Parkeerplan staat of valt met steun gemeente 'Geen kwaad woord over de kerk' Kerk Samenleving WÊÊmtmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊmmm^ Leiden Winnende posters vandalisme- wedstrijd Centraal magazijn AZL moet diefstal moeilijker maken 1 DONDERDAG 18 ME11995 BUITENLAND KORT -OND DE ROEPING Sarkander Paus Johannes Paulus II heeft in een brief aan de pro testantse kerk van Tsjechië de omstreden heiligverkla ring van contra-reformator Jan Sarkander verdedigd. Hij ziet in de plechtigheid, die zondag in Olomouc wordt gehouden, 'een door God ge schonken gelegenheid om zich op een belangrijke plaats kritisch te uiten over de godsdienstoorlogen van de zeventiende eeuw'. Sar kander (1576-1620) was één van de drijvende krachten achter de gedwongen terug keer van Boheemse pro testanten naar de RK Kerk. Hij werd in 1620 in Olomouc doodgemarteld door protes tantse edellieden. In de ogen van de huidige protestanten is de heiligverklaring een be vestiging van de Contra Re formatie met zeer nadelige gevolgen voor de oecumeni sche betrekkingen in het land. Stripmarkt Hen uitgever in het Drentse Diever heeft een gat in de re ligieuze markt ontdekt: het levensverhaal van Boeddha als strip. „Eigenlijk verba zingwekkend dat er in Ne derland niet eerder zo'n stripboek is verschenen", ju belt Binkey Kok. In het oos ten bestaat volgens Kok in formatie genoeg over Boed dha: in het christelijke wes ten daarentegen is nauwe lijks voorlichting over de ideeën van deze bijzondere man. Gaillot De afgezette Pranse bisschop Jacques Gaillot wacht al twee maanden op een uitnodiging van de paus. Begin maart had hij bij de pauselijk nun tius in Parijs een audiëntie bij Johannes Paulus II aange vraagd. Daarmee wil hij aan tonen dat de dialoog in de Rooms-Katholieke Kerk on danks alles nog mogelijk is. Wel wil hij tijdens die au diëntie de paus duidelijk ma ken dat hij zijn afzetten als een onrecht ervaart. „Rome heeft de gelovigen van Evreux hun bisschop afgeno men zonder naar nun me ning te vragen." Uit opstandigheid, niet uit roeping is ds B. Ledegang predikant geworden. Geboren in 1944 in een Amsterdams, streng gerefor meerd gezin kreeg hij dagelijks te maken met dogmatiek en ker kelijk machtsmisbruik, zaken waar hij later tegen zou strijden. Zijn in 1963 begonnen studie theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam maakte Ledegang steeds negatiever. Juist om die reden werd hij in 1972 door een dominee van een Amsterdamse wijk gevraagd gesprekken te voeren met jongeren die de kerk de rug hadden toegekeerd. Dit werk beviel Ledegang zo goed dat hij, toen hij was afgestudeerd, als predikant de wijk in 1975 over zij n werk maakte dat hij met hart en ziel van de kerk ging hou den. Na tien jaar verhuisde het gezin Ledegang naar Renkum op de Veluwe, een heel andere maar niet minder fijne gemeente. Sinds 1989 is Ledegang predikant van de Gereformeerde Kerk in Voorschoten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Eindhoven: mevr M. van Nie te Burgwerd c.a. en Lollum c a. (part-time); te Edam-Volendam: J.W. Blankert. predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (pastor luchtha ven Schiphol); te Bergschenhoek (toez.). D.M. van de Linde te Gronin gen; te Veenendaal (wijk 4): H.C. Marchand te Ermelo. Aangenomen: naar Hilversum: dr. B van 't Veld te Nijverdal. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Stadskanaal: J.B. de Rijke te Middelharnis i.c.m. Bergen op Zoom; te Gorichem i.c.m. She drecht: A. van Groos, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Middelburg-Zuid: J.M. Kleppe te Rijssen; voor Middelharnis: G.M. de leeuw te Barneveld. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Rijssen- T. Klok te Kin derdijk. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aangenomen: naar Monnickendam (part-time): mevr. drs. G. Wendt-Höp- fnerte Edam (part-time) en hierte- n blijft. 'Samen op Weg ontbeert breed geestelijk draagvlak' huizen «anp Het ontbréekt Samen op Weg aan een breed geestelijk draag vlak, schrijft de algemeen secre taris van de Gereformeerde Bond, ir. dr. J. van der Graaf, de ze week in 'zijn' Waarheids vriend. Daarom zal een ver standshuwelijk geen kerk ople veren waarin liefde tot de kerk wordt gevonden. Dat moet stuk breken, is zijn mening over het verenigingsproces. Eind juni bespreekt de her vormde synode de situatie van het herenigingsproces op ver zoek van 25 van de 75 synodele den. Een niet onbelangrijk deel van de hervormde gemeenten wil pas een besluit over de fusie van de arbeidsorganisatie als de behandeling van de kerkorde geheel is afgerond. Tegen de ontwerp-kerkorde zijn ernstige bezwaren gerezen, vooral bij gemeenten met een Gerefor meerde Bondssignatuur. De hervormden trekken aan de rem, terwijl de gereformeer den des te meer pressie uitoefe nen. Zo komt de hervormde sy node onder zware druk te staan. „Een kerk die zichzelf ernstig neemt, zal de stem van binnen uit zwaarder moeten laten we gen", aldus Van der Graaf. ■■■■1 o LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 071-356356 Familieberichten: Hoi Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en-Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 35 mi RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-H ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) er van 071-31 023-31 023 32 M« 071-3] 071-31 QÊGSB stond larse Rui LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of dicap hebben), is regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl geluidscassette beschikbaar. Voor infor 08860-82345 (Centrum voor Gesproker tuur, Grave). hu i in L J N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Di en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uu| na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol uur). Kinderafdelihg: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). (IC): 14.00-14.30 i .iP st mg; delihq: 14.30- Afdeling hartbewaking (CCU)en i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uui en II daarnaast ook 1115—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 18.30-19.30 u Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.0 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e: zoek mogelijkheid in overleg Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, kunde en neurologie: 14.15-15.0" heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 u Kinderkliniek: zalen voor peuters,'kleuters en grote kinderen: 15.15-lij uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. de hoofdverpleegkundige. 1jjg tijden: keel-, ne 18.30-19.30 uur; oogheelkund Van Gend en Loos-terrein overbrugging tot bouw Boommarktgarage VRIJE TIJD LEIDEN «RUDOLF KLEUN Een bijdrage van de gemeente is bepalend voor het succes van het plan om van het voormalige Van Gend en Loos-terrein aan de Haagweg een parkeerplaats te maken met een pendelverbin ding naar de binnenstad. „Winkeliers en gemeen te moeten dit samen doen. De gemeente hebben we nodig, want het personenvervoer is anders heel lastig te regelen", zegt voorzitter Chr. Ver- plancke van de middenstandsorganisatie SOL. Het plan werd maandagavond gepresenteerd op een symposium over de autoluwe binnenstad door G. Wisse, eigenaar van een meubelzaak in de Haarlemmerstraat. „Eigenlijk was dat heel prematuur, maar we hebben dat gedaan omdat het resultaat van die bijeenkomst anders nul- komma-nul zou zijn geweest. We - gemeente en ondernemers - zouden geen stap dichter tot el kaar zijn gekomen." Wisse schetste daarop de mogelijkheid om het ruim vijf hectare grote ter rein aan het spoor van de NS te huren.-Daar zóu plaats zijn voor maximaal 4000 auto's. Vanaf het terrein moeten pendelbusjes het publiek vervol- leiden Rudy van der Tas van het Da Vinei College in Leiden en Emory Hoffman van de KTS Don Bosco in Voorhout zijn winnaars van de grote anti-vandalisme- posterwedstrijd. Hun tekeningen zijn uit 230 inzendingen als beste verkozen. Vanaf begin juni zullen de twee posters overal in de regio in de abri's te zien zijn. De poster- ontwerp-wedstrijd 'Doe normaal joh' was uitgeschreven door bu reau Halt Zuid-Holland-Noord, de organisatie die zich bezighoudt met de bestrijding van criminali teit en vandalisme bij dé jongeren. De 'enige' voorwaarde waaraan de posters moesten voldoen, was dat ze jongeren zouden ontmoedi gen als vandaaltje door het leven te gaan. De winnaars werden ge kozen uit honderden inzendingen van middelbare-scholieren uit de Leidse regio, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek. FOTO BEN DE BRUYN gens gratis naar de binnenstad brengen. NS Vastgoed is bereid het terrein voor vijf jaar te verhuren, in afwachting van verdere (bouw- )plannen. De Haarlemmerstraat-winkeliers zagen daarin een mooie mogelijkheid om te voorzien in het tekort aan parkeerplaatsen in afwachting van de bouw van de Boommarktgarage die er tussen 1999 en 2005 moet komen en dan 250 nieuwe plaatsen oplevert. Het eerder genoemde aantal van 4000 parkeerplaatsen op het terrein is vol gens Wisse het absolute maximum. In de praktijk is het aantal veel kleiner. Verplancke: „We zullen heel blij zijn als er duizend auto's staan." Volgens Wisse zit de aantrekkingskracht van het terrein in het gegeven dat wie er heen rijdt altijd zeker is van een plek. De NS zijn bereid om in eerste instantie het terrein op proef te verhuren. Als na drie maanden het plan niet aanslaat kunnen de winkeliers af zien van definitieve huur. Als het aan Wisse en Verplancke ligt begint die proef na de zomer. Ver plancke wil voor de financiering winkeliers per straat benaderen. „Het heeft geen zin daar alle ondernemers individueel voor af te gaan." Het grootwinkelbedrijf, zoals V D, C A en Hema, zou zich inmiddels al achter het plan hebben ge schaard. Belangrijk voor het succes zijn de gratis pen delbusjes die dagelijks moeten rijden. De ge meente wordt gevraagd daarbij bij te springen. Wisse: „De eerste reactie van de wethouder was positief." Hoe het vervoer moet worden geregeld en wat het hele plan gaat kosten is nog onduide lijk. De winkeliers hebben eerder al laten blijken te overwegen De Zijl Bedrijven in te schakelen voor het pendelvervoer en het beheer van het ter rein. DZB verzorgt al vervoer naar het bedrijven terrein Roomburg. Ook streekvervoerder ZWN zou ervoor in aanmerking komen. Regiodirecteur B. Leeuwenburgh van ZWN merkt desgevraagd op dat zijn bedrijf elders, maar ook in Leiden ervaring heeft met dergelijk vervoer. „Een jaar of vijftien geleden lieten we busjes rijden van het Groenoordhallen-terrein naar het centrum. Dat was toen geen succes. Mensen die van buiten Leiden kwamen, wilden daar niet parkeren. Ze konden zonder veel moei te nog verder de stad in rijden en zagen niet in daar moesten stoppen." Over de kan sen van het nieuwe initiatief wil hij zich niet uit laten. C. Broeksma van de Kamer van Koophandel is in ieder geval niet erg optimistisch. „Het terrein ligt net te ver van de stad om te lopen en te dicht bij om in de bus te stappen. Ik twijfel er ook aan of bezoekers van buiten deze extra hindernis wil len nemen voor het aanbod dat hen in de bin nenstad wacht. Maar ik wil dit initiatief zeker niet bij voorbaat afschieten." Broeksma hekelde maandag de teruggang van Leiden als koopcentrum. Hij legde daarbij niet al leen de schuld bij het gemeentelijk beleid, maar ook bij zijn eigen Kamer van Koophandel en bij de ondernemers. „We hebben het met z'n allen niet goed gedaan. Het is niet gelukt om er een flo rerende binnenstad van te maken. Om die in ont wikkeling te brengen is een gemeenschappelijk programma nodig. De stap om dan tot zo'n par keerplaats met pendelbussen te komen kun je in derdaad typeren als een wanhoopsinitiatief, om het gebrek aan een goed winkelaanbod te com penseren." LEIDEN Leidse Fietsdag tochten. De Leidse fietsvereniging Swifttoer orga seert op Hemelvaartsdag een aantal recreatieve fietstochten. Dez< zogenaamde Leidse Fietsdag Tochten variëren in lengte van 30 to 80 kilometer. Alle routes zijn voorzien van bewegwijzering en bov dien krijgt elke deelnemer een routebeschrijving. Tussen 9.00 en 12.00 uur kan er gestart worden bij het clubhuis van wielervereni ging Swift aan de Willem van de Madeweg in Leiden. Elke deelne mer krijgt een herinnering. Fietsers tot 16 jaar betalen 5 gulden, deelnemers van 16 jaar en ouder 6 gulden. Deelname zonder her nering kost 2,50 gulden per persoon. ALPHEN AAN DEN RUN Baby- en peuterbeurs. Boxen, wipstoeltjes, wagens en meubeltje voor de kinderkamer. Op de baby- en kleuterartikelenbeurs op 2( mei in Alphen aan den Rijn kunnen volop inkopen worden gedaa Volgnummers voor de beurs kunnen worden afgehaald op dondt dag tussen 19.30 en 20.00 uur en op vrijdag tussen 8.45 en 9.15 ui in het verenigingsgebouw van speeltuin- en buurtvereniging Vrei deoord aan de Vorselenburgstraat. De verkoop heeft plaats op zaï dag 20 mei van 10.00 tot 12.00 uur. Info: 01720-76874 van overbeeke Bedrijfsdiefstal is nooit hele maal te voorkomen, maar de luiers van het AZL liggen nu wel achter slot en grendel in een centraal magazijn. Kon een voormalig medewerker van het ziekenhuis jarenlang onge stoord palletsvol luiers in zijn autootje laden om ze in de Ste venshof te verpatsen, vandaag de dag is dat minder eenvoudig, aldus een woordvoerder van het AZL. „Medewerkers moeten voort aan langs een centraal loket voor verbandmiddelen, luiers en andere benodigdheden. Alles ligt in een groot magazijn opge slagen. Dat maakt het toezicht erop een stuk makkelijker. Vroeger had elk paviljoen ook zijn eigen opslagruimte: het wa ren als het ware kleine zieken huisjes op zichzelf. Dat maakte de afdelingen veel kwetsbaarder voor diefstal." Inmiddels is de bewaking op het grote ziekenhuisterrein aan de Rijnsburgerweg en het par keerterrein aan de Helihaven veel intensiever gewordep. Bo vendien hangen er camera's op strategische plaatsen in de ge bouwen en er zijn andere maat regelen genomen waarop het AZL 'uit veiligheidsredei niet nader wil ingaan. rac Het gemak waarmee de ee* diefstal verdachte 35-jarige ei? denaar vijf jaar lang ongesto ok zijn slag kon slaan in het we' had volgens de woordvoeian( ook te maken met de nieia bouw van het ziekenhuis ;rjv destijds in volle gang v e „Toen hadden we veel oud< nieuwe gebouwen naast eb in gebruik. Door alle intee verhuizingen en bouwwi zaamheden was het toezicht het uitgestrekte terrein een I klus. Inmiddels zijn de met afdelingen van ons ziekenl verhuisd naar het hoofdgebc i en dat maakt onze organis minder kwetsbaar. Volgens de AZL-woordvi i der is diefstal in het ziekenl i nooit helemaal te voorkort 5n; „Het AZL is immers een o )jj|< instelling met veel opent e|j ruimten waar iedereen in en an kan lopen. Mensen, bezoek |jei patiënten en werknemers ra b ten dan ook goed op hun s| ]jd len letten. Wel proberen we ij mentaliteitsverandering te e' werkstelligen in het ziekenh »cl let niet alleen op je eigen s| ha len maar ook op die van jjn werkgever." „Nieuwsgierigheid deed mij theologie gaan studeren. Ik kon namelijk niet begrijpen dat het geloof zo kil en vreugdeloos was als mijn vader het uitdroeg. Hij was zeer recht in de leer en heeft ook nooit kunnen accep teren dat ik kritiek op de kerk leverde. Door mijn opvoeding ontwikkelde ik een grote weer zin tegen het geloof en ook dat, hoe raar het ook klinkt, was een reden om theologie te gaan stu deren. Het was een haat-liefde verhouding die ik in die tijd met het geloof had. Ook wilde ik we ten wat er klopte van wat mijn vader zei. Volgens hem had al leen een heel klein hoekje van de Gereformeerde Kerk het bij het rechte eind, de rest had het allemaal fout. Mijn verstand, maar ook mijn gevoelens spra ken dit tegen. Dat kon gewoon niet waar zijn. Er is heel veel afgebroken tij dens mijn studie en ik ben eni ge jaren totaal buitenkerkelijk geweest. Ik kwam erachter hoe veel onrecht en machtsmisbruik er binnen de kerk heerste en nog heerst. Hoe homo's zijn vertrapt met de Bijbel in de hand en hoe het Vaticaan het geloof gebruikt heeft om men sen te manipuleren. Ik heb me met filosofie en het jodendom beziggehouden en merkte daar door dat het christelijk geloof scheef gegroeid is sinds zijn ontstaan. De Romeinse en Griekse cultuur hebben de godsdienst negatief beïnvloed, waardoor het een instrument in de handen van machthebbers kon worden. Toen ik dit ontdekte dacht ik: het hele bestaan van God is verzonnen om mensen klein te houden. Door deze omslag in mijn denken over het geloof en de Bijbel ga ik nu heel anders met de Bijbel om. De Schrift is geen boek waar mee het slikken of stikken is, maar een ge schiedenis van mensen die iets met God hebben gehad. Op een gegeven moment hoorde ik van een predikant in Amsterdam die een jonge assistent vroeg om eens te praten met jon geren die ongelovig waren geworden. Die dominee kon die mensen absoluut niet be- Ds. B. Ledegang: „Het is een wonder dat e wil praten." grijpen maar ik wel, ik worstelde immers met dezelfde vragen als zij. Zo heb ik vele huisbezoeken afgelegd. Soms schopten de mensen me van de trap af en dreigden ze de politie te bellen, soms werden ze weer enthousiast en gingen ze bij een gespreks groep. Door deze gesprekken merkte ik dat ik van het geloof niet kon loskomen, maar dat ik het op een aifdere manier wilde bele ven. Het dogmatische moest eraf. Een keer stuitte ik in de kaartenbak van de kerk op, mijn eigen naamkaartje, waar stond ver meld: 'is waarschijnlijk overleden'. Dit vond en vind ik zo symbolisch voor mijn strijd te gen de kerk: voor hen bestond ik al niet meer. Ik ben toen wel weer in dat kaarten- bakje teruggekomen, want ik herinnerde me een uitspraak van ds Buskes: 'Ik wil binnen de kerk, tegen de kerk zijn, terwille van de kerk'. Zo voel ik het ook. Je hebt er niets aan om van buiten tegen de kerk aan te schoppen, want zo verandert er niets. Nog steeds kan ik me moeilijk iden tificeren met de kerk als insti tuut, maar ik houd met hart en ziel van de goede dingen erbin nen. En die wil ik ook graag goed houden. De verbondenheid en de liefde die er binnen de kerk bestaan kom je tegenwoordig weinig meer tegen. Dit heb ik voorna melijk in Renkum ondervon den. Mijn vrouw overleed zeer plotseling en ik bleef achter met drie kleine kinderen. De ge meente heeft mij toen zo fan tastisch opgevangen dat ik sindsdien geen kwaad woord meer over de kerk kan horen. Het is gewoon een club mensen die je door dik en dun steunt. Dat is toch anders bij andere groepen mensen. Als je lid wordt van een actiegroep of po litieke partij, zal niemand zin hebben om naar je persoonlijke sores te luisteren. In de kerk wel! Om de Bijbel goed te begrijpen moet je je realiseren dat het jóódse geschriften zijn en dat we die teksten dus ook met jóódse ogen moeten lezen. Ik ben er een groot voorstander van om joden bij ons geloof te betrekken: zij helpen ons om nieuwe visies op de Schrift te ontwikkelen. Het is trouwens een wonder dat een aantal joden nog met ons wil praten, na alles wat de kerk hen heeft aangedaan. Hetzelfde geldt voor vrouwen: wat zij in de geschiedenis van de kerk te verduren hebben gekregen is ten hemel schreiend. En dan zijn er nog kerken die verkondigen dat de vrouw niet in het ambt thuishoort. Hoe halen ze het in hun hoofd? Alsof de kerk nu juist niet de plek is waar mensen gelijkwaardig en veilig zijn. Dat is het wezenlijke van het pastoraat." carine damen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12