Asahara' s criminele carrière Bedrijven kijken te veel naar de kosten Feiten &Meningen Rotterdam heeft recht op groots gebaar Duitsland WOENSDAG 17 ME11995 Afgelopen zondag was het vijftig jaar gele den dat de Duitse luchtmacht op bevel van Hitler in een paar uur tijd de binnenstad van Rottferdam plat bombardeerde. Een stad leg je binnen een paar uren plat, maar haar weer opbouwen kost meer dan een ge- Rotterdam demonstreert dat nog dage lijks. Nog steeds heeft de stad haar oude rit me in vernieuwde vorm niet hervonden. Dat maakt haar terzelfdertijd tot zo'n boei ende stad. Het is een stad die door het bombardement elk respect voor haar eigen historie definitief lijkt te hebben verloren. Was de stad die 14de mei vijftig jaar gele den niet veilig voor de verwoestende vuist van de Duitse luchtmacht, nu is zij dat reeds decennia lang niet voor haar vernieu wers. Een gebouw van nog geen twintig jaar oud met mooie ornamenten en voor die tijd karakteristieke architectuur wordt moeite loos uit de weg geruimd om plaats te ma ken voor al weer iets nieuws. Het enige zeventiende eeuwse gebouw dat de stad nog rijk is, is het Schieland Huis, dat aan de achterzijde reeds aan het gezicht is onttrokken door een toenmalige kantoor kolos van de HBU. De zijkant is hetzelfde overkomen met een gigantische wolken krabber van Robeco (waarvan de gevel ove rigens is opgetrok ken in spiegelglas opdat het Schieland Huis zich daarin kan spiegelen) en de voorkant is nu aan het oog ontvallen, omdat er nog een hogere wolkenkrab ber van Crédit Lyonnais is voorge zet. Ik stel dan ook voor om het Schieland Fluis nu maar tot op de laatste steen af te breken en het weder op te bouwen op de afsluiting van de markt aan de Rotte. Een prachtig gebaar. Wij Rot terdammers hebben niks met de geschiede nis te schaften, maar plaatsen het enkele pronkjuweel dat we nog hebben goed in het zicht opdat iedere stedeling er van kan ge nieten. De keerzijde van deze medaille is dat in Rotterdam meer kan dan waar in Neder land ook. Bovendien kan dat snel. Je hebt je kont nog niet gekeerd of er staat weer een gebouw en dan niet zo'n kleintje, maar di rect een van een verdieping of twintig. Ner gens verlopen de procedures zo snel als in deze stad. Dat heeft alles te maken met de cultuur onder de bevolking. Hier zeurt men niet over het omhakken van twintig jaar ou de bomen. Men hakt ze gewoon om en plaatst enkele sprieten in de verwachting dat ook die het op hun tijd wel zullen doen. Bouwputten worden zonder gêne gegra ven en de bevolking kijkt nieuwsgierig toe. Bet komt in de hoofden van de mensen niet op om hiertegen te protesteren. Aan de vooruitgang dient in de opvatting van velen ruim baan te worden gegeven. En vooruit gang is in Rotterdam per definitie nieuw, groter, grootst. Met volume hebben we iets, met fijnbesnaardheid iets minder: de groot ste oliehaven, de grootste doorvoerhaven, de grootste containerhaven etc. Of we er genoeg aan verdienen, doet iets minder ter zake. Die paar uur Duitse bombardementen hebben hun voren dus tot op de dag van vandaag diep getrokken. Het sociale weefsel van de stad is nog steeds niet in balans, de cultuur van haar bewoners drastisch veran derd en de gebouwde omgeving heeft iets van een permanente voorlopigheid. Deze structureel onevenwichtige situatie geeft de stad iets richtingsloos en verweesd, maar is terzelfdertijd onmiskenbaar de motor van haar on-Nederlandse dynamiek. Wat hebben de Duitsers er na de oorlog aan gedaan om deze diepe, wellicht nim mer helende wond, te stelpen? Dat puissant rijke land heeft op de keeper beschouwd bitter weinig gedaan. Natuurlijk, de han delsrelaties zijn tot profijt van beide vlot hersteld en hebben nadien een ongekende groei doorgemaakt. Zo'n zeventig procent van de Rotterdamse economische activiteit wordt direct of indirect gefinancierd met in zet van Duits kapitaal. Zonder het Duitse achterland zouden Rotterdam en zijn haven waarlijk weinig betekenen. Het Duitse bedrijfsleven is prominent in het Rotterdamse aanwezig. De relaties zijn zakelijk en van een gereserveerde vriend schappelijkheid. Dat laatste is ook heel ver standig, daar het hier gaat om sterke finan ciële partners die bovendien afkomstig zijn uit een groot beeldbepalend land dat zijn verleden bepaald niet mee heeft. Duitsland js dus uiterst belangrijk voor Rotterdam, zoals Duitse bedrijven een niet onaanzien lijk belang hebben bij Rotterdam. Politiek en cultureel is er echter nooit een gebaar van betekenis gemaakt. Wèl in een paar uur tijds die prachtige binnenstad fi naal naar de filistijnen helpen,.maar nadien nooit komen met een groot architectonisch en cultureel gebaar. Ruimte zat in de 'City of Rotterdam' en ook behoefte genoeg. Binnenkort komt Kohl een krans leggen in Rotterdam. Daar kan het niet bij blijven. Alleen wat bloemetjes leggen voor de slachtoffers en hun nabestaanden is niet genoeg. Rotterdam lijdt nog dagelijks aan dit barbaarse bombardement en heeft recht op een groots meeslepend gebaar, vorm te geven door een combinatie van Nederland se en Duitse architecten met een culturele functie die de band tussen Rotterdam en Duitsland weerspiegelt'. Om de orde van grootte te bepalen, ik denk daarbij aan zo'n vijfhonderd miljoen gulden. Dat moet niet te veel zijn voor het van het geld bulkende Duitsland en het past bij het belang van de economische betrekkingen tussen beide 'mogendheden' Ik ben be nieuwd of dé 'Bundeskanzler' mijn bede van een passend antwoord voorziet. 'Een in-slecht mens zit eindelijk achter slot en grendel' „Het spijt ons vreselijk dat onze zoon de Japanse gemeenschap zo veel last heeft bezorgd", was de reactie van sekteleider Shoko Asahara's ouders direct na zijn arrestatie gistermorgen. Reageren zijn ouders net zo opgelucht als de meeste Japanse burgers? AJles wat over de 40-jarige Asahara, wiens werkelijke naam Chizuo Matsumoto luidt, bekend wordt, doet dat vermoeden. Hij moet zijn ouders behoorlijk wat kopzorgen hebben be zorgd. De indruk is dat een in-slecht mens eindelijk achter slot en grendel zit. Als jongen bezocht Asahara een school voor blinden en slecht zienden. Hij had slechte ogen, maar hij kon wel veel beter zien dan elk van zijn klasgenoten. Dit voordeel buitte hij uit. Hij begeleidde zijn kameraden naar restaurants en dergelijke. In ruil betaalden zij zijn rekeningen. Hij was toen al de grote leider en manipuleerde de mensen om hem heen. Toen hij zijn eindexamen deed, had hij zo'n 45.000 gulden spaargeld op de bank. Op de dag van zijn arrestatie had Asahara een groep van 18.400 volgelingen in zijn macht en beheerde hij een kapitaal van minstens 1,5 miljard gul den, waaronder het 45.000 vier kante meter grote Aum-com- plex in het dorp Kamikuishiki aan de voet van de berg Fuji. Daar kregen nieuwe volgelingen van de 'Hoogste Waarheid' hun eerste religieuze lessen. Volgens ex-volgelingen was dat een kwelling. Nieuwelingen moes ten vasten, wakker blijven, de foto van Asahara aanbidden, zijn 'wijze' spreuken herhalen en video's van de goeroe bekij ken. Bij de eerste inval op 22 maart vond de politie 20 uitge hongerde sekteleden, van wie enkelen al in coma waren. De sekteleden moesten regel matig 'heilige' drankjes inne men. Soms ging het om een soep gekookt van haren van de goeroe. In andere gevallen wa ren het hallucinerende midde len. Was je wat verder in de leer, dan kreeg je een hoofddeksel op met elektroden. Via elektrische schokken kwamen de hersenen van de gelovigen 'in harmonie' met die van Asahara. Asahara gebruikte de meest ge avanceerde methoden om de hersenen van zijn volgelingen te spoelen en ze zo onder zijn controle te brengen. De politie heeft aantekeningen gevonden waarin Asahara toegeeft hersen spoelingen onder zijn leden toe te passen: ,,Aums hersenspoel- methoden zijn de beste". Hij zou gezegd hebben dat 'het be ter is om zijn volgelingen een spiritueel rijk leven te geven, in plaats van een leven te laten lei den in de menselijke gemeen schap. De maatschappij is een hel'. Hij zag zichzelf als een 'spi rituele dictator'. BEDREIGINGEN Een dictator was hij zeker. Vol gelingen die de sekte wilden verlaten omdat ze het niet eens waren met de leer, werden, zo nodig met geweld, terugge bracht naar Kamikuishiki. Daar ondergingen ze een geweldda dige heropvoeding in geluid- dichte isolatiecellen zonder daglicht. Asahara wilde niet alleen zijn volgelingen de wet voorschrij ven. Wie de sekte tegenwerkte, werd bedreigd of erger. In 1989 verdween plotseling een advo caat met zijn vrouw en zoon. De zaak is nooit opgehelderd. De advocaat werkte voor een groep familieleden die probeerde hun kinderen uit de sekte te krijgen. Eind februari werd een notaris ontvoerd. Zijn zus was net on dergedoken omdat ze de sekte had verlaten. Ze weigerde haar bezittingen ter waarde van een miljoen gulden aan de sekte af te staan. De notaris is nog niet gevonden: wel zijn bloed in een auto van de sekte. De bewoners van het 1.500 in woners tellende dorp Kamikuis hiki kunnen uren vertellen hoe ze sinds 1989 door de sekte worden geplaagd. Sommige be woners hebben onder bedrei ging van hun leven hun land aan de sekte moeten verkopen. SARIN In Kamikuishiki bevinden zich ook de laboratoria waar het ze nuwgas sarin werd geprodu ceerd. Er vonden experimenten plaats met bacteriën om biolo gische wapens te maken. De politie heeft er ook een wapen fabriek opgerold en duizenden tonnen chemicaliën in beslag genomen. Het vermoeden be staat dat de sekte grote hoeveel heden drugs maakte. Die wer den niet alleen toegediend aan eigen sekteleden, maar waar schijnlijk ook voor grof geld ver kocht aan de Japanse onderwe reld. Asahara liet zich rondrijden in een Rolls Royce en charterde privévliegtuigen. Hij had ook een Russische militaire helikop ter gekocht. Terwijl zijn volge lingen slechts één maaltijd per dag kregen, die bestond uit rijst en wat peulvruchten, moest voor Asahara altijd een fruit mand klaar staan met biolo gisch geteelde meloenen, ap pels en sinaasappels. Het is niet de eerste keer dat Asahara wordt opgepakt. Na de middelbare school wilde hij arts worden, maar zakte voor het toelatingsexamen. Hij opende een acupunctuurpraktijk. Om dat dat niet zo veel geld in het laatje bracht, ging hij ook Chi nese kruiden verkopen. Daar mee zou hij tonnen hebben ver diend. In 1982 werd hij voor kwakzalverij veroordeeld. Weer vrij legde hij zich toe op yoga, bestudeerde boeddhisme en hindoeisme. Hij presenteer de zich als religieuze leider. In 1987 werd zijn tien leden tellen de sekte Aum Shinrikyo officieel erkend. Al vrij snel Wist Asahara een groep goed opgeleide we tenschappers, advocaten, artsen en managers om zich heen te verzamelen. Volgelingen konden opklimmen in de hiërarchie van de sekte wanneer ze al hun materiële goederen afstonden aan de sek te en door het winnen van le den. De Japanse politie schat dat er in eigen land 18.400 vol gelingen zijn en nog eens dui zenden in de Verenigde Staten, Duitsland en Rusland. Het speurwerk van de politie na de gifgasaanslag in de metro in Tokyo, waarbij twaalf mensen de dood vonden en 5.500 men sen in ziekenhuizen terecht kwamen, heeft uiteindelijk ge leid tot de arrestatie van de sek teleider. Hij zou persoonlijk de produktie van het dodelijke ze nuwgas sarin hebben bevolen en de aanslag hebben gestimu leerd. Met de arrestatie van de leider zijn de zorgen rondom Aum Sh inrikyo niet verdwenen. De sek te zal worden verboden. Maar wat men aan moet met de dui zenden volgelingen die ontred derd achter blijven, is nog volle dig onduidelijk. Psychologen waarschuwen voor agressieve reacties. De Japanse politie is dan ook massaal in staat van paraatheid gebracht. TOKYO - JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Ontbreken van strategisch denken kan ondergang onderneming zijn Het strategische denken bij gro te ondernemingen wordt op dit moment verwaarloosd als ge volg van de laatste economische recessie. Veel grote internatio nale ondernemingen zijn nog te veel bezig met kostenbesparin gen. Dat is een gevaarlijke ont wikkeling. Het kan zelfs leiden tot de ondergang van het be drijf. Die waarschuwing liet het ac countantsconcern Coopers Lybrand gistermiddag horen tij dens de uitreiking van de Igor Ansoff Award, een internationa le strategieprijs. „Er wordt te veel gekeken naar het verleden en te weinig naar de toekomst. Wij hebben een groot aantal in ternationale ondernemingen gevraagd wat hun doelstellin gen zijn voor 2005. Vele moes ten het antwoord schuldig blij ven", verklaart de Bussummer Simon Huyzer, partner van Co opers Lybrand en een van de initiatiefnemers van de prijs. „Het bedrijfsleven heeft een moeilijke tijd achter de rug. Veel bedrijven moesten knokken om te overleven. Dat leidde tot gro te saneringen. Op zich terecht, TOM JANSSEN 0&4 pmtK-''/ maar het mag geen doel op zich worden. Alleen kostenreductie werkt niet. Er moet een visie achter zitten, anders gaat de spiraal alleen maar verder naar beneden", legt Huyzer uit. „Er moet ook oog zijn voor de menselijke factor. De poppetjes moeten willen doen wat van bo venaf wordt bekokstoofd. Als het beleid van de organisatie geen breed draagvlak heeft, gaat het mis. Door de kostenbespa ringen is bij veel bedrijven een interne concurrentie ontstaan. De emoties binnen het concern lopen vaak hoog op. Met als grootste gevaar een toenemend cynisme. Mensen worden het beu en verliezen het vertrouwen in de leiding. Het eigenbelang komt voorop te staan." Van synergie in de onderne ming, het benutten van samen werking, komt dan niet veel meer terecht. „Dat is jammer. Op die manier worden kansen gemist. Belangrijk is dat de on derneming een strategie be paalt. Waar willen we naar toe en hoe béreiken we dat. Daar gaat het om. Dat vergt een alert beleid. Wie te veel vertrouwt op de succesen uit het verleden gaat de mist in. Dat werkt niet meer. Daarvoor gaat de techno logische ontwikkeling te hard en zijn we ook te internationaal geworden." Huyzer prijst in dit kader het beleid van de luchthaven Schip hol, dat dit jaar de prijs in de wacht heeft gesleept. „Daar zijn de doelstellingen heel duidelijk geformuleerd en wordt heel alert gereageerd op veranderde Simon Huyzer (links) en de Amerikaanse professor Igor Ansoff missen bij veel bedrijven een goed afgewogen beleid voor de toekomst. Veel ondernemingen leven nog in het verleden en missen daardoor opgeleg de kansen. foto cpd ton kastermans omstandigheden. Denk maar aan het milieu, de vijfde baan, de geluidsoverlast. Met die pro blematiek wordt uiterst knap omgesprongen. Ik heb daar groot respect voor." Vaak wordt sléchts lukraak ge reageerd op veranderingen in de markt. Volgens de Ameri kaanse professor Igor Ansoff, de grote deskundige op dit gebied, is de computergigant IBM daar aan bijna kapot gegaan. „Geluk kig hadden ze genoeg vlees op de botten om het tij op tijd te keren. Bij Pan American (een grote Amerikaanse vliegtuig maatschappij, red.) ging het mis. Going down, going down." Ansoff en Huyzer hebben grote bewondering voor Jan Timmer. „Wat die bij Philips heeft ge daan, is werkelijk fantastisch. Hij formuleerde niet alleen dui delijke doelstellingen, maar ver anderde ook de mentaliteit bij het concern en maakte via har de ingrepen Philips weer ge zond." Met de strategieprijs hoopt Co oper Lybrand samen met de Universiteit Twente, het strate gische denken in Europa op een hoger niveau te tillen. Niet al leen ondernemingen worden bekroond, maar ook weten schappers. Dit jaar gaat de prijs naar de Engelsman dr. Hall, die een lans breekt voor de mense lijke factor in de strategie. BUSSUM JOAN HAAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2