NAM: 500 banen weg Aangepast onderwijs op twee derde van scholen emeenten: Niet genoeg eld voor inburgering en buitengewoon nuttig jn openhartig gesprek' ian Aartsen komt op voor jlastuinbouw in Westland Binnenland Oud-speler IJsselstreek in kantine doodgeschoten Haus der Niederlanden in Münster Directeur meldt zich bij politie na zijn ontvoering Chauffeur schiet door: vier doden Bescherming reiziger moet vastgelegd worden in wet SDAG 16 MEI 1995 :eei len :rste fietsscherm langs N409 iten Langs de N409, tussen Houten, Nieuwegein en Utrecht, isteren het eerste fietsscherm gepresenteerd. Het 360 meter op scherm moet fietsers beschermen teeen forse wind. Het is ïgescht rechti is 'ik ckon e fietsscherm gepresenteerd. Het 3bU mete ge scherm moet fietsers beschermen tegen forse wind. Het lexperiment. Het rijk draagt een miljoen gulden bij aan de [wikkeling ervan. Het scherm zelf kost vier ton. J 'eer actiedreiging bij arbeidsbureaus lf echt» De kans is groot dat er begin juni opnieuw acties zul- te*uitbreken bij de arbeidsbureaus en de centra voor vakoplei- g. De vakbonden zullen de directie van de arbeidsvoorzie- ig waarschijnlijk eind deze week een ultimatum stellen, zo LÜïf j ?'^e een woordvoerster van de AbvaKabo, de grootste bond in sector, gisteren mee. Vrijdag liepen de CAO-onderhandelin- ivast. Acües troffen ook eind vorig jaar de arbeidsvoorziening heeft d andere Het oni 'erkoop eren vaak oi ?t onde liefstal komen ijke b< tal en rdam ideobranche: Boycot geweldsvideo's De Nederlandse Video Detaillisten Organisatie VDO) heeft haar leden opgeroepen de verhuur en verkoop iej iextreem gewelddadige films te boycotten. De NVDO gaat j,aantal maatregelen nemen om te voorkomen dat jeugdigen rgelijke films huren. De organisatie beraadt zich nog op het benafoeren van een jeugdpas. De NVDO vertegenwoordigt 650 \an elk 800 professionele videodetaillisten in Nederland. isee iige t< toet en verhol wort an Wingerden (AOV) geschorst ïn besi .r )rps hi lft)hovenHet hoofdbestuur van het Algemeen Ouderen Ver- 'd nd (AOV) heeft het Tweede-Kamerlid Van Wingerden ge dorst. Dat besluit is vrijdag genomen. Reden voor de schorsing le openlijke steun die Van Wingerden enkele weken geleden f aam Sprak voor partijvoorzitter M. Batenburg, die niet op een ver- cont sbare plaats op de kandidatenlijst voor de Eerste Kamer was ^P°P[$et. Van Wingerden kan tegen zijn schorsing in beroep gaan. fractie beraadde zich vandaag op de situatie. >rken gemeenten hebben de eerst- kteam fende jaren onvoldoende iddel) delen om jaarlijks alle specia qq nieuwkomers uit het et elke enland te laten inburgeren. ,aar be bleek gisteren na afloop van overleg van minister Dijkstal binnenlandse zaken met de jniging van Nederlandse P8a's Ineen ten (VNG) over de in- 'eringscontracten en de 1 plicht van gemeenten voor n collepzoekers met een voorlopige ilijfsvergunning. abinet en VNG gaan uit van ;duizend nieuwkomers per Dat zijn asielzoekers die permanente of tijdelijke trole b (lijfsvergunning krijgen en op r< enen die in het kader van Zaan nshereniging in Nederland trbij vt gen blijven. Dijkstal en de ressiev leenten gaan ervan uit dat u zelf entig procent wordt 'inge- jerd'. lar aatdere nieuwkomer krijgt tkopefeoo gulden. De totale kosten zij foKr de hele groep bedragen n Mierlo spreekt met Turkse collega i(j abon buitengewoon openhartig, chtbaar en nuttig' gesprek i minister Van Mierlo met Turkse ambtgenoot Inönü :ft gisteren in Lissabon de ht tussen Den Haag en Anka- iets doen opklaren. Hoge btenaren uit beide landen en de komende twee weken ien speciale werkgroep ver- Iet eet zoeken naar een "iweg uit ■lineii diplomatiekeimpasse. Dosiei )e sPanningen 'iepen hoog toen Den Haag vorige ind weigerde in te gaan op verbc datd king laarv Denad iravenzande anp Ie glastuinbouw mag n verplaatst van het Westland ar andere delen van Neder- id. „Dat is de kip met de gou- eieren slachten", zei land- puwminister Van Aartsen gis- Dten f ren op een WD-bijeenkomst acnst 's-Gravenzande. gebei Vorige week suggereerde raA-minister De Boer nog dat termijn de glastuinbouw nten et Westland moet wijken Wringen. Haar partijgenoot imerlid Duivesteijn ging het Westland daarom moet e gereserveerd i Kampioensfeest eindigt met drama Een 47-jarige oud-speler van het eerste elftal van de Deventer voetbalvereniging IJsselstreek is in de nacht van zondag op maandag doodgeschoten door een 38-jarig lid van zijn club. Dat gebeurde op het moment dat een stampvolle kantine het slotlied inzette van het feest waarmee IJsselstreek het kam pioenschap had gevierd. Eerder tijdens het feest was de verdachte al de toegang ont zegd, omdat hij zich liet verge zellen van supporters van La- bador; de Deventer voetbalclub waarvan IJsselstreek zondag had gewonnen. Zij mochten er niet in omdat het festijn alleen toegankelijk was voor leden en donateurs van IJsselstreek. Tegen middernacht keerde de man alleen terug bij de kantine. Toen was hij wel welkom. Hij liep naar de bar en vuurde met een pistool enkele schoten af op de 47-jarige oud-speler die met z'n rug naar hem toezat. Omstanders overmeesterden de dader en droegen hem over aan de politie. Het slachtoffer overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Het motief voor het misdrijf is voor de politie nog een raadsel. Het ondervragen van de ver dachte was maandagavond nog in volle gang. Hij was al eens als lid van IJsselstreek geschorst, omdat hij" zich na alcoholge bruik agressief had gedragen. Toen hij beterschap had be loofd, mocht hij terugkomen. De verslagenheid bij de voet balvereniging is groot. „Dit is verschrikkelijk. Je kunt je dit ge woon niet voorstellen. We zijn zeer aangeslagen. Drie van mijn collegabestuursleden verkeren in een shocktoestand," zegt voorzitter K. Bossenbroek van IJsselstreek. 270 miljoen gulden, maar dat bedrag is volgend jaar nog niet beschikbaar. Het kabinet geeft volgend jaar 42 miljoen gulden extra, oplopend naar zeventig miljoen in 1999, bovenop de gelden die de gemeenten nu al voor onderwijs en taalcursussen krijgen. Volgens de onderhandelings delegatie van de VNG, aange voerd door voorzitter I. Opstel ten, kunnen de gemeenten daarmee volgend jaar slechts zestig procent van de nieuwko mers laten inburgeren, oplo pend naar 100 procent in 1999. De VNG is.toch akkoord gegaan omdat het optuigen van de ge meentelijke bureaus die de in burgering gaan begeleiden ook enige tijd zal vergen. Opstelten is wel tevreden over het feit dat de gemeenten alle groepen nieuwkomers mogen laten inburgeren en niet alleen degenen met een permanente verblijfsvergunning, zoals Dijk stal aanvankelijk wilde. Gedwongen ontslagen wellicht niet nodig Tot het jaar 2000 zullen er waarschijnlijk zo'n vijfhonderd arbeidsplaatsen bij de Nederlandse Aardoliemaatschap pij (NAM) verdwijnen. Dat blijkt uit antwoorden van de directie aan de ondernemingsraad. De directie schildert een toe komst waarin 'het personeels bestand moet zijn afgestemd op de hoeveelheid werk'. Volgens NAM-bestuurder J. Oele heeft het bedrijf over vijf jaar voor on geveer 2.500 banen 'eigen' werk. Nu werken er nog bijna drieduizend mensen bij het be drijf. Gedwongen ontslagen hoeven er niet te vallen, omdat een deel van de vijfhonderd werknemers via natuurlijk ver loop verdwijnt. Ook kan er meer werk wor den uitbesteed. „Waar we pre cies uitkomen, weet ik niet. Het hoeft niet per definitie te bete kenen dat we teruggaan naar 2.500 werknemers, maar aan die orde van grootte denken we op dit moment wel", zegt Oele. NAM-woordvoerder F. Duut benadrukt dat het getal van vijf honderd een inschatting is. De NAM heeft volgens hem werk genoeg maar sommige projec ten zijn afhankelijk van politie ke beslissingen en planologi sche procedures omdat ze zich soms in kwetsbare natuurgebie den bevinden. „We komen meer en meer in gebieden enleving zegt •ten komen." i de Wadden- de dat v r niet rr In het geval i zee en het IJsselmeer bijvoor beeld legt de politiek de NAM steeds meer beperkingen op. Het boren moet efficiënter, kor ter, schoner en minder lawaaie rig en dat kost geld. Oele zegt dat er geen enkele discussie meer is over de nood zaak om de NAM-organisatie door te lichten, die door Duut wordt omschreven als 'dichtge- slibt'. „Daarvan zijn de meesten wel overtuigd, vooral als je ziet dat onze concurrenten het de afgelopen jaren verhoudingsge wijs beter zijn gaan doen dan de NAM. We moeten ons op een aantal punten zoals veiligheid, projectplanning en budgetbe heersing sterk gaan verbete- Prins Willem Alexander en de Belgische kroonprins Filip (geheel links) werden rondgeleid in het Haus der Niederlanden. foto anp ruud hoff munster anp Prins Willem Alexander en de Belgische troonopvolger prins Filip hebben gisteren in het Duitse Münster samen de offi ciële opening bijgewoond van het Haus der Niederlanden. Het centrum omvat drie instituten van de Wilhelm Universitat in Münster die zich met de Neder landse cultuur bezighouden. Het Haus is het enige in zijn soort. De Vlaamse H.Weckx wees gisteren op het belang van meer van dit soort centra in Europa. „We willen graag Europeanen zijn, maar wel met behoud van onze cul tuur en taal", zo stelde hij. De Nederlandse staatssecretaris Nuis constateerde dat Duits land, België en Nederland steeds beter de kansen benut ten van hun ligging in het hart van het samenwerkende Euro pa Das Zentrum für Niederlan- destudien is een van die instel lingen. Als onderwijs- en onder zoekscentrum is het actief op het gebied van de Nederlandse historie, taal, cultuur, economie en samenleving. Het telt op dit moment zestig studenten. Het werkt nauw samen met de uni versiteit in Nijmegen. Daar is een centrum dat zich toelegt op de verspreiding van de Duitse cultuur in Nederland. Het Niederlandische Seminar is ook in het Haus der Nieder landen ondergebracht. Het leidt leraren Nederlands op. Het aan tal studenten bedraagt 350. In het gebouw bevindt zich even eens een bibliotheek met 70.000 Nederlandstalige boeken en tijdschriften. Het Haus der Nie derlanden is gevestigd in een renaissancegebouw in de bin nenstad van Münster. Tijdens de besprekingen over de Vrede van Münster (1648) verbleef er twee jaar lang de Nederlandse delegatie. Rotterdam anpis er geen cent betaald. Waar de directeur is vrijgelaten, is nog niet bekend. Volgens de politie is hij erg ontdaan. De directeur kreeg gisteren in zijn kantoor op het industrieter rein Spaanse Polder ruzie met kwestie. Eén van de vier vertrok. Later namen de overige drie de directeur mee. Volgens een woordvoerster van de politie hadden de ontvoerders kenne lijk nog geld tegoed van het be- middelingsbedrijf. De ontvoerde directeur van een bemiddelingsbureau voor bouwvakkers in Rotterdam is weer vrij. De man, een 56-jarige Hagenaar, meldde zich gister avond bij de politie in Breda. Van de drie ontvoerders ont breekt nog elk spoor. Zij hadden een losgeld van enkele duizen den guldens geëist in een tele foongesprek met een van de werknemers van het bemidde lingsbureau. Volgens de politie de Turkse eis de oprichtingsbij eenkomst te verbieden van het Koerdisch parlement in balling schap. Ankara riep daarop zijn ambassadeur terug. Het gesprek onder vier ogen tussen Van Mierlo en Inönü had plaats in de marge van een ver gadering van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de West-Europese Unie. „Je kunt elkaar niet als dooie vissen blijven aankijken. Ik ben blij dat het gesprek heeft plaatsgevon den", zei de Nederlandse be- windsman. Rover in rapport Een gezond tegenwicht: brussel Een ernstig verkeersongeval op de snelweg tussen Hasselt en Antwerpen (E313) heeft gisteren aan vier mensen, onder wie een Nederlandse vrachtwagenchauffeur, het leven gekost. Drie mensen liepen zware verwondingen op. Ter hoogte van wegwerkzaamheden schoot de Nederlandse trucker uit Heerlen door een wegafzetting heen en botste frontaal op een Belgische tegenligger. De wagens vlogen in brand en de chauf feurs vonden de dood. Het vuur sloeg over naar andere wagens, waarbij nog een dode viel. Later bleek zich tussen de trucks een volkomen geplette personenauto met één inzittende te bevinden. foto anp louis verbaeken De belangen van reizigers moe ten beter worden geregeld nu de openbaar-vervoerbedrijven zelfstandiger worden. De be scherming van consumenten en hun invloed op het vervoeraan bod moeten daarom bindend bij wet of convenant worden vastgesteld. Dat stelt Rover, de vereniging voor reizigers in het openbaar vervoer, in het rapport Een ge zond tegenwicht. De organisatie overhandigde de studie naar de invloed van reizigers op het openbaar vervoer gisteren aan minister Jofritsma van verkeer. Die verstrekte subsisie voor het consumentenonderzoek. Volgens Rover dreigt de reizi- gersinbreng bij de verzelfstandi ging van vervoerbedrijven nog minder te worden dan hij nu al is. De huidige rechtsbescher ming, zoals de mogelijkheid van bezwaarschriften indienen te gen een dienstregeling, zal ver vallen, aldus de organisatie. „Hier moet op zijn minst iets gelijkwaardigs en liefst iets be ters voor in de plaats komen. Want alleen door gebruik te maken van de ervaring die bij de reizigers aanwezig is, kan het openbaar vervoer zoveel wor den verbeterd dat dit de nood zakelijke aantrekkingskracht gaat uitoefenen", zo staat in het rapport. Rover meent dat de inbreng van reizigers bij voorbeeld kan worden geregeld zoals in Groot- Brittannië. Daar fungeren ad viesgroepen, de Transport Users Consultative Committees (TUCC's), als instanties die op komen voor de belangen van treinreizigers. De minister stelt die in. Hun bevoegdheden zijn wettelijk geregeld. Zo kan zon der advies van TUCC's geen spoorlijn of station worden ge sloten. De Nederlandse Spoorwegen halen de banden met consu mentenorganisaties en andere belangengroepen al aan. Half juli is de eerste vergadering van het ümdelijk consumenten- overleg NS. Onafhankelijk voor zitter is H. Ouwerkerk, burge meester van Groningen. In het overleg zitten vertegenwoordi gers van Rover, de Consumen tenbond, de ANWB, de Oude renbond CSO en de Gehandi captenraad. Van werkgeverszij de zijn dat VNO/NCW en MKB Nederland. De overheid is ver tegenwoordigd door het minis terie van binnenlandse zaken en de Spoorwegen zelf door on der andcrën R. den Besten, de de raad van be- der en stelde dat verplaatsing van kassen onontkoombaar is. Volgens Van Aartsen is dat nergens voor nodig en hebben de uitlatingen van Duivesteijn een 'hoog Jantje Beton-gehalte'. Hij meent juist dat er alles aan moet worden gedaan om te voorkomen dat de Westlandse glastuinbouw wordt 'vermalen'. Uitbreiding van de tuinbouw in niet mogelijk, ruimte worden de Haarlem- de Hoeksche „HL Op twee derde van de basisscholen wordt extra en aangepast onderwijs gegeven aan kinderen met leermoei lijkheden. Dit zogeheten remedial tea ching gebeurt bij voorbeeld via het werken met een andere rekenmetho de. Meestal wordt dit soort onderwijs gegeven door de leraren van de school zelf. Vaak hebben ze hiervoor geen speciale opleiding gevolgd. Dat is voor zo'n 30 procent het geval. Lang niet al tijd is duidelijk wat binnen een school precies de taken zijn van de remedial teacher. Dat zijn enkele resultaten van een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen. Uit dat onderzoek komt naar voren dat de meeste directeuren van basisscholen het belang van een remedial teacher op school onder schrijven. De inzet van zo'n gespeciali seerde leerkracht kan volgens de over grote meerderheid van de ondervraag de schooldirecteuren een bijdrage le veren aan het breed gedragen beleid ('Weer Samen Naar School') om zoveel mogelijk kinderen met leerproblemen binnen het reguliere basisonderwijs te houden in plaats van ze door te verwij zen naar het speciaal onderwijs. De landelijke Beroepsvereniging Remedial Teachers (LBRT) ziet in de onderzoeksresultaten, die gisteren op haar congres in Ede werden gepresen teerd, een bevestiging van de nood zaak om de positie van remedial tea chers in het onderwijs te versterken. De LBRT, die zo'n tweeduizend leden telt, is begonnen met het officieel regi streren van remedial teachers. Des kundigen beoordelen of een leerkracht als zodanig is gekwalificeerd, door op leiding of door ervaring. Op die manier wil de vereniging de status en functie van deze leerkrachten in het onderwijs verduidelijken en verstevigen. Tijdens het congres kregen de eerste twee on derwijzers zo'n officiële registratie uit gereikt. Mv niljoen gulden! De hoofdprijs bij de Mid-Lotto trekking. Morgenavond om 21.59 uur op Nederland 2. Das haal snel een spelformulier bij uw Lotto-winkelier! Bel voor de dichtsbijzijnde adressen 06-9525 (50 ct.p.r

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3