij zulke acties een limiet van 15.000 gul den op de financiering. Zeld zaam in autoland is tevens de vanaf heden geldende omruil- garantie. Binnen drie maanden WEGWERKZAAMHEDEN Tussen Haarlem en Halfweg, overdag. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Zoetermeer en Nootdorp. Amersfoort richting Amsterdam (A 1) Tussen Amersfoort en Baarn. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Eemnes en Hoevelaken, overdag. Eindhoven - Maastricht (A 2) of maximaal 3.000 km, wat het eerst komt, mag een ontevreden koper onder bepaalde voor waarden zijn Daewoo komen omruilen voor een andere, of de koop ongedaan maken. Het kan nog mooier: een jaar gratis rijden. Honderd personen zullen worden uitverkoren als testrijder. Een jaar lang betaalt Daewoo voor hen alle autokos ten exclusief brandstof. Als te genprestatie dient de rijder maandelijks verslag uit te bren gen over de kwaliteit van auto en dealerservice. Officieel start de Test Drive campagne op 20 mei, een maand later kiest men uit de aanmelders honderd testrijders. Belangstellenden kunnen zich nu al aanmelden bij de Daewoo-dealer, of voor nadere inlichtingen bellen met 06-8681 (kosten: 40 ct/min). De Daewoo-importeur verwacht ten minste 50.000 reacties. Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Haarlem richting Amsterdam (A 5) Aan het uitstekende verkoopresul taat dat Renault vorig jaar boekte heeft de prachtig gelijnde Laguna zonder twijfel veel bijgedragen. Met vertrouwen kan men dan ook de '95-cijfers tegemoet zien, nu het Laguna-gamma geleidelijk verder groeit. Eerst kwam een die selversie, nu een sportief getinte variant met nieuwe 2.0 liter motor en in het najaar volgt een fraaie stationwagon. Renault wilde een versie bieden tussen de eigen 115 pk sterke 8-kleps 2.0 liter en de 3.0 liter V6 met 170 pk. Dat werd een gloednieuwe 140 pk sterke 16-kleps 2.0 liter, in wezen de 5-cilinder uit de Volvo 850 die met één cilinder is inge kort. Volvo's fabriek in het Zweedse Skövde bouwt de motor voor Renault, die zelf in zijn motorenfabriek te Cléon de lichtmetalen gietstukken voor het motorblok maakt. Renault onderhandelt met Volvo om in Cléon ook voor de Zweden 5-cilinder blokken te gaan pro duceren. Nog onduidelijk is of Volvo iets gaat doen met de nieuwe 2.0 liter, waarvan Renault er 40.000 per jaar zal afnemen. Mogelijk verschijnt de 16-klepper in de Volvo- variant op de Mitsubis hi Carisma, die volgend jaar bij NedCar in Bom als opvolger van de Volvo 400-serie van de band gaat lopen. In de Laguna RTi 2.0S 16V ontpopt het nieu we aggregaat zich als een mooi rustig en soe pel draaiende motor, die de forse auto vlot op tempo brengt. Dat heeft wel veel te maken met de keus voor zeer kort aaneensluitende versnellingen. Die zorgen dat de motor gauw bij een hoog toerental belandt. Het motorgeluid blijft heel beschaafd, maar het komt de zui nigheid niet ten goede. Op papier presteert de 16-klepper niet overtuigend veel meer dan de oudere 8- kleps motor, ten koste van een procent - of vijf hogér gemiddeld verbruik. In de praktijk is de nieuwe krachtbron echter een stuk levendiger en loopt hij veel mooier. Hoewel op schoonheid, binnenmimte en algeheel rijgedrag in de Laguna niets valt aan te merken leidt de keuze van de uitrusting tot een kritische noot. In ons De Renault Laguna is een regelrecht ver koopsucces. De serie wordt binnenkort uit gebreid met de 'tussenversie' RTi 2.OS 16V en in oktober volgt de Break. foto's renault land krijgt de RTi standaard airconditio ning, maar geen ABS-remsysteem of air bags. De prijs is vastgesteld op 54.275 gulden. Daarvoor bieden diverse con currenten wèl ABS, twee airbags en even uitgebreide luxe als deze Laguna. Binnen Renault's eigen gamma krijgt de 16-kleps Laguna RTi een rol toebedeeld als subtopper. Hij kost tien mille meer dan een 8-kleps RT' 2.0 en negen mille minder dan een V6. Het aandeel in de totale Laguna-verkoop zal laag blijven, verwacht de importeur, zij het iets hoger dan dat van het V6-topmodel. Dat heeft standaard ook geen airbags, dus op dit punt mag Renault weieens naar de con currentie kijken. De Laguna RTi komt eind juni op de Nederlandse markt. Tijdens de autotentoonstelling van Bar celona, die deze week wordt gehouden, introduceert Renault de Laguna Break in zijn definitieve vorm. De nieuwe station wagon vertoont veel overeenkomsten met het studiemodel Evado, dat in maart al te zien was op de Salon van Ge- nève. Op de Franse markt zal de Break worden aangeduid met de naam van zijn voor ganger: Nevada. In alle overige landen wordt hij als Laguna Break gelanceerd. In oktober komt hij in ons land op de markt. Door een uitgebreid motorengamma aan te bieden wil Renault bij de Laguna stationwagon evenveel nadruk leggen op bedrijfsmatig gebruik als op het gebruik in vrije tijd. Op de 3.0 liter V6 na zal de Break dan ook met alle motoren, die momenteel in het Laguna-gamma be schikbaar zijn, geleverd kunnen worden, dus ook met de nieuwe 2.0 liter 16-klep per. DAEWOO-DEALER MAREDIJK 175 LEIDEN 071-212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTWEG - W. DE ZWIJGERLAAN U bent toe aan een DAEWOO Mitsubishi zonder olie verversen Mitsubishi Laat weten dat het bezig is met terugdringen van de noodzaak tot olie verversen. Met als achtergrond natuurlijk het milieu, waar dan minder af gewerkte olie opgeruimd hoeft te worden. Door speciale toe voegingen zou de motorolie he lemaal niet meer ververst hoe- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij T.h.v. Maastricht Airport, overdag. De Neder landse fiet- senfabriek Sparta komt met een revolutionaire kinder fiets, de Txiko. Het is geen fiets voor een vol wassene die een paar maten kleiner is ge maakt, maar een fiets die volledig is afge stemd op de lichaams bouw van kinderen. De fiets is zelfs met behulp van kinderen ontwor pen. Zo ligt het zwaartepunt lager dan gebruikelijk, waardoor de fiets extra stabiel is. De instap is laag en een kind kan, zittend op het za del, gemakkelijk met de voeten bij de grond. Het trappen, rem men en bedienen van de ver snellingen zullen weinig kracht vergen. De Txiko is verkrijgbaar in twee maten. De verstelmoge- lijkheden zijn dusdanig groot, dat een kind heel lang plezier van de fiets kan hebben. Sparta heeft de nieuwe kinder fiets opvallend vormgegeven. Zo zijn de spatborden gemaakt van sterke kunststof. De kop lamp is verwerkt in het voor spatbord en het achterspatbord is tevens bagagedrager. Scherpe uitsteeksels zijn er niet en de De in het najaar leverbare Txiko van Sparta is op vallend vormgegeven. foto sparta bedrading van de verlichting is weggewerkt. Om de juiste maat kinderfiets te bepalen heeft de fabriek de Spartameter ontwor pen die in de fietsenwinkel komt te staan. Hiermee zijn ook stuur en zadel precies in te stel len. Deze 'eerste echte kinderfiets', zoals Sparta zelf zegt, is pas in het najaar leverbaar. De verkla ring daarvoor is opmerkelijk ge noeg een andere, traditionele, kinderfiets van Sparta, de Po nystar. „Die werd tijdens de af gelopen FietsRAI Kinderkeus '95," zegt Hein Hackenitz van Sparta, „Dat betekende veel drukte en publiciteit, zodat de introductie van de Txiko moest opschuiven. Sparta noemt nog geen prijzen van de nieuwste kinderfiets. Het enige dat de fabriek hierover kwijt wil is dat de prijs van de Txiko 'concurre rend' zal zijn, dus niet duurder dan wat de klant voor een gemid delde kinderfiets betaalt. Proefrijden De beste manier om kennis te maken met de ligfiets is een uitgebrei de proefrit. Ook dit jaar worden weer toerdagen gehouden waarbij het mogelijk is om een dag lang op de ligfiets te zitten en zo de voor- en na delen in alle rust te ervaren. Twigt Ligfietsen in Bergen aan Zee organiseert op 21 mei en op 25 juni toerdagen voor ligfiêt- sers. Hiervoor zijn ligfietsen te huur, maar ook is het mogelijk op een eigen ligfiets mee te rij den. Er is een tocht uitgezet van 50 kilometer door de Noordhol landse duinen met als startpunt Twigt Ligfietsen, Elzenlaan 12, Bergen aan Zee. De kosten be dragen 25 gulden, inclusief lunch. Meer informatie via tel. 02208 - 12254. ven worden, net als de olie in de versnellingsbak. De olie in het remsysteem zou niet meer jaar lijks, maar elke drie jaar ververst hoeven worden. Verder heeft Mitsubishi een nieuw topmodel Diamante ont huld. Zo heet het Japanse paral lelmodel van de Sigma. Een bij zondere extra daarin heet Pre view Distance Control, een au tomatische snelheidsregelaar die de afstand tot voorliggers in de gaten houdt en zonodig de snelheid erop aanpast. Daar mee zou de Diamante het eer ste produktiemodel zijn waarop zo'n voorziening leverbaar is. Onbekend is nog of ook in Eu ropa een nieuwe Sigma ver schijnt met die extra. DS-monsterrit Veertig jaar geleden sloeg de Citroen DS in als een bom. Binnen drie kwartier na de onthulling op de Parijse au tosalon noteerde men 749 bestellingen en aan het eind van de eerste dag waren het er 12.000! De Citroën ID/DS Club Nederland viert komen de zondag, 21 mei, de 40ste verjaardag van deze unieke auto met een 'monsterrit' van circa 400 kilometer door Nederland. De start vindt plaats tussen 8 en 9 uur vanuit drie plaatsen: Amster dam (stadionplein), Hoog- eveen en Tilburg en voert de ruim 200 equipes uiteindelijk naar de Veluwe. REDACTIE: PETER LODEV OFFICIAL DAEWOO-DEAll l€ITHONi U bent toe aan een DAEWOO MILJONAIRS DAEWOO Het Zuidkoreaanse Daewoo voert dit jaar de produktiei eigen land op van 700.000 naar 1,2 miljoen auto's. Ook is Daewoo druk op zoe J naarproduktiefaciliteitenii f 1 andere landen. Het streven om rond de eeuwwisseling jaarlijks meer dan 2,2 miljo voertuigen te produceren. GENERAL MOTORS Vorig jaar heeft General Motors, voor het eerst sinds 1989, in de Verenigde State weer meer dan vijf miljoen 1 auto's verkocht: twee miljoi trucks en ruim drie miljoen K& personenwagens. De stijgin ten opzichte van 1993 be droeg 7,4 procent. MAZDA Kort geleden bereikte Ma Motor Corporation een mijl paal in de historie van het merk: de 30 miljoenste in Ji jP pan gebouwde Mazda. Diti taal werd bereikt in 63 jaar: oktober 1931 startte Toyo Kogyo in Hiroshima de voei tuigproduktie met Mazda a merknaam. Pas in 1960 kwi er voor het eerst een perso nenauto: de R360 Coupé. OPEL Kort geleden liep in Zaragt de vier miljoenste, in Spanj geproduceerde Corsa van band. Opeis kleinste type wordt daar sinds 1982 ge bouwd. Vorig jaar nam de verkoop van de Opel Corsa Europa met 35 procent toe, waardoor de Spaanse prodi i tie werd opgevoerd tot 390.000 exemplaren. VAUXHALL Negentig jaar geleden bego het merk Vauxhall (tegen woordig de Britse Opel-ves ging) in Luton met de bouv van scheepsmotoren en eei enkele automobiel. Tegen woordig verlaten in Engel: jaarlijks 364.000 voertuigen de Vauxhall-fabrieken en zi er inmiddels bijna 11 miljoi Vauxhalls geproduceerd. Elektro-proef Fiat in Turijn i NetalsPeugeot/Citroën (PSA C een jaar lang deed met een proef in de Franse stad La Ro chelle wil Fiat in Italië de be langstelling voor elektrisch aa gedreven stadsauto's stimule ren. Na een proef in Livorno rriet vijf elektro-Panda's zet men er komende zomer in Ti rijn twintig in. Ze zullen in het stadscentrum verhuurd worden voor de prij van een parkeerplaats. Met ai dere woorden: je auto betaalt parkeren en gratis een Panda meenemen om te winkelen. Daartoe wordt het Piazza Vitt rio in Turijn voorzien van een speciale parkeerplaats met eli tro-laadstations. In Livorno j den de vijf elektro-auto's in e maanden 12.500 kilometer bij elkaar. Daarin zag Fiat voldoi de aanmoediging om het een in een grotere stad te probere Zo hoopt men een koperspu- bliek te kweken voor de dure stads-Panda, die circa 33 mill kost. BLIK IN HET VERLEDEN De DAF Club Nederland bestaat volgende week zaterdag 15 jaar en viert dat uitgebreid in en rond de geboortestad van DAF: Eindhoven. Daar begon immers midden jaren '50 het verhaal van deze eigenzinnige auto van de gebroeders Van Dóorne. In 1967 werd begonnen met de verplaatsing van de produktie naar het Limburgse Bom. In die nieuwe DAF-fabriek ging ook een volgend type, de 55, de band op (zie Foto). Die 55 werd in 1972 opgevolgd door de 66, die later als Volvo 66 door het leven zou gaan. Een totaal nieuw type DAF kwam later als de bekende Volvo 343 op de markt. Voor meer informatie over ae DAF-activiteiten: tel. 05940 - 2.198. foto daf club nederlai

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16