VN-soldaten in Bosnië moeten terugschieten f Ja, w$ad%Jr]k^r Rttttrntt and Eerste Biergarten-revolutie Murdoch wil TV-zenders overnemen vail Berlusconi TRia tfcin an Pronk wil internationale bijeenkomst in Rwanda boia-virus bereikt derde stad Twijfels over onpartijdigheid van justitie in affaire-Claes nmuw HULSTA-DESIGN VOLGENS VAN TIL I Schandalen schijnen broeder Johannes niet te deren van tilVliim» tRDAG 13 ME11995 155 5 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA* Deutsche Presse AgenturGPD* Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuter UPI ging v< itten trouw ïelservii s klaar uur 3n garar [edewerkers Treuhand verdacht 'anLjüi Zes werknemers van Treuhand, de instelling die tot be- dit jaar met de sanering en de verkoop van Oostduitse atsbedrijven was belast, worden ervan verdacht 2,4 miljoen rk achterover te hebben gedrukt. De zes mannen werkten orde detailhandelsketen HO, die in 1991 grotendeels werd ge- yatiseerd. 35 8 uss'sc'ie Prem'er richt partij op j «QUDe Russische premier Viktor Tsjernomyrdin heeft gis- ende politieke partij Ons Huis Rusland opgericht. Ons I luis at open voor gematigde personen en partijen, die naarTsjer- myrdin hoopt gezamenlijk de nationalisten en communisten nnen overvleugelen. De partij is voor de gematigde hervor- ngspolitiek van de regering. President Jeltsin steunt het initia- f, maar vooralsnog weigeren talrijke hervormingsgezinde poli- imet de nieuwe beweging mee te werken. 143 48251 uzie na verwoesting van moskee Postbi imabad» De verwoesting van een moskee in de Indiase deel- at Kashmir heeft de spanningen tussen Pakistan en India op- •uw doen oplopen. Beide landen maken aanspraak op het ge- n fd. 1 let islamitische heiligdom werd verwoest bij gevechten 2201 sen r<-'R(-'nntfstroePen en separatistische moslims. Radicale r. 4001 ösliins dreigden gisteren uit vergelding Indiase steden aan te ni Ie"- :r elfmoord voormalig Politburolid 1IK, gt te 221 ver lbergl §karest Ion Radu, vice-premier en lid van het Roemeense 95 te litburo ten tijde van de bloedige decemberrevolutie van 1989, ijk 31 cft zelfmoord gepleegd in de garage van zijn woning in Boeka- F. R it, Radu (60) leed volgens de laant Evenimentul Zilei aan zv Noori jepres ien 6 koopj volt d scl regis t vai oop, litterrand draagt 17 mei macht over ius« De scheidende socialistische president van Frankrijk, z tngois Mitterrand, draagt op 17 mei de macht over aan zijn chtem o-gaullistische opvolger Jacques Chirac. Dat is uit betrouwba- te 1 bronnen in Parijs vernomen. Het mandaat van Mitterrand eü w o 'Pl °ffic'ee'tot 20 rnei. béken ij bewijs in creditcard-formaat issel De Huropese Commissie wil de lidstaten van de Unie mogelijkheid geven om, met ingang van 1 juli volgend jaar, er te stappen op een rijbewijs in creditcard-formaat. Volgens woordvoerder van de Commissie gaat het hier uitsluitend een alternatief voor het huidige, papieren rijbewijs. Elke staat mag zelf bepalen aan welk model de voorkeur wordt ge- aadselachtige sterfte sardines bourne* Australische visserijdeskundigen vragen zich ver- ijfeid af wat de oorzaak is van de massale sterfte van sardines ïgs vrijwel de gehele Australische kust. Van west tot oost en n noord tot zuid zijn miljoenen dode sardines gevonden. Conferentie over Oost-Timor lij zon iijzon carta Vertegenwoordigers van pro- en anti-Indonesische be- eilinilkingsgroepen in Oost-Timor zullen volgende maand in Oos- not irijk gaan praten over beëindiging van het geweld in hun door donesië ingelijfde gebied. Voor de conferentie, die door de renigde Naties wordt georganiseerd, zijn dertig Oosttimore- ornoe uit binnen- en buitenland uitgenodigd, zei Lopes.da Cruz, onesiës reizende ambassadeur inzake Oost-Timor, gisteren akarta. -Raad handhaaft sancties tegen Irak w york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis- :en besloten de sancties tegen Irak te handhaven die vijfjaar leden werden afgekondigd, nadat Iraakse troepen Koeweit iren binnengevallen. De kwestie komt elke zestig dagen achter sloten deuren aan de orde. Nieuwe rol voor blauwhelmen rome* eelcov De Verenigde Naties willen zich niet langer door de strij dende partijen in Bosnië als schietschijf laten gebruiken. Blauwhelmen die door een van de strijdende partijen on der vuur worden genomen, moeten voortaan gericht en met het doel te doden terugschieten om aanvallen af te slaan. boedapest hans gertsen correspondent Die instructie hebben alle blauwhelmen in Bosnië gisteren gekregen van de Britse VN- commandant in Bosnië, luite nant-generaal Rupert Smith. De instructie volgt daags nadat een Franse blauwhelm in de buurt van de beruchte 'Sniper Alley' in Sarajevo door een Servische sluipschutter in het hoofd »was geschoten en na een week waarin de VN-vredesmacht di verse andere vernederingen moest ondergaan. De instructie van Smith werd gisteren ondersteund door de vijf landen van de Contactgroep (de Verenigde Staten, Rusland, Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk). De vijf landen, die samen zoeken naar een politie ke oplossing voor de nu al drie jaar durende Bosnische oorlog, riepen in Frankfurt op tot 'een robuuste uitvoering' van het VN-mandaat. Nu steeds meer landen onder aanvoering van Frankrijk open lijk dreigen hun troepen terug te trekken, vinden de VN het blijkbaar nodig harder te gaan optreden om hun geloofwaar digheid niet geheel te verliezen. Uit de instructie kan boven dien worden opgemaakt dat Frankrijk en andere belangrijke leveranciers van blauwhelmen voorlopig liever in Bosnië aan wezig blijven dan zich te storten in het gevaarlijke avontuur van een rommelige aftocht. Vooral Frankrijk, met ruim 4.500 solda ten de belangrijkste leverancier van blauwhelmen, heeft de laatste tijd voortdurend geha merd op de noodzaak de veilig heid van de vredesmacht dras tisch te verbeteren. VN-secretaris Boutros Bout- ros-Ghali riep gisteren in Parijs na afloop van een bijeenkomst met de belangrijkste VN-func- tionarissen in het voormalige Joegoslavië, op tot 'een funda mentele herziening' van de VN- missie. Het toenemende geweld in Bosnië en de grote toename van aanvallen op VN-personeel en materiaal maken een derge lijke herziening noodzakelijk, aldus een door de VN uitgege ven verklaring. politieke ontwikkelingen in Ita lië en vooral van de uitkomst van de referenda. De prijs die Murdoch heeft geboden, is aanzienlijk lager dan de 7,2 miljard gulden die Fininvest volgens de Ameri kaanse handelsbank Morgan Stanley waard is. Murdoch zou redeneren dat de waarde van een TV-maatschappij wordt be rekend door haar winst met tien te vermenigvuldigen. De poli tieke onzekerheid en de 1,9 mil jard gulden die Fininvest aan schulden heeft uitstaan, zouden verder de lage koopprijs recht vaardigen. Vooralsnog lijkt de president directeur van Fininvest, Fedele Confalonieri, niet veel te voelen voor een overname door Mur doch. Hij liet gisteren weten de voorkeur te geven aan het te rugbrengen van Berlusconi's aandeel van honderd naar veer tig procent en de overige zestig procent t« verkopen aan vijf buitenlandse investeerders, in clusief Murdoch. Bekend is ech ter dat de Australische media magnaat alleen de baas wil zijn en nooit genoegen zal nemen met een minderheidsaandeel. correspondent De Australische mediamagnaat Rupert Murdoch heeft een bod uitgebracht van 2.8 miljard dol lar, bijna 4,5 miljard gulden, op de drie televisiezenders en het reclame-bureau Publitalia van de Italiaanse ex-premier Silvio Berlusconi. Al dit weekeinde wordt het antwoord verwacht van de moederholding Finin vest. Het bericht, gepubliceerd door de economische kwali teitskrant 11 Sole 24 Ore, werd gisteravond bevestigd door de Italiaanse advocaat van de Australische 'raider', Bastianini. Murdoch zou verschillende sce nario's in gedachten hebben in de wetenschap dat Fininvest wordt bedreigd door een aantal referenda. Een daarvan stelt dat een persoon niet meer dan één TV-kanaal mag bezitten. Volgens II Sole 24 Ore zou Murdoch 51 procent van Finin vest meteen en tegen een reeds vastgestelde prijs willen kopen. De overname van de overige 49 procent moet later haar beslag krijgen en zal afhangen van de münchen Twintigduizend Duitsers gingen gisteren in Müncfien de straat op'om te protesteren tegen een gerechtelijke uitspraak die het drinken van bier in de open lucht beperkt. Een Duitse rechtbank gaf ge hoor aan klachten van omwonenden die vinden dat de bierdrinkers hun nachtrust verstoren. Besloten werd de Biergarten Waldwirtschaft in de Beierse hoofdstad, een uitgestrekt open-luchtcafé onder kastanjebo men, 's avonds om half tien te sluiten. Uit protest hiertegen maakten de den haag «anp betogers extra veel lawaai, „ledereen weet van tevoren waar hij een huis bouwt of huurt. Zo kun je ook niet een stuk land aan de spoordijk kopen en dan het treinverkeer gaan verbieden", zo sprak de bondsmi- nister voor financiën Theo Waigel de menigte toe die hem luid bijviel. Ook de minister-president van Beieren, Edmund Stoiber, nam deel aan de 'eerste Beierse Biergarten-revolutie'. Hij kondigde een maatregel aan ter bescherming van de overige biertuinen. foto epa ursula duren vorig jaar en de sympathie voor de nieuwe regering namen re centelijk af door berichten over willekeurige arrestaties, uitpui lende gevangenissen en een moordpartij gepleegd door re geringssoldaten in het ont heemdenkamp in Kibeho op 22 april. Nederland, net als enkele lid staten van de Europese Unie en de Unie als geheel, hebben on derdelen van de hulp aan het Middenafrikaansc land bevro ren. Dit gebeurde uit veront waardiging over de moordpartij in Kibeho. De hervatting van deze hulp was gisteren een belangrijk ge spreksonderwerp, maar de EU wacht het onderzoek van een internationale commissie naar de slachtpartij af. Volgens Pronk kunnen de eerste mondelinge respltaten hi.eryan dqpderdag al wordên verwacht. Bizimungu betreurde de moorden in Kibe ho ten zeerste, maar verzekerde dat gebruik van geweld bij het ontruimen van kampementen geen regcrinsgpolitiek is. Het drama in Kibeho is volgens hem een exces, dal volgde op 37 ont ruimingen waarbij geen geweld te pas kwam. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft de Rwandese president Pasteur Bi zimungu voorgesteld een inter nationale bijeenkomst te hou den in de hoofdstad van Rwanda. Kigali. Daaraan zou den landen moeten deelnemen die het Rwanda Tribunaal on dersteunen. Bizimungu bracht gisteren een bliksembezoek aan Nederland en sprak ongeveer tweeëneenhalf uur met Pronk. Volgens Pronk kan zo'n bij eenkomst de Rwandese bevol king ervan helpen overtuigen dat de internationale gemeen schap niet enkel is geïnteres seerd wat er nu verkeerd gaat^ maar nog steeds de volkeren-, moord die vorig jaar plaats had onderzoekt en wil berechten. Pronk, wil in Kjgali met cjy do norlanden voor het tribunaal - bespreken bqp effectief de rechtsgang in Rwanda op gang gebracht kan worden. Bizimungu zei in Den Haag dat het leger over het algemeen gedisciplineerd is en dat misda den gepleegd door militairen worden vervolgd en bestraft. De stroom van hulp volgend op de desastreuze gebeurtenissen van eve-brussel-zevenaar Ebola-virus heeft in Zaïre derde stad bereikt. De we igezondheidsorganisatie enoe 0 maa te gisteren verder end de kans klein te achten de ziekte zich buiten Zaïre plaatst. organisatie vindt daarom atregelen voor alle reizigers Zaïre niet nodig. Volgens de 10 is het 'hoogst onwaar- ijnlijk' dat mensen die het onder de leden hebben internationale reis maken, lat uitzonderlijke geval moe de autoriteiten 'ernstig zieke lënten', die uit Zaïre komen, leren en onderzoeken. Verenigde Naties keuren af dat de brandhaard Kikwit van de buitenwereld is afgeslo ten, omdat de gevreesde ziekte alleen bij nauw contact wordt overgedragen. Deze quarantai ne van de 500.000 inwoners van de stad op vijfhonderd kilome ter van de hoofdstad Kinshasa is volgens de VN overbodig. Ook de afgrendeling van de vijf mil joen inwoners van Kinshasa door de gouverneur van die stad helpt niet tegen de ver spreiding van het zeldzame vi- rus'. Volgens de WHO zijn inmid dels 48 mensen aan het Ebola- virus overleden. In totaal zijn in Kikwit, Massengo en Yassa Bon- ga 65 gevallen geteld van men sen die zijn besmet. Er worden meer sterfgevallen verwacht. Er is geen vaccin of geneesmiddel bekend tegen Ebola dat met koorts, bloedingen en braken gepaard gaat. In tegenstelling tot België waar luchtreizigers uit Zaïre apart worden opgevangen, heeft Schiphol geen speciale maatregelen genomen. Dat is wel het geval in de twee lande lijke aanmeldcentra voor asiel zoekers in Zevenaar en Rijsber- gen. Zij hebben op advies van de Inspectie voor de Volksge zondheid verscherpte maatre gelen getroffen. De directeuren Baljon en Beijert houden de toi letten nauwlettend in het oog. Ook zijn ze alert op eventuele asielzoekers dié uit hun mond of oren bloeden, één van de kenmerken van de ziekte. Tot nu toe is de ziekte niet in de aanmeldcentra opgedoken. brussel* ap-gpd NAVO-secretaris-generaal Willy Claes is gisteren in het Paleis van Justitie in Brussel langdurig gehoord over de Agusta-affaire. Na drie uur werd het verhoor onderbroken om Claes in staat te stellen een bijeenkomst van NAVO-ambassadeurs over de relatie met Rusland bij te wo nen. 's Middags stelde de NAVO-chef zich weer ter be schikking van de gerechtelijke autoriteiten. „Ik ben blij dat ik eindelijk heb kunnen zeggen wat ik wilde zeggen", zei Claes na afloop van de eerste sessie. Het gerechtelijke onderzoek zou zijn werk als secretaris-ge neraal niet in de weg staan, ver zekerde Claes. Volgende week brengt hij volgens schema be zoeken aan Turkije en Grieken land. Een NAVO-functionaris die anoniem wilde blijven, zei desgevraagd dat geen verande ring was gekomen in het stand punt van de zestien lidstaten om achter* Claes te blijven staan. Claes was ministeT van eco nomische zaken voor de Vlaam se SP toen de Italiaanse heli kopterbouwer Agusta de socia listen in 1988 smeergeld betaal de om toestellen te kunnen slij ten aan het Belgische leger. Claes heeft altijd volgehouden dat hij van niets weet en had zelf op een verhoor aangedron gen. In april werden zijn huis en zijn kantoor op het NAVO- hoofdkwartier in Brussel door zocht. De secretaris-generaal heeft geen gehoor gegeven aan oproepen om tijdelijk af te tre den zolang het onderzoek duurt. Het tijdstip van het verhoor van Claes, kort voor de Belgi sche verkiezingen op 21 mei, heeft opnieuw twijfels opgeroe pen over de onpartijdigheid van justitie. De parlementaire on schendbaarheid van Claes werd al meer dan een maand geleden opgeheven. Ook het tijdstip waarop deze week de vroegere secretaris van de Socialistische Partij Carla Galle in staat van beschuldiging werd gesteld we gens het betalen van 'zwarte' premies uit de Agusta-pot, werd geen toeval genoemd. „Dit gebeurt uitgerekend tien dagen voor de verkiezingen", schreef zelfs het christendemo cratische dagblad De Stan- Willy Claes omringd door journalisten en cameramensen. foto reuter yves herman daard. „Het kon wellicht voor eraan te ergeren dat er voorldu evenveel geld drie weken gele- rend 'lekken' optreden in het in den al zijn gebeurd of ergens principe geheime vooronder- begin juni". Ook premier Jean- zoek. Luc Dehaene heeft voor het eerst vraagtekens bij hel justi- tie-onderzoek gezet. Hij zei zich MMmi Winnaar verkiezingen Noordrijn-Westfalen wordt voor vierde keer Rau Wie bij de inrichting van woon- en slaapkamer systematisch te werk wil gaan, kiest voor Hülsta's fraai-ogende en perfect uitgevoerde elementen Efficiënt en op de milli meter-nauwkeurig grijpen wanden en kasten in elkaar. Een rustgevende achter grond voor meubelen die op willen vallen! BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Morgen worden in de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen parlementsverkiezingen gehouden. De campagne in deze 16 miljoen inwoners tellende staat, ooit de machinekamer van de industrialisatie en de motor van de wederopbouw, was ongekend saai. Spectaculaire issues waren er niet en de winnaar staat al vast. De vraag is alleen of de sociaal-demo craat Rau er voor de vierde keer in slaagt de absolute meerderheid te behalen. eze maand diverse Hülsta-aanbiedingen Ons adres: Openingstijden Noorderkade 38 Ma. 13.30 - 18 uur 1823 cj Alkmaar Di/Vrij. 9.30 »18 uur Telefoon 072 - 112760 Za 9.30 - 17 uur Q Eigen parkeerterrein Do.av. 19-21 uur Op de lijsttrekker van de CDU werd een mislukte aan- slag gepleegd. Een kandidaat van de Groenen blijkt in de oorlog leider te zijn geweest van een executiepelo- iai ton. Om twee ministers hangt de penetrante lucht van een schandaal. En de liberale FDP staat zoals inmiddels gebruikelijk weer aan de rand van de afgrond. Dat zou, ben je geneigd te denken, de garantie moeten zijn voor spannende verkiezingen. Niets is echter min der waar. De campagnes in de Duitse deelstaat Noor- drijn-Westfalen, die nu zijn afgesloten, waren even op windend als een kalmeringsmiddel. Zodoende heeft de helft van de dertien miljoen kiezers niet gemerkt dat weer naar hun gunsten werd gedongen. Twee weken voor de grote gebeurtenis wisten ze niet dat ze morgen weer naar de stembus mogen. Op wie de meeste kiezers zullen stemmen, kan met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid wel wor- Van Til presenteert het Hülsta-programma in Si diverse woonstijlen en in een tot de verbeelding sprekende studiovorm. .SLAAPCENTRUM den voorspeld. Noordrijn-Westfalen is al 28 jaar een so ciaal-democratisch bolwerk. Lijsttrekker Johannes Rau is sinds zestien jaar minister-president en hoopt mor gen voor de vierde keer de absolute meerderheid te be halen. Die kans is reëel. Volgens de laatste peilingen schommelt de SPD rond de vijftig procent. Dat is voornamelijk de verdienste van broeder Johan nes, zoals Rau door vooral oudere partijgenoten soms wordt genoemd. De sociaal-democraten vallen de kie zers niet lastig met beleidsvoornemens. Hun program ma heet Johannes Rau en het slaat, als je de opiniepei lingen mag geloven, aan. Dat zijn kabinet een, letterlijk en Figuurlijk, grijs gezelschap is en dat de ministers van justitie en milieu zijn verwikkeld in schandalen, schijnt hem niet te deren. Zelfs dertig procent van de aanhan gers van de CDU, de grootste oppositiepartij, zou geen bezwaar hebben tegen prolongatie van Raus verblijf in de kanselarij in Düsseldorf. Onder deze omstandigheden voert CDU-lijsttrekker Linssen een gevecht tegen windmolens. Hij mag nog zo energiek het falen van Raus regering op terreinen als de werkloosheids- en criminaliteitsbestrijding proberen aan te tonen, het haalt niets uit. Rau weigert eenvoudig om hem serieus te nemen en gaat een discussie over het beleid uit de weg. Zelfs de mislukte aanslag door een malloot die hem aan het mes wilde rijgen, terwijl hij tijdens een gesprek met kiezers de stijgende mis daadcijfers besprak, heeft niet het sympathie verhogen de effect gehad waarop Linssen had mogen hopen. Hij zal een verdienstelijk resultaat halen, maar vermoede lijk niet beter dan de 36,7 procent die zijn voorganger Blum vier jaar geleden scoorde. De enige partij die op winst mag rekenen, zijn de Groe nen. De milieupartij werd deze week opgeschrikt door het nieuws'dat een van haar kandidaten een onfris oor logsverleden heeft. Wilhelm von Schmeling, een be kend pacifist en 'vredesactivist', die in de oorlog een Spanjaard heeft geëxecuteerd, vreesde dat dit wapen feit zijn partij stemmen zou kosten en heeft zich van de kandidatenlijst laten schrappen. De Groenen hopen te voorkomen dat Rau weerde absolute meerderheid haalt, zodat hij wel met hen moet regeren. Maar of deze vlieger na de affaire-Von Schmeling nog opgaat, staat te bezien. Rau heeft overigens laten welen geen zin in een coalitie met de Groenen of welke partij dan ook te heb ben. De liberale FDP ziet morgen zoals gebruikelijk met angst en beven de uitslag tegemoet. Als ze niet over de kiesdrempel van vijf procent komt, verdwijnt ze uit het parlement in Düsseldorf. Dat zou volgens sommige waarnemers ook gevolgen kunnen hebben voor de na tionale politiek. De FDP zou bij een nederlaag op drift kunnen raken en dus het voortbestaan van de regering van bondskandelier Kohl, waaraan de liberalen als kleinste partij deelnemen, in gevaar brengen. Andere waarnemers denken dat het niet zo'n vaart zal lopen, omdat de FDP beseft dal stennis maken in Bonn haar overlevingskansen niet vergroot. »1.L

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5