-Leiden "org voor erslaafden eer karig Weg is de geur van hout, bier en spiritus Inbrekers drinken koffie Taxichauffeur beroofd KMR is te klein voor 'kabelland' Meer gehandicapten in gewone banen BANDAG 15 ME11995 ehon, ,NNO 1895 Dinsdag 14 Mei voorzi lag' n De kerkelijke ontvanger der Ned. Herv. gemeente alhier herin- bediei iert er per circulaire aan dat de eerste termijn van den onlangs 'PPaij ingeschreven kerkelijken hoofdelijken omslag over 1895 den reldnt isien Mei 11. verschenen is. Hen, die nog niet betaald hebben, Ifjaar noodigt hij uit dit alsnog deze maand op de in de circulaire ge- or vij loemde dagen ten zijnen kantore te doen plaats hebben ,,ter ten in oorkomingvan rechtsmaatregelen." t2j\ - ïerk1 iNNO 1970 donderdag 14 n in Niji r nd m let leegstaande postkantoor in de Breestraat in Leiden werd de 'ten ii jatste tijd door jongeren gebruikt, die er hun bedje spreidden, e Naar verluidt sliepen er ook jonge gezinnnen. Om het binnenko- inu nen door „postslapers" te voorkomen, is het postkantoor nu en p lichtgespijkerd. Aan de achterkant, op de Boommarkt dus, heb- •k ma len timmerlieden vanmorgen de jamen geblindeerd. Het oude 'rsoni BStkantoor is een gebouw met dode, kille ogen geworden. Wel kers. licht leven er ludieke ideeën voor een beschildering. me herman joustra --- legio Leiden moet geld inleveren ekera wijl de problemen groeien moet de toch al zeer karig a edeelde verslavingszorg in de Leidse regio, de Duin- en i ollenstreek en de Rijnstreek geld inleveren. ,,Het risico in een neerwaartse beweging die nauwelijks te keren It dient zich aan", concludeert organisatie- en advies- treau ODRP uit een onderzoek in de regio. De Leidse thouder H. Koek (onderwijs, zorg en emancipatie) im vandaag het rapport in ontvangst. •en aad rietveld toekomst van de versla- ngszorg in de regio is somber, blijkt uit het onderzoek van 'RP. Uit vergelijking met an- 2 delen van het land blijkt, de Leidse regio per inwoner tter weinig geld heeft om ver- aving aan drugs, drank en ikken aan te pakken. Waar de gio Tilburg voor verslavings- irg 5,38 per inwoner per jaar ijgt van het Rijk, daar moeten ïiden en omgeving het doen iet 2,14 gulden per inwoner. Dat gebrek aan geld leidt er nder meer toe, dat de wacht- 1 len voor hulp aan verslaaf- groeien en dat er aan bij- irbeeld chronisch gebruik i softdrugs door jongeren bij na niets gedaan kan worden. De criminaliteit van drugsverslaaf den'neemt toe, constateert de politie. Volgens het centrum Zeestraat hebben inmiddels zo'n 40 tot 50 drugsgebruikers in de regio hun toevlucht geno men tot diefstal om hun versla ving te kunnen betalen. De enige oplossing voor de problemen is volgens het ad viesbureau een verregaande sa menwerking tussen alle instel lingen die zich met verslavings zorg bezig houden en grotere Fi nanciële bijdragen van de ge meenten. Wethouder Koek on derschrijft die conclusies en is van plan met collega-wethou ders in de regio te gaan overleg gen over king. De geur van de Koets, die zater dag definitief sloot, moet toch wel heel bijzonder zijn geweest. Dat staat tenminste in een boekje dat is neergelegd op de bar van deze discotheek aan de Kruisstraat. Wie wil mag daar een kort eerbetoon in schrijven aan de Koets die na 25 jaar zijn deuren gaat sluiten. ,,Ik ga de geur zo missen", heeft iemand erin gekrabbeld. Petra de Groot (39) neemt het boekje ter hand. ,,Ja, dat klopt. De geur van verschaald bier met heel veel spiritus. Karakteristiek voor de Koets." Petra bezoekt de avond die speciaal voor oud medewerkers wordt gehouden. Ze stond drie jaar achter de bar van de discotheek. Tot 1981. Haér Koets? „Eén grote vrien denkring. We woonden vlak bij elkaar. We gingen saitien op va kantie. En de Koets was die geur." Blonde blom Achter de bar huppelt een blon de blom. Die heeft de goeie ou we tijd van de Koets niet mee gemaakt, dat zie je zo. Mis. An drea van Mastrigt mag dan 26 zijn en er pas negen maanden werken, ze huppelt al jaren op de dansvloer. „Een jaar of tien. Vanaf mijn zestiende onge- De Koets een discotheek waar uitsluitend studenten kwamen op vertoon van hun pasje? Ver geet het maar. „Gewoon lief doen tegen de uitsmijters." Jaja, alle oud-medewerkers van de Koets beamen dat lachend. Wie vriendjes bij de deur had staan, kreeg zo een pasje. En wie bin nen wilde komen, kon natuur lijk ook altijd nog 'liften'. „Ge woon aan iemand vragen of je op zijn kaart mee naar binnen mocht." Want introducés waren toegestaan. Andrea is al in de nieuwe dis cotheek geweest, Danssalon In Casa. „Prachtig hoor. Maar ik weet zeker dat ik zal huilen als de laatste avond hier is afgelo pen. Ik zal het missen. De onge dwongen sfeer. En die geur van bier met spiritus." Luois de Groot is 41. Werkte 12 jaar in de Koets. Tot 1986. Voornamelijk als disc-jockey. Hij weet wel waarom de Koets zo populair was. „Dat concept met die barretjes werkte. De kleine bar, de grote bar, het bruine café. De Koets is nooit een echte high-tech-discotheek geweest." Hij probeerde zijn steentje bij te dragen achter de draaitafel. „De nummers goed opbouwen. De mensen op de dansvloer he lemaal gek maken. Maar Leo (Kamphues, de eigenaar, red.) wilde om de zoveel dansplaten een langzaam nummer. Dan dronken de mensen weer even wat. Hele discussies hadden we daarover. Want wij wilden ge woon lekker doordraaien. Maar ach, dat gaf niet. We waren hier allemaal vrienden. En dan die heerlijke geur..." Wat is dat toch met die geur? „Er kwam natuurlijk een hoop rotzooi tussen de naden van de vloerplanken. Bier en ander spul", verklaart Berend Tooms (33). Hij werkte vijf jaar lang in de Koets, vanaf zijn zeventien de. „Bij het schoonmaken werd er veel te veel spiritus gebruikt. Als we klaar waren werden de doeken in de garderobe opge hangen om te drogen. De vol gende dag kraakten we ze even en dan werden ze weer ge bruikt. Je rook het dan nog." Maar Berend heeft afstand genomen van de geur. En van de Koets. „Ik heb nooit begre pen waarom de Koets zo popu lair was. Dat mensen buiten in de regen stonden te wachten tot er iemand langs kwam die ze als introducé mee naar binnen wil de nemen. Echt, daar snapte ik niets van. Ik voelde met net een niet-roker in een sigarenzaak." Gezelligheid Hij werkte er aanvankelijk dan ook 'alleen voor de centen', al moet hij toegeven dat hij na een tijdje de gezelligheid toch wel ontdekte. Schoonmaken na sluitingstijd en dan nog even doorzakken. Zeven, acht uur 's morgens pas thuis. Nu springt hij op dat tijdstip uit bed om naar zijn assurantiekantoor te gaan. Tijden veranderen, maar Berend zit er niet mee. De geur van bier, hout en spiritus was niet echt lekker, het was meer een nestgeur. En hij heeft nu een ander thuis gevonden. De Koets ook: Danssalon In Ca sa. Hoe zou het daar ruiken? De vertrouwde schildering die de bezoekers afgelopen zaterdag voc sloot, na 25 jaar, zijn deuren. Om overigens als danssalon In Casa a het laatst zagen. De Koets-o-theek in de Lammermarkt verder te gaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden vroeg de inbraak ontdekte, vond hij een restant warme kof- 22-jarige taxichauffeur uit oordwijkerhout is zaterdag- tcht om een uur of vier in Lei door een klant met een lurwapen bedreigd en be- jofd. De berover maakte deel een groep van twee lannen en twee vrouwen die in 'l bordwijk instapte. Het viertal 21 flest naar diverse adressen in I Mwi! MEPdflamm' maimi*- lijke klant ging de taxi nog wat discotheken en cafés af. De chauffeur vroeg hiervoor een borgsom van honderd gulden. De klant telde dit bedrag neer. Toen aan het eind van de rit nog eens 52 gulden moest wor den afgerekend, richtte de klant een vuurwapen op de taxi chauffeur en eiste hij zijn hon derd gulden terug. De klant maakte zich met het geld uit de De daders van een inbraak i een aannnemersbedrijf aan de Herengracht afgelopen nacht hebben het zich gemakkelijk gemaakt. Toen de eigenaar vanochtend De inbrekers namen onder meer zagen, boormachines, een slijpmachine en accu-opladers Bromfietser valt op Haagweg: met hoofdwond in ziekenhuis leiden Ter hoogte van de spoorweg overgang viel de man door nog Een 43-jarige Leidse bromfiet- onbekende oorzaak, ser is gistermiddag gewond ge raakt aan zijn. hoofd toen hij ten Hij is opgenomen in het aca- wilfcwmn op do Haatawoth'» ripmiaahiaioki<*hMia— Gehandicapten blij met obstakelvrij winkelen leiden aad rietveld CDA-wethouder J. Walenkamp (verkeer) en PvdA'er E. van der Veen kunnen bij het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden voorlopig geen kwaad meer doen. De obstakelvrije winkel straten in het centrum van de stad zijn, vindt L. Veldkamp van het OGL, een genot voor gehandicapten. Van Veen diende de motie in en Walenkamp voerde hem uit: per 1 april moesten alle ob stakels verdwijnen van de trot toirs in de winkelstraten van de Leidse binnenstad. Veldkamp is bijna lyrisch over het resul- i je je taat. „Een maand waar niet meer zigzaggend lommend over de Haarlem merstraat hoefde te bewegen, maar de beschikking had over een bijna boulevard-achtige ruimte. Heerlijk!" En de gehan dicapten in een rolstoel kon den eindelijk weer eens rustig in een etalage kijken op andere dagen dan alleen de zondag. De OGL signaleert nog wel wat problemen. Winkeliers die de ingang van hun zaak gro tendeels blokkeren met kle- dingsrekken en als excuus aan voeren dat de gemeente hen daartoe dwingt. Winkels waar grote afvalbakken voor de deur staan. Plaatsen waar Fietsen en bromfietsen toch nog het trot toir versperren. De fiets fout=fiets weg-aan- pak die de gemeente bij het NS-station hanteert zou voor het handhaven van obstakel- vrije routes in de binnenstad ook een goede zaak zijn, denkt het OGL De afgelopen maand is volgens Veldkamp 'een ge weldige stap' in de goede rich ting gezet. „Waar het nu om gaat is dat de regelgeving seri eus genomen wordt. Geregelde controle en sancties bij het niet naleven van de verordening is noodzakelijk." Geblokkeerd 9 Alphen heeft op het laatste moment geen toestemming gegeven voor de verkoop van 21 woningen nabij Archeon. leiden aad rietveld Dat het aandelenpakket van de Kabelmaatschappij Rijnland in de verkoop ligt wil woordvoer der J. van der Erf 'bevestigen noch ontkennen'. Maar dat KMR in kabelland te klein is om zijn ambitieuze plannen uit te voeren, is inmiddels wel duide lijk. „We zijn voortdurend uit op schaalvergroting, want anders kunnen we niet in de race blij- In november 1993 verkocht Leiden voor ruim twintig mil joen gulden zijn radio- en tele visiekabelnet aan KMR, een dochtermaatschappij van de' energie- en watervoorziening Rijnland. Zo kon de gemeente de kabel van de hand doen en toch betrokken blijven bij de programmering. Het veel grote re kabelbedrijf Casema. een dochteronderneming van de PTT, was ook in de markt maar viel door een lager bod buiten de boot. KMR had grootse plannen met het net: betaaltelevisie, te lewerken, mini-, standaard en duurdere jiluspakketten voor de televisie, dat moest allemaal mogelijk worden. De doelstel ling was de abonnee zo ruim mogelijke communicatiemoge lijkheden te bieden. Maar aan die doelstelling komt KMR ab soluut niet toe. „Ze hebben al leen op de winkel gepast", 2egt WD-fractieleider A. Geertsema. Volgens Van der Erf heeft KMR zich een beetje vergist in de ontwikkelingen in kabelland. „Toen wij het bedrijf oprichtten dachten we dat het mogelijk zou zijn om die doelstelling te verwezenlijken met het abon neebestand dat we hadden. Maar dat is niet zo. We moeten dus wel streven naar schaalver groting." KM ft bezit inmiddels de ka belnetten in Leiden, Rijnwoude, Katwijk, Valkenburg en Rijns burg. Samen met Casema on derhandelt de regionale kabel maatschappij over de koop van het net in Leiderdorp. Maar al had KMR de hele Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek in beheer, dan nog was het draag vlak te klein om de gewenste vernieuwingen door te voeren, zegt Van der Erf. Dat de KMR zijn aandelen wil verkopen ontdekte WD'er Geertsema door de onderhan delingen met Leiderdorp. Lei derdorp wilde, net als Leiden, aandelen KMR kopen. Maar die gemeente kreeg te horen dat dat niet kon, omdat KMR 'in opdracht van reeds deelnemen de gemeenten' onderhandelde over de verkoop van het aande lenpakket aan een grotere ka belexploitant. Geertsema vindt dat Leiden nu niet moet meewerken aan de verkoop van het regionale kabelnet aan KMR. „Dat bedrijf moet eerst maar eens zelf orde op zaken stellen." Van der Erf verwacht dat binnen twee we ken de wat hij noemt 'verken ningen naar schaalvergroting' zijn afgerond. f fonaparte (2) Napoleon zit nog steeds op de «gagedrager van Frans Horst, «n stuk steviger zelfs. De frivo- 'rijwielhandelaar is onlangs j&etzijn zaak Bonaparte «uisd van de Oude Vest i ^markt. En dat biedt ^gelijkheden voor de Napo ^nherdenking die Horst zo Saag verwezenlijkt zou zien. de „We zitten wat dat betreft nu een stuk beter. We zouden nu een aubade voor de deur kun nen houden." Om even het geheugen op te frissen: volgend jaar is het 105 jaar geleden dat keizer Napo- lëön Bonaparte een bezoek bracht aan Leiden. Een kort be zoek, maar toch. Horst vindt het in elk geval iets waarmee de ge meente Leiden wat zou kunnen doen. Tijdens de Lakenfeesten bijvoorbeeld. Of met 3 oktober. Rotterdam geeft wat dat betreft al het goede voorbeeld. Want de havenstad, ook ooit bezocht door de keizer, heeft reeds een stichting in het leven geroepen om een aantal festiviteiten te organiseren: Le Retour de Na poleon. En zoiets lijkt Horst ook wel wat. Nog een feest erbij is altijd leuk. „Met een beetje medewer king van de gemeente is er mis schien zelfs wel een permanent evenementenpleintje van de Kaasmarkt te maken. Maar goed, feestganger of niet, Horst denkt niet alleen aan fui ven en aan het wel en wee van kleine opdondertjes Ia Napo leon. Ook voor de lange mede-: mens staat hij klaar. Met een fiets, want daarin handelt hij per slot van rekening. „Ik heb nu speciale fietsen voor lange mensen tot 2 meter 25. Ouder wetse, met van die kruisffames. Ik denk zeker dat daar een markt voor is. Neem nou Walenkamp en Van Rij. Die rij Wachten op een feest. Napoleon Bonaparte kijkt hoopvol door het den allebei op een te lage fiets. Ik weet niet of dat iets met hun inkomen te maken heeft, maar het is geen gezicht. Laat ze hier maar eens langskomen." Kunnen ze ook eens kennis ma ken met die arme Bonaparte, die al meer dan honderd jaar geen feest meer heeft kunnen Vriendelijk De kop van de Haarlemmer straat keek jarenlang onvriende lijk. Het lange stuk van de Haar lemmerstraat, dat bruiste van het leven. Maar het korte stuk van de winkelstraat en het Ha venplein boden een troosteloze FOTO LOEK ZUYDERDUIN aanblik. De bloemenkraam op het pleintje van Heemskerk was een van de weinige zaakjes die de buurt nog een beetje fleur gaf. Overlast van drugdealers en coffeeshops maakten dat veel Leidenaars niet graag door ge biedje liepen. Dat was ook het gemeentebestuur van Leiden een doorn in het oog. Dat wilde daar graag wat meer leven in de brouwerij. Leven en geen dood. Wat dat betreft wordt de ge meente nu op zijn wenken be diend. Een maand of twee gele den opende gaybar de Klik spaan voor het eerst zijn deuren aan het Havenplein. In een pand waar de politie twee jaar geleden een grote partij drugs weghaalde eri een aantal helers arresteerde. En op de hoek van het Havenplein en de Oude Vest is sinds een week of wat een Marokkaanse bakkerij geves tigd. Er staat nog geen naam op de gevel, maar dal komt nog wel, zegt een medewerker die daar in de deuropening staat. „Het heet hier Bonneur". Aan de overkant van de brug, aan de Haven, zit sinds vier we ken de winkel 'Levent', waar ooit een buurtpostkantoor zat. Het is een zaak met allerlei Turkse produkten, groente en fruit, legt eigenaar C. Bayram uit. „En mogelijk beginnen we hier ook een slagerij." En dat de kop van de Haarlemmerstraat thans weer vol leven zit, tonen zijn verkoopcijfers aan. „Het loopt hier zeer goed." Dat vinden de kooplustige voet gangers ongetwijfeld ook. De kop van de Haarlemmerstraat lacht ze weer toe. HERMAN IOUSTRA Leiden proefregio leiden monica wesseling veel meer met een handicap aan de slag in het midden- en kleinbedrijf. Werkgevers denken nog steeds dat gehandicapten door de bo nus/malus-regeling een finan cieel risico vormen, hiaar dit is niet waar. De gehandicapten raad begint daarom dinsdag in Leiden met een campagne om bedrijven aan te zetten meer gehandicapten in dienst te ne men. In de Leidse regio probeert Stimulering Arbeidsintegratie Gehandicapten (Stag), een sa menwerkingsverband van 24 organisaties, de werkloosheid onder gehandicapten te bestrij den. Stag-secretaris N. Bouman: „Het is voor iedereen in deze tijd moeilijk om aan werk te ko men, maar voor een gehandi capte is dat bijna onmogelijk. Werkgevers zijn bang dat ze ziek worden en ze verkeren nog steeds in de veronderstelling dat ze dan de malus-boete moeten betalen. Dat is hele maal niet zo". Twee weken geleden kregen alle gehandicapten zonder baan en mèt werklust een brief waar in hen wordt gewezen op de mogelijkheid van werk. Dinsdag wordt het eerste exemplaar van een krant voor de werkgevers aan de voorzitter van het Leidse midden- en kleinbedrijf aange boden. „Daarin vragen we niet om plaatsen voor gehandicap ten op de werklvloer. Nee, we bieden mensen met uitstekende capaciteiten en groot enthou siasme aan." De krant wordt ge stuurd naar 6000 werkgevers in het midden- en kleinbedrijf in de Leidse regio. De gehandicaptenraad ge bruikt de leidse regio als proef project. In tegenstelling tot een groot aantal andere arbeidsre- gio's bemiddelt het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) hier niet voor gehandi capten. Dat ontbreken van een 'bemiddelaar' heeft ook tot het ontstaan van Stag geleid. „Een directe benadering van werkge vers en werknemers is hier dus extra nodig", aldus Bouman. Slaagt het project hier en levert de krant banen op, dan geeft de gehandicaptenraad ook elders in Nederland zo'n krant uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7