Alphen blokkeert verkoop woningen Zandwinning in Doesgebied uitgesloten Regio Leiden/Rijn Veenstreek Tropische sfeer in Warmond Naar rechter voor zingen op terras Weinig kooplust op moederdagbraderie fotowedstrijd over beoogd tracé flitstrein Op volle toeren ^NDAG15MEM995 \utokraker aangehouden |U>hfn aan den run De Alphense politie heeft een 32-jarige man langehouden die wordt verdacht van vier auto-inbraken. De au- o's stonden geparkeerd aan de Aletta Jacobsstraat en de Stoel matter. In alle gevallen werd geluidsapparatuur gestolen. De Al- ihenaar heeft nog niet bekend. Een nacht later werden auto's 023 3i (pengebroken in de Kraaienhorst en Leeuwenhorst. Ook daar 023- 32 vas geluidsapparatuur de buit. 071-32 071-31 Winkeldief ingerekend jphen aan den run Een oplettende medewerkster van motel 'jj tvifauna in Alphen voorkmam gistermiddag de diefstal vai hirts uit de souveniershop. De vrouw zag een 25-jarige Alphe- uaar de shirtjes onder zijn jas wegstoppen. Zij vergrendelde de I leuren van de ruimte en waarschuwde de politie. Volgens de k)litie wordt de Alphenaar van meer diefstallen verdacht. Gewapende overval i aiphen aan den run» De 36-jarige eigenaresse van een pizzeria aan de Prins Hendrikstraat in Alphen is gisteravond beroofd v geld n persoonlijke eigendommen. De vrouw verliet rond elf Linr samen met haar 66-jarige vader de pizzeria en wilde wegrij- Twee gewapende mannen rukten de deur open en wisten onder bedreiging van een wapen de tassen te be machtigen. De overvallers renden weg in de richting van de ilaasstraat. De politie heeft de ongeving uitgekamd, maar van de daders geen spoor. Vijver leeggevist ifiderpqrpEen onbekende heeft zaterdag de vijver van een be- voner van de Sleutelbloemzoom in Leiderdorp leeggevist. De >enh bewoner mist drie graskarpers en een waterval. Hij werd zater dagochtend wakker, door een vreemd geluid. Het bleek dat een graskarper half op het droge lag te spartelen. p Man botst op tractor 30 uui uiderdorp Een 30-jarige automobilist uit Koudekerk is zaterdag tegen een tractor aangereden op de Achthovenerweg in Leider ode i dorp. De 33-jarige bestuurder van de tractor reed in de richting van Koudekerk en sorteerde voor om linksaf een inrit in te rij den. Een tegemoetkomende Koudekerker veronderstelde dat de tractor wel zou doorrijden en wilde hem links passeren. De trac- lorbestuurder stopte echter en een botsing volgde. De Koude- kerker is met een hoofdwond naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Geluidsapparatuur vermist leimuiden Uit een woning aan de Rietlanden in Leimuiden is zaterdag geluidsapparatuur gestolen. Getugien hebben gezien, dat de daders in een personenauto wegreden. Ze hebben ook een deel van het kenteken genoteerd, maar de daders zijn nog niet gevonden. uJ Zwemmen voor geld luiti leiderdorp Om de clubkas wat te spekken, gaan de leden v zwem- en polovereniging DKD in Leiderdorp maandag 22 mei net z'n allen zwemmen. Per baantje worden de zwemmers fi- nancieel gesteund door enige Leiderdorpse ondernemers en -undi winkeliers. „Het wordt als club steeds moeilijker om je drijvend houden. Vandaar deze actie," legt F. Laman van DKD uit. De wemavond is van 17.30 tot 19.30 uur. Wethouder C. Kerner ;eeft het startschot. warmond De tropische sfeer op het Pleintje bij de Pomp is Warmond afgelopen zaterdag prima bevallen. Vooral de jeugd had veel belangstelling voor het creatieve werk van leden van de Stichting African Center, zoals haarvlechten. Mede dankzij optredens van leerlingen van de drie basisscholen werd de markt druk bezocht. Vooral het kleurrijke optreden van Oostergeest oogstte veel waardering. Voor organisator J. Tim- mermann van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Warmond (SOW) is er dan ook alle reden om er een jaarlijks festijn van te maken. De stichting is van plan haar geld meer te besteden aan voorlichting, fo to hielco kuipers Alphen heeft op het laatste moment geen toestemming gegeven voor de verkoop van 21 woningen op het voor plein van Archeon. Makelaardij Van 't Hof heeft deze huizen ten onrechte verkocht aan mensen van buiten de Alphense regio. Volgens de Vereniging Eigen Huis hoe ven de kopers zich geen zorgen te maken. Naar verwach ting zullen de transportaktes binnen enkele weken alsnog bij de notaris passeren. Normaal gesproken kunnen vrije-sectorwoningen, die boven de koopprijsgrens van 156.000 gulden zitten, ook aan mensen van buiten de regio worden ver kocht. Alphen heeft echter in het grondcontract bedongen De verkoop van de 86 vrije-sec- torwoningen van projectont wikkelaar Proper-Stok Groep uit Rotterdam liep minder vlot dan verwacht. Makelaar Van 't Hof heeft daarom de gemeente half februari verzocht de woningen te mogen verkopen aan mensen van buiten de regio. Voordat het afwijzende antwoordkwam heeft Van 't Hof de woningen aangeboden aan gegadigden die niet in één van de IGOR-ge- meenten woonachtig zijn. Di recteur S. Hamersma geeft toe dat hij voorbarig is geweest. Maar volgens hem waren er in Alphen geen kandidaten meer te vinden voor het project, waarvan een paar weken gele den de eerste paal is geslagen. „Wij hadden het idee dat de ge meente ongetwijfeld haar toe stemming zou geven. Daarmee zijn we wat voorbarig geweest", aldus Hamersma. de rang krij- dat IGOR-gemeenten v< gen, tenzij de gemeente uit drukkelijk anders beslist. Woordvoerder B. Sturkenboom laat weten dat de gemeente de indruk heeft dat er genoeg ani mo onder de Alphense bevol king is voor de woningen. „Er heeft zich bij ons in elk geval één Alphenaar gemeld die geïn formeerd had of er nog wonin gen vrij waren, maar die nul op rekest kreeg bij de makelaar. Wij denken dat er nog wal meer gerichte werving onder inwo ners uit de regio plaats had kunnen hebben." De gemeente beraadt zich nu op het nemen van juridische stappen tegen de projectontwikkelaar, die de af spraken uit het grondcontract niet is nagekomen. Algemeen directeur P. van der Gifgten van Proper-Stok wijst de schuld van de hand. „Wij worden verplicht een plaatselij ke makelaar in te schakelen die exact de procedure kent. Wij waren daarom in het volste ver trouwen dat de kopers die bij ons binnenkwamen ook goed gekeurd waren. Als de gemeen te ons aansprakelijk stelt, dan stellen wij de makelaar aanspra kelijk", aldus Van de Gugten. Volgens F. van Loon. adjunct directeur van de Vereniging Ei gen Huis in Amersfoort is het 'van de zotte' dat de gemeente een projectontwikkelaar ver plicht met een plaatselijke ma kelaar in zee te gaan. „Dat is veel te ver gaande betutteling", aldus Van Loon. Maar Van Loon is ervan overtuigd dat de men sen die de koop/aannemings overeenkomst hebben getekend juridisch gebeiteld zitten. „De mensen mochten er van uit gaan dat er geen vuiltje aan de lucht was, want in het koopcon tract staat dat op het moment dat het koopcontract wordt aangeboden, de gemeente haar goedkeuring heeft gegeven." Hij verwacht dan ook dat binnen enkele weken de transportaktes alsnog bij de notaris kunnen worden opgemaakt. Vier zingende Bolivianen die op zondagmiddag 24 juli vorig jaar op het terras van café De Hoek in Koudekerk optraden, zijn er de oorzaak van dat het café woensdag voor de rechter moet ver schijnen. Hoewel de jongens zonder versterkers zongen, was het optreden in strijd met de Wet Geluidhinder. De politie legde daarom in eerste instantie een boete op van 2500 gulden. Stichting De Hoek, die het café beheert, vindt dat bedrag buiten proporties en heeft de zaak daarom voor de rechter laten komen. Op het terras hadden tot vorig jaa onversterkte optredens plaats. Daan geen vergunning te worden aange> melding bij de gemeente voldeed. E.en paar da gen voor het optreden van de Bolivianen meldde wel vaker or hoefde wgd; een de gemeente Rijnwoude echter aan het café dat door de veranderde wetgeving zingen op het ter ras voortaan verboden was. Penningmeester Piet Roelands: „Het zingen was alleen toegestaan als ze met hun voeten binnen zouden staan. Dat hebben we nog wel geprobeerd, maar het zingt een beetje moeilijk met zijn vieren in de deur opening. Dus stonden er al snel twee buiten. En toen werd de politie een beetje boos." In eerste instantie werd het illegale optreden in de gaten gehouden door één agent. Toen de zan gers echter langer doorgingen dan gepland, riep hij versterking in. Roelands: „Toen kwamen ze ineens met zeven man. Het gevolg was dat som mige mensen op het terras vreselijk kwaad wer den. De zangers zijn toen maar naar binnenge gaan. Ze hebben verder staan zingen voor de open ramen bij het terras." DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Roye. PV De Blauwkras P. Landesber- gen 1, 5, 8; comb. Montanje 2, 3; H. Koome 4. 6, 9, 10; comb, v/d Blom 7. PV De Reisduif H. Dusoswa 1, 5, 8, 9; comb. Hartevelt 2,3, 4, 6, 7; comb. Tolboom-Klootwijk 10. PV De Zwaluw v/d Kooij-de Best 1, 2, 4, 6, 9; P. van Leeuwen 3, 7; W. van Ommen 5; P. Ver hoort; W. en Th. Verhoort 9. PV De Rijnklievers J. van Laar en zn. 1; comb. W. v/d Kooy en zn. 2, 3, 5, 6, 7; C.H. Kop 4; I. v/d Wal 8; G.H. v/d Poel 9, 10. PV De Vriendenclub R. v/d Dop 1, 7; comb, v/d Nieuwen- dijk 2, 3, 5, 6; E.M. v/d Voorn 4; R. Metscher 8; Th. Dongelmans 9; P. Hartevelt 10. PV L.P.C. K. Lefebre 1, 10; J. v/d Hoogt 2, 4, 7; H. Pen 3, 5, 6, 9; Groenendijk/Heiden 8. PV Leiderdorp D. van Seggelen 1, 3, 4, 5, 10; T. Gijsman 2, 6, 7, 8,9. PV Het Oosten comb. Mooten- v/d Hoogt 1, 2, 4, 10; Bob van Putten 3, 7; W. Kop 5, 6, 8, 9. Over drukte had de moederdagbraderie niet te klagen. Helaas ontbrak het aan kooplust bij de bezoekers. foto ben de bruyn De moederdagbraderie gisteren in Rijpwetering wilde maar niet op gang komen. Veel bezoe kers? Ja. Veel omzet? Nee. De tientallen kraampjes op het fietspad tussen Rijpwetering en Oud-Ade hebben van alles te koop. Van passpiegels en pyja ma's tot poppejurken en par fum^. Een handelaar heeft zich uitgedost als een heuse Chero kee. „Tegenvallende handel. Ik kan u geen indianenverhalen vertellen.", zegt hij mismoedig. De feestteni op het Hertogspark is leeg. Vrijdagavond waren er de Havenzangers, zaterdag avond de Leidse coverband Un cle Charlie. De Tranentrekkers deden het met hun smartlap pen zondagavond ietsje beter. De belangstelling had wat beter gekund, vindt organisator W. van der Star. Een beetje jammer voor Rijpwetering is het wel, dat 'vergeten stukje Alkemade' zoals een rasechte inwoner het formuleert. Nog een geluk dat het dorp toestemming kreeg voor de moederdagbraderie, want er is maar een beperkt aantal koopzondagen toege staan. Die waren al bijna alle maal vergeven. Alphen: geen aangifte van gifstorters De gemeente Alphen aan den Rijn is niet van plan om aangifte te doen van illegale gifstort door de bedrijven Vos en Verkerk. Dit schrijven B en W in een reactie op schriftelijke vragen van de fractie van Groen Links. De fractie had om vervolging ge vraagd in reactie op de ver oordeling van de Hazers- woudse afvaltransporteur Si mon Kemp tot betaling van een schadevergoeding. In het vonnis van de Haagse recht bank wordt gemeld dat het aannemelijk is dat ook een aantal met name genoemde andere bedrijven verant woordelijk is voor de vervui ling van de' voormalige vuil- stort. Volgens het Alphense ge meentebestuur is dit echter geen aanleiding om op dit moment andere slorters voo'r de strafrechter te slepen. Eind jaren tachtig is dat al gebeurd, met als resultaat dat alleen Kemp werd ver oordeeld en dan nog niet eens voor zijn aandeel in de Alphense gifstort. Volgens het college is er sindsdien strafrechtelijk niet veel ver anderd. Overigens is het de ver wachting dat de transpor teurs Vos en Verkerk toch nog voor de rechter moeten komen. Maar dan gaat het niet om strafvervolging, maar om een eis tot schadevergoe ding die de Landsadvocaat overweegt in te dienen. Raad van State voelt niets voor koerswijziging De gemeente Leiderdorp krijgt de ooit ingetrokken vergunning om zand te winnen in het Doesgebied niet terug. Volgens de Raad van State moet de ge meente er rekening mee houden dat zij voor zandwinning waarschijnlijk nooit toestemming zal krijgen. Ook niet als een nieuwe vergunning wordt aange vraagd. Daarvoor zijn er te veel 'planolo gische beletselen', aldus de Raad van State. De provincie Zuid-Holland verleende de gemeente Leiderdorp zes jaar gele den een vergunning voor het winnen van zand in het Doesgebied, maar trok deze later weer in. Tegen dit provinciaal besluit tekende de gemeente in mei 1991 bij de Raad van State beroep aan. Het duurde tot januari van dif jaar voor de zaak werd behandeld. De provincie moest destijds de ver gunning wel intrekken. Na protesten van de Stichting Leefbaar Leiderdorp had de Kroon, het hoogste beroepsorgaan, na melijk het bestemmingsplan Doesge bied vernietigd. Daarin was behalve zandwinning ook een stortplaats voor huishoudelijk afval opgenomen. De Kroon bepaalde dat het in de Munni- kenpolder gelegen Doesgebied deel uit maakt van een 'landschappelijk waarde vol open veen weidegebied' dat niet mag worden aangetast. Volgens de Raad van State staan de argumenten van de Kroon nog steeds overeind. De gemeente wil graag zand winnen omdat hiermee geld te verdienen valt. Voor de bouwlocaties in de Buitenhof heeft de gemeente ophoogzand moeten inkopen. Daarvoor moest, inclusief transport, ongeveer 14 gulden per kubie ke meter worden betaald. Met het zand uit het Doesgebied zou de gemeente 'de markt op willen gaan'. Volgens de ge meente ligt er een voorraad van rond de 600.000 kubieke meter. Nadat het zand is gewonnen, zou de ontstane put volgens de gemeente ge schikt zijn als recreatiepias. fotowedstrijd is het nieuwe liddel dat het Platform HSL in ijd heeft geworpen tegén komst van de Hoge Snel- leids Lijn (HSL). De bedoeling dat de deelnemers de mooiste jekjes fotograferen op het be- igde tracé voor de HSL, of igs het bestaande spoor. De foto's worden gebruikt reizende tentoonstel- ig die te zien zal zijn in de ge nten langs het tracé. Ook i(dt een presentatie aangebo den aan de Tweede Kamer en aan minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat. Om de wed strijd overzichtelijk te houden, is het tracé vanaf de grens in drie stukken verdeeld: West- Brabant, Zuid-Holland ter den van Rotterdam en het ge bied boven Rotterdam. Elke gio krijgt straks een eigen expo sitie. De winnaars van de wed strijd in iedere regio krijgen een ingelijste vergroting van hun werkstuk. De hoofdprijs is een fototoestel. Het Platform HSL ziet de fo towedstrijd als één van de mid delen om met name Kamerle den ervan te overtuigen dat de hogesnelheidslijn er niet moet komen. Bovendien wordt zo plaatselijk nog eens de aan dacht gevestigd op de bedrei ging van woon- en leefmilieu door de komst van de snelle trein. Hoewel verschillende ka merleden polshoogte hebben genomen langs het tracé, blijft de fotowedstrijd nodig, zegt C. Wolvers van het Platform. „Het is misschien zo dat een aantal kamerleden op een aantal stuk ken van het tracé is geweest, maar het is zeker niet zo dat alle kamerleden het hele gebied kennen." Spelregels Het Pfatform verspreidt in de loop van deze week folders met spelregels van de wedstrijd on der andere via plaatselijke win kels in het bedreigde gebied. Wie rechtstreeks informatie wil inwinnen kan terecht bij het Platform HSL, Noordbuurtse- weg 36, 2321 EV Zoeterwoude, telefoon 01715-2250. Jwembad nog reek dicht ka nieuw lek Kt blijft tobben met het Kou- "kerkse Prins Willerri-AJexan- rbad. Nadat twee weken gele- n de opening al een keer oest worden uitgesteld in ver een lek in de onder- indse leidingen, bleek er het jelopen weekeinde weer een te zijn. Het bestuur iteindelijk besloten de 'le aanvoerleiding van het ke- ilhuis naar het zwembad te n. Als gevolg daarvan het bad nog zeker tot zater- lag gesloten blijven. De afgelopen maand heeft it bad nu in totaal vijf maal ilekt. De eerste keer was an- irhalve week voor de geplande tpening. De reparatie was de 'igende dag al weer kapot, zo- it het werk een dag later nog fens moest worden overgedaan. Hetzelfde gebeurde met het lek dat met koninginnedag weif! ontdekt. Na het herstel van dit lek sprong de leiding bij het tes ten weer precies op de gerepa reerde plek. Toen dit uiteinde- zekett lijk was verholpen bleek er el ders in de aanvoerleiding nog een halve kubieke meter water in de bodem te verdwij nen. Voorzitter Jos Ensing van de stichting Prins Willem- Alexanderbad verwacht dat de problemen met de vervanging yan de aanvoerleiding achter de rug zijn. „Voor het springen van de afvoerleiding zijn we niet tang, want daar staat veel min der druk op." De stichting heeft net zwembad vorig jaar overge nomen van de gemeente nadat die had besloten het bad niet meer voor haar rekening te ne men. leiderdorp» De Achthovense molen in Leiderdorp was een van de zeshonderd molens in Nederland die zaterdag tijdens de Nationale Molendag op volle toeren draaide. Vijfhonderd exemplaren waren ook nog eens gratis te bezichtigen. Op of rondom vele molens waren er allerlei activiteiten: van tentoonstellingen tot het bakken van brood of pannekoeken. Molendag viel dit jaar weer samen met de landelijke fietsdag, zodat sommige molens waren opgenomen in een fietsroute. Veel mensen stapten op de fiets om te weten te komen hoe het er binnen in een molen aan toegaat. Tegen de sombere voorspellingen in, werkte het weer goed mee om beide evenemen ten te laten slagen. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9