Vliegers als één man achter acties 'Onthullingen' voor 'onwetenden' Z0NZ0EKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Randstad Kijkje in kwekerij Panbos ANWB wil buren in Utrecht samen naar werk laten rijden Van Beusekom Amerikaans systeem tegen ergernis overboekte vluchten Sterkste man van Zuid-Holland MAANDAG 15 MEM 995 Jongens vinden lijk in Bijlmerflat Amsterdam Twee jongens hebben in een box van een flat in Amsterdam-Zuidoost het stoffelijk overschot gevonden van een nog onbekend persoon. Het lichaam verkeerde in verregaande staat van ontbinding. Volgens een woordvoerder van de politie is nog niet vastgesteld of de dode een man of een vrouw is. De twee jongens vonden het lijk in een box van de flat Grubbehoe- ve. De boxdeur was niet afgesloten. Binnen was het er volgens de woordvoerder 'een onbeschrijfelijke troep'. De dode lag in een geïmproviseerd bed. De politie denkt vooralsnog niet aan een misdrijf. Mogelijk is er sprake van een overdosis drugs. Motorrijder dodelijk verongelukt hoofddorp» Ben 20-jarige motorrijder uit Aalsmeerderbrug is zondagmiddag door een verkeersongeval in Hoofddorp om het leven gekomen. De motorrijder was net een automobilist aan het inhalen toen deze linksaf een parkeerplaats opreed. Het slachtoffer schampte langs de auto en kwam tegen een gepar keerde wagen tot stilstand. Hij overleed ter plaatse, aldus de po litie. De automobilist, een 54-jarige man uit Heemstede, bleef ongedeerd. De duopassagier van het slachtoffer, een 20-jarige vrouw uit Aalsmeer, raakte door het ongeval licht gewond. Noordwijk: overleg over toerisme noordwuk paul de vlieger Er komt structureel overleg tus sen de gemeente Noordwijk en het bedrijfsleven. Besloten is een zogenoemd 'overlegplat form' in het leven te roepen, waarvan de leden enkele keren per jaar bij elkaar komen om te overleggen over onderwerpen die betrekking hebben op het toeristisch en economisch be leid in de badplaats. De behoefte aan gestructu reerd overleg werd in 1992 al duidelijk, tijdens een toen ge houden consultatieronde onder het Noordwijkse bedrijfsleven. Van de oprichting van een plat form kwam toen niets, omdat een meerderheid van de ge meenteraad geen geld over had om een ambtenaar in dienst te nemen die zich speciaal met toeristisch en economisch be leid zou belasten. katwuk/sassenheim Baksteen kritiseert samenwerkingsstrategie KLM Vervolg van voorpagina Uit een referendum onder de VNV-leden blijkt dat vrijwel alle KLM-vliegers achter de voorgenomen werkonderbre kingen en stiptheidsacties staan. VNV-president B. Bak steen zegt plezierig verrast te zijn door dit resultaat. ook inhoudelijk de conclusies van het dit weekeinde uigelekte rapport over de vermeende ho ge kosten van de KLM-vliegers. ,,Het KLM-rapport bevat ondui delijke methodieken en discuta bele gegevens. Bovendien zou het om geselecteerde delen van het rapport gaan, waardoor het totaalbeeld verdwijnt", aldus Baksteen. Dat het om een rapport van onafhankelijke deskundigen zou gaan, is volgens Baksteen niet juist. „Afgezien van drie Londense specialisten, hebben Dat de strijd tussen de KLM en de VNV aan het verscherpen is, bleek verder uit opmerkingen van Baksteen inzake de samen werkingsstrategie van de KLM. Voor de radio verweet Baksteen de directie te kieskeurig te zijn wat betreft de keuze van een Europese partner. „Nu Swissair en Sabena gaan samenwerken en Lufthansa de krachten met SAS bundelt, is voor de KLM de spoeling dun geworden." De VNV bestrijdt overigens maar liefst dertien KLM-ers aan het rapport meegewerkt. Uit wetenschappelijk oogpunt is het rapport onzorgvuldig. Elk basisboek economie meldt dat de kosten van een werknemer op zich nietszeggend zijn. Het gaat om de kosten in samen hang met de geleverde produk- tie. In die samenhang doen de KLM-vliegers het goed met een bovengemiddelde produktie. Het rapport bevat verder fei telijke onjuistheden, zo vervolgt Baksteen. „De gemiddelde pro duktie van KLM-gezagvoerders op de Boeing 747-400 is aan zienlijk hoger dan het rapport suggereert. Ook de kosten van de vliegers van Cathay Pacific, British Airways en Lufthansa zijn belangrijk hoger dan het rapport weergeeft. Aspergetelers en bloembollen kwekers zijn niet de enige verte genwoordigers in de land- en tuinbouw die geregeld om ar beidskrachten moeten vragen. Ook de afdeling groen van het werkvoorzieningsschap 't Heem - vroeger in de volksmond beter bekend als de sociale werk plaats - zit te springen om werk nemers. Redep voor 't Heem om de jongste loot van het firmament, Kwekerij Panbos is pas ander half jaar in het bezit van het werkvoorzieningsschap, tijdens een open dag onder de aan dacht van potentiële arbeids krachten te brengen. „Bij de buitendienst waar nu 125 men sen werken kunnen we zo 10 nieuwe werknemers plaatsen", aldus Cor Doets. Of 't Heem in zijn opzet is ge slaagd kon de bedrijfsleider van de kwekerij nog niet zeggen. Desondanks toonde hij zich te vreden met de ruim 200 men sen die de kwekerij aan de bui tenrand van Katwijk bezochten. „Vanochtend zag het er nog somber uit. Door het slechte weer en de concurrentie van molentochten en fietstochten hadden we een slechte start. Maar inmiddels draait het lek ker. Het sfeertje is goed en er wordt goed verkocht", aldus De open dag bij Kwekerij Panbos werd afgelopen zaterdag door Doets in de loop van de zater dagmiddag. De bezoekers kregen een uit stekend idee hoe het er op werkdagen aan toe gaat. Sinds anderhalf jaar is er het nodige veranderd. Voordat 't Heem de werden er voor namelijk coniferen gekweekt. Zij maken nu nog maar een klein deel uit van het assorti ment. Kwekerij Panbos legt zich vooral ook toe op heesters, perkplantjes en de teelt van planten die specifiek geschikt zijn voor de zandgronden en gewend zijn aan de klimatologi sche omstandigheden aan de kust. Voor de werkzaamheden op de kwekerij is het totaal van duizend vierkante meter kas verdubbeld en is een deel van het terrein geschikt gemaakt voor zeer milieuvriendelijfl unst? teelt. Al het gebruikte wordt daar opgevangen nieuw voor de bevloeïng vandi eis - gewassen te worden gebruikt en en De gewassen worden vooral ge je dat leverd aan gemeenten, instellin open. gen en handelaren. eze i Twee van de drie gelekte Schiphol-rapporten 'oude koek' den haag/utrecht gpd Met een grootscheepse folder- en advertentiecampagne wil de ANWB de komende maanden het carpoolen bevorderen in de provincie Utrecht. Het gaat om een proefproject onder de naam 'Samen naar het werk', dat is bedoeld om bewoners van de provincie inzicht te geven in de woon-werkroutes van hun naaste buren. Achterliggende fi losofie is dat mensen eerder ge neigd zijn mee te rijden met hun buurman of buurvrouw dan met een wildvreemde. Bewoners van de provincie wordt gevraagd de postcodes van hun woon- en werkadres en hun telefoonnummer op te ge ven. De postcodes worden ver volgens in de krant gepubli ceerd. Mensen die tot de ont dekking komen dat één van hun buren dagelijks dezelfde route rijdt, kunnen het telefoonnum mer opvragen en contact zoe ken. De ANWB gaat er van uit dat tus?en de 2.500 en 5.000 mensen de gevraagde gegevens zullen verstrekken en en in principe bereid zullen zijn an deren te laten meerijden. Met de proef, waarvoor voor zitter H. van der Steenhoven van de vervoerregio Utrecht (verkeerswethouder van de stad Utrecht) vandaag het startsein gaf, wil de ANWB iets doen aan de toenemende verkeersproble men in de provincie Utrecht. Van de 380.000 werknemers in deze provincie stappen er dage lijks naar schatting 60.000 al leen in de auto om naar het werk te gaan. Gevolg is dat op tal van plaat sen het verkeer in de ochtend en avondspits volledig vast loopt. Volgens Rijkswaterstaat is 60 tot 70 procent van de be stuurders die dagelijks in de files op weg van huis het werk of omgekeerd. den haag jan kuys vervolg van voorpagina De besluitvorming over de uitbreiding van Schiphol nadert haar climax. Nog een krappe maand en de Tweede Kamer kiest voor een groter Schiphol. Zoals in een goed theaterstuk tonen alle betrok ken partijen op de valreep hun diepste emoties. Politici smeken om uitstel, de milieubeweging signaleert dat alles en iedereen is belazerd en voor de geldver- dieners onder ons duurt het proces veel te lang. Om het allemaal nog spannender te maken was minister Jorritsma een week je in India. Tijdens de afwezigheid van de eerstverantwoordelijke voor de be sluitvorming over Schiphol, lekten er maar liefst drie rapporten uit. Drie rap porten, die bovendien alle munitie aan dragen tegen de uitbreiding van Schip hol. Toeval? Ja, toeval. Zij het natuurlijk niet helemaal. •Het begon deze week met de LuLu- nota (Luchtverontreiniging en Lucht vaart). Een door de Tweede Kamer enke le jaren geleden bij het kabinet bestelde nota, waarop Milieudefensie de hand had weten te leggen. Op een zeer tac tisch moment, namelijk de avond vóór een hoorzitting van de Tweede Kamer, waarin de beroepspolitici de mening van deskundigen 'hoorden' over de Schip- holplannen, lekte het rapport uit. Al thans, dat deel van het rapport, waarin verontrustende cijfers staan over de toe neming van de luchtvervuiling rond Schiphol als gevolg van het groeiende vliegverkeer. De,cijfers zijn glashelder. De luchtver vuiling rond de luchthaven neemt veel meer toe dan iedereen dacht. De ge plande doelstelling om ook het milieu rond Schiphol te verbeteren zal moeilijk te realiseren zijn. Maar de opgave is niet op voorhand hopeloos. Door aanvullen de maatregelen is het mogelijk de dra matische» effecten van luchtverontreini ging binnen de gewenste perken te hou den. Of dat werkelijk lukt, hangt af van de nader te nemen maatregelen. En die staan in het niet uitgelekte deel twee van de LuLu-nota. Presentatie vermoedelijk begin juni. Dan weten we of we vol doende maatregelen kunnen nemen om de nu voorspelde grote luchtvervuiling in het jaar 2010 tot een aanvaardbaar ni veau kunnen terugdringen. De tweede en derde uitgelekte nota zijn van een heel ander karakter dan LuLu. LuLu geeft nieuwe, zorgwekkende feiten; nota twee en nota drie biedt ge woon meer van' hetzelfde. Neem nota twee. Een verslag van de vaste kamer commissie voor de rijksuitgaven. De commissie is door de kamer ingescha keld om de cijfertjes in alle onderliggen de rapporten nog eens goed onder de loep te nemen. De gegevens uit die rap porten zijn al bekend. De rijksuitgaven- commmissie neemt ze nog eens kritisch door. Ditmaal plaatste de commissie vraag tekens bij het genoemde aantal van 50.000 nieuwe banen, die er door de groei van Schiphol bijkomen. 'Kamer, voorzichtig met die cijfers, het kan aan zienlijk minder worden,' schreef de commissie van ambtenaren, die in de Tweede Kamer werken. Op zich is dat echter geen nieuw geluid. Eerder al heeft het Centraal Plan Bureau vraagtekens gezet bij het door het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI).becijferde aan tal van 50.000 nieuwe banen. Ook eco nomen hanteren verschillende getallen. Omdat banengroei een belangrijk motief is vöbr de uitbreiding van Schiphol, heeft de commissie de kamer geadvi seerd daar nog eens kritisch naar te kij ken. Rapport nummer drie is van het inge nieursbureau Oranjewoud. Oranjewoud is door de kamer ingeschakeld om alle rapporten samen te vatten. Uit die gege vens maakt het bureau een beknopte analyse van de aangetroffen bevindin gen. Nieuwe gegevens zijn niet gebruikt, want daar was de tijd te kort voor. Blij kens de laatste 'onthulling' noemt Oran jewoud de uitbreidingsvariant met een vijfde gedraaide baan onvoldoende on derzocht. Frappant. Frappant, omdat de gemeente Haar lemmermeer al eerder tot die conclusie kwam en om die reden zelf een nieuw onderzoek liet doen. Dit onderzoek le verde globaal dezelfde resultaten op als eerder al door het projectbureau PMMS, verantwoordelijk voor het onderzoeken en het uitwerken van de Schipholplan- nen, waren toegelicht. Met andere woor den: het nader onderzoek van Haarlem- iphur K D at lit bracht geen nieuwe gegevet ftel over 5G naar buiten. De vraag rijst da toept' wel wat er nu nog onvoldoende is od joet derzocht. Zeker wanneer je zo'n vraaj 3n b( baseert op al langer bekend materiaal. Het offensief tegen Schiphol is ingeze Elk rapport, elk kritisch-geluid, elke geit |sen genheid wordt aangegrepen om die vei .egvi< maledijde vliegindustrie zwart te makei )rmg Weerleggingen doen niet ter zake. Feite aar(j lijke rapportages deugen niet, wannee )onij ze niet de door de actievoerders ge ndin wenste uitkomst hebben. Vergeten de enquêtes, waarin een dikke meerde? heid van de Nederlandse bevolking voo uitbreiding van Schiphol koos. Vergetei worden de velen, die tot hun groot gej noegen heerlijk wonen in de Haarlem! mermeer en omgeving. Niet gesprokerLp. wordt over de duizenden, die nu al eestte goed belegde boterham eten dankzï Schiphol en al diegenen, die daar nog bijkomen. Vergeten zijn al die belevenis7' r| sen van mensen, die mede dankzij heieKjen vliegtuig hun mens-zijn konden verrij m n ken. "rcell Uiteraard heeft vliegverkeer nadelen nkllJk En natuurlijk moet er alles aan wordei gedaan om die tegen te gaan. Minde n/\ geluidsoverlast en minder vervuiling zijn luin. noodzakelijk om het vliegverkeer i vaardbaar te houden. Daar ligt de uitda ging, waar de mens aan moet werken Dat helpt ons verder dan het uitsprel&i |uet van een nutteloze doem over het vlieg |e verkeer, waardoor slechts de geprivilegi lee^ eerden zo nu en dan een ticket kunne§,nn kopen. 23 MEI 1995 WÊÊM EXECUTORIALE FAILLISSEMENTSVERKOPING te houden i.o.v. de Weledelgestrenge heer Mr. M. Teekens jr. te Leiderdorp in zijn hoedanig heid van curator in het faillissement van: HOLLAND PARK B.V. Bloembollen handel Rijksstraatweg 52 te Sassenheim. C.L. van Beusekom B.V. zal op dinsdag 23 mei 1995, vanaf 13.00 uur in Party Center "De Oude Tol", Hoofdstraat 147 te Sassenheim t.o.v. Gerechtsdeurwaarderskantoor Van Vliet Hardy Wlgt te Lelden openbaar verkopen: Z.G.A.N. HACHMANG TELMACH. TYPE HA 6006 MC; VOLVO 850 GLT, 1993 Hachmang etlketteermach.; BruIJn's telma chine; Compas borstelmachines; Cremer tel machines; Cremer leesbanden; Cremer tel en zlftmachlne; Sorteerlljn; Coco dozenslult- machlne; Wayne elek.veegmachlne. Kantoren: Altos netwerk comp. met 25 werk stations; P.C.'s; Seikosha matrixprinters; TAB decollator/burster; Meto etikettenprinter; Canon laserprinter; HP deskjet printer; stalen- en houtenburo's; jalouziedeurkasten; brandkasten. BEZICHTIGING: dinsdag 23 mei van 09.00 tot 12.30 uur, aan het adres Rijksstraatweg 52 te Sassenheim. INLICHTINGEN: C.L. van Beusekom BV Energieweg 4, 4231 DJ Meerkerk telefoon (01837) 1000, fax (01837) 2595 TAXATIES van roerende en onroerende zaken Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét': 25 piek extra premie. En dat allemaal voor een uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening houden met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023 - 150110 (maandag/vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur). tot: Geboortedatum (min. 15 jr.): Ja, ik word vakantiebezorg(st)er Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeverij Damiate b.v., afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst, antwoordnummer 416, 2000 VC Haarlem. 'udw KLM: gratis tickets voor vrijwillig afstaan stoel den haag gpd De KLM- voert volgende maand een Amerikaans systeem in om de pijn op overboekte vluchten te verzachten. De passagiers die bereid zijn hun plaats af te staan en een latere vlucht te ne men, krijgen van de KLM als dank een extra gratis ticket of een waardebon voor een vol gend uitstapje. Overboekingen zijn in de luchtvaart, net als in de hotelle- rie, vaste prik. Volgens KLM- woordvoerder H. Leijte zijn overboekingen 'in de luchtvaart een vast gegeven' om toch zeker te zijn van een volle bak, ook als reizigers die hebben gereser veerd op het laatste moment niet komen opdagen. Dat ge beurt vaak door reizigers met een zogenoemd 'open ticket', die niet vast zitten aan hun re servering en daar ook gebruik van maken. De KLM wil geen aantallen Consumentenbond houdt het op tien procent van alle boekin gen. Beide zijn het erover eens dat overboekingen slechte re clame opleveren, scheldende reizigers en schadeclaims. Uit een proef op Schiphol blijkt volgens de KLM dat er aan de 'gate' altijd wel iemand be reid is om in ruil voor een ca deau een ander voor te laten gaan. De KLM is daarom vorige week begonnen zijn personeel te trainen in het 'op een galante manier zoeken naar vrijwilligers aan de gate.' Degene die vrijwil lig uit de rij stapt om plaats te maken, voor bijvoorbeeld een gehaaste zakenman, kan reke nen op een aantrekkelijke com pensatie van de KLM. Behalve de volgende vlucht naar zijn be stemming en een hapje en een drankje tot het zover is, vallen er waardebonnen en gratis tic kets te verdienen: de 'Voluntary denied boarding compensa Ier ii tion', een schadeloosstellini voor wie vrijwillig niet aai leid boord gaat. Helemaal extra is het niet. Ei bestaat al een 'Denied boarding trom compensation' voor reiziger* Hoo die onvrijwillig niet mee kun- loos nen wegens overboeking. De pian KLM denkt met hel nieu\ve|Lord 'vrijwillige' systeem een harmo niemodel te hebben gevonden Dat er in Amerika een groep van reizigers is opgestaan dié op drukke trajecten expres ziek vroeg boekt om zo haar stoel als het wisselgeld te gebruiken om gra tis tickets in de wacht te slepen; is de KLM geen zorg. „Wij wil- ^t len graag vervelende situaties Pim voorkomen en als er mensen willen meewerken: graag. Maar bovendien, het vliegverkeer Amerika is van een heel andere' orde dan hier. Het telt hier niet Een vrachtwagen voorttrekken, accu-liften, boomstam-dragen en een oplegger laden met bier vaten en spoorbielzen. Dat zijn enkele onderdelen van de ver kiezing van de Sterkste Man van Zuid-Holland die op zaterdag 20 mei in Katwijk wordt gehou den. Bij de verkiezingen, voor de tweede maal in Katwijk, gaat Dirk Berkheij de strijd aan met acht andere deelnemers om zijn vorig jaar behaalde titel te be houden. De verschillende wedstrijdon derdelen worden allemaal vanaf 12.00 uur in het centrum van Katwijk afgewerkt, op een paar plaatsen in de Badstraat en Voorstraat. Ted van der Parre, een aantal jaren geleden nog de sterkste man van de wereld, komt een demonstratie geven. Aan de verkiezingen is boven; dien een wedstrijd 'spijker; broek-hangen'verbonden. Belangstellenden kunnen daarbij uitvinden hoelang ze in staat zijn hun eigen lichaamsge wicht te torsen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10