Stemming judoploeg opperbest F Rominger heeft nu al de leiderstru sr Verstappen eindelijk over de meet Sport Piket heeft het moeilij] Coureur Van der Kraats ontsnapt aan de vuurdood :'l Ajax - Milannog 9 dagen Lewis geeft hoop niet op Medvedev èn Ivanisevic geroerd MAANDAG 15 ME11995 INSC chef willem spierdijk, 071-356464. plv.-chef rob onderwater, 071-354 Griekse basketbalfan doodgestoken athene Griekenland is niet alleen opgeschrikt door een aardbe ving maar ook door een steekpartij na een basketbalwedstrijd in Athene, die aan een supporter het leven kostte. Na afloop van het vierde play-offduel om het landskampioenschap tussen Panathinaikos en Olympiakos Piraeus werd een supporter van de Atheense club tijdens ongeregeldheden neergestoken. Hij overleed zaterdag in het ziekenhuis. Basketballers tweede in Hongarije szombathely De Nederlandse basketbalploeg is op het vierlan- dentoernooi in de Hongaarse stad Szombathely als tweede ge ëindigd. pe mannenploeg verloor van Hongarije en won van En geland en Zuid-Korea. In Szombathely won het gastland van Oranje met 75-70. Bij rust stonden de Hongaren twaalf punten voor: 43-31. Bondscoach Toon van Helfteren zag wel een uitste kende start van zijn basisvijftal, maar die kreeg geen vervolg. Cubanen leveren maeht in berlun» Cuba mag zich ook na het achtste toernooi om de we reldtitels het sterkste boksland noemen. Maar de tijden van de grote overmacht zijn voorbij. De Cubaanse ploeg moest zich bij hel WK in Berljin tevreden stellen metslechts' vier gouden me dailles. Twee jaar geleden eisten de dansende sportvrienden van leider Fidel Castro nog acht wereldtitels voor zich op. Met name de boksers uit Rusland, Bulgarije en Roemenië boden in het veld van 351 deelnemers uit 62 landen zware tegenstand. Deze drie naties gingen elk met twee titels aan de haal. Duits land en de Verenigde Staten sloten het veel te omvangrijke toer nooi met één titel af. Voor het gastland was het enkelvoudige succes (voor Lunka in het vlieggewicht) een teleurstelling gezien het voorspoedige verloop tot aan de halve Finales. Liefst acht van de tien Duitsers haalden de eindstrijd echter niet. Bokser overlijdt tijdens operatie jakarta Akbar Maulana, een Indonesische bokser van 23 jaar, is overleden tijdens een hersenoperatie. De lichtvedergewicht werd tijdens het naionale titelgevecht in de twaalfde en laatste ronde knock-out geslagen. Bewusteloos werd hij naar een zie kenhuis vervoerd, waar een bloedprop in de hersenen werd vastgesteld. Tijdens de operatie overleed de bokser die in vijftien gevechten ongeslagen was. Het was het vijfde boksgevecht met dodelijke afloop sinds 1987 in Indonesië. De vereniging van artsen heeft bij het ministerie van sport het verzoek ingediend de bokssport te verbieden. Alleen Seriese blijft nuchter onder EK-succes birmingham •gpd francorchamps sip/anp De Nederlandse Formule-Ren- aultcoureur Ed van der Kraats is zondag op het circuit van Fran- corchamps aan de vuurddood ontsnapt. In de Raidillon-bocht verloor Van der Kraats de con trole over zijn wagen en botste met hoge snelheid tegen de vangrails. De Renault vatte on middellijk vlam. Van der Kraats kon evenwel vrij snel uit zijn be narde positie worden bevrijd. Hij werd onmiddellijk ter plaatse door de baanarts be handeld en vervolgens naar een ziekenhuis in Luik overge bracht. Volgens de artsen ver keert Van der Kraats niet in le vensgevaar. Schouders kraakten onder de mokerslagen die bedoeld waren als felicitaties. Innig verstrengelde coaches en ju doka's vormden een keten van vreugdedansjes, op de muziek van een compositie met zeven ereplaatsen. Ge zweet was er, pijn geleden. Maar de inspanningen lieten zich nu in klinkende munt uitbetalen: driemaal goud en vier keer brons. Een dergelijke erkenning moet de weg vrij maken voor succes op de Spelen, volgend jaar in Atlanta. De vergoeding van zo'n 1700 gulden voor kern ploegleden zien judoka's als een ongekende weelde. Waar voor heen de sport op puur amateu ristische basis bedreven moest worden, kan de nationale top zich nu in alle rust en vrij van fi nanciële zorgen voorbereiden op het vierjaarlijkse hoogte punt. Het succes in Birming ham. daarvan moest met name op het moment zelf worden ge noten. „Andere landen hebben een totaal andere opbouw", sprak mannencoach Willem Visser. „Die pieken natuurlijk straks bij de WK in Japan. Het optimisme van nu is leuk, maar het kan zo omslaan. We moeten er alles aan doen om dat te voorkomen." Visser had drie medaille-win naars in zijn jonge ploeg. Het sombere perspectief bij de mannen, na een jarenlange windstilte na de generatie van Meijer, Spijkers en Wurth, lijkt daarmee verdrongen. „Na de WK van '89 had ik al mijn zorg uitgesproken. We zijn na de Spelen in Barcelona keihard met een nieuwe lichting aan de slag gegaan. De Europese titel van Arens is het bewijs dat een concurrentiestrijd per klasse goed werkt. Het gat met de Eu ropese top is nu wel een beetje gedicht. Maar het zegt niks dat er vier mannen in de kernploeg van NOC*NSF zitten. De eisen voor olympische kwalificatie zijn alleen maar scherper ge worden. Volgend jaar is het daardoor eigenlijk niet mogelijk om tot een ideale opbouw voor de Spelen te komen." En bij de Olympische Spelen, weet judo- land Nederland, valt pas echte roem te vergaren. Slechts één persoon hield het bij het EK in Birmingham op een koele, opgestoken duim. Zwaargewicht Angelique Serie- se, introverter en geroutineer- der dan de rest, had zojuist haar zevende Europese titel ver overd. „Natuurlijk is het leuk, maar dan puur voor mijzelf." Bleef Seriese de nuchterheid zelve, de 22-jarige debutant Maarten Arens raakte bijna bui ten zijn zinnen. Zijn gouden plak, in de klasse tot 86 kilo, kwam dan ook volkomen uit de lucht vallen. „Dit betekent alles, al kan ik het nauwelijks nog ge loven. Hier heb ik het hele jaar naar toegewerkt." De derde oranje geldeurde Europese titel was voor een rijkelijk laat ontlo ken bloem. Jenny Gal, kam pioen in de klasse tot 61 kilo, bezweek jarenlang onder de druk van topwedstrijden. Zij ging met behulp van een sport- psycholoog bij zichzelf te rade en zag die zoektocht zaterdag beloond. „Ik heb geleerd om al les te ordenen, ook tijdens wed strijden. Verlies ik het overzicht dan raak ik in paniek." Nederland, judoland. Een vat vol tegenstellingen, individuele belangen en verschillende mo tieven. Eens te meer bleek suc ces een bindende factor. Met drie gouden en vier bronzen medailles (Danny Ebbers, Mo nique van der Lee, Jessica Gal en Ben Sonnemans) steeg de stemming in Birmingham tot euforische hoogte. En de toe komst, die zal er nog veel zonni ger uitzien. Maar liefst acht ju doka's maken na het EK deel uit van de olympische kernploeg van NOC'NSF. Mark Huizinga (zaterdag vijfde), Seriese en Van der Lee behoorden daar reeds amsterdam anp Gary Kasparov heeft na d ronden in het VSB-schaakti nooi alleen de leiding genom De wereldkampioen had goed weekeinde met overt ?fl Kft gende overwinningen op Jero Piket en Veselin Topalov. Piket heeft het heel moeil Na zijn kansloze nederlaag zaterdag verloor hij een ter van de Fransman Jol Lau De Nederlander staat met troosteloze score van 0 uit 31 de laatste plaats. Zaterdag ondervond de derlander dat het geen pretje om met zwart tegen Kasparov spelen. De wereldkampio speelde het Evans-gambiet, w hij onlangs in een toernooi Riga al tegen zijn aanstaan! Op h uitdager Anand probeerde. moet grootmeester uit Madras was| die gelegenheid volstrekt kan loos. Piket verging het niet veel b Haar ter. De Leiderdorper weiger, jarki de op de vierde zet door Kasp flss, rov aangeboden pion, waan v de spelers al spoedig een geiL® nieuwe stelling op het bord gen. Piket speelde in het verve lÜ^Ü te passief, wat Kasparov de nt gelijkheid bood om de stellij te openen. Met groot vertoon van mi dirigeerde hij de stukken i de juiste velden en Piket slechts toekijken hoe het overwicht steeds verder nam. Op de 29e zet zich gewonnen. In de anal, moest hij vervolgens lijdzaa toezien hoe Kasparov de prachtige variant na de andi uit zijn mouw schudde. lo D ]l bl a istru )usjt sen. I Succes Nijdait Angelique Seriese (rechts) verbeten op weg naar een gouden medaille. keulen/creil anp Erik Dekker in Rondom Keui «te d en Jelle Nijdam in de Touri irdii l'Oise hebben zondag het kw ran kelende nationale cyclis ijn weer een kleine impuls ven. Dekker versloeg na 20- e kilometer zijn ploeggenoot Novell Frans Maassen. Nijd: len behield gisteren de vrijdag overde leiderstrui op het pertje. JU De Ze kwamen elkaar op de weg naar Wenen al tweemaal te gen, over 9 dagen wacht de derde en finale botsing tussen Ajax en AC Milan. In de aan loop naar de eindstrijd van de Champions League, 24 mei in het Ernst Happel-stadion, telt deze krant de dagen af. Met dagelijks een profiel van een speler uit de Ajax-selectie. Van de reserve met het rugnummer 16, Peter van Vossen, tot de doelman met het rugnummer 1Edwin Van der Sar. Vandaag aandacht voor Nwanko Kanu en Jari Lit manen. NWANKWO KANU Geboren: Lengte: Gewicht: Clubs: Debuut: 1-8-76 1.97 m 80 kg Kuanyanou 20-2-'94 Lijfspreuk: 'Een leven op grote voet' We waren natuurlijk wel wat gewend op de vaderlandse vel den. We kenden de knallen van Koeman, de kisten van Kist, de JARI LITMANEN Geboren: Lengte: Gewicht: Clubs: Debuut: Alles was nog vaag, in die eerste dagen uit het leven van Jari. De stemmen kende hij natuurlijk, hij had ze maanden gehoord in de buik Van zijn moeder. En hij zag ook wel wat bewegen, daar ergens boven zijn wieg. Daar kwamen ook de stemmen van daan. Maar wat? In de hoek van zijn nieuwe we reld zag hij die ronde vorm te rug. Maar er kwam geen geluid uit, geen stem van herkenning. Het bewoog ook niet. Het lag daar maar. Pas toen de wereld van zijn wieg vorm kreeg, zag hij de scherpe bewegingen van Van Basten. We verbazen ons niet meer over de magische boog van Nilis. We leerden zelfs een beetje leven met de grillen van Romario. Maar Kanu Gerard van derLem, assistent bij Ajax, haalde zijn schouders op. „Hij heeft gescoord, ja, maar vraag me niet hoe. Ik kan het namelijk niet navertellen.Het was de eerste wedstrijd van Nwankwo Christian Kanu. Niemand weethoe-ie 'tdoet. Ka nu is een raadsel. Uitschuifbare benen, zegt iemand. Schoen maat 48, weeteen ander. Hij heeft geen botten in dat lange lijf, denkt een derde. Kanu lacht. Niemand kent de taal van zijn lange lichaam. En hij wil dat graag zo houden. Want Nwankwo Christian Kanu wil op grote voet blijven leven. Tony Rominger heeft de toon gezet en meteen zijn favorieten- rol bevestigd. Sinds zondag is de Zwitser de nieuwe leider in de 78e Giro d'Italia. Hij ontnam Mario Cipollini, zaterdag win naar van de eerste etappe, het rose tricot na de winst in de tijdrit over negentien kilometer tussen Fologno en Assisi. De Helveet had na de race te gen het uurwerk 47 seconden voorsprong op de verrassende Deen Rolf Sörensen en de Itali aan Maurizio Fondriest, die in het algemeen klassement twee de is. De winnaar van verleden jaar Berzin finishte als vijfde op 51 seconden. Patrick Jonker was de beste Nederlander (dertien de) op 1.37, één tel sneller dan Erik Breukink. Rominger had halverwege de vierde tijd laten registreren. De houder van het werelduurre cord was in de stromende regen op de aalgladde straten voor zichtig begonnen. De drievou dig winnaar van de Vuelta sloeg zijn slag in de tweede helft, met de laatste vier kilometer om hoog. En juist daar verlóor Breukink, die geruime tijd de beste tijd had, veel seconden. „Op het vlakke ging het goed, kende ik geen problemen. Toen ik moest gaan klimmen, blok keerde ik", zei de kopman van ONCE. „En daar heb ik al jaren last van." Schumacher Rominger trok gekscherend een parallel met Formule I-coureur Michael Schumacher, buurman en vriend in Monaco, met wie hij regelmatig wielertrainingen houdt. „We hebben samen ge traind. Ik voor de Giro, hij voor de Grand Prix van Spanje", sprak de anders tamelijk saaie Rominger grappend. Rominger verklaarde zijn voorzichtige start als volgt: „Ik wilde per se verhinderen dat ik zou vallen. Het was vreselijk glad. In de be klimming heb ik afstand geno men. Ik was een beetje moe omdat zaterdag het peloton meteen voluit koerste." Rominger is de vijfde Zwitser die het rose tricot om zijn schouders kreeg. Fritz Schar, Hugo Koblet, Carlo Clerici en Urs Freuler gingen hem voor. Rominger bleef voorzichtig in het doen van gewaagde uitspra ken. „Ik heb er niet de ploeg voor om de trui op het vlakke te verdedigen. Ik wacht op de ber gen. Daar is mijn ploeg op het best. Ik ben in staat de Giro te winnen, maar ik ben niet de enige favoriet." Capiot Cipollini boekte zaterdag zijn elfde overwinning in de Ronde van Italië. In de sprint versloeg ,Lion King' zijn landgenoot Ma rio Manzoni en de Belg Johan Capiot. De rit over 205 kilome tervan Perugia naar Terni stond in het teken van een vlucht van vijftien renners, onder wie Ro minger, Chiappucci, Fondriest en Casagrande. Het groepje ver wierf een maximale voorsprong van 1.35 minuLit. Ongeveer zes tig kilometer voor de aankomst achterhaalde het peloton groep. Cipollini boekte zijn tien overwinning van het wielerja en riep na de finish vol bravo mg( dit jaar vijf ritten te winnen. ,S |en per Mario' won tijdens zijn ei aa|1 ste start in de Giro een rit. Vi aan volgens in drie daaropvolgei Giro's telkens eentje meer. 1993 en 1994 ontbrak hij. Tw jaar geleden omdat hij zijn zé me nen op de Tour had gezet, vt leden jaar wegens bléssures o; gelopen bij een zware val in Ronde van Spanje. „Het rof°etj tricot te mogen dragen is h mooiste dat een Italiaan ki overkomen", zei Cipollini zijn zege. „Ik heb al eens 1 geel in de Tour gehad, maar voélt anders. Ik koester zondi in de tijdrit het textiel." barcelona gpd In zijn vierde race voor Simtek- Ford is Jos Verstappen er einde lijk in geslaagd de finish te ha len. De 23-jarige formule 1-cou reur uit Montfort werd tijdens de Grand Prix van Spanje voor het eerst dit seizoen niet in de steek gelaten door zijn bolide. Meer dan een twaalfde plaats zat er echter niet in. De over winning ging met grote over macht naar Michael Schuma cher in de Benetton-Renault. De Duitser nam tevens de lei ding in het tussenklassement van het WK over van Damon HUI. Dat Verstappen de zwart-wit geblokte vlag zag, wil niet zeg gen dat hij een probleemloze race kende. „De koppeling ha perde de hele tijd," vertelde Verstappen na afloop. „Daar door kreeg ik opnieuw veel pro blemen met de versnellingsbak. Tijdens de laatste twintig rond jes had ik geen tweede versnel ling meer. Het was vanaf de start moeilijk om goed te scha kelen. Daardoor heb ik ook een zeer behoudende race moeten rijden." Het optreden van Verstappen op het fraaie, nabij Barcelona gelegen, circuit was minder spectaculair dan in de vorige drie races. Waar hij in Brazüië, Argentinië en San Marino steeds voor het nodige vuur werk zorgde door menig con current in te halen, beperkte de Montforter zich dit keer vooral tot het consolideren van zijn positie. „Meer zat er niet in. Ik ben in elk geval content dat ik de race heb uitgereden. We zijn weer een stapje verder, al zijn de problemen nog lang niet op gelost." Vooral tijdens de trainingen werd Verstappen geconfron teerd met problemen aan de versnellingsbak. „Geen enkele training liep het echt vlotjes," was zijn commentaar. Toch slaagde de Limburger erin een zestiende startplaats te verove ren, waarmee hij opnieuw ver reweg de snelste was van de rij ders die het met de relatief zwakke klantenversie van de Ford-motor moeten doen. Verstappen: „Ik wil aantonen dat ik beter ben dan de cou reurs die het met vergelijkbaar materiaal moeten doen." Daar slaagde Verstappen ook tijdens de race in. Van de Ford-rijders eindigde alleen Frentzen, maar dan met een fabrieksmotor, voor hem. Verstappen hoopt dat er snel sponsors komen die Simtek in de gelegenheid stellen te gaan testen. new york rtr Martinez wint vierde toernooi op rij ronding. Maar wat het was? Uren kon hij er naar kijken, ge fascineerd. Het gaf iets ver trouwds, als een teddybeer. Een paar dagen eerder had Ola- vi Litmanen, gewaardeerd Fins international, het trainings kamp van de nationale ploeg in Helsinki verlaten. De bittere kou van de strenge winter deerde hem niet, hij had een opdracht. Uren later legde hij in Lahti een grote leren bal in de wieg van de jonge Jari. Het zou een voetbal ler worden. - Dik twintig jaar later is de bal nog steeds zijn teddybeer. Vrien den voor het leven. hamburg sid/rtr Hoopvolle rentree Van den Heuvel met toernooiwinst nuenen» anp Erica van den Heuvel heeft drie dagen voor de start van de wereldtitelstrijd badminton in Lausanne haar rentree gevierd met een toernooi en ei winning. In Nuenen zegevierde ze aan de zijde van Ron Michels in het gemengddubbel. Het koppel ver sloeg in de finale Nicole van Hoom/Quinten van Daim in twee games: 15-8 15-12. Andrei Medvedev mag zich de koning van Rothenbaum blijven noemen. De 20-jarige tennisser uit Oekraïne won net als vorig jaar de Open Duitse titel. In de finale van het toernooi van Hamburg had Medvedev, num mer twintig van de wereldrang lijst, slechts één uur en achttien minuten nodig om de Kroaat Goran Ivanisevic te verslaan: 6- 3 6-2 6-1. In de halve finale wierp het nieuwe succes van Medvedev zijn schaduw, al vooruit. De Oosteuropeaan, als twaalfde ge plaatst, weerstond de nummer twee van de wereld Pete Sam pras met 6-4 2-6 6-4 en Ivanise vic kon zich ternauwernood de Spanjaard Sergi Bruguera van het lijf houden: 6-4 3-6 7-6. Medvedev was zichtbaar ge roerd. Bij zijn dankwoord stokte zijn stem. Zijn toespraak tot het publiek zat vol galgenhumor: „Het spijt me voor het publiek dat het zo koud was. Ik heb er alles aan ge daan U zo snel mogelijk naar huis te laten gaan. Dit was de slechtste partij van mijn leven." Conchita Martinez gaf in Ro me andermaal blijk van de grootse vorm waarin ze ver keert. Ze won haar vierde ach tereenvolgende toernooi door in de finale korte metten te ma ken met haar landgenote Arantxa Sanchez Vicario: 6-3 6- 1 in een uur en 25 minuten. In Praag triomfeerde Julie Ha- lard. De Frangaise won in de fi nale met twee keer 6-4 van Richterova, die in de halve fina le geen kind had aan Stephanie Rottier (6-4 6-0). De Amerikaanse superatlet Carl Lewis heeft de hoop ook ra twee magere jaren niet opgegf ven. De achtvoudig olympisd kampioen wil zich nog een kee bewijzen, te beginnen op mei in New York. „Als het nu een goed seizofl wordt, dan wordt het dat vei gend jaar ook. Valt het weer» gen, dan is er misschien ge« volgend jaar", zei Lewis. Hof wel de voorman van de Sant Monica Track Club zich voord* Olympische Spelen van Atlant richt op de 100 meter en hel verspringen, start hij volgendf week zondag bij de New Yort Games op de 200 meter. NTTB steunt top papendal anp Andrei Medvedev: succesvol in Hamburg. ARCHIEFFOTO De bondsraad van de Neder landse tafeltennisbond (NTTB steunt het topsportbeleid. D* e raad ging zaterdag akkoord niet de afdrage van 30 procent va de contributie aan de topspot „Een heel hoog percentage i vergelijking met andere bon den", glunderde bondsdirecteit Speekenbrink. „Topsport waf de laatste jaren een soort sluit post op de begroting, nu is di< jaarlijks verzekerd van zo'n di* ton."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24