Akkoord Van Mierlo en Pronk over samenwerking Onze Top 10 van deze week. Binnenland Sorgdrager pleit voor vreemdelingendebat Explosie vaagt huis weg 'ourier en Martina winnen verkiezingen op Curasao 'Ruziën niet goed voor onze geloofwaardigheid' Kamer maakt haast met elektronische snelweg Handelshuis Hagemeyer wil Borsumij overnemen Pesten in de schoolbus is een groot probleem 0 O 0 0 0 1.49 99 1.38 1.99 9.90 1.59 1.59 1.59 4.98 1.39 ^NDAGISMEI 1995 Ut ■>te Student verdrinkt bij zeilongeluk ringen Een 27-jarige student uit Groningen is gisteren ver dronken na een zeilongeluk op het Paterswoldsemeer bij Gro ningen. De man zat met twee 22-jarige vrienden in een boot die fond vijf uur omsloeg en zonk. De vrienden wisten zwemmend de bever te bereiken, hun vriend is later in zorgwekkende toe stand door een duiker van de brandweer boven water gehaald. Oe man is overleden in het ziekenhuis. ZT Vliljoenenschade bij brand Delfzijl nnfzul Een brand in een transportloods in Delfzijl in de nacht van zaterdag op zondag heeft voor miljoenen guldens schade aangericht. Een 29-jarige man uit Appingedam heeft bekend dat de brand heeft aangestoken, zo heeft de politie gisteren be- idgemaakt. De man bekende dat hij in totaal drie keer brand heeft gesticht in diverse loodsen. De totale schade is tien miljoen Èojden. Onderzoek naar dood Gorinchemmer rgRiNCHEMDe politie in Gorinchem onderzoekt of er verband is lussen de dood, gisteren, van een 30-jarige inwoner van die plaats en een vechtpartij vrijdagnacht waarbij hij was betrokken. De Gorinchemmer werd daarbij 'zomaar' geschopt en geslagen door een groepje. De Gorinchemmer heeft een nacht ter obser- ziekenhuis gelegen. Vrienden vonden de man giste ren dood in zijn eigen bed. Man gedood door tak iesbeek Een 31-jarige man uit Wijchen is zaterdagavond om het leven gekomen toen een dikke tak zich door de voorruit van zijn auto boorde. Het ongeval gebeurde op een bosweg in Groesbeek. De tak knapte plotseling af van een boom en viel op de auto. De man raakte bekneld. De brandweer van Groesbeek Nijmegen, medewerkers van Staatsbosbeheer en een ber gingsbedrijf zijn een uur beziggeweest om de man te bevrijden. Schipper verdrinkt bij Beuningen iningen» De schipper van het motorschip Alexandra uit Rot terdam is zaterdagmorgen vroeg overboord gevallen en vermoe delijk verdronken in de Waal bij Beuningen. De man was bezig met werkzaamheden op het dek van het schip. Er is een paar uur vergeefs naar het lichaam van de schipper gezocht. Bromfietser onder trein bij Beilen jtiLENEen 16-jarige jongen uit Beilen is gisteravond veronge lukt toen hij met zijn brommer onder een trein kwam. De jon gen reed volgens de politie een onbewaakte overweg in zijn woonplaats op en werd gegrepen door een passerende trein. Gewestbestuur D66-Limburg stapt op oermondHet gewestelijk bestuur van D66-Limburg is zater- agmiddag tijdens een partijvergadering in Roermond afgetre den. Een motie van wantrouwen tegen het bestuur werd met 58 legen 46 stemmen aangenomen. Aanleiding voor de motie wa ren vooral kritische uitlatingen van gewestelijk voorzitter R. van Druenen over het landelijk beleid van D66 binnen het paarse ka binet. Er was ook kritiek op bestuursplannen om kleine afdelin gen in Limburg samen te voegen. Kunstwerk beklad met hakenkruisen Een kunstwerk op de Markt in Zoetermeer, tegen- het stadhuis, is beklad met hakenkruisen en racistische leu- zeip.Op het 15i meier lange en 15 meter brede, uit ijzeren platen bestaande kunstwerk De Dobbe staan naast de hakenkruisen teksten als White Power, Kankerjoden en Auslander Raus. De bekladding is waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurd. De partij van Miguel Pourier heeft de vrijdag op Curasao ge- hbuden verkiezingen gewon- De PAR van Pourier (Pro \ntias Restructura, de partij die de Antillen wil herstructureren) tal echter de macht moeten de- met de MAN (Movimento Öltias Nobo, Nieuwe Antilli aanse Beweging) onder leiding tn oud-premier Don Martina. PAR en MAN legden beslag op respectievelijk acht en zes tetels. Hiermee hebben ze de nacht verworven in de 21 man lellende Eilandsraad. Die zal het Bondsbestuurder Van der Heem werkt weer Het conflict tussen bestuurster Dilia van der Heem van de Ver- loersbond FNV en haar bond is de wereld. Ze werd op 3 april uit haar functie gezet, maar heeft die schorsing nu onge daan gemaakt. Ze blijft als be stuurder belast met het perso nenvervoer, maar mag niet meer onderhandelen bij CAO- hesprekingen. Van der Heem kwam eerder dit jaar uitgebreid in de publici teit als onderhandelaarster voor haar bond in het streekvervoer. De Vervoersbond FNV kwam in tegenstelling tot de Vervoers- hond CNV niet tot een akkoord met de werkgevers. Daarop riep de bond op tot een staking, die na enige tijd op last van de 'echter alleen buiten de spitsuren mocht plaatshebben. Tijdens de wekenlange sta ting besloot het bestuur van de Vervoersbond FNV dat het beter *as dat Van der Heem plaats maakte voor een andere onder handelaar. Enige tijd daarna diorste het haar helemaal uit haar functie. De achtergrond daarvan is onduidelijk en blijft dat omdat voorzitter Waleson '■an de FNV-bond niet meer in details wil treden over het verle- ,We hebben afgesproken [tiet opnieuw in te gaan over de westies die de afgelopen maanden hebben gespeeld". *as het enige dat hij kwijt wil- CP'86 onder valse vlag bijeen in Valkenswaard Herijking Ontwikkelingssamenwerking en Buitenlandse Zaken op komst De regionale directies van Buitenlandse Zaken en Ont wikkelingssamenwerking kunnen best worden samenge voegd. Dat heeft minister Pronk zaterdag gezegd tijdens een discussiedag over ontwikkelingshulp en de herijking van het buitenlands beleid. Pronk en zijn collega Van Mierlo van buitenlandse zaken blijken het al vergaand eens te zijn. amsterdam Ontwikkelingssamenwerking is geen apart ministerie, maar een directoraat-generaal van het de partement van buitenlandse za ken. In het kader van de door het paarse kabinet in gang ge zette herijking van het buiten lands beleid zijn aparte regiona le directies niet meer nodig, al dus Pronk die erkende dat hij lang niets zag in „Maar ik heb Van Mierlo la- ;n weten dat als hij met een voorstel komt ik akkoord ga. Hij en ik kunnen het goed met el kaar vinden, wij vangen elkaar geen vliegen af", aldus Pronk. Van Mierlo (buitenlandse za ken) is blij met de toezegging van Pronk. Hij coördineert de herijkingsoperatie, waarbij ver der Defensie, en op enige af stand ook Economische Zaken en Financiën zijn betrokken: „Herijken gaat van au, maar er zit meer schot in dan van bui ten lijkt. Berichten in de pers dat de operatie slecht loopt, moet u niet geloven". De betrokken ministers moe ten nog deze maand een nota naar het kabinet sturen. Van Mierlo denkt dat dat gaat luk ken. De herijking van het bui tenlands beleid houdt in dat een antwoord wordt gezocht op de verwarrende politieke situa tie van na de Koude Oorlog. Het internationaal beleid zoals de verschillende ministeries dat nu uitdragen, op bijvoorbeeld poli tiek, economisch en militair ge bied, moet ook meer samen hang krijgen. Vervolgens wordt bepaald welke gevolgen deze herijking heeft voor de begro tingen van de betrokken depar tementen. Volgens Van Mierlo gaat het herijken niet in een achternamiddag en een rap portje, maar zijn daar jaren voor nodig. In de operatie moet Neder land een eigen koers varen en keuzen maken. Het pleidooi van WD-fractieleider Bolke- stein om het 'eigenbelang meer te accentueren' vindt Van Mier lo 'onzinnig'. „Eigenbelang en internationale solidariteit hoe ven absoluut niet te clashen. Voor mij houdt het in dat je uit eigenbelang kunt streven naar een rechtvaardiger wereld." Europa blijft een belangrijk platform, aldus Van Mierlo, maar 'wij dienen ook een eigen rol te spelen'. Er zullen uitge breide analyses moeten komen van landen en regio's, - op het gebied van bijvoorbeeld poli tiek, economie en cultuur - af hankelijk van de relatie die Ne derland met die landen wil. Van Mierlo vindt dat Oost-Europa onder het hulpbeleid van Bui tenlandse Zaken moet vallen. Het valt nu nog onder Econo mische Zaken. 'Bolkestein bracht schokeffect teweeg den haag anpken. Politici moeten volgens haar erkennen dat die angst be staat en duidelijk maken dat die niet terecht is. Ze vindt een diepgaande discussie ook hard nodig, omdat een 'verkeerde sfeer' is ontstaan rond het the ma. Dat is volgens haar niet te wijten aan WD-leider Bolke stein, wiens uitspraken over het vreemdelingenprobleem on langs door Europarlementariër D'Ancona (PvdA) racistisch ge tint werden genoemd. „Als je zijn uitlatingen beschouwt, zijn ze niet racistisch. Er is wel een sfeertje omheen gecreëerd, wat ik niet toedicht aan Bolkestein. Hij heeft door het benoemen van het probleem een schokef fect teweeggebracht." Ze wil bij het komende debat ook vreemdelingen zelf betrek ken. „Het mag geen discussie van witte mensen worden." Volgens haar voelen vreemde lingen dezelfde bedreiging als Nederlanders, zoals angst voor werkloosheid en voor verloede ring van de steden. Minister Sorgdrager van justitie vindt dat onder verantwoorde lijkheid en onder regie van het kabinet een brede en diepgaan de discussie over het vreemde lingenprobleem op gang moet worden gebracht. Op zo n debat mag niet langer een taboe rus ten. Dat zei ze zaterdag in een vraaggesprek in ochtendblad Trouw. Volgens de D66-minister is het debat tot nu toe met onvol doende diepgang en te frag mentarisch gevoerd. „We ko men niet verder dan elkaar be schuldigen. Laten we eindelijk over het probléém praten. Daarbij moet het gaan om de vraag hoe we de vreemdelingen die hier blijven in de samenle ving integreren." Vraag daarbij is of er een voorkeursbehande ling voor allochtonen moet ko- Alleen door een debat kan volgens Sorgdrager de vreemde- lingenangst worden doorbro- nieuwe bestuurscollege van Cu rasao moeten aanwijzen. Pou rier en Martina lieten doorsche meren dat ze de al op landsni- veau bestaande samenwerking ook in het Cura^aose eilandsbe- stuur willen voortzetten. De uitslag van de verkiezin gen is ook een faliekante afwij zing van het door het huidige bestuurscollege gevoerde bé- leid. In het bestuurscollege is de leidende partij de NVP (Nationale Volks Partij) die tien jaar lang is geleid door oud-pre mier Maria Liberia. Vijf maan den geleden werd ze tot aftre den gedwongen, waarna oud minister van Justitie, Suzy Ro mer, partijleidster werd. De drie partijen in het be stuurscollege, die bij de Eilands raadsverkiezingen van vier jaar geleden samen ruim zeventig procent van de stemmen kre gen, kwamen nu niet verder dan 26 procent. Toenadering op Acht-Meimanifestatie den haag anp Voorzitter I ledwig Wasser van de AMB zei in een reactie dat dit nog niet kan. Zo'n gezamen lijke manifestatie is volgens haar het eindprodukt van de dialoog die nog moet beginnen. „De pijn die de Acht Mei Bewe ging aan de verdeeldheid heeft gehad, moet eerst worden be sproken. Daar kun je niet over heen lopen." Wel is volgens haar de tijd van de confrontatie voorbij. On der de tienduizend bezoekers waren twee bisschoppen, Mus- kens en Van Luyn van Rotter- De tiende manifestatie van de progressieve Acht Mei Bewe ging (AMB), zaterdag in Den Haag, stond in het teken van toenadering tussen de vleugels in de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke Kerk. De nieuwe bis schop van Breda, mgr. M. Mus- kens, liet blijken de polarisatie van de afgelopen twintig jaar belachelijk te vinden. „Tegen over de jongere generatie is de Kerk niet geloofwaardig als wij zo ruzie blijven maken." Hij kreeg steun van prof.dr. I. Groot Wassink, bestuurslid van het behoudende Contact Rooms-Katholieken (CRK). Bei den pleitten voor één landelijke Katholiekendag in plaats van af zonderlijke bijeenkomsten van AMB en CRK. De bisschoppen hadden in dit opzicht meer durf moeten tonen, zei Groot Was sink, die eraan toevoegde dat dat wat hem betreft volgend jaar is. dar De AMB ontstond als reactie op het programma van het be zoek van paus Johannes Paulus II in 1985 aan Nederland. Veel roomskatholicke organisaties lieten toen op het Haagse Ma lieveld 'het andere gezicht van de kerk' zien, volgens de con servaticve bisschop Ter Schure van Den Bosch was dat 'het ge zicht van een andere kerk'. JHK oud gastel Een explosie in een vrijstaande woning met garage in Oud Gastel bij Roosendaal veroorzaakte vanmorgen vroeg een grote ravage, oorzaak van de explosie was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend, evenmin of er slachtoffers zijn gevallen. FOTO ANP GERARD VAN OF Ft naarden gpd den haag gpd De grote partijen in de Tweede Kamer zullen het kabinet mor gen manen haast te maken met de elektronische snelweg als er met de ministers Wijers (econo mische zaken) en Jorritsma (verkeer en waterstaat) over het Actieplan Digitale Snelwegen wordt gepraat. Dat plan presen teerde de regering eind vorig jaar. Hierin verwoordde het ka binet de ambitie Nederland in Europa een eerste plaats te be zorgen op het gebied van elek tronische snelwegen. Volgens CDA-woordvoerder Van der Hoeven dreigt Neder land de race met de andere Eu- ropese landen echter te verlie zen. „Op het gebied van libera lisering van de regelgeving lo pen Duitsland en Frankrijk voor op ons land." De Christende mocraten willen dat het kabinet initiatieven op dit gebied uit het midden- en kleinbedrijf daad werkelijk stimuleert. „Maar mi nister Wijers heeft hiervoor van het kabinet nog geen geld ge kregen," aldus het kamerlid. De overheid moet volgens haar daarnaast zelf hel goede voor beeld geven door zich op de elektronische snelweg, zoals het wereldwijde computernetwerk Internet, met informatie te pre senteren. Ook PvdA-woordvoer- der W. van Gelder pleit voor startsubsidies voor nieuwe pro jecten. De WD wil een actieve re opstelling van de overheid. Het Naardense handelshuis I la- gemeyer wil zijn Haagse collega Borsumij Wehry overnemen. De bedrijven hebben samen een omzet van acht miljard gulden, zo heeft Hagemeyer-topman A. Land vanmiddag bekendge maakt. De onderhandelingen zijn nog 'pril'. Borsumij Wehry (on der i eigen Stokvis Union en EHCO KLM) heeft het initiatief genomen. Hagemeyer zoekt uit of de over name goed is voor het bedrijf. Uitgangspunt bij de onder handelingen is een aandelen ruil, waarbij 4,5 aandelen Borsumij zullen worden geruild voor één aandeel I Iagemeyer. Daarnaast krijgen de aandeel houders van Borsumij voor elke 13,5 aandelen één aandeel Stok vis Union. I let belang dat 1 Iage meyer in Stokvis Union zou ver werven, slinkt hierdoor van 70 tot 25 procent. Als de overname doorgaat, zullen de twee topbe stuurders van Borsumij, die op dit moment worden verdacht van misbruik van voorkennis, aftreden. den haag gpd De Omstreden extreemrechtse partij CP'86 heeft zaterdagmid dag onder valse vlag vergaderd in een zalencentrum in het Bra bantse Valkenswaard. De politie hield een 28-jarige aanhanger uit Zaltbommel aan. Hij was in het bezit .van een houten en een ijzeren wapenstok en een mes. De man is na verhoor heenge zonden. Ongeregeldheden de den zich verder niet voor. CP'86 had de zaal gehuurd op naam van een onbekende jon gerenorganisatie. Zeventig mensen woonden de vergade ring bij. De politie nam aan het begin van de middag in ver band met de ongewone drukte bij het zalencomplex pools hoogte en ontdekte dat CP'86 vergaderde. In allerijl zijn vijftig man Mo biele Eenheid en arrestatie teams opgetrommeld, uit angst voor een confrontatie met te genstanders van CP'86. Omdat de bijeenkomst 'een besloten karakter' had, heeft de politie er niet op toegezien of wellicht discriminerende danwel racisti sche uitlatingen zijn gedaan. Broccoli, 500 gram Rundertartaar, 100 gram axms> 3 Halen, 2 betalen CM Margarine, 3 pakjes 250 gram 2Srt~ CM Achterham, verpakt, per 100 gram _2£9- CMZaanlander Mild 48+, vers van 't mes, kilo 433Ü" CM Ontbijtkoek, - volkoren, - gesneden of Oude Wijvenkoek, pak 4r9§- Croky chips, diverse smaken, zak 200 gram ®<s® CM Knakworst, blik 10 stuks. 200 gram V& Coca Cola, regular, light of cafeïnefree, 3 flessen a 1.5 liter naar keuze A&7" Felix kattenvoedsel, paté of brokjes, diverse smaken, blik 410 gram Nil Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 mei as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ouders, gemeenten en school besturen in het speciaal onder wijs worden steeds vaker gecon fronteerd met pesten in de schoolbus. Ook de vervoerders weten zich geen raad met de pesterijen. Sommige kinderen zitten per dag drie uur op el- kaars lip in de bus en dat is voor een aantal van hen te lang. Be geleiders ontbreken om kinde ren die zich misdragen tot orde te roepen en de chauffeur moet zich in bochten wringen om al rijdend zijn passagiers in toom te houden. Sinds vijfjaar zijn gemeenten verantwoordelijk voor het ver voer van leerlingen'. Volgens ar tikel 4 van de Wet op het basis onderwijs moet dit vervoer 'ge schieden op een wijze die voor leerlingen passend is'. En daar spitst de discussie zich sinds dien op toe. Ouders en scholen vinden vervoer zonder begelei der 'niet passend' en gemeen ten vinden van wel. Het 7-jarige autistische jonge tje Jeroen wordt al maanden lang mishandeld door moeilijk opvoedbare tieners in het taxi busje, onderweg van een kin derhuis in Apeldoorn naar zijn school in Zwolle. De gemeente laat nu twee weken lang een ob servant meerijden. Volgens Jan van den Berg, directeur van de Gelderse Stichting Jeugdhulp verlening en van het bewuste kinderhuis, staat deze zaak niet op zich. „Veel kinderhuizen hebben geen eigen school, hoewel dat wel veel beter zou zijn. Nu wor den elke dag weer duizenden kinderen van en naar het spe ciaal of bijzonder onderwijs ver voerd, soms over lange afstan- den. Daarbij doen zich regelma tig problemen voor in de bus jes." De LOM-school Frans Strij- bosch in Heemskerk heeft een ludieke oplossing gevonden, door in de bus een televisie met video neer te zetten. De kinde ren mogen zelf om de beurt een film meenemen. Bij drie keer misdragen mag het pestende kind niet meer mee in de bus. De directeur van de Utrechtse LOM-school St. Victor, Anton niet van de Berg, geeft direct t wangedrag in de bus e vensgroot probleem „Begeleiding in de bus i haalbaar, dan wordt het vervoer anderhalf keer zo duur. Maar het zou wel afdoende zijn. Nu zoekt iedereen het in creatieve oplossingen. Er hangt een vlag in de bus als er iemand jarig is of de kinderen mogen zelf cas settebandjes meenemen. Het is heel belangrijk dat een leuke sfeer in de bus heerst en dat de chauffeur onrust meteen de kop indrukt." Jeroen wordt gepest, hij gaat niet meer naar school „Brandende sigaretten worden voor zijn gezicht gehouden. Ze heb ben gedreigd een bus schuim op hem leeg te spuiten. Hij gaat niet meer naar school." Jeroen van Rijsbergen, zeven jaar en autistisch, wordt dagelijks gepest in het busje van en naar het orthopedago gisch centrum De Ambelt in Zwolle. Zijn moeder is het nu zo beu dat ze haar kind thuis houdt. Ze wil niet wachten op een 'obser vant' die de gemeente wil laten meerijden om te zien of Jeroen wel echt wordt geplaagd. Jeroen woont in het Medisch Kinderhuis in Apeldoorn en reist el ke dag in het busje naar Zwolle. 1 Iet huis staat vierkant achter moe der Van Rijsbergen en spreekt zelfs van 'geestelijk terrorisme'. Het thuis houden van Jeroen is een volgend hoofdstuk in het dra ma dat zich rond het kind afspeelt. Dagelijks is Jeroen volgens zijn moeder het mikpunt van wrede pesterijen door over het algemeen veel oudere jongens. Het Medisch Kinderhuis schreef een brief op poten naar de gemeente Apeldoorn over de kwellingen. Het college heeft besloten deze week iemand te laten meerijden om de verha len over plagerijen te controleren. Moeder Van Rijsbergen wilde daar niet meer op wachten nadat zij donderdag door de directie van de school op de hoogte werd ge bracht van nieuwe pesterijen. Jeroen blijft thuis tot een aanvaard baar alternatief voor zijn vervoer op tafel ligt: of apart vervoer of een aparte, gespecialiseerde begeleider. Jonk Cars in Zuidoost Beem- ster is een van de grootste bus ondernemingen in het westen van Nederland, die is gespecia liseerd in leerlingenvervoer. Da gelijks brengen de vierhonderd chauffeurs zo'n duizend kinde ren van en naar school. Het be drijf probeert iets te doen tegen wangedrag door de meest ge schikte chauffeur voor een be paalde groep kinderen te kiezen en regelmatig bijeenkomsten met scholen te beleggen. „De problemen ontstaan wanneer kinderen van verschil lende scholen bij elkaar in een bus zitten. Moeilijk opvoedbare kinderen die afwijkend gedrag hebben en lichamelijk gehandi capte kinderen passen niet al tijd bij elkaar. We eisen van on ze chauffeurs dat ze goed kun nen omgaan met kinderen. Ze kunnen altijd komen praten als er problemen zijn. maar eerlijk gezegd lossen die zich vaak vanzelf op. Een kind dat lastig is in de bus is dat vaak op school ook en wordt dan toch overge plaatst", zegt directie-assistente Bep van der l ol. Hans van Willigen van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) ontkent dat sprake is van een landelijk pro bleem. De VNG baseert zich daarbij op een rapport waarin het systeem is geëvalueerd. Daaruit blijkt volgens Van Willi gen, dat het leerlingenvervoer 'misschien niet het meest ideale systeem is, maar wel voldoet'. Volgens hem schuiven ouders de verantwoordelijkheid voor hel vervoer ook wat al te ge makkelijk door naar de ge-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3