-I- Steeds meer vrijwilligers beschermen weidevogels Natuur Milieu Consulent waakt over roofvogels WOENSDAG 17 MEI 1995 -WOE 'Bomen en wet' geheel herzien De Bomenstichting, belangen behartiger van hel vaderlandse lover, bestaat 25 jaar. Ter gele genheid van dit jubileum geeft de stichting een geheel herziene en uitgebreide druk van het boek 'Bomen en wet' uit. Een face-lift van dit standaardwerk was nodig, door de talrijke en ingrijpende veranderingen in wetgeving, rechtsbescherming en rechtspraak ten aanzien van bomen. Het boek is bedoeld voor mensen die zich professio neel of puur uit hobby bezig houden met 'takkendragers'. 'Bomen en wet' gaal in op vrij wel alle juridische facetten rond bomen en bossen, zoals eigen dom, burenrecht, aansprakelijk heid, bosbouw, gemeentelijk beleid, natuurbeschermingen subsidies. Het geeft antwoord op vragen over de afbakening tussen Boswet en de gemeente lijke kap- of bomenverordening, over de aansprakelijkheid van boomeigenaren, hoe men op kan treden tegen illegale kap, schadeverhaal aan bomen, be scherming van monumentale bomen, etcetera. Aan de herziening van het boek is meegewerkt door een brede groep juristen en deskundigen. Naast een nauwgezette bespre king van wetten, besluiten en verordeningen is veel recente rechtspraak opgenomen. Een uitgebreide literatuur- en adres senlijst ontbreekt niet. 'Bomen en wet' is te bestellen bij de Bomenstichting. Het kost 29,50, over te maken op giro 2108755, onder vermelding 'Bo- Boekje over Flevonatuur Anders dan anders. Zo mag je de natuur in het jonge Flevoland gerust noemen. Zo heeft het drooggemalen land geen veenweidegebieden vol grutto's en kieviten. Maar het bezit wel grote zoetwatermoe rassen, zoals de Oostvaarders- en Lepelaarsplassen, met kolo nies aalscholvers en lepelaars. En de Flevolandse loofbossen, gedijend op rijke, niet verzuur de grond, genieten een grote re putatie door de rijkdom aan soorten paddestoelen. De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) afdeling Lelystad be staat 20 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt het boekje 'Natuurlijk Flevoland' uitgegeven, waarin verslag wordt gedaan over de natuurlij ke ontwikkelingen in de pol ders. Vogels, paddestoelen, orchidee- en, varens en vleermuizen pas seren de revue. Het rijk geïllu streerde boekje kost 10 en is te bestellen door overmaking van de aanschafprijs op postgirore kening 4342384 onder vermel ding van 'Natuurlijk Flevoland'. Damherten in de duinen Ontsnapt uit een herten kamp en verwilderd. In de Amsterdamse Waterlei dingduinen zwerft vrij en blij een flinke groep dam herten rond. De dieren worden niet bejaagd en zijn daardoor minder schuw dan herten die wel moeten vrezen voor heet jagerslood. Meestal rus ten de damherten overdag in dichte struwelen, maar ze laten zich soms toch ook goed zien in meer open duingedeelten. Dit tot groot plezier van de recreanten. Op de foto het silhouet van een wijfjes- damhert in de avondsche mering, in de duinen bij DeZilk. foto martijn dejonce Het gaat slecht met de weidevogels. Steeds meer sappige graslanden in het westen van Nederland worden met veel ijver en grof geweld omgezet in bollengrond. Gevolg: kievit, grutto en tureluur, de ambassadeurs van het Hol landse laagland, moeten uitwijken. En waar er nog wel weidelandschap over is worden de dieren bedreigd door briesende mestinjecteurs. Toch is er ook goed nieuws te melden: de belangstelling om deze dieren te helpen groeit sterk. ^VDEVÖG^ Steeds meer vrijwilligers laten zich opleiden tot weidevogelbe schermer en het aantal boeren dat wil meedoen aan gerichte acties ter bescherming van deze dieren neemt toe. Dit meldt de stichting Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer Noord-Hol land (VNLB) in haar nieuws brief. De campagne van de stichting VNLB heeft maar liefst ruim 350 vrijwilligers opgeleverd. Het leeuwedeel van dit legertje wordt momenteel door ervaren veldmedewerkers opgeleid in het beschermingswerk. En meer vrijwilligers betekent dat een dito aantal boeren dit voorjaar geholpen kan worden bij het beschermen van de weidevo gels. De stichting is daar heel blij mee. Vaak willen boeren wel met de tot dan uitgestelde aan weidevogelbescherming j aars werkzaamheden, doen, maar ontbreekt het hen in het drukke voorjaar vaak aan hulp bij dit arbeidsintensieve werk. Vanaf eind maart, aldus de VN LB, zijn de eerste groepen erva ren en onervaren vrijwilligers gestart met het beschermings- werk. Door het koude en natte weer eind maart, begin april Het vignet van VNLB met een ge stileerde afbeelding van een grut to, de vogel waarvoor Nederland een internationale verantwoorde lijkheid heeft. waren er toen nog weinig vogels actief. Vanaf de tweede week van april werd het droger en Veel boeren begonnen der het mestinjecteren. Op de percelen waar de nesten wer den gemarkeerd door vrijwilli gers kon de boer nu goed reke ning houden met de verse leg- sels van kieviten, grutto's, ture luurs, slobeenden en dergelijke. De vrees is gerechtvaardigd dat toch weer veel legsels en pullen zijn stukgemaaid toen het in eens zo mooi weer was en de agrariës snel hun eerste snede gras gingen oogsten. ,,Eens te meer blijkt dat de weidevogel bescherming niet ophoudt bij het beschermen van de legsels. Dit jaar is er weer vroeger ge maaid dan voorgaande jaren. Het verjagen van de pullen en de ouders uit de percelen waar gemaaid wordt is dus weer ac tueel. Pullen die enkele dagen oud zijn kunnen goed lopen en zwemmen. Ze kunnen dus ver jaagd en derhalve gered worden van een wisse dood", aldus VN LB. De VNLB heeft ook nog enkele tips om de dieren te redden. Zo is het van belang om voor of tij dens het maaien de trekker in het land te zetten. Veel vogels reageren hierop door het land te verlaten. Verder kunnen boe ren van binnen naar buiten maaien. Dit geeft de pullen de kans om te vluchten. Andersom worden de dieren naar het laatste restje hoge gras in het midden gedreven, waarna ze de 'gehaktmolen' ingaan. Ook door het ophangen van rit selende en blinkerende slingers worden pullen het land uitge jaagd dat gemaaid moet wor den. De kans blijft echter altijd aanwezig dat de jonge vogels zich tegen de grond drukken. Scherp opletten van de maaien de boer kan in zo'n situatie nog veel dierenleed voorkomen. Informatie over- het weidevogel seizoen van 1995 kan verkregen worden bij VNLB, tel. 023 - 143080. Ton Eggenhuizen met een gevangen buizerd. foto martijn Nog altijd zijn roofvogels in Nederland het doelwit van ver volging. Ton Eggenhuizen, consulent van Vogelbescher ming in Noord-Holland en Flevoland, onderzoekt sinds 1992 in zuidelijk Flevoland of daar vervolgingspraktijken plaats vinden. Tevens onder steunt hij Noordhollandse col lega-roofvogelonderzoekers in de duinstreek en het Gooi, die sinds kort actief zijn. Door de roofvogels scherp in de gaten te houden denkt hij de gifmen gers en klemmenzetters af te schrikken. Eggenhuizen onderzoekt on der meer de populatie-opbouw van buizerds en haviken. Hij vangt en ringt de vogels, meet en weegt ze, en stelt geslacht en leeftijd vast. Behoorlijk spe cialistisch werk. Op basis van zijn bevindingen tot nu toe zegt hij dat er in Flevoland op een aantal plaatsen inderdaad sprake moet zijn van roofvo gelvervolging, waarvan vooral buizerds het slachtoffer zijn. Er zitten namelijk opvallende 'ga ten' (heel weinig jonge dieren) in de vogelpopulaties. Er achter komen hoe roofvo gels gedood zijn en met welk gif is tegenwoordig een kostba re zaak. De slachtoffers gaan voor onderzoek naar het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut (CDI). Dat vraagt vraagt echter voor elke vogel die op de snijtafel belandt een ver goeding van 500. Jaarlijks worden er in Noord-Holland en Flevoland vele tientallen dode roofvogels gevonden. Die allemaal laten onderzoeken is onbetaalbaar. Een verzoek om lagere tarie ven, gedaan aan minister Van Aartsen van landbouw, natuur beheer en visserij, heeft niets opgeleverd. PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. herkauwer, toiletgerei; 2. roe de; 3. geluk; 4. bijwoord, Noorse godheid, onder andere; 5. ge vaarlijk, niet goed doorbakken; 6. bijbelse vrouw, rijtoer; 7. ploegsnede, Zuidamerikaanse drank; 8. en omstreken, Griekse letter, titel; 9. overlevering; 10. overschot; 11. waswater, hevig. Verticaal: 1. bazige vrouw, leerling, lekker nij; 2. lichtzinnig; 3. -ik, clown, boom; 4. rijstdrank, echtgenoot; 5. delfstof, nakomeling; 6. twee zang, korf; 7. steen, tijdperk, mat; 8. aantekening; 9. muziek noot, bloem, laatstleden. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. zitkamer; 2. warempel; 3. energiek; 4. macaroni; 5. behen dig; 6. automaat; 7. nietsnut; 8. dergelijk. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: ZWEM BAND en TRECHTER. Het sleu telwoord luidt: ZWIJGPLICHT. HEINZ l-K &-E-N M-N V-L-!-£-<£, - r-u-/-&-j-e \k-e-e-k k-w-u-t* 6-e-K-A-A-K-Tf-p-f-t-s KOU, C>'£ VtKP J£ VAST VJ£L TBKU&.JOPOCUS f 2U?V£K KAK ZO'K D/H& K/BT WE&Vl.f£&£K TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Joost richtte zich in zittende houding op en schudde bekommerd het hoofd. Rampspoed en ongeluk", prevelde hij. „Het komt uit, al u mij toestaat." „Wat bedoel je toch?" vroeg Tom Poes ongeduldig. „Wat komt er ei genlijk uit!" De knecht wilde de toestand uit gaan leggen, doch zijn neus werd plotse ling getroffen door een branderige geur. En nu viel zijn oog op de dichte rookwolken, die uit de keuken kwa men drijven. „De maaltijd!" riep hij, overeind springend. „De maaltijd brandt aan! "Verwilderd snelde hij naar het to neel van de ramp en Tom Poes volg de hem. Nu werd ook de kamerdeur geopend om heer Bommel door te laten. „Brand!" riep deze op klagende toon. „Het ongeluk slaat toe! Dat komt van het ravennest!" „Dag, heer Ollie", zei Tom Poes. Maar zijn vriendelijke groet bleef on opgemerkt; onder brand- en hulpge roep rende heer Bommel de keuken in om te gaan blussen. Op het ge zicht van zijn meester geraakte Joost echter geheel over zijn zenuwen heen. Hij tilde de overkokende pan van het fornuis, brandde zijn vingers en liet het vaatwerk met een kreet op de te gels vallen. Het goede voedsel vloog alle kanten uit, zodat heer Ollie een groot deel over zijn tenen kreeg. Enige tijd was het anders zo rustige vertrek nu vervuld met geroep en ge schreeuw van rondspringende figu ren - en Tom Poes keek in grote ver bazing toe. Want het was hem duide lijk, dat er een nerveuze spanning op Bommelstein heerste, maar de reden daarvan begreep hij niet. H T W R Weersvooruitzicht DONDERDAG 18 MEI DOOR HANS VAN ES Vergeleken met andere jaargetij den is het voorjaar in Nederland een droog seizoen. In de meeste jaren zien we van februari tot en met juni minder dagen met re gen. Op dagen dat er wel wat valt, zijn de hoeveelheden be trekkelijk gering. Het droge regi me in deze tijd van het jaar is te rug te voeren op verschillende oorzaken. De westcirculaties wor den nog al eens geblokkeerd door hogedrukgebieden boven de oce aan of boven Europa. Vochtige Atlantische lucht krijgt dan min der kans tot het vasteland door te dringen. In situaties, dat de aangevoerde lucht wel van over zee wordt aan gevoerd, valt er in verhouding tot andere maanden weinig neer slag. Dat heeft te maken met de relatief lage zeewatertempera tuur in het voorjaar, waardoor de lucht er boven minder water damp bevat. De lente van 1995 gedraagt zich tot dusverre ook behoorlijk droog. Nadat in maart een zeer natte periode werd afgesloten, is er de afge lopen zes weken zo weinig neerslag gevallen, dat de eerste droogte verschijnselen zich al hebben voorgedaan. Op veel plaatsen viel er de ze maand slechts ca. 5 millimeter Nadat een regenrijke depressie ons land tijdens het afgelopen weekeinde heeft gemist, kunnen de slagmeters vandaag weer eens behoorlijk worden gevuld. Een depres sie is de afgelopen 24 uur in traag tempo vanuit het Engelse Kanaal naar ons land getrokken en daarbij in activiteit toegenomen. Aan de voorzijde van het laag voerden oostenwinden gisteren nog dro ge lucht aan. De zon liet zich door de sluierbewolking niet van de wijs brengen en stuurde het kwik omhoog naar 16 graden. In de regenzo-; ne is het vandaag ook nog betrekkelijk zacht, mede dankzij de tijde lijk afgenomen wind. Aan de achterzijde van de storing klaart het va nacht op, maar de wind steekt op tot krachig uit het noorden en de koude lucht keert terug. Morgen wordt het een frisse dag met maxima van 12 tot 14 graden. Naast zonnige momenten zijn er enkele buien waarschijnlijk. Vrijdag verandert er nog weinig. Tijdens het weekeinde komt het ho- gedrukgebied der Azoren weer wat op sterkte en breidt zich naar West-Europa uit. De buienkans neemt verder af en bij zonnmge perio den gaat de temperatuur geleidelijk omhoog naar de normale waarde van 16 tot 18 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met daag in Slowakije en morgen nu en dan zon. Middagtemperatuur i geveer 22 graden. DONDERDAG 18 ME11995 gen, plaatselijk droger en perioden met zon, maar morgen toene mende bewolking, gevolgd door regen. Middagtempe- ratuurrond 10 graden. Zweden: Vandaag af en toe zon en overwegend droog, maar in de avond in het zuiden kans op regen. Morgen breidt de regen zich uit over het hele land. Mid dagtemperatuur tussen 5 en 12 graden. Denemarken: Vandaag in het noorden ring, verder veel bewolking en perioden met regen.r. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag veel bewolking, perioden met regen en veel wind. In Ierland rustiger en droger weer. Morgen van het westen uit enkele opklaringen en minder wind. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen rond 10 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en perioden met regen, morgen ook een enkele opklaring. Langs de Belgische kust tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 15 graden, morgen circa 11. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Aan zee vooral vandaag een stevi ge westenwind. Middagtemperatuur vandaag omstreeks 17 graden, morgen In het zuiden flinke zonnige perioden en droog. In het midden en noorden vooral morgen meer bewolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Zon afgewisseld door enkele wolkenvel den. Waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur circa 25 graden. Spanje: In het zuiden droog en flinke zonnige perioden. In het westen en noorden wol kenvelden en vooral morgen plaatselijk regen. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden, in het noordwesten ongeveer Marokko: Westkust: zonnig, maar ook enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur aan het strand tussen 23 en 28 graden, landin waarts veel warmer. Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur aan zee tussen 27 en 32 graden, landinwaarts maxima tot 38 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Langs de Middellandse-Zeekust droger en af en toe zon. Middagtemperatuur meest tus sen 19 en 24 graden, morgen van het westen uit lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. het noorden ook van tijd tot tijd wolken velden en kans op een bui. Middagtem peratuur meest tussen 22 en 26 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 22 gra den op Corsica tot 26 op Sardinië. Malta: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon, Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Duitsland: Vandaag in het noorden eerst nog een opklaring, verder veel bewolking en nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Mor gen half tot zwaar bewolkt en enkele re- Los Angeles licht bew. gen- of onweersbuien. Vandaag maxima rond 16 graden, morgenmiddag tempe ratuur uiteenlopend van 12 graden in 20 maar ook van tijd tot tijd regen. Midda temperatuur ongeveer 18 graden, bijt klaringen maxima tot 23 graden. Oostenrijk: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd gen, morgen tijdelijk droog en zonnij perioden. Middagtemperatuur ongeve 20 graden, morgen circa Polen: In de loop van vandaag meer bewolkirjDe en af en toe regen. Morgen wolkenve^, den en wat regen, afgewisseld met f' ke opklaringen. Middagtemperatuur 17 graden in het noorden tot 23 in IAMS' hi van Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.46- 19.17 06.19- Laag 02.30- 14.54 02.11 14.3j(jat Weerrapporten 17 mei 08 ui ono3 15 8 Rotterdam regen Twente regen Aberdeen mistbanken 11 23 20 15 0 |en 13 10 0 01.1 18 10 15 14 16 10 23 15 11 5 io 7 18 12 t lèr wnw9 23 14 lunchen half bew Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg c Los Angeles l New Orleans onbew

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10