Buren Oosthoek: op de barricade Ieder grassprietje onder de loep Rijn Veenstreek )OS wil van Dillen porthome maken /er Tijdelijke kaalslag Ondernemersvereniging J acobs woude viert eerste lustrum met honderd leden Kranslegging Reclamebureau Zwart maakt kans op Effie DNDERDAC18MEI 1995 Woubrugse botst op tuinman nphen aan den run Een 16-jarige Woubrugse is gistermorgen op iéf fietspad van de Prins Bernhardlaan in Alphen op een 30-jari- ie tuinman gebotst. De man was aan het werk in de bosjes en leed net een stapje naar achteren op het fietspad, toen de Wou- irugse op haar bromfiets langskwam. Het meisje viel en ver kondde haar knie. De man liep alleen schaafwonden aan schou- leren been op. Auto opengebroken [muiden Uit een auto die geparkeerd stond op het Cederplein i Leimuiden werd in de nacht van dinsdag op woensdag de ra dio-cassetterecorder gestolen. De autokraker sloeg een ruitje in im bij de begeerde apparatuur te komen. k Alphense turn- en gymnas- ivereniging DOS wil van |embad de Dillen een cen- oor de gymnastieksport Uit handen van DOS- lorzitter H. Hopman ontving I wethouder van sportzaken der Veen Meerstadt D) gisteren een business- in staat hoe DOS het jembad wil laten ombouwen leen zogenaamd sporthome. rnsport iS is al vijftien jaar op zoek geschikte accommo- r de turnsport met lorzieningen als een valkuil, n verende vloer voor de vrije lening en een trampoline. ien de Alphense politiek vorig ar besloot om zwembad de llen te slopen en een nieuw imbibad te bouwen op de plek n buitenzwembad de Hoorn, as de gymnastiekvereniging er in ook vlug bij. Het Alphense illege stond er welwillend te- nover en gaf DOS de gelegen- net een concreet plan komen. Na de aanpassingen zullen er sportruimten zijn. De ootste is de turnzaal van on- veer dertig bij twintig meter - t huidige grote bad - met larin de felbegeerde valkuil, e een veilige landing garan- :ert bij moeilijke afsprongen naf de turntoestellen. Daar- last heeft de turnzaal een gra verende vloer voor de vrije oefening en een in de grond verzonken grote trampoline. Behalve een turnzaal zal het complex ook een trainingszaal hebben en een sportzaal, die gebruikt wordt voor jazz-gym- nastiek, ballet en aerobic. Ook komt er een sauna, maar daar van moet nog nader onderzocht worden hoe deze geëxploiteerd kan worden. Het goed geoutilleerde sport complex en de nabijheid van de Rijnstreekhal moeten het in de toekomst mogelijk maken om naast het organiseren van regio nale en nationale evenementen ook internationale turnwedstrij- den te houden. Kosten De kosten voor de aanschaf van het gebouw en de verbouwing en inrichting ervan bedragen 800.000 gulden. Waarschijnlijk zullen de gemeente en de Stich ting Waarborgfonds Sport voor een groot deel borg staan en daarnaast financiert DOS zelf ook een deel. De jaarlijkse ex ploitatiekosten worden gedekt door de verhuur van de zalen en uit de reclame-, sponsor-, en kantineopbrengsten. Wethouder Van der Veen Meerstadt was enthousiast over de plannen. Hij zei toe het busi nessplan op zo kort mogelijke termijn te willen bespreken. Als de politieke goedkeuring voor het plan er komt, wordt het nieuwe sporthome in 1998 een feit. oonwagens aangesloten op kabel Twintig miljoen gulden wil het Provinciaal Afval verwij de - ringsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) investeren in maatre gelen om overlast van de vuiloverslag op het Oosthoek terrein aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude te voorko men. De "buurt geloof echter niet dat stank, lawaai en zwaar vrachtverkeer te vermijden zijn, zo bleek gister avond tijdens een informatie-avond in de Eendenkooi. „We moeten absoluut de barricaden op", riep een buurt bewoner de ongeveer veertig aanwezigen op. lloemenveiling nderzoekt omzetdaling lij klanten 5ELOFARENDSVEEN 95 lande Ei !t woonwagenkamp aan het iudse Rijpad irï Alphen aan :n Rijn wordt aangesloten op it kabelnet. De aansluiting van 34 geïnteresseerde bewoners de kabeltelevisie kost in to- al bijna 58.000 gulden. Burge- r en wethouders stellen :n eigen bijdrage van 300 gul- n per aansluiting voor. De aansluiting op het kabel net is één van de zaken waar voor de vertegenwoordigers van het woonwagenkamp al lange tijd pleiten bij de gemeente. An dere wensen zijn de bouw van een klein clubhuis en de aanleg van openbare verlichting dp het Goudse Rijpad. Aan die laatste wens wordt nu ook tegemoet gekomen. Verlichting van de weg kost 30.000 gulden. runduk liesbeth buitink Op het Oosthoek-terrein moet een overslag van vrachtwagens naar schepen komen voor bouw- en sloopafval en grond. Tot de scheidings- en vergis- tingsinstallatie in Voorschoten klaar is, wordt aan de Hoge Rijndijk bovendien huishoude lijk afval overgeslagen. Het be drijf trekt naar verwachting da gelijks zo'n 100 vrachtwagens en personenauto's aan. De overslag is uitsluitend overdag, tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. PROAV-woordvoerder K. Lu cas verzekerde de buurt gister- avo'nd dat stank en lawaai niet aan de orde is, omdat alle over slag-activiteiten in een grote loods plaatshebben. „Geluid is een belangrijk knelpunt ge weest. We hebben zen voor een volledig gesloten hal, waarin zelfs het schip bin nenkomt. Ook de geur is door die gesloten hal beheersbaar. Zelfs die huizen die er tegen over staan, hebben er geen last De buurt geloofde niets van Lucas' belofte. „Dat geloof je toch zelf niet? Geur is subjectief. Heineken veroorzaakt veel overlast en dit bedrijf zorgt straks voor de beroemde drup pel", oordeelde een buurtbewo ner. Een vrouw vreesde dat de vrachtwagenchauffeurs niet de verplichte route via de rijksweg 11 naar het overslagterrein kie zen, maar de Hoge Rijndijk als sluiproute nemen. Lucas: „Ze moeten omrijden. In Gouda hebben we een soortgelijke si tuatie en daar is het ook gelukt, want de chauffeurs worden domweg ontslagen als ze het niet doen." De PROAV-woordvoerder er kende dat het vrachtverkeer over de Burgemeester Smeetsweg voor overlast kan zorgen. „Het klinkt misschien hard, maar die mensen wonen naast een bedrijventerrein. En het is een openbare weg, daar mogen toch vrachtwagens rij den? Ik benijd die mensen niet, dat moet ik toegeven. Richt dan een actiegroep op en verdedig uw belangen." De buurt verweet wethouder T. Ringersma (openbare wer- ken/PZ) dat de gemeente de komst van de overslag niet heeft tegengehouden. „Toen het be stemmingsplan voor dat gebied in de jaren 60 werd gemaakt, is de afweging gemaakt tussen de woon- en de industriefunctie. Daarover heeft iedereen kun nen meepraten. Als dan een be- iRMANJOUSTRA et de omzet van de bloemen- liling in Roelofarendsveen is éV y<{ iets verkeerd. Die is voor de erste maanden van dit jaar on- èveer gelijk aan de omzet ge urende dezelfde periode in 994. En toen bleef de teller op december uiteindelijk op a 43 miljoen gulden steken. ioi laar het is de omzet van de lanten van de bloemenveiling tikkeltje zorgen baart, loemenhandelaren, planten- andelaren, ze praten allemaal /er een daling. 'Reden genoeg om maar eens it actie over te gaan, zo dach- n ze bij de veiling. Waarom lt(|iet eens nagegaan waar die mzetdaling bij de detailhandel jandaan komt? Dus plofte on- ^^angs bij alle klanten een eri- |uéteformulier in de bus. „Je loet het zien in het kader van 27 ta ienstverlening aan onze klan- 7 in", zegt een woordvoerster, relatie moet je onderhou- Op het formulier staat een 611 aantal specifieke vragen. Zo zordt apart gekeken naar de mzet voor bloemen, planten bij-artikelen zoals jVerige vragen hebben betrek ing op mogelijke oorzaken En weg zijn ze, die huizen. Alsof ze er nooit gestaan hebben. Toch stonden er tot v kort twaalf woningen op dit stukje Westeinde in Roelofarendsveen. Maar lang leeg blijven zal het niet. Waar nu nog de brokstukken liggen, moeten binnenkort weer nieuwe woningen staan. Acht luxe wonin gen. Het is de bedoeling dat over twee weken de eerste paal wordt geslagen. En al staat er nog geen muur. zelfs nog geen steen van deze nieuwe huizen, de makelaar hoeft niet meer gebeld te worden. Alle wonin gen zijn reeds verkocht.- foto ben de bruyn LEIMUIDEN. GERARD V De Ondernemersvereniging Jacobswoude telt sinds gisteren precies honderd leden. Het ronde getal wordt in het eerste lustrumjaar volgemaakt door J. Konter van Hemker en Bekking BV. De derde vestiging van het bedrijf specialiseert zich in bedrijfskleding voor mensen in het groen: ja gers, vissers en andere werkers in de natuur. Naast Konter meldden zich nog acht leden aan. Dat werd gisteren meegedeeld tijdens de jaarver gadering van de ondernemersvereniging in Lei muiden. Het eerder verschenen economisch beleidsplan achtte voorzitter A. Goedhart 'een basis waarop de hele gemeenschap van Jacobswoude kan steu nen.' Er bestaat de mogelijkheid dat (kleine) be drijven zich in de woonkernen vestigen. Goed hart hield de jaarvergadering verder voor dat ook vijf jaar v Kamsteeg voert 'huur-op-maat" geruisloos in Zonder daarmee naar buiten te treden, is autobedrijf Kamsteeg ook in Alphen aan den Rijn al enige tijd actief met 'huur-op- maat'. Tot nu toe hebben onge veer tien Alphenaren een abon nement genomen op de huur auto op afroep. Het autobedrijf wilde de publiciteit rond het initiatief graag overlaten aan de gemeente Alphen aan den Rijn en gaf daarom, geen ruchtbaar- heid aan het initiatief. De huidi ge abonnees van huur-op-maat waren al vaste huurder of kwa men zelf om informatie vragen. In de Lcidse regio is het sys teem van huur-op-maat al meer dan een jaar operationeel. Daar hebben inmiddels zo'n 150 in woners een abonnement geno men op huur-op-maat. Leiden trok sinds vorig jaar 50.000 gul- 1 project te pro- den uit drijf komt dat in dat bestem mingsplan past, mogen wij dat niet tegenhouden. In dit geval hebben we alle trucs uit de kast gehaald om dat te proberen, maar het is niet gelukt", aldus Ringersma. De buurt was niet tevreden met de uitleg. „Mis schien kunnen wij als bewoners meer gaan doen dan klagen", opperde een bewoner. Ringers ma zegde toe de bewoners voor te lichten over de mogelijkhe den om bezwaar te maken. De PROAV wil dat de overslag zo snel mogelijk op het Oost hoek-terrein wordt gebouwd, omdat de Leidse overslag na de jaarwisseling dicht gaat. Lucas voorspelde echter dat door de inspraakprocedures het terrein aan de Hoge Rijndijk waar schijnlijk pas in juli 1997 in ge bruik kan worden genomen. Een net zo actieve opstelling van de gemeente Alphen aan den Rijn zit er niet in. Het ge meentebestuur heeft weliswaar enthousiast gereageerd op het systeem dat een alternatief wil bieden voor de eigen auto, maar B en W hebben zich uitge sproken voor een passieve hou ding. Toch is B. Elshout van Kamsteeg Rental Service nog al tijd in gesprek met de gemeen te. „Want we willen graag dat de gemeente de zaak in ieder geval naar buiten brengt. Het moet geen slimmigheidje van een paar ondernemers lijken", aldus Elshout. Dordat er al een systeem van auto op afroep in Alphen is op gezet, lijkt er voor andere aan bieders weinig ruimte meer te zijn. Het initiatief van bureau Albatros lijkt dan ook in de knel te komen. Dit bureau heeft be gin dit jaar in opdracht van de rijksoverheid een aantal ge meenten (waaronder Alphen) geselecteerd om het systeem van call-a-car te introduceren. Hierin is het de bedoeling dat autoverhuurders samen werken met de gemeente, met taxibe drijven en met het streekver voer. Abonnees van call-a-car zouden zowel op de huurauto als op de taxi en de bus korting moeten krijgen. In de woorden van B. de I laan van Albatros: „We proberen met call-a-car een breed mobiliteitspakket aan te bieden." Albatros zoekt samenwerking met bestaande autoverhuurbe drijven, maar Kamsteeg is voor alsnog niet geïnteresseerd. Het bedrijf wil zich niet in de voor geschreven formule van call-a- car wil laten persen, maar ge woon eigen baas blijven. De Haan vreest dat daardoor het 'brede mobiliteitspakket' in het gedrang komt. Bij Kamsteeg zijn ze daar minder bezorg over. Het bedrijf werkt in huur-op-maat al sa- axibedrijf Be het c ende 'noeste en succesvolle arbeid' nog veel werk is te verstouwen is. Met name riep hij de plaatselijke winkeliersorganisaties op om sa men met de ondernemers een klankbordgroep te vormen. Op die manier 'kan een vuist gemaakt worden naar de gemeente en provincie.' De gemeente kreeg een pluim voor een actie vere rol bij de ontwikkeling van het bedrijventer rein aan de Oosterweg. „De gemeente zei eerst: zoek het maar uit. Nu coördineert de gemeente", aldus Goedhart. Hij illustreerde zijn bewering met een voorbeeld. In het jaar 2001 kan het be drijventerrein tot 8 hectare worden uitgebreid. Reeds nu is de ontsluiting van het nieuwe gedeel te naar tevredenheid van de ondernemersclub geregeld. De toegang komt te liggen aan de Bur gemeester Bakhuizenlaan, ter hoogte van de jachthaven. buurbedrijf I.SL. Bezemer haalt en brengt de abonnementhou ders gratis van en naar hun huurauto. De afdeling Zuid-Holland Noord van de Bond van Neder landse Oorlogs- en Dienst- slachtoffers viert aanstaande za terdag haar 50-jarig bestaan in Alphen aan den Rijn. I Iet jubile um wordt herdacht met een kranslegging bij het Verzetsmo- nurnent in het Burgen Visserpark. Ruilverkaveling na veertig jaar afgesloten HAZERSWOUDE I omz tdaling. „Wij hebben al en aantal mogelijkheden aan egeven", zegt de woord voer- fkei *er -Het kan bijvoorbeeld zijn 'at een handelaar meer is gaan paren. Maar er zijn natuurlijk log veel meer redenen te noe men. De klanten kunnen zelf op "iet formulier ook een paar mo- lelijke oorzaken aandragen." )e uitslag van de enquête jvordt te zijner tijd aan de klan- ervi bekendgemaakt. „Misschien alphen steeds ingespeeld op ontwikkelingen in de markt, zoals het vacaturetekort en de uitbreiding van het dienstenpakket van Start. Het is voor het eerst dat Zwart Partners is ge nomineerd voor éen Effie. Op 6 juni wordt be kend of het bureau inderdaad de onderscheiding krijgt. De Effies worden die dag in Amsterdam uitgereikt door Ajax-voorzitter Michael van Praag. Zwart Partners is in 1987 opgericht. Per 1 mei is het bureau gefuseerd met AVEC'PR. De nieuwe combinatie hoort naar eigen zeggen qua grootte en omzet tot de top tien van communicatiebu reaus in Nederland. Het Alphense reclamebureau Zwart Partners, adviseurs in communicatie, is genomineerd voor een Effie. Een marketingprijs die is ingesteld als bekroning voor de effectiviteit van reclamecam pagnes. Zwart zou de prijs kunnen krijgen voor de 'kruiwagencampagne' die het bureau bedacht voor uitzendbureau Start. De campagne werd al in 1990 ontwikkeld met de bedoeling de naams bekendheid van Start bij zowel werkgevers als werkzoekenden te vergroten. In de jaren die daarop volgden is het kruiwagensymbool in de campagnes blijven terugkeren. Daarbij werd In 1954 ging de eerste aanvraag de deur uit. Er zouden er nog dertien volgen voordat in 1970 de voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling Rijn streek-Zuid werd geïnstalleerd. De plannen van de voorberei dingscommissie werden in '78 goedgekeurd door de grondbe zitters in het ruilverkavelingsge- bied, zodat een jaar later de ruilverkavelingscommissie aan het echte werk kon beginnen. Een kwart eeuw werk werd gis teren officieel afgesloten met een boottochtje, met toespra ken en met zowaar een echte koninklijke onderscheiding. Voor het feestje was iedereen uitgenodigd die in die jaren weieens betrokken was geweest bij de ruilverkaveling. Veel licht grijze hoofden dus, in de drie grondschuiten van waaruit gis teren de vruchten van alle noes te arbeid werden aanschouwd. i grote lijnen wel zo als ogen stond" Bierman tevreden. Hij was van '73 tot '78 ambtelijk secretaris van de voorbereidingscommis sie en was in die functie één van de geestelijk vaders van de ruil verkaveling. „Ik heb het altijd een heel leuk gebied gevonden. Je hebt de indruk dat je midden in het landelijk gebied zit, maar in wezen zit jé midden in de Randstad, met altijd verkeer aan de horizon." Als de boot door het Rietveld tuft, verbaast hij zich over de oprukkende sier teelt. Bij de ruilverkaveling werd in dertijd niet echt rekening ge houden met de aanleg van rijks weg 11. De plannen waren wel bekend, maar desondanks werd de grond waar later de weg op zou komen toch weer aan boe ren toebedeeld. Was dat nou niet een beetje dom? Bierman moet lachen. „Dat hebben we in '68 in Denekamp gedaan. Maar daar werd de geplande snelweg nooit aangelegd, zodat die grond veel later alsnog aan de boeren is uitgegeven. Het is nou eenmaal zo dat niet iedere geplande weg uiteindelijk ook wordt aangelegd." Op naar het Dorpshuis voor de. toespraken. Een rij notabe len, van de burgemeester tot de rechter commissaris, blikt terug en deelt bedankjes uit. Voor de 68-jarige G. van Nierop, het le vende monument van de ruil verkaveling, brengt burgemees ter M. Boelen een officieel be dankje van hare majesteit de koningin: de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Van Nierop heef vanaf 1970 onafgebroken in de voorbereidingscommissie en later in de ruilverkavelings commissie gezeten en was de laatste anderhalf jaar voorzitter. De burgemeester: „Volgens mij weet de heer Van Nierop ieder grassprietje in de regio te vin den.' Door de ruilverkaveling werd in de loop der jaren tussen de rijksweg A4, de Oude Rijn, de Gouwe en Hazerswoude-Dorp twintig kilometer weg aange legd en zeven kilometer fiets pad. Er werden bossen geplant en een weidevogelreservaat in gericht. Negentien boerderijen werden verplaatst. Het aantal onbewaakte spoorwegovergan gen werd teruggebracht van 69 naar 9. En: het aantal percelen werd teruggebracht van 5000 naar 1800. De ruilverkaveling heeft in totaal ongeveer 75 mil joen gulden gekost. Het werk zit er voor de ruil verkavelingscommissie op. In februari werden de financiële regelingen afgerond en volgen de maand worden ten slotte alle rentevergoedingen berekend. Maar daarvoor is geen commis sie meer nodig. Dus was ook landbouw-gedeputeerde Heij- koop naar llazerswoude geko men om de commissie formeel van haar taak te ontheffen. De gedeputeerde waarschuwde wel dat met het einde van de ruil verkaveling er zeker geen einde komt aan de veranderingen in het gebied. „Vandaag mag het een optimaal gebied zijn, maar morgen krijgen we misschien al te maken met de HSL."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15