a Rabin: In Oost-Jeruzalem geen nieuwe onteigeningen h Kankerfonds investeert in sigaret Net een kijkdoos %eer hevige gevechten in Ojrensgebied Bosnië-Kroatie Buitenland In Tsjetsjenië laait strijd weer hevig op Drugs overspoelen zuidwesten China Argentinië herkiest Menem Chiracs spaarpot zit 2,5 miljoen s. Jacques Chirac, die woensdag als president van Frankrijk dt geïnstalleerd, en zijn vrouw Bernadette hebben bezittin- |er waarde van meer dan 8,3 miljoen franc (ongeveer 2,5 jen gulden). Dat melden ze in een verklaring die de Franse jscourant gisteren publiceerde. Het echtpaar Chirac bezit lermeer een kasteel en een boerderij in Centraal-Frankrijk appartement in Parijs. Ook vertrekkende Franse presi- ten moeten aangeven hoeveel ze bezitten. Francois Mitter- liet vorige week weten dat hij bijna 9,6 miljoen franc bezit, [vermogen is tijdens zijn presidentschap vrijwel gelijk geble- ieuwe Panchen Lama jpriHiDe Tibetaanse geestelijk leider Dalai Lama heeft gis- de 6-jarige jongen Choekyi Nyima aangewezen als de reïn- itie van de Panchen Lama, na hemzelf de belangrijkste [telijke in het Tibetaanse boeddhisme. Deze stap van de ii Lama, die Tibet in 1959 na een mislukte opstand tegen de -«ïese bezetters ontvluchtte, lijkt een nieuwe bron van conflict "e'n rorden met China, omdat beide partijen zich het recht voor- jouden de reïncarnatie aan te wijzen van de Panchen Lama, ins laatste reïncarnatie in 1989 overleed. i tzetters moeten van olieplatform af SSL; Dertien leden van de milieu-organisatie Greenpeace leten de bezetting van het olieplatform Brent Spar, ongeveer (kilometer ten noorden van de Shetland-eilanden, staken, jrechtbank in de Schotse hoofdstad Edinburgh heeft dat za- dag bevolen. De activisten houden het platform sinds 30 april jet om te verhinderen dat eigenaar Shell het tot zinken tngt. Volgens Greenpeace bevinden zich op het platform meer on giftig slib en andere voor het milieu schadelijke stof- ;een, cadmium en licht radioactief afval. Shell bestrijdt nuterse tart Nederland tmaribo» De voormalige Surinaamse legerleider Desi Bouter en zijn Nationale Democratische Partij (NDP) nemen op ei- kracht deel aan de verkiezingen van 1996. ,,Na de verkiezin- zal het buitenland wel met me komen praten", zei Bouterse lat hij als partijvoorzitter was herkozen. Overduidelijk doelde daarmee op Nederland, dat niet graag ziet dat de NDP be- ursmacht krijgt. China negeert kernproefstop grote landen China heeft vanochtend op- nieuw een kernproef uitge voerd, zo deelde het Japanse ministerie van buitenlandse za ken mee. gevolgd door het Chi nese persbureau Xinhua. China doet zulke proeven ondanks op roepen van de kernwapenlan- den VS, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Rusland om mee te doen met hun vrijwillige stop op dergelijke proeven. De Verenigde Staten hebben Peking eerder voorgesteld kern proeven uit te voeren door mid del van simulatie op de compu ter. Die methode gebruiken de VS zelf ook. China deed tot nu toe in to taal ruim 40 proeven, de VS 1.000 en Rusland 700. Volgens een woordvoerder van het Pekingse ministerie van buitenlandse zaken zal China stoppen met kernproeven zodra een uitgebreid internationaal verbod daarop van kracht is. raritan Voor de bewoners is het natuurlijk buitengewoon triest, maar het lijkt wel alsof deze mensen in een kijkdoos zitten. In werkelijkheid betreft het de resten van een huis in Raritan in de Amerikaanse staat Illinois. Een flink deel daar van werd zaterdag weggerukt door een wervelstorm. Al- leen door uit alle macht aan een been van zijn 5-jarige kleinzoon te gaan hangen, kon hoofdbewoner John Liver- more voorkomen dat het ventje door de windhoos werd meegevoerd. foto ap chris standford ijfde achtereenvolgende dag is fel ge- de omgeving van het Kroatische stadje |e. Militaire waarnemers van de Verenigde noteerden zondag zo'n tweeduizend insla- granaten en zeiden dat de Bosnische zeker zestig raketten afvuurden op het jebied van de Bosnische Serviërs, felste gevechten werden gevoerd om de het nabijgelegen stadje Vidovice. ordvoerder van de Bosnische Kroaten zei Serviërs zo'n 5vijfduizend granaten en Russische grondraketten hadden afgevuurd loatische stellingen, gebied rond Orasje ligt aan de rand van de Serviërs gecontroleerde corridor die langs de de Sava loopt, tussen Bosnië en Kroa- )e op sommige plaatsen enkele kilometers corridor is van vitaal belang voor de Ser- omdat het Klein-Joegoslavië verbindt met Servische enclaves in het oosten en westen Bosnië en Kroatië. Kroatische leger begon zaterdag met de te- rekking van zijn troepen uit verscheidene li- bij de zogeheten 'bezette zones', de door Ser- Kroaten veroverde gebieden die theore- ionder controle staan van de Verenigde Na- minister van buitenlandse zaken Gra- Zagreb daarmee de ontspanning bevorde- De maatregel heeft met name betrekking op strijdkrachten rond de hoofdstad van de Servi sche enclave Krajina, Knin. Woordvoerders van de VN-vredesmacht bevestigden dat de Kroaten het beleg van alle VN-waarnemingsposten in de jegio hadden opgeheven, maar dat zich bij de "stad Gospic, 200 kilometer ten zuiden van Za greb, nog zo'n 600 Kroatische soldaten bevonden. De aanslag vrijdag op een rooms-katholieke kerk in de Bosnische stad Banja Luka heeft aan een priester en een non het leven gekost. Hun verkoolde lijken werden zaterdag gevonden in de ruïnes van het gebouw dat vermoedelijk door de Bosnische Serviërs werd opgeblazen. De Serviërs kwamen waarschijnlijk tot hun' actie uit veront waardiging over de herovering van het naburige West-Slavonië door het leger van het voorname lijk rooms-katholieke Kroatië. Bosnische Serviërs bombardeerden gisteren opnieuw de Sarajevose buitenwijk Butmir, waar vorige week zondag elf mensen om het leven kwamen. Gisteren raakten drie mensen gewond. De Serviërs draaiden in het weekeinde de water en elektriciteitstoevoer voor Sarajevo verder dicht en stelden onderhandelingen over de heropening van het vliegveld tot dinsdag uit. De Bosnische Serviërs hebben zaterdag meer dan tweehonderd Bosnische moslims uit Noord- Bosnië verdreven, meldde de Bosnische staatste levisie gisteren De Serviërs brachten de moslims in bussen door de frontlinie naar een gebied bij Travnik, dat onder controle staat van het Bosni sche regeringsleger. Stilzwijgende overeenkomst gemeld Palestijnen met Hamas en Jihad De Israëlische regering heeft gisteren de omstreden onteigening van drie stukken land in Oost-Jeruzalem goedgekeurd. Maar premier Rabin beloofde zijn minis ters dat er in de toekomst in het Arabische stadsdeel geen land meer zal worden geconfisceerd. van het libera le Meretz-blok stemden tegen het onteigeningsplan en vier ministers van Rabins Arbeiders partij onthielden zich van stem ming. Minister Yossi Sarid (Meretz) noemde het besluit om 530 dunam (een dunam is duizend vierkante meter - redactie) in Oost-Jeruzalem te onteigenen een zeer ernstige fout. „Het is in strijd met Israëls belangen. We moeten dit onmiddellijk corri geren, want anders zullen onze kansen op het vestigen van soe vereiniteit over Jeruzalem mini maal zijn", zei hij. Maar een meerderheid in het kabinet wilde van een herzie ning van de plannen niets we ten. Sommige ministers betoog den dat een koerswijziging de indruk zou wekken dat de rege ring zwicht onder druk van de Arabische Liga en de Veilig heidsraad. De vier ministers van de Ar beiderspartij die zich van stem ming onthielden waren David Libai (justitie), Uzi Baram (toe risme), Ora Namir (sociale za ken) en Shimon Shitrit (econo mische zaken). Shitrit, dè havik in het Israëlische kabinet, wilde met zijn stemgedrag proteste ren tegen Rabins belofte dat er in Oost-Jeruzalem voor onbe paalde tijd geen grond meer zal worden onteigend. In een reactie op het kabi netsbesluit liet het Palestijnse bestuur in de Gazastrook en Jericho weten de betwiste ontei gening te beschouwen als 'een inbreuk op de akkoorden tussen Israël en de PLO, die alleen de belangen van extremisten dient'. Arafats woordvoerder baseer de die opvatting op de passage in de overeenkomst van Oslo, waarin staat dat de onderhan delingen over de status van Je ruzalem in mei 1996 moeten beginnen. Dr. Achmed Tibi, po litiek adviseur van Arafat, zei dat de onteigeningszaak kan lei den tot het einde van het vre desproces. Volgens de persbureaus Reu ter en AFP hebben veiligheids kringen in Gaza gisteren gemeld dat de Palestijnse Nationale Au toriteit (PNA) een stilzwijgende overeenkomst heeft gesloten met de islamitische Jihad en de Hamasbeweging, dat zij voorlo pig hun aanvallen op Israël sta ken. De Jihad zei echter in een eigen verklaring dat men zich niet had verplicht tot het beëin digen van gewelddadige acties in Israël of de Gazastrook. Een belangrijke leider van de Jihad uit de Gazastrook werd zaterdag door de PNA vrijgela ten. De vrijlating van sjeik Ab- dallah Sjami zou deel uitmaken van de stilzwijgende overeen komst. Hoofdverdachte gifaanslag in Japan gepakt De Japanse politie heeft van daag een van de hoofdver dachten aangehouden van de aanslag met gifgas, die op 20 maart 12 metropassagiers in Tokyo het leven kostte. De 'inlichtingenman' van de Aum Shinri Kyo-sekte, Yoshihiro Inoue, werd gear resteerd, wat volgens zegslie den moet leiden tot meer procedures tegen voorman nen van de sekte en tegen het hoofdkwartier van de sekte ten westen van de Ja panse hoofdstad. De sekte leider, Shoko Asahara, zou zich in dat hoofdkwartier bij de berg Fuji schuilhouden. De vondst van een aante keningenboekje van Inoue, waarin tijdschema's stonden opgetekend van de getroffen metrolijnen, vormde een van de redenen om tot de arres tatie over te gaan. De arresta tie van Asahara volgt zeer binnenkort volgens Japanse media. De Japanse politie baseert zich bij de vervolging op be kentenissen van sekteleden. Er zijn er de afgelopen twee maanden al 200 van aange houden en verhoord. De aanslag met het gifgas sarin zou door ongeveer tien leden van de sekte zijn uitgevoerd. Nog eens tien personen moeten bij de produktie van het gas betrokken zijn ge- &NDAG 15 MEI 1995 ohl genoemd plutonium- handaal 1» peter van nuusenburg ifspondent plutomium-schandaal in island dreigt ook gevolgen ii njgen voor bondskanselier m let gezaghebbende weekblad Spiegel meldt in zijn uitga- i'j die vandaag verschijnt, dat 1 il 'vroegtijdig' van de smok- van de splijtstof uit Rusland de hoogte is gebracht. De ister die verantwoordelijk is tde inlichtingendienst BND, i midbauer, zou dit verklaard J ben tegenover de commis- ■an de Bondsdag die belast et het toezicht op de BND. tr Spiegel onthulde vorige ind dat de spectaculaire gst van 363 gram plutoni- vorig jaar augustus op de «haven van München, op iv was gezet door de BND. h dit 'grootste succes in de d tegen de atoommaffia' Ie men de regering van Kohl e maanden voor de Bonds- verkiezingen van 16 oktober steun in de rug geven, aldus Spiegel. oewel Sch midbauer en J-chef Porzner deze versie de hand hebben gewezen, een parlementaire enquête- missie de affaire onderzoe- 1 De oppositiepartijen SPD de Groenen hebben vooruit end op dit onderzoek al het slag van beide heren geëist. "e onthullingen van Der 1 egel lijken ironisch genoeg Sdgd te worden door een Port van de BND zelf. Vol- sdit rapport dat in het bezit m het boulevardblad Bild, er geen 'markt van vraag en b°d' voor nucleair materiaal Kaan. moskou hans hoogenduk correspondent De strijd in de opstandige Rus sische republiek Tsjetsjenië is dit weekeinde weer in alle he vigheid opgelaaid nadat vrijdag nacht het eenzijdig door Mos kou afgekondigde bestand was afgelopen. De gevechten vinden hoofdzakelijk plaats in het zui delijke, bergachtige deel van Tsjetsjenië, waar de aanhangers van de opstandige leider Doe- dajev nog een aantal steunpun ten hebben. Het persbureau In terfax meldde dat Tsjetsjeense strijders zondag achttien mor tier-aanvallen op de hoofdstad Grozny hadden uitgevoerd. Op het moment dat de Russi sche minister van defensie Gratsjov zaterdag in Moskou meedeelde, dat de strijd zou worden hervat, hadden speciale eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken, ge steund door de luchtmacht en artillerie van het leger, diverse aanvallen uitgevoerd. „Wij zul len deze bandieten bestrijden tot ze inzien dat overgave de enige mogelijkheid is", zei Gratsjov. President Jeltsin had het eenzijdige bestand afgekon digd voor de periode dat in het hele land de ondergang van na- zi-Duitsland werd herdacht. Het bestand was in legerkringen omstreden. In het dagblad Se- vodnja kwam dit weekeinde een topofficier aan het woord, die zei dat 'politiek gezien het be stand verstandig was, maar vanuit militair oogpunt was het fout, omdat de rebellen de kans hebben gekregen zich te her groeperen, hun verbindingen te herstellen en hun strijdkrachten voor te bereiden op nieuwe ge vechten'. Volgens een Russische com mandant ter plekke is de strijd nog lang niet gestreden. Ook hij noemde het bestand militair ge zien een domme zet. „Elk huis in de bergen in Zuid-Tsjetsjenië zit vol strijders. We weten pre cies waar ze zitten. Elke keer voeren ze met groepjes van vijf tien tot twintig man aanvallen uit. Wij wachten alleen op or ders uit Moskou om hen aan te pakken", aldus de kolonel. correspondent Het onherbergzame grensge bied in het zuidwesten vim China wordt overspoeld met drugs die uiteindelijk groten deels zijn bestemd voor de ih- ternationale markt. De Chine se minister van openbare vei ligheid, Tao Siju, heeft in het Chinese parlement alarm ge slagen. „De drugskartels ma ken handig gebruik van Chi na's open-deurbeleid en het gebrek aan natuurlijke barriè res langs de onmetelijke gren zen om de drugs te vervoe ren", zo verklaarde hij de toe nemende rol van zijn land in de internationale drugshandel. De meeste drugs komen China binnen vanuit de 'Gou den Driehoek' in Laos, Thai land en Myanmar. Ze worden in illegale laboratoria in Zuid- west-China verwerkt en daar na het land uit gesmokkeld. Bestrijding van de drugshan del en de misdaden die ennee verband houden, wordt vol gens minister Tao ernstig be moeilijkt doordat de smokke laars steeds professioneler te werk gaan en zich bewapenen om hun handelswaar te be schermen. De afgelopen vier jaar heeft de Chinese politie bijna 140.000 drugshandelaren op gepakt en veertien ton heroï ne, tien ton opium en drie ton marihuana in beslag geno men, aldus staatspersbureau Nieuw China. Minister Tao benadrukte dat als gevolg van de toenemende drugshandel het aantal ver slaafden in China snel stijgt. Drugsverslaving was na de communistische machtsover name in 1949 nagenoeg uitge roeid in China, maar is met de groeiende welvaart door de economische hervormingen sinds 1979 weer in volle hevig heid teruggekeerd. Het aantal verslaafden zou volgens voor zichtige, officiële schattingen nu op 250.000 liggen. londen hans geleunse corresponded Britse liefdadigheidsinstellingen investe ren hun ingezamelde miljoenen in 'vijan dige' bedrijven. Fondsen voor kankerbe strijding blijken aandelenpakketten in de tabaksindustrie te hebben. De stichting voor hart- en vaatziekten kocht van het collectebusgeld aandelen in een bierbrou werij. Dit zijn twee aansprekende voorbeelden uit een scandaleuze reeks die het zondags blad Sunday Times gisteren publiceerde. Uit een onderzoek van het blad bleek, dat het Kanker Onderzoek Fonds en het Insti tuut voor Kankeronderzoek aandelen hadden gekocht in Rothmans en British American (BAT), twee sigarettenmakers. De Hartstichting bleek 460.000 aandelen te hebben in de fabrikant van Guinness bier, Beefeater gin en Southern Comfort whiskey. Ook het Astma-fonds en een stichting die 22 verpleeghuizen voor kankerpatiën ten exploiteert bleken aandelen in de ta baksindustrie te hebben. De financiële operaties van de Angli caanse kerk zijn evenmin consequent: de predikers van vrede en liefde zijn tevens de bezitters van aandelen in de defensie industrie. En de grootste milieu-organisa tie van Engeland blijkt te hebben geïnves teerd in Tarmac, een wegenbouwer. Volgens de Sunday Times volgt maar één op de zeven van de 170.000 geregi streerde liefdadigheidsinstellingen een ethische politiek. De rest blijkt het verkre gen geld zo winstgevend mogelijk te willen investeren. Financieel directeur Bassinda- le van de verpleeghuizen voor kankerpa tiënten: „Onze financiële adviseurs probe ren het maximale voordeel te behalen". Om die adviseurs gaat het. De meeste instellingen hebben aandelenmakelaars in de arm genomen, die zich weinig gelegen laten liggen aan de activiteiten van hun opdrachtgevers. Het astmafonds heeft al geschrokken laten weten het aandelenbe zit van ongeveer 160.000 gulden in de ta baksindustrie onmiddellijk te verkopen. Ook het kankerinstituut zou dit gaan doen. President haalt in eerste ronde ruim 47procent stemmen President Carlos Menem van Argentinië is gisteren voor een tweede ambtstermijn gekozen. Zijn voornaamste rivaal heeft toegegeven dat Menem is her kozen. Deze rivaal, José Bor- dón van de centrumlinkse Fre- paso coalitie, zei tegen aan hangers, nadat eenderde van de uitslagen bekend was ge worden, dat het staatshoofd voor een tweede amtstermijn gewonnen heeft. President Menem verklaar de zich al bij de eerste uitsla gen winnaar en zei nooit aan een overwinning te hebben getwijfeld, want hij kende geen nederlagen. Menem be haalt naar schatting ruim 47 procent van de stemmen, ge noeg om een tweede verkie zingsronde te vermijden. Bor- dón heeft ruim 32 procent van de stemmen gekregen. De Ra dicale Burgerunie van Horacio Massaccesi bijna 16 procent. De uitslagen bevestigen ver wachtingen en voorspellingen. Hét Argentijnse staatshoofd kwam in 1989 aan de macht en wijzigde de grondwet om herkozen te kunnen worden. Een groot deel van het electo raat ziet hem als capabel lei der, die onder meer verant woordelijk is voor het bedwin gen van de astronomische in flatie in het land, die zes jaar geleden nog 5.000 procent Aanhangers van de peronist Menem, onder wie de voetbal ler Diego Maradona, verza melden zich de afgelopen nacht voor het roze presiden tieel paleis om Menems over winning te vieren. Op veel plaatsen in de hoofdstad Buenos Aires werd vuurwerk afgeschoten. De overwin- Menem, voordat hij op een persconferentie zijn overwinning weer eens bevestigde. foto »ap daniel muzio ningsroes die feestende pero nisten in ,Buenos Aires ten toon spreiden is evenwel een zwak aftreksel van de uitzinni ge feestvreugde van zes jaar geleden, toen Menem met be loftes van salarisverhogingen de peronisten voor het eerst sinds de militaire staatsgreep van 1976 aan de macht bracht. Hij vergat, eenmaal inge zworen, zijn populistische be loften en voerde strenge eco nomische hervormingen door. De werkloosheid is «met 12,2 procent voor Argentiniië op een recordhoogte aangeko men. Menem beloofde gister avond in zijn komende ambts termijn net zo grondig met de werklooosheid af te rekenen als hij met de inflatie heeft ge daan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5