Reker 'crisiscoach' Wiskunde was een ware uitputtingsslag Sport Zola draagt zege op aan ontvoerde vriend Uitslagen eindexamens Een lekkere fietstocht tegen examenspanning WOENSDAG 17 MEI 1995 Sef Vergoossen wijkt voortijdig bij MW Met onmiddellijke ingang heeft Jan Reker de training en coaching bij MW overgenomen van Sef Vergoossen. De Brabander die eigenlijk pas per 1 juli aan de slag zou gaan in De Geusselt, moet proberen de club te behouden voor de eredivisie en voorkomen dat de ploeg verzeild raakt in de degradatiecompetitie. Sef Vergoossen acht zich niet meer in staat de spelers optimaal te motiveren voor de twee laatste, beslissende wedstrijden tegen Dordrecht '90 en Sparta. het optimale uit de groep kan halen'. De Brabander, die eind maart opstapte bij Willem II en daardoor de handen vrij heeft, verklaarde zich bereid onmid dellijk in te springen om het zinkende schip alsnog voor de ondergang te behoeden. Het bestuur van MW fiatteer de de deal spontaan. De spelers reageerden verdeeld op de mu tatie. Hun meningen liepen uit een van 'toch verrassend' (Rob bie Delahaye) tot 'in deze situa- Jan Reker leidde gistermorgen voor de eerste keer de training van MW. Zondag zit hij als coach op de bank in de thuis wedstrijd legen Dordrecht '90. De voortijdige machtswisseling kwam tot stand op persoonlijk verzoek van Vergoossen. Twee dagen na de onthutsende ne derlaag tegen Roda JC vroeg hij Reker het roer over te nemen, 'omdat ik blijkbaar niet meer tie moest iets gebeuren' (Rober to Lanckohr). Ruggesteuntje Jan Reker zou aanvankelijk pas per 1 juli aan de slag gaan in De Geusselt als opvolger van Sef Vergoossen die de functie van technisch directeur krijgt. Zijn vervroegde komst heeft een dubbele achtergrond. „De spe lers weten dat ze in de proble men zitten. Ik hoop dat ik ze een ruggesteuntje kan geven". Bovendien zou bij degradatie zijn nieuwe job op de tocht ko men te staan. Rèker heeft 'een hekel aan de eerste divisie'. Daar liet hij bij zijn aanstelling twee maanden geleden geen onduidelijkheid over bestaan. „Als MW degradeert, zullen we opnieuw moeten gaan praten". Met nog twee wedstrijden voor de boeg lijkt MW veroor deeld tot de nacompetitie. Ver- Jan Reker moet MW goossen: „Die duels moeten worden gewonnen. De vraag is: kan ik dat als trainer nog uit de groep halen? Daar heb ik mijn twijfels over. Dan moet je niet lang nadenken en stoppen". Jan Reker vat de reddingsope ratie aan als een soort crisis manager. „Vergoossen heeft al les geprobeerd om de ploeg uit het dal te halen. Dat is niet ge lukt. Dus een frisse man voor de groep, al was ik liever onder normale omstandigheden be gonnen". Na de eerste training, a l'improviste: „We bereiden ons voor op Dordrecht. Hoe? Kan ik niet aangeven. Ik heb geen boek, ik doe het op ge voel". Saillant detail: Jan Reker ver trok bij Willem II één dag na een 3-0 nederlaag bij Dordrecht Sampras van slag op gravel SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN ymnend 2,50 plaats 1,40 2,30 kop- ROME Pete Sümpras is de weg kwijt op gravel. De Amerikaan verloor gisteren in de eerste ronde van Italian Open. Hij was kansloos tegen de Fabrice Santoro. In 76 minuten had de Fransman de buit binnen, 6-4 6-3. Jacco Eltingh en Jan Sieme- rink bereikten de tweede ronde wel, Paul Haarhuis niet. Eltingh rekende gedecideerd af met .Mats Wilander, die met een 'wild card de Foro Italico bin nenstapte, 6-3 6-2. Siemerink oogde veel gezon der dan de Spaanse qualifier Gorriz, 6-3 6-2. Hij speelt in de tweede ronde tegen Muster. De als zevende geplaatste Oosten rijker versloeg Haarhuis met 6-4 6-4. Muster is op gravel dit sei zoen nog ongeslagen. Hij won de toernooien in Mexico-Stad, Estoril, Barcelona en Monte Carlo. Met Sampras ging ook Jevge- Kafelnikov onderuit. De jon ge Rus liet zich verrassen (6-3 5- f7 3-6) door de Italiaanse quali- .fierBorroni. 7-16-20-29-31-32-34-2 2488,40; tweede p a Morgar pel 6,60 trio 32,60 Zevende koers, 200C (Heynen) 2.35.4 - 1.17,7, 2. Highlight H des, 3. Hitty Compaen. Toto: winnend 10,20 plaats 2,90 1,70 3,30 koppel koers, 2000 m: 1. Shinealighton 25,70 tr Fromberg (Aus) - Palmer (VSt) 6-2 6-2, Rios (Chl) - Alvarez (Spa) 7-5 6-2, Car- retero (Spa) - Pozzi (Ita) 6-3 6-3, Góllner (Dui- Schalier (Oos) 6-2 3-6 6-2, Gross (Dui) - Korda (Tsj) 6-4 3-6 6-3. Dubbel, eerste ronde: Aaell/B|örkman (Zwe/4) - Ni|ssen/Oosting (Ned) 7-6 6-1 k f 1.40 plaats 1.50 3,50 4.20 koppel 26,0 PAARDESPORT (Mol) 2 34.9 - 1.17,5, 2 Edward I HILVERSUM Eerste koers, 1 (Grift) 2.03,7 - 1 16,9, 2. rs, 1609 m: 1. Canadian Suns- Tweede koers, 2000 m: 1 Hotax Boy (Wa genaar) 2 37,6 - 1.18,8, 2 Heliozoa Ex press, 3. Heloise du Culot. Toto: winnend 2,40 plaats 1,60 5,20 5,20 koppel 21,40 trio32" Derde ven) 2.41,5 - 1.20,8, 2. 3. Junette Toto: winnend 1,70 plae 1,20 3,20 5,20 koppel 20,40 403,60. Vierde koers, 2000 n ten) 2.36,8 - 1 te,4 koppel 63,20 trio 371,60. Tiende koers, 2000 m: 1. Feintje's Wini (Kooyman jr) 2.35,1 - 1.17,6, 2. Happy Dakota, 3. Iwema's First. Toto: winnend 5,30 plaats 2,00 4,70 2,50 koppel 132,90 trio 1457,10 Elfde koers, 2000 m: 1Jee van Torcy (Wa genaar) 2 40.4 - 1 20.2, 2. Immertroy Award, 3. Jade Groenhof. Toto: winnend 1,90 plaats 2,10 4,10 koppel 16,80 trio 85,30. Omzet totalisator: 161.724,00. WIELRENNEN :hette VD. Niet gestart Haule, Ironie B. Toto: winnend 4, ju piaais 1,6550 2,60 1.30 koppel 90,90 trio 671,30. Vijfde koers, 2000 m: 1. Harab (Van Ei|ke- lenborg) 2.38,3 - 1.19,2, 2 I'm a Winner W, 3. His Iron Horse. Toto: winnend 2,50 plaats 1,20 1,60 15,70 koppel 5,20 trio 145,80. Zesde koers, 2000 m: 1. Baltic Fox (Huel) i ronde: Eltingh (N lander (Zwe) 6-3 6-2, Siemerink (Ned) Gorriz (Spa) 6-3 6-2, Muster Haarhuis (Ned) 6-4 6-4, Sant< Sampras (VSt/1) 6-4 6-3. 5.02, 133. Nijboer 17.14. 135. Voskam it 0.51, 3. Casagran- 1.15, 5. Oegroemov 1.28, 6. Rebellin 1.45, 7. Tonkov (Rus), 3. Lelli (Ita) 1.49, 9 Belli (Ita) 2.07, 10. Zama 2 10, 17. Jonker (Ned) 2.37, 51. (Spa) 7-5 6-1, Ferreira RONDE VAN ASTURIË (Kro/3) (ZAf/4) - Pioline (Fra) 6-4 6- - Kafelnikov (Rus/6) 3-6 7-5 6-3, Brugui (Spa/8) - Rafter (Aus) 6-4 7-5, Guardh tan (Zwe/16) - Nestor (Can) 3-6 6-1 7-6, lihrach (Tsj) - F.lippini (Uru) 3-6 6-2 6-4. Indurain (Spa) 6 km in 12.21, 2. Zberg (Zwi) 0.26, 3. Cuesta (Spa) 0.29, 4. Chi- urato (Ita) 0.30, 5. Blanco (Spa) 0.4111 Dekker (Ned) 1.00, 27. Boogerd 1.32, 39. Van Bon 1,52,41. De Vries 1.57. 111 Ta- rome rtrprilla het aanvallende brein van Voor beide clubs is de wed strijd van vandaag de tweede in een serie van vijf in korte tijd. Zondag volgt de derde, in de competitie. Bij een zege is Ju- ventus, koploper in de Serie A, voor de 23e keer kampioen van Italië. Parma staat tweede. Ook in de finale van de nationale be ker spelen de clubs nog twee keer tegen elkaar. Zowel de ploeg van trainer Lippi als die van Scala mist be langrijke spelers. Bij Juventus zijn Kohier en Conté gebles seerd, Tacchinardi en de Frans man Deschamps geschorst. Fer- rara, de Kroaat Jarni en Maroc- chi zijn zekere vervangers. Doelman Peruzzi keert terug na een blessure. Bij Parma mogen de Argentijn Sensini, Apolloni en Pin niet meedoen wegens schorsingen, terwijl de Zweed Brolin al tijden gekwetst is. Sca la kiest mogelijk voor de jonge middenvelder Fiore, Susic en Crippa als vervangers. Als Parma vandaag de UEFA- beker wint ten koste van Juven tus draagt sterspeler Gianfranco Zola de zege op aan de ontvoer de zakenman Giuseppe Vinci. Zola en Vinei zijn bevriend. Ze zaten samen in militaire dienst. Zola sprak zijn voornemen uit aan de vooravond van de twee de finalewedstrijd tussen Parma en Juventus in Milaan, voor de gelegenheid de thuishaven van Juventus uit Turijn. Parma, voor het derde seizoen op rij actief in een Europese finale, won de eerste wedstrijd met 1 -0. Vinei, een 32-jarige zaken man, is in december ontvoerd en sindsdien spoorloos. De poli tie denkt dat hij in Sardijnse handen is. Afgelopen zondag ontvoerde de Sardijnse mafia Giovanna Maria Licheri. „Ik ben geschokt door het nieuws van een nieuwe kidnap", aldus de op het Italiaanse eiland geboren Zola, .met de Colombiaan As- DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. In Alphen werd door gym nastiekvereniging DOS een regionaal kampioen schap gehouden. Joost Ruijgrok, Rody Oldenhuis, Martin van Haasteren, Thijs Ruijgrok en Wouter van der Stap behaalden een eerste prijs. Wensel Stob en Niels-Jan Eilander waren goed voor zilver. Andy van Zuidam pakte een bronzen medaille Marcel van Ginkel is de nieuwe PR-man bij LFC. Hij moet Flip Massaar doen vergeten Voet baller Peter Wickel verlaat Zwart Wit '28 en kiest weer voor Barendrecht. Ralph Polman ver laat de FC Lisse door werk- zaaamheden in het buitenland. Doelman Edmond Claus (Ajax) gaat in de Meer op zaterdag voetballen. ACV krijgt verster king van Christian Moltmaker (Oranje Nassau), Marcel Heslin- ga (Hoogeveen) en Rinnert Warnink (Heerenveen). Ad Claddines keert Halsteren de rug toe en vertrekt naar tweede klasser Veere Biljartclub Alpha heeft na de titel in het district Rijn en Veenstreek ook het kampioenschap van het gewest Den Haag-Rotterdam-Gouda behaald LFC, Leiden, Gol Sport, Java Rotterdam, Marok Den Haag, JAC en de gemeente Leiden nemen op zondag 21 mei met een voetbalteam deel LFC Langebaanzwemster Wandy Kater stapt over naar de triathlon. De 23- jarige Neder lands kampioene op de 5 kilo meter is door langebaan-coach Brouwer niet opgenomen in de zwemselectie Willem van der Linden wordt bij SV Voorscho ten voorgedragen als nieuwe voorzitter* Van 18 tot 23 juli wordt in Den Haag het WK schermen gehouden Trimclub N.L..M.L. houdt op zondag 21 mei de maandelijkse parkloop in Cronesteijn. De start is om 10.30 uur Basketbalster Mar- greet Visscher (Tonego) heeft zich teruggetrokken voor het Nederlands team Feyenoord 2 sloot het voetbalseizoen met een 2-2 gelijkspel af tegen PSV. Barry Dubbeldeman en Rob van Dijk waren de uitblinkers Bad minton Flair viert zaterdag 20 mei haar 25- jarig bestaan Een groot aantal Leidse gymnasten nemen op 25, 26 en 27 mei deel aan de eerste Nederlandse Gymnaestrada in Eindhoven Vrijdag 19 mei houdt voetbal club VCL een toernooi voor la gere elftallen Donderdag 18 mei vinden de finales plaats van het Blauw Zwarttoernooi. De jeugdvoetballers van Excelsior, Haarlem, Quick Boys. ADO en Blauw Zwart staan borg voor goed voetbal De zaalvoetbal lers van Bram's Snackbar spelen vanavond in de 5-Meihal de tweede wedstrijd voor promotie naar de landelijke klasse. Indoor Sport uit Den I laag is de tegen stander Bij de voetbalwed strijd tussen de voetbaltrainers en de sportpers werd FC Lisse- trainer Mark Wotte uitgeroepen tot de beste speler. Zijn goede spel leverde een paar voetbal schoen op, beschikbaar gesteld door Wijnand Sloos Voor de triathlon van Noordwijkerhout (2 juli) kan nog ingeschreven worden tot 31 mei bij Carina Post (02523-75814) DeATB- rijders Ferry van der Stelt (6e) en Fabian Guldemond (7e) re den met de besten mee in Spaarnwoude. Johnny Brouwer (Avanti) werd vierde in St. Geer- truid en Piet Kralt tweede in Sloten. Wouter van der Linden is de nieuwe clubkampioen van Avanti. DeNoordwijkerhouter behaalde een vijftiende plaats in de Omloop van den Kempen De l.eidse voetbalscheidsrech ter Karei Schimmel fluit zondag zijn laatste wedstrijd. De paling visser heeft de leiding bij de promotiewedstrijd Gouderak- Groeneweg. Theo Collé en Wim Schreuder zijn de assistenten Ajax heeft weer twee jonge ta lenten een contract aangebo den. Het gaat om de zeventien jarige Kiki Musampa en zijn leeftijdgenoot Dennis Schulp Zakenman Cees den Braven blijft toch nog een jaar sponsor van basketbalclub Coba De nogal vaak in opspraak zijnde Rotterdamse arbiter Joop Wijn- holds fluit de beslissingswed strijd Groote Lindt-Oegstgeest Voetbalvereniging Broekster Boys zit goed in de problemen. Vorige week gleed een blauwe brief bij de secretaris in de bus met een naheffingvan een mil joen Onnodig ingewikkeld Het kan natuurlijk voorko men dat een examen moei lijk is, niet omdat er veel ken nis van de kandidaat wordt gevraagd, maar omdat de vraagstelling onnodig inge wikkeld is. Dit was volgens docent A. van der Drift giste ren het geval bij het examen Scheikunde voor Mavo-C, en -D. „De leerstof was best aar dig over het examen ver deeld, maar de open vragen waren nodeloos complex", aldus de chemicus van de Nortgho scholengemeen schap in Noordwijk. Rogier (17) is het roerend met hem eens: „Ik moest eerst de vragen op papier ontleden voordat ik ze kon beantwoorden." Gabi (17) had hetzelfde probleem. En hij had nog wel speciaal kof fie gedronken voor het exa men. „Daar wordt ik wat rus tiger van. Het examen Teke nen was maandag nogal hec tisch, vandaar." Latijn was snel afgerond regio De 92 latinisten van het Ste delijk Gymnasium in Leiden hebben op de tweede dag van het landelijke examen weinig moeite gehad met het examen Latijn. „Ik heb nie mand wenend de zaal uit zien gaan", verklaart docente Klassieke Talen G. Bast des gevraagd. Er waren leerlin gen die het examen al na an derhalf uur hadden afgerond, terwijl er drie uur voor staat. Bast: „Maar dat wil niet zeg gen dat de resultaten gewel dig zijn." Kernauteur, oftewel onder werp van de lessen van dit jaar, was de Latijnse schrijver Feneca. Gedurende het afge lopen jaar moesten de scho lieren brieven van de scri bent vertalen. Samen met enkele filosofische vragen over de tekst, werd gisteren brief 50, paragraaf 2, van Feneca vertaald. c 2 C 3 B 4 A 5 C 6 B 7 F 8 B 9 E 10 D 11 B 12 13. 16 A 17 B 18 D 27 C 28 D 29 B 40 D 41 A 42 B 31 C 44 C 32 45 33 A 34 D 35 B 36 D 10 B 11 D 12 C 13 A 27 C 28 D 29 A 33 B 34 B 35 C 36 C 37 A 38 A Noordwijkse havisten ploeteren zich door examen regio «johan zwaan Als vrijwel alle leerlingen het gebouw enthousiast heb ben verlaten, de concierge de ramen sluit en de merels bezit nemen van het verlaten schoolplein strijden der tien havisten in lokaal 103 een hevige strijd. De vijand heet wisselend sinus, cosinus, tangens en als wapens zijn slechts rekenmachine, geo-driehoek, potlood en pen voorradig. De klok tikt de kostbare minuten gena deloos weg. Om half twee zijn de beta's van het Noord wijkse Nortgho scholengemeenschap begonnen en het is inmiddels kwart over vier geweest. Nog een kwartier te gaan. Dan zwaait de deur van het lokaal open. De muffe zweetlucht die in de ruimte hangt, geeft aan dat hier hard is gewerkt. Frank (18) loopt op zijn vriend en klas genoot af: „Zo John, dat wordt herkansen jongen." John lacht. Hij kan het niet oneens zijn met de opmer king. Het zojuist gemaakte examen Wiskunde B was een ware uitputtingslag. De dertien leerlingen zijn leeg, afgemat. De groep schoolt bij elkaar en ontlaadt de laatste res ten energie in een snelle uitwisseling van antwoorden, berekeningen en vooral klachten. „Dit is niet normaal riieer, dit examen is gewoon absurd moeilijk, de nor mering zal toch zeker wel worden aangepast, of niet?" Docent wiskunde Piet Versnel knikt. „Als het examen in het hele land slecht wordt gemaakt kan de beoordeling iets soepeler uitpakken." Maar daar hebben de jonge wiskundigen op dit moment niet zo veel aan. Frank weer: „Morgen heb ik bio. Nou, als ik nu thuis ga zitten leren, raak ik spontaan in coma, man." Heel moeilijk Versnel kan zich wel in de jammerklachten van zijn kandidaten vinden. Hij heeft het examen gelijktijdig met de scholieren gemaakt. „Normaal gesproken moet ik de opgaven in een uur hebben gedaan, want als dat lukt, moeten de leerlingen het examen in drie uur kun nen maken. Maar ik heb er een uur en tien minuten over gedaan. Ik geef ze daèrom groot gelijk als ze zeg gen dat het heel moeilijk was." „Het examen bestond uit vier opgaven, waarvan de eerste nog wel te maken was. De tweede daarentegen was een pittig stereometrisch vraagstuk. En terwijl ruimtekunde door de leerlingen sowieso al moeilijk wordt gevonden, ging het hier ook nog eens om de voor hun onbekende Keppler-ster waarbij veel van het ruim telijk inzicht werd gevraagd." „De mensen die ook natuurkunde in hun pakket hebben, hadden vervolgens veel voordeel bij de derde opgave. Daarbij moest de geluidsproduktie van twee auto's berekend worden. Leerlingen met alleen wiskun de B moesten extra moeite doen om zich in te leven in de natuurkundige formules." Uithuilen Ook met de vierde opgave, waarbij de maximale uitslag van een slagboom moest worden bepaald, werd de ge middelde wiskunde-havist geen plezier gedaan. Dit bleek achteraf heel duidelijk. Want wat gaan de leerlin gen nu doen? Natascha (16): „Uithuilen." En Miranda (16): „Ik ga me bezatten." „Nee", zegt Arjan (17) op zijn beurt, „ik ga niets doen." Leraar Versnel reageert ver baasd op de laatste opmerking: „Zo, alweer niets doen Arjan?" assen gpdrende middelen in gaan ne men." Dat innemen van die pil len gebeurt wel degelijk, weet hij. „Op behoorlijke schaal zelfs. We zijn daar door huisartsen wel eens op geattendeerd." Een rondje langs apothekers en drogisten levert een piekje op in de telefonisch gestelde vragen over de (bij)werkingen van tranquilizers. Van verhoog de omzet is echter geen sprake. Een woordvoerder van het lan delijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) meldt dat gedurende de examentijd de zenuwen wel de gelijk met enige regelmaat ter sprake komen. „Niet als klacht, want het is eigenlijk geen klacht, maar het wordt in de loop van een gesprek vaak wel spontaan gezegd." „Ik heb in mijn loopbaan van méér dan dertig jaar nog nooit meegemaakt dat een goede leerling uitsluitend vanwege examenkoorts zakte. Nog nooit! Deze stellige tekst uit de mond van Bert Blok, rector van het Ubbo Emmius Lyceum in Stadskanaal, zou alle examen kandidaten er toe moeten kun nen brengen de stress te verge ten en lachend de valium en de Valdispert terzijde te schuiven. Rector Blok adviseert een lek kere fietstocht voor de zondag avond, of, als de weersomstan digheden dat niet toelaten, een ontspannend boek en op tijd naar bed. „Zeker niet op het laatste ogenblik keihard gaan werken en zeker geen kalme- Angela (18) vindt dat er meer had moeten worden ge oefend op de vragen zoals die in het examen gesteld werden. Met de 'praktische' opgaven van bijvoorbeeld de auto's en de slagboom kon ze weinig kanten op. Daar konden ook de kaarsjes die familieleden voor haar hebben gebrand geen verandering in brengen. Klasgenoot Miranda had haar voorbereiding, maar dan op een ander vlak, ook niet helemaal op orde. Zij stelt haar mede-kandidaten voor om de avond voor ie der examen een stuk te gaan zwemmen. Op de vraag of ze dat dan maandag gedaan had, moet ze echter ont kennend antwoorden. Ze loopt na een korte examen bespreking met haar leraar stevig gedesillusioneerd het lokaal uit en zegt:,, Eerst eens even mijn vriendje bellen of-ie vanavond zin heeft om te gaan zwemmen." Niet moeilijk maar wel veel regio „Het was niet moeilijk, maar het was wel veel", aldus leraar Nederlands P. Kelder over de het Mavo-D examen Schrijf vaardigheid. De Noordwijkse Northgo scholengemeen schap, waar de leraar doceert, koos uit de twee toetsingsmo gelijkheden die er voor schrijf vaardigheid zijn, 'opstel' en 'functioneel schrijven' de laatste. De opdracht had als thema 'Lingo en Novib'. Vol gens deze opdracht zou er een aflevering van het overbeken de TV-spelletje door scholie ren ten bate van de Novib worden gespeeld. De leerlin gen moesten hierover achter eenvolgens een persoonlijke brief schrijven, een standaard formulier invullen, een artikel voor de schoolkrant schrijven en uiteindelijk een brief ma ken voor de Nederlandse ver tegenwoordiger die naar de milieuconferentie in Rio de Ja neiro zou afreizen. De kandidaten vonden de opdrachten 'wel aardig' maar toch ook veel. „De meesten waren pas na half elf klaar, dat is laat", vertelt P. Kelder. Op het Groencollege in Rijnsburg werd gistermiddag het eindexamen bloemschikken afgenomen. Onmiddellijk nadat de leerlingen hun bloemstuk hadden voltooid, werden de werk stukken beoordeeld en van een cijfer voorzien. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23