ÉGrote facelift voor :entrum Wassenaar Boottocht en autorit voor bejaarden Oosteinde bron van ergernis DIE WERKT DUS IN EEN CARRIER Maatregelen tegen verkeersdrukte op de Jan Wolkerslaan KLIMAAT. Schulte Lestraden BV Sassenheim lel: 02522-18284 Leiden Regio ^sintrertuin Inschrijving eerste huizen Leyhof later 3NDERDAG 18 ME11995 Hond laat dief ongemoeid oecsigeest» De hond van bewoners van de Warmonderweg in Oegstgeest is inbrekersgoed gezind. De dief, die via het balkon een openstaand dakraam vond, doorzocht alle kamers en ging ervandoor met geld, cheques en sieraden. s St. Jorismarsen zaterdag li oegstgeestIn het artikel over de St. Jorismarsen in Oegstgeest stond gisteren in deze krant een storende fout. Er stond dat de marsen, waaraan alleen scouts kunnen meedoen, vandaag gelo pen zouden worden. De marsen zijn echter zaterdag. 'Ruitjes ingeslagen jniDERDQRPVan twee auto's op de Weversbaan in Leiderdorp is {afgelopen nacht een ruitje ingeslagen. Uit een van de twee werd We geluidsapparatuur gestolen. Pamela-posters uit abri's gehaald Alle Pamela Anderson-posters zijn uit de Wassenaarse bushok jes gestolen. Tien abri's langs de route van de bus van Leiden naar Den Haag werden openge broken. De posters van de blon de Baywatch-ster in bikini hin gen er nog maar een paar da gen. Zij zijn een reclamecam pagne van het kledingbedrijf Hennes Mauritz. Dat bedrijf zette eerder de modellen Cindy Crawford en Anne Nicole Smith schaars gekleed op posters. Ook die werden veelvuldig gestolen. 'jlannen voor meer huizenwinkels en parkeerplaatsen okerj [oor het centrum van Wassenaar staat een grote facelift i stapel. Met de bouw van winkels en huizen in De langstraat en de Van Hogendorpstraat moet het centrum ntrekkelijker worden voor bezoekers. Om voldoende lelegenheid voor parkeren te scheppen, wordt gedacht jan de bouw van een ondergrondse garage op de hoek i de Molenstraat. trum maken, waar het leuk win kelen en gezellig vertoeven is. let stedebouwkundige plan is Om dat doel te bereiken, moet tor de gemeente Wassenaar in elk geval het bestaande 'Gat imen met projectontwikkelaar van De Langstraat' worden ge- klassejl^bon opgesteld. Concrete dicht. En ook de loze ruimte puwplannen zijn echter nog tussen de Langstraat en het tot 2pet gereed. De gemeente wil winkelcentrum Luifelbaan moet •rst uitgebreid van gedachten worden gevuld. Voorts moeten 10 uuf; isselen met bewoners en win ders uit het centrumgebied, inavond is in cultureel cen- im Warenar de eerste bijeen- ir klafmSt' 'Wassenaar wil van De Lang- Iraat en aansluitende winkel- (?bieden een echt uitgaanscen- auto's uit het winkelcentrum worden geweerd en moet de kruising Langstraat/Kerkstraat- Wan Hogendopstraat voor ver keer worden afgesloten. Bestrating In de plannen wordt voorge steld het centrum uit te breiden met 23 woningen, meer dan 110 parkeerplaatsen (waarvan 75 in de garage) en circa 2500 vier kante meter winkeloppervlak. Daarbij wil de gemeente ook de straten anders aankleden: nieu we bestrating, een fietsenstal ling en een parkeerroute. De kosten lopen in de miljoenen guldens. De bijeenkomst vanavond in Warenar is vooral bedoeld als presentatie van de plannen. Te keningen en schetsen van de bouwplannen worden daarna tot 17 juni ter inzage gelegd in het gemeentelijk informatiecen trum aan de Johan de Wittstraat 45. Tot die datum kunnen in spraakreacties schriftelijk wor den ingediend bij het gemeen tebestuur. Een definitief besluit over de facelift zal vermoedelijk pas aan het eind van dit jaar vallen. Official Carrier dealer: Airconditioning DAT WERKT LEKKER OEGSTGEEST STEPHAN VAN DER SMAN De gemeente Oegstgeest heeft gisteravond haar plannen ge presenteerd om de verkeers drukte op de Jan Wolkerslaan, die de uitbreiding van De Springplank en de Joris de Wit- teschool met zich mee brengt, te beperken. Zij deed dat op een bijeenkomst die werd gehouden omdat de omwonenden vorige week bij de presentatie van de bouwplannen van de noodloka- len hun bezorgdheid over de toename van de verkeersdrukte hadden uitgesproken. De om wonenden vinden de verkeers drukte nu al veel te groot en zijn bang dat de uitbreiding van de twee basisscholen met maxi maal zes noodlokalen (180 leer lingen) de situatie onhoudbaar maakt. Om de verkeersdrukte in te dammen heeft de gemeente een twee mogelijkheden geop perd. Als eerste stelde de ge meente voor de regel dat kinde ren uit Haaswijk niet op de fiets naar school mogen af te schaf fen, en een aantal fietsenrekken te plaatsen. Daarnaast wil de gemeente het parkeerterrein ontsluiten, zodat de auto's door kunnen rijden en het parkeer terrein niet verstopt raakt. Wethouder Van Eisen (ruimte en groen) van Progressief Oegstgeest erkende dat geen van de oplossingen tot een ide ale situatie zal leiden, zeker om dat de begroting dat simpelweg niet toe laat. „De situatie zal tot aanvaardbare proporties moe ten worden gereduceerd", aldus de wethouder. Maar niet alleen de gemeente kwam met oplossingen voor het probleem. Ook de bewoners hadden suggesties om de ver keersdrukte' te beperken. Zij pleitten voor eenrichtingverkeer op de Jan Wolkerslaan of ver- keersremmende voorzien ingen Een aantal bewoners van de Jan Wolkerslaan is echter perti nent tegen de bouw van de noodlokalen. „De gemeente kan net als in 1993, toen zij ook al met plannen voor de bouw van noodlokalen kwam, niet met harde cijfers aantonen dat de noodzaak voor de bouw van de noodlokalen daadwerkelijk aan wezig is. Op deze manier ont kracht de gemeente het be stemmingsplan uit 1989", aldus een omwonende. De bewoners van de Jan Wolkerslaan hebben begrip voor de situatie, maar vinden dat ze al genoeg hinder van de twee scholen ondervin den. Daarom zien zij de noodlo kalen liever in de wijk Morsebel verschijnen. ri t>it pand aan de Leids- I* [straat in Hillegom is Jim honderd jaar edei bebouwd in op recht van Dirk eestraten in 1892. en boerderij waar 0 ok bollen werden ge- 'l weekt. Binnen is het l'voeianc^ waar nu ^er" lei e generatie Zeestra- ïn woont, vijftien jaar eleden grondig op- eknapt. Toen ver- ween ook de laatste edstede uit het huis. rkon )nze fotograaf Wim ;n 0 >ijkman doorkruist da- Pen'] elijks een groot deel n en an de streek om het zoek ieuws voor de krant rs m i beeld vast te leggen, in sl ijdens die ritten komt 1 we fij langs allerlei 'beeldi- te e' plekjes die niet di- cenh ;ct hot news vormen, -n SI haar het zeker waard varl ijnom te presenteren. Opnieuw celstraf geëist tegen hoofdagent in hoger beroep MONICA WESSELING Zelfs de enige agent die een be schuldigende verklaring heeft afgelegd, vindt dat de gebeurte nis eigenlijk met een collegiaal standje moet worden afgedaan. Toch dreigt het uitdelen van een klap, onbedoelde duw of trap een Sassenheimse hoofd agent de rest van zijn leven te achtervolgen. Gisteren eiste de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof tegen de man drie weken onvoorwaarde lijke celstraf. Voor een politie agent betekent zo'n straf eigen lijk levenslang: een agent met celstraf slaat op straat en komt nooit meer aan een baan bij de Het gerechtshof had gisteren opnieuw meer dan acht uur no dig om de zaak tegen de Sas senheimse hoofdagent te be handelen. De man wordt ervan verdacht in 1993 op het bunga lowpark Sollasi in Noordwijker- hout een arrestant te hebben getrapt en geslagen. Bovendien zou de agent in zijn proces-ver- baal opzettelijk een valse voor stelling van zaken hebben gege ven. De rechter achtte verleden jaar beide feiten bewezen en veroordeelde de hoofdagent tot vier maanden celstraf. Daarop ging de man in beroep bij het gerechtshof. Eerder kwam de rechtsbank er in een zes uur du rende zitting niet uit en gisteren werd opnieuw een hele dag ges pendeerd aan de zaak. Moorde naars, verkrachters en andere echte criminelen worden in een korter tijdsbestek 'afgehandeld'. Net als op de eerste zitting van enkele weken geleden, waande de toeschouwer zich ook gisteren in een mengeling van een boek van Kafka en een eeuwigdurende soap-serie. Uren achtereen werden de agenten die bij de arrestatie aanwezig waren geweest onder vraagd over details. Bukte de ar restant nou wel of niet nadat hij in het kruis was geschopt? Wérd er wel geschopt? Heeft hij nu wel of niet zijn broek naar be neden gedaan om de verwon ding door de schop te laten zien? En waar vond de mishan deling plaats, binnen of buiten de tuin?. Zeven Bij de gewraakte arrestatie wa ren zeven collega's van de ver dachte aanwezig. Van hen ver klaarden er zes de hoofdagent niet te hebben zien schoppen. Slechts één collega zei te heb ben gezien dat 'de voet van de Sassenheimer in de richting van het kruis van de arrestant ging'. Die arrestant en diens vriendin hielden bij hoog en bij laag vol dat de agent, een hondebegelei der, hem 'recht in de ballen ge trapt heeft'. Overigens waren de zes collega's minder eensgezind over het al dan niet slaan door de agent. De ene had hem een klap zien uitdelen, een tweede wist zeker van niet, de derde maakte melding van agressie bij de verdachte en zo ging het maar door. Met het uur werd onduidelijker wat er werkelijk gebeurd is. De Sassenheimer had, met een veroordeling van vier maanden onvoorwaardelijk, geen fortuinlijke uitgangsposi tie. De straf die de procureur generaal eist - drie weken in plaats van vier maannden - is iets lichter, maar op de lange duur even erg. De hoofdagent raakt immers zijn baan kwijt; het ambtenarenreglement schrijft dit voor. Dat procureur- generaal Wurzer er dik drie maanden 'vanaf doet' komt omdat hij de beschuldiging van valsheid in geschrifte niet hard kan maken. Wel blijft hij erbij dat mishandeling bewezen is. Doedens acht beide aan klachten onbewezen en vraagt vrijspraak. Het gerechtshof doet woensdag 31 mei om 9. 30 uur uitspraak. Twee Voorschotense dames maakten gistermiddag samen met nog 400 ouderen een boot tochtje naar De Kaag. Het Co mité Autotocht Bejaarden, die de dag organiseerde, had de boottocht als extraatje inge pland vanwege het 65-jarig be staan van het comité. De Voor schotense bejaarden (foto bo ven) gaan elk jaar in mei een dagje uit met het comité. Ruim 150 vrijwilligers stelden gisteren zichzelf en hun auto beschikbaar om de bejaarden te rijden. De ouderen maakten eerst een autotochtje door de Wassenaarse Horsten. Er werd voor de grote stoet auto's (foto rechts) een Uitzondering ge maakt, want normaal gespro ken is autoverkeer door de Horsten niet toegestaan. Na het boottochtje en een lunch op De Kaag werd de dag afge sloten met een diner in restau rant De Gouden Leeuw, waar de boerenkapel De Bierschui vers en het Leidse zangkoor Leedvermaak optraden. FOTO S LOEK ZUYDERDUIN Ribbels op middenstreep zorgen voor geluidsoverlast STOMPWUK DORITH LIGTVOET De nieuwe geribbelde midden- streep op het wegdek van het Oosteinde in Stompwijk is een bron van ergernis voor omwo nenden. Sommigen kunnen door de geluidsoverlast die de streep veroorzaakt zelfs niet goed meer slapen. Twee bewo ners van de doorgaande weg tussen Leiden en Zoetermeer zijn begonnen met een handte keningactie om de provincie er toe te bewegen de ribbels te verwijderen. De middenstreep even voor de afslag naar Stompwijk ligt er nu veertien dagen. De provincie heeft de wegmarkering in sa menspraak met de politie aan gelegd om ongelukken te voor komen. Op dit deel van de weg, waar een inhaalverbod en een maximumsnelheid van 60 kilo meter per uur geldt, wordt na melijk veel te hard gereden. Au tomobilisten snijden daarbij vaak de bochten af, zodat ze op de weghelft van de tegenligger belanden. De provincie hoopt dat derge lijke gevaarlijke situaties nu tot het verleden behoren. Automo bilisten moeten schrikken van het geluid dat ontstaat wanneer ze op de ribbellijn rijden. De provincie hoopt dat ze hierdoor snel weer op de goede weghelft belanden. Dat kan misschien zo zijn, maar omwonenden worden gek van het geluid, meldt omwo nende H. Blaauw. „Die streep is over een lengte van ongeveer 500 meter aangelegd. Sommige automobilisten vinden het juist leuk om op die streep te rijden en houden dat het hele eind vol. Zelfs een paar honderd meter van de weg vandaan wonen in het dorp mensen die het geluid kunnen horen." Vooral in de ochtend- en avondspits hebben Blaauw en andere omwonenden last van het irritante geluid. Ze hebben contact gezocht met de ge meente en de provincie, maar ze kregen met hun klachten tot nu toe nul op het rekest. Een provinciewoordvoerder geeft aan dat de streep juist is aangelegd naar aanleiding van klachten over roekeloze auto mobilisten. „We denken dan ook niet direct aan het verwij deren van de markeringen." De provincie wil eerst een paar we ken afwachten of omwonenden niet aan het geluid kunnen wennen. Blaauw heeft daar een hard hoofd in. „Ik weet zeker dat ik niet aan die herrie wen, want er zit geen regelmaat in het ge luid", zegt hij. Blaauw verwacht eerder dat de overlast nog toe neemt, omdat de zomer eraan komt en de ramen vaker open staan. Samen met een buurman is hij een handtekeningactie be gonnen. Binnenkort kan de pro vincie de lijst verwachten. LEIDERDORP» De inschrijving voor de eerste woningen in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof is voor lopig een week uitgesteld. Het eerste bouwplan omvat 29 hui zen: 16 sociale koop-, een pre miekoop- en 12 vrije sectorwo ningen. De inschrijvingstermijn be gint niet op 6 juni, maar loopt van 12 juni tot 10 juli. Of de in schrijving definitief doorgaat, wordt kort voor 12 juni bekend gemaakt. Dan heeft de gemeen te de resultaten binnen van het nadere onderzoek naar de ver vuiling van het grondwater. Al eerder is op sommige plek ken in het grondwater in leyhof een te hoog nikkel- en tolueen- gehalte geconstateerd. Zowel de laag zand waarmee Leyhof is opgehoogd, als de bodem zijn wel schoon. Nader onderzoek moet uit wijzen wat de gevolgen zijn van de grondwatervervuiling. De ge meente houdt er rekening mee dat de eerste paal niet op tijd de grond in kan. Extra busstroken in Leidse regio MONICA WESSELING Hoogmade, Alphen aan den Rijn, Leiderdorp en Voorhout krijgen komend jaar extra geld van de provincie om het openbaar vervoer te stimule ren en de verkeersveiligheid te verbeteren. In Hoogmade wordt er een busstrook aangelegd tussen de Doesbrug en de aanslui ting met de rijksweg Amster dam/Den Haag. De open baar- vervoervoorziening is gepland voor '97/'98 en kost in totaal 5 miljoen gulden. De provincie betaalt hiervan een miljoen gulden. Ook langs de weg Alphen aan den Rijn/Jacobswoude komen er in twee richtingen busstroken. Het geld hier voor wordt in 1996 beschik baar gesteld. Het aantal carpoolpleinen en -plaatsen wordt weer ver der uitgebreid. In deze regio wordt er het plein in Leider dorp, op de kruising tussen de provinciale weg Leiden- /Ter Aar en de rijksweg Am sterdam/Den Haag, uitge breid met 25 parkeerplaat sen. De uitbreiding is be stemd voor 'carpoolverkeer' in noordelijke richting. De Spaanse margriet (Osteospermum) staat graag in een Hollandse tuin. Geef haar een zonnig plaatsje en ze bloeit de hele zomer uitbundig. Kies uit diverse kleuren. Per stuk van 5,95 voor 3,95. I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13