Bomers grote afwezige bij wijding bisschop J. Wirix 'Heeft u de horstprotheses al gevoeld? 'Verdeeldheid is beschamende vertoning' Kleddernat op Waterdag Leiden Sociale vernieuwing Leiden Noord vastgelegd op de gevoelige plaat Kerk Samenleving MAANDAG 15 ME11995mÏAANI Ontmoeting De Europese kerken houden in 1997 in het Oostenrijkse Graz een tweede oecumeni sche bijeenkomst over ver zoening. Dat hebben de rooms-katholieke en protes tantse kerken besloten tij dens een bijeenkomst in As- sisi. Hen soortgelijke ont moeting, over het conciliair proces, werd in 1989 in Basel (Zwitserland)' gehouden. De financiering van de ontmoe ting. die van 23 tot 29 juni 1997 plaatsheeft, is nog niet rond. Instanties in Oostenrijk hebben drie miljoen mark (3,3 miljoen gulden) toege zegd. Voor de voorbereiding van de conferentie en de reiskpsten van de gedele geerden uit Oosteuropese- landen is nog eens 1,8 mil joen mark (2 miljoen gulden) nodig. Daarvoor zijn nog geen geldschieters gevonden. Zieltjeswinnerij Patriarch AJeksej II heeft de Rooms-Kathoiieke Kerk op nieuw van zieltjeswinnerij beschuldigd, l iet hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk deed dit in een radio-inter view, waarvan de tekst in het conservatieve orthodoxe tijd schrift Radonesj is gepubli ceerd. Rome wekt de indruk te willen uitgaan van de op vatting van bet Tweede Vati caans Concilie dat de Ortho doxe en de Katholieke Kerk zusterkerken zijn. „Maar zus ters worden niet behandeld zoals de Katholieke Kerk ons in ons eigen gebied behan delt". zei Aleksej. Bloedvergieten Paus Johannes Paulus heeft de strijdende partijen in voormalig Joegoslavië opge roepen een eind te maken aan het bloedvergieten. Hij veroordeelde de moord op een priester en een non in Banja I.uka in het noorden van Bosnië. „Wie kan zwij gen en passief blijven als hij zulke barbaarsheid ziet?", al dus de paus tijdens zijn An gelusgebed op het Sint-Pie tersplein. De lichamen van de 52-jarige Filip l.ukenda en de 43-jarige zuster Cecilia Grbic waren zaterdag aange troffen in de ruïnes van een vrijdag opgeblazen kerk in Banja I.uka. leiden Water, water en nog eens water. Op de te keningen, uit de brandweerslang en uit de hemel. Bij de scholen aan het Broekplein in de Merenwijk stond zaterdag alles is het teken van water. Om de kinderen uit de wijk wat bewuster te ma ken van het belang van schoon water hadden de scholen aan het Broekplein, onder leiding van ba sisschool De Meerpaal, een 'Waterdag' georgani seerd. De nadruk'lag op de relatie tussen water en het milieu. Zo waren de ouders en kinderen van de scholen 's ochtends vroeg al begonnen met het schoonmaken van een aantal sloten in de wijk. Fietsen, winkelwagens en andere troep werden uit de slootjes gebaggerd. Later werden die spullen schoongespoten door de Leidse brandweer en maakten de kinderen van de rommel een 'kunst werk'. Ook konden de bezoekers uitleg krijgen over het zuinig omgaan met water in een bus van de EWR en bij stands van het Ecotearrren de Vereni ging voor Natuur- en milieu-educatie. Maar de kinderen waren vooral geïnteresseerd in de waterspelletjes en dan vooral in het elkaar natspuiten met de brandweerslang. Ondanks het feit dat het water ook uit de hemel kwam, liet een aantal schoolkinderen zich kleddernat spuiten door hun klasgenootjes. foto hielco kuipers BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden J.J. van Tongeren, geb. 2 mei 1917, man A.G. Tromp, geb. 4 juni 1905, geh. gew. met J. Goerres H. Lens, geb. 13 april 1901, geh. gew. met N. Par don E. Houweling, geb. 2 juli 1931, man JAN. Kieft, geb. 20 sept. 1910, man C. de Ruijter, geb. 10 maart 1939, man W. Woudenberg, geb. 19 nov. 1934, man A.J. de Jong, geb. 11 febr. 1910, vrouw C.J.L. Zoet, geb. 30 juli 1932, man E. Turfboer, geb. 14 sept. 1951, man J. Muilwijk, geb. 2 sept. 1924, man E. Paauw, geb. 21 sept. 1902, geh. gew. met A. Kooien J.T.J. Ponse, geb. 5 juli 1904, man L.C. van Duijn, geb. 22 jan. 1955, man F. den Duik, geb. 23 febr. 1989 man H. Lager- berg, geb. 11 okt. 1900, man. Gehuwd H. El Ouezni en H. Schuemie BUITENLAND KORT leiden «johan zwaan l.eiden Noord wordt in septem ber van dit jaar sociaalvernieuw (en)d op de gevoelige plaat vastgelegd. Professioneel foto graaf Mare de Haan verzorgt sa men met de bewoners uil De Kooi, Noorderkwartier, Groen- oord en Maredijk een fotorepor tage die geëxposeerd en gepu bliceerd wordt. Dit plan nam de wijkgroep sociale vernieuwing Leiden Noord tijdens haar maandelijkse vergadering over van Centrum Beeldende Kun sten. De bedoeling van het project is de sociale vernieuwingen in de wijk vast te leggen. Mare de Haan zal dat op zijn eigen ob jectieve en artistieke manier doen. De bewoners, van jong tot oud, allochtoon en autoch toon, krijgen eveneens een ca mera en de opdracht hun direc te omgeving te fotograferen. Daarbij moet vooral gelet wor den op zaken die de laatste tijd veranderd zijn, bijvoorbeeld ac tiviteiten die vanuit de sociale vernieuwing zijn begonnen. Zo wil de wijkgroep een zeer per soonlijk en subjectief beeldver- slag krijgen van wat de bewo ners van Leiden Noord van hun leefomstandigheden vinden. Vooral Aldert Busscher, contact medewerker (wijkagent) van de politie in De Kooi en lid van de wijkgroep Leiden Noord, is en thousiast over het project. „Ik duik zelf ook wel eens met een camera de wijk in Je staat ervan te kijken, wat er allemaal in de buurt te zien is. En dan is het vooral mooi om de bewoners de opdracht te geven hun eigen omgeving in beeld te brengen. Elk oog is weer anders, dus ie dereen ziet verschillende din gen. Zo krijg je een mooi totaal beeld van wat dé mensen van hun leefomgeving vinden." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor telefax Advertenties: Rooseveltstraat82 071-356356 Familieberichten: 023- Postadres: Postbus 54, 023 2300 AB Leiden Redactie: 071 abonneeservice Hoofdredactie 071 Abonnementen 071-128030 advertenties Geen krant ontvangen? Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 Bel voor nabezorging: 071 - 35 Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en rubrieksadvertenties Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 directie 071-143 Aut< uphen langel o's st( nattei ihena 31 'Pen8 Wil J'Hi" tvifau •hirts hoofdredactie per maand (acceptgiro) ipure J.G. Majoor, F Nypels, per maand (autom betaling) der Post (adjunct) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) public relations per jaar (acceptgiro) C. M. Steverink 071-356356 per jaar (autom. betaling) ombudsman verzending per post R.D.Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) Ij alphen elde mrsE den ii Tel. dag. 9 30 -11.30 uur of per post redactie leidsch dagblad op cassettebi GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst Voor mensen die moeilijk lezen, slecht H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere l< A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting F. Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leidsch Dagblj W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek geluidscassette beschikbaar. Voor infom nvirh W. Spierdijk, chef sportredactie 08860-82345 (Centrum voor Gesproken P. J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco tuur, Grave) "Maas: de da' N H U I Z E en wr Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va ivoi woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenh bewo en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur UIBiB na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. leger Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende» dorp. pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.66-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse; torbe II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Lerkc Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19..30 uur (voor vaders tot 2l ipj^ uur). Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend uur en 18.30-19.30 uur, klass zater en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. dat cl Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel.-071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. 7 Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uun LN leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 lot 11.00 uur, uitsluili voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime met zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhi kunde en neurologie: 14.15-15.Q0 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde n'm' heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur.' Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—li tr; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ,eef Operatiedag Diaconessenhuis trekt veel bekijks BEROEPINGSWERK In aanwezigheid van vele vertegenwoordigers van andere kerken is gisteren de Vlaming J.L. Wirix tot oud-katholiek bisschop van Haarlem gewijd. Grote afwezige tijdens de plechtigheid in de Grote of Sint Bavokerk was de rooms- katholieke bisschop van dezelfde stad, mgr. H. Bomers. „Wij betreuren dit ten hoogste. We zijn niet boos. maar wel heel bedroefd", zei de oud-ka tholieke deken K. Ouwens des gevraagd. Bomers heeft er on overkomelijke bezwaren tegen dat Wirix in 1982 ais rk-priester overstapte naar de Oud-Katho lieke Kerk, een afsplitsing van de aloude moederkerk. Er zijn 'grenzen aan de kerkelijke ge meenschap', zo heeft hij laten weten. Om dezelfde reden verhin derde Bomers eerder dal de wij ding van Wirix in een rooms-ka- tholiek kerkgebouw zou plaats hebben. De oud-katholieken moesten daarop uitwijken naar de hervormde Bavokerk, die voor het eerst sinds eeuwen to neel van een bisschopswijding was. Ongeveer 1200 mensen waren daarvan getuige. Onder hen waren zo'n vijftien bisschoppen van buitenlandse Oud-Katholieke Kerken. Ook waren er vertegenwoordigers van anglicaanse, orthodoxe en reformatorische kerken. Zij spraken na de wijding allen een zegenwens uit voor Wirix. Op de liturgie stond nog dat ook een rooms-katholiek dat zou doen, maar door afwezigheid van Bomers kwam dat er dus niet van. „Maar de feestvreugde is er niet minder om", zo zei een woordvoerder van het kleine kerkgenootschap (25 parochies, 8000 leden). Voor sommige ge lovigen was de bijna drie uur durende liturgische plechtig heid wel 'een erg pompeuze aangelegenheid'. Maar omdat een dergelijke wijding in een kerk met slechts twee bisschop pen zelden voorkomt, 'mag het best een keertje'. Wirix (48), die in november tot bisschop van Haarlem werd gekozen, werd in menig toe spraak al liefkozend 'bisschop Beft' genoemd. Nadat hij ring, mijter en staf had ontvangen, kreeg hij een staande ovatie van de overvolle kerk. In zijn slot woord repte hij niet over de af wezigheid van zijn rooms- ka tholieke collega. De nieuwe bisschop is wars van 'hypocrisie en sterke ge zagsstructuren in de kerk', zo zei een medegelovige uit Vlaan deren. Wirix, inmiddels ge trouwd en bijna vader, verliet destijds de RK Kerk omdat hij met het centralisme en de be moeizucht van het Vaticaan niet langer uit de voeten kon. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Nunspeet; M D. Geuze te Noorden-, naar Soest(part-ti- me): mevr M.R Limburg-Klokke te 's-Gravenhage-Loosdumen(part-ti- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ermelo: mevr. drs. P H Couvée te Nieuwerkerk aan den IJs- sel; door de Particuliere Synode Noord-Holland voor het Radio-Evan- gelisatiewerk Kerk Zonder Grenzen (Bloemendaal); drs. A. Mak te Heem stede; te Zuid-Beijerland. S.N.D. Francke, kandidaat te Brielfe, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Naaldwijk (part-ti me): mevr. drs. P. de Koe-Bijl, kandi daat te Leiden. Beroepbaarstelling: R. Praamsma. Esdoornlaan 7, 3843 JN Harderwijk, tel: 03410-12834, M H. Langen- burg, Prinsenstraat 14-01,8261 JT Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Amersfoort-Centrum H.J Boiten te Enschede-Zuid, te Bui tenpost L.W de Graaff te Zuidlaren; te De Lier: J.Th Rozemuller, kandi daat te Den Ham; te Axel en te Eind- hoven-Best: E C. Luth te Eemdijk. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Aalburg: A. Moerkerken te Gouda. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: te Haarlem: drs. S. van Kammen te Leeuwarden. Synodevoorzitter R. Vissinga ziet op tegen gesprek met Gereformeerde Bond Op een tafel liggen mergpen- nen, plaatjes, schroeven, heup protheses, ooglenzen en andere voorwerpen uitgestald. Een 80- jarige dame bekijkt de lenzen met veel interesse. „Ik zie alles dubbel. Al twintig jaar. Da's las tig hoor." Voor een operatie voelt ze niet zoveel. „Zo'n oog is zo kwetsbaar." „Heeft u de borstprotheses al gevoeld?" Een operatie-assis tente overhandigt een bezoeker een doorschijnende, blubberige substantie, alsof ze net een klei ne kwal uit de Noordzee heeft gevist. „Dat zijn nou van die dingen die je bij sommige da mes op het strand ziet. Met dit spul blijven je borsten altijd rechtop staan, al hang je onder steboven." Ongeveer 300 mensen kwa men zaterdag af op de open dag in het Diaconnessenhuis in Lei den. Hoofd van de operatie-af deling, Heieen Diallo, is uiterst tevreden over de opkomst. „Zo'n dag heeft ook een PR- ftmetie. Hiermee hoop je toch dat de mensen voor het Diaco nessenhuis kiezen als ze geope reerd moeten worden." De in gebruikname van zeven nieuwe operatiekamers was 'voor het ziekenhuis aanleiding om de deur voor het publiek weer eens open te zetten. En daarmee boek je als ziekenhuis geheid succes, want operaties spreken tot de verbeelding. Medische te levisieprogramma's zijn popu lairder dan ooit. Niet alleen om dat het zo interessant is om te zien hoe knap 'die chirurgen zijn, maar ook vanwege het ho ge griezelgehalte van operaties. Bezoekers van de open dag griezelen ook wat af als ze in groepen een rondleiding krijgen over de operatie-afdeling. „Bent u op het ergste voorbereid?", haren «anp/gpd „De Heer roept ons lot eenheid Dat is mijn belangrijkste moti vatie om Samen op Weg te gaan." De nieuwe gereformeer de synodevoorzitter Richard Vissinga, die zichzelf in de kerk theologisch rechts en politiek links plaatst, vindt het een 'be schamende vertoning dat de kerk'zo verdeeld is als zij is'. Het SoW-proces stopt wat hem be treft niet bij de Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland. Dat is maar een fase op de lan gere weg naar eenheid met de Rooms-Katholieke Kerk en de orthodoxe protestantse kerken. Vissinga ziet erg op tegen het gesprek dat hij als synodevoor zitter zal moeten voeren met de Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk, die het Samen op Weg-proces dwarsboomt. Op verzoek van de Bond beraadt de hervormde sy node zich in juni op haar plaats in het SoW-proces. „Zij zijn nu aan zet", aldus de nieuwe gere formeerde voorzitter. Vissinga zegt de taal van de bonders te begrijpen en voor een deel te spreken, hoewel er ook grote verschillen zijn tussen hem en de leden van de Gereformeerde Bond. Hij kan zich wel iets van hun moeite met het Samen op Weg-proces voorstellen, maar de 'adempauze' die ze hebben gevraagd betreurt hij erg. Vol gens hem was er genoeg ruimte in het proces ingebouwd om kritische geluiden te laten ho ren. De nieuwe synodepraeses zei niet te willen ontkennen dat er op dit moment 'kou in de lucht zit' als het gaat om de voort gang van het SoW-proces. Tege lijkertijd moet echter niet uit het oog worden verloren, stelde hij, dat op er op veel plaatsen al nauw wordt samengewerkt tus sen hervormden en gerefor meerden. Dat geldt overigens niet voor zijn eigen gemeente in Kampen die hij sinds 1987 dient. „Er moet nog heel wat water door de IJssel voordat de officiële hereniging hier een feit zal zijn. Soortgelijke weerstand tref je aan in een deel van de Veluwe en in Zuid-Holland". Het publiek 'smulde' zaterdag in het Diaconessenhuis van een aantal operaties. Daarbij leefden chirurgen en operatie-assistenten zich uit op plaste poppen. vraagt een medewerkster een beetje plagerig, terwijl de groep haar volgt. Sommige gezichten trekken wit weg als ze in de ver te iemand op de operatie-tafel zien liggen. Er kan pas weer een lachje af, als het een pop blijkt te zijn. Om de patiënt heen zijn bemutste chirurgen en assisten- ziekenhuis uit hoe de narcose in ten met monddoekjes voor? zijn werk gaat. Vervolgens legt druk in de weer. Sommigen krij- hij een pop aan de beademings gen een rilling als een assistente apparatuur. „Met dit ding du- een elektrisch apparaat toont, wen we de tong opzij en zoeken waarmee botten worden door- we de luchtpijp op." De man gezaagd. In een andere kamer wrikt en wroet. Het rubberen legt een medewerker van het hoofd heeft het zwaar te verdu- foto hielco kuip& dat ont !d ren. „Gaat dat altijd zo moeilijü vraagt een bezoekster be nauwd. Dè medewerker verzekert haar dat het aan de pop „Nee hoor, bij een echt mem gaat het allemaal veel makkelk ker." Zijn verkiezing tot synode voorzitter kwam voor drs. Vis singa geheel onverwacht. „Mijn naam werd in de wandelgangen wel genoemd, maar ik heb dat nooit serieus genomen", liet hij zich direct na zijn verkiezing ontvallen tegenover zijn mede synodeleden. Kampen is de derde gemeen te van drs. Vissinga, die eerder was verbonden aan kerken in Gorinchem en Hasselt. Hij stu deerde aan de Theologische Universiteit in Kampen en bracht zijn middelbare-school- tijd in Groningen door. Als sy nodevoorzitter zei hij zich er voor in te zullen zetten 'dat zo wel de mensen als de stof tot hun recht komen'. Zijn voor ganger Pieter Boomsma uit Apeldoorn (voorheen Stiens) noemde hij zijn grote voor beeld. Behalve Samen op Weg» noemde hij het beleid ten aan zien van jongeren als een be langrijk speerpunt de komende jaren. De vorige synode van Aal ten heeft op dat gebied voorzet ten gedaan die Vissinga naar ei gen zeggen sterk aanspreken. Hervormden nu aan zet." foto cpd Synodevoorzitter Vissinga:

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8