Leiden Bedrijven komen met eigen parkeerplan Bouw brandweerkazerne begint voor 1 januari Bewoners zetten onderzoek gezondheidsklachten voort jioge Mors verzet zich egen Turks clubgebouw Ooievaar verwelkomt zwaantjes INSDAG 16 ME11995 5 a. ;rs Man gewond bij vechtpartij ien Een 29-jarige Leidenaar is gisteravond licht gewond ge- aakt bij een vechtpartij aan de Sperwerhorst. De man zou door nten ruit zijn gevallen. Toen de politie ter plaatse kwam, was ook le tweede vechtersbaas nog aanwezig. Om de boel te sussen heeft de politie de gewonde man meegenomen naar het bureau, ids e )eruzie zou te maken hebben met drugsgeld. mei ANNO 1895 'e'(ei l.en Ws. stellen den gemeenteraad voor het tiendrecht op de in '00r dit jaar onder de gemeente Leiderdorp te veld staande aardap- 'mel leien onder de hand, volgens taxatie van twee deskundigen, aan Ie tiendplichtigen af te staan. Ook in de vorige jaren is aldus ge- iandeld, met het oog op de vroege rooiing der vrucht, waardoor _e leze tienden bezwaarlijk bij de in Augustus te houden openbare erpachting der korentienden kunnen worden gevoegd. De ad- ninistrateur van het kroondomein vereenigt zich, blijkens ont- rangen bericht, geheel met dit voorstel. eme - "MNNO 1970 )p korte termijn worden er beslissingen genomen, die van uit- onderlijk groot belang zijn kunnen zijn voor de sportvisserij in westelijk Nederland en voor de sportvissers in Leiden en omstre- e' en in het bijzonder. Wat is namelijk het geval? Over ruim een naand, op 23 juni, zal de Hengelaarsbond voor Leiden en Om- treken in het St. Antoniusclubhuis een buitengewone ledenver- idering houden, waarbij de ruim 3700 leden zich kunnen uit- ireken voor een forse uitbreiding van het beschikbare viswater reaal. Als de ledenvergadering toestemt, zal de Leidse bond oetreden tot een federatie, waarbij reeds diverse andere hengel- rï™ portfederatieszijn aangesloten. HENNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Donderdag 16 Mei zaterdag 16 n ien «johan zwaan nwonenden van het aansteenpad in de Leidse Ho- Mors verzetten zich tegen de mst van de Turkse Arbeiders- ren iging HTIB in een nieuw jouw aan hetzelfde aansteenpad. De gemeente iden heeft onlangs een bouw- gunning verleend. De bewo- rscommissie 'Samen Verder', namens de bewoners een zwaarschrift heeft ingediend, •est voor vernielingen en mo- ijk brandstichting als het ge- uw er eenmaal staat. Lamers van de afdeling uwen en wonen van de ge- ■ente Leiden, is behoorlijk ge- ïrokken van de heftige reac- s die het bouwplan in de wijk beu tketend heeft. „Ik houd mijn rt vast. Ik hoop niet dat de nsen hun verstand verliezen gekke dingen gaan doen." |)rie jaar geleden kwam het ja bouw van openbare basis- 3 ïool De Hoeksteen aan het d leeg te staan. Het verhaal ig toen dat een islamitische ïool de vacante ruimte zou ja| trekken. Nog voordat het ge- uvv in gebruik werd geno- in, ging het in vlammen op. jEU ledaders van die brand liggen het kerkhof', merkt commis- -secretaris C. van Leeuwen reekwoordelijk op. „Maar ie reen weet dat de brand alles maken had met die islami- che school. Dezelfde ellende alt de gemeente zich nu weer de hals, dit is een vrij agres- 3 ivebuurt." Politiewoordvoeder T. Stuif- rgen kan deze woorden on- rstrepen. „Op 16 september ird het schoolgebouw inder- tad door een spontane brand troffen. Er is toen door ons Aanlegplaats yi yt Omwonenden zien I niets in aanlegplaat sen voor vaartuigen tussen de Postdam en de Heren gracht in Warmond Regenboog yt <2 De christelijke I J school De Regen boog in Nieuwe Wetering heeft de hoop op redding nog niet opgegeven. 'Vierduizendparkeerplaatsen kunnen er morgen zijn Vervolg van voorpagina De hele avond had de Leidse middenstand Joop Walen kamp en de gemeente in een zaal van de Holiday Inn overladen met kritiek op de autoluwe binnenstad. En een geïrriteerde Walenkamp had tijdens Het symposium van het Midden- en Kleinbedrijf Leiden (MKB) steeds het bal letje teruggespeeld en de ondernemers een gebrek aan ondernemingszin verweten. leiden aap rietveldin het hart van het centrum. Doet u nou ook eens wat." „De gemeente investeert mil- Het begon al met de enquête joenen. Wij steken 19 miljoen in van het MKB. Daaruit, zei voor de Boomniarktgarage, midden zitter Peter Bunnig, was zon neklaar gebleken dat de mid denstand geen vertrouwen heeft in het gemeentebestuur. „Een makkelijk nummer", noemde Walenkamp dat. En op een tirade van Hema-bedrijfs- leider Hans Kemper over het verloren marktaandeel, de leeg stand en de onbereikbaarheid („Leiden is niet een beetje ziek, Leiden is doodziek") antwoord de Walenkamp: „Spaar me uw mopperpartijen. Zo kan ieder een een applausje losslaan." Vertegenwoordiger Cees Broeksma van de Kamer van Koophandel mepte naar alle kanten. „We hebben een mooie en een goeie stad, óndanks de gemeente, óndanks de onder nemers, óndanks de Kamer van Koophandel." De gemeente riep hij op eindelijk te stoppen met het verder autoluw en au tovrij maken van de binnen stad. „D'r komen hier al veel minder klanten met de auto dan in andere steden. Dus dat beleid is gelukt." Het Leidse be drijfsleven noemde Broeksma 'een absolute ramp'. „De orga nisatiegraad is slecht. Als de ge meente afspraken wil maken, met wie moet zij dat dan doen." De sfeer bleef lang ruzie-ach- tig* maar aan het einde van de avond werd veel goedgemaakt. Wisse kwam namens de Haar lemmerstraat met het plan voor het Van Gend Loosterrein. Een pendelbusje zou vanaf het Noordeinde van acht uur 's morgens tot half zeven 's avonds de automobilisten naar het winkelcentrum brengen. En op zijn ronde door de stad ook alle andere parkeervoorzienin gen aandoen. „Zo'n plan ver dient een positieve benade ring", vond Walenkamp. En bedrijfsleider Kemper van gezocht naar tekens van brand stichting, omdat die mogelijk heid duidelijk aanwezig was. We hebben het indertijd echter niet hard kunnen maken." De bewonerscommissie 'Sa men Verder' neemt afstand van de opvattingen van haar achter ban, die zij discriminerend vindt. „Wij hebben zelf geen problemen met buitenlanders, maar wij zijn er nu eenmaal om de bewoners te vertegenwoordi gen. En die hebben écht proble men met het feit dat er een ver enigingsgebouw voor de Turkse HTIB komt. Dan kan wethouder Koek (emancipatie, red.) wel te gen mij zeggen dat dat angst aanjagend is en dat wij daar iets tegen moeten doen, maar dat werkt niet. Mensen maken te genwoordig zelf wel uit wat ze vinden en zeggen", vertelt A. Tegelaar, voorzitter van de be wonerscommissie, verontwaar- digd. Ze vervolgt: „En daar houdt de gemeente geen rekening mee. We hebben tegen de aan vraag van de bouwvergunning bezwaar ingediend, maar we worden door Leiden gewoon af gewimpeld. Vorige week werd ons in een brief gemeld dat ons bezwaar ongegrond was ver klaard en dat de vergunning verleend zou worden. Toen ik het las, dacht ik: krijg nou wat, we hebben niet eens gepraat." Volgens L. Lamers, medewer ker van de dienst bouwen en wonen, was dat ook vrij zinloos geweest. „Het bouwplan is in overeenstemming met het oude èn het nieuwe bestemmings plan, daardoor kon het niet meer worden tegengehouden. Met de bezwaarprocedure heb ben we alleen aan onze wettelij ke verplichting voldaan leiden Zwanen zijn wel eens minder welkom geweest in het slootje langs de Broekweg in de Merenwijk. Twee jaar geleden viel een 'levend vliegtuig' geregeld voorbijgangers aan om zijn nest kuikens te verdedigen. Maar deze maand hebben de omwonenden verheugd gereageerd op de geboorte van het zwanengrut. Geheel in menselijke stijl is een houten ooievaar tegen de brugleuning geplaatst om de 'aankomst' te vieren. Nu nog beschuit met muisjes en het dierenfeest is compleet. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden aap rietveld vervolg van voorpagina Brandweercommandant F. van Oosten hoopt dat de eerste paal voor de nieuwe kazerne op het terrein van AMF Reece voor 1 januari 1996 de grond ingaat. „Er staat nog een hal, die we goed kunnen gebruiken. We hoeven alleen een stuk aan te bouwen", aldus Van Oos ten. „Er ligt een goede weg naai' de Rooseveltstraat die we kunnen gebruiken. De plek is zelfs beter dan het Fassongebouw dat direct aan de Rooseveltstraat staat. Die plaats was kleiner en zou wat problemèn kunnen opleveren met de draaicirkel van onze wagens." De brandweer zit aan de Langebrug al jaren krap. En voor een snelle uitruk bij branden is de binnenstad niet geschikt. Bovendien heeft de gemeente besloten dat de ook al met ruimte woekerende sociale dienst het ge bouw van de brandweer erbij krijgt. Maar met de verhuizing van de brandweer wilde het tot dusver niet echt vlotten. Het ontwikkelen van een nieuwbouwplan voor de Voorschoterweg, naast zwem bad De Vliet, werd begin vorig jaar doorkruist door het nieuws dat de brandweer het pand van Fasson aan de Rooseveltstraat zou kopen. Toen in mei bleek dat Fasson toch niet wilde verko pen was dat een domper voor brandweercommandant F. van Oosten. Hij sprak van een 'ideale locatie' die voor zijn neus was weggekaapt. Het plan voor nieuw bouw naast De Vliet werd weer uit de kast gehaald. Dat plan is weer van de baan. „De civieltechnische kosten bleken nogal hoog", aldus Van Oosten. Ook de omwonenden waren niet al te gelukkig met de komst van de brandweer. Nu ziet het ernaar uit, dat de brandweer toch terecht kan aan de Rooseveltstraat. AMF Reece vertrekt uit het gebouw naast bejaardenflat Rosenburch. En koper Oudshoorn is blij als de brandweer zich inderdaad op die plek aan de Trekvliet vestigt. NAGERECH e snel tt een rechter kennis van za- n heeft op het gebied van li ïtgeving en de interpretatie arvan, mag gevoeglijk wor- aangenomen. Daarwordt- per slot van rekening voor be- Dat hij verder met zijn 'ee benen in de maarschappij aat, kan evenzeer als vanzelf- rekend worden beschouwd. 'c ant met wereldvreemde chtsprekers schiet Vrouwe stitia niet veel op in deze tur- ilente tijden. aar je zal als verdachte, op n doordeweekse maandag- htend, maar geconfronteerd arden met een kantonrechter mr. Van Leeuwen. Die niet leen alles van motorfietsen eet, maar bovendien vroeger eft geroeid en daarnaast elke 'orgaande weg en kruising in -y regio op'zijn duimpje kent. an heeft de ganse beklaagden- l ink toch mooi het nakijken. £en zo'n kenner is gewoon en kruit gewassen. Salomon die verklaarde zelf in het bezit te zijn van een BMW. „Met een iets matiger vermogen dan dat kanon van u". Mevrouw de officier behoorde niet tot het gilde der motorrij ders, hield zich dan ook louter aan de feiten en concludeerde dat het al de tweede keer was geweest dat de gashendel te ver was opengedraaid. Volstond met een eis van 400 gulden, maar liet doorschemeren dat bij een volgende overtreding het motorrijbewijs 'op de tocht' zou komen te staan. „Ik heb 'm weggedaan en een auto ge kocht", vertelde de verdachte deemoedig. „Je komt toch te snel in de verleiding met zo'n ding". Dat vond de rechter/lief hebber enerzijds jammer, an derzijds begrijpelijk. „Want mo torrijden is leuk, maar .vereist beheersing", las hij voor uit ei gen werk. En vonniste conform de eis. Aanvaring Van boten wist hij ook. Dat bleek bij de zaak tegen de sleep bootkapitein die al duwend te gen een woonark op het Rijn en Schiekanaal tegen een ge stuurde acht was gevaren waar bij de roeiboot het qua hard heid natuurlijk moest afleggen tegen het veel zwaardere vrachtje dat van de andere kant kwam. „Steekt U maar van wal", zette rechter Van Leeu wen meteen de toon en gaf daarna ook nog aan alles te we ten van stuur- en bakboord en van dollen en riemen. Het im posante verweer in drievoud met daarbij nog een bijlage, kon de rechter niet overtuigen. Hij vond dat de schipper eerder had moeten uitwijken. Die vond dat op zijn beurt niet en kon digde aan tegen de boete van 150 gulden in hoger beroep te gaan. Op grond van artikel 91 van het reglement betreffende de binnenvaart. Klonk daar op de achtergrond in de rechtszaal nou zachtjes het nummer van de componist Burt Bacharach, 'Trains and Boats and Planes', zo fraai des tijds uitgevoerd door de zange res Dionne Warwick, of was dat maar zinsbedrog. Hoe dan ook, nu ging het opeens weer over treinen. En waarom je daar een kaartje voor moet kopen als je wilt meerijden. Een Haagse ex- junk, zoals hij zichzelf betitelde en een Leidse jurist, die tijdelijk de weg kwijt was geraakt, zoals hij zelf zei, moesten zich ver antwoorden voor de talloze ma len dat zij voor gratis vervoer opteerden. In beide gevallen toonde vooral de rechter cle mentie. Liet de situatie waarin de verdachten destijds verkeer den zwaar meetellen. Met be scheiden boetes op zak en na dat zij de verzekering hadden gegeven voortaan een kaartje aan het NS-loket te kopen, mochten zij verder bouwen aan hun nieuwe levens. Foto's Terreinwagens, die hadden we nog niet gehad in het rijtje ver voermiddelen waaraan die och tend in al zijn diversiteiten maar geen eind leek te komen. En eigenlijk, zo liet mevrouw de officier doorschermeren, horen die dingen ook helemaal niet in een klein land als Nederland thuis, want je kunt er toch niks mee. Ze vond het ronduit bela chelijk dat een assistent-foto graaf van Panorama op een snikhete zomerdag van het vo rig jaar met zo'n zwaar apparaat notabene op het strand tussen de vele badgasten was geploegd op zoek naar plaatjes van vooral schaars geklede vrouwen. „Maar ik had toch een par- keerontheffing", verdedigde die zich tamelijk onnozel, zwaaiend met het blad waarin de resulta ten van het verboden ritje langs de blote baadsters stonden af gedrukt. De red.en dat hij van zijn op drachtgever wel moest, vond al evenmin genade in de ogen van de rechter die er geen enkele maatschappelijke noodzaak in zag om schaars geklede vrou- wen 'per auto' op het strand te fotograferen. „Jullie hadden die camera's toch ook ter hand kunnen nemen, zo zwaar zijn die tegenwoordig toch niet?" toonde hij zich ook nog een kenner op dat gebied. De assis tent-fotograaf-bestuurder kreeg 125 gulden boete. „Was ik jou, dan liet ik hem door de echte fotograaf en opdrachtgever be talen. En mocht dat tot een ar beidsconflict leiden, dan wint u in elk geval uw volgende zaak." Want van arbeidsrecht, daar weet hij uit hoofde van zijn functie uiteraard alles van. ad van kaam Lustrum Leidse reumavereniging LE|DEN sociale aspecten van de ziekte. Daarnaast zijn er activiteiten. Het lustrum wordt van 14- 22.30 uur gevierd in de Zoeter- woudse Eendenkooi. De Vereniging voor Reumapa tiënten viert zondag haar 15-ja- rig bestaan. De vereniging geeft voorlichting over medische en de Hema won het krediet van de wethouder terug toen hij zei, dat de filiaalbedrijven garant willen staan voor de opbrengst van de door de gemeente aan gekochte Haarlemmerstraatga rage bij een bezetting van twin tig procent. Mits de gemeente het parkeertarief terugbrengt naar een gulden per uur. „Want zoals het er nu uitziet moet je als consument van bui ten al veel lef hebben om de stad binnen te komen. Beloon die mensen met een lager par keertarief." Agenten weten weinig over milieudelicten leiden monica wesseling vervolg voorpagina Het was de bedoeling dat vol gend jaar alle 800 agenten uit de basispolitiezorg (het blauw op straat) een milieuopleiding zou den hebben gevolgd. „Maar als we doorgaan in het huidige tempo duurt het nog zeker vier jaar voor iedere agent een beetje weet wat een milieudelict en -wet is", zegt Meruma. De reden voor het trage oplei den is volgens de docent duide lijk: „Hollands Midden is een krimpkorps. Voor de gewone ta ken hebben we al te weinig mensen en dus is het nagenoeg onmogelijk om agenten tien da gen uit de roulatie te nemen om ze de opleiding te laten volgen. Bovendien is de milieu-oplei ding niet de enige opleiding die ze moeten volgen." Per jaar vol gen zo'n 100 mensen de milieu cursus. Zomaar tegen een agent zeg gen dat hij of zij ook op het milieu moet passen, heeft vol gens Meruma geen zin. Niet al leen ontbreekt de kennis, con stateert de docent, maar boven dien vergt het oplossen van milieudelicten een cultuurom slag bij de agent. Bij een inbraak zijn oorzaak en gevolg duidelijk met elkaar verbonden. Een dief breekt in en neemt iets mee, het slachtoffer zit met een openge broken huis en mist iets. De po litieagent reageert op het gevolg (het ingebroken huis) en zoekt de oorzaak (de dief). Het gevolg van een milieude lict is vrijwel nooit direct zicht baar. Zo kan een olielozing er toe leiden dat over enige tijd het drinkwater in een bepaald ge bied vervuild en dus onbruik baar raakt. Ook het spuiten met verboden chemicaliën heeft een lange-termijn-effect, zoals het verdwijnen van bepaalde dier en plantsoorten. „De oor/aak opsporen aan de hand van het gevolg is hierbij dus niet moge lijk." Overigens ontbreekt het niet alleen de basisagenten aan vol doende milieukennis. Ook de 'bazen' die zeggen wat de agen ten op straat moeten doen, we ten er te weinig vanaf. „Het milieubewustzijn van de groep- chefs moet ook worden opge krikt." Het probleem ligt er, de oplossing ziet Meruma niet zo een, twee, drie. „Hollands Mid den ligt voorop, maar zelfs in de koppositie lopen we ver achter de planning aan." leiden hans koenekoop Nog altijd denkt een aantal be woners van de wijk Zijloever dat kinderen uit hun buurt oneven redig veel longklachten hebben en dat dat mogelijk het gevolg is van verontreinigde bodem. Het recente gezondheidsonderzoek van de GGD Leiden heeft hen niet gerustgesteld. De bewo- nersgroep heeft op eigen initia tief het Rotterdamse Meldpunt Milieu en Gezondheid inge schakeld om verder onderzoek te verrichten. Uit cijfers die werden opge vraagd bij schoolartsen en huis artsen concludeerde de GGD eind april dat in de wijk niet meer mensen met klachten aan de luchtwegen wonen dan el ders in de stad. Het zou daarom zeer onaannemelijk zijn dat er een relatie bestaat tussen de ge zondheidsklachten en de ver ontreiniging van de bodem. Het onderzoek werd gehouden na dat verontruste bewoners zich hadden gemeld bij de gemeen te. Er is vanuit de buurt veel kri tiek op het onderzoek van de GGD. „Er is alleen maar gebruik gemaakt van gegevens bij schoolartsen en huisartsen, maar dat is wel erg mager. Veel kinderen uit de buurt die last hebben van hun luchtwegen, zijn nog nooit bij de schoolarts geweest. En de huisartsen we ten ook niet alles. Als je kind een keer hoofdpijn heeft of mis selijk is, sta je niet meteen bij hen op de stoep", zegt me vrouw J. de Wolf, die de acties in de buurt coördineert. Al met al is de buurt niet te vreden en er zeker niet gerust op dat er niets aan de hand is. Vandaar de nieuwe actie om het Meldpunt Milieu en Gezond heid in te schakelen. Deze week worden bewoners uit met name de Toornvlietstraat, het Steve- neveltpark en de Versijdenstraat gevraagd om vragenlijsten in te vullen. De vragen gaan over de gezondheid en de woonomge ving. De Wolf: „We zullen snel weten hoeveel klachten er zijn. Als dat er veel zijn, gaan we op nieuw naar de gemeente toe. Het meldpunt zal de resultaten verder analyseren en ons kun nen vertellen of er inderdaad een relatie bestaat tussen de klachten en het milieu." Volgens de gemeente is het vrijwel onmogelijk dat er in de bodem onder de huizen van de wijk Zijloever nog gif zit. Inder tijd is de vervuilde grond van scheepswerf Boot, aannemers bedrijf Zitman en metaalver werkingsbedrijf Gijzenij uitge graven en afgevoerd. Daarna is een laag schone grond terugge gooid waarop zo'n vijf jaar gele den de huizen zijn gebouwd. De bewoners twijfelen eraan of die sanering wel afdoende is ge weest.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9