Voorzichtig met uitgeslagen tand Gezondheid Pasta-injectie bij botbreuken MAANDAG 15 ME11995 SPREEKUUR „ANDAI SASKIASTOELINGA Wesp Een bruinverbrand jongetje wordt door zijn ouders de Eerste Hulp binnengebracht. „We zitten hier op de camping", zegt de vader, „en nu is Peter door een wesp gestoken. Tenminste, dat denken we, want hij was rus tig aan het spelen en toen begon hij opeens te huilen. Kijk maar naar die bult." Peter steekt zijn armpje uit, waarop inder daad een flinke bult te zien is, die nog groter lijkt omdat het knulletje zo klein is. De bult is te groot, te rood en vooral te pijnlijk voor een muggeprik, dus de veronderstelling van Pe ters vader dat het een wesp is geweest die Peter zo te pakken heeft genomen, is waar schijnlijk juist. De prik zit op een vervelende plaats, precies in de elleboogholte zodat Pe ter zijn arm niet meer goed kan buigen. Ik kan me voorstellen dal hij er pijn aan heeft, en dat zijn ouders zich ongerust maakten. Een wespesteek is in het algemeen niet ge vaarlijk en het is in principe niet nodig naar een arts of een ziekenhuis te gaan. Afhanke lijk van de plaats op het lichaam waar de wesp heeft toegeslagen, doet de steek meer of minder pijn, maar in de regel is het leed binnen enkele dagen geleden. Voor een bijesteek geldt hetzelfde, met dit verschil dat de angel van de bij in de huid achterblijft. Die angel moet er wel zorgvuldig met een pincet worden uitgehaald, anders bestaat de kans dat de plek gaat ontsteken. De pijn en jeuk die Peter aan zijn wes pesteek heeft, zijn goed te behandelen met bij de drogist verkrijgbare middeltjes zoals Azaron-crème. Omdat hij door de zwelling in de elleboog zijn armpje slecht kan buigen, adviseer ik zijn ouders een nat compres op de plek te leggen. Zo'n compres is een gaas- verband dat elke twee uur met afgekoeld ge kookt water wordt natgemaakt. De afkoeling doet de zwelling verminderen, waardoor ook de pijn wordt verlicht. Dit verhaal is een klein vakantie-verdrietje, maar regelmatig verschijnen er berichten dat mensen overlij den na door een insekt te zijn gestoken. Wanneer is nu een wespe- of bijesteek echt gevaarlijk? Eigenlijk maar in drie gevallen: als er niet één, maar enkele tientallen steken zijn opgelopen; als het diertje is ingeslikt en in de keel wordt gestoken; of als er een aller gische reactie optreedt na de st^ek. Het onbedoeld inslikken van stekende in- sekten is meestal te voorkomen door zorg vuldig om te springen met zoete dranken. Met mooi weer een rietje gebruiken of de glazen afdekken met een dekseltjes. Het kan levensreddend zijn. Een wespesteek achter in de keel kan namelijk het weefsel zó op zwellen dat de luchtweg in korte tijd wordt afgesneden, met alle rampzalige gevolgen van dien. De luchtwegen bij kinderen zijn vrij nauw, zodat hun keel sneller in adem nood kan komen dan bij volwassenen. Of iemand allergisch op een insektebeet zal reageren is helaas niet te voorspellen. De eerste keer dat zo'n reactie optreedt, is altijd onverwacht. Het gevaar van een allergische reactie is dat het slachtoffer in een shock kan raken, een toestand waarvoor dringend me- m dische hulp nodig is. Deze twee laatste gevallen, de steek in de keel en de aller gie, zijn gelukkig vrij zeldzaam. Er gebeu ren meer ongeluk ken door mensen die uit angst voor een steek paniekerig op de aanwezigheid van een wesp reage ren dan door de wespesteken zelf. MARISKA KOSTER Zorg dat het lachen je niet vergaat. Zoek de tand en pak deze beet bij de kroon en zeker NIET bij de wortel (het puntige eind van de tand). f> Niet alleen afgerukte vingers of ledematen worden aangenaaid, ook uitgeslagen tan den kunnen worden teruggezet en weer vastgroeien in de kaak. Tenminste als het element op de juiste manier bij de tandarts wordt aangeleverd SASKIA STOELINGA De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde heeft een poster in omloop ge bracht voor de wachtkamer, waarop precies staat wat er gedaan moet worden om de tand te behou den. Zorg dat het lachen je niet vergaat, luidt de slogan van de actie. Het is dus belangrijk om na het ongeluk de tand te zoeken. Niet borstelen, of schoonmaken, alleen even in de melk spoelen. Daarna proberen de tand terug te plaatsen in de kaak. Controleer of hij goed staat. Meestal doet het geen pijn als dit onmiddel lijk na het onderzoek gebeurt. Als de tand niet kan worden teruggeplaatst, bewaar hem in een beker tje melk of in de mond tussen de kiezen en de wang. Laat de tand zeker niet droog worden. Daar na op een holletje naar de tandarts. En dan? Tandarts dr. Frans Frankenmolen, ontwerper van de poster, en verbonden aan een tandheelkundig jeugdcentrum in Beuningen, plaatst de tand op de juiste manier terug. Met behulp van een spalkje en een metalen draadje zet hij de losse tand vast aan een andere tand. „Dat is heel makkelijk tegen woordig met dat zeer goed hechtende witte vulma teriaal. Als er een breuk in de wortel zit, moet het zo'n zes tot acht weken aan elkaar blijven. Is de wortel nog heel en de tand in een goede conditie dan hoeft het spalkje er maar zo'n week of twee omheen. Het enige wat daarna nog rest is een zenuwkanaal of wortelkanaalbehandeling. Ruim 95 procent kans dat de tand daarna nog jaren meegaat", consta teert Frankenmolen met enige trots. „Als de tand er langer dan een uur uit ligt, maar wel op de juiste manier is bewaard, zitten we aan 80 procent volle dig herstel. Het element moet niet uitdrogen, dat is heel belangrijk." De tandarts heeft de poster ontworpen, omdat hij in zijn praktijk bemerkte dat patiënten nog heel onbekend waren met dit onderwerp. Er gaan na een ongeluk bij jongeren te veel tanden nodeloos verloren. Vandaar dit initiatief, dat werd opgepakt door de Maatschappij Tandheelkunde. „Ik hoop dat we over enkele weken de poster ook op scholen en gezondheidscentra kunnen ver spreiden. „Binnen een halfjaar moeten deze tips om een tand te behouden bij het publiek onder de aandacht zijn gebracht", aldus Frankenhuizen, die in elk geval zeker weet dat alle tandartsen deze be handeling kunnen toepassen. Contactlenzen Britse katten Katten die aan een oog ziekte lijden, krijgen met contactlenzen weer een heldere blik op de wereld. Al tien dieren hebben in een dierenkliniek in het Britse Newmarket lenzen ingezet gekregen. Een dierenarts meldde dat de lenzen worden ge bruikt bij de behandeling van een oog-virus dat blindheid kan veroorza ken. De lenzen zijn zo groot als een nagel. Voor de katten zou het gene zingsproces veel prettiger .verlopen omdat zij weer gemakkelijker met de ogen kunnen knipperen. Sommige contactlenzen zijn versierd met kleine muis-symbolen, waardoor de arts ze beter in het oog van de patiënt kan vinden. Geen schroeven, pennen of platen meer om botbreuk goed te helpen genezen, maar een te injecteren bot- vulmiddel. In het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam loopt een onderzoek naar de toe pasbaarheid van deze nieu we techniek. De eerste resul taten lijken veelbelovend. Het ei van Columbus lijkt het injecteerbare vulmiddel Norian SRS (Skeletal Repair System). Met het middel kunnen gebroken of aange taste botten worden opge vuld. Twaalf uur na het in spuiten heeft het materiaal dezelfde sterkte als natuur lijk bot, zo blijkt uit een arti kel in het AMC Magazine. Het middel lijkt vooral een uitkomst bij de wat gecom pliceerder botbreuken, die niet uitsluitend zijn te gene zen met behulp van gips. Dat zijn bijvoorbeeld bot breuken vlak bij de gewrich ten, waarbij het sponsachti ge deel van het bot inzakt. Met behulp van schroeven, pennen of platen, moeten dergelijke botbreuken stevig op elkaar worden geklemd tijdens het genezingsproces. Een dergelijke ingreep ver eist minstens twee opera ties. De eerste om deze ma terialen te plaatsen en een tweede om ze na genezing weer te verwijderen. Met gebruik van SRS zijn dergelijke operaties overbo dig. Het middel bestaat uit twee poeders die zijn geba seerd op calcium en fosfaat en uit een oplosmiddel. Na mixing ontstaat een pasta die snel kristalliseert en een vergelijkbare structuur aan neemt als die van het spons achtige deel van het bot. Het middel is bijna lichaams eigen en wordt op den duur vervangen door gewoon bot. Het in Amerika ontwikkelde SRS wordt behalve in het AMC ook uitgetest in een Zweeds ziekenhuis en in en kele ziekenhuizen in de Ver enigde Staten. In het AMC werd het middel met name gebruikt bij patiënten met een gebroken pols, die al was gezet maar niet goed genas. Voor de behandeling worden bot en gewricht eerst op zijn plaats gezet. Op de plek waar het bot ont breekt wordt de pasta met een injectienaald ingespo ten. Daarna gaat de pols voor zes weken in het gips. Ruim tien patiënten zijn in middels met het middel be handeld en de resultaten waren bij allen goed. De AMC-onderzoekers willen echter pas een definitieve conclusie trekken als ten minste 25 patiënten met SRS zijn behandeld. Indien de resultaten net zo veelbelovend blijven als tot nu toe, liggen er meer toe passingsmogelijkheden in het verschiet. Zo kan het een uitkomst bieden bij patiën ten met osteoporose. Bij de ze aandoening gaat de af braak van het bot sneller dan de aanmaak van nieuw bot. Patiënten met een der gelijke aandoening hebben vaak te kampen met bot breuken die langs operatieve weg moeilijk te repareren zijn. Het nieuwe vulmiddel kan bij dergelijke gecompli ceerde operaties extra hulp bieden. P U z Z E L w R E D N 0 W K A A H C S u N E L L E N S E B N E E E T N E G A E 1 S E H D A E R V 0 B 0 P B N E N N L M S E N M T R E R E E E T L e 0 K P R E M 1 E 0 G 0 E 0 A 0 A L W T B T D E P T L T A L M R N S L T N F N 0 R A A N E L L 0 T R 0 A R E T S E E M R E E L 0 M T 1 E H M P D A V 0 E T L S L C M R S R R L E V S E A S 0 0 R P E L 0 C R 1 0 K H L A A T 1 U P 0 E N D C N E R A G P 0 T s W R S K R E W E 1 T N A K A V Adhesie Negende Speerwerpen Agente Onderbeen Stoofpot Alleen Premie Stopgaren Doelman Puitaal Tiende Eenbes Reclamemaker Tollenaar Kastrol Schaakwonder Toonbank Lakmoes Scheenbeen Vakantiewerk Leermeester Schommelstoel Waterverf Leproos Sliert Wervel Lollig Snellen Woordenloos Mantelmeeuw OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM slecht b-s-o-o-o licht-h-p o-h-enorm koren-r-a osten pakket a-oa koppel A-A-P. /-*" P/-A-P £-£-" M-O-P-S-L - tf-£-T A-F-S- T-A-t* OS - /-/V £Ukr-AA-R &-£- LT-S-£-L-P £-AS T-0-£-N. W-A-T f-S P-£ A-A-P T-O-CrFf S-AFS-L V-A-M 0£-<ZrR-i-F>, TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Men kan zich tegen het ongeluk niet verweren!", zei Hobbel Hachel- bout dreigend. „Dat is hovaardij! Al verzekert deze persoon zich nog zo veel, hij is een getekende! Zijn toe stand is hachelijk!" „Men kan schadeloos gesteld wor den!", riep zijn broer haastig. „Deze persoon wordt bedreigd door in braak, nietwaar?" „Ja!", gaf Hobbel toe. „Er zal brand bij hem uitbreken, hij zal huis en haard verliezen, hij zal zijn vermogen kwijtraken en zijn leven loopt gevaar. Dat zeggen de voortekenen, 't Is ha chelijk." „Nou, maar hj heeft zojuist een mooie inbraakverzekering gesloten! riep Hup nu triomfantelijk uit. „En tegen brand en ziekte is hij ook ver zekerd! Het wordt allemaal vergoed!" „IJdelheid!", prevelde Hobbel som ber. „Kwel en morrel wachten hem. Hier helpt slechts berusting!" Deze woordenwisseling ging zo nog enige tijd voort en heer Bommel voelde opnieuw zijn moed zinken. Verslagen wierp hij een blik in de pa pieren die hij getekend had. „Hoor eens", sprak hij tenslotte, „zijn die verzekeringen nu wat waard of niet? Ze kosten duur en hoewel geld geen rol speelt..." „Ze zijn prima!", riep Hup vurig. „Al le schade wordt vergoed door eerste klas maatschappijen!" Hobbel keerde zich schouderopha lend om en liep de tuin in. „We zullen zien", zei hij gallig. Zijn broer snelde achter hem aan, en nog geruime tijd kon men horen hoe hij op klagelijke toon zijn verzekeringen verdedigde. Maar heer Ollie zag de toekomst somber in... H T W R Weersvooruitzicht DOOR HANS VAN ES Meestal is de weersverwachting op de korte termijn behoorlijk be trouwbaar en houdt de atmosfeer zich in grote lijnen aan de opge stelde prognose. Zo af en toe is er echter sprake van een comple te 'misser'. Dan komt opeens de chaotische natuur van de weer- machinerie aan het licht, waarte gen onze supercomputers en ver gevorderde inzichten weinig kun nen uitrichten. Het afgelopen weekeinde werd de trekbaan van een depressie, die vanuit de Middellandse Zee opstoomde naar Noord-Europa, volledig verkeerd ingeschat met - gelukkig voor ons! - gunstige ge volgen. Het Europese weermodel 'stuurde' de depressiekern in eerste aanleg vlak langs ons land naar het noorden, als gevolg waarvan het flink zou gaan rege nen boven onze contreien. De baan van de meest actieve neerslag trok afgelopen zaterdag meer dan vijfhonderd kilometer of" telijker... Zodoende bleef de regen bij ons beperkt tot een paar onbi tekende buitjes; nergens werd meer dan 2 millimeter afgetapt. Voor het overige liet de zon zich voldoende zien om voor een vrier delijk weerbeeld te zorgen. De krachtige wind, die kromp van noi naar west, hield het kwik aanhoudend op een laag rf~ schommelden tussen 10 en 14 graden. Dankzij nachtelijke opklaringen kwam het op beschutte plaatsenier (op w landinwaarts toch nog tot vorst aan de grond; geheel in overeensteninklem ming met de traditie van de IJsheiligen. Het venijn van de Europest J^ca depressie - inmiddels opvullend boven Scandinavië - kwam elders lzendd2 tot volle ontplooing. Van vrijdag tot zondag is er in een strook van nen Noord-Spanje via de Alpen tot aan de Oostzee 50 tot 100 millimeti gtH regen gevallen; in Noord-ltalie zelfs 150 millimeter. In de wat hoge J^rc delen van Frankrijk (Vogezen), de Duitse Middelgebergten en Zuid- Zweden zorgde sneeuwval voor een tijdelijke terugkeer van de winti gword* Het betrekkelijk gunstige weer bij ons houdt ook vandaag nog aai pnncip Afgezien van een enkel gure bui met regen of hagel zijn er weer fell JO/MAV opklaringen. Op de oceaan komt echter snel een westcirculatie op ïderlant gang. Hierin trekken deze week enkele storingen via een vrij zuideli; O0jaoi ke baan naar het Europese vasteland. De meeste neerslag van deze ,thondi storingen komt boven Frankrijk terecht, maar een kleine uitbreidinj eet naar het noorden kan voor Nederland natte gevolgen hebben. wei In grote lijnen moet vanaf morgen op perioden met (wat) regen re inljsz'' kening worden gehouden. De zon krijgt slechts zo en nu en dan een [enrd®jd; kans. Aangezien warme ocaanlucht ook vrij zuidelijk Europa binnen n stroomt, blijft het kwik deze week bij ons op een pover maal 13 tot 16 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Bewolkt en geruime tijd regen, in de hogere delen sneeuw. Middagtempera- Bewolkt en langdurig re gen, in het midden en noorden ook (natte) sneeuw. Middagtempera- tuur van 4 graden in het noorden tot 10 in het zui- Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Vooral morgen ook af en toe zon. Middagtem- peratuur ongeveer 11 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wolkenvelden en vooral in Ierland van tijd tot tijd regen. Morgen overwegend bewolkt en overal pe met regen. Maxima van 9 graden noorden tot 15 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon en vrijwel Oostenrijk: overal droog. Morgen vanuit het zuider meer bewolking gevolgd door regen Middagtemperatuur ongeveer 16 gra- nteert E overal droog. Morgen westen wolkenvelden en at en toe Middagtemperatuur tussen 16 op de i plaatsen droog. Morgen in de lo de middag vanuit het westen mi wolking en_af en toe regen. Middagtf plaatsen droog. Middagtemperatuur eriZi lopend van 15 graden op vandaag r, 20 op morgen. DINSDAG 16 ME11995 Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen vanuit het zuidwesten meer be wolking gevolgd door regen. Middagtem peratuur 14 tot 19 graden. Portugal: In het zuiden vrij zonnig en droog. In het noorden meer bewolking en vooral mor gen af en toe regen en kans op mist langs de kust. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 in het Madeira: Vrij zonnig en droog. Morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar vanuit het rapi oa noorden enkele wolkenvelden Morgen weerrapporien 10 mei uo rr bereikt de hoge bewolking ook de ooste- station weer wind lijke en zuidoostelijke costa's. Alleen in het noorden valt er af en toe wat regen. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden, in het noorden ongeveer 19 gra- Laag 00.55- 13.40 00.36 - 13 Eelde Canarische Eilanden: Eindhoven Zonnig, morgen in het noorden ook wol- Den Helder kenvelden. Middagtemperatuur rond 28 Rotterdam graden. W»""""* ES Westkust: zonnig. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. #them half bew. Barcelona half be Zonnig' Middagtemperatuur j graden. Boedapest half bew Zuid-Frankrijk: Bordeaux half bew. .Vandaag droog en flink wat zon. Later op Brussel onbew. de dag vanuit het westen meer bewol- Cyprus onbew. king en af en toe regen. Morger wolken- Dublin hchtbew. velden en van tijd tot tijd regen. Middag- Frankfurt half bew. temperatuur tussen 20 en 25 graden. Genève hchtbew Mallorca en Ibiza: He|s'nki re8en Zonnig en droog, morgen later op de dag Innsbruck zwaarbew. enkele wolkenvelden. Middagtempera- Istanbul onbew tmrrongevoerMgraden. r. 7' I Las Palmas onbew. Flinke perioden met zon, fnaar vooral Lissabon regenbui langs de Adriatische kust nog een enke- Locarno onbew Ie bui. Morgen in noord-ltalië geleidelijk Londen haifbew. meer bewolking en af en toe regen. Mid- Luxemourg onbew. dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Madnd hchtbew. Corsica en Sardinië: Malaga hchtbew. Overwegend zonnig, maar morgen gelei- Mallorca haifbew. delijk enkele wolkenvelden. Middagtem- Malta onbew. peratuur oplopend tot 23 graden. Moskou lichtbew. Malta: München onbew. Overwegend zonnig en droog. Middag- N>ce hchtbew. temperatuur ongeveer 23 graden. 0s'0 ™fbew. Griekenland en Kreta: J3"'5 "cJ,bew- Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 "°T ™w 8'^ sflolm X. Turkije en Cyprus: Warschau onbew Flinke zonnige perioden en langs de Wenen ha|fbew kusten en op Cyprus droog. Middagtem- zünch m,s! peratuur van 22 graden in het westen Bangkok haifbew tot 28 in het oosten. BuenosAires zwaarbew. Duitsland: Casablanca onbew. In het noorden enkele wolkenvelden en Johannesburg onbew. kans op een bui. Elders perioden met LosAngeles regen zon en droog. Morgen later op de dag New Orleans onbew. vanuit het zuidwesten meer bewolking NewYork regenbui en af en toe regen. Middagtemperatuur ^elAvrv onbew. tussen 13 graden it in het zuiden. Zwitserland: Vandaag perioden half bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12