Japanse politie pakt sekteleider Asahara Minister blijft rechters aanvallen Buitenland 'Geweld door Duitse politie neemt toe' Gemier Bremen treedt erug na nederlaag Overleven in kelder Mogelijk gedeeltelijke terugtrekking van blauwhelmen Bosnië IINSDAG 16 ME11995 Forse verhoging tolgeld Duitsland De Duitse minister van verkeer, Matthias Wissmann, wil re tolheffing voor vrachtwagens op de snelwegen met ingang Iran 1997 of uiterlijk 1999 fors verhogen. Dat heeft hij verklaard lijn een maandag gepubliceerd gesprek met de krant Handels- [blatt. Wissmann denkt aan een verdubbeling of een verdrievou diging van de huidige tarieven. |Verdwenen magnaat wil terugkomen jankfurt Jürgen Schneider, de Duitse bouwmagnaat die vorig Ijaar spoorloos verdween met achterlating van miljardenschul den, heeft van zich laten horen. De redactie van het programma 1 Frontal van de Duitse TV-zender ZDF zegt een geluidsband te hebben gekregen waarop Schneider verklaart naar Duitsland te- tl rug te willen gaan. talin on Ebola-symptomen nu in Kinshasa hnshasa De Zaïrese autoriteiten hebben gisteren de eerste U twee gevallen gemeld van patiënten in de hoofdstad Kinshasa eren. die symptomen vertonen van de ziekte die veroorzaakt wordt Nis door het dodelijke Ebolavirus. De Wereldgezondheidsorganisa- dietS tie (WHO) heeft gisteren bekend gemaakt dat er 17 nieuwe sterf- Nis gevallen zijn geteld, waardoor het totaal aantal doden als gevolg g bij van de Ebola-uitbraak is gestegen tot 77. Witrussen willen weer bij Rusland J^Liinsk De Witrussen hebben zich zondag in een referendum j^Jmet een overgrote meerderheid van 82,4 procent uitgesproken ^^voor nauwere samenwerking met Rusland. Zij kozen ook voor !de gelijkstelling van de Russische taal met het Witrussisch. Sinds 'de onafhankelijkheid van de vroegere Sovjetrepubliek, eind 1991, is in Wit-Rusland de wens om weer onder de hoede van Moskou te leven alleen maar gegroeid. Straf voor ex-leider Franse socialisten saint-brieuc» De voormalige leider van de Franse Socialistische Partij, Henri Emmanueli, is gisteren in St-Brieuc veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke celstraf en tienduizend gulden boete wegens het aannemen van illegale campagne-contributies in de jaren tachtig. De rechtbank oordeelde dat Emmanueli als pen ningmeester van de partij verantwoordelijk was voor de illegale fondsenwerving, hoewel hij zichzelf niet heeft verrijkt. 4.7 nnuusenburg Sarajevo» Drie jongens kijken naar buiten vanachter de tralies van een kelder in Sarajevo. De scholen in de Bosnische hoofdstad zijn al wekenlang dicht wegens de steeds heviger wordende gevechten. Sinds '92 zouden in de stad al 1.500 kinderen zijn omgekomen. foto epa enric f marti 80.000 agenten moeten vergeldingsaanslagen voorkomen cqrrespondent Amnesty International heeft de noodklok geluid over een 'ver ontrustende toename van ge weld' door de Duitse politie te gen buitenlanders. In een van ochtend publiek gemaakt rap port zegt de mensenrechtenor ganisatie sinds 1992 informatie over meer dan zeventig gevallen van ernstige mishandeling te hebben ontvangen. De meeste slachtoffers waren buitenlan ders, onder wie asielzoekers, vluchtelingen en/of leden van etnische minderheden. Bij meer dan de helft van de gevallen waren politiemannen uit Berlijn betrokken, aldus het rapport. Maar het is een bekend feit dat ook in andere grote ste den, vooral Hamburg, de politie zich schuldig heeft gemaakt aan vaak ernstige mishandeling. De slachtoffers zijn vaak ern stig toegetakeld, aldus het rap port. In medische verklaringen wordt melding gemaakt van uit geslagen tanden, bloeduitstor tingen, verstuikingen en bot breuken. In twee gevallen wa ren de verwondingen zo ernstig dat van martelingen moet wor den gesproken, aldus Amnesty. Veel slachtoffers beweren dat hun tijdens hun hechtenis be wust fundamentele rechten zijn onthouden. Men vertelde hun de reden van de arrestatie niet, weigerde medische hulp, ver hinderde contact met de familie en wees klachten over de be handeling af. Ook moesten ze zich vaak racistische beledigin gen laten welgevallen. Amnesty constateert dat naar alle bij haar bekende gevallen gerechtelijke onderzoeken zijn gedaan. Maar slechts enkele bij mishandelingen betrokken functionarissen zijn disciplinair gestraft. Geen van de slachtof fers is voor zover bekend scha deloos gesteld. De mensenrechtenorganisatie heeft ernstige kritiek op de op stelling van de autoriteiten. De onderzoeken van klachten du ren te lang, er is onvoldoende controle op politie-onderzoe- ken en verklaringen van agen ten wegen zwaarder dan die van de slachtoffers. Amnesty bepleit daarom dat klachten over mishandeling di rect worden onderzocht door een onafhankelijke instantie, dat de schuldigen voor het ge recht worden gebracht en dat slachtoffers compensatie en eerheerstel wordt aangeboden. 19 onn peter van nuusenburg 19 orrespondent )e minister-president 190/1! )uitse deelstaat Bremen heeft 1! isteren aangekondigd niet 1< ïeer beschikbaar te zijn ij en nieuwe ambtstermijn. De uv«,p.vv.uv e verantwoordelijkheid 6.7! e verpletterende nederlaag die 5.7J ijn partij zondag bij de parle- ïentsverkiezingen in de klein- ƒ4.9; te deelstaat van het land heeft ƒ7.9! eleden. De SPD behaalde zondag met i de BKet slechtste resultaat sinds de oorlog en is niet langer 1990 le grootste partij in de Hanze- De CDU kreeg weliswaar ninder stemmen, 32,6 procent, ij naar is met 37 zetels in het 100- etels tellende parlement even [root als de SPD. De SPD ver- jor bovendien aan de Groenen n, vooral, aan de Arbeit für -1, iremen (ABF), een afsplitsing 1- ran de sociaal-democraten. De andere minister-president 19 >an de SPD die zondag een af- 19 traffing van de kiezers kreeg, 19 leeft nog niet besloten of hij de 19 landdoek in de ring zal gooien. .19 ohannes Rau, die 15 jaar als een alleenheerser Noordrijn- Westfalen (NRW), de grootste deelstaat, heeft geregeerd ver loor de absolute meerderheid. Zijn partij stuurt nu aan op een coalitie met de grote winnaars van de verkiezingen, de Groe nen, en dat is een vooruitzicht waar Rau van gruwt. Hij heeft tot dusver een rood-groene coa litie afgewezen, maar klonk gis teren opvallend minder stellig. SPD-leider Scharping toonde zich gisteren na een eerste ana lyse van de nederlagen in Bremen en NRW een voorstan der van rood-groene regeringen in beide deelstaten. Een rood groene coalitie in NRW zou zelfs de proloog kunnen zijn tot een regering van SPD en Groe nen in Bonn, die na de Bonds dagverkiezingen van 1998 mo gelijk moet worden. Dat is ook het doel van de milieupartij, die na haar eclatante triomf van zondag de derde partij in West- Duitsland is geworden. Die positie heeft zij overgeno men van de liberale FDP, die zondag uit beide deelstaatparle menten werd gejaagd, nu in nog maar vijf van de 16 deelsta ten vertegenwoordigd is en voor haar toekomst moet vrezen. De Japanse politie heeft vandaag de 40-jarige Chizuo Matsumoto aangehouden. De bebaarde Matsumoto zat als goeroe Shoko Asahara te mediteren in een van zijn vertrekken in het labyrintachtige hoofdkwartier van de Aum Shinri Kyo-sekte in het dorp Kamikuishiki, ten wes ten van Tokyo, aan de voet van de berg Fuji. De politie moest door een stalen deur heenbreken om de sektelei der te benaderen. De Japanse premier zei gisteren dat 80.000 extra politiemensen zijn ingezet om vergeldings aanslagen door sekteleden te voorkomen. De autoriteiten vrezen dat leden van de sekte gifgas hebben verborgen. vijfduizend gewonden. Pas gisteren legde de Japanse justitie formeel direct verband tussen de sekte en de aanslag en vaardigde 41 arrestatiebeve len uit. Het optreden van de Ja panse justitie volgde kort na de aanhouding van de gevreesde veiligheidschef van de sekte, Yoshihiro Inoue, die wat het uit voeren van de aanslag betreft de hoofdverdachte is. Eerder hield de politie ongeveer 150 sektele den aan. De bizarre gifaanslag is voor de sekteleden kennelijk niet zo vreemd. In de vertrekken van het complex staan enorme luchtfilters te ronken alsof gif gassen tot alledaagse luchtjes Matsumoto of Asahara droeg, zoals hij gewoon is, een paars gewaad en pleegde geen verzet tegen zijn arrestatie. Hij zei en kel ,,Ik begrijp het" tegen de po litieagenten, die vier uur eerder het complex waren binnenge trokken. De sekteleider wordt gezien als hoofdverantwoordelijke voor de aanslag met gifgas op een druk knooppunt van metrolij nen in de hoofdstad Tokyo, op 20 maart. Hem wordt daarmee moord op de twaalf omgeko men reizigers in de onder grondse ten laste gelegd en po ging tot moord op de ongeveer behoren. De Japanse politie, die vandaag op 130 plaatsen die in verband met de sekte staan in vallen deed, heeft bij sekteleden de afgelopen weken enorme hoeveelheden en allerlei soor ten chemicaliën gevonden. Hoe groot het gifarsenaal van Aum Shinri Kyo is, is nog steeds on duidelijk, maar de sekte zou met het Japanse arsenaal zeker zeven miljoen slachtoffers heb ben kunnen maken. De sekte nam tot in Australië proeven met bijvoorbeeld het dodelijke sarin zenuwgas dat in de metro van Tokyo werd verspreid. Ook zijn chemicaliën gebruikt om afvallige leden te verdoven. Het hoofd van de gezondheids zorg van de sekte, Kunio Hayas- hi, bekende na zijn recente ar restatie een 23-jarige pianiste, die de sekte wilde verlaten, te hebben verdoofd. Behalve met giftige gassen zijn hoog opgeleide sekteleden blijkbaar ook bezig met andere vormen van hypermoderne oor logvoering. Onder de eerder in hechtenis genomen sekteleden is Seiichi Endo, een expert op het gebied van genetische ma nipulatie. In mei 1993 zou hij in een onderzoekscentrum in Tsu- Matsumoto of Asahara was een tapijtmaker en vervolgens acu puncturist en verkoper van ooster se medicijnen. Daarna werd hij onderzijn nieuwe naam Shoko Asahara de stichter van sekte. In 1987 had hij tien volgelingen, maar in relatief korte tijd kreeg hij er duizenden over de hele wereld. Alleen al in Japan heeft hij er naar schatting 10.000. toto REUTER kuba materiaal hebben be machtigd voor de manipulatie Naast het strafrechtelijk on derzoek zal een procedure wor den afgerond om de sekte ge heel te verbieden, mogelijk op grond van wetten die in het ver leden tegen extreemlinkse groe peringen werden uitgevaardigd. De sekte 'van de Opperste Waarheid' is in 1989 als reli gieus genootschap erkend, waarmee het een uitgebreide juridische bescherming verwierf en vrijstelling van belasting plicht. Di Pietro: Corruptie in Italië is lachende derde DE PEUGEOT 106 ACCENT. AL VANAF F 21.990,-. TIJDELIJK: NU HALEN, 1 JANUARI 1996 PAS BETALEN. Hen bijzonder sportieve verschijning. Met extra's als getint g delen neerklapbare achterbank, onderzijde bumpers in carrosseriekleur, ruitewisser/sproeier achter, uitklapbare achterzijruiten (3-deurs), brede stootstrips, sportieve wielplaten en achterspoiler. Leverbaar met pittige 1.0 of 1.1 benzine-injectiemotor of met krachtige 1.5 liter dieselmotor. 3- en 5-deurs. Ga snel bij de Peugeot-dealer langs voor eei Kijk voor zijn adres in de Gouden Gids of bel 06 - 022 41 21. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. proefrit. rome eelco v correspondent De Milanese magistraten van het anti-corruptieam Schone Handen hebben de afgelopen drie jaar korte metten gemaakt met de oude politieke klasse, >r het 'nieuwe Italië' blijken ze een sta-in-de-weg. Minister van justitie Mancuso voert een persoonlijke kruis tocht tegen de onderzoeksrech- en riskeert daarmee de val van het zaken-kabinet-Dini. 'Eigenzinnig', 'halsstarrig', 'precies' en 'overdreven for meel'. Dat zijn de karaktertrek ken die vriend en vijand de voormalige rechter Filippo Mancuso toedichten. Tot zijn vijanden mag de minister ook Antonio Di Piëtro rekenen. De voormalige ster van het team Schone Handen verdedigde zichzelf en zijn ex-collega's gis teren in de krant La Repubblica en liet weten dat alle polemie ken rond het Milanese team de publieke opinie zal verwijderen van het ware probleem, de wijdverbreide corruptie. Di Pietro is 'zeer verbitterd'; dit vooral vanwege Mancuso's optreden vorige week in de Se naat, toen de minister een lijst presenteerde van veertien be schuldigingen aan het adres van de onderzoeksrechters. Ze zou den onder meer het voorarrest gebruikt hebben om bekente nissen af te dwingen, bepaalde onderzoeken vroegtijdig heb ben beëindigd (doelend op cor ruptie binnen de ex-communis- tische PDS), vertrouwelijke ge gevens hebben doorgespeeld aan de pers en zich verzet heb ben tegen elke vorm van con- De onderzoeksrechters van de operatie Mani Pulite (Schone Handen) willen 160 zakenlieden en politici voor de rechter da gen wegens hun betrokkenheid bij het Enel-schandaal. Dat is in juridische kringen gezegd. Een andere onderzoeksrechter zal aan de hand van het bewijsmateriaal bepalen of de 160 daad werkelijk terecht zullen staan. De politici worden ervan beschuldigd van het staatselektrici- teitsbedrijf Enel steekpenningen te hebben aangenomen in ruil voor contracten. Onder hen zijn talrijke leiders van de vroegere Liberale PLI, Christen-democratische DC, Socialistische PSI en de Republikeinse Partij (PRI). Al deze partijen zijn inmiddels aan de corruptieschandalen te gronde gegaan. Eén van de be schuldigden is de socialistische oud-premier Bettino Craxi, die al eerder wegens corruptie is veroordeeld. Lissabon peter de vriesgeruime tijd geen hulpkonvooi en meer over de weg door. Over het opzetten van de luchtbrug zou mogelijk nog de ze week een beslissing vallen. De Bosnische Serviërs moeten vooraf toestemming geven voor de actie, aldus Voorhoeve, en gerustgesteld worden dat 'het om een puur technische opera tie gaat'. Nederland heeft voor de luchtbrug hulp van andere landen nodig. Ook de in mosli menclaves Zepa en Gorazde ge legerde Britse en Oekraïense VN-soldaten zouden uit de lucht bevoorraad kunnen wor den. Voorhoeve en Van Mierlo wa ren in Lissabon voor een verga dering van de Westeuropese (Jnie, de militaire arm van de Europese Unie. Ex-Joegoslavië kwam op de bijeenkomst maar kort aan de orde, omdat de hoofdrolspelers Frankrijk, Duitsland en Engeland schitter den door afwezigheid. „Daar door had het geen zin er lang over te praten", aldus een 'te leurgestelde' Van Mierlo. De Franse en Britse ministers Jup- pé en I lurd hielden in Parijs wel een onderonsje over de benarde positie van de de blauwhelmen. Zij ontwaarden 'een straaltje hoop' dat de stokkende vredes besprekingen weer op gang ge bracht kunnen worden, maar erkenden tegelijk dat de militai re situatie 'sneller verslechtert dan de diplomatie vooruitgaat'. Frankrijk en Engeland leveren de meeste manschappen aan Unprofor. VN-secretaris-generaal Bout- ros-Ghali presenteert wellicht vandaag al verschillende opties voor een herziening van de VN- politiek in ex-Joegoslavië. Daar» bij komen de gehele en de ge deeltelijke terugtrekking wel licht aan de orde, evenals de mogelijkheid van een krachtiger optreden van de 22.000 solda ten tellende vredesmacht. Een gedeeltelijke terugtrekking van de VN-blauwhelmen uit Bosnië kan volgens minister van buitenlandse zaken Van Mierlo aan de orde komen wanneer de situatie van de VN-vredesmacht niet snel verbetert. Een dergelijk scenario 'acht ik niet langer uit gesloten', zei Van Mierlo giste ren in Lissabon na afloop van een vergadering van de West europese ministers van buiten landse zaken en defensie. De bewindsman voelt zelf overigens heel weinig voor een dergelijk 'buitengewoon riskan te operatie', waarbij waarschijn lijk ook Nederlandse troepen betrokken zouden zijn. Minister van defensie Voor hoeve heeft andere landen in Lissabon gepolst over mogelijke deelname aan een helikopter luchtbrug om de ongeveer 500 Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica te bevoorraden. Voorhoeve kreeg geen concrete toezeggingen, maar wel 'positieve signalen' op zijn ver zoek. Het Dutchbat in de veilig heidszone Srebrenica heeft voor nog maar een kleine week brandstof, terwijl ook de voed selvoorraden uitgeput raken. De Servische belegeraars laten al trole v de kant van het r Deze controle beheerst mo menteel het conflict. Vorig jaar stuurde Berlusconi's minister van justitie. Biondi, zijn inspec teurs naar Milaan. Het initiatief werd scherp bekritiseerd, vooral omdat in die periode Berlusconi zelf door de onderzoeksrechters het vuur na aan de schenen werd gelegd. De inspecteurs de den niettemin hun werk en stel den een 700 pagina's tellend rapport op dat vorige week werd vrijgegeven. Tot ieders verbazing was er geen spoor van kritiek, integendeel, het team Schone Handen werd gro te lof toegezwaaid door de in specteurs. De zaak leek daarfnee afge sloten, maar minister Mancuso besliste anders. Hij zei dat de tijdgebrek niet de juiste conclu sies hadden getrokken. Hij liet weten een nieuwe inspectie te zullen gelasten, wat weer leidde tot protest van de inspecteurs, die zich voelden aangetast in hun eer en dreigden met ont slag. Voor Mancuso was dit aanleiding om hen werkelijk te ontslaan. Di Pietro schrijft dat de Itali aanse justitie zich nog niet eer der in zulke grote moeilijkhe den heeft bevonden als nu. „Niet alleen heeft de minister onze in binnen- en buiten land geroemde onderzoeks methoden verworpen, hij heeft ook het werk van de ministerië le inspecteurs afgekeurd", aldus Di Pietro. Het conflict tussen de inspecteurs en morgen, op initiatief van presi dent Scalfaro, behandeld wor den door de Opperste Raad van de Magistratuur. Premier Dini heeft zich voor zichtig gedistantieerd van Man cuso door te zeggen dat deze op eigen gezag handelt. Dini's po gingen van het afgelopen week einde om de minister tot andere gedachten te brengen, leken vrucht te hebben afgeworpen, maar gisteren liet Mancuso we ten geen stap terug te willen doen. Het voortbestaan van het kabinet is hiermee in gevaar ge komen. De partijen die Dini steunen, de linkse PDS voorop, verdedi gen het Milanese team en eisen het opstappen van de minster als deze zijn beleid niet bijstelt. Aan de andere kant willen zij de zaak ook niet op de spits drij ven, omdat een crisis op dit moment niemand goed uit komt. De PpS-er Salvi pleitte gisteren voor een parlementair debat en eiste snel een 'bevredi gend antwoord' van de minis ter. Het rechtse blok van Berlus coni, dat in de Senaat de rede van Mancuso met applaus had ontvangen, probeert politieke munt te slaan uit het conflict, maar heeft de rijen niet geheel gesloten weten te houden. Vooral leden van de 'post-fas- cistische' Nationale Alliantie be kritiseren openlijk de minister. Berlusconi zelf toonde zich gis teren zeer tevreden. „Minister Mancuso is voor mij een prach tige verrassing. Ik waardeer zijn politieke en ethische correct heid", aldus de ex-premier. KANTOORMEUBELEN Groothandelsprijzen tuthl I S| Kantoormeubelen uw-oom v(J Van Dooren bv DEN BOSCH - W073-218771 073-214740 SITTARD - W046-514867 li

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5