/EIDEN Leiden geeft station niet op Verdachten brandstichting Formido spelen elkaar zwartepiet toe Geleidehonden raken in Leiden overstuur Bomenkap schokt Leuvenstraat Wethouder heeft begrip: 'Aannemer Van der Plas stelt zijn rechten veilig' jENSDAG 17 ME11995 HENNY VAN ECMOND, 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Winkeldief verraadt zich jN. Een 23-jarige Amsterdamse dief heeft zichzelf gisteren raden. De man ging in het pand van Vroom Dreesmann tide Aalmarkt plotseling onderuit. Door de val rolden er zes Ijire fietssloten uit zijn rugzak die afkomstig waren uit het wa- nhuis. Toen een beveiligsbeambte de man aansprak ging deze indoor, maar de dief kon na een achtervolging worden aan- louden op de Oude Vest. II ibreker is hardleers I jgj» De politie heeft de afgelopen nacht een 21 -jarige Leide- ar aangehouden op de Langegracht die had ingebroken bij nsupermarkt aldaar. De man was even daarvoor op het poli- bureau geweest om een dagvaarding in ontvangst te nemen or eerdere vergrijpen. Agenten zagen de man na zijn vertrek I het bureau het hek bij de supermarkt overklimmen. Toen zij ivolgens poolshoogte kwamen nemen, kwam de man juist I nlopen met vier kratten lege flessen. Hij wilde de kratten de Igende dag tegen statiegeld inleveren. f (ebroken neus na kopstoot Wegens mishandeling is een 19-jarige Leidenaar gister- ond aangehouden in een kroeg aan de Beestenmarkt. De jon- 1 n kwam daar binnen met zijn vrienden waarop enkele aanwe- n opmerkingen tegen hem maakten. Hij deelde vervolgens i kopstoot uit aan een van de gasten, een 20-jarige Leidenaar. e kwam zo hard aan dat het slachtoffer met een gebroken us naar het AZL moest worden gebracht. Vervolg van voorpagina Wethouder P. Langenberg (D66/verkeer) houdt vast aan toezeggingen van de NS en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. ,,Wij gaan er nog steeds van uit dat het Rijk de tekorten bijpast als de exploitatie van een station Me- renwijk verlies oplevert. In die zin is er voor ons niets ver anderd. Ik heb ook tot begin deze week begrepen dat de NS wegen zoeken om de toezegging aan de gemeente ge stand te doen." stations bijlegt, is voor de Me- renwijk niet meer van belang. Dat zegt woordvoerder G. Jan sen van NS Reizigers Randstad. „De zijn tegenwoordig een commerciële onderneijiing en j.NNO 1895 Vrijdag 17 Mei geval van bloedvergiftiging deed zich te Hazerswoude voor herei den watermolenaar P. Van Elswijk Sr. Bezig zijnde de nagels voeten in te korten, gaf hij zich bij die handeling met het es een klein wondje in een vinger. Spoedig daarna zwollen de iger en de geheele hand sterk op, gepaard met hevige pijn. Op nraden van de plaatselijke geneesheer dr. P. Wijn, direct naar academisch ziekenhuis te Leiden gegaan zijnde, werd daar ontstoken bloed door middel van zuiging of uitpomping ver- derd. zoodat na enkele dagen de hand weder tot normale dik- terugkeerde en alzoo groter onheil voorkomen werd. NNO 1970 dinsdag 19 mei ïksteren 1970 heeft tegen de verwachtingen in toch nog een iristisch record opgeleverd: er kwamen maar liefst 735.000 itenlanders onze landsgrenzen over om hun vrije dagen hier or te brengen tegen 425.000 in 1969. Het overgrote deel van vakantiegangers bestond uit Duitsers, maar er kwamen ook Igen, Fransen, Engelsen en Skandinaviërs. De kust- en bollen- eek waren nu ook weer de favorieten. Opmerkelijk was dit- lal dat de vakantiegangers ook de mooie plekjes in het zuiden, dden en oosten van ons land hadden opgezocht. De toezegging van minister Jor- ritsma van Verkeer en Water staat dat het Rijk eventuele ex ploitatietekorten van nieuwe 'Voorlichting Leiden slecht' LEIDEN AAP RIETVELD De gemeente vervult zijn voor lichtende functie slecht. Met die opvatting kwam fractieleider P. Kluck van het CDA gisteravond in de Leidse gemeenteraad. Kluck zei steeds meer berichten te krijgen, dat Leiden slecht communiceert met zijn burgers. „Ik kan een waslijst van wrij vingen opnoemen over het han delen van de gemeenten." Wethouder J. Walenkamp (CDA/communicatie) zei niet te weten hoe hij op de aantijging van zijn partijgenoot moest rea geren. „Het enige wat ik kan doen is meneer Kluck uitnodi gen specifieker te zijn en met voorbeelden te komen." Maar dat wenste de CDA'er in de ge meenteraad niet te doen. Hij beloofde wel, dat hij in de ver gadering van de commissie van wethouder Walenkamp, die morgenavond wordt gehouden, de voorbeelden van slechte communicatie op tafel zal leg gen. staat los van de overheid. Dat houdt in dat als we ergens een trein laten stoppen, er ook reizi gers moeten instappen. Nu al laten we om die reden op som mige trajecten minder treinen rijden. Dan is het een beetje krom om een station te bouwen dat verlies oplevert. En ook al legt het Rijk het exploitatiete kort bij, dat aanbod zal toch ze ker niet onbeperkt gelden." Afspraken De NS realiseren zich dat er met de gemeenten in het verleden afspraken zijn gemaakt. Her haaldelijk is ook tegenover Lei den de toezegging gedaan dat er een station zou komen ter hoogte van de brandweerkazer ne bij de Gooimeerlaan. Vooral met het oog op de bebouwing van de Broek- en Simontjespol- der achten Leiden en ook Oegstgeest een station zeer ge wenst. Jansen: „We studeren op manieren om die toezeggingen min of meer ongedaan te ma ken. Maar aan de andere kant houden we alle mogelijkheden tot overleg open. Als gemeenten zelf alternatieven aandragen om reizigers naar een station te lok ken, biedt dat misschien per spectief." iren vragen renge regels por danssalon IAAG/LEIDEN AAD RIETVELD bewoners van de Mare- rtskade hebben de eerste ier van danssalon In Casa de Lammermarkt al onder den. Tijdens de officiële ning, vorige week, gingen de duitgangen open en konden 'onenden meegenieten van nuziek, vertelde F. Quist van bewonerscomité gisteren ens de schorsingszaak bij de d van State. Eigenaar L. iphues van In Casa vond ronduit flauw. „Het was de ite keer dat er in de danssa- iets werd georganiseerd. Wij k eten ook nog overal ervaring M eopdoen." e vereniging van eigenaren repoortskade vroeg staats- mevrouw J. Leyten-de Wij- ilooth de voorschriften in de ieuvergunning van In Casa te scherpen. De omwonen- vinden dat er buiten de issalon altijd vier toezicht- iders moeten staan. En op muziekinstallatie moet vol- hen een limiterkomen, die geluid automatisch uitscha- als dat te hard staat. Perso- van In Casa zou bovendien luitingstijd in een straal van meter rond het gebouw frommel op de openbare weg len opruimen, iwel woordvoerder N. Ket- van de gemeente als Isman A. van der Pluijm van nphues vonden die extra tnge eisen volstrekt overbo- Geluidsoverlast is van In ia niet te verwachten, be- Van der Pluijm. „Voor uidsisolatie zijn de nieuwste hnieken gebruikt. Het dak is fiets meter dik, de muren een ve meter en de vloer rust op 'ber blokken. Zelfs als het la ai binnen de pijngrens bena- d of zelfs overschrijdt is het pen muisstil." 'ier toezichthouders buiten 'den Kettenis en Van der lijm beiden teveel van het ede. Zeker gezien het feit dat toekers een veertig meter ge gang door moeten om iten te komen. „Dan zijn ze een beetje bedaard", zei de 'ocaat. En de rommel oprui- n in een straal van vijftig me- rond het gebouw zou bete len, dat personeel van In Ca- ook een deel van het parkeer- fein bij molen De Valk zou ften schoonhouden. Ket- is; „En dat kun je écht niet gen van een ondernemer." >e Raad van State beslist tiderdag of de milieuvergun- !gvoor de danssalon strenger 'et worden. Dat is precies op want een dag later gaat In sa open voor publiek. ïnd Boekje overobstakèls LEIDEN. AAD RIETVELD Rateltikkers die onhoorbaar tikken, geleidelijnen voor blin den die zomaar ophouden, luifels van winkels waar je als blinde wandelaar van gemid delde lengte je bol tegen stoot, smalle trottoirs met in het midden een robuuste ver- keerspaal. Overal waar de blin de Ruud Duivenvoorde wan delt in Leiden komt hij obsta kels tegen. Meer dan honderd staan er in een boek, dat Dui venvoorde met hulp van de SP heeft uitgegeven. Ziende blind, horendedoof, heet het. Hij noemt zichzelf een blin de met visie. Een lastige Leidse ingezetene met geleide-pit bull. En volgens SP-fractie- voorzitter Cor Vergeer ziet hij 'veel meer dan u en ik'. Ver geer zag Duivenvoorde graag als gastdocent optreden voor ambtenaren van het Stads- bouwhuis. Waarbij hij dan zijn boek als lesstof kan gebruiken. Het moet voor blinden geen lolletje zijn om zich een weg te banen door Leiden, zo veel wordt wel duidelijk uit de op somming van obstakels die Duivenvoorde maakte. Terras sen, overhangend groen, ver- keers- en reclameborden, fiet sen, losse tegels, kuilen en hobbels: Leiden staat en ligt er vol mee volgens de ex-hove nier. „Te gek dat een blinde u hierop attent moet maken", vindt hij. Verkeerd geparkeerde auto's komt hij Qok her en der tegen. Zo verzucht hij over de omge ving van het Plantsoen: „Als de parkeerpolitie nu eens een weekje gaat beboeten, zonder aanzien des persoons, dan voorspel ik dat door uw aller inzet de gemeente Leiden daarna voor eeuwig uit de fi nanciële problemen is." En op de hoek van Hooigracht en Nieuwstraat ergert hij zich a de 'papier-, glas, bloembakken en andere containers'. „Gelei dehonden raken er totaal van overstuur." Het idee voor het maken van een boekje werd geboren in januari, bij de ingang van het politiebureau aan de Lan gegracht SP-raadslid Daan Sloos kwam daar Duivenvoor de tegen, die juist aangifte wil de gaan doen van een aanslag op zijn geleidehond Condor, omdat buurjongens vuurwerk tussen de poten van het dier hadden gegooid. Sloos hoopt dat door het boekje de ge meenteraad besluit alle obsta kels zo snel mogelijk op te rui men. Boomstronkjes. Meer I WATERBORG B. V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij LEIDEN DORITH LIGTVOET Zes zielige boomstronkjes reste ren in de Leidse Leuvenstraat. Daar stonden zondag nog zes fikse essen die ruim veertig jaar oud waren. Maandag zijn de bomen gekapt. Volgens boom- chirurg J.H. Klijnstra was het wortelgestel van de essen niet stevig genoeg meer. Om te voorkomen dat de bomen bij een stevige storm zouden om waaien, is de bijl erin gezet. Veel bewoners van de Leu venstraat zijn niet blij met de gemeentelijke voortvarendheid. „Het waren prachtige bomen. De straat is nu leeg en kaal, ik was met stomheid geslagen toen ik maandag thuiskwam", vertelt H. de Kok. Hij is een van de vele bewoners die een 'brief op poten' hebben gestuurd aan het college van burgemeester en wethouders. Hij en zijn buurtgenoten denken dat de bomen gekapt zijn, doordat bu ren hiertoe een verzoek hebben ingediend. Ze zijn boos dat niet alle bewoners zijn gehoord. Daar komt nog bij dat ze zeer 'verbolgen' zijn dat ze van tevo ren niet zijn ingelicht over de actie. 'In een samenleving waar frequent wordt gesproken over de waarde van de natuur en de zorg voor het milieu verwacht men een zorgvuldiger werkwij ze van de overheid en haar ambtenaren', aldus de brief. „Sommige bewoners waren tot tranen toe geroerd toen ze za gen wat er van de bomen is overgebleven", voegt De Kok hieraan toe. Volgens boomchirurg Klijn stra hadden de bewoners kun nen weten dat de essen zouden verdwijnen. De gemeente heeft reeds in november in een huis- aan-huisblad gepubliceerd wel ke bomen in 1995 zouden wor den gekapt. De boomchirurg en zijn collega's onderwerpen het bomenbestand namelijk elk jaar aan een nauwkeurig onderzoek. Vorig jaar werd duidelijk dat het niet langer verantwoord was de zes bomen aan de Leuvenstraat te laten staan. Voorlopig worden in de Leu venstraat geen bomen meer ge kapt 'maar op termijn zullen ook andere bomen in deze straat moeten verdwijnen'. Daar komen volgens de boomchirurg overigens wel nieuwe exempla ren voor terug. De zes essen worden dit najaar door nieuwe, wat kleinere bomen vervangen. Dat niet alle bewoners via een briefje zijn gewaarschuwd, klopt inderdaad. Het is geen gewoon te om bewoners via een briefje te waarschuwen, meldt Klijn stra, „Maar gezien de commotie valt dit voortaan te overwegen." Patiënt A A Het Academisch 11 Ziekenhuis Leiden heeft als eerste in de we reld een kunstmatige pa tiënt voor anesthesiologen en arts-assistenten. Coupépolder A "7 Het Alphense colle- I ge wil de vuilstort plaats in de Coupépolder heropenen. Het gemeen tebestuur wil er licht ver vuilde grond laten storten. KUNSTSCHATTEN 1894. In opdracht van de Nederlandse consul in Izmir, Alf red van Lennep, tevens handelaar in oudheden, worden in dat jaar twaalf kunstwerken naar een Leids museum ver scheept. Het schip vergaat evenwel met man en muis voor de kust van Engeland... Wie een ronde maakt langs de Leidse musea, realiseert zich misschien niet dat al dat fraais niet altijd op een even frisse manier in Nederland is terechtgekomen. Vooral aan de kunstschatten van musea met internationale verzamelingen (onder meer 'Oudheden') kan bloed kleven. Onder het mom van de veel geroemde Nederlandse han delsgeest hebben onze verre voorouders de Nederlandse 'cultuur' geëxporteerd en bovenal hun zakken gevuld. Waar devolle goederen werden voor een habbekrats naar Neder land gesleept. Goedkope slavenarbeid in onze voormalige koloniën hebben van ons land al vroeg een rijke natie ge maakt. Onze missionarissen waren er vroeg bij om - met steun van soldaten - het enige ware geloof in het buitenland te promo ten. En als het niet lukte om tot die schedels van die 'wilden' door te dringen, hakten wij hun kop eraf. We waren vast de eerste koppensnellers. Als dank namen wij goud en juwelen mee. Wij Hollanders waren niet te beroerd om in die jaren onze Amerikaanse vrienden te helpen, voor zover dat land ten minste bestond. Hele scheepsladingen met negers brachten wij van Afrika naar Amerika om daar blanke meesters te die nen op de plantages. Beetje proppen in het vooronder, want hoe meer negers in één keer konden worden vervoerd, des te meer er werd verdiend. Over rendement hoefde niemand ons iets te leren. Onze schepen voeren nooit leeg terug. De bezittingen van het oude Griekenland en van het Egypte van de farao'5 zijn uitgevent over de hele wereld. Dat werd gewoon gepikt of door sluwe handelaren voor een prikkie verscheept. En die mensen in die landen begrepen toen nog niet dat die gekke Hollanders voor die ouwe troep ook nog betaalden. Wij wisten wel beter. Wat kon er toch veel in die jaren. 1995. Voor de kust van Engeland wordt een schip gelicht. Het bevat de zeldzame lading die in 1894 bestemd was voor het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg te Lei den. Unieke marmeren koppen, zeer bijzondere grafstenen. Het Leidse museum claimt de collectie, ook al was het zijn eigendom niet. Uit voorzorg alvast, want onduidelijk is of de verzameling toekomt aan de nabestaanden van onze toen malige consul of aan de verzekeraar. Zelfs honderd jaar later vraagt niemand zich af of ethisch gezien deze goederen ons wel toebehoren. Moeten deze kunst schatten niet terug naar het land van herkomst? Terug naar de plaats waar ze thuishoren en van waar ze voor een fooi zijn gestolen? Niets van dit alles. Dit is pas je ware imperialistische ar rogantie. LEIDEN AAD RIETVELD Leiden Weer Gezellig/De Groe nen is geschrokken van uitlatin gen van de advocaat van bouw bedrijf Van der Plas, dat de Kat- wijkse aannemer zich niet neer legt bij de uitslag van het refe rendum dat op 8 maart in Lei den wejd gehouden. De bouwer heeft bezwaar aangetekend tegen het besluit van de gemeenteraad om het bestemmingsplan voor de loca tie Hoge Rijndijk 25 - het ko ninklijk militair invalidenhuis - niet te wijzigen. Door die wijzi ging zou Van der Plas in de ge legenheid zijn gesteld 28 appar tementen te bouwen achter het tehuis. Serre en eetzaal zouden daarvoor moeten wijken. De Leidse bevolking sprak zich op 8 maart in meerderheid uit tegen dat bouwplan. Dat Van der Plas zich bij de uitslag van dat referendum niet had neergelegd had raadslid M. Vlasveld van LWG/De Groenen geschokt. „Meneer Van der Plas lapt deze uitbreiding van onze democratie aan de laars", zei zij. Volgens wethouder R. Hille- brand (PvdA/ruimtelijke orde ning) heeft de Katwijkse bouwer met zijn bezwaar tegen het niet wijzigen van het bestemmings plan slechts een logische stap in de procedure gezet. „Als wij de afgesproken 2,5 miljoen gulden schadevergoeding hetalen zal meneer Van der Plas zich ge bonden achten aan het referen dum", zei Hillebrand. „Maar gezien het feit dat sommige partijen in deze raad van geen schadevergoeding willen weten is het niet zo vreemd dat Van der Plas zijn rechten veilig stelt." Hillebrand beloofde de raad, dat burgemeester en wet houders binnen enkele weken met een voorstel komen om de zaak met de Katwijkse bouwer af te doen. LEIDEN RUDOLF KLEUN VERVOLG VAN VOORPAGINA De rechtszaak tegen de Leide naar richtte zich gisteren vooral op de brandstichtingen bij For mido en bij de snackbar van zijn schoonvader in Noord-Hol land. Hoewel de 35-jarige ver dachte die brandstichtingen met klem ontkende, haalde offi cier van justitie een lange reeks van verklaringen aan van fami lieleden en bekenden dat hij de branden zou hebben gesticht. Ook zijn maat met wie hij op 11 januari 1992 inbrak bij For mido had tegen hem getuigd. Het -tweetal stal, na het inne men van een grote hoeveelheid bier, hogedrukreinigers en elek trisch gereedschap. Maar allebei hadden ze een andere visie op het gebeurde. De 35-jarige Lei denaar ontkende binnen te zijn geweest Dat was zijn maat ge weest en die zou juist belang hebben gehad bij het uitwissen van sporen omdat hij geen handschoenen had gedragen. De 29-jarige handlanger had eerder precies het omgekeerde verklaard. De verdachte zou volgens hem toen hij de spullen haalde enige'tijd zijn weggeble ven, om sporen uit te wissen. Eenmaal thuis zag het tweetal hoe de bouwmarkt in lichter laaie stond. De verdachte zou genietend uit het raam hebben staan kijken, terwijl zijn maat hem ten overstaan van zijn vrouw de huid vol schold. Maar volgens de verdachte was dat allemaal toneel geweest. Ook het gegeven dat hij in dronken buien nogal eens had gezinspeeld op het afbranden in augustus 1992 van de snackbar van zijn schoonvader, beteken de volgens hem niet dat hij het ook had gedaan. Zijn ex-echtge note had weieens gedreigd hem aan te geven. Daar had hij op gereageerd door te zeggen dat hij dan haar vader er bij zou lappen. Pas toen ze bij hem weg ging durfde ze het verhaal te vertellen. Hoewel de schoonva der zelf eerder ook was verdacht van de brandstichting, zei offi cier Van Ek gisteren met grote stelligheid dat daar geen sprake van kon zijn. „Hij heeft een schade van 140.000 gulden gele den. Het is onwaarschijnlijk dat hij daar zelf achter heeft geze ten." Van Ek herinnerde ook aan het lange strafblad van de ver dachte. Daarop prijkt behalve diefstallen en geweldpleging ook een brandstichting in het Heerenlogement aan de Nieuw straat in Leiden. Die pleegde hij op 17-jarige leeftijd in 1976. Aanleiding was ruzie om een vriendinnetje. Het leverde hem een tuchtschoolstraf op. Raadsman mr. J.W. van Leeu wen hekelde de werkwijze van Justitie in deze zaak. Zo be schreef hij hoe de Leidenaar zijn vrouw per brief kon bedrei gen terwijl hij onder beperkt re gime in het Huis van Bewaring zat. „Verdachte mocht alleen contact met zijn eigen advocaat hebben. Toch liet men deze brief gewoon uit gaan." Van Leeuwen stelde dat de brand stichtingen bij Formido en de snackbar niet waren bewezen. Familie en bekenden van de verdachte zouden de verhalen daarover vooral van elkaar heb ben gehoord. De bedreiging van zijn ex-echtgenote, de inbraak en de diefstallen bij het AZL zouden volgens Van Leeuwen moeten worden bestraft met een korte gevangenisstraf ge volgd door dwangverpleging. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13