Thomas Rosenboom gedoodverfde winnaar It heirel~ W beke lh Naar t Boeken Adriaan van Dis ZATERDAG 13 ME11995 REDACTIE RENEE DE BORST 023-150241 Tijdens een diner in het Amsterdamse Amstel Hotel wordt op dinsdag 16 mei bekend gemaakt welke schrijver dit jaar de Libris Literatuur Prijs krijgt en dus 100.000 rijker wordt. De strijd om het beste Nederlandse literaire prozaboek van 1994 zal gaan tussen Adriaan van Dis, Renate Dorrestein, Stefan Hertmans, Nicolaas Matsier, Thomas Rosenboom en Willem van Toorn. Vorig jaar ging de prestigieuze Libris Prijs naar Frida Vogels, die daarmee doorbrak naar algemene bekendheid. Hieronder alvast een overzicht van de genomineerde boeken, en een gokje wie de prijs dinsdag gaat winnen. AMSTERDAM INGE VAN DER BLINK In het weekblad Elsevier stond onlangs een artikel waarin werd betoogd dat de Nederlandse li teratuur steeds meer een auto biografisch, niet-fictief karakter krijgt. Zo was er vorig jaar veel aandacht voor drie uit het leven gegrepen 'vader-romans': Asbe- stemmingvan A.F.Th, van der Heijden, Gesloten Huis van Ni colaas Matsier en Indische Dui nen van Adriaan van Dis. De laatste twee zijn bij de Libris- nominaties terechtgekomen. Toch heeft de lijst, ae tijdgeest in aanmerking genomen, een opmerkelijk fictief karakter. Slechts bovengenoemde twee van de zes genomineerde boe ken zijn echt autobiografisch. Naar Merelbeke, van de Vla ming Stefan Hertmans, heeft weliswaar de vorm van een zoektocht naar een verloren jeugd, er staat luid en duidelijk 'roman' op het boek. Woede en mildheid Ook Indische Duinen van Adri aan van Dis is volgens de om slag een roman. Maar door de vele interviews en optredens van de schrijver het afgelopen jaar heeft weggegeven, weet in middels iedereen dat het boek grotendeels gebaseerd is op zijn eigen leven. Van Dis rekent in Indische Duinen af met zijn au toritaire vader, die overleed toen de schrijver elf jaar oud was. Hij haalt herinneringen op, bezoekt zijn oudste zuster die in Canada woont, praat met zijn moeder, ruziet met zijn jongste zus. Hij probeert kortom een beeld te krijgen van het verle den, van zichzelf, van zijn fami lie. Indische Duinen is een prachtig boek. Door een indruk wekkend beheerste literaire vormgeving van ironie naar sarcasme, van woede naar mildheid tilt de schrijver zijn verhaal uit boven het puur per soonlijke. Als lezer krijg je daar door geen moment het gevoel dat je wordt opgezadeld met privé-zaken die je niet aangaan. De familiegeschiedenis is nogal ingewikkeld. De drie oudere zussen van Van Dis (die in 1946 in Bergen N.H. geboren werd) hadden een andere vader; een KNIL-militair die in de strijd met de Japanners omkwam. Ook Van Dis' vader was KNIL- militair. Hij kwam gehavend uit de oorlog en was niet meer tot gewoon werken in staat. Zijn autoritaire gedrag had uitge- Libris Literatuur Prijs wordt dinsdag uitgereikt sproken sadistische trekjes. Vooral zijn zoon moest 'gehard' worden. Indische Duinen geeft op subtiele wijze een indruk hoe een oorlog geestelijke won den slaat tot in de volgende ge neratie. Gelijkmatiger Ook Nicolaas Matsier gaat in Gesloten Huis terug naar het verleden. De schrijver neemt de taak op zich na het overlijden van zijn moeder haar huis leeg te ruimen. Het zien van beken de voorwerpen en locaties brengt een stroom van gedach ten en herinneringen op gang. Gesloten Huis is een veel gelijk matiger, rustiger boek dan Indi sche Duinen. Het heeft bij de critici veel weerklank gevonden, waarschijnljk ook doordat be schaafde veertigers en vijftigers die in een keurig christelijk Hol lands gezin opgroeiden veel in het boek herkennen. Nicolaas Matsier (geboren 1945 in Krommenie) is vorig jaar wat sneu in de publiciteit gekomen alsde-man-die-de-AKO-prijs- net-niet-won. Ook de Gouden Uil ging aan zijn neus voorbij. Dat is inmiddels een beetje goedgemaakt doordat Matsier wel de Mekkaprijs, een onder scheiding van de Nederlandse literatuurcritici kreeg. Wat mij betreft moet het daar maar bij blijven. Het is een goed geschreven en sympathiek boek, maar een klein jaar na het lezen betrap ik me erop dat. ik weinig van de inhoud kan re produceren. Een veeg teken. Kluivers Curieus is de roman Naar Me- relbekevan Stefan Hertmans. Echt iets voor literaire kluivers die zich met werkelijkheidsni veau's en spelletjes met letter kundige conventies bezighou den. In het begin wordt verteld hoe de hoofdpersoon, liggend in het gras, bezoek krijgt van God in de vorm van een groen vliegje. Op wonderbaarlijke wij ze verliest hij daardoor zijn rechterbeen, dat spontaan ver schrompelt en afvalt. Je zou de rest van het boek kun nen lezen als een droom van de PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Breekt onzedelijk af (6); 7. Opheldering stelt weinig voor (5); 8. Maakt een ondernemer zonder reden groot (5); 9. Zingen op de akker (5); 10. Dat wapen hoort bij Ollie (4); 11. Grijp het paard je voor verzending! (6); 12. Hoofdhuid van een stel (6). Verticaal: 2. Die spruiten kunnen getrok ken worden (5); 3. Krijgsbende die bij de zaak hapert (6); 4. Dat is een bergbeklimmer na een ge slaagde operatie (6);' 5. Studeer in een aantal panden! (4); 6. Werd plotseling wakker door zijn gulzigheid (8); 10. Roofde van de boer (4); 11Van m'n hart een hele zorg minder (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Stefan ff^ t~tertmans in het gras in slaap gevallen jon gen. Maar er zitten ook realisti sche gedeelten in deze zoek tocht naar een verloren tijd. Heel fraaie soms. Stefan Hertmans (geboren 1951 in Gent) hangt een beetje aan de literaire zijlijn. Toch heeft hij veel geschreven: essays, gedich ten en verhalen. Naar Merelbe ke heb ik met genoegen gele zen, maar het boek heeft me er niet toe gebracht gretig de rest van Hertmans oeuvre van de plank te halen. Een serieuze kanshebber voor de Libris Prijs lijkt Naar Merelbeke me niet. Teleurstellend Hetzelfde geldt voor Willem van Toorn (geboren 1935 in Amster dam), die met Het verhaal van een middag verrassend genomi neerd is. Het is een onderhou dend, vaardig geschreven boek over een man die in Italië een deel van zijn wortels hervindt. Helaas heeft Het verhaal van een middag niet alleen het van Van Toorn bekende type wat hangerige en afstandelijke hoofdpersoon, maar ook een te leurstellende pointe. De Italiaanse vrouwelijke pro fessor die zich steeds maar gre tig aan de journalist-hoofdper soon presenteert en bij hem van alles loswoelt, verdwijnt op een dag spoorloos. De heftige liefde dan wel het heftige conflict tus sen hem en haar dat van Toorn zijn lezers tussen de regels be looft, komt er dus niet van. Zo doende sla je het boek dicht met hetzelfde gevoel dat een flauwe mop nalaat: 'Ken je die van die jongens die naar Rome gingen? Ze gingen niet.' Flamboyant Van Renate Dorrestein (geboren 1954 in Amsterdam) werd Een Sterke Man genomineerd. Voor opgesteld dat deze flamboyante schrijfster al lang en breed een opzichtige literaire prijs had moeten krijgen, moet ik beken nen dat ik Een Sterke Man niet haar sterkste boek vind. Het gaat over een geschifte kun stenaarskolonie in Ierland met een machiavellistisch baasje aan de top. Iedereen in deze leefgemeenschap torst zijn en vooral haar eigen kruis mee. Het boek, opgezet als een who dunnit, is een heftige kookpot vol onderhuidse frustraties, oud leed, en onverwerkte kinnesin ne. Stof genoeg voor een lange TV-serie of zeker acht prachtige romans, maar teveel voor één boek. Ik zal juichen als Dorres tein de prijs krijgt. Maar ik ver wacht het niet. Verpletterend Dan de gedoodverfde winnaar. Thomas Rosenboom (geboren 1956 in Doetinchem) schreef met Gewassen Vlees een verplet terende roman. Diepe zuchten van bewondering onlokte dit boek van 732 pagina's de Ne derlandse critici. 'Duivels knap', 'briljant', 'een waarachtig mees terwerk' ritselde het in kranten en tijdschriften. Wie graag indruk wil maken op vrienden en kennissen en Ro senboom in de vakantiekoffer stopt, moet gewaarschuwd: Ge wassen Vlees is een uiterst sme rig boek. Alle viespeukjes van de Generatie Nix verbleken erbij. Nog nooit ben ik zoveel zwaar- riekende winden tegengeko men, geflatuleer, gerommel in ingewanden, paardescheten, klotsende nachtspiegels en wat de menselijke en dierlijke ach terzijde zoal te bieden heeft. Willem Augustijn van der Donck, Rosenbooms hoofdper soon, is anaal gefixeerd, en die fixatie wordt sterker en sterker. Op het dieptepunt van zijn ver wording dient hij zichzelf dage lijks lavementen toe; hij heeft daartoe altijd een klisteerspuit aan zijn gordel bungelen. Een van de onsmakelijkste passages van het boek beschrijft hoe Van der Donck aan de kant van de weg met een zakspiegeltje zijn eigen aambeien bestudeert. De roman speelt in de 18de eeuw, de pruikentijd, de tijd van de Franse bezetting, de tijd van de verlichte rede. De tijd ook van de verheerlijking van het sentiment. Met al deze elemen ten speelt Rosenboom tussen stront en scheten door een knap literair spel. Willem Augustus, zoon van de burgemeester van Workum. is baljuw van Hulst. Maar lui als hij is, grijpt hij de Franse bezet ting als voorwendsel aan om zijn functie slechts in naam uit te voeren. In plaats daarvan houdt hij zich bezig met brieven aan zijn geliefde waarin hij zichzelf Iaat kennen als een ka rakterloze kwezel. Via een door hem ingehuurde geleerde ont dekt WA de geheimen van de fabricage van bietsuiker. Willem Augustijn is een laffe, opportunistische naprater die met genot toegeeft aan senti mentele oprispingen maar zelfs zijn beste vrienden sadistische, achterbakse streken levert. Dat het met deze man bijzonder slecht gaat aflopen is vanaf het b.egin duidelijk. Het probleem is dat het moeilijk is ook maar een zier medeleven met hem te voe len. Wat dan rest is bewonde ring voor de literaire vorm, voor Rosenbooms geacheveerde, ar chaïsche stijl, en voor het inge nieuze verhaal. Sommige scè nes, sommige landschapsbe schrijvingen vooral, blijven je na het lezen lang bij. En toch. Ik heb me lelijke din gen mompelend door het boek heen geworsteld. Vooral de el lenlange uiteenzettingen óver de toenmalige politieke verhou dingen en de verknoopte vor stenhuizen zijn niet om door te komen. Op het psychologische vlak is het boek onbevredigend. Hoe is Willem Augustijn, een man die, lang en bleek, nog het meest op zijn eigen penis lijkt, zo'n abject karakter geworden? Is het alle maal te wijten aan de kille af keuring van zijn vader Die weer veroorzaakt is doordat WA's moeder bij zijn geboorte overleed? Of moeten we aanne men dat sommige mensen ge woon zo zijn? Of zo waren, in de pruikentijd? Aan het eind van zijn relaas trekt Rosenboom een vergelij king tussen Willem Augustijn en een zielig eenbenig jongetje uit de prachtige proloog van het boek. Daaruit zouden we moe ten begrijpen dat de baljuw slachtoffer van de omstandighe den is. Dat maakt de schrijver dus niet aannemelijk. Het zal me niks verbazen als de jury van de Libris Prijs zo onder de indruk is van Rosenbooms kussendikke paperback dat hij de Libris Prijs gaat winnen. Maar als ik mijn zin krijgt gaan de roem, de eer en het geld naar Adriaan van Dis, die met zijn eenvoudiger lijkende boek toch de grootste prestatie leyerde. Daar hef ik alvast het glas op. T R I Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel keek een ogenblik ver baasd naar de vreemdeling. Het viel hem op, dat deze bijzonder op de vo rige leek, maar hij had geen tijd om daarop in te gaan. „Zei u/dat er iets tegen die slechte voortekenen te doen is?" vroeg hij hoopvol. „Dat zei ik", bevestigde de ander. „Mijn naam is H. Hachelbout en ik ben een verzekeringsdeskundige. Ik verzeker alles, van de wieg tot het graf. „Met een verzekering van Ha chelbout laat het ongeluk u koud." Dat is mijn zinspreuk. Wel fris, hè? Haha! Kijk, hier heb ik een levensver zekering met een mooie invaliditeits- clausule, dat is wel het minste, wat u nodig hebt, wat u?" „J-ja", zei heer Bommel aarzelend. „Kan het ongeluk mij niet meer tref fen, als ik zo'n ding neem?" „Het ongeluk kan verzacht worden", legde de deskundige uit. „Men kan het onheil niet helemaal afwenden, maar men kan schadeloos gesteld worden. En daar gaat het om in het leven, nietwaar?" In deze geest sprak hij nog enige tijd voort en tenslotte ging heer Bommel aan de keukentafel zitten om zijn naam onder een stapeltje papieren te zetten. „Dit is voor een ziekteverzekering", zei de heer Hachelbout, „en dit voor een glasverzekering en dit is voor brand en inbraak. Hier tekenen, juist. Haha. Nu kan u haast niets meer ge beuren." Bij deze woorden wierp hij een schichtige blik achter zich, want hij begreep dat zijn broer niet ver af kon zijn. En ja hoor. Daar verscheen deze reeds in de deuropening. „Verzekeringen!" riep hij met schrale stem. „Allemaal ritsel en flodder! IJdelheid! Men moet berusting leren wanneer de tekenen hachelijk zijn." H T W Weersvooruitzic ZATERDAG 13 MEI Neerslagkans Iw DOOR HANS VAN ES De meeste regen die in ons land valt, komt op rekening van de pressies, die afkomstig zijn van de Atlantische oceaan. Vooral in het voorjaar kunnen de trekrou- tes van de storingen nogal eens grillig zijn en komt het 'actieve' weer plotseling uit een onver wachte hoek. Dit weekeinde krijgen veel Eu ropese landen te maken met de uitwerking van het zg. Genua- laag. Vooral in het Alpengebied en Centraal-Europa zijn deze zui delijke depressies gevreesd door de enorme regenhoeveelheden, die ze achter kunnen laten. Ons land blijft meestal gespaard voor dergelijke tegendraadse depres sies, die meestal via de Alpen in noordelijke richting koersen. In mei 1984 trokken er diverse storingen van zuid naar noord over Europa en later zelfs van oost naar west. De ongebruikelij ke koers van deze 'retograde' depressies (tegen de stroom in) h maken met een opmerkelijke temperatuursverdeling boven Eur Tegenover het zomers warme en zonnige Scandinavië staken de peraturen van 10 tot 15 graden boven de rest van Europa mage Op 21 mei trok een Genua-laag precies over ons land in noord' lijke richting en bracht etmaaltotalen van 30 tot 50 millimeteri bij temperaturen van maar 8 tot 10 graden. Ook in andere jaargetijden kunnen depressies uit het zuiden tot aangename verrassingen leiden. In de wintermaanden kan snee van betekenis vallen; zelfs zeer vroeg, zoals op 7 november 198 toen er in onze regio 10 tot 15 centimeter lag. In de zomer zijni nua-depressies zeldzamer, maar ook dan zorgen ze voor zwaar Op 19 juli 1966 brachten hevige onweersbuien 50 tot ruim 1(X millimeter boven het midden van Nederland door toedoen van zuidelijke storing. Vandaag wordt ons land gespaard, want de lagedrukkern trekt r ten oosten van ons land langs naar de Oostzee. Helemaal droog het vandaag en zondag niet, maar de hoeveelheden blijven bepi:l langs de westkust komt de zon er zelfs af en toe door. Een kracl kru tot harde wind - eerst noord, later noordwest - zorgt wel voor eei e zi weekeinde met maxima, die amper 10 graden halen. ^th Maandag is er een adempauze. Een zwakke rug van hogedruk bi droog weer en veel minder wind. De zonnige perioden maken va ^VVt dinsdag weer plaats voor wolken en regen van een nieuwe depre 'an ditmaal afkomstig uit de vertrouwde, Atlantische hoek. De wind naar zuidwest met aanvoer van zachtere lucht: ca. 16 graden. U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zweden: In het zuiden een harde noordoostenwind, veel be wolking en vooral zondag regen, mogdlijk ook sneeuw. In de noordelijke helft meer opklaringen en waarschijnlijk droog. Mid- dagtemperatuur van 4 gra den in het noorden tot 12 in het zuiden. Zondag in het zuiden kouder. Denemarken: Veel bewolking en geruime tijd regen. Veel wind. Maximumtemperatuur, za- terdag ongeveer 10 gra den, zondag circa 6. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en vooral in het noorden en westen en kele buien, mogelijk met onweer en hagel, op de Schotse Hooglanden met sneeuw. Maxima van 8 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. België en Luxemburg: Zaterdag bewolkt en vooral in het oosten regen, in de Ardennen mogelijk natte sneeuw. Veel wind. Zondag af en toe wat zon en enkele buien. Middagtemperatuu r zaterdag circa 8 graden, in de Arden nen nog enkele -graden lager. Zondag iets minder koud. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele buien. Zondag droger. Zaterdag veel wind uit het noord westen. Middagtemperatuur circa 13 graden, maar zaterdag enkele graden la ger. Portugal: Droog en flink wat zon, zondag in het noorden ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 19 graden bij Porto tot 26 in het zuidoosten. Spanje: Veel zon, maar in het noorden zaterdag nog wolkenvelden en in hoofdzaak aan de kust een enkele bui. Middagtempera tuur van 15 graden in het noordwesten tot 25 in het zuiden, zondag overal en kele graden hoger. Canarische Eilanden: Veel zon, aan de noordkant van de eilan den ook énkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, aan de zuidstranden enkele graden Zuid-Frankrijk: Zaterdag af en toe zon en enkele buien, mogelijk ook onweer. Aan de Middel- landse-Zeekust droger en perioden met zon. Er waait een zeer sterke Mistral.' Zondag geleidelijk rustiger weer en op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur ongeveer 11 graden, langs de Middellandse-Zeekust maxima tussen 13 en 18 graden. Zondag wordt het zachter. Mallorca en Ibiza: Zaterdag nog enkele wolkenvelden en tamelijk veel wind, zondag zonnig en rustig weer. Middagtemperatuur zater dag rond 19 graden, zondag circa 22. Italië: Zaterdag veel wind en enkele zware re gen- of onweersbuien, soms met grote regenhoeveelheden. In het uiterste zui den iets minder buiig en af en toe wat zon. Zondag geleidelijk afnemend buiig en rustiger weer. Middagtemperatuur meest tussen 15 en 20 graden, langs de Adriatische kust en op Sicilië enkele graden hoger. Corsica en Sardinië: Zaterdag eerst nog kans op een regen- of onweersbui, zondag overwegend zonnig. Veel wind, zaterdag met name langs de westkusten enige tijd storm. Middag temperatuur dalend naar circa 14 gra te) sneeuw. Veel wind. Zondag lijk wat minder wind en in het C ten een enkele opklaring. Midda ratuur meest tussen 5 en 10 gra Zwitserland: Vooral zaterdag veel wind en met regen, sneeuwgrens dalei circa 800 meter. Aap de zuidfl -dii het Alpenmassief flinke opkl Middagtemperatuur circa 8 gra Tessin en Engadin veel hogere Oostenrijk: Overwegend bewolkt en veel soms ook onweer. Vooral in de ^e, enige tijd veel wind. Middagtemp van 8 graden in het westen tot oosten. kc ZONDAG 14 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.48 Zon onder Maan op 21.06 Maanondejseé Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.48 16.12 03.21 Laag 12.04-00.00 11.45 MAANDAG 15 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.46 Zon onder Maan op '22.20 Maanont Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.33 - 16.56 04.06 Laag 00.14 - 12.50 23.55 Weerrapporten 12 mei 20 uur: Amsterdam half bew. Abe'rdeen Athene Barcelona Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul half bew. nno7 licht bew. w2 regenbui nno 7 ide hf den, langs de oostkusten hogere tempe-Ko£nhagen half raturen. Las Palmas licht Griekenland en Kreta: Lissabon licht Perioden met zon, ook nu en dan wol- Locarno regei kenvelden en met name in het noorden Londen regei en westen een enkele regen-of onweers- Luxemburg half bui. Zaterdag tamelijk veel wind uit het Madrid licht zuiden. Warm met maxima tussen 25 en Malaga licht 30 graden, op het oostelijk deel van het Mallorca half vasteland plaatselijk 35 graden. In het Malla ha" westen, en zondag ook elders, koeler. Moskou onbc Turkije en Cyprus: JJunchen Veel zon en droog. Aan de Turkse west- tr:e kust meer wolken en kans op een on- jr° weersbui. Warm met maxima tussen 27 p en 33 graden, langs de Turkse westkust ROTjj wa! zondag koeler. Spllt rege Duitsland: Stockholm licht Veel bewolking en vooral in het zuiden Warschau half en oosten veel regen, mogelijk ook on- weren zwa< weer, in de heuvels en bergen ook (nat- Zürich zwai

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6