(Nederland beziet vanaf het liedjescircus Deelnemers Songfestival 1996 worden via videoclips geselecteerd Nicky Nicole: travestiet voor de show Rtv Show Ruim 20 deelnemers aan Eurovisie Songfestival 1995 tRDAG 13 ME11995 ljUM CPD •elnemers aan het Eurovisie Songfestival worden met ingang van 1996 geselecteerd ïe hand van videoclips. Daarmee hoopt de European Broadcasting Union (EBU) een Jsing gevonden te hebben voor de enorme belangstelling voor het jaarlijkse liedjesfes- Éleen de winnaar van dit jaar is zeker van deelname in 1996. De overige landen zijn itht aan de voorronde mee te doen. ■volgend jaar hebben zich ongeveer veertig landen aangemeld voor deelname aan het jkisie Songfestival. Dat zijn er te veel om in één finale aan te laten treden. Al jaren is de jop zoek naar een oplossing. Alle potentiële deelnemers moeten voortaan een video- fcn hun nummer insturen. Jury's uit die landen kiezen daaruit de 22 beste liedjes. Die worden vervolgens gezongen tijdens de jaarlijkse marathon-uitzending. Binnen de EBU bestaat nog geen overeenstemming over de vraag of alle televisiekijkers in Europa ook al die videoclips te zien krijgen. Volgens NPS-directeur Willem van Beusekom, betrokken bij het zoeken naar een andere formule voor het songfestival, kent het nieuwe systeem ook bezwaren. „In landen die voortdurend tijdens de voorronde uitvallen, zakt de belangstelling weg", aldus Van Beusekom. Onder druk Veel landen plaatsten de afgelopen jaren al de nodige vraagtekens bij verdere deelname aan het Eurovisie Songfestival. Engeland, Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië géiden als de belangrijkste deelnemers, ook in financiële zin. Juist in die landen staat het festival on der druk en is de belangstelling tanende. Italië doet al een paar jaar niet meer mee omdat het de finale niet rechtstreeks wif uitzenden. Dat is wel een verplichting die de EBU oplegt. Het plan om de voorronde via de radio in alle deelnemende landen uit te zenden, is afge wezen. „De televisie hoort bij het songfestival", stelt Van Beusekom. Ook is er sprake ge weest van een songfestival voor de landen die bij de Europese Unie zijn aangesloten. Een dergelijk festival moet echter buiten de EBU om georganiseerd worden. „Ieder EBU-lid heeft een gelijkwaardig recht om mee te doen", aldus Van Beusekom. Het eerstvolgende Eurovisie Songfestival, de veertigste editie,wordt vanavond in de Ierse hoofdstad Dublin gehouden. Er doen 23 landen aan mee, twee minder dan vorig jaar. Hoe wel Nederland niet van de partij is, zendt de NOS het liedjesfestival wel rechtstreeks uit. Paul de Leeuw verzorgt het commentaar. Veertigste editie .voltrekt zich zonder vaderlandse deelneming beid en verguisd, maar niet meer weg te denken. tvond kijkt heel Europa voor de veertigste keer naar bepi iurovisie Songfestival. Een paar honderd miljoen kij- acl kruipen met chips en limonade voor de beeldbuis e®' e zien welk land dit jaar de muzikale loterij wint. dt het weer Ierland, zoals de afgelopen drie jaar het "nva 1was? Of is er eindelijk iemand in staat die hegemo- lepre 'an de Ieren te doorbreken? Nederland in elk geval rege de nederlaag van Wil- lberti vorig jaar in Dublin ;n we dit jaar niet mee- Volgend jaar misschien al hangt er veel af van de re regels die de toekomst et oude lledjescircus gaan len. Aan de vooravond van Veertigste songfestival likt irland de wonden, die lang- helen. ras een ware slachtpartij jaar op het Eurovisie-po- i. Maar liefst zeven landen, onder Nederland, diskwali- jrden zich voor de jubile- iditie van dit jaar. Pijnlijk? loral omdat het juist een Arinterde artieste als Wil- Iberti dit moest overko- A1 heeft het drama haar ire nauwelijks schade be nd. Ze is nog altijd een jevraagde, populaire zange ons land. Ondanks (en .hien ook wel een beetje zij) de vier schamele pun- it Oostenrijk, hebben het geluk gehad re een soliste hadden die zo'n lage notering geen j kon oplopen", zegt Cona- directeur John de Mol. is zeker niet zo dat een on- rt' nde zanger of zangeres in elfde geval een verdere 3aan in de muziek had len vergeten. Het Eurovisie festival is er niet de oor van dat carrières stranden, na het songfestival moet je hebben, jet maar juist tegen een lied aanlopen waarmee je lit kunt scoren. Veel Neder- artiesten willen hun vin- niet branden aan het song- val uit angst voorverlies. rind ik niet helemaal te- jent Harry van Hoof, met wat festivaldeelnames op naam, onderschrijft dat. het songfestival een carriè- in schaden, is grote onzin. Richard heeft twee keer gedaan en een lagere eind ring heeft hem nooit popu- :it gekost. Welnee, iedere ilist zou graag mee moeten ;n doen. Wanneer je goed kun je niet afgaan." t festival is wel degelijk zin- vervolgt John de Mol. Dreen artiest betekent het enorme uitdaging. Een paar geleden hebben we met i lacott redelijk hoog ge- ird. Zij heeft er haar status en van de meest gerespec- de en meest populaire ar- tem| Willem van Beusekom: Het festi val loopt qua repertoire achter de werkelijkheid aan. foto cpd tiesten van ons land aan te dan ken. Ik zou er graag vijf songfes tivals voor over hebben om er één artiest van het formaat van Ruth Jacott aan over te hou den." Uniek Songfestival-expert en NPS-di- recteur Willem van Beusekom betreurt de Nederlandse afwe zigheid vanavond in Dublin. „Het is één van de meest popu laire televisieprogramma's. Dat is al genoeg reden om mee te doen. Het festival biedt vocalis ten, componisten en tekst schrijvers een unieke kans om zich te manifesteren. Ik vind het jammer dat ereen breuk komt in de Nederlandse songfestival-traditie. De com ponisten krijgen nu niet de kans om hun materiaal te slijten. Dit jaar is het extra vervelend, om- dat er een jubileum gevierd wordt. Nederland kan daar als één van de 'founding fathers' niet bij betrokken zijn." Van Beusekom is een van de ve len die vinden dat het Eurovisie Songfestival toch vooral moet blijven. „Ook al heeft het niet meer de impact die het festival in de jaren zestig en zeventig had", stelt hij. „In die eerste ja ren was het festival een grens overschrijdend project. Het speelde een belangrijke rol bij het promoten van nieuwe ar tiesten. Die rol heeft het festival verloren. Dat heeft te maken met de pro fessionalisering van de muziek industrie en de enorme groei van het aantal televisienetten. In de beginjaren had je een be perkt aantal televisiezenders, nu kun je kiezen uit 72 kanalen. 1 *ungrestival '9. •archieffoto Willeke Alberti tijdens de generale repetitie in '94. Daardoor is alles vervlakt en re latiever geworden. Maar ik zie geen reden om het songfestival overboord te zetten. Waardm zou je dat doen? Het is en blijft een aantrekkelijk televisiepro gramma." „Het grootste gevaar dat het festival bedreigt, is dat de vijf grote Eurovisie-landen niet meer meedoen. Dat zou ingrij pende financiële consequenties iiebben. Daarnaast moeten we voorkomen dat het songfestival te veel inspeelt op de behoeftes van de 'nieuwe' landen uit Oost-Europa. Daardoor verlies je de belangstelling in West-Eu ropa en dat kan nooit de bedoe ling zijn." De vijf grote landen waarop Van Beusekom doelt, zijn Engeland, Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië. De belangstelling voor het evenement is er tanende. „Maar dat heb ik de laatste jaren vaker gehoord en toch zijn ze, met uitzondering van Italië, steeds weer van de partij. Dat zal dus niet zo'n vaart lopen." Repertoire *jonn de Mol daarover: „De be langstelling loopt terug, maar het blijft een type muziek waar voor nog veel interesse bestaat. Je kunt je afvragen in hoeverre die muziek nog eigentijds is. Dat wil niet zeggen dat je er nu alleen rock 'n roll, dance en house moet brengen. Feiï is wel dat het songfestival de trends niet meer volgt. Maar als reper toire-soort blijft deze muziek nog altijd uitermate belangrijk en populair. „De hele popmuziek heeft een evolutie doorgemaakt. Je kunt je afvragen of die popmuziek past binnen het songfestival. Ik vind dat je het festival daaraan niet moet aanpassen. Misschien kun je er wel een festival naast zet ten voor meer eigentijdse mu ziek. Of zo'n tweede festival via de televisie uitgezonden moet worden, weet ik niet. Ik zou er geen geld op durven inzetten. De popmuziek heeft een eigen belevenis. Ik vraag me af of een wedstrijd daarvoor het juiste idioom is." Waar De Mol naar toe wil, is origineler repertoire voor het songfestival. „Daar wordt nog veel te weinig over nagedacht. Te veel auteurs en componisten schrijven liedjes die te songfes tivalachtig zijn. Er is meer origi naliteit gewenst in plaats van ty pische songfestivalstukken. Dat wil niet zeggen dat je daar mee zult winnen, maar je kunt er in ieder geval een goede in druk mee maken. Nieuwe ont wikkelingen zou je kunnen ver wachten vanuit Nederland of Engeland. Maar ook heel speci fieke dingen, zoals de Italiaanse muziek met de eigen kenmer ken of de Spaanse muziek met een geheel eigen teneur, kun nen er iets kleurrijks van ma ken. Vanuit de Scandinavische landen mag je ook het een en ander verwachten in die rich ting." Impuls „Het probleem is", zegt ook Willem van Beusekom, „dat het festival qua repertoire achter de werkelijkheid aan loopt. Het is moeilijk om dat massaal te doorbreken. Zo af en toe zijn er landen die met iets verfrissends komen. Maar dat gebeurt te weinig om andere landen te be smetten. In dat opzicht wijkt het festival van dit jaar niet af van de ontwikkelingen in de af gelopen jaren. Waar het song festival behoefte aan heeft, is een hit. Absoluut. De laatste ja ren is het daar nifet van geko men. Juist een hit kan het festi val een enorme impuls geven." Over songfestivalhits gesproken: de laatste top tien successen stammen van tien jaar geleden. De laatste nummer 1 hit in ons fend, afkomstig van het EuroVi- De eerste Songfestivalhits van dit jaar zijn een feit. De Zweedse deelnemer staat in eigen land al bovenaan de hitlijsten. De Britse bijdrage mag zich - voor het eerst sinds jaren - verheugen over een grote belangstelling on der het platen kopend publiek in Engeland. De Franse zan geres is in België op weg naar een vette hit. Of dat wat zegt over de kansen voor van avond, blijft de vraag. De NOS zendt het Eurovisie Songfestival vanaf 21.00 uur rechtstreeks uit via Nederland 3. Paul de Leeuw verzorgt dit keer het commentaar. De volgorde van optreden is als volgt: 1Polen: 'Sama' door Justyna. Eigenzinnig lied, wars van alle songfestivaltradities. Aanste kelijk en zwoel arrangement. 2. Ierland: 'Dreamin'door Eddie Friel. Makkelijk in het gehoor liggend lief liedje. Doet denken aan de jaren zestig. Blijft hangen. 3. Duitsland: 'Verliebt in dich' door Stone Stone. Weinig aansprekende, kille liefdesverklaring. Even door bijten. 4. Bosnië-Herzegovina: 'Dva- deset i priv vijek' door Davor Popovic.Typisch Oosteuro pees lied. Van A tot Z voor spelbaar. 5. Noorwegen: 'Nocturne' door Secret Garden. Ogen dicht en wegdromen bij deze grotendeels instrumentale bijdrage. Mooi stukje filmmu ziek. 6. Rusland: 'Lullaby for Vol cano' door Philipp Kirkorov. Veel bekende loopjes in tradi tionele rangschikking. Oubol lig, maar daardoor herken baar. 7. IJsland: 'Nuna' door Bo Halldorsson. Platgetreden pa den nog platter getreden. Liedje mist ziel en zaligheid. 8. Oostenrijk: 'Die Welt dreht sich verkehrt' door Stella Jo nes. Verkeerde combinatie van jazzy coupletten en schla gerrefrein. 9. Spanje: 'Vuelveconmigo' door Anabel Conde. Com merciële topper. Interessante coupletten, voorspelbaar re frein. 10. Turkije: 'Sev!' door Arzu Ece. Bij elkaar gescharrelde notenbrij. Liedje rammelt aan alle kanten. 11. Kroatië: 'Nostalgija'door Magazin Lidija. Toppunt van oubolligheid. Liedje was in jaren dertig al een matige middenmoter. 12. Frankrijk: 'II me donne rendez-vous' door Nathalie Santamaria. Vijftien jaar gele den revolutionair voor Frank rijk, nu achterhaalde dis- codreun. 13. Hongarije: 'Uj nev egy re- gi haz falan' door Csaba Szi- geti. Mooi begin met veel spanning. Refrein valt een beetje tegen. 14. België: 'La voixest libre' door Frederic Etherlinck. Slecht uitgewerkt, typisch fes tivallied. Verveelt snel. 15. Engeland: 'Lovccity groove' door Love City Groove. Fris en eigentijds. Voorbeeld van hoe het anno 1995 ook kan. Verdient over winning. 16. Portugal: 'Baunilha e cho colate' doorToCruz. Misluk te gospelsong. Melodie mist behoorlijke opbouw en stevig refrein. 17. Cyprus: 'Sti fotia' door Alex Panayi. Boeiend lied met sterke, ritmische accenten en pakkende melodie. Verdient veel punten. 18. Zweden: 'Se pa mej' door Jan Johansen. Voor de hand liggende ballade. Wel een van de betere dit jaar. 19. Denemarken: 'Fra Mols til Skagen' door Aud Wilken. Beetje vlakke compositie met eigenzinnige begeleiding. 20. Slovenië: 'Prisluhni mi' door Darja Svajger. Vakkun dig gemaakt chanson volgens aloude festivalwetten. Goede melodie. Kan voor verrassing zorgen. 21Israël: 'Amen' door Liora. •Kopie van 'Hallelujah' uit 1979, maar minder overtui gend. Toch goed voor veel punten. 22. Malta: 'Keep me in mind' door Mike Spiteri. Miserabele treurzang van man die vrien din dreigt te verliezen. Gauw weglopen, meisje. 23. Griekenland: 'Poia prosef- hi' door Elina Konstantopou- lou. Weinig verheffende uit smijter. Een gebed zonder einde. sie Songfestival, was 'Ein bis- schen Frieden' van Nicole in 1982. Platenmaatschappijen zien wei nig brood in het liedjescircus, al is het bij geen enkele firma be leid om het festival totaal te ne geren. „Het hangt van de kwali teit van de liedjes af', zegt een woordvoerster van Phonogram, de platenfirma die in het verle den heel wat songfestivalliedjes op de markt bracht. „Een goed liedje wil elke platenmaatschap pij wel hebben." Ook internationaal levert het festival de laatste tijd geen 'mil lion sellers' meer op. Het jonge platenkopende publiek, dat is opgegroeid met de steviger popmuziek, negeert de songfes tivalwinnaars. Platenmaat schappijen zien er dan ook wei nig heil in om de toch al be perkte promotiebudgetten te spenderen aan onbekend talent van ver weg. De verkoopcijfers van de Ierse winnaars van vorig jaar waren in ons land matig. „Typische songfestivalliedjes worden niet per definitie een hit", klinkt het zakelijk. „Nederlanders zijn niet zo happig op artiesten die aan het songfestival meedoen." Nicole, vanaf dinsdag te zien als assistente van Robert ten Brink. foto anp ruud hoff Hij wil aangesproken worden met zij en komt er openlijk voor uit dat ze travestiet is 'uit commerciële overwegingen'. Nicky Nicole (26) heet eigenlijk Ni cholas Carter en is met haar travestie-act wereldbe roemd in Amsterdam. Vanaf volgende week dinsdag is ze zes wek .n lang als assistente van Robert ten Brink te zien in de Veronica-serie Travestie Gala 1995. Ondanks het feit dat travestieten steeds meer op de voorgrond treden, weigert Nicky te spreken van een trend. „Travestie is bijna net zo oud als de mensheid. Denk maar eens aan de tijd waarin Shakespeare leef de. Bij gebrek aan actrices moesten mannen toen ook de vrouwenrollen voor hun rekening nemen. Er is momenteel gewoon sprake van een opleving en ik hoop dat die doorzet." Verveling en individualisering zijn volgens Nicky de oorzaken van de huidige interesse voor travestie. „No thing is going on right now", analyseert de van oor sprong Amerikaanse dame. „Mensen willen wat nieuws, gaan bungee-jumpen of laten een piercing aanbrengen. Ik ben er trots op dat ik een klein aandeel in die ontwikkelingen mag hebben. De nieuwe gene ratie wil meer. Niet langer doen wat ouders of kennis sen normaal vinden. Ik vind het heerlijk dat dat steeds meer regel dan uitzondering wordt." De Amsterdamse voelt zich zeker niet verbonden met een bepaalde groep. „Ik ken wel een paar meisjes, maar we trekken helemaal niet als een bepaald clubje op. Dat wil ik ook niet. Ik wil kunnen doen waar ik zelf zin in heb en er vooral geld mee verdienen. Bij de an dere meisjes leeft dat aspect minder." Nicky is een travestiet van het type dat niet vanuit een innerlijke drang vrouwenkleren aantrekt. Ze wil aan dacht, creëerde een gimmick en heeft daardoor optre dens in house-rtummers, TV-programma's en allerlei clubs afgedwongen. Ze erkent dat er ook een ander soort travestieten bestaat. „Sommige travestieten neigen meer naar transseksua- liteit. Zij moeten echt vrouwenkleren aantrekken om dat ze anders nauwelijks door het leven kunnen. Tot die categorie behoor ik niet. Ik doe het echt voor de show." In de Verenigde Staten wordt volgens de assis tente van Ten Brink veel professioneler tegen het fe nomeen aangekeken. „Amerikanen zien het meer als een show en stellen er dan ook een ruime financiële vergoeding tegenover. Grote bedrijven als Levi's en Hoover draaien zelfs reclamespotjes met travestieten. Ze zien het daar meer als een goede grap, en dat zou hier ook steeds vaker het geval moeten zijn. In het Travestie Gala zullen volgens Nicky alleen maar travestieten van 'haar categorie' te zien zijn. „Mensen die neigen naar transseksualiteit selecteren we niet. Toch zullen zij, denk ik, ook wel baat hebben bij een dergelijke show. Vooral in de provincie halen we het onderwerp uit de taboe-sfeer. Transseksuelen en tra vestieten kunnen daar hun voordeel mee doen." Voor sommige familieleden van de deelnemers aan het programma zal het de eerste keer zijn dat ze hun bekende als vrouw zien. „De kandidaten moeten die mensen daar zelf van tevoren op voorbereiden. Wij doen daar nauwelijks iets aan. Maar dat is ook logisch. They are big boys, ehhh, girls now."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7