Regenboog geeft hoop nog niet op Volksbelang wil bouwen bij Driehof 'Meer speelplekken in Zoeterwoude' Uphen moet minder Ei lezuinigen op welzijn iee Rijn Veenstreek Jiefstal van uto in ^eimuiden Face-lift voor Hoge Rijndijk acobswoude dl minder t nelle boten p Braassem Voorbarige excuses Ringersma neemt afscheid Dierenzorg pleit tegen afbraak van kippenhok Toerist betaalt nog geen belasting in Jacobswoude Vechtersbazen aangehouden Schapenscheerdersfestijn met tal van activiteiten Computer gestolen 7nETERWQUDE-RUNDUKBij een bedrijf aan de Energieweg in Zoe terwoude- Rijndijk is in het weekeinde een computer gestolen. De dieven braken een raam open. Kerkramen ingegooid t run Vandalen hebben dit weekeinde drie voor zetramen van de Adventskerk aan de Julianastraat in Alphen vernield. Ook een glas-in-loodraam werd stukgegooid. Het scha- •bedrag is niet bekend. Buurtonderzoek na overval alphen aan den run» Bewoners in de omgeving van de Prins Hen drikstraat in Alphen hebben gisteren een brief gekregen i 1Alphense politie. Hierin vraagt zij de bewoners of ze zondag avond rond elf uur iets verdachts in de wijk hebben gezien. 30sl Rond dat tijdstip werd de eigenaresse van pizzeria Jurdi Prins Hendrikstraat overvallen. De vrouw moest onder bedrei ging van een wapen twee tassen met geld afgeven. Na de bero- dè*r" ving verdwenen de drie overvallers, takt [de bezuinigingen die op sta- It il staan moet Alphen de wel- jnsvoorzieningen ontzien. Dat de mening van de meeste acties in de gemeenteraad. De ilitiek gaf gisteren in een ge- imbineerde commissieverga- 6 ring voor het eerst haar me ng over de bezuinigingsvoor- allen. Afgezien van wat op- erkingen bij de bezuinigingen j i welzijn hielden de meeste e ilitici zich nog behoorlijk op l vlakte. als gevolg van rtingeri op uitkeringen uit het meentef°nUs en een tekort efens ling rgani ■rdar ide meerjarenbegroting uiter- in 1998 zes miljoen gulden """Jzuinigen. De helft van dat be- e°n ag moet gevonden worden lor te bezuinigen op gemeen- lijke taken. Vrijwel alle fracties hechtten niet te veel in de wel- *e nssector te schrappen, "oordvoerder K. Tigelaar (RP- GPV) gaf aan niet te willen tuinigen op jeugd- en jonge- ïwerk, minderhedenbeleid en derenbeleid. Fractie-voorzit- van Geest (D66) voegde de kinderopvang en het ïb- en buurthuiswerk aan toe. i6 maakte zich bovendien bij de bezuinigingen leerlingen in speciaal onderwijs een leef- dsgrens van acht jaar te han- ren. In het bezuinigingsvoor- ir*-TCl f145.000 gulden) komen irlingen die minder dan vier ometer van school wonen niet meer in aanmerking voor leerlingenvervoer. Nu ligt de grens nog op twee kilometer. Verder werd er mild gedacht over de Alphense kinderboerde rijen. Van Geest merkte op dat er veel kinderen gebruik van maken en dat sluiting van kin derboerderij Bospark 'sterk in het oog loopt bij de burgers'. Hij leek daarin gesteund te worden door CDA-wethouder H. Haber- mehl, die zich ook afvroeg of de carillonbespelingen in de Ad ventskerk nu wel zo nodig ge staakt moeten worden. Deze bezuiniging kwam bij de bur gers op de eerste plaats, maar levert de gemeente slechts 10.000 gulden op. Alle partijen waren het wel eens over een inflatiecorrectie van de onroerende zaakbelas ting (ozb). De onroerende zaak belasting is in Alphen al ruim tien jaar niet gestegen. Het col lege heeft het voorkomen van lastenverhogingen voor de bur ger hoog in het vaandel èn in het beleidsprogramma staan. Maar een bélangrijke verklaring voor de korting uit het ge meentefonds is dat de op brengst van de onroerende zaakbelasting in Alphen onder de landelijke norm ligt. Het had gisteren een richting gevende discussie moeten wor den. Maar daar kwam niet zo veel van terecht. De meeste fracties wachten het definitieve standpunt van het college af. B en W komen volgende maand met de definitieve voorstellen komen. zoeterwoude Met de plaatsing van een omleidingsbord gaf de Zoeterwoudse wethouder T. Ringersma gisteren het startschot voor de herin richting van de Hoge Rijndijk. De weg moet verkeersluw worden door onder meer de aanleg van een rotonde en een asverschuiving. Met de omleiding via rijksweg 11 kunnen de automobilisten alvast wennen aan het nieuwe gezicht van de Hoge Rijndijk, dat eind van dit jaar klaar moet zijn. Volgende week maandag begint Rijkswaterstaat met de werkzaamheden. foto ben de bruyn VAC brengt rapport uit zoeterwoude De Vrouwenadviescommissie (VAC) in Zoe terwoude vindt dat er meer speelplaatsjes in 'Dorp' en 'Rijndijk' moeten komen. „In sommige delen van Zoeterwoude zijn geen speelvoorzieningen voor kinderen van 1 tot 10 jaar, terwijl er toch veel van deze leeftijd wonen", aldus de VAC in het 'Rapport speelmogelijkheden voor de Zoeterwoudse jeugd'. De VAC heeft alle speelplaatsjes in Dorp, Rijndijk en de Weipoort gecontroleerd op veiligheid en onderhoud. Daarnaast zijn de speelmogelijkheden naast de bevolkingscij fers gelegd. Zo constateert de VAC dat bij de Platanenlaan en de Vleugelnootlaan een speelplek nodig is, omdat daar 50 kinderen wonen. „Achter de seniorenwoningen van de Elzenhof is een mogelijke speelplaats voor de iets ouderen. Misschien is een deel van de Platanenlaan het dichtst bij het in dustrieterrein voor de kleinsten geschikt te maken." Vies Het terreintje dat de gemeente van plan is aan te leggen bij de Titus Brandsmastraat vindt de VAC juist overbodig, omdat daar slechts drie jongeren wonen. Gevreesd wordt dat 'een terreintje voor balspelen of rondhangen' door de bewoners niet zo op en be naf een parkeerplaats aan de stads ukenlaan in Leimuiden is in net hf nacht van zondag op maan- g een personenauto gestolen, n ove ,t vervoermiddel, een grijze ïaar hi )en Kadett, is eigendom van n inwoner van Leimuiden. idelijl n ,je dader ontbrak het i n nog elk spoor. in pen,, mov c°bswoude wil het aantal ver- t dat rf nn'ng voor speedboten op t Braassemermeer drastisch perken. „Verlos ons van deze .v^ral rreur"> 20 pleitte D66'er P. van tne'daoese' gisteravond in de raads el- mmissie algemene zaken lachenl0r een uitsterfbeleid. Met de tspraak van de commissie wil cobswoude voor het eerst het ntal van 85 vergunningen in- impcn. Met andpunt toonde de mmissie zich solidair met tkemade. Vorige week sprak de kemadese commissie be urszaken in meerderheid jfers e rn uit tegen de snelle motor iten op het meer. Volgens politiewoordvoerder diret in Emmerik ligt het probleem bij de in de snelle boten niet op het ilag eer zelf. Het zijn volgens hem en 'oral de aanvaarroutes waarop ellend. heurende jongelui in rubber- wèl gi 'ten woonbootbewoners en De oi ssers een bron van ergernis jn. WIJ RENOVEREN DE LASSO VOOR U ONZE EXCUSES HIER VOOR ft TE BEEST WEGENBOUW roelofarendsveenWat doe je als berouw krijgt na in een onbezonnen bui iets gesloopt te hebben? Juist, dan bied je je excuses aan. Maar als je iets opknapt, hoef je dat natuurlijk niet te doen. Dan wacht je op een complimentje, in de trant van 'Goed gedaan, jochie!' De wegenbouwers van Te Beest denken daar blijkbaar anders over, als we het bord langs de Alkemadelaan in Roelofarendsveen ten minste mogen ge loven. Of hebben de bouwers zo weinig vertrouwen in een goede afloop dat ze nu alvast hun excuses ma ken voor het resultaat? foto ben de bruyn zoeterwoude 'Een openbaar functionerings gesprek' noemde de Zoeter woudse wethouder Ton Rin gersma (PZ) de lange rij spre kers die zijn afscheid als be stuurder gisteravond van com mentaar voorzagen. Ringersma kreeg onder meer de aanleg van de rijkswég 11het verkeersluw maken van de Hoge Rijndijk en de reconstructies van Dorp- Zuid, de Bloemenweide en de Vogelweide op zijn conto. „Jij hebt het achterstallig onder houd aangepakt. Het halve dorp, of is het nou het hele, ligt op zijn kop", aldus ambtenaar T. Geerling. De zeven sprekers waren het erover eens dat Ringersma jacobswoude gerard van der geest Jacobswoude voert voorlopig geen water- en toeristenbelas ting in. Door een onnauwkeurig financieel onderzoek zijn de op brengsten van een dergelijke belasting te hoog ingeschat. Bo vendien is onduidelijk of de kosten tegen de baten opwegen, zo bleek gisteravond tijdens de raadscommissie financiën. Burgemeester W. van Beek op het be- School waclit op overname De met sluiting bedreigde christelijke school de Regen boog in Nieuwe Wetering heeft de hoop op redding nog niet opgegeven. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs (VCO) voor Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk onder zoekt de mogelijkheid tot overname van de Regenboog. In dat geval zou die school niet hoeven sluiten omdat het aantal leerlingen dan boven de opheffingsnorm zou ko men te liggen. prijs wordt gesteld. Het speelterreintje in Dorp bij de Van Swietenstraat zou juist voor een andere groep kinderen geschikt moeten worden gemaakt. „De zandbak is vies. Als in plaats van deze kattebak kan worden gebasket bald of iets dergelijks, kunnen de kinderen van 8 tot 15 jaar er prima spelen. Voor de kleineren is deze plaats niet zo geschikt omdat er weinig zicht is vanuit de wonin gen en het water is dichtbij", waarschuwt de VAC in het rapport. De gemeente bekijkt welke suggesties uit het VAC-rapport uitgevoerd wordefn. Later dit jaar praat de raadscommissie grondge bied over de speelplekjes. nieuwe wetering herman joustra De Regenboog heeft nu onge veer 65 leerlingen, terwijl de norm op 115 ligt. Aansluiting bij genoemde vereniging, met de scholen de Rank in Koudekerk en de Rhynenburch in Hazers- woude-Rijndijk, zou de redding betekenen voor de Regenboog. Beide scholen liggen in een dunbevolkt gebied waarvoor een opheffingsnorm vap 96 leerlingen geldt. Zowel bij de Rank als de Rhynenburch ligt het leerlingenaantal echter ruim boven de tweehonderd. Voorzitter L. Groen van de VCO waarschuwt echter voor te veel optimisme. „We onderzoe ken alleen de mogelijkheid tot overname. En die overname moet natuurlijk geen enkel na deel voor ons opleveren." Zo wil de vereniging niet dat door de overname 'eigen' leerkrachten moeten afvloeien. Ook moet de overname financieel geen nade lige consequenties hebben voor de vereniging. „We winnen er al niets mee, we onderzoeken dit omdat wij een protestants- christelijke school zijn. Vanuit de christelijke gedachte te wil len helpen. Maar verlies moet het natuurlijk niet voor ons op leveren", zegt Groen. Bovendien kan de overname nog op twee andere punten af ketsen. Er wordt gekeken naar de vertegenwoordiging vanuit Nieuwe Wetering in het bestuur en de identiteit van de school moet nog worden uitgewerkt. En het zijn uiteindelijk de leden van de vereniging, zo zegt Groen, die (le beslissing nemcri over de overname. De VCO houdt op 28 juni haar jaarverga dering. Voor die tijd moet het onderzoek zijn afgerond. De Regenboog verkeert der halve nog enige tijd in onzeker heid. De school is de laatste maanden onafgebroken op zoek geweest naar een oplos sing voor de dreigende sluiting. Zo werd de mogelijkheid geop perd Alkemade onderwijskun dig in een dun- en dichtbevolkt gebied te verdelen. De Regen- boogschool zou dan zijn gered van de ondergang doordat er in dat geval een lagere opheffings- norm zou gelden. Een meerderheid van de ge meenteraad voelde er echter niets voor omdat door een der gelijke splitsing drie andere scholen in het dichtbevolkte deel van Alkemade in proble men zouden raken. Een beroep van de school tegen dit raads besluit haalde het niet bij de Raad van State. Die instantie verklaarde zich niet bevoegd hierover te beslissen. De speurtocht naar een op lossing eindigde vervolgens bij de VCO Koudekerk en Hazers woude-Rijndijk. „We hebben in de omgeving gekeken naar gro te scholen met een lage ophef fingsnorm", verklaart F. Klein, voorzitter van de Vereniging van Christelijk Onderwijs te Nieuwe Wetering. „Die hebben we gevonden. Maar nu is het is afwachten, al hebben we wel vertrouwen in een goede af loop." nooit een blad voor de mond heeft genomen. „De burger werd door jou openhartig en soms hartig geconfronteerd met de kloof tussen wens en haal baarheid", omschreef CDA'er P. van Son. Ringersma was duidelijk geë motioneerd door het afscheid. Officieel wordt zijn plaats don derdag ingenomen door Sjaak Stuijt, die eveneens de porte feuille volkshuisvesting, open bare werken, verkeer, milieu, sociale zaken en personeel krijgt. Ringersma blijft nog eni ge tijd gemeenteraadslid tot Progressief Zoeterwoude een vervanger heeft gevonden. Rin gersma verwacht dat hij direct na de zomer ook als raadslid af scheid zal nemen. y haag/zoeterwoude lemmerende karakter van de belasting op het toerisme in Ja cobswoude. Volgens hem lukt het innen van grote sommen aan toeristenbelasting veel be ter in gemeenten met zoge noemde doorstroomcampings, zoals Noordwijk. Bovendien is het moeilijk de belasting voor water- en landtoerisme gelijk te schakelen. De ambtenaren bui gen zich opnieuw over de toe ristenbelasting. Naar verwach ting besluit de gemeenteraad in juni over de invoering daarvan. De vereniging Dierenzorg Lei den vindt dat haar kippenhok in het landschap aan de Zuid- buurtseweg in Zoeterwoude niet uit de toon valt. Het hok en een caravan wordt door 300 bo men, die door de vrijwilligers van Dierenzorg zijn geplant, aan het zicht onttrokken. Met dit argument heeft voor zitter B. Verhoeve van Dieren zorg gisteren in een beroeps zaak tegen de gemeente Zoeter woude voor de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State gepleit tegen de ge dwongen afbraak van het hok. De gemeente Zoeterwoude wil het hok en een op het perceel geplaatste toercaravan van de Dierenzorg Leiden weghebben omdat een en ander in strijd zou zijn met de agrarische be stemming van het weiland. Vol gens de gemeente zijn het kip penhok en de caravan bouw werken, die zonder vergunning gebouwd zijn. De gemeente wil niet alsnog vergunning verlenen omdat deze bouwwerken geen agrarische functie hebben. Voorzitter Verhoeve van Dierenzorg betwist dat het cara van en kippenren bouwwerken zijn. Het nachthok voor de kip pen zou nodig zijn om deze die ren 's nachts te beschermen te gen ratten en wezels. Op het perceel aan de Zuid- buurtseweg wordt verwaarloosd kleinvee opgevangen. Momen teel verzorgen de zes vrijwilli gers van Dierenzorg 80 kippen. 9 schapen, 5 ganzen en enkele eenden. De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State laat over enkele weken weten of het kippenhok en de caravan aan de Zuidbuurtseweg mogen blijven staan. alphen aan den run. De Alphense politie heeft gisteravond aan de Klepperman tien per sonen aangehouden. Ze waren, gewapend met stokken, de wijk in getrokken om verhaal te halen bij een bewoner. Dit naar aanleiding van een akkefietje bij een jongerensoos dit weekeinde. Uiteindelijk kwam het tot een vechtpartij tussen een 43-jarige man en een 25- jarige Alphenaar. Bij de komst van de politie verdween de groep, maar werd toch ingerekend. Na verhoor werden zij weer vrijgela- kemade. Een demonstratie schapen drij ven met honden en een kijkje per telescoop op het ooievaars nest. Een hoefsmid in actie en een dierenfysiotherapeute. Het zijn maar enkele van de activi teiten die aanstaande zaterdag te zien zijn op de kinderboerde rij Zegersloot in Alphen aan den Rijn. Het is inmiddels de achtste keer dat de stichting Alphense kinderboerderijen samen met de taakgroep milieu-educatie van de gemeente het schapen- scheerdersfeest organiseert. Om na al die jaren toch nog origi neel uit de hoek te komen, heb ben de organisatoren een hele reeks van mensen uitgenodigd die in het dagelijks leven met dieren omgaan. Zo is de dieren arts aanwezig voor een open spreekuur: van 13.00 tot 16.00 uur kunnen kinderen hun dier bij hem brengen. Leerlingen van de Alphense Ruiters geven vanaf 15.00 uur een demonstra tie vierspan rijden. Het schapenscheerdersfeest op de kinderboerderij aan de Burgemeester Bruins Slotsingel is van 10.00 tot 16.00 uur. hazerswoude-dorp ruud sep Woningbouwvereniging Volks belang heeft samen met het Ha- zerswoudse bejaardenhuis Driehof een plan ontwikkeld voor de bouw van zeventien aanleunwoningen. Het complex moet verrijzen op de parkeer plaats aan de noordkant van Driehof. Het woonblok wordt met het bejaardenhuis verbon den door een loopbrug. De ge- nieente Rijnwoude staat in principe positief tegenover de plannen. Het initiatief voor de bouw plannen komt van Volksbelang. Een klein jaar geleden benader de de woningbouwvêreniging haar overburen met het voorstel voor een gezamenlijk project. Samen zetten de twee instellin gen een architect aan het werk. Twee maanden geleden konden de plannen inclusief de tekenin gen worden aangeboden aan het gemeentebestuur. Volksbelang beweegt zich al wat langer op de markt van ou derenwoningen. Ook het laatste project van de woningbouw-' verenging bestond uit kleine huizen bestemd voor ouderen. Voor die woningen aan de ui terste westrand van Hazerswou- de-Dorp stonden de oudere in- i van Hazerswoude ech ter niet in de rij. Uiteindelijk werd een flink deel van de hui zen betrokken door alleenstaan de jongeren. Hoofd van dienst M. van der Burg van Volksbelang heeft uit het vorige project de Tes getrok ken dat ouderenwoningen meer in de dorpskern moeten worden gebouwd. „Daaruit blijkt hoe belangrijk het is waar je die hui zen bouwt. Ouderen willen dicht bij winkels en andere voorzieningen wonen. De woningen die Volksbelang en Driehof op het oog hebben, zijn zelfstandige appartemen ten. Maar door een directe ver binding met het bejaardenhuis kunnen de bewoners eventueel gebruik maken van alle voorzie ningen van Driehof. Van der Burg: „Door de verbinding bin nendoor kunnen de mensen van Driehof ook 's nachts in ge val van nood hulp bieden zon der dat het bejaardenhuis onbe mand achter blijft. Dat biedt ex tra veiligheid aan de bewoners. Voor ouderen is dat erg belang rijk." Bij de gemeente Rijnwoude is het bouwplan door de ambte naren positief ontvangen. Zij adviseren burgemeester en wet houders de plannen niet direct af te wijzen. Overigens kan de gemeente maar zeer beperkt toestemming geven voor bouw plannen door het terughouden de beleid van de provincie. Of het plan kan doorgaan, zal vooral afhangen van de vraag of het in te passen is binnen de beperkte bouwmogelijkheden van Rijnwoude. Burgemeester en wethouders hebben zich nog niet uitgespro ken over het plan. Maar Van der Burg is optimistisch. „Ik dank dat het een hgeel goed plan is. We hopen dan ook dat we de kans krijgen het te realiseren." Het is de bedoeling van de wo ningbouwvereniging om in 1996 of uiterlijk in 1997 met de bouw te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13