'Wat is er nou zo geweldig aan een halve liter bietensap?' Consument Vrolijk Caribisch feest Nencies in Boerhaavebad DINSDAG 16 MEI 1995 REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-150265 Eenvoudige genoegens, dauwdruppels voor de ziel Dr. Jan Snel had er al een ver moeden van, maar sinds hij de bevorderaars van het zachte genieten heeft gehoord, weet hij het zeker. We moeten ons vooral niet in het harnas van de onthouding hijsen! Een bor reltje mag best. En een sigaar en een bakje koffie en een sjekkie en een bonbon en... vult u zelf de zaligheid maar in. Natuurlijk niet alle lekkernijen tegelijk, maar afwisselend en op momenten dat je er behoef te aan hebt. AMSTERDAM JOS BOUTEN De Amsterdamse wetenschapper Jan Snel is het helemaal eens met de doelstelling, die de deelnemers van Arise (Associates for Research Into the Science of Enjoyment) eind april tijdens een congres in de hoofdstad met veel bevlogendheid hebben la ten horen: zorg dat je plezierig leeft! Hij is zelf psycholoog-fysioloog. Weet alles van het effect van koffie drinken op het denken van de mens en was daarom uitgenodigd om zijn melodie te mengen in de baaierd van geluiden, die andere psycholo gen, filosofen, sociologen, farmaco- logen en allerlei andere 'ogen' lieten opklinken. Hooggeleerde dames en heren uit alle windstreken van de wereld zongen, ieder op andere toon, hetzelfde lied: stress is slecht voor de gezondheid, maar eenvoudi ge genoegens daarentegen zijn dauwdruppels voor de ziel. Is er zoveel wetenschappelijk geweld nodig om deze open deur nog verder open te zetten? Dr. Snel heft het vin gertje. Hoho, niks open deur. Weet de journalist soms niet, dat veel mensen de weg kwijt zijn? „We ver tellen niet alleen dat simpele genoe gens ontspannend werken op li chaam en geest, maar zeggen erbij dat ze zo goed zijn voor de gezond heid. AI dan niet bewust zoeken mensen in ogenblikken van span ning iets lekkers. Een kopje koffie bijvoorbeeld. Een bakje van de auto maat helpt dan het meest. Meer dan het kommetje troost van de koffie juffrouw, die op vaste tijden langs komt. Die trekt de ijzeren klem van de dagelijkse arbeid alleen maar'aan, omdat ze is opgenomen in de strak ke structuur van alledag. Nee, op het moment dat de spanning je naar de strot grijpt, omdat een collega 'n ro- topmerlang heeft gemaakt of de baas iets wil dat net over het randje van de draagkracht valt, dan moet je kunnen ontsnappen. Naar de auto maat of naar de plek waar je een si garetje kunt opsteken. Zonder het gevoel te hebben dat je iets doet wat eigenlijk niet mag." Het is duidelijk, geen detail is aan de Dr. Jan Snel en de zegen van het zachte genieten. „Ons credo is: Verwen je maar een beetje dan hou je het langer vol!" foto gpd aandacht van de congresleden ont snapt. Toch lijkt het erop of ze eeri non-onderwerp bij de kop hebben genomen. Snel blijft geduldig. „We leven in een overgeorganiseerde maatschappij, waarin de goeroes het voor het zeggen krijgen. Allemaal ty pes, cfië hun strenge raadgevingen als bakstenen op de goegemeente la ten vallen en daardoor de persoonlij ke zeggenschap over het eigen leven ondermijnen. „Zij maken wel uit wat je hebt te doen en te laten. Hoe je moet eten, moet drinken, moet ont spannen en moet werken. Tal van onderzoeken hebben uitgewezen dat juist de werksituatie de belangrijkste oorzaak van stress is en dat over werkt zijn een sleutelrol vervult in een proces dat management en me dewerkers veel zorgen baart. Ons credo is: verwen je maar een beetje, dan hou je het langer vol!" Snel vindt het tijd worden voor een statement. „Je moet mensen de vrij heid gunnen om de informatie, die van alle kanten op hen afkomt, naar eigen goeddunken te verwerken. Voorbeeld: een patiënt zegt tegen z'n dokter dat hij elke avond twee borreltjes neemt plus een dikke si gaar. Tien tegen een, dat de medi cijnman hoofdschuddend ant woordt: 'Zou je dat nou wel doen? Roken is slecht voor het hart en drin ken gemeen voor de nieren. Denk toch eens aan je gezondheid, man'. Zie je hem gaan? Met een schuldig gezicht verdwijnt dé 'boosdoener' uit de spreekkamer. Dat is nou wat ik bedoel, we voelen ons in deze maatschappij zo schuldig." Hij hoeft voor de bevestiging van zijn gelijk maar te wijzen naar de vloed van diëten, de een nog straffer dan de andere. En het effect? Be droevend, beweert ook het meinum mer van de Consumentengids. Die heeft tientallen afslankmiddelen diepgaand onderzocht met als resul taat dat er tussen al die pillen, poe ders en drankjes maar een paar blij ken te werken. „Arise heeft groot ge lijk", zegt Snel zonder enige reserve, „de mensen kunnen zelf wel bepa len wat ze wel en niet mogen. Na vier kopjes koffie begint een stem metje in ons binnenste doordrin gend te roepen: hou er nou maar even mee op! Ga je dan töch door, ja, dan is het niet lekker meer. Begin je te transpireren, ga je je opgejaagd voelen." Zure bom Volgens Snel waaien veel adviezen over uit Amerika. Dat land zit vol strijdende gezondheidsfanaten. Maar hebben die waarschuwers in de States nou zo'n ongelijk? Wie daar door de grote steden heeft ge wandeld, zal bevestigen dat veel Amerikanen door de straten schom melen. Velen zijn meer dan gezet, zelfs uitgesproken dik. Moet daar niet worden opgetreden? Maar Snel is geen tegenstander van verstandig eten, al mag het niet ten koste gaan van de persoonlijke keuze. En als de gezondheid nu eens inderdaad ge vaar loopt? Als het hollen achter de fanaat van Hameien vijf jaar levens verlenging oplevert? Snel verbaasd: „Wie zegt dat? Lekker eten en drinken, naar de film gaan, een glaasje wijn na afloop met een sigaretje toe, waarom moet je er af stand van doen? Door al dat heerlijks te consumeren zou je wel eens lan ger kunnen leven dan de chagrijn, die alleen maandelijks genoegen neemt met een zure bom. Omdat het de negatieve vorm van stress zo'n zwiep geeft en ruimte schept om de oorzaken van de frustraties aan te pakken. Maar goed, stel nou even dat ik met een happy life wel een paar jaar moet inleveren, als dèt mijn keuze is, wie zou me daarvan mogen weerhouden? Ik denk wel eens dat dé plaats van de supermo ralisten van vroeger is ingenomen door de gezondheidsgorilla's. Wat is er nou zo geweldig aan een halve li ter bietensap? Of alleen maar graan- korrels? De meest buitenissige re cepten worden tegenwoordig gepre senteerd met een air alsof eindelijk het diepste geheim van de gezond heid is ontsluierd. Wat een onzin!" Heeft het verhaal van Arise al bevrij dend gewerkt? Snel: „Ik denk het wel. Een mevrouw vertelde me door de telefoon, dat ze heel dankbaar was voor m'n visie. „Ik durf nu ein delijk een stukje chocola te eten", bekende ze. Moet je nagaan, die lek kernij had ze jarenlang uit nodeloze schaamte laten liggen." li I 1 m mi i n i j i te Fleurige bikini met bijpassende pareo. foto nencies HAARLEM HENRIETTE VAN DER HOEVEN De sfeer van een vakantie in het Caribisch ge bied: vrolijk, ongedwongen en vooral luchtig. Wie ooit z'n koffer voor een Caribische vakantie heeft gepakt weet dat daar vooral veel prettige strandkleding in moet. Nencies had voor haar badkleding en lingerieshow geen beter thema kunnen kiezen. En het publiek was meteen in vakantiestemming door de tropische entourage in het Boerhaavebad in Haarlem. Voor zo'n exotische vakantie heeft Nencies alles in huis. Wie er wat geld voor over heeft koopt niet alleen perfect passende badpakken maar ook de bijbehorende pareo's, ruime broeken en shirts, jurkjes en badjassen. En als je die kle dingstukken een beetje slim combineert zie je er van de ochtend tot de avond goed uit, ook als je een grote maat hebt. Voor de grotere maten is er bijvoorbeeld een donkerblauw badpak met goude sterren en strepen. Het pak heeft een mooie halslijn en de ingebouwde BH zorgt ervoor dat alles perfekt zit. Daarnaast veel badkleding in felle kleuren, die het vooral in een tropische omgeving goed doen en in aardetinten. Soaps, behoren niet tot mijn favoriete tv-pro- gramma's, maar toch ben ik ze dankbaar. Dank zij die soaps is er weer mooie lingerie en nacht kleding. Uiterst sexy of heel romantisch. Streel- zachte materialen, veel kant, prachtig verwerkt, geraffineerde kleuren, met kaneel en vanille als nieuwe tinten, heerlijk. En voor wie niet van kant houdt zijn er de glossies. Lingerie van zachtglanzend materiaal met zo weinig moge lijk naden, in alle modetinten. Ook dat kwam ruim aan bod in de show van Nencies. Speciale aandacht was ervoor de bruid. Voor haar heeft Nencies romantisch torseletjes met bijpassende slips, gordeltjes, kousen met een fraaie kantrand en romantische nachthemdjes voor de huwelijksreis. PUZZEL 1 7 10 2 5 6 4 7 8 7 9 7 4 10 10 7 10 10 4 6 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: L vertrek; 2. waarachtig; 3. krachtig; 4. Italiaans gerecht; 5. bijdehand; 6. zelfstandig wer kend apparaat; 7. leegloper; 8. desgelijks. WÊÊÊÊKKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm S T R P S HEINZ N/RRRRÜ." ^rvVr^V— RRR R ER TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Die avond belde Tom Poes voor een bezoekje bij slot Bommelstein aan. Hij schrok echter wel toen er een luikje in de deur open ging en er een geweer op hem werd gericht. „Hela!", riep hij. „Doe weg dat ding! Ik ben het maar!" Het wapen maakte enige onzekere bewegingen en werd tenslotte terug getrokken. Toen werden er kettingen losgemaakt en grendels teruggescho ven; een sleutel draaide knarsend in het slot en tenslotte zwaaide de eens zo gastvrije deur open. „Excuseer, jongeheer", sprak de be diende Joost, die nu zwaar gewapend zichtbaar werd „de toestand is ha chelijk. Heer Olivier wenst geen risi co's te lopen." „Maar wat is er aan de hand?" vroeg Tom Poes en hij keek ongerust om zich heen. „Een belegering of zo?" ,,U schertst", hernam de trouwe knecht, beverig met zijn geweer zwaaiend. „Maar de toestand ver draagt geen grapjes. Wij verwachten brand en inbraak, met uw welne men." Daar stond Tom Poes toch wel even van te kijken. „Tjonge", mompelde hij. „Waarom dan wel? Heeft heer Bommel een dreigbrief gehad?" „Het zijn de voortekenen", legde de ander uit. „De overheid heeft ge meend ons het huisnummer dertien te moeten geven en er is een raven nest op het hoofd van heer Olivier gestort - als ik mij zo mag uitdruk ken. Mag ik u voorgaan?" „Ik begrijp er niets van", zei Tom Poes. „En zwaai niet zo met dat wa pen, Joost." „Tot uw dienst", zei de bediende. Hij richtte het geweer onhandig omlaag, zodat de loop hem tussen de knieën raakte. Hij struikelde dan ook en stortte dreunend op het parket. H E T Weersvooruitzicht WOENSDAG 17 MEI zijn vri het ker jectont (noedij tehore ken. Tc figuur1 bij de 1 zijn eif Johnrv 1994. Nederl DOOR HANS VAN ES Ons land lag maandag in een vrij rustige zone tussen een wegtrek kende depressie boven Finland en een gordel van lagedrukgebie den boven de Atlantische Oce aan. Terwijl er in het noorden van het land nog een paar buien vie len, bleef het boven onze regio probleemloos weer. Een beetje aan de frisse kant, dat wel, maar een aardige gelegenheid om eens het gevarieerde wolkenaanbod in de gaten te houden. In de zeer heldere, van oorsprong polaire lucht overheerste aanvankelijk het hemelblauw, maar naarmate de zon hoger klom, verschenen steeds meer stapelwolken. Aan zee waren deze cumuli klein; bo ven het warmere binnenland ont stonden verticaal sterk ontwik kelde bloemkoolstructuren (cu mulus congestus). In de middag veranderde het beeld aanzienlijk. De lucht slipte geleidelijk dicht met regelmatig gerangschikte velden schaapjesbewolking (altocu mulus translucidus), waar de zon nog enigszins doorheen kwam. De Wepik middelbare wolken vinden we meestal tussen 2 en 4 kilometer; ze A°° ua wijzen op betrekkelijk stabiele lucht. Soms kan altocumulus slecht weer aankondigen, zeker als er grillig gevormde vlokken (variëteit; floccus) of torentjes (castellanus) te zien zijn. Die duiden op de nat heid van een buienzone of een naderend onweer. Vandaag ziet dehi mei er weer anders uit. Vanuit het zuiden nadert de regenzone van een depressie, waarvan de kern dicht langs of over Nederland hetv« teland optrekt. Er drijft veel hoge bewolking voorbij op een niveau 6 tot 10 kilometer: windveren (cirrus) of een egaal dek van sluierbe- wolking (cirrostratus). Als de regenzone dicht genaderd is volgen wo kenvelden in de onderste etages van de atmosfeer. Het slechtweerg bied kan geruime tijd boven ons land blijven hangen. Morgen latere de dag kan het weer een beetje opklaren, maar er blijven buien indi buurt. Het voelt fris met maximaal 14 graden bij een vrij krachtige wind. Ook de rest van deze week houdt het onbestendige voorjaars-j weer nog aan. Flinke opklaringen en buienzones wisselen elkaar af. Het blijft aanhoudend te koud voor midden mei met maxima tussen 12 en 16 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen in het zui den droger en af en toe zon. Middagtemperatuur rond 9 graden. Zweden: Wolkenvelden en vooral vandaag op veel plaatsen regen, in het noorden ook sneeuw.- Morgen vanuit het zuiden af en toe zon, maar later op de dag op nieuw bewolkt. Middag- temperatuur van 4 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Denemarken: Vandaag stapelwolken en een enkele bui. Morgen vanuit het zuiden meer be wolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en" vooral iri Engel anti/ Wales en Ierland'af en toe^regen. Mor gen in Engeland en Wales veel wind. Middagtemperatuur tussen 8 en 14 gra- België en Luxemburg: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Morgen langs de Belgische kust veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen ook een enkele opklaring en vooral aan zee een stevige westen wind. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Portugal: In het zuiden vrij zonnig en droog. In het midden en noorden meer bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Madeira: Zon afgewisseld door enkele wolkenvel den. Waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur circa 24 graden. Spanje: In het zuiden enkele wolkenvelden, maar over het algemeen veel zon. In het midden en noorden meer bewolking en vooral vandaag af en toe'wat regen. Mid dagtemperatuur tussen 27 en 32 gra den, in het noorden ongeveer 19 gra- Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Maxima tus sen 24 en 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar ook enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. t Tunesië: Zonnig, vandaag ook wat sluierbewol- king. Middagtemperatuur aan zee oplo pend tot ongeveer 28 graden. - Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, aan de Middellandse-Zeekust droger. Morgen ook enkele opklaringen. Maxi mumtemperatuur tussen 20 en 25 gra- Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog, vandaag later op de dag enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Italië: Flinke perioden met zon, maar vooral in het noorden ook enkele verspreide bui en. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, morgen in het zuiden enkele graden hoger. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Malta: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, morgen iets war- Turkije en Cyprus: Aan de Turkse zuid- en westkust droog en veel zon, maar ten oosten van Anta lya en op Cyprus ook enkele stapelwol ken en een kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 20 graden op de Dardanellen tot 26 op Cyprus en aan de Turkse zuidkust. Duitsland: Vandaag eerst wat zon. Later op de dag vanuit het zuidwesten meer bewolking en af en toe regen. Morgen overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid dagtemperatuur tussen 14 graden in het noorden en 20 in het zuiden en oosten. Zwitserland: Wolkenvelden en af en toe regen. Mid dagtemperatuur tussen 16 en "20 gra- Oostenrijk: Vandaag in de loop van de dag vanuit het westen meer bewolking en af en toe regen. Mor|en ook e'e Middagtemperatuur 19 tot 23 graden, Vandaag af en toe zon en alleen noorden nog kans op regen. Morg- minder zon en vanuit het westen ni dan regen. Middagtemperatuur van graden in het noorden tot 20 in het Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar later op de meer bewolking. Vooral morgen af 20 graden. Hongarije: Vandaag perioden met zon en vrijvl- p overal droog. Morgen meer bfewolkingt ®n" later kans op regen. MiddagtemperatitNoon omstreeks 22 graden. met h )pme lumr (roep leeft toe regen. Middagtemperatuur ongeve jsche Telfde ipe WOENSDAG 17 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.43 Zon onder 21, Maan op 00.00 Maan onder08. alles Waterstand IJmuiden Katwijk u. Hoog 05.59 18.27 05.32 18 C™SC Laag 01.45 14.15 01.26 13.S|ias' Weerrapporten 16 mei 0 Amsterdam half bew De Bilt half bew. Deelen half bew. Eindhoven half bew. Den Helder half bew. Rotterdam half bew. Twente lichtbew.' Vlissingen lichtbew. Maastricht zwaar bew Aberdeen onbew. Barcelona half bew. Berlijn half bew. Boedapest onbew. Bordeaux regen Brussel lichtbew. Cyprus onbew. Dublin half bew. Frankfurt half bew. Genève zwaar bew. Helsinki' zwaar1 beW. Innsbruck half bew.:.. Istanbul onbew Klagenfurt half bew. Kopenhagen Las Palmas Lissabon nno9 Locarni Luxemburg Madrid Malaga half bew. zw2 zwaar bew. zzo2 half bew. ono3 half bew. wzw? lichtbew. nw2 onbew. ozo2 motregen nnw 1 Split li Stockholm i Warschau z Wenen li Zürich n Bangkok h Buenos Aires n Casablanca z Johannesburg c Los Angeles li New Orleans o New York h 32 16 19 16 n 21 10 24 15 ngen mie wo or Elk he 5 dinsd het se WOORDZOEKER Overgebleven woord: VOETBALTERREIN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6