'Geluidhinder Schiphol herberekenen fél Het Motorhuis 'Raming 55.000 nieuwe banen klopt' Twijfels over stadsprovincie slaan toe in regi Randstad Enorme verkeerschaos na kantelen snackkar Luchtvaartakkoord met China dichterbij Mulder Boskoop vluch richting Oost-Europa Hl Kijk 'm eens genieten van zijn skiluik. a Bloemenveiling Aalsmee naar 2,5 miljard omzet DINSDAG 16 ME11995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071-356484. PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071-35 HAARLEMMERMEER JEROEN SMIT Een gekantelde snackkar in de Schipholtunnel heeft gister avond om zes uur voor een enorme verkeerschaos gezorgd op de wegen in deze regio. Zo wel op de A4, de A9 als de Ring weg Amsterdam ontstonden ki lometerslange files. De file op de A4 heeft tot 's avonds tien uur geduurd, de file op de Ring weg strekte zich uit tot aan de RAI. De snackkar-aanhanger be gon door nog onbekende oor zaak in de Schipholtunnel te scharen en kantelde, waarbij een flinke hoeveelheid frituur vet over de weg uitstroomde. Twee van de vier rijstroken wer den afgesloten voor het verkeer omdat ze spiegelglad waren. De weg was bezaaid met papieren zakjes. Het vet drong door in het open asfaltbeton en mensen van Rijkswaterstaat waren tot laat in de avond bezig om het asfalt schoon te krijgen en te re pareren. Ook de wanden van de tunnel liepen door het ongeval flinke schade op. De bestuurder van de wagen, een 19-jarige man uit Zaandam, raakte niet gewond. Nederlands Economisch Instituut houdt voet bij stuk: DEN HAAG GPD Medewerkers van het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) laten zich niet gek maken. Verhalen als zouden zij hun werk niet goed hebben gedaan, maken op hen geen indruk. Nauwgezet hebben ze de uit breiding van Schiphol vertaald in het aan tal nieuwe banen. Ze kwamen in septem ber 1993 uit op 55.000 banen. En sindsdien hebben ze geen enkel nieuwtje gehoord, dat dit cijfer zou kunnen veranderen. Marten van den Bossche werkt bij het NEI. Hij is hoofd van de afdeling West-Eu ropa bij de divisie Transport en heeft in die hoedanigheid alles met Schiphol te maken. De verhalen dat de groei van Schiphol maximaal 20.000 banen oplevert zijn hem bekend. Dit feit doet zich voor, zo heeft het Centraal Plan Bureau (CPB) al in '93 ge meld, als de groei van Schiphol beperkt blijft tot maximaal 300.000 vliegbewegin gen per jaar. Het kabinet heeft echter ge kozen voor een groei van Schiphol tot 420.000 vliegbewegingen en daarom houdt het NEI zijn conclusies over de voorspelde banengroei overeind. Van den Bossche: „We hebben de ba nengroei voorspeld voor een periode van de komende 20 jaar. Daarbij kun je op twee manieren te werk gaan. Je kunt, zoals wij hebben gedaan, een analyse maken van het project en daaruit het aantal nieu we banen afleiden. Uitgaande van de door het CPB gegeven prognoses over de ont wikkeling van de economie, kloppen onze cijfers van 55.000 banen gewoon.' „De andere manier", zo vervolgt hij, „is het maken van een verschillenanalyse. Daarbij houd je rekening met banen die sowieso, dus ook zonder project, tot stand komen. Die banen trek je af van de voor spelde nieuwe projectbanen, waardoor je een zuiverder beeld zou krijgen. Maar de omvang van banengroei zonder investe ringen is heel lastig te voorspellen." De NEI-medewerker noemt het 'gevaar lijk' de ontwikkeling van de economie te herleiden tot 'iets dat vanzelf tot stand komt'. Van den Bossche: „Strategische werkgelegenheid is die werkgelegenheid, die andere werkgelegenheid aanzwengelt. De strategische werkgelegenheid in Neder land is misschien tussen de tien en dertig procent van de totale werkgelegenheid. Wat opvalt is de discussies, die altijd ont staan over projecten van strategische werkgelegenheid. Neem Hoogovens, neem de Rotterdamse haven, neem het West- land. Door bij deze projecten vooral het accent te leggen op niet-economische za ken, loop je het risico het meest Wezenlij ke deel van de Nederlandse economie de nek om te draaien." Deze grote projecten zijn volgens Van den Bossche de kurk, waar de Nederlandse samenleving op drijft. Investeren daarin noemt hij dringend nodig. Gebeurt dit dan is de uitbreiding van de werkgelegenheid met zo'n 50- tot 60.000 banen volgens hem een reële schatting. De nieuwe banen zijn bestemd voor laaggeschoolden. Ct BOSKOOP ANP „Een zeer verliesgevende aan gelegenheid." Gedelegeerd commissaris en grootaandeel houder L.G. van Mook van Mul der Boskoop ziet het somber in voor de betonmixerfabriek in Boskoop. De vestiging verliest zijn produktiefunctie aan bran chegenoten in Polen of Tsje chië. „De contacten zijn al ge legd. Daar produceren ze 60 a 70 procent goedkoper." Nog vóór het einde van het jaar hoopt Van Mook de afspra ken rond te hebben, waarmee 10 procent van de omzet van het bedrijf naar Oost-Europa verhuist. Boskoop zal dan voor al de verkoop en assemblage verzorgen. De werkgelegenheid blijft zo op veertig man, nadat er in februari al negen banen werden geschrapt. „Maar groei van de werkgelegenheid zit er hier in Nederland niet meer in", Kt Bi aldus Van Mook. Van Mook zegt verdere ni regelen te moeten nemen. 1 der Boskoop, ook nog vex* procent eigendom van het< glomeraat Begemann, leed rig jaar voor het tweede acl eenvolgende jaar verlies. 1994 viel het negatief (859.000 gulden) bovendien li eens eenvijfde groter uit dai jaar ervóór. De omzet van bedrijf als geheel liep licht ti di van 18,8 miljoen tot 18,7 Alp* avoi Ron moeten het afleggen tegen Pnr1 uit Italië en Spanje. De staal siloprodukten die Mulder j ving koop in Oosterhout maakt den vooral gesleten op de derlandse en Duitse marki Duitsland geniet het bedri] voordeel van de relatief loonkosten in Nederland, verlies komt geheel voor ning van het bedrijf in Bosl T' 1 1 t)i DEN HAAG ANP De kans dat de KLM op de Volksrepubliek China mag vlie gen is groter geworden. De re geringen van Nederland en Chi na beginnen met definitieve on derhandelingen over lucht vaartbetrekkingen tussen beide landen. De eerste voorbespre kingen zijn positief verlopen, zo liet een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat maandag weten. De woordvoerder wilde niet ingaan op de inhoud van een mogelijk luchtvaartverdrag tus sen Nederland en China. In de loop van deze week volgen ech ter nadere mededelingen. De KLM wil al jaren op de Volksrepubliek China vliegen, maar krijgt hiervoor geen toe stemming. De Chinezen weige ren tot nu toe iedere medewer king, omdat KLM contacten on derhoudt met Taiwan, een land dat niet erkend wordt door de Volksrepubliek. Ook voert de nationale maatschappij van Taiwan, China Airlines, vluch ten uit op Schiphol. Eind januari bereikte Neder land een nieuw luchtvaartver drag met Taiwan. Dat principe- akkoord omvatte een handrei king aan de Volksrepubliek Chi na. Zo is vastgelegd dat Taiwa nese vliegtuigen in neutrale kleuren op Schiphol zullen lan den. De eigen vlag, die Peking als een provocatie opvat, zal voortaan niet meer op het toe stel zijn geschilderd. In ruil voor deze tegemoetkoming mogen de Taiwanezen het aantal vluchten op Amsterdam uitbrei den van vijf tot negen per week. China geldt als een gewilde groeimarkt voor luchtvaart maatschappijen. Europese con currenten, zoals British Airways en Lufthansa, hebben in tegen stelling tot de KLM toegang tot dit land. Afgelopen najaar start te de Nederlandse maatschappij gesprekken met Cathay Pacific uit Hongkong. Via deze maat schappij wilde de KLM toegang verwerven tot de Volksrepu bliek. De gesprekken liepen echter op niets uit. Onderzoeker adviseert nieuw computermodel Computerberekeningen van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) van de geluidhinder van Schiphol zijn in ieder geval voor twee categorieën vlieg tuigen (waaronder de middelgrote MD80 en de grote air bus) te laag. Gebruik van echte metingen met micro foons kunnen die berekeningen verbeteren. Opzienba rende verschillen tussen metingen van het Amsterdamse bureau Omegam en gegevens van de NLR blijken na her berekening kleiner dan eerder bekendgemaakt. berekeningen daarover van het NLR. De resultaten van zijn rap port betreffen alleen vergelijkin gen tussen twee meetposten van Omegam en berekeningen van geluidhinder voor die loca ties. Het rapport is niet repre sentatief voor heel Schiphol, stelt Isermann. AMSTERDAM ANP Dat concludeert de Duitse luchtvaartdeskundige prof. U. Isermann in zijn definitieve en nog vertrouwelijke rapport over verschillen tussen daadwerkelij ke metingen van geluidhinder met microfoons op Schiphol, en Hij onderzocht in opdracht van de gemeente Amsterdam verschillen tussen meetgege vens van de gemeentelijke on- derzoeksdienst Omegam en cij fers die de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) elk jaar bekend maakt op basis van NLR-gege- vens. Omegam mat in 1992 door middel van microfoons op twee meetposten een kleine vijf Kosten eenheden (Ke), een maatstaf voor het geluidsni veau, meer lawaai dan op basis van computermodellen van de RLD was berekend. Isermann vergeleek Duitse onderzoeksge gevens, gegevens van het nieu we Nomos-meetsysteem op Schiphol en de Omegam en RLD-cijfers. Hij komt uit op een verschil tussen de metingen en de berekeningen van tussen de één en twee Ke. Oorzaak daarvan is bijvoor beeld dat de cijfers van Ome gam aangepast zijn. Er is onder meer op dertig meter hoogte gemeten, terwijl er in bereke ningen wordt uitgegaan van ge luid op grondniveau. Ook is er geluid van andere bronnen dan vliegtuigen opgenomen. Isermann houdt in zijn uit eindelijke rapport in wat afge zwakte vorm vast aan zijn kri tiek op de berekeningen van de geluidhinder door het NLR. Milieudefensie liet eerder dit jaar het voorlopige rapport van Isermann uitlekken, waarin stond dat het vliegtuiglawaai FREEDOM Het skiluik van de Opel Vectra zorgt ervoor dat Nederland één grote blauwe piste wordt. Want naast de wintersport is dat skiluik namelijk ook heel handig als u s zomers op skivakantie gaat of on wheels bijvoorbeeld met strandparasol of hengel erop uit wilt. Om heer lijk te genieten van alle sportieve mogelijkheden die de natuur ons biedt. "Freedom on Wheels", noemen wij dat. Vectra GLS heeft standaard o.a.: Opel-veiligheidspakket 1.6-motor (71 DIN- pk/52 kW) stuurbekrachtiging 6-speakersysteem en elektrische antenne info-dis- play (tijd en buitentemperatuur) getint glas toerenteller centrale'deurvergrendeling met "safe-lock elektrisch bedienbare ramen vóór in hoogte verstelbare bestuurders stoel "Stratford"-bekleding in delen neerklapbare achterbankleuning met midden- armsteun en skiluik bumpers en buitenspiegels in kleur metallic-hnicalak. Opel Vectra GLS 4-15-deurs 1.6, vanaf f37.900,-. Opel Vectra, vanaf f36.600- Afgebeeld: Opel Vectra GLS 1.6, vanaff37.900.-. Kom de Vectra eens bewonderen. En als u toch bij ons bent, informeer dan meteen naar Opeis "Check me over"-vakantiecon trole. Waardoor u deze zomer weer onbe- >rgd van uw huidige auto kunt genieten. Maar misschien kiest u wel voor een nieuwe Vectra. En ligt u straks heerlijk achter 'n speedboot te genieten van uw skiluik. OPEL Opel. Voor wie meer wil. OPEL. FINANCIERING. Uw par i inclusief verwijderingsbijdrage, BTW. en B P.M., exclusief kosten rijklaar maken. Prijs- en specific: Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071-351800. rond Schiphol vele keren ernsti ger was dan uit de berekenin gen zou blijken. Isermann heeft bij voorbeeld kritiek op het ge bruik van cijfers van vliegtuig maatschappijen over motorla waai van vliegtuigen, die soms van slechte kwaliteit zijn. Volgens Schiphol is het aan de politiek om te beslissen of de rekenmethode voor de geluid hinder herzien moet worden. Met een afwijking van één tot twee Ke is in de plannen voor de vaststelling van de geluidszo ne voor de uitbreiding van de luchthaven rekening gehouden, aldus een woordvoerder. Maar volgens Miliedefensie betekent de afwijking voor dui zenden mensen meer overlast. oliiit De organisatie stelt dat het derlandse systeem om v. tuiglawaai te voorspellen oi trouwbaar is, zolang er nieuwe berekeningen zijn maakt op basis van gedi daadwerkelijk gemeten vens. Volgens Milieudefem het onderzoek van Isern het vierde binnen een waaruit blijkt dat de milie fecten van de uitbreiding 1 e den onderschat. De organi wil dat er aanvullende gel metingen komen door een afhankelijke instantie. erki De gemeente Amsterdan nog niet reageren op het port. Het college van F moet het nog bespreken. t :lss AMSTERDAM ANP Oostzaan twijfelt geen moment. Wie tot de stadsprovincie Am sterdam wil behoren moet dat zelf weten, maar de 8100 zielen tellende Zaanse gemeente be dankt voor de eer. „Drijfzand", noemt wethouder J. van Splun- ter het zijns inziens vage ont werp voor het nieuwe regiobe stuur. Burgemeester O. van Die pen van Amstelveen is een warm voorstander van de stads provincie, hoewel de discussie van de laatste maanden hem steeds meer aan het twijfelen brengt. Somber: „Het gaat al leen nog over de vraag wie de baas is over wie. Ik aarzel of ik de raad positief adviseer." De komst van de stadsprovin cie hangt echter niet alleen af van de hoofdstad, hoewel door al het publicitair geweld die in druk soms dreigt te ontstaan. Ook in de regiogemeenten blijkt het inmiddels volop te gisten. Almere haakte al in een vroeg stadium af. De gemeenten Edam-Volendam en Uithoorn willen er uitstappen en in Zee vang lijkt alleen nog de burge meester voorstander van deel name. Burgemeester Van Diepen van Amstelveen, vanaf het be gin een pleitbezorger voor de stadsprovincie, bekent dat ook hij de laatste maanden in toe nemende mate is gaan twijfe len. Hij vindt nog steeds dat schaalvergroting nodig is op het gebied van onder meer open baar vervoer, ruimtelijke orde ning, woningbouw en werkgele genheid. „Alleen gaat het daar helemaal niet meer over. D le olifant is op tafel gezet discussiëren over gelijke tingstijden voor winkels e horeca, over de vraag wi baas is over alle brandwi De hoofdlijnen zijn we ui li oog verloren. Ik word daar vrolijker van." ^0 Landhonger Wethouder Van Splunter Oostzaan vergelijkt een be^f tot deelname aan de stads vincie in dit stadium met h( kenen van een blanco chi g 6( Hij vindt de verhalen ove >t voordelen prachtig, maar h )en looft ze niet. n Behalve de onduidelijk over de inrichting van het we regiobestuur, speelde Oostzaan ook de vrees voo onstilbare 'landhonger' vai grote broers in de stadspri cie een rol. nn Misschien betekent een saai 'nee' van de Amsten mers tegen het stadsprovi voorstel nog de redding vo( IJ regiovorming, mijmert Van pen. „Hoewel het referen formeel geen enkele betel heeft, is het wèl een politiek Ik denk dat de meeste kaï^ fracties zeggen: stoppen, oefening. Dan moeten we middellijk terugkeren naar 011 uitgangspunten, want dat ri nn n Zn nale bestuur moet er wel men. Oostzaan volhardt vooralf 01 in zijn afwijzing. „I een enclave worden?' Splunter moet hard lachen noem het liever een oase." per daDes nta AALSMEER COR BOOS Het gaat niet goed met de le den-kwekers van Bloemenvei ling Aalsmeer. Bloemen en planten brengen steeds minder geld op. Oorzaak is de wereld wijd snel groeiende produktie. Vooral in Afrika, Zuid-Amerika en India. De internationale vraag houdt daarmee geen gelij ke tred. Een ander verschijnsel is de sterk toenemende verkoop van bloemen en planten bij winkelketens. Een groot deel van die produkten wordt tegen scherpe contractprijzen ge kocht. Door de felle concurren tie behaalt slechts een derde van de Nederlandse kwekers voldoende rendement, een der de zit in de rode cijfers overigen verdienen net gefitcr om de kosten te dekken. Vol Dat zei algemeen direi in I A.J. Mulder gisteren bij de n c sentatie van het jaarverslag eer noemde de rendementen Kirj de kwekers teleurstellend, hei veiling heeft in 1994 wèl g >tei resultaten geboekt. De o: sse bedroeg bijna 2,5 miljard n. den, zes procent meer da 1993. Gerekend was op een ging van drie procent. Hel to-resultaat nam met 23 cent toe tot 20,7 miljoen gU eei waarvan 4,2 miljoen naar di aal lastingen gaat. Het garantif >nd mogen groeide van 38 v procent en bedraagt nu 313 loe joen. Bu Jul

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12