Helgers mag niet meer praten over vernieuwing mrl lilitairen klagen over loeheid en impotentie Werkloosheid blijft stabiel Binnenland Weer dreigt fractielid AOV uit boot te vallen Van der Louw voor en TROS tegen plan-Nuis OM in beroep tegen vrijlaten verdachten in grote drugzaak Zweefvliegeren <cuses over gebruik naam Flippo's ihaag» In advertenties in de dagbladen heeft The Internatio- Store zijn excuses aangeboden aan Smiths voor het gebruik ide naam Flippo's. Het bedrijf gebruikt de naam voor speel- üjfjes die het uit de Verenigde Staten importeert. De Smiths )d Group, die Flippo's in haar zakken chips doet, had met ge- htelijke stappen gedreigd. The International Store noemt ir schijfjes voortaan Milk Caps. De Flippo's zijn bij kinderen ir populair. rouw uit woning ouders ontvoerd ^ambacht Drie mannen hebben gistermiddag een 19-jarige uw uit het voormalige Joegoslavië in de Zuidhollandse j_ ente Bergambacht ontvoerd. Van de vier ontbreekt elk spoor, t trio drong de woning van de ouders van het slachtoffer bin- i, waar de vrouw op bezoek was. Ze duwden haar met geweld een auto en verdwenen. De auto is enkele uren later leeg te- gevonden in Gilze Rijen, waar de vrouw woont. Volgens de itie heeft de ontvoering te maken met relatieproblemen. Een de ontvoerders is een bekende van de vrouw. ntvoerders directeur aangehouden [terdam De politie van Schiedam heeft gisteravond drie innen uit Breda aangehouden in verband met de ontvoering de directeur van een bemiddelingsbureau voor bouwvak - iin de Spaanse Polder. De ontvoerde man, een 56-jarige Ha- laar, was maandagavond vrijgelaten. Het drietal (19,24 en 30 r) worden verhoord. S: 43 miljoen voor stadion Arnhem ihem Gedeputeerde Staten in Gelderland willen in totaal 43 Ijoen gulden uittrekken voor de bouw van het Gelderland Sta in, zoals het voormalige Akzodrome in Arnhem sinds kort et. De provincie draagt achttien miljoen bij aan subsidie en It 25 miljoen ter beschikking als renteloze lening voor vijf jaar. t Gelderland Stadion moet het onderkomen worden voor ere- risionist Vitesse. onden dreigen Philips met acties neuzen De vakbonden willen het reorganisatieplan voor Phi- s Lighting in Terneuzen van tafel. Zij weigeren met de Philips- ectie te praten over het plan waarbij 340 van de 630 banen in eland verdwijnen. De vakbonden schrijven dit vandaag aan de ilips-directie. Als die niet voor 22 mei ingaat op de eis, volgen acties, aldus J. Jongejan van de Industrie- en Voedingsbond IV. De brief is medeondertekend door de Industriebond FNV, Unie BLHP, de Vakbond voor Hoger Philipspersoneel en de Igische vakbonden ABW en ACV. uitzending naar Cambodja ir dan twintig militairen die 992 en 1993 aan de VN-vre- iperatie in Cambodja heb- meegedaan, lijden aan sterieuze klachten' zoals inische vermoeidheid, im- intie en ernstige concentra- oornissen. Dat heeft advo- T. Kok, die döor de militai- in de arm is genomen, gis- ;n bekendgemaakt in het te- pieprogramma:NOVA. |e militairen en de vakbond 1P eisen dat Defensie snel onderzoek instelt. De klach- zijn wellicht het gevolg van langdurig gebruik van het -malariamiddel Lariam. ir ook van het grote aantal :inaties, zestien binnen drie en, dat de blauwhelmen r hun vertrek kregen. Kok werkloosheid in Nederland in de maanden februari- il op gemiddeld 468.000 per en. Het CBS, dat deze cijfers eren bekendmaakte, spreekt stabiele situatie. In irgaande maanden lag het ital iets hoger. Het gaat om voor het seizoen gecorri- irde cijfer. )ver deze drie maanden lag werkloosheidpercentage gens de CBS-definitie op 7,2. cijfer is daarmee uitgeko- EEN BED DATJE OPMAAKT ZONDER DAT JE RUG PROTESTEERT Als de jaartjes vorderen, gaan bepaalde dingen wat moeilijker. Een bed opmaken bijvoorbeeld. Gelukkig hoeft u daar niet in te berusten. Dormaël heeft de oplossing: een bed met een wat hogere instap. Dat is makkelijk met slapen gaan, maar ook met opstaan. En opmaken kunt u bijna zonder buigen. U kunt kiezen uit verschillende kombinaties. De Dormaël-nachtrust- specialist adviseert u graag. &S L A A P K A MERS lelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri irt Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Z SPECIALISTEN IN NACHTRUST ANP Algemeen Nederlands Persl CPD Geassocieerde Pi Boze CD A-parlementariërs snoeren partijvoorzitter tijdelijk de mond Aiking: 'Wanhopig van geruzie' CDA-voorzitter Helgers zal tot drie maanden voor de eerstkomende Tweede Kamerverkiezingen niet meer in het openbaar spreken over een vernieuwing van de frac tie. De partijvoorzitter werd door boze CDA-parlementa- riërs tot deze toezegging gedwongen. den haag gpd Helgers 'betreurt' daarnaast zijn pleidooi over meer katholieken in de fractie en zijn kritiek op het oppositie voeren van de CDA-fractie. Volgens CDA-frac- tieleider Heerma heeft Helgers de beeldvorming van zijn partij schade toegebracht. Een en ander bleek gisteren na een dag vol commotie. Hel gers werd door de CDA-fractie in de Tweede Kamer op het matje geroepen over uitlatingen die hij vorige week had gedaan in een interview met de Volks krant. Daarin bepleitte hij een dras tische vernieuwing en verjon ging van de fractie. Minstens de helft zou in 1998 moeten op stappen, vooral degenen die al twaalf jaar in de Kamer zitten. Ook suggereerde Helgers dat het aantal katholieken in de fractie zou moeten stijgen, ge zien de samenstelling van het CDA-electoraat. Tenslotte he kelde hij de te gezagsgetrouwe oppositie tegenover 'paars'. In een als 'pittig' omschreven onderhoud werd de voorzitter gedwongen zijn excuses aan te bieden. Tot drie maanden voor de eerstkomende verkiezingen (waarschijnlijk mei 1998) mag Helgers niet meer in het open baar spreken over de wenselijk heid van een vernieuwing van de fractie. De partijvoorzitter liet bovendien weten dat hij de wenselijkheid van meer katho lieken in de Kamer 'een non discussie'vindt. ,,De wittebroodsweken zijn voorbij", zei Helgers na afloop van de schrobbering. ,,Het is een dynamisch huwelijk, maar we houden nog steeds van el kaar. Ik heb mijn vertrouwen uitgespoken in de fractie en zij in mij". Heerma verweet Helgers dat hij het beeld dat het CDA als een uit het dal klimmende op positiepartij had verstoord. ,,Men moet geen aanleiding ge ven tot de beeldvorming alsof de boel in brand staat". Daarom had Helgers eerder moeten ko men met een verklaring waarin hij zijn uitspraken verduidelijk te. Nu duurde dat bijna een dag. De fractie hekelde ook de uit spraak van het Limburgse ka merlid Van der Linden in onder meer deze krant zei dat hij zich desnoods van de fractie zou af splitsen, als de koers niet con servatiever zou worden. Heer ma: ,,Ook deze beeldvorming was schadelijk voor de partij." den haag •gpd-anp Brede programmering 'd la BBC' den haag/hilversum anp-gpd NOS-voorzitter Van der Louw is tevreden met de plannen van minister Wijers en staatssecretaris Nuis (media) om de publie ke omroep op sterkte te houden. Volgens Van der Louw pleit het kabinet voor een brede omroep, inclusief veel sport en ver strooiing. Dat is wat anders dan de wensen van de WD en D66 die aanvankelijk sport en amusement wilden overlaten aan andere stations. De TROS is tegen uit angst voor 'een staatsomroep'. Wijers en Nuis willen de omroep beter la ten wedijveren met de commerciële con currentie. Om dat te bereiken moeten de publieke radio- en TV-zenders zich duide lijker profileren. Willen zij hun positie be houden, dan moeten de koninkrijkjes' van de omroepverenigingen volgens Nuis ver dwijnen. Dat wil hij bereiken door elke ra dio- en TV-zender een eigen manager te ge ven. Nuis wil dat de gezamenlijke omroe pen 6p de drie TV- en vijf radiozenders zor gen voor een brede programmering 'a la de BBC'. Daar ziet de TROS helemaal niets in. „Nederland is zo op weg naar een staats omroep waarin geen ruimte meer is voor pluriformiteit." De TROS voelt er meer voor om elke omroepvereniging zijn eigen ka naal op de kabel te geven. Sombere gezichten bij de AOV-kamerleden Verkerk (links) en C. van Wingerden die gisteren werd geschorst. foto anp ed oudenaarden In een schriftelijke verklaring stelt het fractiebestuur nu dat Van Wingerden met zijn publie ke uitlatingen „grote schade heeft toegebracht aan de rela ties binnen de fractie". Al enkele weken komt de frac tie vanwege emotionele span ningen niet meer in vergadering bijeen, bevestigde Aiking-Van Wageningen. Zij en het fractie lid Boogaard hebben de zijde van fractievoorzitter Jet Nijpels gekozen. Volgens het vierde fractielid, Verkerk, is de schor sing van zijn collega niet rechts geldig. „Als ze Van Wingerden laten vallen, hoeven ze niet op mij te rekenen", verzekerde hij. Mede namens Nijpels, die gisteren in Engeland was, schil derde Aiking gisteren Van Win gerden af als een gefrustreerde figuur die de zaken niet meer in juiste proporties kan zien en die 'moedwillig' de partij in diskre diet heeft gebracht. Ruzies, frustraties en onenig heid binnen het Algemeen Ou- derenverbond (AOV) hebben mogelijk een derde slachtoffer geëist. Gisteravond laat maakte mevrouw Aiking-van Wagenin gen bekend 'te overwegen' om in het zomerreces de Tweede Kamer vaarwel te zeggen. Het geruzie binnen de AOV- fractie hangt haar de keel uit. Het 66-jarige kamerlid, dat ook lid is van de parlementaire en quêtecommissie opspringsme- thoden politie, zegt 'doodmoe en wanhopig te zijn' door de aanhoudende ruzies binnen het ouderenverbond. Gisteren werd AOV-kamerlid C. van Wingerden geschorst. Die schorsing volgde op een rel binnen de partij over de ambi ties van AOV-voorzitter Baten burg. Van Wingerden koos daarbij nadrukkelijk diens zijde. D66 dreigt herrie te gaan schoppen over referendum sluit zelfs niet uit dat er een psy chische oorzaak aan de proble men ten grondslag ligt. Defensie heeft een onderzoek toegezegd, maar daar is het tot nu toe niet van gekomen, ver klaarde de advocaat. De militai ren willen dat het ministerie daar nu snel toe overgaat. Mo gelijk zullen er later verzoeken tot schadevergoeding worden ingediend. Een woordvoerder van Defen sie zegt dat de militairen op 4 april een lichamelijk en psy chisch onderzoek door een on afhankelijke internist is toege zegd. Die specialist is er nog niet, aldus de woordvoerder. Destijds zijn 2500 mariniers en 300 a 400 militairen van de landmacht naar Cambodja uit gezonden. den haag anp men op het laagste niveau sinds eind 1993. Het CBS wil niet spe culeren over de vraag of er spra ke is van een daling van de werkloosheid. Daarvoor i"s het verschil met de voorgaande maanden te gering. Het aantal werkloosheidsuit keringen lag in maart op 833.000, bijna 60.000 hoger dan een jaar eerder. Dat dit aantal veel hoger ligt dan het aantal door het CBS geregistreerde werklozen, komt omdat het CBS een krappere definitie van dit begrip hanteert. D66 vindt het 'onaanvaardbaar' als het kabinet de invoering van het referendum te krap invult. De democraten zullen dan het regeerakkoord ter discussie stel len. Dat dreigement uit fractie leider Wolffensperger vandaag in het Algemeen Dagblad. Het kabinet buigt zich bin nenkort over de onderwerpen die voor een volksraadpleging in aanmerking komen. Wolffensperger is bang dat het kabinet niet ruimhartig genoeg zal zijn. Hij vindt dat er een lijst moet komen met onderwerpen waarover per se geen referen dum kan worden gehouden en niet zoals sommige ministers vinden een lijst met onder werpen waarover wól een refe rendum kan worden gehouden. „Met zo'n zogenoemde positie ve lijst kan ik niet leven." „Als niet op voldoende en ruimhartige wijze inhoud wordt gegeven aan wat we in het re geerakkoord hebben afgespro ken, komt het akkoord ter dis cussie. En dat is zo ongeveer het zwaarste wat je je kunt voorstel len als het kabinet het regeerak koord niet uitvoert." De waarschuwing van Wolffensperger geldt volgens hem ook voor D66-bewindslie- den. delft» Studenten van de Technische Universiteit in Delft hebben gisteren het wereldrecord vliegen met een papieren zweefvliegtuig gebroken. In de sportzaal van de universiteit lieten ze een gevouwen vliegtuig met een spanwijdte van veertien meter over een afstand van meer dan 36 meter vliegen. foto anp paul stolk VVD: Pronk zou staatssecretaris moeten worden den haag anp Minister Pronk voor ontwikke lingssamenwerking zou staats secretaris moeten worden als de Tweede Kamer aan het eind van dit jaar de plannep van het ka binet voor de bijstelling van het buitenlands beleid goedkeurt. Dat vindt buitenlandwoord voerder Weisglas van de WD. Hij voegt er echter aan toe dat het niet realistisch is om in een zittend kabinet een minister te degraderen. De Kamer zou wel kunnen besluiten in een vol gend kabinet Ontwikkelingssa menwerking aan een staatsse cretaris toe te wijzen. Minister Pronk verklaarde za terdag dat hij er in het kader van de herijking van het inter nationaal beleid niet langer te gen is dat de regionale directies (voor bij voorbeeld Afrika en Azië) van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwerking integreren. Ontwikkelingssa menwerking is geen apart mi nisterie, maar een directoraat- generaal van Buitenlandse Za ken. rotterdam anp-gpd Het Openbaar Ministerie in Rotterdam gaat in beroep tegen de uitspraak van de rechtbank in Rotterdam om justitie niet-ontvankelijk te verkla ren in de geruchtmakende Ramola-drugzaak. Dat heeft persofficier van jusitie H. Wesselink van-, morgen gezegd. Veertien bendeleden van de wijdvertakte Rotterdams-Marokkaanse drugben de kwamen gisteren op vrije voeten, omdat het Openbaar Ministerie weigerde details te geven over de gebruikte opsporingsmethode. Tegen de bendeleden waren celstraffen van 2,5 tot 12 jaar geëist. De politie vreest dat de meeste verdachten meteen de wijk naar het buitenland hebben genomen. De rechtbank vindt dat het Openbaar Ministe rie de niet-ontvankelijkheid over zichzelf heeft af geroepen, omdat het geen opening van zaken heeft verschaft over de rol van een informant van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) in het on derzoek die drugs zou hebben gekocht. De recht bank vindt deze 'pseudo-koop'methode een ver gaande en ingrijpende opsporingsmethode, die volledig door de rechter moet kunnen worden ge toetst. Uit de bijdrage van een CID-informant kon jus titie aantonen hoe de drughandel van de Ramola- bende verliep. Via een netwerk van coffeeshops en videotheken werden vooral cocaïne en heroïne afgezet. Ook maakte de organisatie gebruik van loopjongens langs de invalsroutes naar Rotter dam, die drugstoeristen naar panden en afhaal- centra brachten. De zaak kwam aan het licht doordat bij een filiaal van de RABO-bank in Utrecht buitenlands geld werd gewisseld. Als gevolg van de uitspraak van de rechtbank kwamen veertien verdachten meteen vrij, vijf wa ren dat al. Twee bendeleden die geld wisselden voor de bende, werden gisteren wel veroordeeld. „Een verschrikkelijke nederlaag voor justitie," oordeelde advocaat mr. G. Szegedi, raadsman van een verdachte tegen wie twee weken geleden nog twaalf jaar cel werd geëist, na afloop. En zijn col lega mr. J. Le Cocq d'Armandville: ,,F.r was een tendens te zien bij justitie en de politie dat men maar een beetje aanrommelde. En zolang er geen verantwoording hoeft te worden afgelegd, tast je als verdediging ook maar een beetje in het duis ter. Maar dat er wel degelijk grenzen zijn, is ge bleken." Het openbaar ministerie had de keuze: óf een informant die in de woorden van justitie 'toegang had tot de kring van personen die deel uitmaakte van deze organisatie', zou worden opgeofferd, óf de zaak zou eventueel 'klappen'. De betrokkene had vier drugaankopen gedaan, in minder dan een jaar tijd. De verdovende middelen werden betaald met geld van justitie, na de aankopen kreeg de informant een beloning. De naam van de informant werd geheim gehouden omdat ont hulling ongetwijfeld zou leiden tot liquidatie. Het Ramola-onderzoek duurde twee jaar en heeft zeker drie miljoen gulden gekost, wat in geen verhouding staat tot de vierhonderd miljoen gulden die de drugshandel zou hebben opgele verd en het deel daarvan dat justitie via de pluk- ze-wetgeving had willen terugvorderen. Onderzoek bij wilsonbekwamen moet wel kunnen den haag anp Medisch-wetenschappelijk on derzoek met mensen die zelf niet kunnen zeggen of ze hier aan mee willen doen, is onder strenge voorwaarden toelaat baar. Dat geldt ook voor onder zoeken waar de proefpersonen zelf geen directe baat bij heb ben. Voor de vooruitgang van de gezondheidszorg voor kinderen, mensen met een verstandelijke handicap en demente ouderen is dit onderzoek onontbeerlijk. Anderzijds mag het respect voor de waardigheid van deze men sen geen moment uit het oog worden verloren. Dit staat in het advies Me- disch-wetenschappelijk onder zoek met wilsonbekwamen dat gisteren is aangeboden aan de ministers Borst (Volksgezond heid) en Sorgdrager (Justitie). Het advies is opgesteld door een commissie van deskundigen. Aanleiding waren bedenkingen van de Tweede Kamer een paar jaar geleden. De commissie on derzocht of dit onderzoek noodzakelijk en uit ethisch en juridisch oogpunt toelaatbaar Vrouw overlijdt na botsing; trein deels ontspoord nieuwersluis anp Na een aanrijding tussen een auto en een trein gisteravond bij Nieuwersluis is een 37-ja- rige vrouw uit Amstelveen, een van de inzittenden van de auto, in een ziekenhuis aan haar verwondingen over leden. Dat heeft de politie vanmorgen meegedeeld. De andere inzittende, een 31-jarige vrouw uit Italië, is buiten levensgevaar. De poli tie vermoedt dat de vrouwen zich vergist hebben in de weg. Het ongeval gebeurde op een onbewaakte spoor wegovergang op een particu liere weg die naar een boer derij leidde. Door de botsing ontspoor de de trein gedeeltelijk. Het treinverkeer was daardoor vandaag tot rond het mid daguur ontregeld. Op één spoor was sinds half drie vanmorgen weer treinverkeer mogelijk tussen Breukelen en Abcoude. Langere stoptrei nen reden in beide richtin gen tussen Amsterdam en Utrecht over één spoor. In- tercitytreinen en internatio nale treinen werden omge leid via Hilversum, waardoor reizigers ongeveer een kwar tier vertraging kregen. Er re den geen sneltreinen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3